69"° JAARGANG MAANDAG 19 MAART 1928 No. 20864 STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH JèÊÉ< DAGBLAD D<V<3<3LAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN, PRIJS DER ADVERTENTIEN 80 Cts per regel voor advertentie uit LeideD en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiên 35 Cts per regel Kleine Advertentiën uitsluitend bil vooruitbetaling Woensdag» en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- «n Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35. per week 70 18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zl]n, per week „0.18 Franco per post f2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladan EERSTE BLAD. PROF. J. W. VAN DEN VALK. Bij Kon. besluit is aan Rijksuniver siteit alhier: le met ingang van 1 Septem ber 1928 aan dr J. H. P. v. Kerckhoff eer vol ontslag verleend als lector wegens op heffing van zijn betrekking en 2e benoemd in de faculteit der geneeskunde om onder wijs te geven in de huid. en geslachtsziek ten tot gewoon hoogleeTaar dr. J. W. v. d. Valk met toekenning van eervol ontslag als hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te .Groningen. Dr. J. W. van den Valk studeerde alhier en werd op 10 Februari 1905 tot arts be vorderd. Enkele jaren later, 3 Mei 1910, promoveerde hij te Amsterdam op een proefschrift: Bijdrage tot de kennis van de geschiedenis der syphilis in ons land. Nadat hij in '05 als scheepsarts op reizen naar W.-Indië en in '06 in dezelfde functie op de vaart naar O. Indië werkzaam was ge. weest, was hi] van 1906 tot '909 inwonend assistent van prof S. Mendes da Costa in het binnengasthuis te Amsterdam en is daarna overgegaan naar het Wilhelmina- gasthuis, waar hij na eenigen tijd seders Augustus 1919 aan het hoofd stond eener afdeeling van 74 bedden en waaraan sedert 1920 een polikliniek voor syphilispatiënten verbonden is. Behalve tal van artikelen in binnen- en buitenlandBche tijdschriften schreef dr. Van den Valk een leiddraad bij de verpleging van huid- en geslachtsziek ten (uitgave Debussy, 2e druk), Syphilis van mond en keel (een reeks voordrachten, gebonden voor de Ameterdamsche tandheel kundige vereeniging). De klinische betee- kenis van de afwijkingen van het lumbale vocht bij de lijders aan syphilis (Genees kundige bladen No. 1, 2e reeks, enz.). Se dert 1910 was hij lid van de Amsterdamsche vereeniging tot het geven van artsencursus sen, waaraan hij geregeld medewerkte; se dert 1911 bestuurslid van d© Nederlandsche vereeniging van dermatologen, waarvan hij BIT DE OPENING VAN HET BOERHAAVE-KWARTIER. Foto W. Bleuzé, Lelden. Links onze minister van Koloniën, dr. J. C. Koningsberger, die de openingsplechtigheid ook bijwoonde, arriveert in gezelschap van curator jhr. mr. Rh. Feith. tevens seoretaris was, sedert 1912 lid van het Genootschap ter bevordering van na tuur-, genees- en heelkunde, waarvoor hij eenige voordrachten hieldsedert 1914 voorzitter der Nederlandsche vereeniging tot hulp van lupuslijderssedert de stich- tin in 1922 lid van het Amsterdamsche co mité der Nederlandsche vereeniging tot bestrijding der geslachtsziekten; van 1915 af gaf hij aan semi-artsen gelegenheid te werken op de afdeeling voor de geslachts ziekten in het Wilhelminagisthuis en in 1921 was hij lid van de commassie van ad vies, door B. en W. vaD Amsterdam be noemd voor de bestrijding van geslachts ziekten, welke commissie sedert is ontbon den. Prof. v. d. Valk, die in 1919 reeds op de voordracht had gestaan voor hoogleeraar in de dermatologie aan de universiteit te Utrecht, heeft tal van buitenlaudsche con gressen bijgewoond en hield in ons land verscheidene voordrachten, o.a. voor de leden der medische faculteit van het stu dentencorps te Groningen in 1919. Op 11 October 1924 heeft hij het ambt van buiten gewoon hoogleeraar aan de rijksuniversiteit te Groningen aanvaard met eeD rede ge titeld: Huidziekten en inwendige genees kunde. Kort daarna werd hij benoemd tot gewoon hoogleeraar aan dezelfde universi teit. Hij is sedert eenigen tijd voorzitter van de gezondheidscommissie, waarvan a* zetel gevestigd is te Groningen en heeft als zoodanig in de jaarlüksche vergadering dier commissie het vorige jaar een belangwek kende rede gehouden over de bestrijding der syphilis te Groningen. ZILVEREN JUBILEUM Dr. J. A. SCHREUDER. Het zilveren jubileum van dr. J. A. Sclireu- der als arts hier ter stede, is voor velen een welkome gelegenheid geweest om den sympathieken dokter van hun belangstelling te doen blijken. Het regende den geheeien Zaterdag als 't ware gelukwenschen. En nadat velen, zoowel binnen als buiten de stad, den geheeien dag een stroom van geluk- wciischen deden binnenkomen op Plantsoen 73, in den vorm van schriftelijke en telegra fische gelukwenschen, kwam de eigenlijke stroom eerst des middags bij de receptie. Toen was het huis van den dokter als 't ware in een bloemenhof herschapen. Niet minder toch dan 56 bloemstukken sierden de woning van den jubilaris, wel een bewjjs van de sympathie, die dr. Schreuder bjj zijn patiënten, vrienden en bekenden geniet. Vóór de receptie had de huldiging van den jubilaris door het comité uit de patiënten piaats. Men wist maar al te goed, dat daar voor op de receptie geen tijd en gelegenheid zou zijn. Namens het comité uit fonds- en particu liere patiënten werd dr. Schreuder toege sproken door den heer v. d. Ploeg, die •gewaagde van de hartelijke wijze, waarmede de jubilaris steeds met zjjn patiënten omgaat, zorgvol wakend over hun gezondheid, hun raadgevend en hen bijstaande waar en wan neer zij om hulp vroegen. Na den wensch uitgesproken te heb ben, dat het dr. Schreuder gegeven moge DE FEESTMAALTIJD VAN DE MEDISCHE FACULTEIT. zijn nog vele jaren zijn practijk te mogen uitoefenen bood spr. hem namens de pa tiënten een fraai radiotoestel, twee club fauteuils, een tafeltje en een prachtig bloemstuk aan, benevens een tweetal al bums met de namen der schenkers. Getroffen door deze welgemeende hulde dankte dr Schreuder voor de hem be toonde sympathie, zich uilend in geluk wenschen en geschenken en zegde toe, de hem door patiënten toevertrouwde zorgen steeds naar best vermogen te zullen blijven beharligen. Nadal ook de heer Vodegel nog zijn dank had uitgesproken voor hel feit. dat dr Schreuder steeds zoo goed voor de patiën ten is geweest en nadat de heer v. Eg- mond een korte toespraak had gehouden, was de officieele huldiging afgeloopen. Daarna begon de receptie.... 't Was gelukkig prachtig weer. want in rijen stond men in den tuin en op het Plant soen te wachten, om binnen te kom^n. 't Was een groote stroom van bezoekers. we zagen ze: moeders, die de volle zorgen van het leven reeds doorgemaakt hebben met een talrijk kroost, daarnaast vaders van gezinnen, die hun dank kwamen uit spreken voor de zorgen, door den jubilaris aan zijn gezin besteed, daarnaast weer jonge menschen, vrouwen en mannen, die de dokfershulp reeds noodig hadden, we za gen daar. we mogen het wel zeggen, deftige burgers naast de eenvoudige uil den ar beidersstand, allen dooreen hun beurt af wachtend. om een woord te spreken van gelukwensch. maar vooral ook van dank, allen getuigend van het uitgestrekt ar beidsveld. dat dr. Schreuder zich in den loop der jaren heeft verworven 't Was een sympathieke hulde en de jubilaris was zichtbaar getroffen. meer dan 150 per sonen kwamen hem gelukwenschen. Daaronder waren ook afgevaardigden van hel Groene Kruis, van den Geneeskun digen Dienst, Ziekenfondsen enz., de mees ten nog met een of ander stoffelijk blijk van belangstelling. - 't Werd in allen eenvoud een inderdaad grootsche hulde, waarvan de herinnering dr. Schreuder en zijn familie nog lang zal bijblijven. GEREF. KERK IN HERSTELD VERBAND. Te beginnen met a.s. Zondag zullen godsdienstoefeningen worden gehouden, des voormiddags te 10 uur en des namid dags 6 ure in het gebouw Prediker, Jan- vossensteeg. Als voorganger zal a.s. Zon dag optreden ds. J. C. Aalders van Amster dam. Inlichtingen bij den heer R. P. Offringa De Kempenaerstraat 81 Oegslgeest. FEDERATIE VAN VEREENIGINGEN VOOR ZIEKENHUISVERPLEGING EN ZIEKENZORG IN NEDERLAND. De jaarvergadering. In de zaal van café „Zomerzorg" alhier hield Zaterdagmiddag bovengenoemde fede ratie haar tweede jaarvergadering. De voorzitter, de heer C. Stolk uit Was senaar opende de vergadering met een woord van welkom tot de aanwezigen. Foto H. Jonker. BINNENLAND. Benoemd is tot hoogleeraar hl de huid en geslachtsziekten aan de Leidsche Uni versiteit dr. J. W. van dar Valk. (Stads nieuws, le Blad). Een overzicht der rijksmiddelen over Februari. (Binnenland, le Blad). De ontwikkeling van het lnchtverkeer. (Binnenland, le Blad). Te Amsterdam is een dievenbende ge arresteerd. (Gemengd, 2e Blad). Branden te Rotterdam en Enschedé. (Gemengd, 2e Blad). BUITENLAND. De Turksche minister van bnitenl. zaken te enève gearriveerd. (Tel., le BI.). Polen beantwoordt de laatzte Lithanen. sche nota. (Buiten!., le Blad). Bet Pransche parlement is naar huis. (Buitenl., le Blad). Eenige Duitschers, in Rnsland gearres teerd, in vrijheid gesteld. (Buiten!., le BI.), Het Amerikaansche vlootbonwprogram. (Buitenl., le Blad). Noodlottige branden. (Buitenl. en Tel., le Blad). Het afgeloopen jaar, aldas spr., is voor do federatie een belangrijk jaar geweesthet aantai aangesloten vereenigingen steeg van 26 op 1 Januari 1927 tot twee en vjjftig tlians, doch er zijn nog te veel vereenigingen, die verzuimden zich bij de federatie aan te sluiten. De secretaris, de heer P. P. de Koning, las daarop de notulen der vorige vergadering, welke onveranderd werden goedgekeurd. De jaarverslagen van den secretaris der Federatie en den leider van het adviesbureau, den heer C. Stolk, werden zonder dat ze gelezen waren de verslagen waren in den beschrijvingsbrief opgenomen onveranderd 1. Minister Waszink; 2. de decaan der Medische faculteit, prof. dr. J. van der Hoeve; 3. de president-curator jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar; i. onze burgemeester m,r, A. van de Sande Bakhuyzen, tevens curator der Universiteit alhier; 5. de geneesheer directeur ran het oud- en nieuw Acadc aisch Ziekenhuis, de heer H. H. Maas. De kascommissie rapporteerde, dat de boeken en bescheiden van den penningmees ter door haar in volmaakte orde werden bevonden, zoodat zij voorstelde dezen func tionaris te déchargeeren voor zijn gevoerd beli eer. Hiertoe werd z. h. st. besloten. De begrooting voor 1928 werd in ont vangst vastgesteld op f.440. De contributie werd op dezelfde basis vastgesteld als het vorige jaar, n.I. voor vereenigingen beneden 3900 verzekerden f.5; tot 6000 verzekerden f. 7.50 en daarboven f. 10. Daarna was de bestuursverkiezing aan de orde. Aftredend waren de heeren H. Nieo- wenhuyzen, P. P. de Koning en dr. G. J. Bots. Hiervan had de beer De Koning te kennen gegeven niet voor herbenoeming als secretaris in aanmerking te willen komen; in zjjn plaats bracht het bestuur den heer J. W. Buyze uit Papendrecht naar voren, die bereid werd gevonden deze functie over te nemen. Een uitvoerige discussie ontspon zich ver volgens over het bestuursvoorstel om het bestuur met twee leden uit te breiden ea aldus te brengen op 9. Na eindelooze debat ten werd met 41 tegen 10 steramen tot uitbreiding besloten. Daarna werd tot stemming overgegaan. De drie aftredende bestuursleden werden herkozen, terwijl voorts in het bestuur wer den herkozen de heeren J. W. Buyze en IV. Zanen te Nieuw-Lekkerland. De voorzitter de heer Stolk, werd met vrijwel algemeens stemmen herkozen. Het bestuur zal nader de plaats bepalen, waar het volgend jaar de jaarvergadering zal worden gehouden en werd voorts ge machtigd een studiecommissie te benoemen o.a. voor het onderzoek van de mogelijkheid tot uitgifte van een eigen orgaan en inzake de ziekenverzorgings-wetgeving. Een voorstel van de afdeeung Zwijndrecht om de statuten in dien zin te wijzigen, Jat het bestuur zal bestaan uit vertegenwoor digers van op te richten streekverbanden, behoudens het door de algemeene vergade ring te benoemen moderamen werd geren- voyeerd naar de te benoemen studiecommissie voor prae-advies. Het aangekondigde referaat van den hees

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1