GRATIS L GESCHENKEN! O ADAMAS 698,° Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 24 Maart 1928 Derde Blad No. 20869 Mijn indrukken uit Amerika. 20 Krabbels uit Zwitserland. H Buitenl. Weekoverzicnt. Een ontwapeningsdebat zonder goeden grondslag Spanje terug in den Volkenbond Wirth „bedankt" De partij strijd in Roemenië. Een groot academisch debat is te Genève het gevolg geweest van de door de Russen ter voorbereidende ontwapeningsconferen tie ingediende radicale ontwapeningsvoor stellen. De sovjets kunnen niet zeggen, dat aan hun voorstellen niet voldoende eer is bewezen. Ook aJ is de afloop voor hen dan weinig bevredigend Steun en dan alleen nog maar platonisch, hebben zij slechts ge vonden bij het geheel ontwapende Duitsch- land en bij Turkije, dat voor het eerst aan een Volkenbohdsaangelegenheid meedeed. Overigens niets dan bestrijding en dat van zelfsprekend. Zelfs al zou men voor de idee iets voelen, hetgeen, jammer genoeg, niet het geval is (al beet het officieel natuur lijk, dat men o zoo vredelievend is en dus voor ontwapening) toch zou men zich ge keerd hebben tegen de Russische voorstel len, omdat ze kwamen van die zijde. En met alle recht. Hoe kan men ernstig van die zijde, waar men nog altijd officieel en officieus propageert de gewelddadige we reldrevolutie, ernst verwachten ten aanzien van zulke ideëele dingen, die daarmede in flagrante tegenste'ling zijn In 'doorsnee heeft men dat den Russen dan ook onom wonden onder den neus gewreven. Alleen Frankrijk en Japan hielden zich op de ruim te door zich te verschuilen achter een vorm-dooddoener. Zij verklaarden dat de conferentie slechts ontwapening langs lij nen van geleidelijkheid had te onderzoeken, niet zulke vér gaande voorstellen. Alsof het betere niet gegrepen mag worden, zoo daar voor gelegenheid zou bestaan! Wanneer het radicale ontwapenen reeds mogelijk was, de menschheid zou met gejuicht over al zulke vormkwesties heenstappen; heen- vliegen zelfs! Maar de overigen, Engeland, Italië, Nederland, Griekenland, de Vereen. Staten, Zuid-Slavië, lioomenië, sij zijn vooj de werkelijkheid niet omgevallen en al is het definitieve besluit der conferentie nog niet gevallen, zonder eenigen twijfel zal dit volledig afwijzend zijn. Voor zoover de Russen propaganda-nrunt hebben willen slaan uit deze affaire, voor spellen wij hun, behalve wellicht in eigen land, ook weinig succes Het groote publiek is nog niet met blindheid geslagen, geluk kig; vooral niet u» onze Westersche lan den. Het in zijn soort handig laveeren en manoeuvreeren van Litwinoff zal den bolsje. wisten niet baten: zij zijn te zeer in de kaart gezien. Oveiigens biedt het verloop van zaken weinig reden totvreugde, daar de kans. helaas, maar al te groot is, dat practiscb totaal niets zal worden bereikt op deze conferentie. Of dat met ernstigen wil nu wel noodig ware geweest! Zooala gezegd deed Turkije voor 't eerst mee aan eenige Volkenbondsconferentie. Dit heeft tengevolge, dat men het land der Halve Maan gaarne in den Volkenbond zag en in die richting zijn eenige voelhoorns uitgestoken. Met resultaat, dat Turkije niet zoo afzijdig schijnt .te staan; alleen het schijnt als voorwaarde aan toetreden te verbinden, dat het een permanenten «of semi-permanenten zetel in den Volken bondsraad krijgt toegewezen. Waartegen nog wel eenige bezwaren zijn. In Engeland b.v. voelt men daarvoor niets. diens prestige schaden of dat van het Cen trum 1 O.l alleen het laatste Baden, dat Wirth steeds afvaardigde, heeft hem los gelaten omdat hij een te onafhankelijk standpunt innam. Heeft Wirth niet als eenige Centrumai- gevaardigde gestemd tegen de coalitie met de Duitsch-nationalen 1 Heeft hy, vurig re publikein en demucraat, zich niet steeds verzet tegeD de politiek van Marxzelfi tegen de schoolwet Het loslater vaD zui&e figuren siert nimmer de partij, in den vol genden Rijksdag zal Wirth nu weJ niet we- derkeeren. Of hij echter geheel van het terrein der politiek zaJ verdwijnen, is evenwel nog een tweede. Zelfs is niet uit gesloten, dat hij nog eens op den voor grond treedt. De verkiezingsuitslag zal daarover beslissen en in een laveerende partij als het Duit-sche Centrum is niets onmogelijk. Wirth's niet verschijnen op den Baden- schen partijdag destijds schijnt hem „ge nekt" te hebben. Feller dan ooit is de partijstrijd opge laaid ld Roemenië. De boerenpartij, onder leiding van Maniu, schijnt thans alles op haren en snareD te zetten om do regeering Bratianu ten val te bxengen. WIRTH. Zoo'n zetel&trijd doet terug denken aan 1926, toen Spanje en Brazilië den Volken bond den rug toekeerden, omdat zij met met het toeD intredende Duitschland een Kaadszetel konden bemachtigen. Dat uit treden zou dit jaar, 2e helft een feit wor den, gelet op den gestelden termijD van 2 jaar voor opzeggen en ophouden lid te zijn, zoo zij niet te bekeeren waren. Op zeer vriendelijke wijze heeft de Raad de band uitgestoken naar beide pruilenden en Spanje heeft reeds van deze haar gebo den kans om met eere terug te keeren, ge bruik gemaakt Ongetwijfeld inziende, dat dit ook voor eigen best-wil wel zoo ver kieslijk was. Of nu ook Brazilië zal volgen Te hopen is nu maar. dat de zetelstrijd met opnieuw in zoo'd hevige mate za-1 ont branden 't Zou het prestige vaD den Vol kenbond zeker niet bevorderen Over prestige gesproken, wat te zeggen v&ti het uitwerpen door het Duitscbe Cen frum van ex-rijkskanselier Wirth? Zou dat MANIU. Tot in de hoofdstad Boekarest is groot scheeps gedemonstreerd door een 6060000 partijgangers en geheel zonder indruk zal dit ongetwijfeld niet gebleven zijn. Bratianu verzet zich zijnerzijde echter met hand en tand. De laatste paar dagen ie evenwel weinig nieuws afgekomen, hetgeen doet vermoeden, dat een censuur aan het werk is. Wat geen bewijs is van tracht Een nieuw grensincident dreigt de ver houding tot Hongarije nog te verslechteren. Hongarije zal het uitbuiten voor zoover dat mogelijk is, nu het in de optantenkwestie ook in het voordeel is gekomen. door Dr. NEIL VAN AKEN. De sport heeft ook op Amerika zijn stempel gedrukt en heeft de politiek tot een sportieve sensatie gemaakt. Waarom de doorsnee Amerikaan met verachting over den politicus spreekt, en aan welke voorwaarden deze beantwoorden moet om niet een slachtoffer te worden van machtige belangen- trusts. New-York, Februari. Het politieke leven in Amerika is een sportsensatie, net zooals het zakenleven en het baseballspel. De bewijzen daarvoor kan men licht vinden in het vocabulair van de Amerikaansche pers. Wannee-r bij het op stellen van een candidatenlijst een onver wachte candidaat opduikt dan wordt hij als „dark horse" bestempeld, een uitdruk king. welke aan het wedrenjargon ontleend is De wedloop voor den Presidentszetel wordt genoemd „presidential race", en in het gansche land van Wall Street tot Los Angelos, worden millioenen verwed op de uitverkorenen. De gelukkige overwinnaar is dan de .kampioen van het Witte Huis" en zijn naam wordt vereeuwigd in 't Stam boek der Presidenten. Het Presidentschap wordt gewoonlijk aangeduid als de grootste „job" van het land, waarbij „job" de betee- kenis heeft van een zakelijke gelegenheids arbeid. Politiek, of zooals de Amerikaan zegt, politics be'teekenen in het bewustzijn der groote massa niets minder dan onderaardsch knoeien om de individueele begeerten naar vette postjes en lucratieve opdrachten te bevredigen. Alleen van beroemde Europee- 9che en Engelsche politieke leiders spreekt men in het algemeen als Staatsman. Een Amerikaansche politicus is nu eenmaal een Politician en wat dat beteekent kan men leeren uit een twistgesprek, dat eenigen tijd geleden plaats greep tusschen twee Ameri kanen. Een hunner had een onzuivere rol gespeeld in een staatsaffaire in den Staat Wisconsin Met verachting werd hem de volgende zinsnede in het gezicht geslingerd: „You Wisconsin Politicianl" Zooiets als: „Jij gemeene Politieker!" Het, geval is veelzeggend. Hier wil een Amerikaan zijn medeburger een krasse en schimpende waarheid zeggen. Het woord politieker ligt hem het gemakkelijkst in den mond. En wanneer iemand een schandaal in het openbare leven vergoelijken wil dan gebruikt hij de verontschuldigende term- „Oh. that's politics!" Alsof de politici een g^nsch andere moraalcode hebben Het eenige. dat de massabevolking over heeft voor daden der politicians is verachting, of onverschilligheid, of bewondering voor hun zakelijke geslepenheid Het gansche systeem wordt verontschuldigd als een noodzakelijk kwaad en men ziet geen mogeliikheid om hierin veranderinc te brengen in hel belang van het gansche gemee-nebesl Omkooperij en dergelijke praktijken worden met schou derophalen oegroet omdat het helaas eeD alledaagseh verschijnsel is zoowel in het publieke als in het particuliere leven van den zakenm. De menschelijke natuur is nu eenmaal zoo Al zoo luidt de Amerikaan- schp staa'sthpolngie Zoo is het baantjesjagen en het politieke RECLAME. 6722 PDAT mijn geachte begunstigers de groote waarde zullen waardeeren van de gratis geschenken, die ik geef voor de bij mijn ADAM AS Sigaretten verpakte coupons, doe ik de volgende belangrijke aanbieding: Na ontvangst van den door U ingevulden bon, welke hieronder is afgedrukt, zal ik U mijn geillustreerden gratis catalogus van ge schenken en tevens vijf vrije Coupons doen toekomen. A tegenwoordig de fijnste en mildste Egyptische sigaret 10 stuks 15 cents met één heele coupon coupons 30 twee BON (te poateo in open enveloppe, porto I J cent) Aan de FIRMA ALEX. S. MAVRIDES, Postbu» 716. AMSTERDAM Naam A dm t Stadt Gelieve mij gratis en franco toe te zenden Uw catalogus van geschenken met VIJF VRIJE COUPONS. M Ven éénzelfde adres sal alecbia één van deze bont geaccepteerd worden. ■7 geknoei een business, net zooals alle andere beroepen, eerbaar en noodzakelijk. Het be wijs der deugden en der goede eigenschap pen is ook hier wederom de graad van succes. Dat deze opvattingen niet altijd de wij zen en de vèr-zienden brengt in het demo cratische stelsel, maar meestal de geslepen en avontuurlijke koppen, behoeft wel geen nader betoog, mannen, van wie het Ameri kaansche volk niet verwachten kan, dat zij dragers van een nieuwe gedachte zijn. De intellectueel geschoolde Amerikaan zal dan ook zeeT zelden zijn capaciteiten iu dienst stellen van het volk of van een Idee. welke het staatswezen op een hooger plan brengt. Vele politicians komen niet veel verder in hun leven, dan het kringetje, waarin zij hun eerste politieke ambities beproefd heb ben, maar intusschen blijft het mogelijk, dat de Presidentszetel veroverd wordt door mannen, die tot dat moment slechts een zeer begrensde bekendheid genoten in hun eigen politie'ke kringen. Een al te onafhan kelijk oordeel, teveel spraakvermogen, doel bewuste persoonlijkheid en eerlijke eigen wil zijn gewoonlijk struikelblokken voor zulk een positie, zooals hel voorbeeld van Senator Borah bewijst. Onder het volk, dal natuurlijk gaarne overdrijft. i9 de meening gangbaar, dal de eigenschappen van een goeden President bestaan in het kunnen zwijgen en in het afhankelijk kunnen en vooral willen zijn van een machtige belan gengroep. Daarin ligt echter een kern van waarheid, omdat een Amerikaansch Presi dent onder de huidige omstandigheden on mogelijk de machtige geld- en industrie- groepen ignoreeren kan. De gansche ver kiezingscampagne werd toch in zijn voor deel door deze groepen bekostigd. Vooral de Amerikaan redeneert ook volgens de een voudige logica Voor wal hoort wat! Aldus is het mogelijk, dat ongevaarlijke mannen een der meest verantwoordelijke posities in de wereld be'kleeden. De eigenlijke partij leiders vereenigen zich op een onafhankelij- ken en willigen candidaat. Op het Nationaal convent in Baltimore in 1912 veroverde Wilson de candidatuur alleen hierdoor dat de partijgod William J. Bryan zelf a! te zeer bevreesd om gekozen te worden het volle gewicht zijner pesoon l i ikheid deed gelden voor den onbekenden hoogeschool- leeraar. in wien hij een willig werktuig ver moedde. waarin hij zich later echter bleek vergist te hebben. Ook Harding was slechts uitgever van een onbeduidende couranl in Ohio en als zoodanig een locale groolheid. Zijn beminnelijke nonchalance predestineer de hem als vertrouwensman der financieele machthebbers. Ongetwijfeld zijn er onder de Senatoren mannen die hun arbpid a Is eeD volksman daaf opvatten en daarnaar handelen Maar de indruk dal zij zeer in de mjrderhejd zijn wordl versterk! door hei gpringe ver trouwen. dal de do'orsneekiezer stelt in zijn candidaat Het typische Amerikaansche congreslid is de provinciale politicus die' ook in gevallen van internationaal belang met den maatstaf van zijn kiezers meet. Belangrijke wetten, welke van groot belang zijn voor de nadurige staten, verzinken in het moeras der parlementaire praktijken, omdat de een of andere afgevaardigde van Iowa zich wreken wil op den afgevaardig de van Kentucky, omdat deze een harte- wensch der locale kiezers niet vervuld heeft of om andere redenen, die alleen van locaal-, politiek belang zijn In zeer zeld zame gevallen is de Amerikaansche afge vaardigde op de hoogte van wat in de Europeeschë wereld geschiedt. Een opper vlakkige kennis is alles wat men verwach ten kan. Het continent i9 inderdaad al te groot Hierin verandering te brengen beteekent een ommekeer in de Amerikaansche men taliteit, hetgeen in de geschiedenis geen onmogelijkheid kan genoemd worden doch voorloopig uitgesloten is. Eenigen tijd ge leden heeft een Amerikaansche krant een enquête ingesteld naar de meest populaire mannen van Amerika. Het antwoord der overweldigende meerderheid was: Jack Dempsey, Babe Ruth (Baseball-held) en Douglas Fairbanks Al9 nu deze menschen erkend worden als de afgoden der massa, dan kan men slechts weinig hoop hebben voor diegenen, die hun land en hun volk door practischen en theorelhischen arbeid op nieuwe wegen leiden. Deze zijn de een zame. stille krachten in een land. dat aan menschelijken overgroei geleden beeft en nog lijdende is. Aan deze voorwaarden, die de Ameri kaansche massa hem stelt, moet de politi- can. of hij wil of niet zich aanpassen De zorg voor reclame verslindt het grootste deel van zijn energie Hij moc-1 de psyche der massa begrijpen en daarom op vertrouwe- lijken voet verkeeren met de journalisten, moet ze met een krachtig „Hallo Boysl" en een klap op de schouders begroeten, moet zich belangrijk weten te maken in hel oog van zijn kie'zers. moet lachend zijn wille tanden laten zien op de'foto's, met handen en voeten gesticuleeren als een voetbal kampioen, moet sentimenteele 9naren aan roeren de ware patriot spelen, zich dee moedig buigen voor het souvereine volk, enz., enz Als handig politicus moet hij dus ook vertrouwd zijn met de circus-methode: het publiek in bewondering houden en on derwijl een nieuwe scène achter de coulissen voorbereiden. Als zijn electrisch licht niet meer werkt zit hij zelf in het duister Deze feiten zijn voldoende verklaring voor de vele regeerings- en omkooperij- schandalen in Amerika De politicans zijn daarvan niet de eenige schuld Het is voornamelijk de geestelijke constructie van het huidige Amerikaansche volk dat nog niet opgegroeid is tot een hoogpr inzichi d°r staatsleiding. NEIL VAN AKEN. Het overlijden van Lorentz is ook in Zwitserland niet onopgemerkt gebleven De pers heeft woorden van groote waardeering gewijd aan den Nederandschen geleerde want Lorentz bezat ook hier zekere popula riteit. Natuurlijk in andere mate dan een beroemd sporlkampioen of een Jackie Coo- gan, voor wien tijdens diens bezoek aan het secretariaat van dén "Volkerenbond de werkzaamheden eeD halven dag werden stopgezet. De bezoeken vaD Lorentz te Ge- nève, waar hij als voorzitter de vergaderin gen leidde van de commissie uit de S D N. voor intellectueele samenwerking gingen vrijwel onopgemerkt de massa voorbij, waarvan hij te ver afstond om er door be grepen en gewaardeerd te worden Maar in intellectueele kringen vereerde men hem als een grootheid van den eersten rang en de bladen van heel Zwitserland herdent-en hem unaniem als een geleerde en »*en mensch, wiens heengaan beteekent een ver- lies voor heel de wereld Op wetenschap pelijk terrein, vooral op dat der exacte vak ken, heeft ons land hier een prima repu tatie. Niet alleen Lorentz. ook mannen als Kamerlingh Onnes, Kapteyn. Zeeman Hugo de Vries, de Sitter zijn in Zwitserland geen onbekenden. Teekenend in dit opzich' zijn de woorden, welke een natuurkundige een jong landgenoot toevoegde: „Komt u hier studeeren? Weet u dan niet dat de physica thans nergens op zulk een hoogte als in Holland?" Voorwaar geen gering compliment, als men weet dat de man, die deze woorden sprak, zelf een wereldnaam bezat Ook Zwitserland bezit en heeft mannen bezeten van universeele vermaardheid De meest populaire, zij het dan ook op heel ander terrein dan de hiervoor genoemden, was voorzeker Wilhelm Tell Helvetia heeft wal aan hem te danken Zonder Teil had den we nooit het drama van Schiller ge kend, evenmin als de opera van Rossini had er nimmer een Tell's-platte en een Tell's-kapelle bestaan, was de wereld niet overstroomd geworden door ansichtkaarten en photo's van deze historische plaatsen. We waren versloken gebleven van de post zegels en bankbiljetten versierd met den karakteristieken kop des grooten boogschut ters en hadden nimmer te Altdorf kunnen genieten van de Tellspiele. Zonder twijfel is Teil de man geweest, die de meeste re clame gemaakt heeft voor Zwitserland en speciaal voor de streek rondom het Vier- woudstedenmeer, getuige de honderdduizen den vreemdelingen welke sind9 onheuge lijke jaren zich hebben opgemaakt tot een pelgrimage naar de plek waar Tell is opge treden als kampioen der vrijheid. Hel was daarom onverdragelijk dat de laatste jaren er menschen stonden, die de vraag dorsten stellen of Wilhelm Teil inderdaad bestaan had, dan wel slechts het prodqct der ver beelding was, pasklaar gemaakt voor deze streek. Vooral in Fransch-Zwitserland wa ren er vele ongeloovige Thomassen, die brutaalweg volhielden, dat Tel! een my thische persoonlijkheid was, geïmporteerd uit het hooge Noorden. Niets dan afgunst en broodnijd, repli ceerden onze Allemansche medeburgers. Jullie daar aan het Leman moet je behel pen met een Bonivard en zijn Chillon om de vreemden te trekken en misgunt ons onzen Teil En niettegenstaande het feit, dat onderzoekingen in archieven en het nasnuffelen van oude paperassen het be staan van Teil hoogst problematisch maakten, om het maar eens heel zacht uit te drukken bleven zijn vereerders aan de Noordkant van de Alpen hem trouw Want bestaan of niet, de man is onmisbaar voor ze gebleken. Vooral in de oer-cantons, waar allen zich min of meer rekenen tot de nakomelingschap van den nationalen held en hardnekkig weigeren van de apen af te stammen, voelden ze zich gegriefd dat er aan de reputatie van hun voorva deren getornd werd. Het bleef lang een on besliste 9trijd van ja en neen en 't waa daarom een uitkomst, dal ten vorige jare door onderzoekingen van Karl Meyer, hoog leeraar in de geschiedenis aan de universi teit van Zurich, kwam vast te 9taan dat Teil geen legendarische persoon was. wiens woonplaats men in sprookjesland moest zoeken, maar dat hij inderdaad geleefd had aan het Vierwoudsledenmeer De nazaten zijn dus tevreden, maar onze Teil zou vermoedelijk niet tevreden zijn over zijn nakomelingen, als hij wist met welke snoode plannen ze thans in zijn ge boorteland bezield zijn, door een aanslag voor te bereiden op een der alleroudste instellingen van Zwitserland. Sinds meer dan zes eeuwen, dus reeds vanaf de tijd van Teil en de grondvesting van hel Eed genootschap, was het volk in absoluten zin souverein, berustte de wetgevende macht uitsluitend bij de „Landesgemeinde", de jaarlijksche volksvergadering waaraan elk weerbaar man hel recht had deel te nemen. Daar verschenen den eersten Zon dag in Mei alle volwassen burgers gewa pend bij wijze van stemkaart. met een zwaard. In de openlucht, in den „ring" legde de autoriteiten rekenschap af van hun beheer, werden de nieuwe bestuur- deren verkozen en vonden de wetswijzi gingen plaats. Alle burgers hadden per soonlijk het recht tot initiatief, voor be langrijke cantonale quaeslies was een voor ste! noodig gesteund door minstens twintig mannen, terwijl constituoneele verande ringen slechts op initiatief van minstens vijftig kiezers kon geschieden. Over alle quaesties werd bij open stemming door handopsteken beslist, waarbij de minder heid zich onvoorwaardelijk te onderwerpen had. Geen geheime stemming geen achier- baksch gekonkel Vrij en frank zei ieder wat hij te zeggen had lofuiting zoowel als blaam. Eerlijker en ruilerlijker kon het niet Het was wel 't summum van demo cratie. In het grootste deel van Zwitserland behoort dit patriarchaal systeem reeds lang lot het verleden. Slechts in de can-

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 9