69"» JAARGANG WOENSDAG 21 MAART 1928 No. 20866 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD VOOR LEIOEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 80 Cta per regel voor Advertent.cn uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiPn 86 Cts pet regel Kleine Adverb-ntiën uitsluitend bii vooruitbetaling Woensdags en Zaterdag9 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30 Incasso volgen? postrerht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 6 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- «n Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden f 2 35 per week 0 18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn. per week „0.18 Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. SCHOUW VAN WEGEN ENZ. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op art. 17 der Verordening van 6 Juli 1899 (Gemeenteblad No. 15). laatste lijk gewijzigd bij Verordening van den 6en Februari 1913 (Gemeenteblad No. 4) op wegen, lanen, straten, enz., en wateringen en slooten Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat, te beginnen met Maandag 2 April e.k., zullen worden geschouwd alle wegen, lanen, paden, straten, kaden, pleinen hofjes, stegen, .sloppen of poorten en gangen, bonevens ae daarin gelegen of daartoe behoorende brug gen en andere kunstwerken, voor zoover die bijzonder eigendom zgn, en zander vei* hindering door of vanwege rechthebbenden, voor het publiek verkeer open staan, en alle wateringen en slooten, en de riolen ter vervanging daarvan gemaakt, benevens de daartoe behoorende sluizen, duikers, buizen, toegangskokers en dergelijke werken, voor zoover die bijzonder eigendom zga. A. VAN DE SAN DE BAKHUYZErf, Burgemeester. VAN STRÏJEN. Secretaris. Leiden, 21 Maart 1928. 6459 DE LEENING GEPLAATST. Bij de gisteren gehouden inschrijving werd de 41/» pCt. obligatie-leening der Ge meente Leiden, groot f. 2 millioen, waarvoor de inschrijving was opengesteld tot den koers van 991/* procent, geheel geplaatst. INSTALLATIE VAN DEN NIEUWEN KANTONRECHTER MR. F. LIGTENBERG. Voor den aanvang van de civiele zitting van het Kantongerecht alhier heeft heden morgen de installatie van den opvolger van mr Klein, den oieuwbenoemden Kantonrech ter, mr. F. Ligtenberg, plaats gehad. Toen om tien uur de Rechtszaal goed gevuld was met belangstellenden, vooral veel advocaten en notarissen waren aanwezig, opende de Kantonrechler-pl.v.v„ mr. E. A. Gasman, de openbare terechtzitting en ver zocht den griffier voorlezing te doen van de acte van beëediging van mr. ligtenberg als Kantonrechter in het Kanton Leiden. Nadat deze formaliteit was vervuld, sprak mr Cosman den nieuwen Kantonrechter toe. Spr. wees er op, dat de instal.atie van Rech terlijke Ambtenaren volgens het reglement slechts geschiedt door de eenvoudige voor lezing van de acte. Gij zijt dus, aldu3 mr. Cosman, geïnstalleerd en er zou niets aan toe te voegen zijn, zoo wij, Kantonroechter- plaatsvervangers, u niet van harte welkom wilden heeten. Het verheugt ons ten zeerste, dai het oogenblik, waarop gij uw functie aanvaardt, is aangebroken, in de eerste plaats omdat wij weten, dat met deze uw benoeming een van uw vurigste wenschen wordt vervuld en ten tweede omdat na een Interregnum van 4V* maand de Rechtspraak aan dit Kantongerecht weer door een Kantonrechter zaï worden gedaan. Ik spreek den wensch uit, dat het u gegeven moge zgn in het belang van het Recht, dat u geroepen bent te dienen, werkzaam te zijn. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie, mr. A. v. d. Eist, en de griffier mr, J. J. Neuman de Loor, sloten zich bij de woorden van mrs. Cosman aan en gaven mr. Ligten berg de verzekering, dat zij niets zullen nalaten om een aangename samenwerking te verkrjjgen. Mr Ligtenberg sprak tenslotte zijn ge voelens van diepe erkentelijkheid uit jegens degenen, die hem waardig gekeurd nebben ter vervulling van het ambt van Kantonrech ter, alhier, een ambt, dat hg steeds zeer begeerd had. Spr. is verheugd in onze Academiestad aan dit belangrijke Kantongerecht te mogen werken, ook omdat hij thans dicht Ug zgn geboortestad Den Haag voortaan zal kunuen werken. Spr. is verheugd, ook al zal hij dikwijls met weemoed terugdenken aan Lim burg, waar hg tien jaar prettig heeft ge werkt en vrienden voor hel leven heelt gemaakt. Spr. heelt zich niet door gevoelens van aarzeling laten weerhouden om de be noeming aan te nemen en hij achtte het beter deze te overwinnen. Mr. Ligtenberg besloot met zgn dank te betuigen aan mr. Cosman en de overige plaatsvervangers en aan den ambtenaar \an het O. M. en den Griffier voor hun vrien delijke woorden, en verklaart zijn ambt te aanvaarden. Mr. Cosman sloot daarop de zitting. DE EGYPTISCHE STèLES. Gisteravond hield in 's Rijks Museum van Oudheden alhier, Dr. W. D. van Wijn gaarden, conservator aan genoemd Museum, een lezing over de Egyptische Stéles in ver band met het godsdienstig en maatschappe lijk leven van hun tijd. Spr. begon met er op te wijzen, dat de sfèles een groep monumenten uit het oude Egypte vormen, waarvan er zeer vele tot ons gekomen zijn. Toch heerscht er onder hen geen groote eentonigheid, doch zij ver schillen in vorm, afwerking, grootte, als mede in de voorstellingen, die er op voor komen. Zij zijn van groote beteekenis voor onze kennis van het Egyptische bescha vingsleven, speciaal wat de religie en de voorstelling die men zich maakte van het leven hiernamaals betreft De benaming „grafsteenen", die wij in navolging der Duitscher dikwijls voor de stéles bezigen is in zooverre minder juist, dat we in geen geval aan grafzerken te denken hebben. Reedïi in de alleroudste pe rioden waren de stéles rechtopstaande stukken kalksteen of graniet, rechthoekig en in deurvorm. Zij bevatten den naam van den overleden koning of ander hoogge plaatst persoon. De Egyptenaren hechtten veel aan het instandhouden van den naam, dat zij in verband brachten met het voort leven van den overledene in het hierna maals. De te Abydos gevonden stéles van de le en 2e dynastie hebben den vorm van een deur met daarboven een gewelf in boog vorm; merkwaardig is, dat de oudste gra ven, de mastaba's, een ingang hadden, die Vijftig jaar getrouwd. Foto Bleuzé, Leiden. Binnen eenige dagen zal onze Sleutelstad Weer een gouden bruidspaar rijker zijn. Morgen al beginnen de bruidsdagen van bet echtpaar Cornelis Rook en Cornelia RookMauwrik, wonende Hooge Morse h- Weg 52 en Donderdag 5 April zal het juist een halve eeuw geleden zijn. dat deze krasse Etadgenooten in het huwelijksbootje stapten. De bruigom is thans 73 jaar oud. zijn bruid is 3 jaar jonger; doch hoewel beiden een leven vol zorgen achter den rug hebben, ttojen zij zich nog in het bezit van een goede gezondheid verheugen. In vroeger jaren was Rook tuinder van beroep, doch zijn hooge leeftijd gedoogde niet meer, dat hij dergelijken zwaren arbeid verrichtte en eenige jaren geleden namen de bejaarde echtelieden dan ook hun intrek bij hun alhier wonende dochter. Moge deze voor de oudjes nog vele jaren gespaard blijven, opdat zij nog geruiinen tijd kunnen genieten van een rustigen levensavond in een milieu waar liefde hen omringt. bestond in een poort waarboven een gewelf was aangebracht. Deze poort verleende toegang tot een grafkapel, waar offers voor den overledene werden neergelegd: brood en vleesch. De dear is alzoo het symbool van het verkeer tusschen de aardsche wereld en die van het hiernamaals; immers door de poort kwam de overledene de offergaven in ontvangst nemen, die hem in den oud sten tijd in werkelijkheid werden gebracht, later slechts door offer-formules werden toegebeden. Het centrale gedeelte van de stéle is een rechthoekige steen, waarop een afbeelding van den overleden koning, gewoonlijk met zijn vrouw, voor een offertafel. In later tijd werd ook wel die enkele steen gebruikt als plaatsvervanger voor de stéle. Het was voorts in het Oude Rijk gebruikelijk dat de koning, behalve een begraafplaats in zijn eigen stad, ook in Abydos. de heilige stad van Osiris, een stéle met zijn naam had. Op het Oude Rijk volgde, na de 6de dy nastie, een tijd van verwarring op politiek gebied, hetgeen zich ook afspiegelde in de kunst, die een primitief en archaïstisch ka rakter droeg. Onder het Middelrijk. dat begint met de 12de dynastie wordt Egypte weer een groote mogendheid. Ook de reliefs zijn dan veel fij ner van stijl en afwerking, teeken dat ook in de kunst op den tijd van decadentie een nieuwe bloei gevolgd is. In het begin van het Middelrijk wordt het gebruikelijk op de stéles twee oogen af te beelden, wellicht opdat de overle dene daardoor van uit het hiernamaals zien kan; dit is in zwang gebleven tot aan het einde der Egyptische cultuur. Voorts werd vanaf het late Middelrijk, be halve de overledene, ook de godheid afge beeld op de stéles. Op het Middelrijk volgde weer een tijd van verval. Dan koml het Nieuwe Rijk met de groote koningen, die in Thebe resideer den Nu neemt de godheid de voornaamste j plaats op de stéles in, en volgt de over ledene pas op de tweede plaats Deze goden zijn de Thebaansche god Amon-Re, maar ook Osiris. Nu komt het geloof op, dat de overledene dagelijks met Osiris den tocht langs den hemel maakt, en des nachts door de onderwereld. Ook koml de gewoonte op, de stéles van boven te doen uitloopen in een pyramide, hetgeen weer verband houdt met de graven der koningen van deze dynastieën in pyramiden. Tijdens de 18e en 19e dynastie is de in vloed van Azië, speciaal Syrië, op te mer ken, o.a. in de kleeding, terwijl in nog lateren tijd, de Saïtische en Ptolemaeische periode, weer decadentie te constateeren valt. Zoo is er steeds een nauw verband geweest tusschen de stéles en het gods dienstig en maatschappelijk leven van hun tijd. VERDWIJNEND OUD-LEIDEN. Men zal zich herinneren, dat geruimen tijd geleden door de Leidsche Koetsiersver- eeniging aan den gemeenteraad geadres seerd werd inzake de opruiming van een aantal luifels hier ter stede, welke hinder lijk werden geacht voor het verkeer. Naar aanleiding daarvan gelastten B. en W. tot slooping van enkele luifels over te gaan, doch ten aanzien van het oude lui fel tjes aan den Oude Rijn 41, dateerend uit 1754, verzochtlen zij de eigenaresse, in casu de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente den afbraak uit te stellen, totdat van de vereeniging „Oud-Leiden" en de Ned. Ver. voor Monumentenzorg eventueel bericht zou zijn ontvangen, dat behoud van bedoelden luifel uit een oogpunt van oudheidkundige waarde of anderszins niet noodzakelijk werd geacht. Inderdaad hebben de besturen van be- vengenoemde vereenigingen in dien geest aan B. en W gerapporteerd en het gevolg is geweest, dat vanmorgen met het sloo- pingswerk is begonnen. Om 12 uur was de karakteristieke luifel verdwenen en al moge hij dan ook geen oudheidkundige waarde bezeten hebben, te betreuren blijft het niettemin, dat het oude Leidsche stadsbeeld meer en meer ten offer valt aan het moderne verkeer. AANBESTEDING. Namens het college van regenten werd hedenmorgen door de architecten Bern. Buurman alhier en M. Oesterman te Am sterdam in café-restaurant ,,In den Vergul den Turk" aanbesteed het bouwen van een Centraal Israëlietisch Wees- en Doorgangs huis aan de Cronesteinkade alhier. Er waren 32 inschrijvingsbiljetten inge komen, waarvan 1 van onwaarde. De uitslag luidde als volgt: A. J. Peters, Nijmegen f. 124.300; Hugo van der Heul, Rijswijk f. 119.277; P. Christiaanse, Am sterdam f. 115.6CO; H. Groen, Amersfoort t 115.200; N.V. Rijnlandsche Betonbouwmij. Leiden f. 114.000; A. J Kantebeen en Van der Lelie. LeideD f. 112.946; N.V. W. Geel's Aannemersbedrijf Rotterdam f. 112.000; Jac. v. d. Meulen en Jac Matthijssen, Utrecht, f. 109.900; Oeye Kok, Utrecht f. 108.450; fa. J. J. Planjer, Leiden f. 108.200; N.V. Mij. tot aanneming van werken D. T. Blanken, Rotterdam f, 106.507 Joh. Kornaat, Vlaardingen f. 105.000; Ge broeders Oosterom, Warmond f. 105.000; fa. v. d. Velden eü De Jong, Oegstgeest f 104.890; G. en J. Broertjes, Bloemendaal f. 103.480; H. v. d. Wiel, Den Haag f. 103.300; Jelle v. d. Wal en M. Kloppen burg, Bergen (N -H.) f. 103.200; fa. gebr. A. en J. den Ouden, Alphen en Oegstgeest f. 103.180: G. Koppel, Apeldoorn f. 102.700; B. F. v. Kaan, Bergen op Zoom f. 102.500; B. de Bruin, Weesp f. 102 200; D. Kaay, Leiden f- 99.800; W. Oudshoorn en Zn., Leiden f. 99.844; Schaaf en Stegenboek, Alkmaar f. 98.700; Gebrs H. V. en J. de Vries, Purmerend f. 97.740; H. Korswagen, Leiden f. 97.654; T. W. Achilles, Den Haag f 96.255; Jac. van 't Riet, Leiden f. 92.850; L. Raavmakers, Wouw (N.-B.) f. 92.650, Gebrs G. en C. Oostdijk, Vlaardingen en Rotterdam f. 92.585; A. J. de Later en P. H. Meyers, Leiden f. 89.447. De begrooting was f. 91.311. De gunning is aangehouden. SELSKIP „FRYSLAN". Gisteravond kwamen de Leidsche Friezen in de bovenzalen van „De Harmonie" bg- een tot het houden van een feestelijke bijeen komst. Zooals gewoonlijk was de opkomst zeer bevredigend en heerschte er weder een recht feestelijke stemming. De bijeenkomst werd met het zingen van het Friese he Volkslied geopend. Hierna hield de heer Terpstra, theologisch candidaat alhier, een lezing over een der mooiste in de Friesche taal geschreven romans van mej. Klooster man, getiteld „De Hoara's fin Hasting", waarin een stuk cultuurgeschiedenis wordt gegeven en echte Friesche karakters worden geleekend, die de goede en minder goede eigenschappen van de Friezen vertegenwoor digen. De lezing werd met groote aandacht gevolgd en de uit het boek gelezen fragmen ten met belangstelling aangehoord. De heer Dikkeschei, zelf indertijd in Friesland een bekend schaatsenrijder, hield vervolgens de aanwezigen op aantrekkelijke wgze bezig met een aardige verhandeling o\er „Hirdriden en hirdriders", waarin de voornaamste Friesche hardrijders uit vroe ger en en lateren tgd de revue passeerden. In de pauze werd een tombola gehouden, die een aardig bedragje in de kas bracht, en daarna vergastte de heer Bjjlsma de ver gadering op eenige humoristische stukjes, die. zooals altijd, zeer bevielen. Hierna werd de goedgeslaagde bijeenkomst door den voorzitter, den heer Nijholt, ge sloten, die de aanwezigen opwekte vooral de April-bij eenkomst, de laatste in dit seizoen, te bezoeken, daar deze nog iets es tra's belooft BUURTVEREENIGING EENSGEZINDHEID. In de Concertzaal L'Union heeft de buurt* vereeniging „Eensgezindheid" gisteravond een propaganda-feestavond gehouden, die door een zeer talrijk publiek werd bijge woond. Nadat de Imperial Jazzband, onder leiding van den heer Kokkedee er de stem ming had ingebracht, opende de voorzitter der vereeniging, de heer Van den Broek, de bijeenkomst met woorden van welkom, in het bijzonder aan de medewerkers. Hij deelde vervolgens mede, dat het bestuur besloten heeft het eerste lustrum te vieren met een uitstapje voor de kinderen van de leden per trein naar Amsterdam en vandaar per boot naar Marken, Edara en Purmerend. Door verhooging der contributie en het werven van donateurs hoopt men dit plan te kunnen verwezenlijken. Met luid applaus werden de mededeelingen van den voorzitter ontvangen en daarop werd begonnen met de uitvoering van een zeer fraai bezet programma, waaraan de dames Jo Roos (zang) en M. de' Bruin (piano) en de Turnclub „Aquaduct", naast de Harmonica- Vereeniging „Crescendo" (directeur de heer D. van Wouw) zonder onderscheid zeer ver dienstelijk medewerkten. Alle uitvoerenden hadden een gul applaus voor hun prestaties als dank van de voldane toehoorders in ontvangst te nemen en zij mogen de vol doening smaken den feestavond van gisteren tot een waren propaganda-avond voor de buurtvereeniging „Eensgezindheid'' te heb ben gemaakv. De stemming in L'Union, die van den beginne af goc-d geweest was, steeg naar maie men met de uitvoering van 't programma vorderde en het gezellig samenzijn met bal onder de bekwame leiding van den heer Van Wgk werd eveneens een groot succes. BRAND. In den afgeloopen nacht omstreeks vier uur werd de brandweer gealarmeerd om uit te rukken naar de voormalige Mareschool waarin een voorbijganger brand had ont dekt. Er werd groot alarm gemaakt en spoedig verschenen brandweer en politie aan het oude schoolgebouw waartoe men zich toe gang verschafte. Het bleek dat in den door de C J. M. V.-padvinderstroep ge bruikte lokalen den slang van een gas- comfoor in brand stond en dat het vuur zich ook had medegedeeld aan het hout van den aanrecht waarop het comfoor stond, BINNENLAND. De Leidsche leening ad f. 2 millioen ia geheel geplaatst. (Stadsnieuws, Ie Blad). Installatie van den nienwen Leidschen Kantonrechter mr. F. Ligtenberg. (Stads nieuws le Blad). De wijziging van artikel 88 der Arbeids wet is aangenomen. (Tweede Kamer, 3e BI.) Vragen van den heer Duymaer van Twist aan den minister omtrent eventneele instel ling van een leer<acel in de homoeopathie. (Kerk en School. 3è Blad). Tal van branden; groote schade aange- richt (Gemengd, 2e Blad). Ernstige aanrijdingen bij Den Haag en. Geleen. (Gemengd, 2e Blad). Te Veenhnizen is een auto te water ge raakt; een zestienjarig meisje is verdron ken. (Gemengd, 2e Blad). Luitenant Pahnd de Mortanges wint den cross van „Voorlinden". (Sport, le Blad). Schandelijke toestanden in de wieier- wereld. (Sport, le Blad). BUITENLAND. De groote mogendheden ter ontwapenings conferentie tegen de Russische voorstellen. (Buitenl. le Blad). Werkloozendemonstraties te Kopenhagen. (Buitenl. le Blad). Nieuwe reden tot onrust in Roemenië. (Buitenl. le Blad). Groote heide- en boschbranden. (Buitenl, en Tel. le Blad). Ernstig etormongeval in Duitschland. Eli slachtoffers. (Tel. le Blad). Met eenige emmers water was het vuuc spoedig gedoold. Men vermoedt dat de pad vinders die 's avonds in hun troephuis waren geweest, óf verzuimd hebben het gas uit te draaien óf het gas niet geheel hadden uitgedraaid. Men verzoekt naar aanleiding van hefi bovenstaande er op te willen wijzen dat de brand geen schade heeft aangericht aan de artikelen bestemd voor de Fancy-fair die troep 2 C J M. V. Donderdag, Vrijdag en Zaterdag in haar troephuis hoopt te houden, De Fancy-fair gaat dus gewoon door, MEN ZIJ VOORZICHTIG. De winkelierster mej. De W. heeft bij de politie geklaagd, dat zij is opgelicht dooij een zigeunervrouw, die twee sigaren kocht, met een rijksdaalder betaalde en kwartjes terug verlangde. Toen de vrouw weg was vermiste de winkelierster zes kwartjesI De winkelier K. in de Van Lennepstraat is eveneens door een zigeunervrouw opge licht. Ook hem betaaldde de vrouw met een rijksdaalder. Ditmaal vroeg zij kwar tjes terug met de beeltenis van Koningin Wilhelmina. Toen de vrouw verdwenen was miste de heer V. ook den rijksdaalderl ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd is voor het doctoraal examen rechtsgeleerdheid de heer J. A Dekker (Den Haag) en voor het candidaats-examen wis- en natuurkunde (letter A), de heer A. van der Bijl (Leiden). Voor het examen apothekersassistent' zijn geslaagd de dames N li Schupper, geb. te Rotterdam, J. Verkuyl, geb te Haarlem mermeer en de heeren F. Abels, geb. te Toe- laDgan en J. F. Kok, geb. te Leiden. Heden herdenkt onze stadgenoot, de heer J. J. de Cler den dag, waarop hij 25 jaar geleden als directeur van het bij kantoor Leiden der Centrale Hypotheek-bank te Den Haag werd aangesteld. Hedenmorgen werd de heer De Cler op zijn kantoor aan den Rgnsburgenveg gelukgewenscht door personeel en andere belangstellenden, terwijl hedenmiddag een huldiging ten hoofd-kantore te Den Haag plaats vond. Vrijdag zal het veertig jaar geleden zijn dat de heer P Kok in dienst trad bij de Stoom-Wasch- en Strijkinrirhiing van de fa. J. J. Dingjan aan den Hooge Rijndijk alhier. Het jubileum wordt Zaterdag gevierd.

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1