Voor Allen die Sukkelen Mijnhardt's Laxeertabletten UIT DE RIJNSTREEK. INDISCHE KRONIEK J die reeds in de 17de eeuw in onze cultures bekend was, en 1. Filifolia, èen met de I. Hispanica nauw verwante soort. Laatstge noemde gebruikte verschillende vroeg bloeiende bol-irissen met I. Hispanica. Wanneer wij een keuze zouden moeten 3oeo uil de beide, bijna niet uit elkaar te onderscheiden soorten, dan zouden wij de voorkeur geven aan de kruisingen van Gebrs de Graaff. In het algemeen genomen lijn deze losser van vorm en gracieuser en daardoor meer geschikt voor lijne bloem- werkea Beide rassen laten zich uitstekend ver vroegen en het zal nog slechts enkele da gen duren en op onze bloemenveilingen zal men de eerstelingen van de Hoilandsche Irissen zien verschijnen Is de bloei daar van afgeloopen, dan krijgen wij de iris Hispanica, terstond opgevolgd door de iris Anglica. Beide rassen zijn zeer oud en kunde men reeds in de tweede helft der 17de eeu*. Pr bestaat altijd verschil van neeoing en dat is ook hier het geval: de een vindt deze de ander weder de andere soort de mooiste. De iris Hispanica laat zich zeer gemak kelijk vervroegen. I. Anglica daarentegen niet. Is de bloeitijd van deze geslachten afgeloopen, dan komen de Japansche iris sen (I. Kaeinferi) in bloei; dit ras groeit het gemakkelijkst aan waterkanten of ook wel op zeer vochtige gronden. Na afloop van den bloei dezer soort wordt de bloei wat schaarscher en moeten wij ons behel- ous den overgang geven tot den najaarsbloei pen met bloemen uit de Evansa-groep, die der tweemaal 's jaars bloeiende dwerg irissen. Daarna komen de bloemen der Zuid-Furopeesche soort stylosa in bloei, die met baar zuiver witte en helder blauwe bloemen, in den kouden bak gekweekt, als bet ware het jaar vol maken. Vraag: Hoeveel graszaad heeft mem noodig om per vierk. Meter te strooien? Hoeveel zaad van tuinboonen, stam- en stoksnijboonen, stam- en stokslaboonen? Kent u een geschikt boekje, dat handelt over groententeelt? J. de R.. te L. Antwoord: Van graszaad heeft u per M2. noodig 10 a 15 gram zaad. Van tuin boonen per 10 M 2. 1 ons. Twee boonen in een putje en deze 15 c.M. uiteen. De rijen op 70 c.M. afstand. Van stamsnijboonen 100 gram per 10 M 2., van sloksnijboonen 30 gram, van stam-prinsesseboonen 75 gram en van stokprinsessen 40 gram per 10 M 2. Bij de Uitgeversfirma W van Gorcum, Ie Assen kunt u een dergelijk boekje be stellen uit de serie „Welen en Kunnen". Vraag: Hoe moet een Azalea behandeld? Moet de plant veel of weinig water, veel ol weinig zon? Kan de plant in een serre op bet Noorden? Mevr. v. S., te L. Antwoord: De Azalea vraagt als pot plant in den zomer geregeld waier en af en toe wat koegier. De pot wordt bij voor keur in den tuin op een zonnige plaats uit gegraven. Gedurende den winter vraagt de plant een koele, vorstvrjje plaats, moet goed stolschoon gehouden en matig gegoten wor den. Dat de onderste bladeren dood gaan, al zijn oorzaak vinden in gebrek aan water en voedsel. Een serre op het Noorden is roor planteD niet buitengewoon geschikt. Vraag: Mijn Clivia is gekeurd door een rakman en nu bloeien de planten niet, maar njn wel Irisch groen, Wat kan hiervan oorzaak zjjn? Mevr. d. O., te L. Antwoord: Het komt meermalen voor, dal zulke planten een jaar overslaan met bloeien. Met zekerheid is niet te zeggen hoe (rad een stek moet zijn om te bloeien. De Irissche bladkleur zegt voldoende, dat de planten gezond zjjn, een eerste eisch foor een normalen bloei. Als u de planten ui den zomer geregeld water geeft en in en winter droog houdt (de aardkluit mag me; geheel uitdrogen) dan zal er veel kans tgn op bloei. De planten krijgem geen mest 'óór de bloemknop zich vertoont Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactie Wider motto „Tuinbouw". HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. In de jongste hooldbestuursvergadering 'an de Hoilandsche Maatschappij v. Land bouw. is naar aanleiding van een desbetrel- lend verzoek van de Onderlinge Brandver zekering. over stormschade gesproken. Be sloten werd in het antwoord te wijzen op de bezwaren aan een dergelijke verzeke- ring verbonden. In het dagelijksch bestuur is de reclame besproken welke voor volvette boerenkaas gemaakt wordt Inzonderheid in het buiten land wordt daaraan te weinig gedaan. Ds H M v L zou wellichl het initiatief kun- •en nemen tot het bijeenroepen van eenige ffisleliingen en organisaties ter bespreking 'an dat punt. Het hoofdbestuur vereenigdc tich met deze zienswijze en droeg aan het dagelijksch bestuur op, zich met de belang hebbende organisaties in verbinding te stel len. Het dagelijksch bestuur had uitvoerig be sroken de actie van het Utrechtseh Land- beuw-Genootschap tegen het peil van 13 KA P op de algeslolen Zuiderzee, zoolang de IJmeerdijk nog niet gereed i9 en advi seerde in deze niets te doen Het hoofdbe stuur vereenigde zich met dit advies. Medegedeeld werd, dat de adjunct-rijks- Jeeteeltconsulent in Zuid-Holland, de heer jtama. met ingang van 2 April ontslag «eelt gevraagd. Besloten werd met de stich- dag van een provinciaal veevoederbureau v°ur Zuid-Holland te wachten lot in deze feature is voorzien. Tol leden van het bestuur van het Boter- c°nlruiestalion Zuid-Holland, niet-produ- knien werden benoemd de heeren J. v. d. Kooien W J. den Hertog. A. N. Vaandrager P Olij hoofdbestuur vereenigde zich met hel j^rloopig antwoord, door het dagelijkse!, latuur gegeven op vragen van het Kon. Merl Landhouw-Comité betreffende ver achte werkloosheidsverzekering voor land- irbeiders. welke vragen verhand hielden öet een brief van den minister van arbeid aan den Hoogen Raad van Arbeid. In dit antwoord wordt betoogd dat indien werk loosheidsverzekering voor landarbeiders noodig is voor betaling der premie toch wel het laatst m aanmerking komen de Werkgevers die steeds er naar streven hun eigen arbeiders in vasten dienst te houden. Verder wordt opgemerkt dat, als de werk gevers in de werkloosheidspremie meeheta- len. zij ook recht van meespreken kunnen verlangen bij de uitkeeringen Verplichte verzekering voor alle landarbeiders wordt zeer onbillijk genoemd èn voor de zeer groote groep van vaste arbeiders, èn voor hun werkgevers, zij zal het aantal losse ar beiders doen toenemen en het aantal vaste doen afnemen, met alle slechte gevolgen, hieraan verbonden, en uilkeering der pre mies aan de werkloosheidskassen der arbei dersorganisaties medebetalen. RECLAME. met Verstopping of moeilijke, tragen en onregelmatigen stoelgang zijn 5730 onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn. Bij apothekers en Drogisten. Doos 60 c. ALPHEN. Door de politie en commiezen zijn weder 9 fietsen in besJag genomen, die met voorzien waren van een belastingplaatje. Er schijnen nog heel wat hardleersche men- schen rond te peddelen. Het '10-jarig bestaan van het zangkoor van den Ned. Protestantenbond is gevierd met een kerkeoncert in de Ned.-Herv. Kerk aan den Oud&hoorr.scheweg. De avond waaraan het zangkoor ook zijn beste krachten heeft gegeven, werd een stonde van heerlijk kunstgenot door ae me dewerking van mevr. Moolenaar—Van Eb- bephorst Tenbergen, die met haar heldere sopraan-stem de aanwezigen in verrukking bracht, terwijl de heer Alt organist te Bols- ward op het mooie kerkorgel zijD gehoor tot stil luisteren dwong door zijn schitte rend mooi spel. Met de woorden van waar deering voor het vele schoone dien avond genoten, stemden ongetwijfeld alle aanwo zigen in. BOSKOOP. Gemeenteraad. In de gehoudeü gemeenteraadsvergade ring is besloten tot toelating van den heer A. Keijzer (A. R.) Het vermenigvuldigings cijfer van de plaatselijke inkomstenbelas ting voor het belastingjaar 1928 1929 werd bepaald op 0.75, en blijft gelijk aan dat van het vorig belastingjaar. Voorts werd besloten tot een belangrijke vergrootiDg van de Rijkstuinbouwschool. Aan B. en W. werd machtiging verleend om te adviseeren tot plaatsing van de ge meente in de 6e klasse van de tabel voor de Personecle Belasting Eveneens werd besloten tot aanvaarding van vier geschilderde glazen voor het nieu we raadhuis, t.w. drie van den Bond van plantenhandelaren en een van de fa. Goo- dewaagen, bankiers. HAZERSWOUDE. Coop. Boerenleenbank Haaerswonde— Koudekerk. De Coöperatieve Boerenleenbank ,,Ha- zerswoude—Koudekerk", hield haar 29e al- gemeene jaarvergadering in café T. do Brum te Koudekerk. Nadat de voorzitter de heer P. F. Vee- lenturf, de vergadering met een woord van welkom heeft geopend en zijn blijdschap heeft uitgesproken over de groote opkomst (te weten 105 personen), en de notulen zijn gelezen wordt overgegaan tot het behanuo- len van de rekening en balans over bet boekjaar 1927, weike wordt goedgekeurd. Uit het verslag ontleenen wij, dat aan spaargelden in het afgeloopen jaar, werd ingelegd f. 697.929.12 en terugbetaald f. 677.667.45. Aan nieuwe voorschotten werd verstrekt f. 163.970 en op uitstaande voor schotten. werd afgelost f. 194.828. In reke ning courant werd ontvangen f. 955.121.96 en uitgegeven f. 966.677.75. Van de Coöp. Centrale Raiffeisenbank werd ontvangen f. 643.060.91 en verzonden werd naar die in stelling f. 676 551.27. De balans vermeldt in activa: Uitstaan de voorschotten f. 512 970, debiteuren in rekening-courant f. 253.848.74Coöp. Cen trale Raiffeisenbank f. 45.787.56 Effecten en obligaties C. B. f. 118.410 Kassaldo, Postrekening en diversen f. 8.896.80. Onver- schenen rente effecten f. 1.446.25. Totaal f. 941 359.35. Passiva: Spaargelden f. 885.900.33. Cre diteuren in rekening-courant f. 25.301.16. Reserve-rekening f 23.308 56. Nog te be talen rente aan termijn,gelden f. 3.988.07. Saldo-winst f 2.861.23. Totaal f 941.359 35 De winst- en verliesrekening staat credit voor rente van voorschotten f. 28.492.61. Rekening courantrente f. 13 590.90. CeDtrale Raiffeisenbank f. 1.550.97 effecten de som van f. 3.962.50. Diverse ontvangsten f 458.40 Nog te ontvangen rente van effecten f. 1 446.25. Totaal f. 49 50l.u0. En debet voor uitgegeven rente aan spaargelden f. 30.681,69; in rekening-cou rant f. 1.048.92. Coöp. Centr Raiffeisenbank f. 1383 64. Afschrijvingen f.710 72. Diverse uitgaven f. 8.827.39. Nog te betalen rente aan termijn-gelden f 3.988 07. Saldo-winst f. 2 861 23 Totaal f. 49.501 66. De aan de beurt van aftreding zijnde heeren M. Hei'ker. lid v. d Raad van Toe. zicht, Arn. J. de Jong en P de Jong Czn bestuursleden, werden met groote meerder, beid van stemmen herkozen Nadat de voorzitter nog een opwekkend woord gesproken had. waarin verzocht werd dat ieder lid ook propagandist sou wezen vo^r de Coöp. Boerenleenbank en haar belang'" zou behartigen, werd de ver gadering gesloten.. WADDINXVEEN. Gemeenteraad. Verbetering van den Bloemendaalsche-weg Het on derhoud dei wegen Het verme- nigvnldigingscijfer dei gem. be lasting gehandhaafd op 1.2 De doorvaarthoogte van de Waddinx- veensche brug. Voorzitter de burgemeester P. A. Troost. Aanwezig alle leden. De verslagen der vergaderingen van 13 en 10 Februari j.l. worden onverand -rd vastgesteld waarna de voorzitter overgaat tot de mededeeling van ingekomen stukken, mee9t betreffende goedgekeurde raadsbe sluiten genomen in de vergaderingen hier boven genoemd. Hierop komt aan de orde een schrijven van hel gemeentebestuur van Gouda, om hen te machtigen aan het bestuur van den polder Bloemendaal mede te deelen, dat de gemeente Waddinxveen bereid is hare medewerking te verleenen voor verbeie- ring van den Bloeruendaalschen we?. In gevolge terzake gehouden conferenties is besloten een 16-lal wijkplaatsen te maken in dien weg waarduor het autoverkeer langs di.en weg in ruimer mate mogelijk zal worden dan thans het geval is De kos ten van deze wijkplaatsen zullen bedragen in totaal f 5000 en het jaarlijksche meer dere onderhoud van den weg door de ver betering f 1500 ongeveer. In de kapitaalkosten zou dan door deze gemeente worden betaald f. 1000. Boskoop f 1000 Gouda f 1500 en door den polder Bloemendaal f. 1000 terwijl de gemeente Reeuwijk reeds op eigen kosten bezig is de Kaagjesweg te verbeteren In de onder houdskosten zal dan door genoemde ge meenten worden bijgedragen en wel door Boskoop voor 15 pet., Waddinxveen idem. Gouda 35 pet. .en de polder Bloemendaal de overige 35 pet Een en ander met deze restrictie dat deze onderhoudskosten zullen worden betaald voorloopig voor den tijd van tien jaar. De bedoeling is dat zullen worden pie rnaakt in totaal 16 uilwijkplaatsen en wel vanaf de Baars lot de gemeente Gouda 11 stuks. De heer Fifianie kan niet met het vooi- stel van B en»W. om aan deze verbetering mede te werken, meegaan en wel omdat de Bloemendaalsche weg wanneer die niet over de geheele lengle verbreed wordt ten eenenmale ongeschikt is voor het autover keer. Wethouder Visser heeft reeds in gelijken geest gesproken, terwijl de heer van den Berg onk de meening is toegedaan dal hier binnenkort zal kunnen worden gesproken over een „rijwielkerkhof" Nadat van i!Ie kanten deze zaak belicht is, wordt ten slotte, na een beloog van den voorzitter ten gunste van deze zaak, besloten medewer king te verleenen. Nog deelde de voorzitter mede, dat deze weg niet voor het autoverkeer wordt open gesteld. al is het dat vergunningen in den vervolge, d.i. na de tol 6tand koming der verbetering waarschijnlijk wel in ruimer mate zullen worden gegeven. Formeel blijft dus de weg gesloten. Het reglement op de levering van water wordt gewijzigd in dien zin dan voortaan voor industrieele doeleinden waler kan worden betrokken legen den prijs van 15 cent per M3 Tevens wordt een speciaal nachttarief vastgesteld voor het gebruik van electriciteit en wel 10 cent per K.W.U. in de nachlelijke uren. Wordt beslolen tot onbewoonbaarverfrla- ring van de panden plaatselijk gemerkt wijk J, nos. 68 1012 en 14 In verband met de voorgenomen werk zaamheden aan de wegen in deze gemeente wordt besloten aan B en W een crediet toe te staan van f. 5500 voor de aanschaf fing van een motorwegenwals Reeds bij de begrooting voor 1928 i9 voor een wals en bedrag uitgetrokken dat evenwel te lang wordt geacht. Door mej. de wed. A. Verstoep is aaD de gemeente aangpbodeD een perceel land liggende Zuidkade eD Kanaaldijk voor de bom van f. 5000 B. en W. advsieoren dit aanbod te aanvaarden. Wordt dienovereen komstig besloten. Wordt besloten het vermenigvuldigings- cijfer voor de gemppntelijke inkomsten be lasting voor het belastingjaar 1928/1929 te handhaven op 1.2. Het voorstel van B. en W. om het regio- ment voor het burgerlijk armbestuur in deze gemeente te wi.zigen in dien zin, dat wanneer ten behoeve van een arme levens- middelenbonnen worden afgegeven, deze behooren te worden gesteld ten name van deD winkelier door den bedeelde verlangd, vindt van enkele zijde tegenkanting. De heer Van der Hee vreest dat op die ma nier het knoeien met deze bonnen in de hand zal worden gewerkt. Op voorste) van den heer Both wordt het voorstel van B. en W. oog aangevuld met de woordenwinkeliers wonende in de gemeente." Verder wordt besloten in te lasschen de aanvulling, zooals die is ge wijzigd. Worden benoemd tot voorzitter en leden van de commissie inzake werkloosheidsver zekering en arbeidsbemiddeling, tot voorzit ter, de burgemeester en tot leden-werkge vers de heeren A. deD Boon en A. vaD Lange eD tot leden werknemers de heeren W Matze en A. Wagensveld. Volgt thans op verzoek van enkele raads leden een bcsprekiDg over het aJ of niet weDschclijke om de doorvaarthoogte vaD de Waddinxveensche brug te laten zooals die is of wel dat die komt 2.60 boven het peil der Gouwe. Sommige ledeD duchten door de te maken opritten bij de brug zoo groote waardevermindering der belendende pandeD dat de eigenaars daarvaD eigenlijk zouden worden gedupeerd wanneer even tueel de opritten zouden word >n gemaakt, wat het geval zal zijn als de brug hooger zou komeD te liggen dan thans het geval is Ook meenen deze leden dat al zal de scheepvaart toenemen de ti.id welke de brug zal geopend zijn niet grooter zal zijü dan nu het geval is. omdat alsdaD de sehepeD van heide kanten tegelijk door zullen kun nen stoomen en waarschiinliik niet zooveel vaart zullen behoeven te minderen als op het oogenblik, omdat nu te veel rekening moet wordeD gehouden met de gevaarlijke bocht in de Gouwe bij de brug. Andere ledeD rneeneD evenwel dat ten gevolge van het toenemende scheepvaart verkeer wanneer de brug op de oude hoog te blijft liggen, deze telkens cd telkens zal moeten worden geopend en het prac- tisch wel haast onmogelijk zal zijn om te passeeren. Men zal dan vaak en lar.g moe ten wachten en zal dit voor velen schadelijk en zeer ongeriefelijk zijn. Wordt ten slotte besloten Ged. Staten in kennis te stellen met '8 raads meening in deze zaak. Do kleinst mogelijke meerderheid is er voor dat de brug op een hooger peil wordt ge bracht. Thans Dog weer eens de kwestie van de booinen aan het Dorp. Moeten ze verdwij nen ja of neen. Daar :s nog lang over te praten en dat bleek ook thans het geval Uit het oogpunt van natuurschoon is er wat voor te zeggen de goede boomeD te laten staan, maar overigens verdient het a-anbeveling alles maar te rooien, dat is beter voor den straataanleg. Eindelijk wordt besloten dat alle boomen zullen wor den gerooid. Wordt nog besloten aan den heer H. Glasbeek een klein stukje bouwterrein aan de Oranjelaan te verkoopen, alsmede om de gemeente-eigendommen vooralsnog niet te verzekeren tegen stormschade. Hierop sluit de voorzitter do vergadering. W0UBRUGGE. Eieren- en Pluim vee veiling. Velen haddeü gehoor gegeven aan de uit- noodiging voor de oprichtingsvergadering van een eieren- en pluimveeveiling enz. Het voorloopig bestuur stelde een concept reglement voor, wat na eenige besprekir«g werd goedgekeurd. Daarna gaven zich een 40-tal leden voor deze vereoniging op; de contributie werd bepaald op f. 1. Uit de leden werd vervolgens een bestuur gekozen bestaande uit de heeren W. O. van Dam, voorzitter, H. C. A. Terhorst, secretaris, T. den Hertog, penningmeester, Jacob Anker 2de voorzitter, J. E. Schijf, 2e secretaris, J. Buitenhuis 2e penning meester, G. van Straalen algera. adjunct. Voorts werd beeloten tot aankoop, van kisten, waarvan in de gemeente prijs-opgaaf gevraagd zal worden. Het moDd- en klauwzeer breidt zich in deze gemeente nog uit. Deze ziekte komt voor onder een zevental veestapels; geluk kig in een lichten graad. ZWAMMERDAM. Burgerlijke Stand. Geboren: Cornelia Gerarda, D. v. Hen drik Voordouw en Martina Antonia van Gemert. Getrouwd: Frans van Harskamp, j.m. 23 j., te Alphen a. d Rijn en Aagje Zwaneveld j.d 24 j. door D. BAUDUIN. Over de kerk in Indië. Haar rol en beteekenis tweeledig. Zending én missie. De chris telijke Europee9che gemeenschap. Eenige cijfers. Wat er in 25 jaar veranderde. Het zal velen lezers, die tot dusver de schildering van het Indische leven in deze Kronieken hebben willen volgen, waar schijnlijk belang inboezemen om iets nader» te vernemen omtrent het godsdienstig leven en de positie der kerken en kerkgenootschap pen in onzen Indischen archipel Immers het zijn godsdienst en kerk. die van oudsher op elk land en volk hun stempel hebben gedrukt en een 9tudie. waarin aan hun rol en beteekenis geen aandacht ware gewijd, zou met recht op volledigheid geen aan spraak kunnen maken. De rol en de beteekenis der Indische kerk genootschappen Ï9 tweeledig, namelijk met betrekking tot de Europeesche gemeenschap en met betrekking tot de inlandsche maat schappij. Wat de Europeesche maatschappij betreft, ligt het zwaartepunt van haar werk in de zielzorg, haar beteekenis voor de inlandsche maatschappij was en is naast de zielzorg ook van beschavingbrengend en koloniseerend standpunt bekeken, van het grootste belang. De proteslantsche en de katholieke kerken zijn in Indië eigenlijk het allereerst zendingskerken het monumentale en onvergankelijke van hun arbeid heeft tot dusver namelijk gelegen in de zending De proteslantsche kerk ten tijde der Oost-Indi sche Compagnie w^p bij uitstek zendings kerk. Over dit zendingswerk en zijn resultaten moge de lezer hier eenige1 vluchtige opmer kingen en een paar gegevens vinden, die hem de genoemde beteekenis beter voor oogen zullen stellen. Daarna zal ik dan nog eenige woorden wijden aan de rol der kerk in de Europeesche maatschappij. Het vroegste zendingswerk in de Moluk- ken de eilanden van ..de groote Oost", ge schiedde door paters Jezuïlen. onder aan voering van Xaverius. Dit missiewerk werd door de Compagnie overgenomen en in protestantschen geest voortgezet. Toen de Compagnie haar taak op dit gebied staakte, vond men on de verschillende missie-posten ruim 70.000 inlandsche christenen en de christelijke gemeenten in dien tijd gesticht, behooren nu nog tot de beste inlandsche gemeenten. Sindsdien kwam het zendingswerk In handen der zoogenaamde Tndische (Protes- tantsche) kerk. Voorzoover Zendingswerk in cijfers valt uil te drukken kan men de numerieke resultaten beoordeelen uil de volgende cijfers 237 000 inlandsch»- chris tenen op het einde der 19e eeuw 330.000 inlandschp christenen omstreeks 1925. De zendingsterreinen der Indische kerk liggen in de residentie Amboina' Ceram de Kei. de Aroe. de Tpnimber en de Babber- eNanden. op Timor en de omringende eilanden behalve Sopmba waar de Gerefor meerde zending en Flores. waar dp katho lieke missie arbeidt. Voorts dp Celebee de afdeelingen Loewoeb en Mamassa. die uit gestrekte terreinen in Midden-Celebes be slaan. Het moeder-eiland Amboina van de groep der Ambonsche eilanden en op Celebes de Minahassa van Menado behooren sinds eeuwen tot de geheel gekerstende streken. Men zou zich vergissen indien men meende, dat de zendingsrbeid uitsluitend geschiedt door Europeesche predikanten en predikers. Naarmate de door de zending bewerkte streken werden gekerstend ont stond onder de bekeerden zelf de drang om het door hen verworven geloof onder Lun ongeloovige rasgeuooten te verbreiden. Ook hier mogen eenige cijfers een denk beeld geven. Op het einde der 19e eeuw werd het zendingswerk der Indische kerk uitgeoefend door 39 predikanten. 25 hulp predikers. 128 inlandschp leeraren en 212 inlandsche godsdienstonderwijzers Nu zijn er -13 predikanten 33 hulppredikanten. 8 godsdienstleeraars 330 inlandsche leeraren en ruim 300 inlandsche godsdienstonder wijzers. Het zendingsmiddel der Indische kerk is naast de prediking van het Evangelie steeds geweest de christelijke school. De inlandsche leeraars en godsdienstonder wijzers traden ook op al9 onderwijzer en de eilanden, waar de zending arbeidde werden met een net van christelijke gemeente scholen overspannen. In Timor is zelfs met volksonderwijs aan de Indische kerk toever trouwd. Naa9t de protestantsche gaf en geeft de katholieke zending of missie van niet minder activiteit blijk. Uit het Apostolisch Vicariaat van Batavia, dat oudtijds den geheelen archipel omvatte, werden vijf nieuwe prae- fecturen gevormd, waarover zich de bemoei* ingen der katholieke missie uitstrekken t.w, die van Nieuw-Guinea Ned Borneo Suma tra de kleine Soenda-eilanden en Ce'lebes. Het vicariaat Batavia omvat nu nog slechts Java en de omliggende eilanden. Een aantal van 174 priesters i9 beschikbaar voor de zielzorg in den archipel. In 1898 waren er in Indië 50.000 katholieken, tegenwoordig bedraagt dit aantal omstreeks 130.000. Naast de' priesters wordt de zielzorg, het onderwijs en de ziekenverpleging uitgeoefend door een groot aantal geestelijke broeders en zusters. In alle grootere plaatsen en missie-centra vindt men tegenwoordig een of meer zuster huizen en meestal ook een broederschool. De katholieke inlanders zijn georganiseerd in tal van vereenigingen en bonden zooals bijvoorbeeld de Centrale katholieke ver* eeniging voor Javanen, de katholieke vak- vereerH'ng voor Javaansche onderwijzers Jongelingen- en Meisjes-bonden Jnvaansche katholieke vereenigingen voor politieke actio en dergelijke meer. Te Singkawang bestaat zelfs een uitsluitend uit Chine'ezen bestaande katholieke vereeniging. In bijna alle grootpr© plaatsen vindt men bovendien katholieke volksbibliotheken en leesgezelschappen, Studie- en Debatingclubs. Inlandsche katho lieke bladen bestaan er ook. o.a. de Geradja Katholik. de Imam dan ïlmoe, de Djawl Sraja. de Swara Tamas e.a. Deze globale gegevens voor wat betreft de zending en de missie. Het spreekt vanzelf dal in dit bestek geen volledig overzicht van alle onderdeelen van dezen voot de inland sche maatschappij zoo belangrijken arbpid kan worden gegeven. Bijbelverspreiding zie- en7o-- onderwijs, verenigingsleven alles op christelijken grondslag, het wordt in Indië met niet falende energie bedreven en er waren boekdeelen over te schrijven Wie door bovenstaande gegevens zijn belang stelling opgewekt voelt, kan te rechter plaatse over dit alles de meest uitgebreide en ook belangwekkendste litteratuur in handen krijgen. Een enkel woord over de rol en beteekenis der kerken in de Europeesche maatschappij mag hier niet achterwege blijven Indië heeft langen tijd den roep gehad en niet ten onrechte van geen godsdienstig land te zijn. Vijf en wintig jaar geleden was een sterk ontwikkeld religieus gevoel in Indië ver ta zoeken. Een complex van omstandigheden was daarvan de oorzaak Het gehalte der koloniale maatschappij, de materieele levens beschouwing van velen die in den zeer har den strijd om het bestaan geen tijd vonden voor geestelijke zaken. teven9 ook het gemis aan zielzorgers de gebrekkige organisatiö en de primitieve middelen, waarover do geestelijke herders beschikten, ziedaar eenige der vele oorzaken. Maar zooals ik in deze Kronieken reeds zoo dikwijls ook op ander gebied heb kun nen oonstaleeren ook op het gebied der religie heeft Indië in de laatste kwart eeuw een verbazingwekkende verandering onder gaan. Uit eenige der hierboven aangehaalde cijfers omtrent de zending moge de christe lijke activiteit QP dit gebied in het genoemde tijdsverloop afdoende zijn gebleken de ziel zorg en het herstel der christelijke begin selen onder de Europeesche maatschappij hield daarmee gelijken tred Mocht hel nog gebeuren dat 25 jaar geleden een ook in het dagelijksch leven belijdend christen ee*n rariteit was. van deze toestanden is heden ten dage geen sprake meer. Waarmede niet gezegd is. dat Indië tegenwoordig naar onze Nederlandsche opvaltingen een uilgesproken geloovige Europeesche gemeenschap her bergt al evenveel geestelijke stroomingen als wij heden ten dage in Europa kennen en het aantal van hen. die niet bepaald be lijdend zijn is er verhoudingsgewijs mis schien nog wel grooter dan hier te lande, doch wie nu tot eenig kerkgenootschap be- hoorend hij zij protestant of katholiek naar Indië gaat. behoeft niet langer bevreesd ta zijn daarginds in een ongploovige maat schappij zijn re'ligie als een kostbaren schat in zich zelf te mopten bewaren. Hij zal ook in de kleinere plaatsen zijn zielzorgen en zijn kerk vinden, dan wel zoo zeer in da nabijheid dat hem op geregelde tijden da mogelijkheid om zijn godsdienstplichten td vervullen, gewaarborgd is. En wie in de grootere steden en centra zijn standplaats heeft, vindt daar vanzelfsprekend een opge wekt christelijk leven en zij het in denzelf- den zij het in iplwaf gpwijzigden vorm da gelegenheden tol religieus contact tot om gang met "ploofsgenooten 'ol daadwerkelijk© medewerking en deelneming aan christelijke en christelijk socialp werken en instellingen, die ook in hel moederland in zijn leven een plaats innamen, 8—3

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 11