lvimmmmm WETENSCHAPPEN. LAND- EN TUINBOUW. RADIO-PROGRAMMA FAILLISSEMENTEN. UIT DE OMSTREKEN. DE NOVA PICTORIS 1925. Uit Kaapstad wordt gemeld, dat in ster renkundige kringen grocte belangstelling gaande is gemaakt door de ontdekking, dat de nieuwe ster Nova Pictoris die het eerst in 1925 waargenomen is, verdeeld is in twee sterren In het Noordelijke Halfrond is zij niet te zien. De „Times" verneemt nog uit Johannes burg: Onlangs ontving dr. Wood, de sterren kundige van de Zuid-Afrikaansche Unie, een bericht van dr. Bernard Dawson, van het Argentijnsche observatorium te La Plata meldende dat de ster Nova Pictoris er zoo vreemd en nevelachtig uitzag, dat hij haar met zijn tamelijk kleine telescoop niet be hoorlijk kon bestudeeren. Hij verzocht daar om het Johannesburgsche Observatorium met zijn instrument van 26V» Eng. duim een onderzoek in te stellen. Dit geschiedde en het Johannesburgsche observatorium ontdekte, dat Nova Pictoris in tweeén ge- spliltst was. De ster wordt nu nauwlettend bestudeerd en men kan hierdoor misschien belangrijke gegevens verkrijgen in verband met de samenstelling en de structuur van het heelal. CENTRAAL BUREAU UIT HET NED. LANDBOUWCOMITé. In de gisteren te Utrecht gehouden ver gadering van de vereeniging Centraal Bu reau uit het Ned Landbouwcomité werd, volgens de „Tel zonder hoofdelijke stemming aangenomen m principe tot coö peratieven organisatie-vorm over te gaau, de daartoe opgestelde statuten vast te stellen ais statuten van de nieuwe vereeni- ging tot daadwerkelijke stichting van de coöperatieve vereeniging met inwerking treding op 1 Juli 19£S over te gaan, alle thans aangesloten vereenigingen in staat te stellen aan deze coöperatie deel te ne men en verder de daartoe te nemen maat regelen aan het bestuur ove* laten. Na de zaken-overdracht zal de oude ver eeniging worden ontbonden. ZUID-HOLLANDSCHE LANDBOUW- ONDERLINGE. Gisteren werd in een der zalen van ,,Ti- voli" te Rotterdam onder voorzitterschap van den heer J. v. d. Koogh te 's-Gra- venhage de jaarlijksche algemeene leden vergadering gehouden vaD de Zuid Hol landsche Landbouw-Ondcrlinge, afdeelinjz van de Bedrijfsvereniging ,,de Centrale Landbouw-Onderhnge. Uit het jaarversla?, loopende over het boekjaar 1 November 1926—31 October 1927 blijkt, dat de Zuid Hollandsohe Land- bouw-Onderlinge bij het einde van het boek jaar 3913 leden had met een jaarloon van f. 8.305.361. In het verslagjaar werden aan gegeven 897 ongevallen, waarvan er 54 aan leiding gaven tot bet verleenen van scna- deloosstelling over een langoren termijn dan 6 weken Er kwamen drie gevallen met doodelijken afloop voor; aan de nagelaten betrekkingen van één dezer getroffenen werd een blijvende rente toegekend. De kosten der verzekering beliepen voor de leden over het verslagjaar f. 1.23 per f. 100 jaarloon. PAASCHVEE-TENTOONSTELLING TE ROTTERDAM. Gisteren is te Rotterdam de door de Hollandsche Maatschappij van Landbouw georganiseerde Paaseh vee-tentoonstelling gehouden. Uit de omgeving van Leiden wer den bekroond. Gemestvee. Kampioensprijs. Gouden medaille (voor het beste der met een eer sten prijs bekroonde dieren, ingezonden onder Nos 1 tot en met 13), toegekend aan A Rijnsburger, Leiderdorp. Voor de fijnste en zwaarste koe, uitslui tend met hard voeder gemest: le prijs A. Bijnsburger. Leiderdorp. Voor de fijnste en zwaarste koe, uitslui tend met hard voeder gemest, niet afge wisseld: le prijs A. Rijnsburger, Leider dorp; 2e prijs Gebr. Paridon, Leiden. Voor de fijnste en zwaarste schot, uit sluitend met hard voeder gemest, met niet meer dan vier breede tanden: 3e prijs A. Riinsburger, Leiderdorp. Voor de fijnste en zwaarste vaars, uit sluitend met hard voeder gemest, met niet meer dan twee breede tanden9e prijs A. Dijnsburger, Leiderdorp F o k v e e (Zwartbont Hollandsche Vee. beslag): Voor den besten stier, (geboren na 30 September 1925 en vóór 1 October 1926) 2e prijs Joh. Michielon. Bodegraven. Kleinvee (geen mestdieren)Voor de beste ooi, met twee of meer lammeren, type Texelsch: 3e prijs G. Dorrepaal Azn., Kou dekerk. Voor den besten ram (geboren in 1926 ot vroeger), type Texelsch: le prijs G. van Eik. Leiderdorp. Voor de beste zeug met biggen (geen Yorkshiro-ras)2e prijs H. den Boon, Wad- dinxveen. RECLAME. hr^ rtlEUWiRlTN 60 BLAUW DIAGONAAL EN VISCHGRAAT van 1.15.75 lol I. 75 FANTASIE-OOSTIN MODERNE DESSINS van f. 12.50 tot 1.705932 VOOR DONDERDAG 29 MAART. Hilversum. 1060 M. 12.00: Polilieber. 12.302.00: Lunchmuziek door het Trio Groeneveld 3.004.00 Uurtje voor wees- en ziekenhuizen, o. 1. v. Mevr Ant. v. Dijk 4.00 Halfuurtje voor de huisvrouw: De heer Fr Lensvelt: Moderne verlichting van onze- woning 5.307 15 Vooravondcon cert door het Omroep-orkest. Mej.W. Albers, 9opraan 7.15—7.45. Engelsche les voor gevorderden 7.45- Politieberichten 8.15: Aanluiting van het Concertgebouw te Amsterdam Het Concertgebouw-orkest o.l.v. Dr. Willem Mengelberg. In de pauze een causerie van L. v. Veen. Het muziekwezen in Amerika. 10.30: Persber., waarna dansles door C. Klinkert Huizen (340.9 M.; na 6 uur 1950 M/j 12.301.45 NC.R.V. Lunchconcert 6 7: Cursus Paedagogiek (Cursus B. daarna C door Prof Waterink 7.—7 30: N D O. Cursus Boekhouden voor beginners, leeraar P. van Dam 7.308: Cursus Paedago giek (Cursus A); door prof. Waterink 8: Concert Muzikale medewerking ver leenen: mevr. E. A. S. v. d. HorstSche- vikhaven. piano, den heer Jac. Caro. bari ton; den heer H. v. d. Horst Jr., cello. Derde avond der Liederencyclus. Holland sche liederen in den Volkstoon, spreker den heer Mr. E. J. E. G. Vonkenberg. advocaat en procureur te Gorinchem-, Onderwerp: „De Advocatuur in Strafzaken". Daventry (1600 M.) 10.35: Kerkdienst 11.20: Gramofoonmuziek 12.20: Licht concert. Het A. Flieson Trio. E. Roselle, sopraan 1.202.20: Gramofoonmuziek 2.50: Lezing 3.20: Vesper in de Westminster Abbey 3.50: Lezing 4.05 Huishoud-praatje 4.20: Orkestcon cert 5-20: Orgelconcert 5.35: Kin deruurtje 6.20: Dansmuziek 6.35: Landbouwberichten 6.40: Muziek 6.50: Nieuwsberichten 7.05: Muziek 7.20: Lezing over theatermuziek 7.35: Bach's sonates voor viola da Gamba en cembalo 7.45: Lezing: Pioneers of so cial progress 8.05: Concert door de mi litaire kapel; F. Farrington, bas. 8 20: ,.A womans reason", drama van J. Farnol 8.55: Concert door de militaire kapel 9.20: Nieuwsberichten 9.55: Uurtje van Chariot. Orkest en artisten. Variété. 10.5012.20: Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", (1750 M.) 10.50 11: Muziek 12.502.10: Orkestconcert 4.055.05: Kinderuurtje 8.5011.20: Concert. „Quatre vingt Treize", 2e deel van Victor Hugo. Daarna concert door het In strumentale kwintet van Parijs. Langenberg, (469 M.) 12.251.50: Or- kestconcert 4.355.20: Gedichtenvoor- lezing 5.206.20: Kamermuziek voor viool en piano 7.35: Hindemith-avono, orkest en P. Hindemith, viola: E. Lueb- becke, piano 9 05: „Das Pulverfaas", klucht van G. Kadelburg. Daarna tot 11.20 dansmuziek. Königswusterhausen, (1250 M., Zeesen). I.207.20: Lezingen en lessen 8 20: Kamermuziek door het Budapester-strijk kwartet, Werken van Dvorak en Beethoven 9.5011.50: Dansmuziek. Hamburg (395 M.) 4.20: Orkestconcert 7.35: Kartner-volksavond. Daarna tot II.50 cabaret-avond. Vervolgens dansmu- Brussel (509 M.) 5.20—6.20: Kinderuur tje 8.35: Orkestconcert 8.50: Theater causerie 910.35: Concert, Koorzang, Orgelspel en Strijkmuziek door kwartet. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Sigaren zonder zegeL Den sigarensorteerder L. uit Leiden was ten laste gelegd, dat hij in Mei, Juni, Juli en Aug. zonder vergunning handol in ta baksartikelen had gedreven. Verdachte ontkende zeer beslist, dal hij sigaren gekocht en verkocht had. Hij had alleen voor den fabrikant M .verkocht aan kennissen. „Hoe kwam het. vroeg de rechter, dal u kistjes zonder zegel ten verkoop in voor raad had?" „Een kennis van me, onderwijzer v. d. T. kocht liever 9igaren zonder bandje, omdat hij ze niet mooi vond. Ik had dus de zegels er afgehaald." M. werd als get. gehoord. De onderwijzer ook. Deze getuigde, dat hij óók wel eens een kistje aan kennissen had verkocht. In derdaad had hij de zegols leelijk gevonden en kreeg hij ze liever niet. „Dus ter wille van uw ae9thetisch gevoel overtrad u liever de wet." Een kommies vertelde, dat hij niet den indruk had. dat de sigaren eerst met ban derolles verpakt, daarna van banderolles ontdaan en weer ingepakt waren. De rijksadvocaat requireerde f. 200 boete subs 2 maanden hechtenis. „Ik vind die boete wel wat hoog, zei L., ik voel me hc-elemaal niet schuldig. Ik heb thuis nog 70.000 sigaretten zonder bande rolles. Daar kunnen ze me wel weer voor komen bekeuren." De rechter deelde mee, dat hij over 8 dagen vonnis zou wijzen. L zou weggaan en ontdekte achterin de zaal den kommies. Hij keerde zich weer tot den rechter: „Kan ik misschien die sigaretten hier meteen aangeven?" „Neen. dat gaat hier niet." Zichtbaar bezorgd ging L. heen. (Vad.) Uitgesproken: J. C Pieterse, koopman te Wassenaar, Rijksstraatweg-, rechfer-comm. mr dr W. Fick-, curator mr. A. J. Romijn. te Leiden. N. Dreef handelsreiziger, te Leiden. Nach- tegaaliaan 13; rechter-comm mr C. M de Kuyperi curator: mr. M, B. Vos, te Leiden. ALPHEN. Burgerlijke Stand. Géboren: Huiberta Willemina, d. v. N. Westhoud en M. C. S. Ankerma. Antje, d. v. A. Kouwenhoven en J. Hogeveen. Cornell Johannes, z. v. A. v. Wjjk en i M. v. Leeuwen. Gerardus Franciscus, z. 1 v. P. B. Pijnacker en G. Prins. Margje, d v. H. J. Oost en A. Kroezen. Rutger, z. v. P. Verdujjn en H. Verhoef. Anna Anthonia, d. v. A. Noorlander en P. J. Bjjl. Johannes Petrus Coenradus Joseph, z v. W. J. v. Vonderen en A. S. v. d. W rijden. Willy Petronella, d. v. A. C. de Jong en A. Hoogendam. Gehuwd: H. Bruné, jm., 23 j. en A. Burggraaf, jd., 21 j. W. H. v. d. Berg, jm., 30 j. en C. v. d. Bijl, jd. 27 j. Overleden: Theod. de Vlieg, wed. v. M. Hoogteijling, 83 j. C. W. Kersbergen, jd., 11 mnd. M. A. Arnoldussen, jm., 21 j. W. M. v. Randwijk, ongeh., vr., 68 j.. Gevestigd: M. Houtman, Steekterweg 146b. uit Amsterdam. J. T. de Graaf en gezin, Veri. Aarkade 14, uit Alkemade. J. H. A. Zandvliet, P. H.-straat 49, uit Wilnis. W. Voorslujjs en gezin, Toussaintstraat 4, uit Hazerswoude. J. C. Verhagen, Hooftstraat 140, uit Hazerswoude. A, Hoekert en gezin, Ridderbuurt 65, uit Rqn- ztenvoude. K. Vonk en gezin, Woubr. weg 20, uit Koudekerk. H. Polter, Woubr. weg 80, uit Hoogeveen. R. Geen huizen en gezin, Hoorn 109, uit Leimuiden. F van 't Hof en gezin, Ridderbuurt 14, uit Oldenbroek. A. Venema en gezin, Raadhuisstraat 7, uit Bodegraven. J. Engelage, Steekterweg 21, uit Midwolda. Vertrokken: C. de Kooter en gezin, naar Waddinxveen. C. Kruit en gezin, naar Hazerswoude. A. den Ouden, naar Leiden, Üuae Singel 188a. C. Verhagen, naar Hazerswoude. J. E. J. Wolmerstett, naar Hazerswoude. Z. Naber, naar Pjjnacker. P. Verdouw, naar Oude-Wetering. J. Hoogeveen, naar Kamerik. B. Roling, naai Warmond. S. Span jaar, naar Rijssen. R. L. de Vries, naar l>en Haag, Hobbema- straat 328. C. A. van Dgk, naar Leiden. Rqu en Schiekade 47. L. v. Asselt, naar Bodegraven. P. W. Overes, naar Voorschoten. N. v. Soest, naar Gouda, Lange Groenendaal 61. ALKEMADE. Burgerlijke Stand. Geboren: Leonardus Josephus, z. v. L. P. J. M. v. Akkeren en G. M. C. Nefkena Maria Anna, d. v. Jacobus Turk en Klazinn v. Klink. Hendricus Leonardus, z. v. Thomas van Ruiten en Helena Hoo- genhcom. Maria Helena, d. v. Johannes Halvemaan en Cornelia Spring in 't Veld. Henricus Petrus Cornelis Maria, z. v. Petrus Cornelis Gtfsbertus van Dooren en Paula Suzanna Mana Francisca Krugers. Louisa Apolonia, d. v. Johannes van der Meer en Geertruda Koot. Petronella Helena Jo hanna, d. v. Johannes Hendrikus Gregorius Wortman en Cornelia van der Zwet. HAZERSWOUDE. Burgerlijke Stand. Bevallen: M. van Diggele geb. Oppelaar z. A. de Vogel geb. van der Star z. Overleden: J. van Gent 6 mnd., z. van G. van Gent. Joh. de Bruin 77 j. LEIDERDORP. Burgerlijke Stand. Geboren: Gerrit, z. van G. de Blanken en J. W. Loef. Schietwedstrijd. Maandagavond werd door de leden van de burgerwacht in dit winterseizoen de laatste schietoefening met de buks gehou den. In deze oefeningen behaalden de schutter G. de Koning 954 punten; A. Slin gerland 950 p.; J. P .Vervark 936 p.; G. Groenendijk 926 p.; K. van Winkel 914 p.; Joh. Dompeling 913 p.; G. den Braver 913 p.; W. Moraal 908 p.; J. Spaargaren 897 p.; J. J. C. Teijn 894 p.; Jac. Spaargaren 888 p A. Rijnsburger 878 p.; K Spaargaren 856 p.; J. M .de Koning 852 p.; J. Appel 843 p.; B. Borreman 816 p. F. Zandbergen 808 p.; G. Goedhart 794 punten. Beroepen aangenomen. De heeren J. Bos en P. J. O. de Bruyne hebben beiden een op hen uitgebracht be roep naar de Geref. kerken aangenomen. De heer Bos verlaat de gemeente en ver trekt naar Monnikendam, terwijl de heer de Bruyne naar VrouwenpolderGapinge (Zeeland) vertrekt. Raadsagenda. De eerstvolgende vergadering van den gemeenteraad zal gehouden worden op Don derdag 29 Maart a.s., des avonds half acht uur. De agenda luidt: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. 2. Wijziging ver ordening plaatselijke inkomstenbelasting. 3. Wijziging verordening heffing opcen ten op de hoofdsom der rijksinkomsten- belasting. 4. Vaststelling heffingspercen tage der plaatselijke inkomstenbelasting voor het belastingjaar 19281929. 5. Wijziging rekening 1926 6. Wijziging begrootingen 1927 en 1928. 7. Vaststel ling diverse pensioensgrondslagen 8. Voordracht van B. en W. inzake verdeeling werkzaamheden van de Ambtenaren van den Burgerlijken Stand 9 Benoeming van een eersten ambtenaar van den Bur gerlijken Stand. 10. Voorstel van B en W. tot overname der gasleiding van diverse perceelen gelegen langs den Zijldijk. 11. Schoonhouden raadhuis en kosten van huishoudelijk bestuur. RIJPWETERING. Loterijwei. Tegen J. P. v. E alhier is proces-ver baal opgemaakt wegens vermoedelijke over treding der Lolerijwet Genoemde persoon heeft een loterij op .touw gezet, waarbij hij ongeveer als volgt te werk gmg Hij koopt zelf een aantal 1/20 Witte Stad Loten, die trekken op de Staatsloterij, welke hij ver koopt voor f. 1 per stuk. Een drietal verte genwoordigers. die zijn aangesteld krijgen 15 pet. provisie Valt er nu op een der door hem aangekochte loten een prijs dan wordt deze prijs verdeeld onder diegenen die een opspaarbon van hetzelfde nummer in hun bezit hebben en die ieder 1/10 van den prijs der opspaarbon ontvangen Heeft men voor f. 10 opspaarbonnen bijeen dan kan men voor dat bedrag aan goederen krijgen. Bovendien zijn er zooals de re clamebiljetten vermeldden door hem nog een 250-tal prijzen beschikbaar gesteld. Een en ander heeft de politie aanleiding ge geven hier in te grijpen en alle bescheiden in beslag te nemen. WADDINXVEEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Cornelia, d. v. P. Molenaar en B. Ch. de Jong. Jan, z. v. A. v. tL Linden en W. Kortlever. Sientje Trijntje, d. v P. Ravestein en M. Zwanenburg. Enilie Agnes, d. v. E. O. H. Wetzel en M. H. S. Herms. Johannes Jozef, z. v. J. Kleiweg en G. P. v. d. Klei. Jan Adriaan, z. v. J. A. v. Berkel en P. Noordara. WOUBRUGGE. De eierenveiüng. In de gehouden vergadering van het be stuur der eierenveiüng is besloten de vei ling te openen op Woensdag 4 April a.s. Uit een zevental sollicitanten is tot op haler der eieren benoemd Arie Vergeer en voorts is aan de gebroeders Stigler de leve ring van 150 eierenkisten opgedragen. Het ledental is geklommen lot 50. ZWAMMEP.DAM. Aanbesteding. Ten raadhuize alhier had plaats de on- derhandsche aanbesteding van de werk zaamheden voor de verharding van de speelplaatsen der openbare lagere school no. 1, der Christ. Nat. School en der Ned. Herv. School, bestaande in het veranderen der grintlaag en hel daarvoor in de plaats leggen van quenasltegels met waterafvoer. Ingeschreven werd als volgt: J. Splinter en Zn. f. 1339.50; A. Voordouw f. 1140; P. v. d. Heijden en Zn .f. 1131; M. H. van de Poll f. 1000. Aan den laagsten inschrijver werd het werk gegund. Voor de binnenkort vacant komende betrekking van hoofd der openbare lagere school no. 1 (dorp) alhier, hebben zich 7 sollicitanten aangemeld, waaronder geen enkele wachtgelder. Een extra-collecte voor de zending, Zondag in de Ned. Herv. Kerk alhier ge houden, heeft de som van f. 74 opgebracht. BILTARTEN. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN EUROPA. Moons wint den titel. Theo Moons. De strijd om het kampioenschap van Europa is gisteren beslist De Belg Moons won de laatste partij tegen zijn landgenoot Van Belle. De wereldkampioen klopte den Europeeschen kampioen en kreeg er dus ook dezen titel bij. De uitslagen zijn: Pnt. Brt. H.S. Gem. Garric 363 34 40 10.67 De Doncker 400 34 53 11 76 Chassereau 400 24 64 16.66 Davin 180 23 31 7 82 v. Belle 400 31 64 12.90 Soussa 317 30 51 10.56 Davin 234 15 70 15.60 Moons 400 15 107 26 66 Soussa 400 32 79 12.50 Chassereau 250 32 54 7.81 Davin 400 33 94 12.72 De Doncker 301 32 39 9.40 Moons 400 17 104 23.52 Van Belle 267 17 66 15.70 De eindstand luidt volgens „De Tel.": 1. Moons, 6 gewonnen, 1 verloren; 2 en i 3 v Belle en Soussa. 5 gew. 2 verl.; 4 en 5 Chassereau en De Doncker. 4 gew.. 3 verl.; 6 Davin. 33 gew 4 verl.; 7. Garric, 6 gew 1 verl. De partijen tegen Katoen zijn hierbij alle als gewonnen voor zijn tegenstander genoteerd. SCHERMEN. EEN LEIDENAAR IN DE OLYMPISCHE DEGEN-PLOEG? Zooals wij een dozer dagen hebben ge meld zijn de Olympische schermploegen nog niet volledig vastgesteld Zoo moet nog een zesde man voor de degen-equipe wor den aangewezen. De „N. Ort." yerneemt nu dat hiervoor drie personen in aanmer king komen, namelijk allereerst onze stad genoot, de heer J. Stapel, lid van A.E.W., die zich in het bijzonder op den voorgrond heeft geplaatst in December bij de wed strijden aan de Maaldrift, en verder G. Labouchère en W. P. Hubert van Blijen- burgh. GYMNASTIEK. DE B0ND5FEESTEN VAN HET K.N.G.V. Wat er te doen zal zijn. De ^voorbereiding van de viering van het 60-jarig bestaaD vaD het Koninklijk Ne- derlandscK Gymnastiek-Verbond, weLke van 2529 Mei a.s., in welkeD tijd de Pinkster dagen vallen, te Utrecht zal plaats hebben, is in vollen gang. De Regelingscommissie heeft onder de leiding van haar voorzitter, den Utrecht- schen hoofdcommissaris van politie D. Schuitemaker, reeds verscheidene maatre gelen getroffen. Nu deze feeete nnaderen geven wij een verkort overzicht van het programma. Vrijdagavond 25 Mei heeft, na de ont vangst van officials en vertegenwoordigers uit het buitenland, de eerst eere-avond plaats, aangeboden door en onder leiding van de Utr. Arb. Gymn, Ver. „Kracht en Vlugheid." Zaterdag 26 Mei is in hoofdzaak bestemd voor de adspirantenfeesten op verschillen de openbare terreinen, 's Middags wordt bovendien een gala-gymnastiekuitvoerin? door turnsters in den Schouwburg gegeven; 's avonds, na de prijsuitreiking aan de ad- spiranten, wordt eerst een adspiranten- optocht gehoudenhierna heeft de groot- sche opening van het feest plaats op het terrein vóór het tweede Administratiege bouw der Nederlandsche Spoorwegen en tea slotte zullen de duizenden turners besche nen door fakkellicht en zoo mogelijk door schijnwerpers, met muziek door de stad marcheoren- Zondag en Maandag, 27 en 28 Mei, zijn de dagen der wedstrijden en uitvoeringen, welke op het terrein dei U. C. en V V. „Hercules" aan den Amsterd amschea straatweg, dat daarvoor wordt ingericht, zullen plaats hebben. Buitenlandscbe deel neming mag verwacht worden. Zondagmid- dag wordt een groote optocht door de stad gehouden en Zondagavond wordt een twee de eere-avond in „Tivoli" aangeboden. Op dezen avond zal er ook feest zijn in het Jaarbeursrestaurant en in den daaraan aanslintenden „tussohenbouw" van ce Jaarbeurs met de Korenbeurs. Maandag, na de wedstrijden: de derde Ecreavond in den Schouwburg. Om de vrij zijnde turners bezig te hon den worden od Zondag- en Maandagochtend gymnastische films vertoond in de Scala bioscoop aan de Viestraat. Dat men thans reeds druk in de weer i| met de verzorging van logies en consumptie behoeft geen betoog. De feesten, waaraan naar schatting 6000 turnsters en turners zullen deelnemen, welk aantal nog vermeerderd moet worden met de bezoekers der feesten van elders, belo ven voor Utrecht van beteekenis te zullen worden. Men hoopt natuurlijk op goed weer, doch ook mot het oog op slecht weer worden de noodige voorzieningen getroffen. ZWEMMEN. INTERNATIONALE WEDSTRIJDEN VAN „HET Y". Gisteren hield de zwemvereeniging „Het Y" een internationaal zwemfeest in het Zuiderbad te An.sterdam. In nagenoeg alle nummers legde „Het Y" beslag op de eerste prijzen. De Fransche kampioen en record houder, Taris, werd op de 200 meter vrijs slag met ruim vefschil door Van Essen slagen, terwijl de estafette 5 X 50 M vrije slag een groote overwinning werd voor ..Het Y", dat S. C U. F. ver achter zich liet. De uitdagingswedstrijd schoonspringen tus- schen Vincent en Mette ging niet door en daarvoor kwam in de plaats de Fransche kampioen Lepage, die met gering verschil van Mette won. De Zweedsche estafette voor heeren werd op sensationeele wijze door Het Y, dat eerst een 10 M achter lag, gewonnen, de A. Z. werd tweede en S.C.U.F. derde. De waterpolowedstrijd Het YS. C. U. F. was spannend, rust 22. einde 53. De uitslagen zijn als volgt: Schoonspringen Olympische candidate. Dames: 1. mej. B. Hesterman (Het Y) met 51.96 pt.; 2. mej. A. v. Leeuwen (Het Y) met 51.58 pt Heeren: 1. L. Gompers (Het Y) met 50-'- pt.; 2. E. Davidson (Het Y) met 47.92 pt 200 Meter vrije slag internationaal' 1 H. van Essen (Het Y) in 2 min 8 3/5 sec.; -• J Taris (S. C U. F.) in 2 min. 34 sec 3. Th de Man (U Z C.) in 2 min 36 4/5 sec. Zweedsche estafette, vrije slag voor da mes (25. 50. 100. 50. 25 M): 1. zwemver. Het Y in 33 min. 13 sec., met de dames Agtereek. Otto Vierdag Meier en Martens; 2 De Hollandsche Dames ZwemHuh in min 15 sec 3. De Amsterd. Dames Zwem- club in 3 min 19 sec. Estafette 5 X 50 M. vrije slag heeren 1- zwemver Het Y in 2 min. 29 3/5 sec mei de heeren Koehler, Koele. Reiinders. Van Essen en v. Silfhout: 2. De Amsterd Zwem- club in 2 min 32 2/5 sec.; 3 Sporting Club Universitaire de France in 2 min. 87 sec. 200 M. schoolslag heeren internationaal: 1. L Korpershoek (R. Z. C.) in 3 min l» sec.; 2. J. J. Koehler (Het Y) in 3 min. 18 Ho sec.; 3 N Kroeze (A Z) in 3 min 23 2'5 s. Uitdagingswedstrijd schoonspringen tus- schen Lepage (Frankrijk) en T. Mette (Nederland): 1. M Lepage fS. C U. F) met 101.50 pt.: 2. T Mette (Het met 97 98 pt. Zweedsche estafette heeren internationaal (50 100 200 100 50 M vrije slag): 1 Het Y in 5 min 54 sec met de heeren Onder wijzer Koele, v Essen v Silfhout en Koehler 2. De Amsterd Zwemelub io p min. 58 sec.: 3. Sporting Club Universi taire de France in 6 min 3 sec. Waterpolo- dames: Het Y—Zignea 0—ui heeren; Het YS. C. U. F. 6—3. *-3

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 10