COMBINATIONS Dames- en Heeren- Fa. DE WILDE PYJAMA'S 698,B Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 23 Maart 1928 Vierde Blad No. 20868 GEMENGD NIEUWS. KINDER-COMBINATIONS LABORATORIUM-JASSEN UIT DE OMSTREKEN. Zijden Laddervrije Kousen BRANDEN. Een arrestatie te Beverwijk wegens vermoedelijke brand- stichting. Woe.Dsdagmiddag om één uur is een he vige brand ontstaan in perceel 31, aan de Villalaan te Beverwijk, bewoond door den heer J. G. Er stond een hevigen wind, waardoor de benedenverdieping één vuur zee werd en in ruim een uur geheel uitge brand was. De vermoedelijke oorzaak is, dat een in de nabijheid van de kachel ptaaiid benzineblik is omgevallen. Er moe ten termen gevonden zijn om de bewoners gedurende het onderzoek in'arrest te hou den. Verzekering dekt de schade. Gisterochtend om balfzes is door het om. vallen van een petroleumlamp brand ont staan in een groote varkensschuur, toebe- hooreude aan den tuinder P. J. Verwoerd te Reeuwijk. De schuur is geheel afge brand. Vier varkens kwamen in de vlammen om. Verzekering dekt de schade. Te Tilburg is gisterochtend door broeiing brand uitgebroken in de voorraadmagazij- nen van de kunstwolfabriek N.V. Kuhn en Adler's textiel en handelmaatschappij, Hoogtedwarsstraat. Het complex voorraad, magazijnen, groot 1800 M2. brandde ge heel uit. Hoewel de brandweer dadelijk was uit gerukt, stond zij machteloos tegenover de groot-e vuurzee. De schade, welke nog niet geheel juist geraamd kon worden, zal ver moedelijk eenige tonnen bedragen. De ver zekering dekt gedeeltelijk de schade. Op den Vogelaarpolder in den Biesboseh bnder Lage Zwaluwe zijn 4800 bossen riet van den rietpachter van Elzelingen door brand vernield. Onder Chaam is in de Maaien 5 H.A. dennenbosch en heide door brand vernield. Te Hoeven is een perceel dennenbosch èn heide afgebrand. De brand is vermoe delijk veroorzaakt door het werpen van een gloeiend stuk steenkool uit een passeeren- den trein. EEN FAMILIEDRAMA TE AMSTERDAM. Een man verwondt zijn schoon zoon en doodt dan zichzelf. Te Amsterdam is in het perceel Quellijn. fctraat 8 een reeds lang bestaande familie twist gisteren weer tot uitbarsting geko men. Op de eerste verdieping van dit huis woonde de 60-jarige J. H. V., een gepen- sionneerd beambte van de telefoon, wiens dochter gehuwd is met den 33-jarigen ha venarbeider A, J. Gerritse, die op de derde verdieping van hetzelfde huis zijn intres heeft. Reeds lang broeide het tusschen de twee families, maar den laatsten tijd trad weinig naap buiten, dat de oude man met zijn schoonzoon m gewapenden vrede leefde. Zij ontweken elkaar zooveel mogelijk en spra ken niet tot elkander, waardoor zij botsin gen voorkwamen. Gisteren echter schijnt de oude veete weer losgebarsten bij eeD ontmoeting, die de twee mannen al of niet toevallig, dat is niet bekend hadden, nadat de oude man naar den zolder was gegaan om daar een latje vandaan te halen. Hij schijnt toen bij zijn schoonzoon, die in de huiskamer aan tafel zat in gezelschap yau een kindje van nog geen twee jaar zijn vrouw was uit te zijn binnen gekomen. Blijkbaar heeft de oude zich zeer bij dit bezoek laten gelden en na een korte woordenwisseling is V. op Gerritse aange vlogen met een scherp schoenmakersmes, waarmee hij zijn schoonzoon aan het hoofd, aan een der schouders en in den rug ver wondde. Na dezen onverhoedschen aanval is Ger ritse de kamer uitgeloopen op den voet gevolgd door V. Er volgde een wilde jacht 'door verschillende vertrekken, waarbij stoelen en tafels werden omvergeworpen. Het gelukte Gerritse eindelijk de trap te hereiken en daarlangs de straat op te Vluchten. Hij vervoegde zich onmiddellijk san den politiepost in de Ferd. Bolstraat, waar hij rich liet verbinden om daarna een relaas te doen van hetgeen zich in zijn woning had afgespeeld. RECLAME. in diverse modellen en kwaliteiten in Wol en Katoen. voor Dames, Heeren en Kinderen BREESTRAAT S" fEl. 4031 5599 Aanstonds spoedde zich een agent naar het aangeduide adres, waar hij de grootste wanorde aantrof, maar waar voorloopig geen spoor van V. te vinden was. Eindelijk op den zolder aangeland, zag hij daar het lichaam van den ouden man liggen in een grooten plas bloed dat uit een gapende hartwond was gevloeid. De levensgeesten bleken reeds te zijn geweken. De Commissaris van het bureau aan de Stadhouderskade, de heer H. J. de Jong, werd nu van het gebeurde in kennia ge steld en deze toog vervolgens op nader onderzoek uit. De echtgenoote van den doodgevonden V. had van 't geheele geval niets gemerkt; op het naar boven gaan van haar man had zij geen acht geslagen en van de achter volging in het bovengedeelte van het huia was geen geluid tot haar doorgedrongen. De groote vraag was nu wie den ouden man den doodelijk.m steek had toegebracht. Daar de verklaringen van Gerritse op alle punten bleken te kloppen en tusschen de plaats, waar hij de trap bereikte, en den zoldere waar de oude man gevonden was, geen bloed werd aangetroffen, werd de ver onderstelling allengs aannemelijker, dat V. zich zelf het leven heeft benomen. Hij moet in de meening verkeerd hebben, dat de ver wondingen, die hij zijn schoonzoon had toe gebracht, welke later niet ernstig gebleken zijn, doodelijk waren, en bang voor de ge volgen de hand aan zich zelf geslagen heeft. Later op den dag is Gerritse dan ook op vrije voeten gesteld. ONVEILIG STRAND. Het strand te Scheveningen is onveilig tot Katwijk op Maandag 26 Maart van 10 uur 30 v.m. tot 2 uur 30 n.m. wegens schie ten met geschut. Het strand is onveilig tot W assen aar sche Slag op Dinsdag en Woens dag 27 en 28 Maart-, telkens van 9 uur v.m. tot 2 uur 30 n.m. wegens het schieten met mitrailleurs. De aandacht van het publiek wordt er op gevestigd, dat het strand niet eerder toegankelijk is, alvorens de roode vlaggen, welke de onveiligheid aanduiden, zijn inge- KIND UIT HET RAAM GEVALLEN. In een onbewaakt oogenblik is de 2-jarige P. v. V. gisteravond uit het raam op de le verdieping van de ouderlijke woning in de Multatulistraat 42 te Rotterdam gevallen. Het kindje kreeg een hersenschudding en werd in ernstigen toestand naar het zie kenhuis aan den Coolsingel overgebracht. SPRING NIET OP EEN RIJDENDE TRAM. De 16-jarige A. T. H. wonende te Hille- gersberg is op den Noordsingel te Rotter dam, toen zij op een rijdende tram wilde springen met haar linkervoet onder een wiel van den bijwagen geraakt, zoodat dit lichaamsdeel ten deele werd verbrijzeld. In het ziekenhuis aan den Bergweg is zij ter verpleging opgenomen. VAN DEN DIJK GEREDEN. Woensdagmiddag is tusschen Schiplui den en Maasland de heer Katan uit Den Haag met zijn auto van den hoogen dijk gereden door het defect raken van het stuur en in de sloot terecht gekomen. De heer K werd door het zijportier geslin gerd en aan hoofd en handen verwond. De beschadigde auto werd gelicht en naar Den Haag vervoerd. OVERREDEN. Te Almelo was het achtjarig zoontje van den heer A. op een disselboom van twee aaneengekoppelde wagens geklommen. Het ventje viel er af en werd door de wielen van den achtersten wagen overreden. De jongen werd dood opgenomen. TEGEN HET BOSSCHE CARNAVAL. Verschillende LangstTnatsche afdeelingen van den Jongen Boerenstand hebben be sloten weg te blijven van de a.s. Bossche Paaschveetentoonstcllmg, als protest tegen het Bossche carnaval, dat een bespotting van den boerenstand wordt genoemd. MOTOR-ONGELUK. Gistermorgen kwam de motorrijder J. T., door dien hij moest uitwijken voor een wa gen, in de gemeente Nieuw-Amsterdam met zijn motor te slippen. Hij werd met ernstige verwondingen opgenomen en naar het zie kenhuis te Coevorden vervoerd. VERDRONKEN. Onder de gemeente Beets (F19 gisteren een tweejarig knaapje op jammerlijke wijze om het leven gekomen. Het kind speelde op het erf in de nabijheid van een aldaar gra zende geit, op den oever van een breede, diepe ringvaart. Plotseling gaf, volgens het „Volk" de geit het jongetje een stoot, waar door deze in de ringvaart stortte. De moeder zag het toevallig, sprong te water en greep het knaapje bij den klomp, dien het aan den voet had. Zij trok den klomp echter van den voet en het jongetje verdween in de diepte. Even later werd het levenloos opgehaald. STELENDE AGENTEN VAN POLITIE. Een dezer dagen deelden wij mede, dat te Groningen twee personen, van wie één agent van politie, zijn gearresteerd wegens het stelen van sigaren en cigaretten. Thans, in verband met dit geval, te Scheemde aangehouden een 30-jarig poli tieagent, die daar tijdelijk met verlof ver toefde. Bij het onderzoek is gebleken, dat deze derde met één van de twee andere aangehoudenen meermalen diefstallen van sigaren en cigaretten in een werkplaats in de Emmastraat heeft gepleegd. Voort is ge bleken, dat 't drietal ook inbraak en diefstal heeft gepleegd in het café „de Passage" te Helpman. i DE OPENING VAN HET VEILINGSGEBOUW „FLORA" TE RITNSBURG. Foto W. Bleuzé, Lelden. Onze fotograaf nam gistermiddag bij de officieele opening van het veilingsgebouw „Flora" te Rijnsburg bovenstaande kiek van het hypermoderne electrische afmijntoestel, waarop 200 nummers gelijktijdig ingeschakeld kunnen worden. Op den voorgrond het bestuur van „Flora". STOOMSCHIP GESTRAND? Naar gemeld wordt zou in de Eierland- sche gronden bij Terschelling een stoom schip zijn gestrand. Een melkboer werd ervan beschuldigd water in de melk te hebben gedaan. „Wensch je nog iets tot verdediging aan te voeren?" vroeg de magistraat. „Zeker, Edelachtbare", antwoordde de man, „de eenige uitlegging, die ik geven kan, is dat het 's nachts erg regende, en dat de koe toen doornat is geworden." HILLEGOM. De heer Van Z. is 's avonds, toen hij op de Weeresteinstraat liep en voor een auto uitweek, door de tram aangereden. De aangeredene bekwam zeer ernstige inwendige kwetsuren en moest 's nachts nog naar een ziekenhuis te Haarlem gebracht worden. Thans is het levensgevaar geweken. KATWIJK AAN ZEE. De nieuwe predikant der Gerei. Gemeente. De. P. PRAS. Ds. P. Pras, de predikant te Klundert, die het beroep naar hier aannam, werd den 2Ssten December 1889 te Blijham (Gr.) geboren. Na de gewone lagere school bezocht te hebben, volgde hij de lessen aan het gym nasium te Winschoten. Na deze inrichting te hebben doorloopen, werd de wensch ztjn3 harten vervuld om in de theologie te kun- nen studeeren en toog hij voor dat doel naar Groningen, waar hij na een vierjarige onafgebroken ernstige studie in 1914 pro moveerde. In November van datzelfde jaar werd hjj candidaat tot den Heiligen Dienst bij het Provinciaal Kerkbestuur van Utrecht. Zijn eerste intrede als voorganger deed de jonge predikant als hulpprediker te Uithuizen (Gr.) in December 1914, waar hij onder de leiding van ds. Tichelmans thans predikant te Scheveningen tot April 1915 werkzaam was. In Augustus 1915 werd hij predikant te Heumen (classis Nijmegen), waar hjj tot November 1919 bleef. Daarna riep hem de gemeente van Hen- kelnm (cl. Gouda), doch in November 1922 meende hij naar Klundert te moeten gaan Daar stond ds. Pras van December 1922 tot heden, alzoo ruim vijf jaren. RIJNSBURG. Het nieuwe veilingsgebouw „Flora". De officieele opening. Onder zeer groote belangstelling had Donderdagmiddag alhier de officieele ope ning plaats van het nieuwe gedeelte van het veilingsgebouw „Flora". Om vier uur werden leden en genoodigden door den voorzitter, den heer T. Kralt, in de nieuwe zaal verzocht. Allereerst werd daar het woord gevoerd door den heer Kraan van Oegstgeest, den architect van het gebouw. Spr. betuigde zijn dank aan het bestuur \an „Flora" voor het in hem gestelde ver trouwen en voor de opdracht tot den bouw. Spr. herdacht de goede samenwerking met de aannemers, over wiens werk hij zeer tevreden was. Met den wensch, dat het „Flora" onder Gods zegen in dit nieuwe ge bouw moge welgaan, droeg spr. vervolgens het gebouw aan het bestuur over. Hierna bracht namens het gemeentebe stuur van Rijnsburg de burgemeester, de heer J. L. Bosschieter, zijn gelukwenschen over. Al meerdere malen, merkte spr. op, is men hier al voor eenzelfde doel aan wezig geweest. Eerst werd op bescheiden schaal een gebouw gesticht, daarna had de eerste uitbreiding plaats en thans is een tweede groote uitbreiding tot stand geko men. „Flora" is gestadig gegroeid, heeft enorme afmetingen aangenomen, en het gebouw waarover de vereendging thans be schikt, voldoet aan alle eischen des tijds. Wanneer men dit bekijkt, rijst de vraag, hoe het mogelijk is dit tot stand te brengen en de kosten daarvoor te dekken, en doet zien dat het bedrijf .niet zoo slecht kan gaan, als door enkelingen wel eens wordt beweerd. Maar ook als de zaken meeloopen en de arbeid zichtbaar gezegend wordt, is toch zeer veel gelegen aan de activiteit van het bestuur, waaraan de totstandkoming van dit gebouw is te danken. Spr. brengt dank voor de ontvang-uit- noodiging. Spr. positie is hier eenigszins eigenaardig, want het gebouw staat- op Oegstgeest's grondgebied, maar met de le den van „Flora" voelen allen zich ver bonden en Rijnsburgers. Spr. wenscht het bestuur en de vereeni- ging geluk met dit gebouw en hoopt dat steeds voor oogen mag worden gehouden, dat moge het ook thans goed gaan, steeds en voor alles de zegen van boven noodig is. Namens de vereeniging Veiling van Groenten en Tuinbouwproducten te Rijns- burg voerde hierna de Wethouder, de heer S. Schoneveld het woord. Wanneer spr. ziet met hoeveel bezwa ren de toch reeds gedurende een reeks van jaren bestaande groentenveiling te tobben heeft ten aanzien van de veüingsgelegen- heid, wordt spr. wel eens jaloersch. Spr. zou de menschen in willen deelen in tweeërlei soort, n.l. vooruitstrevende en conserva tieve. En dan schijnt de eerste soort onder de bloemenkweekers te behooren en de tweede onder de landbouwers. De vooruitstrevende weet offers te bren gen en daardoor een goede gelegenheid te scheppen, weet dat de veiling de plaats is waar hij zijn producten het beste kwijt kan. Spr. hoopt dat die conservatieven aan „Flora" een voorbeeld zullen nemen, en hun dit een prikkel zal zijn, op eigen ter rein vooral ook wat betreft den export, een andere houding aan te nemen. Spr. is echter allerminst wangunstig op „Flora" en hoopt dat deze nieuwe veilings gelegenheid zal blijken te zijn in het be lang van de gemeente en van de leden der vereeniging. Daarna nam de voorzitter, de heer T. Kralt het woord. Allereerst wendde spr. zich tot de leden, om deze met de totstandkoming van het gebouw te felicitecren. Nog slechts een jaar geleden, werden de plannem tot ver bouwing voor het eerst besproken, waarbij eerst het denkbeeld was, voor ongeveer f. 30.000 te verbouwen. Toen de teekening klaar was, was de begrooting f. 44.000, en waar de plannen niet geheel voldeden, wer den andere ontworpen, volgens welke de) kosten f. 75.000 zouden bedragen. Alhoewel het bestuur niet licht over de ze plannen dacht, en dit zich wel dege lijk ernstig heeft beraden, of het niet tei ver ging, ook al was men overtuigd in het belang der leden te handelen, werd tot dit laatste plan besloten, en het is gebleken een kloek besluit te zijn geweest De omzet aan de veiling, ook al is dit niet het ge val voor de leden individueel, is van dien aard, dat het bestuur zich niet al te zeer in de zorgen heeft gestoken. Spr. brengt een woord van dank aan den architect Er waren we! tegenvallers. Zoo had men gehoopt, het gebouw een maand eerder in gebruik te kunnen nemen, maar de vorst heeft dit belet. Door de te genwerking die men altijd nog van som mige menschen ontmoet, is het gebouw; ook nog niet van electriciteit voorzien, maar de afwerking van het geheel heeft de verwachting van het bestuur overtroffen. Den burgemeester dankt spr. voor da hartelijke woorden door dezen gesproken, en voor de ondervonden medewerking, dia het bestuur altijd van hem mocht onder vinden. Wel staat het gebouw onder Oegstgeest, maar de leden voelen zich al len Rijnsburgers en zelfs de vele leden uit ongeveer 25 plaatsen in den omtrek passen zich aan bij Rijnsburg, en voelen zich hier wel bij. Ook wethouder Schoneveld brengt spr, dank. Als voorzitter van de groentenveiling wenscht spr. hem toe, dat door grootere doortastendheid van de leden hij ook hem nog eens geluk mag wenschen met een nieuw veilingsgebouw. Spr. bracht ook dank aan de andere ge noodigden, aan vertegenwoordigers van an dere corporaties en aan de directie van de N.Z.H.T.M., voor de steeds ondervonden medewerking. Tenslotte feliciteerde spr. ook zijn mede bestuursleden. Men vraagt zich wel eens af, of door toewijding aan „Flora" eigen positie hieronder niet moet lijden, want de verantwoording bij zoo'n groote vereeni ging is niet gering te schatten, en ook met goede bedoelingen kan men besluiten ne men tot heil maar ook in verkeerde rich ting. Ook dit werk, wat menschenwerk is, heeft God9 zegen noodig. Spr. hoopt dat God Zijn zegen niet zal onthouden en da vereeniging daaronder tot nog g rooter, bloei mag worden gebracht. Thans had spr. nog een plicht. De af slager, de heer W. V. Egmond Ar.zn. steeds als afslager aan Flora verbonden geweest, bediende zich daarbij eerst van zijn mond, daarna van een primitief afmijnioesfe! met 50 koordjes, tenslolte van een modern toe stel en zal ook thans het nieuwe electri sche afmijntoestel te bedienen krijgen. lm het vertrouwen, dat hij zijn werk met den- RECLAME. 1.65 1.50 1.30 1.17 1.09 98 Bij 3 paar nog 5% korting. 563(3

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 13