A.P.C A. TH. CAHEN Amerïkaanschen Oorsprong AGENDA. M «jTiiT-Wi-axmrT aa Alle producten verkocht door de zijn zooals steeds van GEMENGD NIEUWS. -i I Zaterdag. J cruel Bidstond te 8 uur. l'Union: Uitvoering Leidsche Dilettanten- club. 8 uur nam. Vrije Evang. Gem.: Bidstoni te 8 nur. Wijkgebouw Langestraat 67—69: Tentoon. Btelling van teekeningen. Van haltdxie tot 4 en van 810 uur nam. Zondag. Jeruël: Samenkomsten te 10 uur voorm- en des nam. te 2 il 16 ©n u. 30. Ned. Leger des Heils (Beestenmarkt): Samenkomsten te 10 uur voorm. en halfvier en halfacht nam. Stadsevangelisatie (Morschweg 59)Sa menkomst des avonds. Stadszaal (groote zaal): R.-K. Oratorium- vereeniging. Uitvoering van „Die Matthaus- Passion". Halfnegen nam. Vrije Evang. Gem.: Samenkomsten te 10 uur voorm. en 7 uur nam. Baandag. NutszaalCom. tot waarschuwing tegen eenzijdige ontwapening afd. Leiden. Spr. kolonel P. J. van Munnokrede. 8 uur nam. StadszaalLeidsche Kunstkring voor allon. Myra Hese. 8V4 uur. Volksgebouw: Inst. v. Arb.ontw. Spr. de heer Paul Kies. 8 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 26 Maart tot en met Zondag 1 April waargenomen door de apotheek van den beer P. da Croix, Rapenburg 9, telefoon 807. De geneeskundige'Zondagsdienst te L e i- d e n wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doctoren Hovens Greve, de Jager, Jans- sens, en Veldhuyzen. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waargenomen door dx. Timmermans, tel. 390. De Oegstgeesteche apotheek, de Kempe- naerstraat 4, teL 274 is dag en nacht ge opend. RECLAME. KLEEDERMAKERIJ BREESTRAAT 143 A - TELEF. 68 STALEN WORDEN OP AANVRAGE GAARNE TOEGEZONDEN 4,93 ien gronde worden gericht, hetgeen spre ker mei talrijke voorbeelden aantoont. Vele credietbehoevenden, die alleszins xvaard zijn geholpen te worden, kunnen geen borg stellen en wenden zich dan noodgedrongen tol woekeraars, omdat deze veelal geen borg verlangen. Spreker wijst vonrls op de waarschu wingen door de. vanwege den Armenraad ingestelde commissie lol bestrijding van den woeker hier Ier slede verzonden en verzoekl de aanwezigen, wanneer hun ge vallen van woeker bekend zijn, daarvan de commissie mededeeting le doen. Met pu bliek moet Ieeron voorzichtig fe zijn en zich niel talen misleiden door schoon schijnende aanbiedingen, waarbij geld op gemakkelijke voorwaarden wordl aange boden. De volksovertuiging moet zich kan ten legen den woeker. Ten dolle brengl spreker hulde aan de plaaiselijke pera voor hare medewerking en roepl ook de hulp in van de vakorgani saties om door middel van haar organen le waarschuwen legen den woeker en goed toe le zien. dal in hun organen geen adver tenties voorkomen, die hel kwaad van den woeker In de hand werken. Hel applaus dal volgde na het houden van deze lezing getuigde hoe hel gespro kene in den smaak viel. Van de gelegenheid om vragen te stellen wordl door verschillende leden gebruik gemaakt. Nadat de voorziller spreker dank heef! gebracht voor zijne keurige lezing wordt de vergadering gesloten. VEREENIGINU TOT BEVORDERING DER BOUWKUNST TE LEIDEN. Aan de 217e vergadering ging voorat eenc kunstbeschouwing van Berliner Stras- sehilder benevens van een zeer (raaie col lectie bchangstalen naar omwerpen van Cris Lehcau. Sikko v. d. Woude, J. B. Heu- kelom en anderen, welwillend afge9laan door de firma Gehr». Veralraalen. De voorziller de heer J. A. Verhoog opende deze vergadering en heelle in hot bijzonder welkom den weihouder van Fa bricage, den heer J Splinter. Gz. en don directeur van Gem.-werken, den heer ir. A. M de Blauw. Als ïpreker Irad in deze laatste vergade ring van het seizoen op de heer C. A. P. Mindcrhoud, tcchniach-amblenaar bij de Gem. werken van Leiden, die lot onder werp had gekozen: „Situatie en conslruclie van bruggen voor gewoon verkeer". Hel was ongetwijfeld van hel bestuur van Bouwkunst goed gezien, zoo zcide spr., dezen winter eens een lezing le doen hou den over bruggen voor gewoon verkeer, waar deze bouwwerken tegenwoordig de aandacht in bijzondere mate noodig heb ben Het zal immers niemand ontgaan zijn, dat er momenteel aan deze bouwwerken zeer hooge eiaehen worden gesleld. De oor zaak hiervan is zeker niel ver le zoeken ala wij denken aan het steeds toenemend verkeer mei auto's, (ielsen, enz., waar voor vele bestaande bruggen thans veel te emal zijn Ook vele van die voertuigen en mei name vooral de vrachtauto's, brengen een wieldruk op hel brugdek, waartegen dit allerminsl berekend is. Duch ook het verkeer Ie water neemt 2iendernogen toe en voornamelijk het sleeds grooter worden dor schepen ie oorzaak dat RECLAME. 6298 BedryteoliêrC Zoowel bij de visscherij als bij de bin nenvaart wordt aan A.P.G Ampetco- line en A.P.G Motorpoweroil wegens hon prima kwaliteit en volkomen be trouwbaarheid boven andere brand stoffen de voorkeur gegeven, i American Petrofeum Company, Gebonw Petrolea, Den Haag 0HSÜEX3ZCPJ sreXXEERl df-KXEEEEJd- vele bruggen te weinig doorvaarlwijdie hebben gekregen. Het is dan ook niel te verwonderen dal vele bruggen lolaal ver ouderd moeten worden genoemd voor het tegenwoordige verkeer le water en.... te land. Er komt echter nog iets bij. Vroeger was men vegl minder eischend en werden de bruggen gebouwd met veel te steile, hel lingen, veelal om b.v. een beweegbare brug te kunnen ontgaan, (wal naluurlijk een groote kostenbesparing beteokende) thans wil men zich (en terechl) niet meer behelpen mei een steile ol smalle brug en wil men de brug bijna vlak en goed breed hebben. Dit alles overwegende is het le hegrijpen dal er middelen moeten worden beraamd, om aan al die nieuwe eischen te kunnen voldoen. Spreker had zijn voordracht verder inge deeld in 4 rubrieken: lo. Over de situatie of ligging der brug. 2o. Over de eischen wciko het verkeer to land steil. 3o. Idem welke hel verkeer te water stolt. do. Als besluit hel bespreken van vasle en beweeg bare bruggen aan de hand van eenige con structieve schetsen. Bij de bespreking van punt 1 volgde een korte uiteenzetting. Bij punt 3 legde spr. er den nadruk op, dal de bruggen vooral met het oog op hel toenemend verkeer, breed moeten zijn, terwijl ook mei do eischen van nu en in de toekomst van de scheep vaart, rekening gehouden moet worden. Spr. besloot, en hij was hier in zijn ele ment zoo schrijft ons de heer Fred. A. Wempe Sr., mei een bespreking van de constructie der bruggen. Resumeerende heeft de heer Minderhoud de leden van Bouwkunsl een college over bruggenbouw laten volgen, dat getuigde van diepgaande sludie en volkomen be- heersching van het onderwerp. Een luid applaus en een woord van dank van den voorziller, was wel op zijn plaats. Besloten werd de zotner-ezcursie te doen plaats hebben naar de in wording zijnde Zuiderzeewerken bij Wienngen en Vledem- blik. waarna do voorziller deze laatste ver gadering van hel seizoen sloot met een lot woderziens in October. DE BIOSCOPEN. In het City-Theater worden na de week- revue Iwee korte voorfilm vertoond geti teld: „De vliegende Arend", een film waarin een liefdesgeschiedenis zich af speel! en waarbij zelfs een geheele India- nenslam te pas komt. „Baby George" een uiterst komische film waarin de hoofdpersoon iemand is die telkens weer pech heeft, die verliefd is en die een medeminnaar heeft die valsch speel! en waarbij alles tenslotte op z'n pootjes terechl komt. De eerste hoofdflm is getiteld „De Man uit hel Weslen", met Art. Acord in de hoofdrol. Deze film die zich afspeelt op een ranch in het Wilde Weslen geeft den strijd weer lusschen een man en een vrouw van karakter, die eikaar zeer Hef hebben doch geen van beiden willen zwichten. Door een juweeiendiefstal en bedriegerijen lusschen de dieven onderling komt de on schuld en de zei foltering van den rondbor- stigen minnaar aan het licht en tenslotte geeft de vrouw zich gewonnen. Maar ver loren heeft zij in geen geval. in de Iwcede hoofdfilm ..Ruwe Gerechtig heid" vervullen Renee Adoree en Mitcheld Lewis de hoofdrollen Ook deze rolprent houdt den toeschou wer aangenaam bezig Mei aandacht zal men zeker de film die goed geregistreerd is en die ook goed gespeeld wordt volgen De beide laatste films voldoen behalve door uitmuntend spel der hoofdpersonen bovendien door de mooie naluurtaiereelen die er zeer veel ine bijdragen om de films aantrekkelijk te maken. De Duitsche operette schijnt een dank baar onderwerp te zijn om verfilmd te worden, gezien de vele films in dit genre, die we den jaatsten tijd hebben kunnen bewonderen. Maar ondanks die toevloed ervan blijven ze steeds weer boeien door het vlot en vroolijk spel van de medespelen den en door de gewoonlijk komische intri gue. Dit bewijst ons nu weer hel Casino- theater dat een dergelijke film brengt, n.l. „De Lachende echtgenoot", waarin Livio Pavanelli den titelrol vervult. Over den in houd het volgende: Ottokar Brückner geeft in zijn huis, ter eere van de echtscheiding van het echtpaar Basewilz, een feestje. Toevalliger wijze ontmoet Ottokar Etelka Basewitz op do kamer van Hella. zijn vrouw, hetgeen tot vele onaangenaamheden leidt. Hans en Dolly n.l., een pasgetrouwd paar, zijn ge tuige van deze ontmoeting, trekken een ver keerde conclusie en deelen hel Holla mede! Om Ottokar te straften, occupeert deze zich druk met Graaf Selztal, waardoor Ottokar zijn vrouw van ontrouw verdenkt. Hij ver trekt naar zijn jachthuis waar ook Étetka hem komt opzoeken. Dolly die er met Hans logeert brenef hiervan Helia op de hoogte, dio er dadelijk heenreist. Hel gevolg is jam- merlijkl Door vele toevallige en verkeerd opgevatle situaties besluiten Otlokar en Helia en ook Hans en Dolly nanr een advo caat te gaan om te scheiden Tot hun geluk heeft de man van hel recht zijn beroep verlaten en is verzoeninesspecialist gewor den, zoodaf toch alles in de beste harmonie eindigt De verschillende sympathieke ac teurs en charmante actrices maken „De lachende echtgenoot" tot een film die tin telt van humor en geest. De film voor de pauze „Pas op je vrouw, anders doet een ander "t" met Ossl Oswalda ais ..ster" is even geestig als de hoofdfilm, znndat we als een remedie (egen zwaarmoe digheid het programma van het Casino- theater gerust kunnen aanbevelen. i Tot de filmsterren, die jaren achtereen hun roem weten te handhaven en steeds weor een talrijk publiek trekken zoodra zij in een nieuwe film optreden behoort Monte Blue, de man mei de weemoedige glim lach. In het „Loxor-theater" hebben wij hem gisteravond gezien in een zeer be scheiden comedie-tje. dal echter het voor programma, na de vertooning van het we reldnieuws, uitstekend vulde en dat don populairen artist ruimschoots gelegenheid geeft zijn capaciteiten te toonen. Als de man, die zijn jonge vrouw bedriegt door af en toe een slippertje te maken mei de vriendin van zijn besten vriend weel hij voortdurend te boeien en Marie Prevost als de echtgenoote. die zich tevreden moet stellen mei de altenlies van den vriend, past zich prachtig bij hem aan. Een meer iragischen achtergrond heeft de hoofdfilm „Achter Gouden Tralies", waarin Billie Dove de rol vertolkt van de dochter van eon naar weelde dorstenden man. die het klaar speelt haar uit te huwe lijken aan den uitgeweken Russischen prins Boris, een bruut en tegelijkertijd een schurk, die door valsche telegrammen het meisje heett weten wijs 1e maken dat de man. dien zij liefheeft overleden is Botsin gen zijn natuurlijk onvermijdelijk De jeug dige prinses vluchl naar het huis van haar oom, vindt haar vroegeren minnaar, wordl door haar man weer naar diens paleis ge sleurd kortom, de toestand wordl steeds meer gespannen, en het slot Is een uitbar sting. waarbij de prins aanvankelijk triomlater schijnt le zullen worden, maar waarbij een drietal ongure lypen tenslotte na een opwindende vechlnartij de beslis sing brengen ten gunste van de iwee ge liefden, die na de scheiding van de prinses met haar knock-out geslagen echtgenoot, een paar zullen worden. Fraaie paleizen, schitterende costumes, eenige mooie balletten en weloverwogen spel maken deze film tot een product van bijzondere kwaliteiten. Het Trianon-theatez biedt deze week weer een keurig programma, dat gisteravond reeds velen naar de Breestraat heeft gelokt. Hier draait deze week Lon Chaney's nieuwste film: „Eerst de Jantjes", de film. waaraan het geheele korps mariniers der Vereenigde Staten meewerkte. Het is een buitengewoon goed geslaagde film. Lon Chaney, de be gaafde acteur, is de ontzagwekkende, gru welijke sergeant O'Hara van het korps ma riniers Zijn spel is meesterlijk De sublieme acteur William Haines is do recruut, die in dienst komt van de groole legerbrigade en daar z'n ervaringen opdoet over het mari niersleven. Dit zijn twee pcrscxien, welke in deze film het meest naar voren komen. Ook Eleanor Boardman ais de lieftallige ver pleegster van de marine, waarvoor alle Jantjes reeds liefde opvallen, is goed. Deze rolprent heeft onze verwachtingen over treden. Het voorprogramma is in 't bijzonder aan don lach gewijd. Na de uitgebreide nieuws- revue draait: „Achter de toonbank", een zeer grappige voorfilm met leuke vergissingen, „Some sense and some nonsense" uil Barn- slijn's Hodge Podge en een komische 2-acter „Een aardje naar z'n vaartje" Vooral deze laatste is zeer grappig gespeeld door een „miniatuur bokskampioen". De muzikale illustratie was bij de hoofd film zeer goed, ook bij de nabootsing van het oorlogsmateriaal. WHJKGEBOUW GELOOF, HOOP, LIEFDE, LANGESTRAAT 67—60. Gisteravond had de opening plaats van de tentoonstelling van bouwkundig en rechtlijnig teekenen in hot wijkgebouw „Geloof-Hoop-Liefde" B. en W der gemeente hadden bericht van verhindering gezonden. De voorziller van hel wijkgebouw, de heer A .J. de la Court wees er in zijn ope ningswoord op, dat hel zoo jammer is, waar toch een goede en goedkoops gelegenheid beslaat zich voor vakteekcnei) le bekwa men, er door de jongens nog niet meer ge bruik van gemaakt wordt den cursus te be zoeken, dan nu hol geval reeds is. Tevens sprak hij er zijn leedwezen over uit, dat som selementcn de lessen bezoeken, die er niel uil lust (ol teekenen komen. Niette min is er aardig werk geleverd. Spreker prees de jongen», die trouw opgekomen wa ren, want er was zooveel meer hier te lee- ren, dan op de 9lraat. Enkele prijzen, be doeld als aanmoediging, werden uitgereikt. De tentoonstelling, die hedenavond nog van 810 uur geopend is, ziel er werkelijk fleurig uit en is een bezoek len volle waard. Vermelden wij nog, dal de bezoekers op radiomuziek vergast werden. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd is voor het taalkundig doctoraal examen Indologie de heer C. de Koning (Zoeterwoude); econom. cand. Ind. de heer F. A. Monsees (Loosduinen): cand. Ind. recht de heer If. A. O. Kolloman (Leiden): cand. Ned. letteren de heer A, J. Staal (Den Haag); doel. ex. wis- en natuurkunde, hoofdvak wiskunde, de beer J. D. Rutgers v. d. Loeff (Haarlem), en voor hel docto raal examen rechtsgeleerdheid de heer P. J. J. van Gorcum (Rotterdam). Voor hel alhier afgenomen examen voor apothekers-assistent zijn geslaagd de dames H. E. Lambcrs, Amsterdam, N. E. A. Rink, 's-Hcrtogenbosch, L. Schirm, 's-Gra- venhage, en de heeren W. C. II. Evers. Schiedam en T. Potjewijd, Amsterdam. De volgende week vertrekken dr. J. P. Lotsy uit Velp en dr. W. A. Goddijn, con servator aan 's Rijks Herbarium alhier, naar Italië voor een wetenschappelijken onderzoekingstocht. O.a. zal langs de Ita- iiaansche Meren worden gezocht naar Pri mula-bastaarden. De reis zal eenige weken duren. Gisteravond hield de Liga tegen im-, pcrialisme en koloniale overhcersching, een openbare vergadering in het Volksgebouw aan de Heerengracht, die zeer druk bezocht was. De vergadering werd ook nu weer geleid door de presidente van de Leidsche afdecting mej. Lucie Joustra, terwijl ais sprekers optraden de heeren P. J. Behmidt voorzitter der afdeeling Holland van bo vengenoemde Liga en do drie vrijgesproken Indonesiërs, mr. Sastro Amedjojo, Djojoad- hinindgrad eu Ntisir Pamontjak. Na een kort inleiding woord van de pre sidente verkreeg eerst mr. Sastro Amed jojo het woord, die een uitvoerige uiteen zetting gaf van de voor inlanders gelden de exorbitante rechten waarvan de toepas sing uitsluitend aan den Gouverneur Gene raal toekomt en besprak in het bijzonder de artikelen 35—38, betreffende uitzetting, interneering en verbanning. Tenslotte wekte hij de Hoüandsche ka meraden op om met de Indonesiërs voor de politieke ontvoogding van Indonesië te strijden. De heer Schmidt bracht hulde aan de knappe verdediging van de heeren Duys en Mobach voor de Haagsche rechtbank en be tuigde diepen eerbied voor de Indische ka meraden zelf, die den moed hadden in het aangezich der rechters hun revolutionaire gezindheid fier te uiten. De Liga is het lichaam, dat in Europa de leiding voor de actie tegen imperialis me en koloniale overheersching heeft te voeren. Hij gispte scherp de dubbelzinnige houding van de S D.A.P. in dezen, waar door groot rumoer in de vergadering ont stond en hem werd toegeroepen: „waarom ga je dan niet uit de partij I" „Dat zal ik doen als de tijd daar is", riep de spreker uit, die zijn partijbestuur op het a.s. Paaschcongres inzake deze kwestie een vernietigende critiek niet hoopt te onthouden. De derde spr. was Djojoadhinindgrad, die de beteekenis van de beweging voor vrijma king van Indonesia, zoowel ala van India (Britsch Indiê) schetste. Het slotwoord werd gesproken door Na* zir Pamontjak, die de gewraakte hulde aan de rebellen in Indonesië hier openlijk her haalde en ten alette profeteerde dat men ia India aan den vooravond van een beiang-' rijke periode in de geschiedenis staat. Aan het eind werd na eenig verzet de volgende resolutie aangenomen „De openbare vergadering enz., brengt hulde aan de fiere zelfbewuste houding der Indonesische kameraden, betoond voor do Haagsche Rechtbank; verklaart zioh vol ledig solidair met de in Indonesië verban nen en veroordeelde revolutionairen; eischti volledige amnestie voor alle politiek verour- deeldcn en verbannenen, onmiddellijke op. heffing van het Digoelkamp, van de exor bitante rechten en van de koelie-ordonnan tiën, invoering van kiesrecht, volledig recht aan vereeniging en vergadering recht van staking en vrijheid aan drukpers; wekt de Leidsche arbeiders op onze Indonesische kameraden met alle krachten te steunen in hun strijd voor de volledige onafhankelijk heid van bun land en om daartoe, ais eerste eisch, toe te treden tot de Liga." De Filmindustrie L.A.M.V. verzoekt ons de aandacht te willen vestigen op een advertentie in dit Blad, waarin een film voorstelling wordt aangekondigd van den voetbalwedstrijd HollandBe'gië. welke reeds morgenavond om 9 uur zal worden gegeven. Het Trianon-theater vertoont vanaf Maan dagavond eigen opnamen van bovengenoem- den wedstrijd. Binnen korten tijd, eer men het weet, staat de zomer voor de deur en dan zullen we weer allerlei zomersche genoegens mo gen smaken, wij kunnen weer verschilende sporten beoefenen en ons wijden aan toe risme 1e voet, por fiets of auto. We kleeden ons in luchtige gewaden en vooral de dames maken een geheele zomergarderobe met kasha, katoenen mousseline en andere dun ne stoffen, bij uitstek geschikt voor de weinige dagen, waarin het langs onze stran den verzengend heet kan zijn. Nu is het do lijd waarin de dames stoffen koopen, want voor de zomer komt moet de Hoerenkast gevuld zijn. Zij zullen het daarom toejuichen te vernemen, dat hl de Maarsmanssleeg 4 vandaag een nieuwe dergclijko zaak is geopend, welker naar „Het Nieuwe Couponmagazijn" reeds ver raadt, dat men daar alle stoften voor ja ponnen, deux-piêccs en in het bijzonder voor mantels kan koopen. Men vindt in het Nieuwe Couponmagazijn een zeer uitge breide collectie sloffen. Een collectie, die menige dame het besluiten moeilijk zal maken I De ohanffeur van de autobus, die Donderdag in het Noordeinde een dame heeft aangereden, verzoekt ons mede te doelen, dat hij van het gebeurde niets bemerkt heeft. Hij verzekerde ons, dat hjj onmiddellijk zou hebben gestopt. RECLAME. j Apotu en Drogisten Prijs 75, Q.Qen Z5ct"| 6281 NA DE FRAUDE BIJ DE HAAGSCHE BANK TAN LEENING. Het ontslag gehandhaafd. Men zal zich herinneren, dat onlangs de beheerder van het bijkantoor der Bank van Leening in de Jan van Gojenstraat te Den Haag door B. en W. geschorst is, ui verband met gepleegde onregelmatigheden- Die schorsing was een voorioopig ontslag. De Commissie van Advies, waarbij krach tens het Ambtenarenreglement de betrok kene in beroep is gegaan, heeft daarop ge adviseerd hem niet te ontslaan, doch terug te stellen in rang. Nanr het „Haagsche Volk" verneemt, hebben B. en W. evenwel het ontslag gehandhaafd. KAMPEEREN AAN HET STRAND TE WASSENAAR. De voorwaarden, die deot het gemeentebestuur worden gesteld. Door het gemeentebestuur van Wasse naar is besloten ook voor hel a.s. seizoen weder vergunning te verieonen tot het kampeeren aan het zeestrand Bij de ver gunning zal echter als voorwaarden wor den opgelegd, dat de tenten op geen klei ner afstand dan 200 meter en op geen grooter afstand dan 700 meter van de Wassenaarsche slag geplaatst worden en dat de vergunning alleen geldig is voor den dag en niet voor dag en nacht. Hiermede wordt bereikt, dal een betera controle kan worden geoefend op de bezit ters van tentjes en dat een strook van 400 meter onmiddellijk bij het slag gereserveerd blijft, waarbinnen noch gekampeerd noch gebaad mag worden en ouders met kinde ren of scholen dus vrijelijk kunnen ver toeven. BRANDEN. Gisternacht Is te Stompetoren een boer derij bewoond door D. Mndrterom, afge brand. De kinderen, die te bed lagen, moes ten bij de buren een ondprkomen zoeken. Hei vee kon worden gered. Hel huis brand de geheel af Daar de brand zich ernstig lift aanzien, was ook een spuit uit Alk- 8—1

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 2