Linoleum Krommenie Humor uit het Buitenland. WAALS DE FONDSENMARKT. VARIA. -RAGENRU3BIEK. Vriendelijke ziel: Arme kerel, je weet zeker nooit wanneer Je een dak boven je hoofd zult vinden? Schooier Nee dame. Soms krijg ik er wel es een voor een maand en bij tije ook es voor zes maande, maar et is eeD errege onzekerheid. (Humorist) Jansen Wactotoffer tot 3e groots s^toonmaak): Nn. fk Een toch blij dat ik dit plekje heb, waar lk Je rustig een drankj* en een trekje kan offreeren. (Passing Show) Heer des huizee tot den loodgieter: Je hebt no al een pear dagen ;e tijd hier loopen verknoeien. Loodgieter Nou. verknoeien la 't woord niet, meneer Mag k U m n aanslaande voorstellen. (Humorist) Vriend: Wat Ie non eigenlijk 3e grootste moeite die Je mei Je wagen gehad hebt? De au to-bezitter; Om Ja do waarheid te teggcr afbetalingen. (Lond^r- De rechter: Je hebt nn al zeven vonnissen achter 3en rug wegens inbraak, mishandeling, valschheid in geschrifte ena. Gevangene: Zou U misschien niet een beetje zachte' kenne prate. Edelachtbare De ouwe heer van m'n meisje is In de zaal en U zou m'n kanse bij der verrlnneweere. (Passing Show) Zoon: Zeg moeder, U zei dat die tandarts pijnloos was? Moeder: En? Zoon: Nou. hfl la het niet Toen Ik in z'n rlngwr baat, brulde hij als een dwaas. (Passing Show) 11.20: Beethoven's pianosonaten. 11.20 12.20' Passie-viering, T. Menzen, zang, F. Poppelreuter, viool, J. Menzen, orgel. 12201.50. Mandolineconcert. 3.50 5.20: Orkestconcert. 5.206.20: Kath. Koraalrauziek. 7.20: Concert Werag-Or- kest, R Walter, sopraan. Daarna dansmu ziek tot 11.20. Königswusterhausen (1250 M., Zeesen). - 8.20: Morgenwijding 10.50: Palmzondag- concert. Koslecksche blaasver. 3.506.20 Concert door de Steinerkapel. 7.20: Jo hannes Passie". van J. S. Bach, voor koor, orkest en solisten. 9.5011.50: Dansmu ziek. Hamburg (395 M.) 8.35: Morgenwijding. 11.20- Jeugdwijding. Koor en solisten. I.50 Orkest-concert. 4.20: Orkestconcert 7.20: Mozart-concert. Versterkt orkest. - 10.5011.50: Dansmuziek, Scarpaskapel. Brussel (609 M 3.20: Uitzending van de voetbalwedstrijd Holland—België (in de Nederl taal). 5.206.20: Dansmuziek. 8.3510.35: Orkest-concert VOOR MAANDAG 2 APRIL. Hilversum, 1060 M. 12.00: Politieber. 12.302.00: Lunchmuziek door het Trianon-Trio S. Sjouwerman, viool; Joh. de Jong, cello; H. Ryff, piano 4.405.55: Kinderuurtje o. 1. v. Mevr Ant. van Dijk 6.00 Uurslag 6.007.15: Dinermuziek door het Trio Rentmeester 7.15. Engel- sche les voor beginners. 7.45' Politieber, 8.059.05: Volkszangavond in R'dam. Leidster: mevr. GrimbergHuyzer 9.05 9.30: Causerie door Wouter Hutschen- ruyler: Onze orkesten 9.30: Nationalle Volksmuziek door het Omroep-orkest o. 1. v. Nico Treep. G. Leenders, bas 10.00: Persber. 10.10- (Vervolg) concert. Huizen. 340.9 M.) Na 6 uur 1950 M. 12.301 30: NCRV. Carillonconcert v. h. Kon. Paleis te Amsterdam door J. Vincent 4.006.00' NCRV. Ziekenuurtje door ds. Joh J. v. Petegem 6.15—6.45 NCRV.: Declamaties door Arie Post 7 007.30: Engelsche les 7.30—8.00: NCRV. Spr. H. E Kuylman: Verstand en instinct bij dieren. 8.00: NCRV. „De zeven kruis woorden" voor strijkkwartet op. 51, Haydn. Het Draper-kwartet (D. A. G. Draper, 1ste viool: mej. Draper, 2de viool; A. Draper, alt; mevr Lohuis—Draper, cello. Spr. Ds. A. Hoek: Inleiding. Daventry. 1600 M. 10.35: Kerkdienst. 1120: Gramofoonmuziek 12.20: üal- ladenconcert (sopraan-bariton) 12.50: Dansmuziek 1.202.20: Orgelconcert 3.20 Concert. N. Rose mezzo-sopraan. Het B. Roberts Instrument. Trio 4.20: Dans muziek 5.20 Lezing 5.35: Kinder uurtje 6.20: Concert-orgelbespeling 6.35 Muziek 6.50: Nieuwsber. 7.05: (Vervolg) Concert-orgelmuziek 7.20: Dram. criliek 7.35: Grondslagen der mu ziek. Moderne Fransche pianomuziek 7.45: Duitsche causerie 8.05: Sander son's liederen door R. Palmer 8.20: Va riété 9.20: Nieuwsber. 9.35: Radio praatje 9.50: Nieuwsber. 9.55: „Speed", tragi-kom. fant. 11.2012.20: Dansmuziek Parijs ..Radio-Paris", 1750 M. 10.50 II.00: Gramofoonmuziek 12.502.10: De Barry Billy Jazz 4 055 05: Liter, en muzik. matinee. 8.5011.20: „La Ptrichole" Offenbach. Langen berg, 469 M. 12.251.50: Or kestconcert 1 60 Gramofoonmuziek 6.20—6 20: Het Westf. Harptrio 7.35 900 Max Pauthendey-avond. H. Holwe, bariton 9.05: Concert door het Klein- Werag-orkest. Daarna tot 11.20: Dansmu ziek. Königswusterhausen, 1250 M. (Zeesen) 11 104 20- Lezingen 4 205 20: Con cert 5.20—7.05: Lezingen 7.05: „Der Mantel", Adami. „Schwester Angelica", 1- acter. „Gianni Schicchi", 1-acter. 9.50 11.50: Dansmuziek. Hamburg. 395 M. 5.Ï6: Vroolijk con cert 6.50: Symphonieconcert. Eva Hei- nitz, cello. Prof Klingier, viool 8.35: Liederen en melodrama's 11.20: Sluiten. Brussel, 509 M. 6.206.20: Triocon cert 8.3510.35: Oratorium voor koor, orkest en soli. RECLAME. 183 c.M. breedf. 2.40 200 c.M. breed1.2.60 APARTE DESSINS. 5872 HAARLEMMERSTRAAT 130—130. De stemming ter beurze wae ook in de jongste benchtsperiode niet zooals velen die wellicht zouden wenschen hoewel niet temin nog steeds zoo ai en toe een vleug van belangstelling over bepaalde fondsen- hoeken komt waaien en dan aanleiding geeft tot een zekere mate van affaire, zonder dat zulks noohtans een bepaalden stempel drukt op de algemeen© situatie van de beurs. Intusschen zijn er enkele afdeehn- gen waarvoor het publiek en de z.g. spe culatie belangstelling blijven koesteren, zulks op grond van bepaalde antecedenten en naar aanleiding van mogelijkheden in de naaste toekomst. Als een dezer afdeelin- gen geldt zeker wel die der rubberwaar den. De jongste week gaf in verhouding tot de locale factoren en de feiten die zich op de rubbermarkt deden gelden, zelfs een min of meer tegenstrijdig verloop te zien. De voorraad te Londen gaf o.m. een ver mindering te zien; het priisverloop te New- York was vrij vast, en hoewel doorgaans wel iets zwakker voor het product noteer de, kon ook daar de stemming niet ongun stig worden genoemd. Toch bleef de alge- raeene waardeering van rubberwaarden hier ter beurze beneden hetgeen eigenlijk had behooren en had moeten zijn. TTit een en ander volgt wel dat men ten onzent vrij gereserveerd staat tegenover de rubber kwestie, een gevolg van de groote belangen welke bij ons er mede gemoeid zijn. Men zou zelfs kunnen zeggen dat er bij ons een zeker pessimisme overheerschend is. Het schijnt wel alsof men zich teveel blind staart op de mogelijke gevolgen van de af schaffing van het Stovenson-schema. Op dc eerste plaats zij hierbij opgemerkt dat bij een eventueele afschaffing toch zeker een overgangsmaatregel zal worden gevondeu. Voor het overige is het wel de vraag of de nadeden wel zoo schrikbarend groot zullen zijn voor de rubberindustrie zoodat er een terugslag voor de hierbij betrokken aandee- len moet worden gevreesd. Wij willen op den voorgrond stellen het feit, dat het juist het Stevenson-schema is geweest hetwelk het heeft mogelijk gemaakt dat de z.g. be. volkingsrubber een zoo groote plnats heeft kunnen innemen en vertier heeft het mono polie-karakter van dit schema eigenliik een veel te grooten steun verleend aan de rubber-industrie. Dit blijkt om. wel uit het bericht dat het verlies van de Ameri- kaansche rubber-pool bij afschaffing van het schema op twintig-millioen dollar wordt j geraamd. Een verlies dat uiteraard zijn oorzaak vindt in het prijsverschil. Juist waar rubber nu eenmaal geen monopolie- artikel is, is het zeer gevaarlijk een soort kunstmatig monopolie te scheppen omdat op een zeker prijsniveau onmiddellijk de z.g. surrogaat- artikelen hun concurrentie doen gevoelen. In casu dus de bevolkings rubber. Juist door deze surrogaat-produc tie heeft het Stevenson-schema zijn nek slag gekregen en derhalve thans zich zelve overleefd. En overigens is het absurd te meenen dat een industrie, welke dan ook, bij voortduring gesteund zou kunnen wor den. In Engeland heeft men zulks inmid dels ingezien vandaar het streven tot af schaffing. De afschaffing van het Steven son-schema moge ongetwijfeld nadeelen met zich brengen, wij erkennen dit gaarne, maar daartegenover staat dan toch dit o.i. zeer groote voordeel, dat de marktverhoudingen bij afschaffing veel zuiverder wordendat een stabielere prijsbasis zal gevonden wor. den, dan zulks tot dusverre het geval is als den consument ten goede komt. Het begin der afgeloopen week gaf voor rubbers geen animeerend beeld te zien, het verdere verloop bracht echter eenig redres en zoo kon zelfs door onderschei dene fondsen van deze afdeelmgen weder een betere prijs worden bedongen. Ook ten aanzien van de afdeeling der suikerwaarden kan een soortgelijk verloop als dat der rubberafdeeling worden gemeld. Gelijk het begin der week trouwens voor de geheele beurs een zekere matte stem ming bracht, zoo bleek ook voor suiker waarden aanvankelijk niet veel belangstel ling te bestaan, en zelfs de gunstige be richten omtrent de schijnbare verdere ont wikkeling van de suikermarkt vermochten niet dadelijk eenige uitwerking te sortee- ren. De Visp weigerde biedingen van f. 15 per picol voor Superieur en verkocht een 300 ton voor f. 15.25, waaruit dus te con- oludeeren valt dat de marktverhoudingen zich in gunstigen zin gewijzigd hebben. Ook de New-Yorksche suikermarkt gaf een beter aspect te zien; desondanks kon bier geen levendige belangstelling of eenige ge animeerde kooplust worden gewekt Of hier de bekende discussie in de Indische pers omtrent den achteruitgang van de kwali teit van Java-suiker eenige rol heeft ge speeld Mogelijk wel, en wellicht bij de Jantjes Secuur die dergelijke berichten al dadelijk in den koers en in een ruiling ver- disconteeren. Natuurlijk is de kwaliteitsvraag een zeer belangrijk punt en ontmoet begrijpelijker wijze intense belangstelling. In hoofdzaak komt het hierop neer dat wel een hoeveel heid wordt geproduceerd dewelke voldoen de is, maar waarbij de kwaliteit door V.J.P. verlangd slechts in beperkte mate aanwe zig is, zoodat hieruit een zeker tekort voor de kwaliteits-markt moet volgen. In de kringen der producenten is men zioh be wust van de mogelijke consequenties van deze kwaliteitskwestie toch ten aanzien van do oplossing hiervan is men niettemin ver deeld Eenerzijds is men wel geneigd de nondige stappen tot verbetering te doeu, anderzijds echter niet omdat do noodigo stappen zeer groote kapitaalsuitgaven zul len vereischen. Of dit laatste niet is: het puard achter den wagen spannen De mijikt stelt nu eenmaal zijn kwaliteits- eischen en wanneer men hieraan niet wil of niet kan voldoen zal de nalatige produ cent er de gevolgen van ondervinden. Nu dient men bij deze kwestie nog met de bij zondere positie van de suikermarkt reke ning te houden welke tot dusverre van dien aard is geweest, dat ook de z.g. afgekeurde suik<r nog met een voordeel kon worden verkocht. Gezien echter de Amei iküansoh© en toenemende Europeceche productie van bietsuiker, is de tijd niet meer verre, dat de positie van de Java-markt een, feitelijk tegen de markt-eiachen ingaande produc tiemethode, niet meer gedoogt. De afdeeling der Tabakswaarden lag vrij wel zonder animo. Hetgeen begrijpelijk is nu de inschrijvingen achter den rug zijn en de goede kansen die zij eventueel boden, reeds lang in de beurskoersen fijn verdis conteerd. De oude prijzen kunnen met moeite worden gehandhaafd waaruit blijkt dat de marktpositie vrij zwak is. Hausse- belangen zijn er niet meer en ook de con tramine heeft geen loopende posities van belang. Dientengevolge is het koersverloop mat en een enkel stukje aanbod leidt reeds tot afbrokkeling der koersen. Industrie-fondsen ondervinden eigenlijk nog de meeste belangstelling hoewel men zich geen overdreven voorstelling moet maken van de gedane affaires. Deze zijn desniettemin aan den soberen kant. Hier zijn het steeds dezelfde specialiteiten waar in reeds sedert lang het publiek en de be- roepshandel bij voorkeur een gokje onder neemt. Zoo waren in de jongste dagen Philips-aandeelen wederom vast en ook voor aandeelen van Berkel viel er een gunstige tendenz te bespeuren. Voor Kunstzijde- aandeelen evenwel schijnt de belangstelling ietwat verflauwd te zijn. Petroleumwaarden lagen zwak in de markt. Van eenige belangstelling was niet veel te bespeuren. Nu de prijzenoorlog tus- schen de Standard en de Shell-Koninkliike het karakter van een permanent verschijn sel krijgt, gevoelt het publiek eerst recht niet veel om veel interesse te toonen. Thans doen zich de gevolgen van den prijzen-oorlog ook in Brit-sch-Indië gevoe len en de aldaar produceerende maatschap pijen hebben een beroep gedaan op de te- gcering om tegen de gevolgen v^n dezen strijd haar bescherming te verleenen. Dat hier groote belangen op het spel staan moge blijken uit het feit, dat de regeering onmiddellijk gevolg heeft gegeven aan dit verzoek en reeds een oommissie heeft be noemd welke tot taak zal hebben na te gaan in hoeverre de huidige prijzen in Indië beneden de prijzen van de wereld markt liggen en of er hier sprake is van z.g. dumping. Zooals men ziet, wordt deze oorlog waarschijnlijk ook nog op ministe- rieele departementen voortgezet. De Amerikaansche afdeeling ten onzent is voor de verschillende favorites vast, het geen in overeenstemming is met de situatie ter beurze van New-York. Wallstreet heelt thans vrijwel het karakter verkregen van een hausse-crisis. De speculatie heeft groo teren omvang aangenomen dan zqlks tut dusverre ooit het geval is geweest. Dit vindt zijn oorzaak in het feit dat er groote bedragen beschikbaar zijn, en derhalve ook grootere kapitalen voor speculatieve doel einden worden aangewend. Anderzijds heelt de z.g. poolvorming de speculatie evenzeer en wel in belangrijke mate in de hand ge werkt. Eigenaardig en wel zeer opmente- lijk mag worden genoemd het verschijnsel dat het niet alleen Amerikaansche specu lanten zijn welke op de New Yorksche beurs opereeren maar dat ook voor groote bedra- gen Europee6i-be orders circuleeren. Zoo als het zoo dikwijls met dergelijke hausse- bewegingen gaat, heeft men schijnbaar alle gevoel voor nuchterheid verloren. De renue- ments-vraag speelt oogenschijnlijk geen rol en slechts speculatieve stimulansen zorgen voor de huidige activite.t die zich uiteraard vroeg of laat moet wrrkerWelsiwaar zijn de economische vooruitzichten van Amerika goed en zelfs gunstig te noemen, maar deze alleen wettigen in geenen deel de huidige hausse-conjunctuur tei beurze van New- York. Slechts enkele ondernemingen maken groote winsten en vrijwel de geheele in dustrie heeft te kampen met scherpe cvae currentie waardoor winsten tot minima woi* den gereduceerd. Het is dan ook in hoofd zaak de ruime, men kan wel zeggen de zeer overvloedige gold- en kapitaal-markt, die als oorzaak van de thnns heerschende situatie moet worden beschouwd. Ten onzent was de geldmarkt in de afge loopen week ruim en prolongatie noteerde ca. 3 3/4 pCt. Op de beleggingsmarkt wer den de nieuwe obligaties Amsterdam tegen inschrijvingskoersen verhandeld. Zooals men weet werden de inschrijvingen op deze emissie ten volle toegewezen. 23 Maart 30 Maart 6 pCt. Nederland 1922 5 pCt. Nederland 1918 4Va pCt Nederland 1916 4V» pCt. O.-Indië 1926A/B Amsterdamsdie Bank Koloniale Bank Cert. Ned. Handel-Mij. Holl Kunstzijde Ned. Kunstzijde Maekubee Jurgens gew aand. Philips Gloeilampen Redjang Lebong Singkep Tm Kon. Petroleum Amsterdam Rubber Hessa Rubber Holland-Ameri ka-Lijn Nederl Scheepvaart Unie Stoomv -Mij. „Nederland" Cultuur Mij. Vorstenlanden Handelsver. Amsterdam Arendsburg Tabak Mij. Deli Mij Senembah Tabaks-Mij. Cert. Union Pacific 105% 105* 101* 101* 10 100% 98* 186* 18 274* 274 176* 176 204 198* 450 455 165 161 274* 283* 569* 578 135 120 433 429 347* 344* 275 267 392 379* 84* 81* 208* 2u9* 198* 196* 193 191 789 781 660 659* 465 461 499 485* 194 HOE LANG KUNNEN WIJ HET ZONDER SLAAP STELLEN? Twee doktoren in Chicago, Kleitman en Fisher, hebben proeven genomen om vast te stellen, hoe lang de mensch het zonder slaap zou kunnen uithouden en de uitwer king van deze slapeloosheid op hel lichaam waar te nemen. De beide doktoren bleven 115 uren zonder slaap, waarbij zij elkaar nauwkeurig observeerden. Bovendien kre gen twee assistenten de opdracht beiden doktoren het inslapen te beletten, welke taak moeilijker werd, naarmate de proef neming aan tijd vorderde. Het was wel zeer eigenaardig, dat na de proef een rusttijd van tien uren voldoende was om den beiden artsen hun werkkracht en frischheid weer terug te geven. Na twee dagen was ook het laatste spoor van vermoeidheid verdwenen. Onderzoekingen gedurende den waaktijd leverden 't volgende resultaat op: de hart-, slag werd gaandeweg langzamer, terwijl de bloedruk geringer werd. Ook werd de adem haling minder. Opmerkelijk was ook, dat de lichaamstemperatuur daalde. Ahonné Van H., te L. Voor de bereiding,] van advocaat gaven we dezer dagen e3al recept. Voor boerenjongens neemt u goede blauw* rozijnen, die u 'schoonmaakt en van de stelen ontdoet. Daarna met een beetje watec en suiker naar smaak, tot aan kjkeu to9 verhitten, eenigen tgd laten afkoelen ei brandewijn op doen. U kan er ook w.jï op doen, dan krjjgt n ze minder sterk. Om le bewaren ze luchtdicht afsluiten. M

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 14