A.PC A. TH. CAHEN Amerikaanschen Oorsprong AGENDA. MUZIEK. BUITENLAND. Alle producten verkocht door de zijn zooals steeds van Zaterdag. Leidsobe Schouwburg: Leidschtf Gymna siastenblad U.S.A. ,.De dokter tegen wil en dank". 8 uur nam. Vrije Evang. Gem.: Bidstond te 9 uur. Jeruël Bidstond te halfnegen. Vrije Evang. Gemeente (Middelategracht 8): Bijeenkomst te 9 uur nam. Zondag. Jeruël: Samenkomsten te 10 uur voorin. en halfzeven nam. Leidscbe Schouwburg: Tooneelver. ..Jacob Cats" Als de Kersen bloeien, tooneelspe'l in 8 bedr. 8 uur nam. Ned Leger des Heils (Beestenmarkt): Samenkomsten te 10 uur voorm. en halfvier en 8 uur nam. Stadsevangelisatie (Morschweg 69): Samen komst te- 8 uur. Vrije Evang. Gem.: Samenkomsten t« 10 uur voorm. en 7 uur nam. Haandag. Leidsche Volkshuis (Apothekersdijk) Vertooning van „De Vogelfilm", nam. kwart over acht. Nalhanaêl (Moriaansteeg 2): Oud-Geref. Gemeente, Dagelijks. „Casino bioscoop". Hoogewoerd: Voor- tftellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot uur kindpr- en familie-matinée. „City theater" Haarlemraerstr.: Bioscoop- VeorsiHlimgen te 8 uur 'a Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Luxor-fheater", Stationsweg- Bioscoop- en Variété voorstellingen Dagelijks te 8 uur 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur Trianon-Theater". Breestraat: Bioscoop- en Variété voorstellingen Dagelijks te 8 uur, Lakenhal Tentoonstelling van handwtT- ken. teekeningen. bedrukte stoffen en Itali- aansc<h aardewerk. Den Haag (Trianon-Theater, Prinsen- tsraat) nam 81/4 uur en des Zondags te half drie „De Rozenkrans". De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt vaD Maandag 19 Maart tot en met Zondag 26 Maart waargenomen door de apotheek van den heer C. B. Duys- ter, Nieuwe Rijn 18, telefoon 523. De geneeskundige Zondagsdienst te Lei den .wordt van Zaterdagavond 8 uur let Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doctoren Bruining, Niemer, Schreuder en Slarck. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waargenomen door dr. Varekamp, tel 1916. De Oegstgeestsche apotheek, de Kempe- paerstraat 4-, tel. 274 is dag en nacht ge opend. RECLAME. KLEEDERMAKERIJ BREESTRAAT 143 A - TELEF. 68 STALEN WORDEN OP AANVRAGE GAARNE TOEGEZONDEN »H O'Brien en Virginia Valli, die door hun uitstekende spel, gepaard aaD oen welver zorgde regie, leven en spanning brengen in dit aardige filmverhaal en het publiek een prettigen avond bezorgen. Wij vestigen er tenslotte de aandacht op dat de directie van dit theater aan staanden Donderdag weer een wetenschap pelijke film brengt, getiteld ,,Het mysterie der schepping", samengesteld door de cul- £uur-afdeeling der Ufa. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd z^jn voor het doctoraal examen recht-uelcerdheid de heeren E. J. Pragei (Den Haag), J. C. A. F. Kuypers (Lqiden) en C. J. E. Caljé (Den Haag); voor höt doctoraal examen wis- en natuurkunde hoofd vak wiskunde de heer E. R. van Kampen (Den Haag). Bevorderd is tot doctor in de geneeskunde op proefschrift getiteld „Het witte bloed- beeld bij tuberculose en acute infectieziekten van kinderen", mej. F. S. L. van Brero, geboren te Buitenzorg. De heer B. F. Kranfcz en A. Couvée^ leden van de Commissie van Toezicht op het Acad Ziekenhuis alhier, zjjn benoemd bjj beschikking van den minister van O., R en W. tot lid van de commissie, aan welke wordt opgedragen onderzoek in te stellen naar klachten door het Tweede Kamerlid mej Su.ee Groeneweg met betrek king tot de leiding van de heelkundige en vrouwenklinieken te Utrecht, ter kennis van de regeering gebracht, met verzoek over haar bevindingen verslag uit te brengen. Mr. P. van Hoeven alhier is bestemd voor uitzending naar Ned.-Oost-Indië als adm. ambtenaar bij het Binn. Bestuur. Ds. D. Kuilman, beroepen predikant bjj de Ned Herv. Kerk alhier, zal 24 Juni eqd intrede doeo in de Gemeente alhier. Onze vroegere stadgenoot de heer J. van Steenbergen, die te Soesterberg militair vlieger was, is per 1 April a.s. benoemd tot piloot bij de K.L.M. Het concert, dat morgenavond in het Leidsche Volkshuis door het Haarlemsche Dameskoor zou worden gegeven, kan. wegens ziekte van vele koorleden, niet doorgaan. ABONNEMENTSCONCERT DE KOöS. Myra Mortimer. Coenraad Boa. De kunst der liederen voordracht is voor den zanger hel hoogst De vocalist, die met liederen en niets dan liederen zijn toe hoorders kan boeien in hel bestek van een concertprogramma, behoort tot de zeldzame soorL De Amerikaansche zangeres Myra Mortimer is eene dier bevoorrechten, die door haar stemmateriaal, haar zangtech niek en haar voordracht een liederenavond tpt een muzikaal festijn weet te maken. Van huis uit heeft ze haar prachtig orgaan, ongemeen bekoorlijk van klankkleur, een altslem, die in haar geheelen omvang chaj- nieert en imponeert. Men weet niet we<ke mooier zijn haar lage of haar hooge tonen. En alle zeldzaam geëgaliseerd. Aan voor beeldige ademtechniek en onberispelijke loonvorming dankt ze haar straalrechten, even gevibreerden toon, die uit zich zelf al karakter heeft. Hel sentiment leeft in haar geluid, dat dan ook telkens wisseit bij eiken vorm van expressie Haar stem klinkt in het vrome „Abide with me" totaal anders dan in het heroïek-erotische „Km solcher ist mein Freund" van Ench Woiff. Alle geluid is bij haar geworden tot prach tig gecultiveerde muzikale klank. Zelden hoorden we zóó volmaakt legato En aan haar klankverzorging is het woord m-*t opgeofferd Haar stevige consonantvorming komt zoowel den muzikalen als den woord klank ten goede. Haar uitspraak van het Duit9ch doet haar landaard niet verraden. Eén opmerking noleerden we: zeer on- Duitsch verbindt ze den medeklinker aan het slot van „Lander" met den klinker van het volgende woord „ein". Ze zong „Lan- derein und Landeraus" in plaats van, scherp gescheiden, „L&nder ein und Lander aus". Zoo ook in „des Unendlichen Lob" dat in haar mond klonk als dezundendlichen Lob". Een uitspraakfout, die te meer verwonderen mag, omdal ze (och zoo gemakkelijk kan worden gecorri geerd. Mevrouw Mortimers vermogen tot uitbeelding is wel een bijzonder op den voorgrond tredende eigenschap van haar kunstenaarsnatuur. Haar voordracht is een ongemeen actief en gevoelig medium tus schen den componist en den hoorder Van daar die rijke afwisseling en oneindige dif ferentiatie. Er is ruimte voor de meening dat haar mimische accenten wat soberder konden zijn, dat die wel eens bedenkelijk aan looneel grensden. Toch maakten ze den indruk echt te zijn: dan kan het voor een groote zangeres wel wat lijden. Coenraad Bos, de Berlijnsche Hollan der, dien we hier veel te weinig hooren, heeft haar prachtig ter zijde gestaan Zijn begeleiding is een creatie, die op één ijn slaat met de sublieme voordracht van het lied. Dat trad vooral bij de begeleidingen van Hugo Wolf aan den dag. „Klinge mein Pandero" bijv was een pianistisch mees terstukje En telkens werden we getroffen door zinrijke nuances, door beeldende accenten. De beide kunstenaars hebben een inte ressant en mooi sluitend programma uitge voerd Om te beginnen een viertal oud Engelsche liederen („Three fishers" van John Hulah lijkt ons te veel Schubert om authentiek oud-Engelsch te zijn) daarna vier onbekende uit den grooleft liederen schat van Schubert en na de pauze waren Erich Wolf' (Weener van geboorte die in New-York leefde waar hij in 1913 stierf) en de grootmeester van het Duilsche lied •Hugo Wolf aan het woord. Het talrijke publiek heeft met groote aan dacht en bewondering geluisterd en door hartelijk applaus van zijn instemming doen blijken. Aan het einde nam dat den vorm eener ovatie aan. waarop de zangeres rea geerde met een extralje: een oud Ouils'rh volksliedje uit de verzameling „des Knaben Wunderhorn" Bos besneelde een mooien Steinway- vleugel uit de magazijnen der firma Benier te Leiden. DE ALGEMEENE TOESTAND. Groote verwarring ter voor bereidende ontwapenings conferentie Brazilië en den Volkenbond Nienwe smokke'affaire? De Pans en Znid-Tirol. Ter voorbereidende ontwapeningsconfe rentie bestreden gistermorgen mr. Rutgers, de Marinis en Politis de antwoord-rede van Litwinof, waarna Loenartsjarsky het nog voor de Russische voorstellen opnam, die echter veroordeeld waren. Jhr. Loudon diende hierop een ontwerp resolutie in, waarin werd vastgesteld, dat onder de huidige omstandigheden volko men en algemeene ontwapening niet uit voerbaar is en door de commissie niet als basis voor haar werkzaamheden kan wor den aanvaard. Tevens werd in deze ont werp-resolutie voorgesteld, de Duitsche voorstellen betreffende de publicatie van den stand der ontwapening aan de diverse regeoringen ter onderzoek toe te zenden, waarop deze kwestie tijdens de tweede le zing van de Britsch-Fransche ontwerp- convenlie kan worden behandeld Tenslot te wordt voorgesteld, het bijeenroepen der ontwapeningscommissie de volgende keer te doen plaats hebben door den president. Graaf Bernstorff verklaarde hierop, dat eerst dient te worden vastgesteld of en wanneer de tweede lezing zal plaats heb ben De publicatie van den stand der ont wapening wordt door de Duitsche regiering als een beslissende factor beschouwd voor de ontwapening. Vervolgens critiseerde deze spr het uit blijven der resultaten van deze besprekin gen Hij constateerde, dat dit thans de derde maal is dat de commissie naar huis wordt gestuurd zonder dat eenig resultaat is bereikt Hij wees daarbij ook op de aan spraken van Duitschland op de, zij het ook gedeeltelijke ontwapening der andere landen Bernstorff verklaarde daarop, dal Koulis gisteren zeer openhartig heeft gesproken, toen hij zeide. dat Duitschland's algemeene ontwapening eigenlijk in strijd is met do bepalingen van het Volkenbondspact Deze woorden van graaf Bernstorff gaven in de commissie tot talrijke protesten aan leiding. Graaf Bernstorff vervolgde even wel zijn rede en constateerde, dat overeen komstig art 8 van het pact de mogend heden thans verplicht zouden zijn, de eerste etappe van den weg der algemeen»» ontwapening af te leggen De DuiLche de legatie kan daarom met de ontwerf-reso lutie van den voorzitter niet meegaan In aansluiting op de rede van graaf Bernstorff verklaarde Litwinof dat de sovjet-roering geen verantwoordelijkheid kan aanvaarden voor de afwijzing der Ru9sischp voorstel len Evenwel zal zij zich gebonden achten aap de bepalingen van de Britsch l-ransche ontwerp-conventie, wanneer deze mocht •worden aangenomen, hoewel hiermede het ontwapenigsprobleem niet is opsHo.4. Vervolgens critiseerde ook Litwinof de resultaten van de voorbereidende ontwape ningscommissie. Vervolgens deed hij rr.ededeeling, dat hij een nieuwe ontwerp-conventie zal indie nen Hij zou daarnevens het voorstel doen, de discussies over dit ontwerp onrnidiel- lijk te openen Verder behoudt de Russische delegatie zich 't recht voor meerdere nieuwe voorstellen te doen en 't oorsrponkelijk ont wapeningsplan aan de ontwapeningscomm. voor te leggen Scherp was hierop het ant woord van Lord Ctishendun, die zeide niet op deze voorstellen te willen ingaan daar duidelijk is, wat de Russen hiermede op het oog hebben. Daarbij bestreed hij ook de beweringen van Bernstorff, dat niet* werd bereikt, daarbij wijzende op hetgeen door Engeland op hel gebied van ontwa pening tot stand is gebracht. Graaf Bernstorff antwoordde hierop, dat het niet zijn bedoeling is geweest, de ont wapeningsmaatregelen der diverse regee ringen te critiseeren. I De Fransche gedelegeerde bestreed Bernstorff op andere punten. De Duitsche gedelegeerde had gezegd, dat de andere landen hun ontwapeningsverplichtingen niet waren nagekomen-, spr. deed even wei opmerken, dat Duitschl. in dezen ook niet gedaan heeft, wal verwacht kon worden. Op scherpe wijze keerde 9pr. zich ook tegen de Russen, die volgens hem ver warring wilde brengen in de onderhande lingen over de ontwapening. Hij vroeg daarom ook, of de commissie wel zou willen overwegen, alvorens zij zal overgaan tot hel in behandeling nemen van de nieuwe Russische voorstellen. In den loop der besprekingen hebben de Fransche en Britsche gedelegeerden mede- deeling gedaan, dgt tusschen diverse re geeringen onderhandelingen gaande zijn over de ontwapening, - waarom het beter is de tweede lezing van de Britsch Fran sche ontwerp-conventie eenigen tijd uit te stellen Ook het Duitsche voorstel, om nog voor het einde van dit jaar een wereld- ontwapeningsconferentie bijeen te roepen, heeft weinig kans van aanneming, zoo lang er in de commissie geen resultaten zijn bereikt. De Marinis (Italië) verklaarde, wat ge pikeerd, niets te weten van zulke onder handelingen over ontwapening! Vervolgens heeft de president, jhr. Lou don aan de sovjet-delegatie mededeeling ge daan, dat het door hen aangekondigde nieuwe ontwerpconventie, waarschijnlijk wel niet meer in deze zitting in behande ling zal worden gebracht. Litwinoff protesteerde tegen deze han delwijze en vroeg waarom deze voorstel len, welke toch eigenlijk een voortzetting beteekenen der ontwapeningswerkzaamhe den, verschoven of verworpen worden De besprekingen werden daarop tot he denochfpnd verdaagd In het nieuwe Russische voorstel is slechts sprake van gedeeltelijke ontwape ning, n.l alleen bij de in militair opzicht grpote mogendheden. De preambule, welke in 8 hoofdstukken en 69 artikelen aan het ontwerp voorafgaat eindigt met de opmerking, dat de verdrag sluitende partijen bezield zijn van het ver langen, om de vreedzame massa's der ar beiders zooveel mogelijk voor oorlogsver wikkelingen te besparen Daar een beperkt aantal groote mogendheden het plan heeft, de wereld te beheerschen. stellen de ver dragsluitende mogendheden zich op het standpunt dat een progressieve beperking der bewapening noodzakelijk is. Volgens het ontwerp worden de staten in vier groepen gescheiden. Groep A. omvat die staten, welke een troepensterkte van over de 20.000 onderhouden, groep B van over de 40.000 man groep C. de overige staten, met uitzondering van die. welke na den we reldoorlog werden ontwapend, en welke groep D worden genoemd. Groep A moet zijn legersterkte tot de helft verminderen, groep B. tot een derde, en groep C tot een vierde der vroegere sterkte. Wat de staten van groep D betreft, hierom trent zullen regelingen moeten worden ge troffen op de komende algemeene ontwape- nines-conferentie. Alle oorlogsmateriaal van de staten van groep A.. waarbij inbegrepen d? tanks, de artillerie en de vloten over de 200 000 ton, moefpn met 50 pet. worden verminderd. De overige staten moeten hun oorlogsmateriaal met 75 pet verminderen Oorlogsschepen mogen in de toekomst niet grooter zijn dan 10000 ton Tal van luchtschepen moeten nog binnen het jaar vernietigd zijn Staten welke meer dan 200 vliegtuigen bezitten moeten deze met de helft verminderen Dit alles zou dan binnen den termijn van twee jaren dienen te geschieden. Controle zou moeten worden uitgeoefend door een internationale commissie bestaan de uit parlementaire en arbpiders vertegen woordigers w^lke zelfs het recht zal hphbpn van investigate naar de oorlogsindustrie van alle landen Of men er heden in zal slagen uit de in getreden verwarring te komen? En of de RECLAME. 6718 Een A.P.C.-pomp bij een garage, verzekert U altijd de meest be trouwbare benzine en olie voor Uw motor. American Petroleum Company, Gebouw Petrolea, Den H&ag :U>fTT.T.T7u" zitting heden zal kunnen eindigen.. Op merkelijk was, dat Turkije zich bij de reso lutie van den voorzitter wilde neerleggen, zich dus van Rusland en Duitschland los makende. De Braziliaansehe minister van buitpn- landsche zaken heelt thans geantwoord op de uitnoodiging van den raad van den Vol kenbond inzake het opnieuw toetreden van Brazilië tot den bond. De minister dankt daarin voor de gedane uitnoodiging en verklaart, dat, hoewel Bra zilië zich onthouden heelt van hel deelne men aan de werkzaamheden van den Vol kenbond, hel toch nog steeds dezelfde hoog achting voor den Volkenbond heeft. In politieke kringen te Genève gelooft men dat, in tegenstelling met Spanje, dit beteekent, dat Brazilië aan de uitnoodiging geen gevolg zal geven. Weer een smokkelaffaire vraagt de aan dacht. De 'lagespust verneemt uil Maria Theresiopol (Sabotica, in Zuid-Slaviéj: Twee dagen geleden zijn op het station al hier 22 wagons die uit Italië kwamen, voor Roemenië bestemd, aangekomen. Reeds eenige dagen vroeger waren 12 Wagons uit Italië, die eveneens voor Roemenië be stemd waren, het station gepasseerd. Nu stelde men vast, dat deze wagons ontploffingsmiddelen bevatten. De wagons zijn op dood spoor gezet en worden door troepen bewaakt. Een speciale militaire commissaris stelt een onderzoek in. Hel zal ongelwijleld weer heel wat stol doen opwaaien. Bij een audiëntie zeide de Paus over Zuid Tirol dat het hem leed deed, dat de Duilsche en Oostenrijksche katholieken hem verwijten, dal hij niet opgekomen is voor het geven van het godsdienstonder wijs in de moedertaal. Wal hij doen kon heelt hij gedaan De verhouding tusschen Kerk. en Staat in Italië is echter precies dezelfde nog als op 21 September 1870 Wij zullen ook in de toekomst doen wat wij kunnen en ook bidden, maar wij moeien vreezen, dat verdere bemoeiingen onzer zijds den toestand eer verergeren dan ver beterd zullen, aldus de Paus. DUITSCHLAND. Het einde van dezen Rijksdag. Loonconflict opgelost. Id de zitting van het senioren convent van den Rijksdag hebben de partijen be sloten, dat 31 Maart de laatste zitting van dezen Rijksdag zal gehouden worden. Op de agenda dor volgende week figu- roeren o.a. de volgende punten: begrooting van binoenlandsche zaken, suppleioire be groeting voor 1927, de marine-begroeting en de Phoebus-affaire, de aanvullende be grooting voor 1928, voorts de hervorming van het echtscheidingsrecht, de bescherming der jeugd en een aantal minder belangrijke ontwerpen. 01 dit allemaal klaar zal komen.... De besprekingen tusschen de partijen in het louucenliict der 8er,yusche boekdruk kersen voor een scheidsgerecht hebben tot overeenstemming geleid Op voorstel van den scheidsrechter is het loon in de eerste klas vaD 1.01 op 1.09 Mark per uur ge bracht De andere loonk.assen werden even redig verhoogd R-' -ïtract geldt van 5 April 1928 tot 3 april 1929. ENGELAND. De werktijd in de m!|nen Het bezoek van koning Amanoela. Het Lagerhuis heeft met 1M tegen 127 stemmen een wetsontwerp van de arbei derspartij verworpen om in de mijnen den 7-uurs-dag weer in te voeren De woordvoerders der arbeiderspartij be weerden, dat de 8-uurs-dag- in de mijnen een armoede, een lijden en een verwarring zonder voorgaande veroorzaakl heeft. In vele gevallen arbeiden de mijnwerkers 10 uur daag9. Lloyd George bevestigde dat de toe stand in de mijnen veel slechter is sedert de invoering van den 8-uurs^ag. De minister van het mijnwezen, Com modore King, antwoordde namens de regee ring. dht de wet betreffende den acht- urendag, welke juist ruim een jaar geleden werd ingevoerd, ten volle gerechtvaardigd bleek. Tijdens deze besprekingen kwam het nog tot een heftige discussie tusschen Llovd George en een lid der Arbeiderspartij waar door Lloyd George zich gedwongen voelde zijn rede midden-in af le breken. Koning Amanoela van Afghanistan, die in Engeland met groote onderscheiding wordl behandeld, i9 gisteren tot doctor honoris causa in het burgerlijk recht aan de Universileit te Oxford benoemd. Hij is van plan te Kaboel een universi teit te stichten. HONGARIJE. Het grensincident met Roemenië. Bethien heeft gisteren in een underhoad met de pers medegedeeld, dal hel Hungaar- sche ministerie vaD buitenlaudsche zaken reeds in het bezit van nauwkeurige inlich tingen omtrent het grensincident is, op grond waarvaD aan den Hongaar.-when gezant to Boekarest opdracht is gegeven, ög het Koemeensche ministerie van buileulundscbe zaken zoowel mondeling als schriftelijk te proteeteeren. Du Hongaarsche bladen bevatten in ver band met dit incident scherpe artikelen tegen Roemenië. Volgens een ander bericht zon het geen twee, maar vier Hongaren beiroflen hebben, die alle gewond werden, zg het dus licht. De vierde is overleden. VEREENIGDE STATEN. Mellon blijft, in den Amerikaanschen Senaai is een debat gevoerd naar aanleiding van de beschuldi gingen tegen den minister van de schatkist, Mellon, ingebracht, volgens welke hg geiden vaD Sinclair zou hebben ontvangen eD firma's met wie hjj in relatie stond, begunstigd zou hebben bjj bet doen terugbetalen vaD de belastingen. Na een debal van twee uur, werd de motie tegen Mellon voor onbepaal- den tjjd verdaagd Mellon zelf verklaarde niet te zullen af treden. BUITENLANDSCH GEMENGD. EEN CARILLON VOOR VOGELS. Een Amerikaansche millionair uit Florida heeft bg een Engeiscbe firma een carillon van 61 klokken besteld - dal geplaatst zal worden id een woud dichtbij zijn woning, dat hij beeft aangekocht om er een vrij plaats voor de vogels vao te makeD 'ie Amerikaan wil onderzoeken of de carillon, muziek invloed zal oefenen op het gezang der wilde woudvogels. a »-I

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 2