SPLINTER VERHAGEN's MILKO en RUMCO DeGrijzeDame 698,° Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 23 Maart 1928 Derde Blad No. 20868 TWEEDE KAMER. Bij aankoop van een karpet een deurkleedje gratis. BINNENLAND. FEUILLETON. RECLAME. 5341 Geen afschaffing van de dood straf in Indië Weei een nederlaag voor minister De Geer Ende desespereert niet! (Zitting van gisteren). Besloten wordt na de wijziging van de land- en tuinbouwongevallenwet te behan delen het wetsontwerp houdende voorzie ningen tegen besmettelijke ziekten en aan de agenda toe te voegen de interpellatie Albarda over het regeeringsbeleid ten aan zien der kweekscholen. Op 28 Maart zal o.a. het klompenwetje ie de afdeelingen worden onderzocht. De motie-Kleerekoper betreffende het in overweging nemen van de afschaffing der doodstraf in Ned.-Indië wordt verworpen met 58 tegen 24 stemmen. Aan de orde is de voortzelling van de behandeling van het wetsontwerp betref fende belasting van nalatenschappen en schenkingen van Nederlanders, die geen ingezetenen van het Rijk zijn. De heer VAN1 VUUREN (R. K.) verde digt een amendement om de bepalingen niet te doen gelden voor Nederlanders, die nimmer in Nederland woonden. De heer VAN VOORST TOT VOORST (R. K.) bestrijdt het ontwerp, waarvoor hij geen rechtsgrond aanwezig acht. De heer VAN VUUREN zal het aan vaarden al had hij de aangelegenheid liever in de successiewet geregeld. De heer HEEMSKERK (A. R.) bestrijdt het ontwerp daar het het beginsel bevat van belastingheffing naar nationaliteit, welk beginsel in de internationale belas- lingpolitiek niet gehuldigd wordt. De heer KNOTTENBELT (V. B.) vraagt hoe de minister belasting wil innen van een vreemdeling, die een erfenis ontvangt van een Nederlander. Spr. dient een amendement in o'm te voorkomen, dat Nederlanders, die een erfe nis ontvangen hootdelijk aansprakelijk zijn voor de belasting, die een buitenlander weigert te betalen. De heer OUD (V. D.) dient een sub amendement in op hel amendement# der commissie voor de belastingen, met de be doeling, dat men geen belasting verschul digd is na een langer tijdvak van vestiging in het buitenland dan 20 jaar. Minister DE GEER heeft geen bezwaar legen het amendement der commissie en tegen het sub-amendement-Oud. Bij de eerstvolgende wijziging van de successie wet zal spreker pogen de materie daarin onder te brengen. Spr. meent, dat het amendement-Knottenbelt niet moet worden aangenomen, omdat het beginsel van de successiewet daarin aangetast wordt. Het sub-amendement-Oud wordt door de commissie overgenomen. Het amendement van de commissie wordt aangenomen zonder hoofdelijke stemming. Het amendement-Knottenbelt wordt ver worpen met 48 tegen 22 stemmen. De heer VAN SASSE VAN YSSELT (R. K.) maakt bezwaar tegen artikel 2, dat bevoegdheid geelt aan de regeering om van het ontwerp af te wijken. De heer VAN VUUREN wenscht meer preciseering in het artikel. De heer OUD merkt op. dat het artikel den rechtstoestand van Nederlanders in het buitenland op losse schroeven zet. Minister DE GEER zegt, dat hij het artikel niet missen kan voor het optreden tegen justitiabelen. Artikel 2 wordt verworpen met 44 tegen 25 stemmen. Op verzoek van den minister worden de beraadslagingen opnieuw geschorst. De vergadering wordt verdaagd. RECLAME. 2614 NA DE TREINBOTSING BIJ RIJSWIJK. Het rapport der commissie van onderzoek. Fouten in de nitoefening van den dienst zijn de oorzaken van het ongeval. Verschenen is het verslag van de door den Minister van Waterstaat in October van het vorige jaar ingestelde Gommisie van On derzoek in zake rle botsing van de treinen 1144 en 1145 der Nederl. Spoorwegen tus- schen Rijswijk en Delft, in den nacht van 15 op 16 October 1927, waarbij een wagen- voerder en 7 reizigers werden gewond. De voorzitter der commissie, ir. VAN DER VEGT. De commissie bestond uit de heeren ir. A. H. W. van der Vegt, hoofdinspecteur-gene raal der Spoor- en Tramwegen, te 's-Graven- hage, tevens voorzitter; ir. L. M. Barnet Lyon, oud-lid van den Raad van Toezicht op de Spoorwegdiensten, te 's-Gravenhage en F. L. D. Nivard, wethouder der gemeente Rotterdam, te Rotterdam, leden, en ir. D. Verhoop, Rijks-hoofdingenieur voor de Spoorwegen, te 's-Gravenhage, secretaris. Het lijvig rapport bevat o.a. een toedracht van het ongeval en een stenografisch ver slag van de openbare verhooren van de on derscheidene getuigen en deskundigen. De Commissie komt tot deze conclusie, dat zij uit de resultaten van baar onderzoek de gevolgtrekking beeft gemaakt, dat het on geval niet te wijten is aan onvoldoende wer king der veiligheidsinrichlingen, onvol doende voorschriften voor de veiligheid of onvoldoende bezetting der electrische trei nen en dat verder de opleiding der wagen- voerders in dit geval buiten de oorzaak van het gebeurde staat. Naar de meening van de Commissie zijn de fouten in de uiloefening van hun dienst door den seinhuiswachter van post III, den treindienstleider van post T te Den Haag en van den wagenvoerder en den hoofdconduc teur van trein 1145 de oorzaken, dat het ernstige ongeval heeft kunnen plaats vinden. NA MINISTER DE GEER's ZQOVEELSTE NEDERLAAG. Nooit opgeven, altijd doorzetten De belasting op nalaten schappen en schenkingen van Nederlanders in het buitenland Nauwelijks heeft minister De Geer giste ren aan de Tweede Kamer gevraagd de be raadslagingen te schorsen over zijn „gewij zigde onpractische wetsontwerp", omdat artikel 2 was verworpen, of hedenmorgen komt reeds de tijding dat al weer een nota van wijziging is verschenen. Voorgesteld wordt een ijieuw artikel 2 in te voegen, waarvan de strekking is om te bepalen, dat, ter uitvoering der wet, afwij kingen en aanvullingen bij algemeenen maatregel van bestuur kunnen vastgesteld worden. Die afwijkingen en aanvullingen mogen uitsluitend betreffen: le. de termijnen, binnen welke verplich tingen moeten worden nagekomen of rech ten kunnen worden uitgeoefend; 2e. de plaats, waar verplichtingen moe ten worden nagekomen of rechten kunnen worden uitgeoefend; 3e. een verplichting om, zoo het leggen van conservatoir beslag naar art. 26 der Successiewet niet mogelijk is,op and ?re wijze zekerheid te stellen. Verder wordt voorgesteld art. 3 te lezen: „Bij overtreding van de voorschriften, uitgevaardigd krachtens art. 2 nr 3, wordt ten aanzien van den overtreder hel ver schuldigde rechl met één vierde daarvan als boete verhoogd Art 82, 1o der Succes siewet is ten deze toepasselijk." Ten slotte laat de minister de artikelen 4. 5 en 6 vervallen. STEMMEN BIJ VOLMACHT. Wijziging van de kieswet, de provinciale wet en de ge meentewet. Ingediend is een Wetsontwerp tot wijzi ging van de Kieswet, de Provinciale Wet en de gemeentewet. Deze wijziging betreft in hoofdzaak de uitoefening van het stem recht bij volmacht. De in het wetsontwerp voorgedragen re geling is de vrucht van overleg met het Centraal Stembureau. Zij sluit in vele op zichten aan bij de Engelsche regeling. Het ontwerp stelt de mogelijkheid, het stem recht bij volmacht uit te oefenen, open voor ieder wiens beroep of werkzaamhe den meebrengen, dat hij herhaaldelijk of althans gedurende het gedeelte van het jaar, waarin de stemming gewoonlijk valt, werkzaam pleegt te zijn buiten de ge meente, op welker kiezerslijst hij voor komt, mits deze afwezigheid, indien hij ge durende het tijdvak of de tijdvakken waar in aldus werkzaam is, een of meermalen in die gemeente terugkomt, als regel tel kens langer dan drie dagen duurt Over de vraag of iemand al dan niet onder de wettelijke definitie valt zullen de zelfde autoriteiten te beslissen krijgen, die thans oordeelen over de twistpunten die bij de vaststelling van de kiezerslijst kun nen rijzen. De kiezer moet voor 1 Jan. aan het ge meentebestuur verzoeken om als bevoegd, bij volmacht te stemmen, op de kiezerslijst le worden vermeld. Slaat aldus vast, wie bevoegd zijn bij volmacht le stemmen, daar nevens zal de kiezer, die ziet aankomen, dat hij inderdaad op den stemmingsdag af wezig zal zijn en dus van de hem gegeven bevoegdheid gebruik wil maken, tot uiter lijk een week na de candidaatslelling in persoon m^d'cdeeling daarvan moeten doen ter secretarie met aanwijzing van zijn ge machtigde Alleen een kiezer mag als ge volmachtigde voor één persoon optreden; voor twee personen evenwel indien deze zijn huisgenooten zijn. Het verbod voor meer dan één persoon, tegelijk als gemachtigde op te treden, zal volgens de Memorie van Toelichting het gevaar voor misbruiken beperken. De voorgestelde regeling zal uniform gel den voor de verkiezingen van de Tweede Kamer, de Provinciale Stalen en den ge meenteraad. Bovendien geeft het wetsontwerp een aanvulling van de regeling der plaatsver vulling, ter wegneming van een hiaat, waarop de heer Van den Heuvel bij de be handeling van hoofdstuk V der Staatsbe groting voor 1926 heeft gewezen. EEN GEVAAR OP DEN WEG. Niet gehoorde signalen Po gingen om verbetering te bren gen in den hnidigen toestand. De A. N. W. B Toeristenbond voor Neder land, schrijft ons: Het verkeer op den weg ondervindt iederen dag de moeilijkheid dat autobestuurders, die een voertuig willen inhalen, vruchteloos hun signalen geven, omdat de voor hen rijdende bestuurders die niet hooren. Een automobilist, die in een gesloten wagen rijdt, verneemt vaak het waarschu- wingsleeken van de achterop rijdende auto's niet. of niet tijdig genoeg en die signalen worden vooral voor doovemans ooren ge geven, wanneer zè bestemd zijn voor een be stuurder van een vrachtauto met gesloten cabine, of van een wagen, waarvan bij het RECLAME. DE ALTIJD GEWILDE BONBONS! 1610 rijden over onze" lange niet altijd vlakke en geruischlooze wegen, het geraas der ramme lende lading andere geluiden overstemt. Dat het aulomobielverkeer daardoor be lemmerd wordt en stagnatie ondervindt is duidelijk. Het gc-'bruik van gesloten wagens immers neemt meer en meer toe en zoo komt het. dat het verkeer op den- wég met den dag grooter hinder heeft van de be staande onvolkomendlieid der waarschu wingssignalen. Het telkens vaart vermindei- ren en weer aanzetten bij het inhalen van wagens belemmert een regelmatig en vlot verkeer, heeft een nadeeligcn invloed op het benzineverbruik en doet afbreuk aan een economisch gebruik van het motorrijtuig, maar bovendien komt ook de veiligheid in niet geringe mate in het gedrang, wanneer iedere automobilist voortdurend in gevaar verkeert, wegens de „signalen die hem niet bereiken". Een economisch verkeer, zoowel als die veiligheid op den weg eischen een toestel, dat den bestuurder van een auto in staat stelt, om in de voor hem meest ongunstige omstandigheden de signalen te bemerken van een achterop komenden wagen, die voorbij wil rijden. Zoo'n toestel bestaat nog niet. maar er wordt nu een ernstige poging gedaan om in de beslaande leemte te voor zien. De A. N. W. B. Toeristenbond voor Needrland. heeft het initiatief genomen tot het uitschrijven van e m openbare prijsvraag Tn onderlinge samenwerking met do K. N. A. C. en den B. B. N. is een commissie van deskundigen bene ?md, waarin vertegen woordigers zitting hebben van deze 3 organi saties, die de belangen van het verkeer dienen en deze Commissie zal de antwoor den onderzoeken op de uitgeschreven prijs vraag. waarvan de voorwaarden reeds elders zijn bekend gemaakt. Prijzen worden uitgeloofd voor het beste apparaat waardoor een signaal op een af stand van 50 M. kan worden gehoord (of op andere wijze waargenomen), door dengeen die in een volkomen gesloten wagen, of ge sloten bestuurderscabine' op den weg riidt. Wanneer 'n dergelijk nuttig apparaat kan worden bedacht, zou dat van groote practi- sche betcekenis zijn, de veiligheid van den weg zou er grootelijks mee zijn gebaat en de oplossing van het moeilijke verkeerspro bleem zou er door vereenvoudigd kunnen worden. DE VRIJSPRAAK DER INDONESIËRS. Benut voor propaganda. De vrijspraak der Indonesische studenten heeft het partijbestuur der S.D.A P. te Den Maag aanleiding gegeven tot het bijeenroe pen van een groote openbare vergadering in den Dierentuin aldaar, die druk bezocht was. Op het podium hadden de vier Indone sische studenten plaats genomen met hun verdedigers, voorts tal van kopstukken uit de S.D.A.P., onder wie de heeren Albarda, Drees, Kleerekoper en Cramer. Aan mevr. Duijs en mevr. Sastro werden bloemen aan geboden. Tal van telegrafische gelukwenschen wa ren ingekomen. Na een openingswoord van den heer Oudegeest heeft allereerst gesproken Moha- med Hatta, een der vrijgesproken studenten, het woord gevoerd. Hij constateerde, dat de Haagsehe Rechtbank getooüd heeft, slechts het recht te willen dienen Haar vonnis is een blamage voor de Nederlandsche regee- ring. Spr. wees er verder op. dat de strijd der Indonesiërs een zuivere nationalistische strijd een andere is dan die der S D A P., maar toch meende spr. woorden van donk te moeten brengen voor de sympathie en medewerking, welke van de zijde der S.D.A.P. is ondervonden. Nog zette spr uit een, dat de strijd, welken de Indonesiërs voeren, slechts is een strijd tegen de onder drukking en voor de democratie in dert ruimsten zin des woords. Voor den indirec- ten steun daarbij van het Nederlandsche proletariaat zullen zij ten zeerste dankbaar zijn. De student Adhiningrat, vervolgens het woord voerende, betoogde, dat ook het vrij heidsideaal der Indonesiërs onsterfelijk is. De nu gebrachte offers zullen niet tever geefs zijn geweest. Ook hebben de zes maanden preventieve hechtenis van de In donesiërs getoond, dat er nog duizenden Hollanders zijn, in het bijzonder bij de S.D.A.P., wier rechtsbewustzijn sterk ont wikkeld is. Ten slotte wees spr. er op, dat de Regeering door deze zaak mede groote propaganda beeft gemaakt voor den strijd der Indonesiërs. Daarna werd hel woord gevoerd door de verdedigers mr Mobach en Duijs. reeds met applaus begroet; voorts door de heeren Cramer, Kleerekoper, Vlaming, Albarda e.a. DE KEPI WORDT NIET AFGESCHAFT. Een onjnist bericht. Naar aanleiding van het door ons uit „Ons Leger" overgenomen bericht, dat de kepi zou worden afgeschaft, heeft een Lc-idsche firma nog denzelfden avond naar Den Haag geschreven. Zij ontving gisteren van haar gemachtigde een brief, waaruit wij het volgende over nemen Uil het Engelsch van HENRY SETON MERRLMAN. 49) „Waarom heb je mij niet laten weten, dat je komen zou?" vroeg hij scherp. Met verwilderde oogen keek hij rond; zij waren geheel alleen. „Ik had geen tijd. Wij haalden de boot juist een uur geleden." Zij wa9 buitengewoon kalm. Beiden sche nen te vergeten hoe ieder oogenblik, dat verloren ging, het gevaar voor hun deed toenemen „Waarom ben je gekomen?" vroeg hij. Zij keek hem aan met een blik, die hem alles om zich heen deed vergeten. ..Omdat ik niet langer buiten je kon." Hijgend en snel ging zijn ademhaling. Enkele oogenblikkpn vergaten zij leven en dood. Zij deden meer zij tartten den dood; want een liefde als deze moet ster ker zijn dan enkel hel einde van het leven. En het goede en krachtige in de natuur van Agatha Ingham Baker dat schuil ging échter haar wereldschgezindheid. Kon s'echts door Luke Fitz Henry naar de opper vlakte worden gebracht Rondom hen gierde huilend en kreunend do wind door hel wantbet beuken der gol- v^n tegen de zijde van de veroordeelde "Crnonah" vervulde de lucht met onheil- ballend geluid de diepe stem van een tachtig element, dat geen genade kent geen twintig voel van hen verwijderd, treden mannen en vrouwen als stomme, achtervolgde dieren voor het behoud van hun armzalig leven worstelden, schreeuwden, twistten over een onbetee- kenenden voorrang van een enkele minuut, bij het gaan in de booten. En op honderd ellen afstands van hen, builen op het don kere water, streed Agatha's moeder, ge slingerd uit een omvergeworpen boot. baar laatslen strijd haar dwaas, oud gezicht met verontwaardiging ten hemel gekeerd. Doch zij beiden zagen van dit alles niets. Alle daartoe geschikte mannen waren noodig voor de booten en de kapitein met slechts twee officieren en enkele stewards, verdedigde den doorgang tegen de bestor ming van de plotseling door vrees bevan gen bemanning inboorlingen. „Fitz Henry 1 Fitz Henry!" gilde de oude kapitein. „In Gods naam, kom hier 1Want Luke alleen had ontzag onder de Indische matrozen. Doch Luke en Agatha sloorden zich aan niets. Deze menschen, deze levens, waren hen lolaal onverschillig. Een hartstochte lijke liefde is immers het toppunt van zelf zucht. Maar de geluiden hoorden zij, zij hoorden het angstig roepen van den kapi tein, het roepen om den man, die hem nooit in den steek had gelaten. „Ik liet haar schipbreuk lijden voor jou," zeide Luke in Agatha's gretige ooren. „Ik deed dit alles voor jou." En eindelijk was zij bevredigd, de ijdel- heid dezer vrouw, en had zij voldoende voedsel voor haar eeuwig begeeren. Luke had dit voor haar gedaan. En zij was vlug genoeg om te raden hoe en waarom, want zij kende Willie Carr Zij wist. dal goede schepen wel in het water gegooid worden terwille van een som geld Mei de „Croo- nah" was dit geschied terwille van haar de „Croonah", de geduldige, gehoorzame dienaar, die luisterde naar Luke's geringste woord, werktuigelijk, verstandig welhaast als een dier een trouw dier, dat in het hart van den zeeman een plaats innam, door sommige mannen opengehouden voor hun paarden, door anderen voor hun vrouw. Niet voor het eerst was hier een vrouw jaloersch op een schip. Eva was het op de „Terrific'. Agatha was altijd jakersch ge weest op de „Croonah". En nu was dit schip vernietigd ter Wille van haar. en met zijn schip had Luke niet alleen weggewor pen zijn ongeëvenaarde reputatie als zee man, maar ook zijn eer en geweten. Een misdadiger was hij. een dief. een moordenaar terwille van Agatha. En zij, trouw aan haar school, aan haar opvoe ding. was er trotsch op. want zij was een van die ongelukkige vrouwen, die niet wF- len, dat hun minnaars hun eer boven haar stellen.. Plotseling ontstond een hevig geloei, ver beneden in het binnenste van het vaartuig en onmiddellijk daarop werden dichte massa's sloom met geweldige kracht uit ieder valluik gedreven De binnenvallende zee had de beschotten tusschen de dekken verpletterd, het water had de machinp- kamer bereikt In een oogwenk was Luke zich het gevaar bewust was de go^de zeeman in hem wakker. Zijn geoefend cor en de 9lap van zijn voet op het dek zeiden hem, dat de schroef stil was. „Kom." riep hij Agatha toe. „je moet weg met de volgende boot. Maar Agafha boPd weer9land aan zijn arm met eeD vaslberadenheid plotseling in de plaats getreden van dat brutaal vrijpos tige in haar optreden van vroeger. De vrouw was kalm en onbevreesd. „Niet zonder jou." was haar antwoord. „Ik wil het schip niet verlaten, vóór jij meegaat." „Ik moet blijven tot het laatst," zei h;j. Met een glimlach van bewondering voor zijn moed keek zij hem aan. Vrouwen be minnen den moed in den man. al deinzen zij er somtijds voor terug. Zij dacht aan geen gevaar voor een van hen beiden. Haar vertrouwen in Luke was onbegrensd, algenoegzaam, zonder aarzeling. „Dan blijf ik ook." Een ondeelbaar oogenblik werd zijn ijze ren wil een wil, die met bedaard over leg dit plan van verwoesting had gesmeed aan het wankelen gebracht. „Waarom liet je mij met welen, dat je komen zou?" vroeg hij in wanhoop. „Ik had geen tijd," antwoordde zij, eigenaardig kortaf, want zij kon hem niet vertellen, dat een brief van mrs. Harring tonhaar laatste, gelijk verzonden mat dien aan Luke naar Vatetla haar tot dit plotseling besluit had gebracht. Zij kon hem niet vertellen, dat zij en haar moeder de eerste boot naar Malta hadden genomen, gedreven door een duidelijken hint van mrs. Harrington, als zou Luke haar erf genaam zijn, en hoe zij daarop, bedaard, het plan had beraamd hem te trouwen om het geld. dat hij krijgen zou Op dat oogen blik zijn arm noe om haar heen gesla gen was een dergelijke bekentenis on mogelijk: de gedachte alleen reeds deed haar walgpn Een oogenblik zag zij zich zelf, zooals anderen haar hadden gezien voor sommige vrouwen een zeer zware straf. Op datzelfde oogenblik kwam, heel hard. een man over hel dek geloopen dezelfde kwartiermeester, die zich met mrs. Ingham-Baker had belast. Hij was een man zonder zenuwen en vol humor. „Nog meer dames?" riep hij luid, onder het loopen. „Nog meer voor den wal?" En. lachend om zijn eigen geestigheid, liep hij voort lachend dienzelfden onver schrokken lach, waarmee hij mrs Ingham- Baker langs den ladder naar beneden had gestuurd, haar dood tegemoet. Toen hij Luke en Agatha zag, samen onder de lamp, bleef hii staan en riep „De kapitein schreeuwt om u als de dui vel! Machinekamer is vol. Nu is het met het oude schip gedaan, mijnheer." „In orde. ik weet het." was Luke's art- woord en de man giiig verder, luidkeels roepend onder het loopen. Eensklaps een hevig trillen van de „Croonah". Haastig keek Luke rond. snelde naar de railing en wierp vluchtig een hiifc over de geheele lengte van het schip. Toen, weer terug naar Agalha. doch voor hij haar kon bereiken, rolde de sloomboot naar stuurboordzijde. Het was of het dek zich tusschen hen verhief Een oogenblik stond Agalha hoven hem, toen, half loopenö ha f vallend. Jangs de korle steilte wierp zij zich in zijn armen Luke met één voet le gende railing, want het dek helde dertig graden, stond voor haar gereed Handig ving hij haar op en de wind. die huilend o:n het dekhuis gierde. 9' >eg hem haar lange haren voor hpf gezicht. Zij veranderde zelfs niet van kleur. Agatha Ingham Bakpr had in zich de k°rn van een goede pn slerkp vrouw Vasl drukte zij zich aan de borst van haar minnaar, tot hem opziend met een vertrouwen, dat door niets aan het wankelen kon gebracht. (Wordt vervolgd). U behoeft Uw wesch- goed niet hard te wrij ven. Dat Is niet noodig met Sunlight Zeep, de zuiverste en doelmatig ste zeep die er bestaat. Zulverheidswaarborg

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 9