BEEKMAN H.M.PIERROT J AGENDA. HEEREN-KLEEOING ENGELSCHE STOFFEN MIET DUUR I VISSCHERIJ-BERICHTEN. BUITENLAND. zeer 60 c?> Theeservies f. 3.2S tsr t- 4.30 Vrijdag. Stadszaal (groote zaal): Liederenavond Myra Mortimer. 8 uur. Zaterdag. Leidschc Schouwburg: Leidsche Gymna- 6iaBteDbond U.S.A. ,,De dokter tegen wil en dank". 8 uur nam. Vrije Evang. Gemeente (Middelstegracht 8): Bijeenkomst te 9 uur nam. De avond-, nacht en Zondagsdienst der 'apotheken wordt van Maandag 19 Maart tot en met Zondag 25 Maart waargenomen door de apotheek van den heer C. B. Duys- ter, Nieuwe Rijn 18, telefoop 523. RECLAME. COLBERT-COST. in de nieuwste Fantasicstoffen, Blauw en Zwart DEMIE-SftlSQNS in diverse kleuren, modellen EN 554L KOREVAARS TR van verschillende bezochte steden en land- schappen werd vertoond. En daartusocben- door werd ons gewezen op de typische vegetatie van de streek. Allereerst die van den Tafelberg, waar een flora wordt aan getroffen zooals nergens anders in het werelddeel. Men wil dit verklaren door aan te nemen, dat in den ftstijd deze berg vrij is gebleven van het alles vernietigende land- $s en dat dus alleen hier nog de oor spronkelijke planten groeien. In Port Elisabeth werd o.a. de slangen- tuin bezocht van rar. Fitzmorald. Deze heeft j daar alle Afrikaansche slangensoorten bij eengebracht en gebruikt o.a. de giftige, ter 1 verkrijging van slangengif, met behulp waar- I van dan in Parijs in het Instituut Pasteur een tegengif tegen de slangenbeet svordt bereid. Goedkooper maar minder zeker in 1 haar resultaat is de methode der farmers, die de slangenbeet behandelen met kalium i permangnnaat. In Botha's Hill werd langer getoefd in een primitief hotelletje, dat tevens post kantoor en warenhuis was. In de omgeving j werd onderzocht de kruising tusschen Cotj*- j leden coruscaus en C. teretiplia. Waar deze j twee in zich zelf constante soorten door i elkaar groeien, ontstaan er kruisingen en dientengevolge een groot aantal verschillende bastaarden, die men op het eerste gezicht eerder voor variaties van een en dezelfde plant zou houden. De bestuiving heeft bij deze planten plaats door het honingvogeltje. De omstandigheden brachten mee, dal het vraagstuk der bastaardeering hier ook be-' studeerd werd aan de bevolking. De oor- j upronkeljjke bevolking der Boschjesmannen, nu nagenoeg uitgemoord, de Basoeto-negers, j de Kaffers, Hottentotten, Indiërs en ten slotte ook blanken, hebben tenslotte op alle mogelijke manieren kruisingen aangegaan. AaD de hand van vele typische portretten werd gedemonstreerd, hoe ook hier de erte- Ijjkheidswetten duidelijk naar voren komen in de habitus der nakomelingen. De buitengewoon interessante causerie, waarvan we hier slechts enkele punten kun nen aanstippen, werd door de aanwezigen met aandacht gevolgd. FANCY-FAIR DER PADVINDERS VAN TROEP I. In haar troephuis in de voormalige Mare- school waar in den nacht van Dinsdag op Woensdag nog een, gelukkig weinig beteeke nend, brandje heeft gewoed, is gisteravond in tegenwoordigheid van zeer vele belang stellenden een fancy-fair geopend. De voorzitter van de Leidsche C. J. M. V. padvinders de heer L. Questroo, heelt do fancy-fair met een kort speechje ge opend. Spr gewaagde van de vele moeilijkheden die te overwinnen waren vooi de organisa tie van deze fancy fair, die de eerste is welke de C. J. M. V. troep in de vijf jaren die zij thans bestaat, houdt. Gedachtig aan het woo^d van Johannes werd de hand aaD de ploeg geslagen en in eenheid werd voortgearbeid, aldus spr. Van de kleinste welp tot de oudste troepleider waren allen bezield met den wil om, opof feringen ten spijt, te slagen. Daardoor werd bereikt wat straks aan uw oordeel zal worden onderworpen. Zich richtende tot de troepleiders, zeide Bpr. bun dankbaar tc zijn üoor hun wmk en voor den gezonden, blijden geest waar mede zij de troep weten te bezielen. Spr. meent thans reeds van een moreel succes i te mogen getuigen: voor het financieel sue- ces kunnen de bezoekers zorgen. De heer Questrno bracht vervolgens dank aan de vele stadgenooteD die artikelen voor den verkoop of als prijzen haddeD be. 6chikbaar gestpld en noemde daarbij spe ciaal de heer .1, A. v. d Reyden. de heer Schippers en de firma Verkouw eo Stok- huizen. Met den wensch dat alles goed mag verloopen en dat het gewenschte resultaat mag worden bereikt, opende spr. de fancy- faü. Er heerschte gisteren vreugde in de O. J. M. V. padvinderstroep. Begrijpelijke vreugde over de opomng van de fancy-fair waarvan leiders en voortrekkers, padvin ders en welpen groote verwachtingen koes teren. Begrijpelijke vreugde omdat men tevre den mag ziju over de fancy-fair, die er prachtig uitziet, uitstekend geregeld is en die behalve de bekende attracties enkele aardige nieuwigheden biedt. Wij denken m de eerste plaats 8an de schiettent en aan de schilderijententoonstelling waar. men met flink wat fantasie onverbeterlijke voorstellingen kan vinden van Leiden's ont zet, van de Anatomische les, Kerkgang, het Melkmeisje, een Gezicht op het IJ, enz. Maar ook de bheeschenkerij ingericht in het ru»me wclpen'okaal ziet er netjes uit en piano- en vioolspel houden er daar de Btemming in. Op de ruime tafels liggen tenslotte vele voorwerpen, die getuigen dat de C. J. M. V.-padvinders hun tijd wèl besteden en dat zij veel weten te knutselen met eenvou dige hulpmiddelen. Daarvoor komt zeker hun leiders veel lof toe. Moge hun werk en dat der jongens beloond worden met een groot financieel succes, opdat de piar^> die thans in de theeschenkerij etaat maar die nog geen eigendom van de troep is, spoedig bezit mag worden. CENTR. NEDERL. AMBTENAARSBOND. Afdeeling Leiden. Aan het verslag over 1027 ontleenen wij hel volgende: De hoop, die wij in ons verslag over hel jaar 1926 uitspraken, n.l. dat in de naaste toekomst onze actie van meer offensieven aard mocht zijn. is in dit jaar nog niet ver vuld geworden. Wel heeft hel A C. O. P, in de C. C v. G. O. het offensief géopend om te komen tol een herziening van het Bezoldigingsbesluit voor de Rijksamblenv ren en met voldoening mogen wij consla- teeren. da! na een hardnekkige actie de Regeering eindelijk tot het besef is geko men. dal zij er zoo niet afkwam en dal hel gevleugelde woord van den Minister Presi dent Jhr de Geer, n.l. dat er rust moest komen over het Bezoldigingsbesluit, de knuppel in het hoenderhok gooien is ge weest. Rusl roest 1 Dat begreep ook ons H. B. ,en met dank bare gevoelens mogen wij terligzien op hét vele goede werk dal onze leiding door mid del van deze actie voor het rijkspersoneel heeft gedaan Lalen wij hopen dat wan neer straks de C C haar advies vastgesteld heeft, dit duidelijk de sporen zal drag°n van het werk onzer voormannen, en de rijksambtenaren daarvan rijke vruchten mogen plukken. Wat de rijksambtenaren betreft is dit bovenstaande wel het voor naamste wat het jaar 1927 ons te zien heeft gegeven. Wal betreft de gro'ep Gemeente-ambtena ren en 'hel Verplegend personeel meenen wij Ie mogen vaststellen dat het jaar 1927 voor hen is geweest een periode van kalm werken. De positie bleef onaangetast. Toch zal in het komende jaar een stevige actie, inzake de bevorderingskansen op zijn plaats blij ken te zijn Er is. wat dit betreft hier en daar nog wel wat goed te maken door het Gemeente-bestuur en door enkele Directies. De eerste kennismaking met het sinds Sept. '27 opgetreden college van B. en W. i9 wat deze zaak betreft, niet ongunstig te noemen. Hopen wij dal in 1928 onze wissel inzake personeelsbevorderingen gehonoreerd zal worden Geefl dus de algemeene positie nog geen directe groote verbeteringen te zien. over den toestand in onze afdeeling kunnen wij over het algemeen alleszins tevreden zijn. De achteruitgang in het ledental is tot stil stand gekomen en heeft zich zelfs gewij zigd in een kleine vooruitgang. Was per 1 Januari 1927 ons ledental 161, per 1 Januari 1928 lelden wij 168 leden, terwijl dit por 1 Februari 173 was en de stijging in Maart doorgaat. Het verslag vermeld vervolgens hetgeen tot de voornaamste gebeurtenissen in de vakgroepen Belasling-per9oneel, P. T T Gemeente-personeel en Verplegend perso neel behoorde, mededeelingen over het ge organiseerd overleg. De bond telde op 1 Januari 1928. 73 gemeente-ambtenaren onder zijn leden. De rekening over 1927 stuit in ontvang sten en uitgaven op f 4841.30, de begroot ting voor 1928 met f 4519.91. TEGEN IMPERIALISME EN KOLONIALE OVERHEERSCH1NG. In verband mei het feit, dat gisteren de uitspraak van de Haagsche Rechtbank in zake de Indonesische studenten viel, was door de z.g. Liga legen imperialisme en koloniale overheersching ook een vergade ring belegd in het gebouw van het Nul, waarvoor als sprekers waren aangekondigid Jef Last, propagandist van de S D. A. P. in Den Haag en mevrouw Henriëtte Ro landHolst. Er was in verband met het aangekondigde onderwerp nogal vee! be langstelling. Onder de aanwezigen merkten we verscheidene Indonesische studenten op. Na een kort inleidend woord van de voorzitster, mej. Lucie Joustra, sprak eerst de heer Jef Last. wiens korte rede culmi neerde in een feilen aanval op het impe rialisme en het kapitalisme, dat eerst zal kunnen warden vernietigd als het blanke en bruine proletariaat in dezelfde gelederen optrekt. Dat de Rechtbank de Indonesische stu denten had vrijgesproken, was blijkbaar meegevallen en spr. toonde zich dankhaar. dat de rechters het Recht boven de be geerte der Regeering om deze Indonesiërs te knotten, hebben gesteld en eens hun on afhankelijkheid hebben getoond. Mevrouw Roland Holst die ongetwijfeld velen naar de zaal heeft getrokken, behan delde voornamelijk den achtergrond van het gevoerde proces, dat veel meer sensatie zou hebben verwekt, wanneer de in lange preventieve hechtenis gehouden studenten, Hollanders waren geweest. Zooheerscht ook onder de proletariërs zelf hei rassenvooroordeel dal volgens spr. een der grootste belemmeringen is voor de overwinning van het proletariaat. In een vurige peroratie, die door de heeschheid van de spr. een deel van het effect miste, schilderde zij de uiteindelijke overbrugging vin de scheiding tusschen kleur en ras, die leicfen zal tot een men- schengemeenschap van bruin en blank, waarin geen plaats meer zal zijn voor het kapitalisme met zijn uitwassen van oorlog en imperialisme! Er volgde op het gesprokene geen debat Bij den" uitgang werd ter bestrijding van de kosten een collecte gehouden. RECLAME. 5621 Morgen zal tusschen 3 en 6 uur in het kantoorgebouw van de Bouwvereen. „Eens gezindheid". Oosterstraat 5a, een tentoon stelling worden gehouden van voorwerpen, in het afgeloopen winterseizoen vervaardigd door kinderen van leden. De toegang lot deze tentoonstelling is vrjj. De winterconcerten in het Leidsche Volkshuis zullen a.a Zondagavond worden besloten met het Paaschconcert Medewer king zullen verleenen: het Haarlemsoh Dameskoor onder leiding van mej. Pijzei; mevr. v. Tienhoven, alt, mej Vis, mezzo sopraan. terwijl de zang begeleid zal wor den door mej. Nieuwenhuysen Kruseman, piano en mevr. Daniëls, harmonium. Men zie de advertentie. In ons verslag van de voordracht van Ellen Forest noemden wij de meesters Hol bein en Dürer dicrengchilders. Men zal be grepen hebben, dat noch spr., noch wij dit zoo bedoeld hebben, doch er slechts op wil den wijzen hoe ook deze en andere groote schilders steeds hetrdi<fr hebben afgebeeld. De Lloyd-Rapide uit Marseille met de passagiers van hei s.s Tjerimai wordt Za terdag om 15 liur 35 iir Den Haag ver wacht. RECLAME. bkliingiujke; uitverkoop van Spiegels, Schilderstukken. Ook voor het omlijsten van plaatwerk. Foto's enz. Van ouds bekende adres 5606 De Continent. Haai I sir 62. b. d Vrouwensteeg IJMUIDEN, 23 Maart. VfSCHPRUZEN. 13 Tarbot p. K G. f. 1.75f. 1.50; 4 Griel per kist vaD 50 K.G. X. 6-4f 33; 1128 Tongen per K G. f. 2.80(.2.25; 2 Groole Schol f.XO—1.35; 4 Middelschol li ra?; 14 Zetschol f. 46—f. 2U; 107 Kleine Schol (.20—(.5.50; 37 Bot f.9—(.1.50; 42 Schar (.9.50f. 4.20; 10 Tongschar f 62f.26 alles per kist van 50 K.G.; 8 Roggen per 20 stuks f. 18; 30 Vleetcn per stuk 1.2(.1.40, 11 Pieterman en Poon tjes 12 60—1. 10; 19 Groole Schelvisch f. 45—f.22, 18 'Middel Schelvisch (.39— 22.50; 50 Kleinmiddel Schelvisch 30 19.50; 430 Kleine Schelvisch (.22(.7 60 alles per kfsl van 50 K.G.; 121 Kabeljouw per kist van 125 K.G. (.31—(.21, 121 Gul len per kist van 50 K.G. (.31(.21; 85 Lengen per stuk X. 127.50; 14 Heilbot per K.G. 525f. 1.40, 7 Wijling per kist van 50 K.G. 1.85—f 1.55; 114 Kool- visch per stuk t. 5.50(.3; 185 Makreel per kist van 60 K G. t. 0.55f 0.29. Aan gekomen 7 stoomtrawler, en de loggers KW 141 met 1017; KW 56 met 1.1064. DE ALGEMEENE TOESTAND. Litwinoff beantwoordt de te genstanders der Russische ontwapenigsvoorstellen Spanje blijft lid van den Vol kenbond Een Roemeensch- Grieksch verdrag. Nadat gisteren in de vergadering der voorbereidende ontwapeningscommissie nog twee gedelegeerde, die van Argentieniè en Chili, korte verklaringen hadden afgelegd, waarin de Russische voorstellen aJs on uitvoerbaar en niet vereenigbaar met het pacht van den Volkenbond werden afge wezen, nam Litwinoff het woord om de sprekers te beantwoorden. Niet minder dan twee uur heeft Litwi noff gesproken. Zijn rede wa9 in hoofdzaak een scherpe aanval op Engeland en de Engelsche buitenlandsche politiek Op de vraag van lord Cushendun, met welken geest en met welke bedoelingen de Russische regeering aan de conferentie heeft deelgenomen, verklaarde Litwinoff, dat dit uitsluitend in het belang van den vnjde is geschied. Rusland heeft voortdu ren van zijn vredeswil blijk gegeven In de 10 jaren van zijn bestaan heeft sovjet- Rusland geen aanvalsoorlog legen een van zijn nabuurslaten gevoerd, noch aan oor- logsavonturen van andere staten deelge nomen. Het feit, dat de sovjet-regeering vrijwil lig aan hel werk van de voorbereidende ontwapeningscommissie deelneemt is een nieuw bewijs voor de oprechtheid en den gorden wil van sovjet Rusland Daartegen over stelde hij de houding van Engeland en hij wilde de Engélsche rpgeering vragen, wat zij lot nu toe binnen hel kader van den volkenbond voor den vrede heeft ge daan en waarom zij zich nog immer ver zet legen de behandeling in twpede lezing van hp| ook door de Engeleche delegatie uitgewerkte ontwerp voor de ontwapening De 8ovjet-regeering heeft reeds in 1922 j M AARSMAN SS F. 7 - 14 21 TEIitiFOOiN 030 1203 1heepot groot w 16- deelig Ontbijtservies Dit zijn eenige prijzen van onze Goedkoope Aanbieding: PORSELEIN Nog eenige dagen Keclnmc-Prijzen D.TAKSTELLEN Ttual I. 4.45 op de conferentie te Genua als eerste vraag de algemeene ontwapening aan de orde gestold. De sovjet-regeering zal ook aan de verdere werkzaamheden van de voor bereidende ontwapeningscommissie en in hel bijzonder aan de wereldontwapenings- conterentie geen moeilijkheden in den weg leggen, doch kan zich op geen enkele wijze aan besluiten van den Volkenbond onde.- werpen, indien deze niet uitdrukkelijk door de sovjet-regeering goedgekeurd zijn. Ook de Vereenigde Stalen hebben op de zelfde wijze als de sovjel-regeering tol nu toe elke verbinding met den Volkenbond afgewezen. Op de principieele vraag van lord Cushen dun met betrekking tot den burgeroorlog, zeide Litwinoff. dat deze vraag van Engel- sche zijde is gestold om de sovjet-delegatie uil te lokken tot een openlijke verdediging van revolutie en burgeroorlog, teneinde uit deze verklaringen munt te slaan en deze verklaringen als propaganda-materiaal te genover Rusland te gebruiken. De revolutie in Rusland van Maart en October 1917 is onder actieve mudewer king van het Russische leger tot stand gekomen. De Engelsche regeering heelt zooals reeds herhaaldelijk is geschied, ook thans weer de sovjet-regeering van propa ganda beschuldigd. Deze kwestie speelt reeds sedert lang een belangrijke politieke rol. Er beslaan overal, zóoals bekend is, bureaux van Russische emigranten, die zich met hel vervaardigen van documenten te gen Rusland bezig houden. De Zinovjeff- brief heeft in dit opzicht een historische beleekenis. De Engelsche regcering ziet in elk persartikel, dat te Moskou verschijnt, een inmenging van de regeerin te Moskou in Engelsche aangelegenheden. Moet het zenden van de Engelsche vloot naar Shanghai, het beschieten van de Chi- neesche bevolking, het ultimatum aan de Perzische regeering van 1921 en tal van andere Engelsche daden niet als een in menging in de politieke aangelegenheden van andere landen worden beschouwd? De sovjet-regeering kan met de door de Engelsche regeering toegepaste interpreta tie van het begrip interventie in geen enkel opzicht accoord gaan. Onder deze omstandigheden is het moei- lijk to begrijpen, waarom do Russische voorstellen niet reeds in December afge- i wezen zijn. De Volkenbond is opgericht om j den wereldvrede te verzekeren Weliswaar i beoogt art. 8 van het pact slechts een be- 1 perking van de bewapening, doch indien de algemeene ontwapening werkelijk wordt gcwenscht, dan moeten de artikelen van het pact daarvoor geen belemmeringen zijn. De mogelijkheid van een herziening der vredesverdragen wordl door het sovjet-ont- worp geenszins uitgesloten. Iedere staat die lid van den Volkenbond is, kan bij den Volkenbond of op een internationale con ferentie herziening van de vredesverdragen voorstellen, als het Russische ontwerp aan genomen is. De sovjet-delegatie moet beslissende waarde daaraan hechten, dat de grondslag van de Russische voorstellen, het begin sel der algemeene ontwapening, aangeno men wordt. De commissie heeft niet de taak. thans over hel ideaal der algemeene ontwapening te beraadslagen, doch te be sluiten, op welke wijze dit ideaal prac- tisch verwezenlijkt kan worden. Indien de meerheid of een groot aantal der algemee ne ontwapening onaannemelijk verklaart, dan is verdere discussie overbodig. De sovjet-delegatie maakt er geen aan spraak op, hier de hoogere klassen van de maatschappij te vertegenwoordigen De sovjet-delegatie is gekomen als vertegen woordigster van de arbeiders en de boeren en het is ongetwijfeld in het belang van deze klassen, dat definitief een radicale oplossing van bet ontwapeningsvraagstuk wordt gevonden. Ciauzel deed de even verrassende als -verblijdende mededeeling dat de bezwaren, die verleden jaar April een ontijdig afbre ken van de zitting der voorbereidende con ferentie hadden veroorzaakt thans uit den weg geruimd. Terwijl n.l. in het openbaar de algemeene discussies van academischen aard over algeheele onlwapening hebben plaals gevonden hebben de technische deskun digen van eenige mogendheden met elkaar vertrouwelijke besprekingen gevoerd en zijn daarbij erin geslaagd, elkander heel wat te gemoet te komen met betrekking tol de pun ten van meeningsverschil. die in Maarl en April van het vorig jaar bij de eprste lezing van het onlwerp-eonventie tot bewapenings vermindering waren aan den dag getrpden. Met het oog op deze1 toenadering der stand punten achtte graaf Ciauzel zich gerechtigd thans namens de Fransche regeering te ver klaren dat zij bereid is tot een tweede lezing van dit onlwerp-eonventie van ver leden jaar binnen enkele maanden althans nog zoo tijdig, dat de volkenbondsvergadering van September van de uitkomst der tweede lezing zal kunnen kennis nemen. Dit beleekent dus dat de Franschman een nieuwe zilling der ontwapeningsconferentie in de maand Juli wenscht. Ciauzel gaf bovendien den raad dat hel volkenbnndsseeretariaal zou nagaan op welke wijze de verschillende artikelen van hel Russische onlwerp-eonventie met vrucht bij deze tweede lezing zouden kunnen be handeld worden Hij erkende zelfs, dat Frankrijk gaarne de Russische denkbeelden omtrent toezicht op de naleving der conventie in overweging zou nemen, wanneer de controle-artikelen van hel ontwerp-conventie dezer voorbereidings commissie aan de beurt zullen komen en hij hoople, dat op deze wijze de Russische voor stellen nog eenigen dienst aan de ontwape ningszaak zouden kunnen bewijzen. De Duilsche gedelegeerde Rernstorff zal blijven aandringen op het houden der Iweede lezing in de volgende week en als dit denk beeld. zooals niet te betwijfelen i9 door de commissie zal worden verworpen schijili graaf Bernslorff voornemens te zijn thans voor te s'ellen. dat er in 'I gehoel geen tweede lezing gehouden zal worden doch dat de commissie besluiten zal aan den Volken- bondsraad voor te stollen, de ontwapenings conferentie zelf in het najaar van dit jaar Ie houden. Ook dit heeft weinie kans op succes. Te meer waar. gelijk gemeld men morgen uiterlijk tot e'en eind wil komen. De Grieksche minister van Buitenlandsche Zaken Michalocopoulos en de Roemeensche minister van Builenlandsche Zaken Titu- lescu hebben te Genève een verdrag ge- teekend tusschen Griekenland en Roemenië. Het verdrag i9 volgens het voorbeeld van het Pact van Locarno een non-agressie-, ver- zoenings- en arbitrage-verdrag. Don Pedro y Sangro de Spaansche ver tegenwoordiger in de commissie voor de kinderbescherming heeft medegedeeld, dat hij van den ministerraad een telgram ont vangen heeft waarin officieel gemeld wordl, dat Spanje zijn medewerking aan den Vol kenbond zal voortzetten en dus lid van den Volkenbond zal blijven. Met algemeen applaus werd deze mede deeling begroet. BELGIE. De kanaalwerkeiL De Kamer heeft het ontwerp nopens de instelling van een speciaal fonds voor de groote werken aangenomen, DUITSCHLAND. De arbeidsconflicten De oorzaak van de nederlaag. Van welk eeD omvang de looncooflieten zijn, blijkt uit het fe:t, dat tegen 31 Maart reeds een aantal collectieve arbeidsover eenkomsten zijn opgezegd, eveneens tegen 30 April en dat de opzegging van oog een aantal verwacht kan worden Teger. 31 Maart zijn roeds arbeidsovereenkomsten op gezegd in de volgende bedrpven waarbij het tevens opgegeven aantal arbeiders is betrokken, zegt het ,.Vad.": in de metaalindustrie voor 400.000 man houtzaagnijverheid voor 24.000 bouwvakken voor 400.000 chein. industrie v. 110.000 pp papier- en cellulosind. 134.000 textielindustrie voor 122.000 pp schoenenindustrie v. 110.000 glas- en aardewerkind» 88.000 drukkorijen voor 85.000 bij de spoorwegen door 400.000 9t posteryen door 64 000 bij Rijks- en gem.bestuxen... 160.000 2.097.000 man te verwachten tegen 31 Maart: bij de Silezische kolenincL 30.000 man steenbakkerijen 40.000 in de hoedeomakerijen 17.000 maalderijen en suiker. raffinaderijen 12.000 99.000 man opgezegd tegen 30 April: in de steenkolenmijnen van *t Üuhrgebied 410.000 min in de steenkolenmijnen van Saksen 26 000 y, pp metaalindustrie 30.000 chein. ÏDd. opnieuw 100.000 suikerindustrie 30.000 596.000 man Totaal 2.792.COO man De enquête-commissie uit den Rijksdag naar de oorzaken der nederlaag in den oor log heeft thans haar werkzaamheden vo;* tooid en drie resoluties aangenomen. Deze zijn van Sslang, aangezien zij met.de stem men der Duitsch-nationalen en van de en van de Duitsche volkspartij zijn aange nomen. De commissie, is tot de eonc^usJe gekomen, dat de nederlaag niet het gevolg ia geweest van één enkele oorzaak, dorb in tegendeel van de wisselwerking van ta-- rijke oorzaken. Linksehe bladen in thi?t6chland maken hi emit de gevolgtrekking, dat bet ^er ,v? niet juist is, wat rechts immer beweert da, bet leger in den rug is aangevallen dooi de defaitistische pronaganda en de revo ir- tiedé zoogenaamde „dolkstoot-theorie HONGARITE. Veei een grensincident De bladen bevatten berichten over epn incident aan de Bnneearsrh Roemeense - grens, waarbij twee sprokkelaars die J Hongaarsch gebied aan het werk ware 2—1

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 2