SPLINTER 69ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 31 Maart 1928 Tweede Blad No. 20875 BINNENLAND. VfF Het speciaal Huiskamerkarpet „Wilton", 2 M, x 3M, f. 79.50. EEN FOTO VAN' HET EXTERIEUR van het nieuwe gebouw van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur aan de Leidsche vaart te Haarlem, dat hedenmiddag geopend is. Links: DONDERDAG MIDDAG 29 MAART werd het nieuwe Ge meente-Slachthuis te Sliedrecht officieel ge opend. Deze onderne ming is voorzien van de meest moderne hulp middelen. HEDENMIDDAG is het nieuwe gebouw van de Alg. Véreen. v. Bloembollencultuur San de Leidsche vaart Ie Haarlem feeste lijk geopend. Een foto van het interieur. (Inzet) v. 1. n. r.: H. J. Voors, serr.: Krclage, Voorzitter, A. K. Kraan, Arch. Men zie het 3e Blad, EEN WAARDEVOLLE VONDST werd in he t Charlottenburger Slot ge daan. Tweo prachtvolle gobelins, waarvan men het bestaan niet ver moedde, werden bij een restauratie te voorschijn gehaald. DE AARDBEV1NGS-KATASTR0PHE in ITALIA Een kijkje hij Pontebba, Noord-Oostelijk van ITdine, waar de oorsprong der laatste aardbeving in Noord-Italië zetelde. De omgeving is zwaar geteisterd. Talrijke huizen zijn ingestort en vele dooden en gewonden te betreuren. DE VERLAGING DER RIJKSINKOMSTEN- BELASTING. Provinciale opcenten op de rijksinkomstenbelasting. Nu met; 1 Mei a.s. dr rjjksinkomstenbe- lastmg in hoofdsom zal worden verlaagd met één vierde, heeft men zich wel eens afgevraagd of de provinciën niet zouden overgaan tot een verhooging van het aantal opcenten, dat zij op de hoofdsom der rijks- inkomstenbelasting heffen, zegt het „Hbld.". Ten aanzien van het grootste aantal der provinciën is zekerheid verkregen, dat net aantal opcenten, te heffen voor het belas tingjaar 1928-'29 niet hoogerzal zijn dan dat, geheven voor het belastingjaar 1927-,2S Respectievelijk zullen de aantallen zijn als volgt: Zeeland 20, Friesland 16, Limburg 13, Overijsel 12, Groningen 10, Noord-Bra bant 6, Noord-Holland 5, Utrecht X Ten opzichte van Zuid-Holland, Gelder land eD Drente bestaat nog geen zekerheid. Voor het belastingjaar 1927-'28 hieven deze provincies resp. 1, 7 en 20 opcenten. DE ZAKELIJKE OMROEP VAN SCHEVENINGEN-HAVEN. Het antwoord van den minister van Waterstaat op het verzoek van het K.I.P. Op de schriftelijke vragen van 't Tweede Kamerlid den heer Suring inzake niet-in- wilhging van het verzoek van de naamlooze vennootschap: Katholiek Internationaal Persbureau, om door middel van den zen der voor den zakelijken omroep te Schcve- ningen-Haven pers. en nieuwsberichten te verzpnden, heeft de Minister van Water staat het volgende geantwoord: Inderdaad werd het verzoek van de N V.: Katholiek Internationaal Persbureau, oin door middel van den zakelijken omroepzen- der te Scheveningen Haven pers en nieuws berichten te verzenden, niet ingewilligd. Voor de uitzending van zakelijke berich ten beschikt het Rijk over één omroepsta- tion met een dageliikschen openstellings- tijd van 819.30 uur, waarvan het tijdvak tusschen 10 en 17 30 uur als het meest voor het doel geschikt moet worden aangemerkt. Doordat terzelfder tijd niet meer dan één uitzending kan plaats vinden, is het aantal gebruikers, dat binnen dat tijdvak kan worden toegelaten, beperkt. Er dient derhalve, indien zich gegadigden aanmel den, te worden toegezien, eensdeels aat voor de verschillende soorten van zaken- berichten voldoende gelegenheid tot uitzen den beschikbaar blijft andersdeels dat binnen een zelfde soort een gewenschte va riëteit niet wordt uitgesloten. Afgescheiden ,van deze overwegingen, behoort het, ten 1 gevolge der geschetste beperkte omstan digheden, mede tot de zorg van de admini stratie, er voor te waken, dat zij, die wor den toegelaten, inderdaad een wezenlijk publiek belang dienen en dat hetgeen reeds door den zender wordt uitgezonden en aan den gestelden eisch voldoet, niet door een ongewenschte bezetting van den zender wordt belemmerd, misschien ver ijdeld, ten nadcele van het publiek belang, dat er mede werd gediend. Op dit oogenblik worden door middel van het station regelmatig uitgezonden: persbe richten, zuivel berichten, landbouwberichten Voor elke categorie wordt de uitzending verzorgd door de daarvoor in de eerste plaats in aanmerking komende organisatie. Het bureau, dat thans de persberichten uitzendt, is het Persbureau Vaz Dias. Een zeer groot gedeelte van de dagbladpers is op dien radio-telefonischen persdienst geabonneerd. In het laatst van 1927 werd van de toen in oprichting zijnde naamlooze vennoot schap: Katholiek Internationaal Persbu reau het verzoek ontvangen, om voor het uitzenden van persberichten de beschikking te verkrijgen over den zakelijken omroep- zender. Een onderzoek, ter beoordeeling of met deze uitzending een gelijkwaardige berichtgeving ais de thans bestaande zou worden verzekerd, viel in het nadeel van het aanvragende bureau uit. In verband hiermede is aan genoem.:- N. V. medegedeeld dat haar verzoek vooralsnog niet kan worden ingewilligd. Daaraan is toegevoegd, dat een nader ver zoek harerzijds in overweging genomen kan worden, zoodra voldoende zeker is, dat bij het uitzenden van haar berichten een pu bliek belang is betrokken en dat de betee- kenis en de aard hare* nieuwsbronnen zoo wel als haar afzetgebied haar in staat stel len, dat belang in voldoende mate te ver zorgen. De daarna door haar ingezonden nadere gegevens omtrent haar relaties leverden geen voldoenden grond op om aan. haar ver zoek te voldoen. Daarom zijn verdere :n- iiebtingen aan haar gevraagd. PRINSES JULIANA BEZOEKT HET VREDESPALEIS. II. K. H. Prinses Juliana heeft gister ochtend, in aansluiting aan de lessen in het Volkenrecht, haar verstrekt door prof. jhr. dr. W. J. M. v. Eysinga, een bezoek gebracht aan het Vredespaleis. Prof. Van Eysinga was daarbij tegenwoordig. De Prinses werd rondgeleid door dr. Ter Meulen, bibliothecaris van het Vredespaleis, die H. K. H. de noodige inlichtingen ver strekte. Het eerst werd een bezoek gebracht aan de groote bibliotheek, waarna een rondgang door het gebouw werd ondernomen. HULDIGING Dr. JOSEPHUS JITTA. Van de buitenlanders, die zitting heb ben genomen in het comité tot voorberei ding van de huldiging van dr. H. M. Jo- sephus Jitta bij gelegenheid van zijn TOsten verjaardag, noemt men ons de namen van prof. dr. Leon Bernhard, hoogleeraar in de hygiëne te Parijs, Sir George Buchanan, directeur-generaal van de Volksgezondheid in Engeland, dr. H. Carrière, directeur van den Zwitserschen Hygiënischen Dierst te Bern, prof. Ricardo Jorge, directeur-ge neraal van de Volksgezondheid te Lissa bon, dr. Rajchman, directeur van bet Hygiène-comité van den Volkenbond te Ge- nève en d« O. Velghc, voorzitter van het Int. Gezondheidsbureau to Brussel. DE ARBEIDSWET. Overwerkvergnnning in Wasscherijen en Strijkinrichtigen. De Minister van Arbeid. Handel en Nij verheid heeft aan hoofden of bestuurders van wasscherijen en strijkinrich(m<?en in alle gemeenten des Rijks vergund, dat ge durende de tijdvakken van 10 tot cn met 14 April 1928 van 14 tot en met 19 Mei 1928 en van 29 Mei lot en met 2 Juni 1928 in hun onderneming door de aldaar werk zame arbeiders in afwijking van het be paalde in de artikelen 23 en 24' der Arbeids wet 1919 arbeid wordt verricht als volgi: Op 10. 11, 12 en 13 April, op 14. 15, 16 en 18 Mei en op 29, 30 en 31 Mei en 1 Juni 1928 gedurende ten hoogste 9 h uur per dag en op Zaterdag 14 April. 19 Mei en 2 Juni 1928 gedurende ten hoogste 6 uur per dag. een en ander onder voorwaarde dat: a. in die tijdvakken de arbeidstijd van de be trokken arbeiders óp de eerste vijf werkda gen der week in zijn geheel is gelegen lus- schen 7 uur des voormiddags en 7 uur des 'f namiddags en op Zaterdag tusschen 7 uur des voormiddags en 2 uur des namiddags; b in de onderneming, waar van deze ver gunning gebruik wordt gemaakt, geen arbeid wordt verricht op Maandag 9 April, Don derdag 17 Mei en Maandag 28 Mei 1928. S. D. A. P. EN NEDERLANDSPH VERBOND VAN VAKVEREENIGINGEN. Besprekingen over de samenwerking. De vergadering der hoofdbesturen van bij het N.V.V. aangesloten vakbonden heeft, zoo meldt ,,Het Volk", deze weck de door de commissie van zes opgemaakte stellin gen omtrent samenwerking tusschen S.D. A.P. en N.V.V, behandeld en daarin oen belangrijke wijziging gebracht. Terwijl tien van de elf stellingen met slechts ge ringe wijzigingen werden goedgekeurd en slechts op sporadisch verzet stuiten, ver wierp de vergadering met twee-derden der uitgebrachte stemmen de tiende stelling, waarin de wederzijdsche vertegenwoordi ging in de besturen was neergelegd. Aangezien slechts zooveel van de ont worpen regeling in werking zal kunnen tre den, als van beide zijden aanvaard is, zal het congres der S.D.A.P. nu ook slechts de stellingen minus deze tiende ter behan deling kunnen nemen. De tegenstand tegen de tiende stelling sproot in het N V V. voort uit de overwe ging, dat daardoor de band tusschen ile beide organisaties aJ te nauw zou wpr<i«'o Men vreesde, dat de bestuurders der cene organisatie, die alle bestuursvergaderingen der andere organisatie zou bijwonen, daar door al te zeer aan de bestuursbesluiten der zusterorganisatie zicb gebonden zou achten en aldus hun volstrekte zelfstandig heid als bestuursleden der eigen organisa tie zouden inboeten.. RECLAME. 2614 Aan de grootst mogelijke zelfstandigheid en onafhankelijkheid van het Vakverbond bleek men echter ten zeerste gehecht en men duchtte, dat niet zonder een schijn van recht de tegenstanders van het N.V.V., die volstrekte zelfstandigheid als vermin derd zouden kunnen voorstellen, wanneer, de band door wederzijdsche vertegenwoor diging in de besturen zeer eng werd. Al thans wilde men de werking van de overigo regelen van bestendige samenwerking liever eerst nog eeDS in de practijk afwachten, alvorens ook wellicht later nog tot deze wederzijdsche vertegenwoordiging over te gaan. BESCHERMING VAN LANDGOEDEREN. De minister van Binneoilandsche Zaken en Landbouw heeft de volgende circulaire gericht aan de burgemeesters: Bij de mondelinge behandeling in de Twee de Kamer der Staten-Generaal van het out- werp-Natuurschoonwet 1928 is meer politie toezicht verzocht op de landgoederen, dia dcor de eigenaren voor het publiek zijn opengesteld. Niet steeds toch waardeert het publiek dit ten volle. Beschadiging of ver nieling van houtgewas, banken en afraste ringen en verontreiniging van het terrein hebben nog te veelvuldig plaats. Het gevolg aaarvaü is, dat verschillende eigenaren nood gedwongen tot sluiting van hun bezittingen ovtig ..ui, waardoor het goedgezinde gedeelte van het publiek mede van veel natuurschoon en natuurgenot verstoken wordt. Het \vil mij voorkomen, dat de eigenaren van voor het publiek opengestelde land goederen in deze bijzondere bescherming verdienen, wat mede ten goede moet komen aan een gunstige werking der Natuurschoon- wet 1928. Ik moge u mitsdien beleefd verzoeken,

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 5