Nieuw Feuilleton. „Een veelbewogen Nacht", 69"° JAARGANG VRIJDAG 30 MAART 1928 No. 20874 I v BERICHT. OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. GEMENGD NIEUWS. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentien uit Leiden en plaatsen waar agentschappen vaD ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiën 35 Cts per regel Kleine Advertrntièn uitfluitend bil vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30 Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2 35. per week 0 18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. De Kindercourant verschijnt in plaats van heden, MORGEN. Morgen zullen wij een aanvang maken met een zeer boeiend feuil leton, getiteld: uit het Engelsch van Louis Tracy. DE DIRECTIE. VERGADERING van den GEMEENTERAAD VAN LEIDEN op MAANDAG 2 APRIL 1928, des namiddags te twee uur. Alsnog te behandelen: Voorstel tot onderhandsche opdracht van het maken, leveren en bedrijlsvaardig stel len van den bovenbouw en van de daarbij passende bewegings- en opzet-inrichtingen, alles met bijbehoorende werken, ten behoeve van eene nieuwe Groote Havenbrug, aan de N.V. Constructiewerkplaatsen en Werktui- genfabriek „De Nederlandsche Staal-in dustrie" te Rotterdam. (72) DE GROOTE HAVENBRUG. Op 17 October 1927 besloot de Raad ten behoeve van den bouw van een nieuwe Groote Havenbrug met bijkomende werken een bedrag van f. 235.000.ter beschik king van B. en W. te stellen. Blijkens de toelichting tot het voorstel werd daarbij als type gekozen rolbasculebrug met elec- trische beweegkracht. Aangezien de vaststelling van het bestek voor den onderbouw en de openbare aan besteding daarvan eerst kan plaats heb ben, nadat de bovenbouw en de bewegings inrichting zijn gegund en de bijzonderhe den daarvan mitsdien vaststaan, is aller eerst voor den bovenbouw en de bewegings inrichting, gelijk voor dergelijke werken gebruikelijk is, onderhands, en wel aan een 11-tal firma's prijsopgave gevraagd. In overeenstemming met de commissie van Fabricage komt het B. en W. voor, dat de meest aannemelijke aanbieding die is van de N. V. Constructie-Werkplaatsen en Werktuigenfabriek „De Nederlandsche Staalindustrie" te Rotterdam, welke be reids verschillende groote bruggen, o.a. te 's Gravenhage en te Rotterdam heeft uit gevoerd voor f. 73.810. VEREENIGING TOT INSTANDKOMING DER L.A.W.E.T. Tot liquidatie besloten. In de bovenzaal van de „Harmonie" ver gaderde gisteravond de L.a.w.e.t. ter bespre king van het voorstel van den heer Joh. P. Meyers tot ontbinding der vereeniging. Zooals men zich zal herinneren, kon do fle vorige week met betrekking tot dit voorstel geen beslissing genomen worden, daar 't volgens de statuten vereischte aantal leden niet aanwezig was. Na opening der vergadering door den vice-voorzitter, den heer J. G. Pulle, las de secretaris, de heer T. F. Vlieland Jr. de noiuien der vorige vergadering, welke on veranderd werden goedgekeurd Namens de kascommi3sie rapporteerde de heer C. de Bink, dat de boeken en be scheiden over het boekjaar 1927 in vol maakte orde waren bevonden, zoodat over eenkomstig het advies dier commissie be sloten werd den penningmeester voor zijn gevoerd beheer te dechargeeren. Hierna was het voorstel-Meyers aan de orde. Nadat door diverse leden het voor en tegen van opheffing was betoogd, werd het voorstel in stemming gebracht en met 16 tegen 4 stemmen aangenomen. De heer Pulle, hierna het woord nemen de, zeide, dat het streven der L.a.w.e.t. met de opheffing der vereeniging allerminst behoeft ten onder te gaan. Het is de taak der Middenstands-Centrale de L.a.w.e.t. te doen voortleven in een anderen vorm, en wanneer dit lichaam mocht komen met plannen tot het houden van een tentoonstelling, dan gelooft spr., dat do voorstellers van opheffing thans alsdan hef tige voorstanders van die tentoonstelling zullen zjjn. Spr. besloot met een beroep op alle aan wezige leden om in hun middenstandsorga nisaties voor verwezenlijking van dergelg.te plannen krachtige propaganda te voeren. (Luide bijvalsbetuigingen;. Hel bestuur werd tenslotte gemachtigd zich van rechtskundigen bestand te ver zekeren, teneinde de Doodige liquidatie-for maliteiten 'te verrichten, waarna in een laatste vergadering rekening en verantwoor ding der financiën zal worden gedaan. WETENSCHAPPELIJKE EN POPULAIR WETENSCHAPPELIJKE FILMS. Het was gisteravond vol in het Luxor- Theater waar weer een wetenschappelijke film gedraaid werd. Slechts de voorste rijen bleven leeg, maar verder waren alle plaatsen bezet Voor de -pauze werd een zeer mooie film over Java gedraaid die voor wie tro pisch Nederland niet kent bij uitstek leer zaam mocht heeten, terwijl zij bij wie zich Java uit eigen aanschouwing herin nerde zeker aangename herinneringen aan het prachtige eiland met zijn rijken bodem zal hebben opgewekt. Na de pauze draaide het prachtige pro duct van de cultuur-afdeeling der Ufa-fa- brieken „Het Mysterie der Schepping" De ze film aan de vervaardiging waarvan ver schillende Duitsche hoogleeraren en andere geleerden van naam hebben mede gewerkt, is zeer interessant. En onophoudelijk vraagt men zich af, hoe het mogelijk kon zijn alles wat deze film in duidelijke beelden te zien geeft te verfilmen. De film geeft het ontstaan van de pla neet Aarde en het ontstaan van het leven op aarde. Zij toont ons de primitiefste we zens tot de menschen en dieren die thans de Aarde bewonen. Zij toont ook de pun ten van overeenkomst in den lichaamsbouw van mensch en dien Ontvangenis en Ge boorte kenteekenen der stamverwantschap zijn hoogst belangwekkende deelen van de ze film welker inhoud te wetenschappelijk is om in enkele woorden hier weer te geven. Wij volstaan daarom met te verklaren dat men gisteravond algemeen verrukt was over het gebodene dat men met gespan een aandacht heeft gevolgd. En zeker zal men algemeen met ons diep respect heb ben voor de geleerden en de filmtechnici die deze rolprent hebben samengesteld. Het ligt voor de hand dat de Cultuur-afdeeling van de Ufa daarin niet dan met overwin ning van vele en velerlei moeilijkheden in geslaagd is. De directie van het Luxor- heater verdient alle hulde voor haar initia tief deze werkelijk wetenschappelijke film naar onze stad van wetenschap te hebben gebracht. In den foyer van de Stadsgehoorzaal is gisteravond de eerste abonnementsvoorstel- ing gehouden van de „Holfu". De foyer was toen om kwart over acht werd begonnen gevuld met ruim honderd abonnée's en verder met vele vrienden en kennissen van geabonneerden. Deze aan wezigen hebben evenals op den pro- paganda-avond weer een heele serie films te zien gekregen Er stonden er liefst zeven op het programma, die allen in den tijd van twaalf tol hoogstens twintig minuten werden afgedraaid. De eerste film b.v die de studenten van de Hollandsche Film- Universiteit te zien kregen moest hun in twaalf minuten een beeld geven van de rijstcultuur in Japan en op Java. En in denzelfden tijd moest men een idee krijgen van de Katoen-industrie, van het leven der rivieren van het Trentkanaal met zijn sluizen, van Berenjacht op het eiland Ko- diak, enz. Heel mooi en leerzaam hebben wij de films niet kunnen vinden Men zou ze even tueel populair wetenschappeijk kunnen noemen, (hierbij vooral de klemtoon op po pulair.) VOORDRACHTAVOND HENRI CAMPEN. Gisteravond hebben wij kennis gemaakt met een nieuweling op het gebied der voor drachtskunst, n.l. den heer Henri Campen. 't Is een nog jongeman met een diep sonoor goed klinkend stemgeluid vooral in de la gere regionen, waarvan hij echter nog niet geheel meester is. Dat bleek al direct bij het begin, toen hij van Karei van at Woestijne voordroeg. De Moeder en de Zoon en het slot van Het Vaderhuis, n.l. Thana- tos en de vreemdeling hoe wreedaardig werd het woord Thanatos door verkeerde klemtoon op de 2e lettergeep mishandeld! Van beide is vrijwel niets tot de zaal, waarin slechts een 40 aanwezigen, door gedrongen, daar de fluisterstem te zacht bleef. Voorts was het een hinderpaal voor den jeugdigen declamator dat hij nog niet los genoeg was van de tekst, waardoor zijn mimiek op den duur te eentonig werd Be er was zijn gelaatsexpressie. Op de mis- jkking van v. d. Woestijne volgden Ver- langen's Blijdschap van Roland Holst en Zingeling van Marie Boddaert. Deze waren goed, het laatstgenoemde zelfs keurig Min der waren weer Op Marsch van René de Clerq en De Bruid van J. Prins evenals Vagebonde'n uit Annie Salomon's Nieuwe Verzen, waarmede voor de pauze werd be sloten. Na de pauzekregen we eerst een frag- men van Ellen van van Eeden n.l. Ik droomde 't leven als een groot groen bosch, dan Helene Swarth's Een lied van de Zee en van Kloos. Vier Sonetten n.l. De boomen dorren in het laat seizoen-, Mijn oogen branden met felle randen. Ik ween om bloe men in den knop gebroken en God is geen koning, op een troon aan 't pralen. Hierbij was nu en dan iets goeds, doch boven het middelmatige kwam de declamator niet. Het slot vormde de bekende Forumscène uit Shakespeare's Julius Caesar in de ver taling van dr. Burgersdijk Hier had de voordrager in jeugdigen overmoed te hoog gemikt. Dat ging nog ver boven zijn kun nen, ook al maken we geen vergelijking met Albert Vogel's prestaties in dit keurig stuk literatuur. Summa summarum: eeg beginneling, die wel aanleg toonde doch nog een beginne ling is. DE DOMINION TEACHERS. Dinsdag a.s zullen ongeveer 70 onder wijzers en onderwijzeressen uit het Brit- sche Empirium hun jaarlijksch bezoek aan onze stad brengen. Zij komen met den trein van 9.52 uit Amsterdam aan en brengen vervolgens een bezoek o.a. aan het Rijn- landshuis, de Pieterskerk en het Jan Pesijn- hofje. Om twaalf uur zullen zij officieel ten stadhuize worden ontvangen Burge meester, mr A van de Sande Bakhuyzen, zal hen toespreken. Daarna zal in „In den Vergulden Turk" gemeentelijk noenmaal worden gehouden, 's Middags zal o.m een autotocht worden gemaakt. Te 4 uur worden de bezoekers in het Academiegebouw ontvangen, waar prof. dr. H. M. van Nes hen zal opwachten. Met den trein van 5.13 vertekken zij naar Den Haag. Jhr. mr. N. C. de Gijselaar en prof dr. J Ph. Vogel zullen het gezelschap rondleiden. OUDERAVOND SCHOOL DUIVENBODESTRAAT B. Gisteravond werd in het gymnastiek lokaal van de school in de Duivenbode- straat een ouderavond gehouden voor de boven-school De heer J. C. van Schaik, hoofd dier school, heelte de talrijke aanwezigen van harte welkom, in het bijzonder den heer Ch. L Waldköller, voorzitter van den Cen- tralen Ouderaad te dezer stede. Op verdienstelijke wijze werd door en kele leerlingen van de hoogste leerjaren mandoline- en vioolspel ten gehoore ge bracht. Enkele door leerlingen gehouden samen spraken. welke hierop volgden, vielen ook zeer in den smaak. Ditzelfde kan gezegd worden van de mooie projectie-lantaarn platen van N.-Amerika, die vertoond wer den en waarbij de voorzitter een toelichtend woord sprak. De ouders konden nu met eigen oogen zien dat de lantaarn, welke zij aan de school schonken, een waardevol leermid del is. In de pauze werd den bezoekers een kop thee aangeboden en onderhielden ouders en onderwijzers zich met elkaar. Na de pauze werd het bestuur aangevuld door de verkiezing van mevr L. Planjer- Grootveldt en de heeren W. Freeke, H. J. Moonen en J. Levering. Den heeren Hemerik en Van den Burg, die moesten aftreden wijl ze geen kinderen meer op de school hebben, werd dank ge bracht voor het vele, dat zij voor de school hebben gedaan. De heer Jac. Tjalsma, een van de onder wijzers der school, hield nu nog een cau serie over het onderwijs in het algemeen. Speciaal stond hij slil bij de noodzake lijkheid van goed lager-onderwijs in dezen tijd nu hel algemeen kiesrecht voor man nen en vrouwen is verkregen, de arbeiders meer vrijen tijd hebben en vragen van medezeggingschap naar voren komen. Verlenging van den leertijd tot het 14de jaar is hiervoor noodzakelijk. Spreker ein digde met hel schefsen van het mooie ka rakter van de openbare school. Van de gelegenheid tot gedachtenwisse- ling werd geen gebruik gemaakt. Mei een woord van dank en een „lot weerzins" sloot de voorzitter de vergadering. GEEN KNOLLEN VOOR CITROENEN, MAAR EEN PARKIET VOOR 'N PAPEGAAI. De heer v. H. had geadverteerd dat hij papegaaien te koop had, en naar aanlei ding van deze advertentie had de heer B. zich met v. H. in verbinding gesteld en een papegaai van hem gekocht. De heer B. meende hierdoor een hartewenscb in ver vulling te zien gaan en waande zich na den koop te hebben gesloten werkelijk een lorre rijk Niet tang duurde zijn vreugde over dit ••ezit. want spoedig kwam hij tot de ont dekking dal lorre geen lorre was, doch een eenvoudige PAfikJLöi. De heer B. die meent te zijn opgelicht heeft zich terstond bij de politie beklaagd. Hij wenschl zich geen parkiet voor een papegaai te laten aansmeren! ERNSTIGE AANRIJDING. Toen de heer A. B. gisteravond omstreeks half negen op den Haarlemmerweg op een rijwiel reed. werd hij door een auto, be stuurd door H. H. K., achterop aangereden. De heer B. werddoor deze auto omverge reden waardoor hij zeer ernstige verwondin gen kreeg. Hij werd naar het Academisch ziekenhuis overgebracht en na verbonden te zijn ter verdere 'jerpleging opgenomen in het Sint-Elisabeth gesticht. Heden was de toestand van den heer B. nog zeer zorgwekkend. In ons Blad van gisteren heeft men onder Laatste Berichten kunnen lezen van de aanrijding door een autobus van Het Stadsverkeer van een meisje, dat op ons bureau moest worden verbonden. Dit was op één dag de tweede aanrijding van een Stadsverkeer-bus. Do andere aanrijding geschiedde om streeks twaalf uur op het Noordeinde en trof mej. Chr. L., die op het trottoir uit de richting van de Breestraat liep. Mej. L. moest het trottoir verlaten om een troepje leerlingen vap de Chr. School, die naar buiten kwamen en als naar gewoonte links hielden, te passeeren. Juist op dat oogen blik naderde een auto bus van het Stadsverkeer, volgens mej. L. en volgens een ooggetuige zonder signalen te geven. Mej. L. werd aangereden en gewond aan het been moest zij naar huis gaan. Zjj was heden nog bedlegerig. De chauffeur van de autobus is, zonder zich te bekommeren om de gevolgen van de aanrijding, doorgereden. Wij grijpen deze gelegenheid aan om het hoofd en het personeel van de Chr. Senool aan het Noordeinde er op te wjjzen, dat zij goed zullen doen, de leerlingen te vermanen, I als zij uit school komen en zich in de richting van de Breestraat willen begeven, direct recht over te steken om op het trottoir, tegenover de school gelegen, hun weg te vervolgen. Niet zelden versperren dichte groepjes kiuderen van deze school het trottoir voor hen, die, komende van het Kort-Kapenourg of de Breestraat, rechts willen houden, den weg. En als de kinderen bjj groepjes links van den weg langs de verbouwing van net hoekhuis op het Noordeinde gaan, zqq ze met alleen gevaarlijk voor het verkeer in het algemeen, doch stellen zich tevens zelf aan een niet denkbeeldig gevaar bloot. Men wijze de kinderen toch op de Kegels van dob wegl In verband met en ter voorbereiding van het alhier te houden Astronomisch Congres vertoeft reeds geruimen tijd mr9. Steppon uit Cambridge aan de Sterrewacht alhier. Voor het examen Kantoorstenograaf 9ysteera ..Groote" slaagde de heer L. A. B. Eskens alhier. De heer P. v. d. Poel slaagde te Heem stede voor het examen adspirant-inspec- teur van politie. Door de Leidsche Burgerwacht zijn op Vrijdag 20 April in de schielzaal der Morschpoorlkazerne wedstrijden in prijs schieten met buks georganiseerd. Er zal geschoten worden in 3 Afdee- lingen: Afd. A.: Leden van de Leidsche B. W., die op buks in het jaar '27 en '28 een prijs hebben behaald. Afd. B.- Leden van de Leidsche B. W, die op 1 Jan. (1928 den 60-jarigen leeftijd nog niet bereikt hebben en niet vallen onder Afd. A. Aid. C.: Leden van de Leidsche B. W., die op 1 Jan 1928 den 60-jarigen of huo- geren leeftijd bereikt hebben. In alle afdeelingen schieten de schutters 10 patronen Houding knielend Ue 10 pa tronen moeten achter elkaar geschot-n worden. Er wordt gescholen op buksschijf (5 visuel9. telling 1220). Vrijdag 27 April d. a. v. wordt er gescho ten om den kampioensprijs Er wordt daQ geschoten op dezelfde schijf als hierboven aangegeven, zelfde houding; elke schutter schiet 15 patronen achter elkaar. Kousen, garen, band, lingeries en baby-artikelen, dat alles behoort men in een goeden manufacturenwinkel in ruime sor teering te vinden. Het zijn de meest courante artikelen van het uitgebreide vak. Heden zijn wij in onze slad.op de Hooge- woerd 31 weer zulk een zaak rijker gewor den. Die van de firma D Trossel. die er zooals wij reeds gelegenheid hadden vluch tig te zien. zeer aantrekkelijk uitziet. Men verstaat hier vooral de kunst van etaleeren. en wie de etalage ziet zal zich geprikkeld voelen eens binnen in den nieuwen winkel e gaan kijken En ook daar zal men de ver schillende artikelen op smaakvolle wijze geëtaleerd vinden. De nieuwe zaak maak' een goed figuur. BINNENLAND. Prof. jhr. di. W. J. M. van Eysinga te Leiden onderscheiden. (Laatste Berichten, le Blad). In een cisteravond gehouden vergadering is berio.en tot liquidatie der Ver. tot instand houding der L. a. w. e. t., te Leiden. (Stadsr nieuws, le Blad). De N. V. Leidsche Effectenbank toch fail liet. (Laatste Berichten, le Blad). De verdere besprekingen over het wets ontwerp inzake voorzieningen tegen besmet telijke ziekten. (Tweede Kamer, 3e Blad). De jaarvergadering van de Ned. Ver. van Kaashandelaren. (Binnenland. 2e Blad). Bij den tachtipsten verjaardag van prof. Korteweg, te Amsterdam. (Kerk en School, 3e Blad). De Amerikaansche lawntennisspeelster, mej. Helen Wills, komt naar ons land. (Sport 4e Blad). BUITENLAND. Lord Cave is overleden. (Buiten!, le Blad) Stresemann beantwoordt Westarp in den Dnitschen Rijksdag. (Builenl. le Blad). De uitbreiding van het kiesrecht in Enge land. (Buitenl. le Blad). De uitspraak in het Barmatproces. (Tel. le Blad). ONREGELMATIGHEDEN TE REEUWIJK. Frande of een administra tieve font? In de boekhouding van het electriteits- bedriji te Keeuwijk is een onregelmatig heid ontdekt, die het gevolg is ol vaa fraude, of van een administratieve fout De laatste rekening van dit bednjl is 9luitend gemaakt met een post van f 4000.aan geduid als oude schuld Bij de controle van de boekhouding is dit ontdekt en aan B. en W. gerapporteerd, wien dit bedrag zeer onwaarschijnlijk voorkwam. Zij hebben, om zich alle zekerheid te verschaften, aan het Verificateursbureau voor Ned. Ge meenten te '9-Gravenhage opgedragen, een grondig onderzoek in te stellen, waarmee reeds is begonnen. De verantwoordelijke persoon in deze is de opzichter-boekhouder, die verklaarde, zich niet aan fraude te hebben schuldig gemaakt. Aan B. en W. komt deze verkla ring waarschijnlijk voor Zij veronderstel- le een administratieve fout. De opzichter- boekhouder i9 van de oprichting *in 1920 af bij dit bedrijf in dienst 'en is in hun oog een ijverig en stipt eerlijk functionnaris die een gewone levenswijze volgt, en geen buitensporige uitgaven doet. Het college heeft hem dan ook, hangende het onder zoek, in zijn functie gehandhaafd. Boven dien is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat het hier werkelijk een oude schuld be treft. Daar de electriciteisprijzen te Reeu- wijk zeer hoog zijn, zou het zeer wel kun nen, dat gedurende de acht" jaar werkelijk jaarlijks f.500.niet betaald is geworden. Alle rekeningen, sedert de oprichting, wor den daarom ook gecontroleerd, aldus de „Tel". Intusschen is thans met zekerheid nog niets te zeggen en dient het rapport van het verificatiebureau over deze zaak te worden afgewacht. Dit rapport zal over veertien dagen verschijnen. TREIN VERTRAGING. Een koe doodgereden. De eleclrische tram der Z.H.E.S.M. welke te 18.1 uur uit Den Haag naar Rotterdam vertrekt heeft gisterenavond in de bocht vóór het station Schiebroek eenigen tijd oponthoud gehad, doordat een jonge koe, die zich op de spoorbaan bevond, werd aangereden. Door de aanrijding geraakten de lucht buizen aan de voorzijde van den eersten motorwagen defect, waardoor deze geen nuttig effect meer kon sorteeren. De trein werd nu van den achtersten motorwagen af besluurd en reed langzaam maar het Station Hofplein te Rotterdam op, terwijl de eerste motorwagen met de handrem' in bedwang gehouden werd. Met een half uur vertraging kwam de trein te Rotterdam aan.

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1