[burgerlijke Stand v. Leiden. GEVEILDE PcRCEELEN. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. SPORT. VISSCHERIJ-BERICHTEN. VRAGENRUBR1EK. ONDERTROUWD: J. Vüegeothart jm. 24 j. en M. Dros jd. j. J. J- d Vaart jm. 31 j. en E. Oppeiaar jd. SO j. P. H. Hintzber- s, gesch. 36 j en W Baart wede. 32 j. P. v. Hoeve jm. 24 j. en A Plooij jd lil j P. J- de Water gesoh. 34 j. en Iv M. P v. d. Berg jd. 29 j A. Spieren- l.jrs jm. 26 j. en C. C. Baart jd. 22 j. lp. Sierat jm. 22 j. en H. Broers jd. 21 j. lp, Lagas jm. 22 j. en C. Furhs jd. 21 j. If. L. Dreef jm 24 j. en A. Philippo ji 19 I. W. Hooghiemstra jm. 23 j. en H. (J. ■ifolff jd. 2-1 j. Gehouden verknoping in hei notarishuis I Leiden, op Vrijdag 16 Maart 1928 ten lirerstaan van: 1. B. J. .1 N. Troost. nolaris te Leiden. J[d heerenhuis Witte Singel 56, kooper D. Iptiejer qq voor l 9300. I 2 S J. Ruizeveld, nolaris te Zoetcr- l-tude. De huizen c a. Haarlemmerstraat I i d en e. niet gegund. NED. HERV. KER5L J Beroepen: Te Boxum en Blessum iioez.)L. de Baan te Garmerwolde. Te ■Wassenaar: dr. P. G. de Vey Mesdagh, te ■Rotterdam. J Bedankt: Voor Hooge Zwaluwe. F. G. |H. Nicolai, te Voorhout. Voor Loon op Zand, A. v. d. Kooy, te Kampen. Vour flillegersberg J. G .L. Brouwer te Ue Meeru (U.) GEREF. KERKEN. Beroep e n: Te Harkstede c.a. (Gron.) Ide beer E. Nawijn, candidaat te Kampen; lie Zetten c.a. ds. U. Ubbens, tc Roode- I school (Gron.) Aangenamen: Naar Boorabergum I de heei P. van der Werff, candidaat te 1 Doesburg. Bedankt: Voor Paesens: ds. M. H. Ploeger, fee Appelscha; voor Andijk: ds. j. J. Bouwman, te (Jrk. ALPHEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Cornelia Neeltje. d. van H. iGriflioen en A. H. Groeneveld. Lena, ld van H Bek en A. van Dam. Hen- Idrica Wiihelmrna Margaretha, d. van Th. Ij Straal hot en P. Th. van Leeuwen. I Adnana, d. van W. G. Mayenburg en D. I van Grieken Bartholomeus Theodorus, 12. van J C Vrnk en J. M. Mourils. Pie- 1 lernella Jozina, d. van F. Ketel en N. B. I Bijl. Cornelia Johanna Johanna Jose- r.hina, d van D. de Wit en C. C. Barten. I Cornelia Jozef, z. van P. v. Leeuwen en I A. C. Kronenburg. Jaapje, d. van J. i ireks en J C v Wrnkel. Aagje, d. van J Bulk en M. Hoogendoorn. Gerrit, z. nan B. Goudkuil en H. Knopperts. Arie, 11, van J. J. v. Weeren en A. J. Punt. Gehuwd: C. V. d. Lede jm. 24 j. en A. I Houtman jd. 21 j. C. Verhagen jm. 30 j. I en J E. J. Wolmerslett jd. 24 j. Overleden: M. J. v Eijk jd. 21 j. Ph. I Dikker echlg. van S. Spanjar 28 j. Jaco- lus JohaDnes Rekelhal 89 j. Gevestigd: Th. J. Tersleeg, P.H. straat 69 I uit Woerden. Kinderen Revet, M. St. uit Botterdam. K. J. v. d. Mijl, P. II. straat -3b uit Den Haag. G. Janssen en gezin, Britlenrustsir 10 uil Rotterdam. M. iinssen uit Rotterdam. N. Verburg, Wil- elminastr 3 uil Gouda P. B. Smolders, Burg Visserstr. 15 uit Zwolle. G. Roep, Raadhuisstr 249 ui! Barneveld. E. A. v. Til. Aarkade 14 uit Haarlem. C. A. Stoelherg Rasmussen, Jaagoad 9 uit Jut land. Vertrokken: E. de Jong naar Leiden. Zoelerw weg 13. 11. de Jong naar Lei den Haagweg 48. J Stovius naar Gouda, M Marbus en gezin naar Wassenaar, Zeijllaan 10 J G Bezuijen naar Nieuw koop. C. v Harskamp en gezin naar Woubrugge. D C v Dijk naar Leiden, Kraaierstr 1. D. W v. d Stoel naar Den Haag, Rijswijkscheweg 151. H. Br?c- vel<3 naar Loosduinen. J. van Spijkeren (n gezin naar Woubrugge. Bij Kon. Besluit is opnieuw benoemd lot lid van het College van Curatoren der Undbnuwhoogeschool te Wapeningen dr. H J Lovink. alhier, oud-Directeur-Gene raal van deD Landbouw en Oud-Directeur rin den Landbouw. Nijverheid en Handel la Nederlandsch-Indiê. BODEGRAVEN. Bij Kon. Besluit is benoemd lot Rid der in de Orde van Oranje-Nassau mr. C. s van Dobnen de Bruin, secretaris van De Johannessiichling, te Nieuwveen, burge meester dezer gemeente. LEIDERDORP. Burgerlijke "tand. Geboren: Pieter, z. van C. Koenen p.n T de Jager. Ondertrouwd: Jan Johannes Baak jm. T3 i en PetmneMa Rijnsburger jd 29 j. Getrouwd: A. P. Vervark en Joba. den Brav»n Overleden- Johannes Bernardus Jose- Pkus Maria Hóppener 93 j Petrus Theo dorus van Diest 37 j., beiden gedomiciliëerd •e Delft Woensdag 21 dezer zat er in het ge- louw Irene gelegenheid zijn tot koslelooze yaccinalie van 12 uur. Onder het vee van enkele veehouders !s mond- en klauwzeer geconstateerd. LEIMUIDEN. Groene Kruis. Vrijdagavond hiekl de afdeeling Leimni- den c.a. van de Z.-H rereeniging „Het Groene Kruis" een ledenvergadering in het café van den heer J Sneeboer. De voorzitter de heer J. A. Bakhuizen, opende te ruim balfacht de vergadering en heette de vry talrijke aanwezigen hartolijk welkom. Daarna kreeg de heer A. van Loon het woord voor het uitbrengen van zijn jaar verslag. Evenals andere jaren kwam nl 't lief en leed van de afdeeling in dit jaar verslag naar voren. De heer Van Lcod deelde o.a. mede dat de contributies vrijwillig met f 230 verhoogd waren. De voorzitter voegde hieraan nog toe, dat het niet in de bedoeling lag om weer een kapitaaltje te gaan verkrijgen, neen de meerdere contributie-opbrengst zal be steed worden aan verbetering en aanvul ling van het materiaal Uit het verslag van den penningmeester, den heer P. de Jeu bliikt, dat de ontvang sten over 1927 f. 4203.59 hebben bedragen en de uitgaven f.4168.Ot. Batig slot f. 35,55. Dat de uitgaven zoo hoog geweest znn zit voornamelijk in den bouw van het nieuwe magazijn. Door de beeren L M. Kolff. K. v. 't Wout en P. v. d. Kamp. wordt de reko- nïng nagezien en volkomen in orde bevon den. Het bestuur stelt thans voor om in den vervolge de rekening van te voren te on derzoeken. Tot 'ommissie van onderzoek voor de rekening 192.3 worden aangewezen de heeren L. Brus, M. Witvliet en B. Zui- derwijk. Daarna brengt de heer G. v. d. Heuvel lid van de commissie van controle van het magazijn ziin verslag nit. De heer J. A. Bakhuizen wordt aange wezen als afgevaardigde naar de algemeene vergadering. De aftredende bestuursleden de heeren G. Bernard, G. v. d. Heuvel en K. Vreeken worden herkozen. De begrooting voor het dienstjaar 1923 wordt io ontvangst en uitgaaf vastgesteld op f. 687.05. Nadat de beer Witvliet nog eenige vra gen gesteld heeft in verband met het echoolartsenvraagstuk, sluit de voorzitter de vergadering. Pe rekening dezer gemeente dierst 1926 is door Gcd. Staten dezer provincie vastgesteld: Gewono dienst in ontvangst, f. 68.398 9Cr. uitgaven f. 63 201.75'. Batig slot f 5197 15, kanitaaldienst ontvangsten f. 65.976.69. Uitgaven f. 67.885.49'. Nadeelig slot f. 2808.80', De gTas- en rietlanden van den Griet en Vrie9ekoopschen polder werden in totaal voor f. 505 per jaar verpacht. Voor de inschrijving voor het bouwen van een woonhuis voor rekening van me vrouw de wed. mr. C. Diemont kwamen de volgende biljetten in: P. Bakker te Nieuwvennep f. 9970; J. P. v. Wijk, Alphen a. d. Rijn f 9999; C. J. v. Berkel te Leimuiden f. 10.760; J. v d Brjnk te Nieuwvennep f 10.250A. Lelieveld te Ilillegom f. 10.435: C. v. Dijk te Nieuwveen f 9300; Chr. Overdevest ie Rijnzaterwoude f 10 985; M. J. Kempenaar te Leimuiden i. 10 675 De gunning werd aangehouden. WADDINXVEEN. Burgerwacht. De Waddinxveensche Burgerwacht hield in Hotel Kwaak een uitnemend geslaagden propaganda-avond. De zaal. die aardig was versierd met groen en bloemen, was geheel bezet. De voorzitter, de heer De Wilde, open de met een toepasselijk woord de bijeen komst. Daarna werden onder begeleiding van piano en viool de volksliederen spontaan staande gezongen. Vervolgens werd het woord gevoerd door burgemeester Troost, die het nut en de noodzakelijkheid van een goede Burgerwacht nogeen9 uiteen zette. Daarna hield generaal Tonnet een warme propaganda-rede, die luide toegejuicht werd. Muziek en voordracht wisselden het ge sprokene af. Het bestuur van de Boskoopsche Burger wacht was mede tegenwoordig. De voorzit ter, de heer Van der Meulen, voerde aan het einde dor vergadering nog het woord. De afdeeling alhier telf ongeveer 100 leden Burgerlijke Stand. Geboren: Heiltje, d. van J. Fijan en C. Hoek. Kalharina Johanna, d. van H. van Os en M. E. Streng. Overleden: A. van Klaveren 78 j. D. van Willigen 6 j. Gehuwd: A. Gouw en E. van Tilburg. Gevonden voorwerpen: een duimslok; een zijden doek en een handschoen. Inlich tingen op het raadhuis. Lijst van onbestelbare brieven, van welke de afzenders onbekend zijn. Terug, ontvangen aan hel postkantoor alhier, Peijnenburg. Gelderop; v. d. Werve en den Boer, Gouda. WOUBRUGGE. Burgerlijke Stand. Geboren: Clazina Helena d. v. A. C. v. Santen en H. C. v. Dijk Klaas z. v. J. D. Zandstra en B. Hoogleijling Janna d. v. C Schijf en A. van der Sluis. Gehuwd: G. de Bruijn' j.m. 22 j. en M. Vrinkel j.d. 23 j. ZWAMMERDAH. Burgerlijke Stand. GeborenGrietje, dochter van Dirk den Oudsten en Willempje den Besten. Arie, Z. van Floris Bloos en Elisabeth Augusta Gerdes. Geirigje, D. v. Johannes Bos en Merrigje van Os. Overleden. Trans van der Waals, 76 j., echtgen. van Antonia Kandel. Tennis Domburg, 80 j., weduwn. van Lijntje Uit- beijerse. Ondertrouwd: Aart Hamoen, jm. 23 j-, en Aartje Burggraaf, jd. 25 j., te Zegveld. Getrouwd Hendrik van den Akker, jm. 22 j., te Zegveld cn Tonia Hendrika Braam jd. 21 jaar Den aan den overkant wonende buren viel het op, dat een als heer gekleed per soon den winkel van den melksiijter B. aan den Overtocht binnenging, terwijl hij de aan de deur bevestigde bel met de hand vasthield, blijkbaar met het doel om onge hoord binnen te komen. Toen bedoelde per snon daarop direct achter de toonbank bij de winkellade werd gezien kreeg men nog meer argwaan en was zoo actief terstond de politie te waarschuwen, die daar vlak naast woont. De man d:e voorgaf een gias melk te willen dunken doch wien het in werkelijkheid te doen bleek om de winkel lade eens na te zien, werd daarop door de politie in verzekerde bewaring gesteld. AALSHEER. Jaarvergadering „Bloemenlnst". Onder voorzitterschap van den heer J. van der Meer werd Vrijdagavond in het veilingsgebouw te Oosteinde de jaarverga dering gehouden van de Coöp Veilingsver. „Bloenienlust". Nadat de voorz. de flink bezochte vergadering met een woord van welkom had geopend, las de secretaris de heer G. H. v. Itterzon, de notulen der laatst gehouden vergadering, welke zonder op- of aanmerkingen werden goedgekeurd. De voorz. bracht in behandeling het punt: Vaststelling der balans, tvinst- en verlies rekening 1927 .waarbij het bestuur voor stelde het veilingspercenlage over dat jaar te bepalen op 6 pCL en 1 pCL op naam der leden te beleggen in een te vormen bouw fonds, tegen een rente van ó'/i pCL 's jaars. Verschillende leden hadden bezwa ren legen liet bestuursvoorstel .wat betreft het niet uitbetalen van dat ééne pCt., wat in 't bouwfonds belegd zal worden. Na ïm- pcle besprekingen, en warme verdediging van het bestuur, werd tot stemming over gegaan. Met 84 tegen 37 stemmen werd het bestuursvoorstel aangenomen. Voor de collectieve inzending op de bloementen toonstelling te Gent werd een bedrag van f. 750.beschikbaar gesteld. Het bestuur van den proeftuin alhier had een verzoek ingediend om een bijdrage in de kosten verbonden aan proefnemingen met zout water op planten .zulks met het oog om het bestuur van het waterschap Rijnland met gegevens te kunnen overtuigen van de noodzakelijkheid om den boezem zoo zoet mogelijk le houden. Besloten werd, in sa menwerking met de Centrale Veiling, de kosten te dragen. Onder het punt mede- deelingen werden door den voorz. eenige cijfers gegeven over 1927 betreffende den' omzet enz., waaruit bleek, dal voor een bedrag van bijna 2 millioen was omgezet Over een tweetal weken verschijnt het jaarverslag in druk waarin de leden alles zullen kunnen vinden wat den vereen, in 't afgeloopen jaar is gepasseerd. Bij de rondvraag werden nog enkele zaken van huishoudelijken aard besproken, waarna de voorz. mét een woord van dank de ver gadering sloot Op den lsten Paaschmorgen hoopt ds. G. D. Kuiper alhier in de Geref. Kerk zijn ambt aan le vangen. De bevestiging zal geschieden door den vader van den pas gepromoveerden predikant, ds. L. Kui per. van Kampen. In den namiddag zal ds. K. zijn intree-predikatie houden. Alhier werd Vrijdagmiddag voor de kinderen der beide scholen in het Oost einde een boomplantdag gehouden. In te genwoordigheid van talrijke genoodigden, waarbij o m. onderwijzend personeel, B. en Ws.. hoofden van bedrijven, het bestuur der Centr. Vereen, voor School- en Werk- luinen e a plantten de kleinen een 200- tal boompjes langs den Machineweg. Mu ziek van „Aaism. Harmonie" luisterde de plechtigheid op. HAARLEMMERMEER. H. Engel t Zondag overleed te Hoofddorp in den ouderdom van bijna 84 jaren de bekende Hendrik Engel ,die aldaar meer dan een halve eeuw gewoond en tal van jaren den midden in 't dorp staande en onlangs door brand vernielden molen „Hoop op Zegen" heeft geëxploiteerd. Enkele jaren gelden bekwam hij bij een noodiotligen val in dezen molen een ern stige beenbreuk, waarvan hij niet meer ge heel herstelde, zoodat hij niet meer in slaat was om den hoogen molen te be dienen Als beijveraar voor jeugdsamen- komslen en liefhebber van muziek en zang, werd destijds zijn arbeid als oprichter van verschillende vereenigingen op hoogen prijs gesteld. Nabij Halfweg alhier, was een aan den kant van den weg staande, waarvan de motor niet in rust was gezet „aan den haal" gegaan en tenslotte op z'n kop in 'n wegsloot terecht gekomen. Toen de bestuur der weder wilde wegrijden keek hij leelijk op z'n neus .dat z'n Fordje hem in den steek had gelaten. De deerlijk gehavende auto weid met tak als weder op den kant getrokken. De heer D. aan den IJweg alhier had bij hel opstoken van een vuur het ongeluk met de vlammen in aanraking te komen. Hij bekwam ernstige brandwonden aan het hoofd en de handen en werd per auto naar een dokter gebracht HILLEG0M. Naar wij vernemen is door Heemschut protest aangeteekend bij het gemeentebe stuur legen zijn besluit om de Oude-Beek- brug le sloopen. KATWIJK AAN DEN RUN. Jac. Wassenaar f Zondagavond is na een korte ongesteld heid op 4ó-jarigen leeftijd overleden de heer Jac. Wassenaar, een der meest ge achte ingezetenen der gemeente. De overledene was o.m. directeur der Coö peratieve Boerenleenbank, voorzitter der veilingvereeniging ..Bloembollenteelt", secr.- penningmeester der tuinbouwvereeniging „Katwijk en Omstreken", lid der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs, be stuurslid der Christelijke Vereeniging tot be hartiging van het Lager Onderwijs, benevens van meerdere vereenigingen op Christelijken grondslag en "kerkelijke instellingen. De begrafenis zal plaais vinden a s. Don derdagmiddag om halfdrie op de begraaf plaats alhier. KATW1JK-AAN-ZEE. Beroep aangenomen. De vacalure-ds. Voorsleegh is thans opge heven doordat ds P Pras van Klundert het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente alhier heeft aangenomen. Ned. Eeir. Kerk. Het Diaconaal verslag over Febr. luidt als volgt: batig saldo Jan. f. 1107.78, ontvangst f S 16.82, samen f. 1954.60; uilgaaf f 1119.84, saldo f. 834.76. Ds. Rutgers ontving f. 3.50 voor de Zen ding en voor datzelfde doel werd f. 10.75 ge collecteerd, benevens f. 0.50 voor de armen. Gereformeerde Kerk. Tn Februari werd gecollecteerd: voor do kerk f. 238.41, voor de armen f. 132.40, voor Prov. Weeshuis te Middelharnis f. 65. voor de kerkleleloon met nagiften f. 433.50. In de kurkbusscn werd gevonden f. 10.40 en in de catechisaiiebusscn f. 19.45. OEGSTGEEST. Afscheid dr. D. J. van Catwijk. In den avonddienst in de Rehoboth- kapel heelt gisteravond dr. D. J. van Cat wijk afscheid genomen van de Gerefor meerde gemeente. Het kerkgebouw was geheel bezet met belangstellenden. Onder het zingen can Psalm 105 vers 1 betrad dr. van Catwijk het spreekgestoelte, las daarna den 72stc-n Psalm en ging voor in gebed. Wegens omstandigheden, zoo begon Z.E.. heeft spr. gemeend zijn herderlijk werk elders te moeten voortzetten en daarom de roeping des Heeren te moeten volgen naar de gemeente Velsen. Hij wil daarom, zooals het een Dienaar Gods betaamt bij dit afscheid wijzen op Christus, en koos daartoe als teksl de woor den uit Johannes 19: 19, luidende: „En Pilalus schreef ook een opschrift en ze'ie dat op het kruis; en daar was geschreven: Jezus die Nazarener, de Koning der Joden". Z. E. behandelde dit opschrift als een openbaring Gods: ten eerste: Aangaande Jezus de Zaligmaker, ten tweede: Omtrent Zijn Koninkrijk, ten derde: Omtrent de on derdanen van het Koninkrijk. Vóór het behandelen van dit tekstwoord werd gezongen Psalm 72:3 en 6, en als tusschenzang Psalm 89:7 cn 8. Na 't uitspreken van deze met stille aan dacht aangehoorde rede, richtte Z. E. een enkel persoonlijk woord, mede namens zijne echtgenoote tot de gemeente voor de ont vangen hartelijkheid en liefde, tijdens zijn kort verblijf in de gemeente Oegstgeest. Z. E richt zich dan speciaal tot de jongens- en meisjesealechisanten en wenschte hun toe, dat zij mogen opgroeien tot mannen en vrouwen die God van harte willen dienen. De broeders van den Kerkenraad dankt Z. E. voor de broederlijke liefde en hij wenschte hun toe dat zij nog veel werk zaam mogen zijn in den Dienst van God. Tenslotte richt Z. E. zich tot ds. K. Schilder en dankt hem voor de prettigeh coliegialen omgang. Met de woorden: dat aan God: tot Wien alle dingen zijn, bovenal de lof toekomt, besloot Z. E. zijn toespraken. Namens Kerkeraad en gemeente sprak ds. K. Schil der, die daarbij aanhaalde de woorden van het onderwerp der predikatie die dezen avond uit Zaandam door de radio werden uiUezondcn n.l.: Leiden is lijden. Z.E. paste deze woorden toe op den sohei- dendec leeraar dezer gemeente en wees er daarbjj op, dat wanneer ons leiden en geleid worden is van Godswege, dan kan en moet het einde van dat lijden, dat daaruit voortvloeit, vreugde znn. Z.E. dankt dr. Van Catwijk voor alles, wat hij voor de gemeente van Oe^stgee.st gedaan heeft en verzocht den aanwezigen den Schei denden leeraar staande toe te ringen: Psalm 121 vs. 4. Nadat dr. Van Catwijk met een kort woord had bedankt, ging Z.E. voor ia dankgebed en werd deze indrukwekkende dienst gesloten met het ringen van Psalm 84 vs. 3. Zaterdagavond is de heer B„ uit Den Haag met zijn motorrijwiel in de sloot ge reden in de bocht om het „Groene Kerkje". De man kwam daarbij geheel onder de modder terecht en is daarna op den wal geklommen. De motor werd achter een anderen naar Den Haag vervoerd. IJMUIDEN, 19 Maart. VISCHPRUZEN. Tarbot per K.Q. f. 1.60—1.35. Tongen f. 2.10—1.75. Griet per kist van 50 K G. f. 7232. Groote Schol f. 3225. Middel schol f. 30—27. Zetachol f. 34—22. Kleine Schol f. 21—6. Bot f. 5—2.40. Schar f. 10— 6.50. Tongschar f. 4225. Roggen per 20 stuks f. 186.50. Vlèeten per stuk f. 21.35. Groote Schelvisch f. 46—39. Middel Schelv. f 42—35. Kleinmiddel Schelv f. 30—22. KL Schelvisch f. 198. Kabeljauw per kist van 125 K.G. f. 2914.50. Gullen per kist van 50 K.G. f. 18—6.50 Lengen per stuk f. 1.75 1. Heilbot per K.G. L 1.85—1.45 Wijting per kist van 50 K.G. f. 5—3.70. Koolvisch per stuk f. 0 750.30. Binnengekomen zijn 27 stoomtrawlers, 5 stoombeugerz en de loggers KW 49, met f. 864; KW 102, met f. 1163; KW 22, met f.387; KW 45, met f.164; KW 155, met f 519; KW 59, met f.514; KW 112, met f. 533KW 5, met f. 381KW 166, met f 415; KW 48, met f.553: KW 144, met f.446: KW 134, met f.761. KW 28, met f 540: KW 172, met f. 304 officieuze be- somming. GYMNASTIEK. UITVOERING VAN „DONAR". Een mooie avond van veel propagandistische waarde. Rustig en toch energiek werkend onder de bekwame leiding van den heer Koopmans blijkt de Leidsche gymnastiek- en athlc- tiokver. „Donar" 'n groot toekomst tegemoet te gaan. De toenemende belangstelling in de lichamelijke opvoeding, die zich sinds eenige jaren in de Sleutelstad openbaart, leekent zich wel zeer slerk af in de club der groen- slprren die Zaterdagavond in de groote Stadszaal een openbare uilvoering hebben gegeven, en waarvan het ledental mei spron gen omhoog blijkt te zijn gegaan. Het was de voorzitter, de heer Herweyer. die in zijn openingswoord terecht wees op dit voor Donar zoo verheugend feit en de verwach ting uitsprak dat binnen afzienbaren lijd het eerste honderdtal zal worden bereikt Spre'- ker had vóóraf reeds een woord van welkom gericht lot den irispecleur van het lager onderwijs, den heer Baak; tot de afgevaar digden van den Z. IT. A. B. en den L. A. K. en tot de vertegenwoordigers van tal van andere vereen., die op dezun avond blijk gaven van hun interesse. Ilij wees er ver volgens op dat Donar een zeer goed jaar achter den rug heeft, memoreerde de be haalde prijzen en dankte tenslotte de dames- gymnastiekveTceniging ..Nieuw Brunhilde" voor haar bereidwilligheid om het pro» gramma met eenige nummers te willen op- luisteren, en den heer Koopmans voor zijn uitstekende leiding in het jaar, dat nu voorbij is. Afjezien van den opmarsch vóór de ope- ning btvalte het programma 'n tiental num mers waarvan er acht kwamen voor reke ning van „Donar". En verreweg de meeste daarvan zijn door het niet zoo heel talrijke publiek met onverdeelde aandacht gevolgd. Niet enkel in ledental, maar ook in kwaliteit i9 de vereeniging vooruitgegaan en de uitvoe ring van Zaterdagavond heeft daarvan on- omslootelijk het bewijs geleverd. Over het algemeen slaat hét vrouwenlurnen in onze oude Sleutelstad op een hooger peil dal het manmnturnen, maar „Donar" maakt hier op een loffelijke uitzondering, die wij met veel genoegen vermelden. Voor ons. niet verwende. Leidenaars was dit het neusje van de zalm, een prachtig stuk propaganda, dat meer zal uitwerken dan ellenlange rede voeringen en betoogen Het begon vrij kalmp jes met algemeene vrije oefeningen, die door een zestigtal turners op vlotte wijze werden uitgevoerd zonder dat er echter in dit num mer iels „bijzonders" werd geboden Zij wer den gevolgd door oefeningen aan brug en paard voor de tweede groep, waarbij bedoeld werd een indruk le geven van een gewone les in de turnzaal. Willekeurige oefeningen werden door de voorwerkers gedemonstreerd en geheel onvoorbereid moeslen door de jon gens worden uitgevoerd. Vandaar ook dat de afwerking er onder leed en dat de fijne pun'- jes er aan ontbraken Wij hebben tegen dit alles geen bezwaar en meenen zelfs dal een dergelijk onvoorbereid Dummer beter nog dan de andere kan laten zien waartoe de leden in staat zijn. Maar wij moeien dan ernstig aanraden dit duidelijk aan het publiek bekend te maken en niet met een vluchtige opmerking van den leider, zooals nu, omdat wij anders vreezen dat de quin tessence van de zaak niet voldoende tot de de toeschouwers doordringt (gelijk lhan9 het geval wasl) en dit nummer dus in de oogen van velen hel gehalte der uitvoering omlaag zou halen. „Nieuw-Brunhilde" demonstreerde fraaie vrije dr. Bode-oefeningen, welke jngeleil werden met het zingen van het clublied, waarna de besle krachlen van „Donar" een nummer tremplin-brug gaven dat beter was dan wij ooit van Leidsclie vereenigingen heb ben aanschouwd. Hier was „Donar" in haar volle glorie: het was lenig en beheerscht, het was correct en zuiver, het was. kort ge zegd, het glanspunt dezer uitvoering. Onbe rispelijk. veelal, werden de moeilijke oei - ningen ten uitvoer gebracht en telkens weer daverde de bijval door de zaal. Eveneens goed. maar toch van minder gehalte, was hot paardspringen, dat hierop volgde. Levendige belangstelling vond het verdienstelijke toe- slel-lurnen der adspiranlen die ook bij hot tremplin hoogspringen tal van uitstekende kwaliteiten aan den dag legden. Ter afwis seling bracht „Nieuw Brunhilde" knolsoefe ningen. waarna de werkende leden deze ordelijke en zeer hoogstaande uitvoering be sloten met keurig werk aan het hoogrek cn met vrije oefeningen volgens het systeem Niels Bukh En vooral met dit laatste hebben de turners nog eens het bewijs gegeven dat de gymnastiek door hen niet eenzijdig wordt beoefend Het was interessante oefenstof, die zij te verwerken kregen ,een training n:et alleen voor het lichaam maar ook voor tie hersenen, en het hooge tempo, waarin zij uitgevoerd moest worden verzwaarde er de moeilijkheden van. Het was een mooi slot van een mooien avond, die met een bal in den foyer is geëindigd. J. B. te L. Uw schema is wel hel minst selectieve dat er bestaat. U moet liet schema geheel en al wijzigen met een H F. lamp er voor Gebruik dan het schema mot dubbele inductieve koppeling in werkbe- kening gebracht door Peetere en in den handel verkrijgbaar 4 f. 0.45. J. R. te L. Aanmelding voor den bc- lastingci laldienst kan o. m. geschied-n aan hut Volksgebouw. Heerengracht ol om hel gebouw van den R. K. Volksbond. Steenschuur. Mevr J 11 T.. te L. Hij kan vorderen dal tot boedelscheiding wordt overgegan De voogdij is vanal het tijdstip der me r- derjarigheid geëindigd; de voogdes tin geen rechten meer doen gelden. A. Z. A's u geregeld blijft afbelalsn. zal hij geen beslag leggen op uw goeder u 3-2

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 7