AGENDA. SPORT. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. Woensdag. Stadszaal: 8ste (laatste) Volksbijeen- konist. 8 uur. Nutsgebouw: Mg. tot Nut van 't Algemeen, Voordrachtavond Hugo Reyst. Kwart over 8. Vrije Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 8): De heer v. d. Horst. 8 uur. Voorschot n (Ned. Herv. Kerk). Uitvoering „De Lofstem' 8 uur nam. Donderdag. Nutsgebouw: 217 verg Ver. tot Bev. der •Bouwkunst. Spr. de heer Minderhoud over „Bruggen". 8 uur nam. Kleine Stadszaal: Declamatie Henri Camper. Leger des Heils (Langebrug 4)Bijzon dere samenkomst. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 26 Maart tot en met Zondag 1 April waargenomen door de apotheek van den heer P. du Croix, Rapenburg 9, telefoon 807. HOCKEY. DE OLYMPISCHE VOORBEREIDING. Een uitvoerig programma. Het bestuur van den Nederlandschen Hockey- en Bandybond heeft thans 't pro gramma voor de Nederlandsche spelers In verband met de Olympische Spelen opge maakt: Zaterdag 7 April te Amsterdam Olym pisch el rial B tegen Cambridge (voor het Olympisch elftal B zullen spelen: Hnrde- beek; Meerlens en Leembruggen; Muller van Czernicki, De Bruyn en Eilers, Van Cillers, Schmidt. Hubrechls, Van der Veen en Visser 't Hooit). Maandag 9 April te Hilversum Olym pisch elftal A tegen Cambridge. (Voor het Olympisch elftal A zullen spelen: Katte; De Waal en Tresling: Brand, Duson en Ankerman, Kop, Jannink, v. d. Hovaart, v. Voorst van Best en Van Tienhoven). Zaterdag 21 April in België: BelgiëNe derland (Oiympiscch elftal A). Woensdag 25 April te Amsterdam: Am- slerdamsche combinatie tegen Britsch-lndië. Zaterdag 28 April te Arnhem een nader samen te stellen gemengd elftal tegen Britsch-lndië. Woensdag 2 Mei te Amsterdam: De Vio- liers tegen Brilsch-Indië. Zaterdag 5 Mei te Haarlem: Haarlemsche combinatie teoren Britsch-lndië. Woensdag 9 Mei le Amsterdam: Violiers (ongeveer Olympisch elftal A) legen Britsch- lndië. Zaterdag 12 Mei te 's-Gravenhage: Hasgsch elflal tegen Britsch-lndië. Zooals hekend beginnen de Olympische hockeywedstrijden 17 Mei. SCHAKEN. DE STAND DER COMPETITIE. Behalve de (voorloopige) uilslag 6l van den wedstrijd L .S. G. IN'. Rolt. Schv. II zijn in deze groep nog de volgende uitslagen te vermelden Rott Arb. Schel. I Schev. Sch. Soc. I 5'/', Resid. Schel. IMerc. I 36'/j en Disc. Disc. IIS. S. S. I 82, zoodat de stand thans de volgende is: aant. p. gesp. gew.gel.verl. v.—t. tot. L. S. G. I 6 6 39 -31 12 D. D. II 6 5-1 41J-18J 10 N. R. Sch. II 6 2 S 2 28 -32 6 Mereurius 1 5 2 1 2 22$27$ 5 Res. Sch I 5 1 4 21 -29 2 S S. S. I 6 1 4 20 —30 2 Rott. Arb. I 6 - 1 4 20 —30 1 Van de uitslagen der twee nog t« spelen wedstrijden, n.l. S.S.S. IMerc. I en Res. Sch. I—Rott Arb. I zal afhangen, welke der drie laagststnande clubs degradatie wedstrijden zal moeten spelen. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Russen en de ontwapening Enge.sch lid der Rijnland commissie. De Russische delegatie heeft een schrij ven gericht tot jhr. Loudon, den voorzitter der voorbereidende ontwapeningscommis sie, naar aanleiding van diens opmerking in zijn slotrede gemaakt, waarin hij de Russen uitnoodigde, niet in afbrekenden, doch in opbouwenden zin deel te nemen aan het werk voor de ontwapening. De Russische delegatie betoogt in dit schrijven, dat zij in haar eerste optreden reeds voldoende bewezen heeft, met ernst aan het werk voor de ontwapening te wil len deelnemen en verlangt, dat zij door den voorzitter met dezelfde loyaliteit als de overige delegaties behandeld zal worden. De inhoud van het schrijven, waarvan ook een afschrift overhandigd is aan den directeur van de afdeeling ontwapening van den Volkenhond, zal eerst volledig ge publiceerd worden, indien het schrijven zich in handen van jhr. Loudon bevindt. Litwinoff .de leider der Russische dele gatie. die oorspronkelijk van plan was van Genève naar Frankrijk te gaan. om daar eenigen tijd met vacantia door te brengen, is echter met de overige leden van de dele gatie naar Berlijn vertrokken, waar de Russische delegatie 3 dogen zal vertoeven. Wat het tijdstip voor de volgende verga dering betreft, meent men. dat deze verga dering in Juli of Augustus zal worden ge houden. De raad van den Volkenbond zou dan in haar vergadering van September de ontwa peningsconferentie tegen December a.s. of in Februari 1929 hijeen kunnen roepen. Officieel wordt bekend gemaakt, dat Wil liam Seeds, gezant te Purer.zo benoemd is fot hoogen commissaris van Grnot-Rrittan- niê In de Rijnlandcommissie te Koblenz. BELGIE. De Kamer behandelt het economisch verdrag met Frankrijk. De Kamer is begooneD aan de behande ling van 't economisch accoord met Frank, rijk en Luxemburg. Minister Hymans zeide, dat het rapport van de Kamercommissie besluit tot goedkeuring van het verdrag, maar het voorbeiioud maakt, dat, indien de handelsbalans, na af'oop van dit jaar, niet ongeveer in evenwicht is, de plic.it der regeering zal zijn, het accoord op te zeg gen en op een Dieuwen grondslag te onder handelen. Deze reserve spreekt van zelf, maar de minister betreurt dat men niet ©enigszins nauwkeurig aangegeven heeft, welke de nieuwe grondslag zou .moeten zijn. Wij hebben eeD eervol compromis ge. sloten in een praktischen ziD en de open bare meening heeft dit begrepen, aldus de minister. Men betreurt van verscheidene zijden dat zekere eischeD niet ingewilligd, zijn, maar er heeft zich geen enkele bewe ging tegen het verdrag voorgedaan. De socialist Wauters verklaarde, dat de socialistische linkerzijde het Fransch-Bel- gische economische verdrag met gelaten heid zal goedkeuren, want bet wetsontwerp brengt teleurstellingen voor het land en men moet hopen, dat het in de toekomst verbeterd zal kunnen worden. Ten antwoord op een vraag, zeide mi nister Hymans nog, dat België geen eco nomische unie met Frankrijk wil. Dat de tijden veranderen, bewijst bet feit, dat Duitschland ook is uitgenoodigd voor deelnemen aan de Bolgische wereld tentoonstelling in 1930 to Antwerpen en Luik. DUITSCHLAND. De Rijksdag keurt de snp- pleioire begrooting goed Wirth toch Centrnmcandi- daat? De Rijksdag heeft het voorstel verwor pen om het bedrag voor het bouwen van een pantserkruiser van de begrooting te schrappen Voor dit voorstel stemden de sociaal-democraten, de communisten, de democraten en eenige leden van de oecono- mische vereeniging. Nadat nog enkele an dere bezuinigingsvoorstellen van de linker zijde waren verworpen, werd de begroo ting van marine in tweede lezing aange nomen. Vervolgens werd het voorstel om zeven millioen uit te trekken, ten einde te voldoen aan de zoogenaamde Phoebusver- plichlingen, aangenomen. Tegen stemden al leen de communisten. De door 0e commis sie van onderzoek voorgestelde motie aan gaande de ondernemingen van kapitein Loh- mann werd aangenomen. Tegen stemden de communisten en de sociaal-demoeraten. Ten slotte werd de supplementaire begroo ting aangenomen. Het schijnt, dat het Centrum, nu de de- mocralen Wirth een plaats op de candida- tenlijst hebben aangeboden, uit vrees voor verlies van vele stemmen, bakzeil gaat halen en plotseling komt nu een beweging los om Wirth een plaats te geven op de rijkslijst. De typografen te München willen den loonstrijd voortzetten, hoewel de arbitrale uitspraak bindend is verklaard. Vrijdag dreigen zij in staking te gaan. ENGELAND. Geen samenvoeging der weer- machtsdepartementen De overeenkomst met Transjor- danië. Sir Robert Hutchinson (liberaal) heeft in het Lagerhuis het denkbeeld geopperd, de leger- vloot en luchtstrijdkrachten tezamen in één ministerie te vereenigen. In zijn antwoord verklaarde de premier Baldwin, dat weliswaar natuurlijk alle leden van het Huis het omtrent de alge- meene stelregels van de zuinigheid eens zullen zijn, doch in dit verband moest ook worden opgemerkt, dal bij te ver doorga voerde centralisatie dezelfde bezwaren gel den als bij groote decentralisatie. Hij wees in dit verband op de verschillende depar tementen, welke thans naast elkaar bestaan, terwijl toch niemand op de gedachte zou ko men, deze alle samen te smelten. Daarbij wees Baldwin ook nog op het feit, dat het voor één ministerie onmogelijk zou zijn tegelijkertijd leger, vloot en luchtvaart te beheeren; dit bezwaar zou zich nog meer doen gelden, indien een oorlog mocht uit breken en uitbreiding noodzakelijk zou wor den. In dit verband herinnerde Baldwin ook aan den laatslen grooten oorlog, toen niet minder dan tien nieuwe departementen werden gevormd. Frankrijk, dat meer op den oorlog was voorbereid dan Groot- Brittannië kreeg negen nieuwe ministerie's en Italië en Griekenland ieder vier. Het probleem, dat zich in den oorlog voordoet te dezer zake is niet gelegen in centralisatie, doch veeleer in onderling samenwerkende decentralisatie. De kwestie der verdediging in het alge meen achtte spreker een aangelegenheid, welke verschillende departementen betreft, n.l. buitenlandsche zaken, verder het depar tement Indië en de Dominions en tenslotte Koloniën en Handel; de commissie, welke te dezer zake een onderzoek heeft ingesteld heeft in de laatste twee jaar belangrijk werk verricht. De overeenkomst, die Engeland als man daalmogendheid op 20 Februari met Trans- jordanië te Jeruzalem heelt gesloten, is nu openbaar gemaakt. Zij bepaalt dat Transjordanië onder zijn emir Abdoellah-Ibn een onafhankelijke re geering heeft. De Emir zal advies van Enge land inwinnen over elke wet. krachtens welke hij gebied buiten Transjordanië onder zijn gezag zal brengen. Hij zal zonder Engelsche toestemming geen militaire macht lichten of in stand houden. De kosten van verdediging worden door Trans jordanië zelf bestreden en ook evenredig deel van de kosten van de grensbewakings troepen. Zoo lang de inkomsten van het land onvoldoende zijn om de gewone bestuurs- kosten mee te betalen, zal Engeland bij- springeen met subsidies of leeningen. De Emir zal zich in alle kwesties van het verleenen van concessies, het ontginnen van natuurlijke hulpbronnen, den aanleg van sporen en het opnemen van leeningen door het advies van Engeland laten leiden. De commissie Simon zal Britsch-lndië heden weer verlaten. Zij is nog al tevreden trots de tegenwerking. In October keert zij naar Indië terug. POLEN. De Landdag bijeen Een regeeringsnederlaag Een complot ontdekt. De nieuwe Landdag werd gisteren in de nieuwe vergaderzaal voor propvolle tribu nes, door den plaatsvervanger van den afwezigen Staatspresident, maarschalk Pilsudski. geopend. Toen de maarschalk zelf verscheen, weerklonken van de banken der communisten, radicalen, Oekrainers en van de Poolsche boerenpartij kreten als: „Weg met het Poolsche Fascisme!" De po litie verwijderde met geweld de rustver stoorders. Daarna las de maarschalk een boodschap van den Staatspresident aan den nieuwen Landdag voor, waarin de wensch uitge sproken wordt, dat deze een zegenrijke en vruchtbare werkzaamheid voor den Staat zal ontwikkeien, Na het afleggen van den eed. vroeg de leider der radicale boerenpartij het woord. Toen dit hem niet verleend werd, ontstond er een groot rumoer, zoodat de zitting ge schorst moest worden. Na heropening leed Pilsudski direct een nederlaag. De door hem op autoritaire wijze aanbevolen candidaat voor het president schap. van den Landdag, de vice-minister- prejident dr. Bartel, leed de nederlaag bij de eerste .stemming. Hij kreeg slechts de 142 stemmen der regeeringspartijen. Bij de tweede stemming werd de sociaal-democraat Daszynski met 2B6 tegen 136 stemmen tot voorzitter gekozen. Vóór Daszynski stem de de Poolsche linkerzijde, de nationale minderheden en een gedeelte van het Poolsche Gentrum. De uitslag der verkiezing werd door de linkerzijde met stormachtig gejuich begroet. Hel meerderheidsblok verliét de zaal onder het hoongeroep der oppositie. Ook de ministers ontruimden in allerijl de regee- rinesbank. De nieuwe voorzitter betoogde in een waardige openingsrede, dat hij zich ten doel stelde zijn ambt onpartijdig waar le nemert en zoover mogelijk een weg le banen voor samenwerking tusschen regeering en Landdag. De verkiezing van Daszynski heeft in Polen een zeer kritieken politieleen toe stand in het leven geroepen. Men vraagt zich1 met spanning af. welke de .houding der regeering zal ziin. des te meer. daar de par tijgangers van Pilsudski reeds van ontbin ding van de Sejm spreken, omdat hij het waagde z;ch tegen den almachtigen wil van den maarschalk te verzeilen. Als voorzitter van den Senaat is het lid van het régeeringsblok, senator Szymonski, gekozen. Te Wlodzimiersk in Oost-Polen is een geheime communistische organisatie ont dekt, welke spionnagedienslen verrichtte voor een vreemde mogendheid. Twee en twintig personen werden gearresteerd. RUSLAND. Uit het arbeids-dorado. Men weet, hoe in onze Russische brieven gewezen is op het groote aantal ongelukken in fabrieken etc. tengevolge van onkunde en onwil der arbeiders. Daarmee klopt wel precies het volgende: Het volkscommissariaat van transportwe zen heeft een rapport gepubliceerd over het aantal bedrijfsongevallen op de spoor wegen. waaruit blijkt, dat dit aantal bgna driemaal zoo hoog is als in 1914 en oer 100.000 treinkilomelers 4.56 bedraagt, d w.z dat op elke drie reizen van den sneltrein Moskcu—-Wladiwostock gemiddeld één on geluk passeert. Het rapport constateert, dat vier vgfden van alle ongevallen worden ver oorzaakt door onverschilligheid of nalatig heid van het spoorwegpersoneel, en dat de directe schade in het afge.oopen jaar, zonder de schade, veroorzaakt door bedrgfsstrem- micg, ruim 8 m'lüoen roebel bedroeg. Een zeer groot aantal persoonlijke slachtoffers ^gr. daarBg gevallen, alleen op de Kaukasisefte spoorwegen in het afgeloopen jaar 1053 dooden en gewonden. Een vaak voorkomend verschijnsel is het, dat een dronken wisselwachter den trein op een verkeerd spoor binnenlaat, of dat een dronken machinist de signalen niet ziet, maar het volgende is zelfs voor Rusland een uitzondering: Een ongeval met twee dooden, ztolien gewonden en zes vernielde wagons wero veroorzaakt doordat een machinist, m aangtschoten toestand, een stel kameraden geen spoorwegarbeiders op de machine had meegenomen en met hen kaart zat te spcien, terwijl de trein in volle vaart voortstoomde. VEREENIGDE STATEN. Aanvallende marinebegrooHng. Dc supplementaire begrooiing vaD marine ten bedrage van 359.190.000 dollar, is door het Huis van Afgevaardigden aangenomen. Er is een bedrag van 48.000.000 dollar bestemd voor het op stapel zetten van 8 kruisers van 10.000 ton en 2 duikbootsn, BRAZILIË. Niet terng naar den Vol kenbond. De „United Press" verneemt van gezag hebbende zgde, dat Brazilië, althans voor het oogenblik, niet naar den Volkenbond terugkeert, maar „voort zal gaan mede te werken aan de verdediging der principes waarop de Volkenbond gebaseerd is." Meoegedeeld wordt, dat president Luia zich verzet tegen het brengen van veran dering in de politiek van de regeering van Eemaidez, die besloot tot de ter igtretKing vaD Brazilië uit den Volkenbond en aan kondigde, dat Brazilië niet terugkeert voor dal de Volkenbond universeel is geworden President Luiz heeft er verder op ge wezen, dat Brazilië blgft mede werken in de zuiver technische organen van den Vol kenbond. Een bevoegde persoonlijkheid verklaarde: „De Locarno-mogendheden overheerscnen den Volkenbonc^ Amerika heeft uitsluitend tgdelijke vertegenwoordigers in den Volken- bondsraad". BUITENLANDSCH GEMENGD. NIEUWE OVERSTROOMINGEN IN CALIFORNIA Naar uit San Francisco wordt gemeld, dreigen in Midden-Californië en Nevada ernstige overstroomingen te zullen plaate hebben als gevolg van den sterken regen val. Reeds zijn tal van rivieren buiten haar oevers getreden. De Bocadam, gelegen op 22 mijl afstand van El Reno, dreigt door te breken. De steden Reno en Nevada staan reeds gedeeltelijk onder water. Het verkeer van den Southern Pacific-spoorweg is gedeeltelijk onderbroken. Een groot aan tal plaatsen wordt door de bewoners ver- later». Uit Californië wordt gemeld, dat het wa ter van de Sacramentorivier 30 voet geste gen is. Het in de rivier gelegen Liberty- eiland dreigt door het water verslonden te worden. Reeds zijn 100 menschenlevens te betreuren. De aangerichte schade is enorm en bedraagt millioenen. De bewoners van het eiland waren te voren door het Meteorologisch Instituut gewaarschuwd, doch hechtten geen geloof aan dit bericht en wilden het eiland niet verlaten. VERKEERSONGEVALLEN IN DE VEREEN. STATEN. Volgens een opgaaf van het Roode Kruis, zijn er in 1927 in de Ver._~Staten 26.018 m&nschen omgekomen bij ongelukken op (le gioóte wegen. Een vermeerdering met 1316 in vergelijking met het vorige jaar. Ernstig gewond werden 799.000 menschen en het „economisch verlies" voor het land wordt op 672 millioen dollars begroot. TE BREED VOOR HET PANAMA-KANAAL. Bij het passeeren van het Panama-ka naal door het groote Amerikaansche vlieg tuig-moederschip Lexington, zijn de sluis deuren, alsmede dc wanden van het reus achtige schip beschadigd. Voorts werden aan een der oevers drie 6eintoestellen en een zware ijzeren rail meegesleurd. AARDBEVINGEN. Te Rosenheim, Bad Reichenhall en in andere plaatsen van Boven-Beieren weru een aardschok waargenomen. In verschil lende woningen bleven de klokken staan en rinkelden de ruiten, terwijl de muren beefden. Naar het observatorium te München me dedeelde, betrof het een uitlooper van een aardbeving, waarvan de haard op ongeveer 190 K.M.' Zuid-Westelijk van München ge zocht moest worden. Dit klopte, jvant Italië is vrij ernstig bezocht cd speciaal de provincie Odine. Vooral de plaatsen Caneva en Tolmezzo zijn ernstig geteisterd. In tegenstelling met de eerste berichten die veel hooger cijfers gaven, zijn slechts vijf personen om het leven gekomen, ter wijl 7 personen werden gewond. De bevol king kampeert in de openlucht. Hulptrei- nen met reddingsbrigades zijn naar de plaats van de ramp vertrokken. VALSCHE MUNTERS TE BOEKAREST. De politie te Boekarest heeft een bende valsche munters aangehouden die voorna melijk dollarbiljetten vervalschen en waar. bij zich ook twee advocaten bevonden. De talrijke huiszoekingen en in beslag nemin gen hebben een uitgebreide correspondentie met de sovjet-republiek te voorschijn ge bracht. Meer arrestaties zuilen nog volgen. BRUTALE INIBRAAK. Io Hatton Garden, het bekende Londen- sche centrum van den diamanthandel, heb ben dieven op het einde van de vorige week bij de firma Hirschfield hun slag ge slagen en voor een waarde van 7000 pd.st. aan in platina gezette diamanten en saffie ren, gouden cigarettenkokers enz. gestolen Zij brandden daartoe een brandkast open. Men vermoedt dat de inbraak Zaterdag middag bij klaarlichten dag is gebeurd, want '8 nachts brandt er altijd licht bij de brandkast, die van de straat af zichtbaar is. De dieven lieten huD branders en andere benoodigdheden cd de pakkisten waarin zg ze vervoerd hebben, achter. Hun gesjouw met die kisten kon niemands argwaan wek ken, omdat er pas een nieuwe firma ver huisd was naar eeD lokaal in het gebouw en het nog vol met kisten stond. De inbrekers hebben op tal van dingen hun vingerafdrukken achtergelaten. OVERSTROOMINGEN IN BRETAGNE. Zware zeeën en springvloeden bedreigen een groot gebied 'n Zuid-BretagDe. In het district Sables d'Olonne is de smalle duin welke de laaggelegen landen tusschen de dorpen La Faute en La Franche ver bindt reeds gebroken en meer dan 50 H.A staan blank. De overstrooming zal de iand- bouwers, die reeds bun oogst van het jaar verloren hebben, in groote moeilijkheden brengen. Zeelieden zijn dag en nacht bezig om de dijken te herstellen en te verstevigen MIJNWERKER GEDOOD. Op de mijn Hannibal van de firma Krupp is gisteren een locomotief op een groep mijn werkers ingereden, die op weg naar den iügang van de miin was. F.en mijnwerker is gedood, terwijl een andere ernstig gewond werd. EEN AMERIKAAN SCH DUEL. De politie te Boedapest houdt zich bezig met het lugubere naspel van een zooge naamd Amerikaansch duel, dat twintig jaar geleden een beursagent en een leeraar met elkaar aangingen. Degene, die het zwarto balletje trok, zou verplicht zijn, na twintig jaar een einde aan zijn leven te maken. Het lot wees daarvoor den beursagent aan. Gedurende vijftien jaar ontving deze op den dag, waarop het duel had plaats gehad, een genummerde aanmaning inhoudende, dat zijn leven weer een jaar korter was ge worden, en dat hij nog maar zoovee! jaar te teven had. Vijf jaar geleden ontmoetten de twee elkaar. Dit maakte op den leeraar zoo'n indruk, dat hij de vlucht nam. en een paar dagen later maakte hij een einde aan zijn leven. Met de brieven was het echter niet gedaan. Even slipt als te voren ont ving de beursagent ze geschreven door den overledene, aldus de „N. R. Ct." Op den duur waren zijn zenuwen daar niet le gen bestand. Hij sprak een vriend over het geval, blijkbaar om zich lucht te verschaf fen. Doch de angst werd hem tenslotte de baas: hij maakte een einde aan zijn leven, door zich voor een trein te werpen. De onderzoekingen heefl de politie nog niet veel verder gebracht- zij vermoedt dat de afzender van de brieven der laatsle vijf jaren een gemeenschappelijke kennis van beide duellanten is. wien de leeraar voor zijn dood met de verzending van de toen reeds vooruit geschreven brieven belastte. EEN MAL GEVAL. Stanislaus, de boerenknecht op een hoeve in Munsterland werd zóó verliefd op een landelijke schoone, dat hij haa.r voorstelde maar dadelijk te trouwen. Ze ging er mee accoord en Stanislaus ging den volgenden dag al zijn ondertrouw aangeven. De amb tenaar van den burgelijken stand van het dorp maakte alles klaar op grond van de papieren van den boerenknecht, maar die had vergeten zijn bruid mee le brengen De weg naar de hoeve was wel wat ver óm terug te moeten en daar de ambtenaar de vrouw niet alleen bij naam maar ook -izx persoon goed kende, wat trouwens op dor pen veelal het geval is, vulde hij zelf de verklaring maar in met gebruikmaking van de wat vage opgaven van den bruidegom betreffende ouderdom en voornaam. Toen de ondertrouw volgens voorschrift drie weken in het kastje had gehangen, waar nooit iemand in kijkt, verschenen bruidegom en bruid met do getuigen om plechtig getrouwd te worden. Geen enkel bezwaar was er tegen het huwelijk gemaakt De ambtenaar trouwde ze zonder veel formaliteit; op het land doet men daar niet veel aan ten raadhuize. De bruid had wel eventjes opgekeken bij het onderteekenen van de trouwacte. want haar leeftijd was twee jaar te laag opgegeven en de voor naam klopte ook niet, maar ze deed er het zwijgen toe en teekende. Eerst buiten ver-t telde ze het haar man ën de getuigen. Het paar met gevolg stapte weer het raad huis in om een verbetering te laten aan brengen. En toen bleek tot verbazing en schrik van den nieuwbakken echtgenoot, dat hij een doode getrouwd had. want de voornaam der bruid en het geboortejaar, die hij den ambtenaar had opgegeven, waren die van de twee jaar geleden gestorven zuster der jonge vrouw. En nu kwam er iets dat het jonge echts paar wel het allerminst gedacht en ver wacht had. Er moet een verzoek om echt scheiding in optima forma worden inge diend en dan dit echtscheidingsproces in allen vorm doorgezet worden, met alle wet telijke termijnen en formaliteiten, welke er mede gepaard gaan. Eerst na afloop daar van kan het jonge echtpaar opnieuw aan stalten maken voor een bruiloft en dan de definitieve. DE ARBITRAGEVERDRAGEN. WASHINGTON. 28 Maart (Reuter). De plannen die moeten dienen als basis voor de onderhandelingen inzake een arbitrage- en verzoenings-verdrag tusschen de Vereenigde Staten en Tsjecho-Slowakije. zijn heden op de Tsjechische legatie overhandigd. HERMES VOORZITTER DER DUITSCHE BOERENBONDEN. BERLIJN. 28 Maart (Wolff). De ,.Ge*« mania" verneemt dat oud-minister Dr. Her-^ mes tot voorzitter van de vereeniging van Duilsche boerenbonden gekozen is. VON GUERARD HERSTELT. BERLTJN 27 Maart (WolfD. De toestand van afgevaardigde von Guerard die naar men weet ernstig ziek was. is zoodanig ver beterd dat levensgevaar thans is uitgesloten. DE DUITSCHE LOONCONFLICTEN. MÜNCHEN, 28 Maart. (Wolff). - De loonstrgd in de Beiersche metaal-industrie is door de beslissing van den staatsminister voor sociale voorzorg, bijgelegd. Deze uitspraak wordt door beide partgen als bindend erkend. MUSSOLINI OVER HONGARIJE. ROME, 28 Maart. (Reuter) In een voor de „Daily Mail" opgesteld interview door viscount Rothermore met Mussolini zeide deze dat hij behoefte had aan vrede en reeds bewijzen van vredelievende neigingen bad gegeven. Mussolini sprak zich daarop uit ten gunste van een herziening der Hongaar- sche grenzen door wijziging van het ver drag en zeide dat hij in het belang van den vrede in Europa niet wilde dat zulk een natie ter neer gedrukt bleef door het v00^|' durend gevoel van ondervonden onrecht vaardigheid. DE PAUS EN DE KATHOLIEKEN IN ITALIË. ROME, 28 Maart (Belg. Tel Ag). Te" gevolge van de Pauselijke allocutie betref fende het longste congres van het z g Ka tholiek Nationaal Centrum, publiceert dit 2—1

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 2