P. J. COFFRIE t 69"° JAARGANG DINSDAG 13 MAftRT 1928 No 20859 QFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. X >7 tf LEIDSCH DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIIS DER ADVERTENTIEN: 30 Cis per reget voor advertentien ujl Leiden en plaatsen waar agentschappen ran on? Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentièn 35 Cts pet regel Kleine Adverh-ntiAn uitfluitend bi) vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30 Incasso volgens postrerht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 6 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2 35 per week 0 IS Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn. per week „018 Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit 0RIE Bladen EERSTE BLAD. Fnrgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat zij uit sluitend ten aanzien van den door de afd. Leiden van het Nederlandscb Werklieden verbond „Patrimonium" op 13, 14 en 15 dezeT in het gebouw „Patrimonium" aan de Hooglandsche Kerkgracht te houden bazaar, ontheffing hebben verleend van het sluitingsuur voor winkels. A. VAN UE SANUE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRMEN Secretaris. Leiden, 13 Maart 1928. 4S50 EERSTE LUSTRUMVIERING VAN „LEIDENS BELANG". Elders in dit BLad plaatsen wg een foto van het jubileerende bestuur der Leidsche Markt- en Koopliedenvereen. „Leidens Be lang", welke gisteravond in de gezellig versierde zaal van café „l'Union" een feest avond had georganiseerd. Er was vrijwel geen plaatsje onbezet, toen te ruim acht uur de voorzitter de heer Joh. van den Nieuweudjjk, de bijeenkomst opende met een woord van welkom tot alle aanwezigen. Het verheugde spr., dat zoo- velen aan de uitnoodiging van het bestuur gehoor hadden gegeven, en inzonderheid be tuigde hij zjjn erkentelijkheid voor de aan wezigheid van de marktmeesters. Na allen eer genoeglijken avond te hebben toege- wenscht en dank gebracht te hebben aan do medewerkenden voor dezen avond, ver kreeg de heer Heuzen het woord, die een tweetal liederen voordroeg, waarbij hij, voor al in heit eerste blijk ga3 van weinig toou- vastheid. De zang van mej. Korenhof, die daarna optrad, is, zooals wij met genoegen con stateerden, sedert wij haar de laatste maai hoorden, aanmerkelijk vooruitgegaan. Wel iswaar was ook haar eerste liedje niet „van vreemde smetten vrij", maal haar stem heeft aan zuiverheid en haar voordracht aan eenvoud gewonnen. De refreintjes werden door de stamp volle zaai uit volle borst meegezongen. Het Eerste Leidsche Klucht- eD Kevue- gezelschap bracht vervolgens „Filmuuniak- ken' ten tooneele, een a.leraardigste iducnt, waarin de Ueensche komieken Watt en Half-Watt de hoofdrollen vervu.den op een wijze, die de lachspieren den geheelon avond dooi in beweging hield. Er werd vlot geacteerd en wanneer wjj een opmerking zouden wil,en maken, dan zou deze al.een het afschuwelijke Leidsche accent gelden, waarmede de beide Denen hun afkomst danig verrieden. Niettemin het publiek amuseerde zich kostelijk en het applaus drukte dit voldoende uit. Den tooneelisten werd een bloemstuk aan geboden. Tenslotte gaven de heer Ravensbergen, Van Egmond, Groenendijk en mej. Koren hof nog eenige liederen ten beste, waarmede ze veel succes oogstten. Na de gehouden tombola om fraaie prij zen, werd een aanvang gemaakt met het bal, waarbij «The Popu.ar Jazz", weike ook iü den vooravond de stemming had opge vrolijkt, voor goede muziek zorgde Het was voor „Leidens Belang" een ge slaagde en voor de bezoekers een goede avond. EEN EERVOLLE UITNOODIGING. Onze stadgenoot dr. W. P. Jortssen, lec tor in de anorganische scheikunde aan de Universiteit alhier, is evenals prol. G. Ur- bain te Parijs uilgenoodigd om als builen- landech gast het Tsjecho Slowaakscb Na tuur en Geneeskundig Congres, dat einde Mei te Praag zal worden gehouden bij Ie wonen en daarop een voordracht te houden. Geheel onverwacht bereikt ons heden morgen de droeve tijding van het overlijden |van onzen hooggeachten oud-collega, den |heer P. J. Coffrie. Het is nog slechts een jaar geleden, dat onze vriend Colfrie. na een veertigjaren werkkring aan ons Blad, officieel afscheid |van ons nam, om in de Residentie nog I eenige jaren van zijne zoo bij uitstek wel verdiende rust te gaan genieten. I Hoe ongaarne hij ook het redactiebureau, |oat hem lief geworden was, verliet, zijn Vlakke gezondheid liet hem niet toe ver ben journalistieken arbeid te verrichten; In Leiden blijven wonen, waar hij zoovele ■Jaren zijn werkzaam leven had geleid, neen, ■Jat kon Coffrie niet; het stuitte hem tegen de borst dagelijks als ambteloos burger met Personen in aanraking te komen met wien iül) vroeger gedurende lange jaren beroeps- jelaties had onderhouden. Hij ging naar Den Haag, waar zijn jongste zoon woonde, maar Ijdjn hart bleef in de Sleutelslad: bij de tal- I ooze vereenigineen en corporaties, in wel- I *er midden hij eertijds dagplijks placht te erkeeren, in het redactiebureau, waar jon gere krachten de taak, welke hij 40 jaren lang met zeldzame toewijding en liefde voor het vak zijner keuze had verricht, hadden overgenomen. Coffrie kwam niet vaak meer in Leiden; de man, die krachtens zijn capaciteiten en werklust met recht een sieraad voor den journalistieken stand genoemd mocht wor den, schaamde zich, zich in onze straten te vertoonen uit vrees, dat een van zijn hon derden kennissen herinneringen uit ouden tijd zou ophalen. Toevallig kwam hij een maand geleden even het redactiebureau binnenstappen. Hij zag er oogenschijnlijk goed uit; zijn eerbiedwaardige grijze haren leken een tikje witter geworden, doch in den gemoedelijken, jovialen toon. waarmede hij zich tot ons richtte, meenden wij den ouden Coffrie van vroeger weer te herkennen Maar wie iets dieper zag. die bemerkte een lichte beving in zijn stem. welke maar al te zepr verried wat er in ziin ziel omsing. nu hij weer eens even te midden van zijn collega's in het hem welbekende milieu ver toefde. En toen Coffrie ook nog even de zetterij inliep en daar al die bekende gezichten achter hun machines zag zitten, toen over stelpten hem de aandoeningen; zijn ge stalte scheen meer gedrongen te worden en schijnbaar eenifre jaren ouder dan hij ge komen was, vertrok Coffrie Als een gebroken man Weinig konden wij toen vermoeden, dat hij zoo spoedig voor goed van ons zou heen gaan. Helaas, de kwaal, welke hem noopte zijn penhouder neer te leggen, werd ock zijn doodsoorzaak. Gistermiddag, geheel onverwacht is hij ingeslapen Beste colleg-i. wij zullen u niet vergeten. Rust in vrede. Wij meenen aan de nagedachtenis van onzen braven collega verschuldigd te zijn nog het een en ander uit zijn journalistieken loopbaan te vermelden. Geboren in 1866 te Leiderdorp, verhuisde hij reeds in zijn tweede levensjaar naar Lei den. Zijn familie bestemde hem voor het onderwijs, waartoe hij zich evenwel weinig aangetrokken gevoelde. Niettemin voldeed hij aan het verlangen zijner familie en volgde eenigtn tijd het on derwijs aan de Kweekschool voor Onderwij- zers(-essen) alhier. Reeds gedurende zijn kweekelingschap schreef hij het een en ander voor de pers, waartoe hij zich meer dan tot het onderwijs aangetrokken gevoelde en op 1 Maart 1887 kreeg de jonge Coffrie een plaats aan de redactie van ons Blad. In de eerst© jaren maakte hij met den heer J. van den Dop de geheele redactie uit en het behoeft geen betoog, dat voor beiden hard werken, vaak tot diep in den nacht, ge boden was, ook al vertoonde het dagblad wezen uil dien tijd dan ook een minder om vangrijk beeld dan tegenwoordig. Coffrie toonde steeds een bijzondere voor liefde voor het buitenwerk, doch was op het bureau te veel noodig om zich daaraan ge heel te kunnen wijden. Niettemin liet hij zich ook op dit terrein van zijn beste zijde kennen. Denken wij slechts aan zijn pittige ver slagen van de terechtzittingen van de Haag- sehe Rechtbank en van het Leidsche Kan tongerecht, welke door het krantenlezend publiek met bijzondere aandacht werden ge volgd. Ofschoon Coffrie herhaalde malen aanbie dingen kreeg van Rotterdamsche bladen om derwaarts te komen, heeft hij aan dien roep stem nooit gehoor gegeven; daarvoor was hij te zeer aan Leiden ep het „Leidsch Dag blad" gehecht. Met den groei van het bedrijf nam ook de formatie van den redactiestaf in omvang toe. Het minzaam karakter van Coffrie droeg er evenwel in niet geringe mate toe bij, dat er steeds een bijzonder prettige collegiale verhouding bleef bestaan En ook de samen werking. met zijn superieuren, de heeren A W Sijlhoff, gedurende vele jaren met den heer G. Henri Sijthoff en met den tegen- woordigen directeur-hoofdredacteur, den heer J. W. Henny, was steeds van den meest vriendschappel ijken aard. Altijd is Coffrie gebleven dezelfde opge wekte. maar toch stille en bescheiden wer ker, die met fijnen tact aanvoelde, hetgeen de lezers verlangden en zich geen moeite te veel achtte om aan die verlangens te vol doen. Bij de vele Leidsche vereenigingen, waarmede hij uithoofde van zijn beroep in aanraking kwam. was hij bemind om zijn eerlijke, opbouwende critiek, om zijn joviale omgangsmanieren en om zijn bescheiden op treden. waar dit noodig was. Ook zij zullen zijn nagedachtenis in dank bare herinnering bewaren. De ter-aarde-bestelling van het stoffelijk overschot zal plaats vinden a.s Donderdag middag om halféén op de begraafplaats „Bhijnhof". VEREENIGING TOT BEVORDERING VAN DE OPLEIDING TOT INSTRUMENTMAKER In het Natuurkundig Laboratorium is gisteravond de 27ste jaarvergadering ge houden van bovengenoemde vereeniging De voorzitter, prof. dr. W. J. de Haas, herdacht in zijn openingswoord de nage- i dachtenis van dr. C. W. Janssen, die een der warmste vrienden van de vereeniging is geweest. Daarna las de secretaris dr. C. A. Crom- melin de notulen voor van twee vergade ringen. De voorzitter die als bestuurslid aan de beurt van aftreden was werd bij acclamatie herkozen. Prof. dr. de Haas nam zijn herbenoeming aan. Dr. Crommelin doet nadat namens de Kas nazïeners verslag van de Kascontrole is uitgebracht, voorle zing van het 27e jaarverslag, over 1927, waaraan wij het volgende ontleenen: In hst jaar 1927 werd de vereeniging zwaar getroffen door hel overlijden van dr C. W Janssen, een der warmste vrienden der Leidsche opleiding dr Janssen was de zoon van wijlen den heer P W. Janesen, den stichter van het Janesenfoncia voor Vakopleidingsbeurzen Toen prof. Kamer- lingh Onnes in 1897 in aanraking kwam met den heer P W. Janssen en toen deze belang in de opleiding begon te stellen ten belangstelling die al spoedig tot de op richting van hel Fonds leidde was het reeds dr Janssen, die namens zijn vader de onderhandelingen voerde. (Deze eerste correspondentie werd in 1926 door wijlui dr Janssen aan de vereeniging voor haar archiel afgestaan). Na den dood van den heer P. W Janssen in 1903 werd in den zoon de wensch levendig om het door zijn vader gestichte fonds, dat voor de op!ei ding zoo schoone vruchten afwierp, ni stand te houden, heigeen hij bereikle door jaarlijks een belangrijke som voor de on dersteuning van bekwame doch minver mogende leerlingen in het Fonds te storten. Men kan dan ook met recht zeggen, dat van dien tijd af de naam van het Fonds zoowel op den vader als op den zoon be trekking heeft gehad. Toen in Febr. 1926 prof. Kameringh Onnes kwam te sterven, heeft dr. Janssen, zoodra hij van het be stuur der vereeniging vernam dat het werk geheel op dezelfden voet zou worden voort gezet, zich onmiddellijk bereid verklaard zijne bijdrage ook voor het vervolg te hand haven. Het was voor het bestuur een groot© voldoening, toen het bij gelegenheid van het 25-jarig beslaan der vereeniging in 1926. aan dr. Janssen het eerelidmaatschap benevens een exemplaar der Musschen broek-medaille kon aanbieden Zonder twijfel is dr. Janssen een der warmste vrienden der Leidsche opleiding geweest en heeft hij, als slechts weinig anderen, tot hare ontwikkeling en haren bloei bij gedragen Zijn naam zal in onzen kring steeds met eerbied worden genoemd. Het aantal leden der vereeniging onder ging een kleine vermindering. Door over lijden of bedanken verloren wij 11 leden, er meldden zich 2 nieuwe leden aan. zno- dat op 31 December 1927 het aantal le den bedroeg 247. De algemeene vergadering vond plaat? den 5den April 1927. In deze vergadering werd verslag uitgebracht door de commis sie tot het nazien der rekening en ver antwoording over 1926. bestaande uit de heeren E. C. Wiersma en J J Curvers Op grond van dit verslag werd de secre taris-penningmeester gedechargeerd Van de bestuursleden moest de heer Roelofsz pe riodiek aftreden. In zijn plaats werd ge kozen de heer G. E. E. Kuijntjes. direc teur der Leidsche Ambachtschool Het be stuur was na deze verkiezing aldus samen gesteld: prof. dr W. J. de Haas. voorzitter, prof. dr. W. H. Keesom, onder-voozitter; dr. C. A. Crommelin, secretaris-penning meester, G. E. E Kuijntjes; dr. S. Holst Weber; dr. G. Holst. ir. J. A Tours. De toestand der geldmiddelen werd ge heel beheerscht door een krachtig streven naar versobering en bezuiniging. Alleen die uitgaven, die onvermijdelijk mochten heo- ten, konden gedaan worden. Veranderingen in het onderwijzend per soneel kwamen niet voor. Voor de practische opleiding zorgden de beambten van het Natuurkundig Lahora- torium. nl. de heeren G J. Flim en H J. Wismeier voor het instrumentmaken. O. Kesselring voor het glasblazen L. Ouwer- kerk, A. Ouwerkerk en H. Th. van der Starre voor het amanuensisvak en W. Walstra voor het smeden en bankwerken en het machinevak; zij allen genoten een toelage uit de kas der vereeniging Verder waren de heeren P. J. van der Baan en C. F. L. Kraaneveld als leeraren in het instrumenmaken en de heer A R. B Gerritse als Ieeraar in het glasblazen uitsluitend voor rekening der vereeniging werkzaam. Gaarne maakt het bestuur van deze ge legenheid gebruik om uiting te geven aan zijn erkentelijkheid voor den voorbeeldigen ijver en plichtsbetrachling van het onder wijzend personeel. Het is ervan overtuigd, BINNENLAND. Te den Haag is overleden de .er P. I. Coffrie, gedurende 40 jaren redacteur aan ons Blad. (Stadsnieuwsle Blad). Hei honden van cnrsnssen in zake eerste hulp bij ongelukken. (Binnenland 2e Blad). Het onderzoek naar ons distributiestelsel* (Binnenland. 2e Blad). De vervalschte credietbrief. (Gemengd. 3« Blad). Gasverstikking te Rotterdam. (Gemengd, 3c-i Blad). BUITENLAND. Het conflict in de Berlijnscbe metaalindns* trie schijnt als geëindigd te mogen worden beschouwd. (Buitenl. Ie Blad). De weigering van Roemenië inzake dt optantenkwestie. (Buitenland le Blad). De Engelsche vlieger Kinkhead is in zee gevallen en omgekomen (Buitenl. le Blad). Ernstige treinramp op Ceylon. 21 dooden. (Tel le Blad). dat de bloei waarin de opleiding verkeert en dé goede naam. die zij zich allerwtge heeft welen te verwerven in de eerste en voornaamste plaats te danken zijn aan do bekwaamheid en de toewijding der leeraren. Het aantal leerlingen bedroeg bij den aanvang des jaars 57 In den loop van 1927 verlieten ons 12 leerlingen Eén werd geplaatst als technicus le klasse aan het Natuurkundig Laboratorium te Leiden: zeg als instrumentmakers aan Philip's gloei lampenfabrieken te Eindhoven: twee atg amanuenses aan laboratoria: twee alg technici aan Laboratoria te Delft en te Walsdorp: één vertrok naar de Staatliche Oplikerschule te Jena. In 1927 werden 15 nieuwe leerlingen aangenomen, komende van de ambachts scholen te Apeldoorn. Deventer. Den H.iag, Leiden, Schiedam, IJmuiden, Utrecht en Oo9tburg. Evenals in vorige jaren konden ook in 1927 sommige leerlingen ondersleuning ont vangen uit het. door wijlen den heer P. W. Janssen gestichte, ,,Janssenfond9 vooc Vakopleidingsbeurzen". In September werden wederom als naar gewoonte de practische instrumenten- makersexamen afgenomen. De vacantiecursussen vonden op dr ge wone wijze in de tweede helft van Aug. plaats. Aan den cursus voor instrunru-nt- maken werd door 18. aan dien vo.u glas* blazen door 50 personen deelgenomen. Steeds meer en meer beginnen deze va* canliecursussen een internationalen he- teekenis te krijgen, hetgeen hieruit blijkt, dat zich 17 Engelsehen en 1 Deen onder de deelnemers bevonden Gaarne brengen wij een woord van wel- gemeenden dank aan die leden van on3 onderwijzend personeel die met de leiding der cursussen belast zijn gewast Ook in 1927 werden herstellingen aan of constructies van niet aan de opleiding of aan het laboratorium toehehoorende toestellen en instrumenten verricht, dio EERSTE LUSTRUM „LEIDENS BELANG" 11 •I Het bestuur der Leidsche Markt- eu Koooliedenvereeniging „Leidens Belang", die gisteravond op feestelijke wijze haar eerste lustrum vierde Zittend van links naar rechts de heeren: K. Lotle (secretaris), J. van den Nieuwendijk (voorzitter' en S. Brand (penningmeester). Daarachter staande in dezelfde volgorde de hperen: H. Regeer II. Prins, W. Pieteise, D. Honders, P. J. de Nobel en W. Kok.

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1