UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. VISSCHERIJ-BER1CHTEN. SPORT. BUITENLANDSCH GEMENGD LAND- EN TUINBOUW. BOSKOOP. De ontslagen onderwijzer aan de Ned. Herv. School, alhier. J. S.. is naar het Huis van Bewaring overgebracht, verdacht van het plegen van niet te noemen handelingen met aan zijn zorgen toevertrouwde kinderen. BODEGRAVEN. Naar wij vernemen zal legen Donder dagmiddag 2 uur een vergadering van den raad worden uitgeschreven. Op de agenda komt o.a. voor een voorstel-Beyen om de officieele stukken weer te doen opnemen in het plaatselijk blad. HAZERSWOUDE. Burgerlijke Stand. Bevallen: N. van der Kley, geb. de Gelder, d. S. van Gemeren, geb. Ie Clercq, <L M. Harkes geb. van Kooten. z. Overleden: K. Slootweg, echtg. van A. Blijleven, G7 jaar. Ds. W. Gispen, predikant der Geref. Kerk alhier komt voor op het tweetal ter be roeping voor predikant te Delft. Door den werkman Joh. van Veen werd in den Geerpolder een witte mol gevangen. Zeker wel een zeldzaamheid. OUDE-WETERING. Maandagmorgen had de heer M. v. T. alhier zijn manifacturen-auto geladen ten einde' te gaan venten. Toen hij de motor aan sloeg kwam de wagen plotseling in be weging, doordat de eigenaar verzuimd had de remmen aan te zetten en de weg voor zijn woning een weinig afhelt. Doordat de wagen recht met den kop op de ringvaart stond moest deze onvermijdelijk in het water terecht. Do heer v. T. kon zich nog tijdig uit de voeten maken, zoodat persoonlijke ongelukken niet voorkwamen. Verzekering dekt de schade. De auto werd later op den dag weer op het droge gebracht. DE KAAG. Onder den veestapel van den he'er W. N. al'hier is mond- en klauwzeer waarge nomen. RIJPWETERING. Tot lijdelijk onderwijzeres aan de R.-K. Par. School alhier is met ingang van 12 Maart benoemd Mej. H. M. J. Wagenaar van Roclofarendsvcen. WADDINXVEEN. Alhier is de prijs der volle zoete melt van 13 op 12 cent de' liter gebracht. De onbezoldigde rijksveldwachter-jacht opziener J. Lindhout. is door den burge meester benoemd lot dienaar van politie, WOUBRUGGE. Woubruggenaren uit 1885. (Vervolg.) "Waaraan thans niemand meer denkt, was oudtijds een moment in ons dorp, waar ieder mede bezig was als de tijding kwam, dat een kruitschip in aantocht was. De veldwachter liield zich al gereed, om in actie to komen, zoodra de roode vlag van het vaartuig aan 's Molenaars in zicht kwam, en de sergeant-dienstgeleider verlof had bekomen met het schip de Woudwate- ïing te passeeren. Bij onze zeventigers en ouderen is de overlevering nog bekend van hun ouders cn grootouders, dat het kruitschip te Leiden 12 Januari 1807, in de lucht vloog; zij ver haalden ons dat in het midden der vorige eeuw hier geen kruitschip mocht passeeren vooraleer de vuren in do huizen waren ge doofd, iets wat des winters geen aange naam bevel was. Langzamerhand werden die voorzorgs maatregelen minder; de kruitschepen wer den zelfs, hoewel met eeD lange tros, toch door oen stoomboot gesleept; later werd dat gevaarlijke goedje met een motorboot vervoerd, en thans, al jaren, hoort en z.et men er niets meer van. Onze jongeren spreken meermalen over ,,de Wildewerf" en ,,de Schapenwerf", te genwoordig een complex huizenhet laatste erf ontleent zijn naam aan de oude scho- penschuur, welke daar oudtijds stond van Hannes Kuilenburg, die ook bijen hield. Wie ziet nog Diet dien herder op een zomermorgen, als de zon aan den horizon kimde, als hij met zijn schilderachtige kudde schapen de schoone allee-'s van den polder „Vierambacht" inging, om voor zijn kleinvee voedsel te zoeken, terwijl ziju ,,Duitsche herder" steeds zorgde, dat de beestjes niet op den weg gingen liggen en daardoor de passage zouden belemmeren. Auto's maakten toen onze stille wegen niet onveilig, zelfs nog geen fietsen. Alleen de zoon van onzen burgemeester. Piet de ltidder, een onderwijzer, haalde zijn kunst stukken op zoo'n oudmodel, eon groot voor wiel met een miniatuur achterwieltje, uit. Dat zeer onhandige voertuig is nog de oor zaak van zijn dood geweest; na een val moest zijn been worden afgezet en stierf hij 13 Juli 18S7. Onze schaapherder Kuilenburg had het niet te breed; hij moest leven van de op brengst der wol en den verkoop der mest; enkele der beste schapen gingen naar Abra ham Meijer, den dorpsslager met zijn groot gezin, die vanaf het jaar 1810 onze vaderen van vleesch voorzag. Die moer dan 100 jaar oude slagerij ver dween in 1903. Wij zien nog den ouaen grooten kastanjeboom met ronde bank er omheen voor zijn slagerij, waar velen des avonds, na gedane dagtaak, in de schaduw kwamen rusten en om het dorpsnieuws, eat in de barbierszaak van den oudeD heer Blom, was besproken, te vernemen Thans is nocb baük. noch boom meer te vinden.De notabelen hier waren oudtijds trouwe lezers van ,,de Leidse Courant" en van do „Üpregte Haarlemmer"; doordat zij in het ..kranten-kollegie" waren, kregen zij hun bneven een stuiver goedkooper thuis bezorgd; de middenstanders lazen ,,Do Rijzende Nieuwsbode" =!ens per week; het meeste nieuws kwam toen uit den scheerwinkel. HAARLEMMERMEER. Maandagavond wilde de bestuurder van een met groote snelheid rijdende per sonen-auto. komende uit 's-Gravenhage, in volle vaart een der zijwegen van den Hoofdweg alhier opdraaien, terwijl op het zelfde oogenblik de chauffeur van een ander motorrijtuig dpnzelfden bocht wilde nemen. Eerstgenoemde automobilist remde zoo krachtig, dat van een der achterwielen bij den draai dien de auto maakte, de banden afvlogen en eenige meters verder terecht kwamen. De auto kwam hierop na 'n groo ten zwenk tegen een booiti terecht en werd deerlijk gehavend. De bestuurder kwam met den schrik vrij. KATWIJK AAN DEN RIJN. St. Frauciscus. De R.K. vereeniging tot steun bij opname in een ziekenhuis. „St Franciscus" hield gisterenavond haar jaarvergadering in de zaal Fennes. De voorzitter de heer H. Bos kamp leidde de vergadering. Na opening door den voorzitter en lezing der notulen door den secretaris den heer W. J. van Leeuwen las dezelfde functionaris het jaar verslag waaraan we het volgende ontleenen: Het ledental bedraagt 324 (in 1926 321); cr staan 227 kinderen ingeschreven (vorig jaar 232); overleden zijn in 1927 3 leden en 3 kinderen. Voor verpleging zijn in een ziekenhuis voor rekening der vereeniging opgenomen 5 leden met 87 verpleegdagen en 3 kinderen met 32 verpleegdagen. Dan deed de penningmeester de heer F. J. Luvten rekening en verantwoording. De inkomsten bedroegen f. 689.08, de uitgaven f 521.18, batig saldo f. 167.90. Met het saldo van vorig jaar maakt dit het bedrag van f. {-05.30. De reservekas geeft een ba- lig saldo aan van f. 699 83. De totale be zittingen bedragen dus f. 1105.13, De re kening was nagezien door den heer C. v. d. Marei die een gunstig rapport uit bracht en meende namens de vergadering een woord van dank te mogen brengen aan den penningmeester voor zijn accu raat beheer. Besloten werd aan Het Wit- Gele Kruis f5.af te dragen De aftreden de bestuursleden H. Boskamp en Nic. Oudshoorn werden met groote meerderheid herkozen. De contributie werd vastgesteld als vorig jaar n.l. 4 cent per lid per week. Besloten werd in de kosten van vervoer der zieken naar een ziekenhuis per auto bij te dragen tot een maximum van f. 5. per keer. Na rondvraag die niets belang rijks opleverde werd de vergadering met gebed gesloten. Na eenigen tijd af zanden zijn er weer een drietal perceelen goede tuingrond in gebruik genomen in de Zanderij „Wester- baen". Na een jaar afzanden zal er van de z.g. „Koestal" waar men nu met het zan den genaderd is, niet veel meer overblijven. Van de oude brug bij de Turfmarkt is thans niets meer aanwezig. Vandaag zal de baggermachine het vaarwater aldaar op de vereischte diepte brengen. Dan nog de schoeiingwerken waar de brug gelegen heeft in orde brengen en hel werk is af. KATWIJK AAN ZEE. Met den aanleg der Kerktelefoon der Geref. Kerk schiet het al mooi op. Reeds zijn door het lijnpersoneel van de Rijkstele graaf een tiental woningen van zieken en slechthoorenden aangesloten en zal binnen kort aangevangen worden met den aanleg van de binnenleidingen en het plaatsen van luidsprekers en hoofdtelefoons. Verwacht wordt als de microfoon in de Kerk is aangebracht, dal de luisteraars Zon dag 25 dezer den kerkdienst dan thuis kun nen medeleven. NOORBWIJK-BINNEN. Mej. B., alhier, weid op het kruispunt Douza^trac tVoorstraatOf femweg door een auto aangereden. Haar rijwiel werd ernstig beschadigd. Het is een wonder te noemen, dat zij zelf er met den schrik vrij van kwam. De auto reed door. NOORDWIJK AAN ZEE. Reddingsbrigade. In „Centraal" vergaderde gisteren de N.R.B. onder leiding van dr. C. H. Her manides. Na een welkomstwoord tot de aan wezigen werd medegedeeld, dat de verze keringskas reeds f. 1000 telt. De notulen werden gelezen en ongewijzigd vastgesteld. Medt-deeling werd gedaan, dat de Oranje vereniging f. 10 in de kas van de N.R.B. zal storten voor het jaar 1927, en dat de aigemeene vergadering wordt gehouden te Leiden op 2den Faaschdag. In het jaarverslag van den secretaris werden alle vermeldens waardige feiten herdacht, waama aan den steller van dit punctueel vers.ag, den heer S. Verloop, dank werd gebracht. Het jaar verslag van den penningmeester gaf een batig saldo aan van f.288. De heeron A. Vermeulen en Jac. van Beelen hadden de rekening gecontroleerd en in orde bevonden, liet materiaal verkeert in goeden 6taat. Do zwemoefeningen te N oord w jj ker hout zijn goed geslaagd. Twee leden immers zijn ge slaagd voor liet diploma A. van den bond. De aftredende bestuursleden, de heeren Jan van Kan Sr. en S. Verloop, werden met grooto meerderheid herbenoemd. Ook alle hoofdleiders en leiders werden herkozen Be sloten werd ora de leden in de gelegenheid te stellen examen te doen voor een diploma E.H.B.O., nu de cursus, gegeven door dr. C H. Hermanides, is geëindigd. Ook de leden, die reeds een diploma behaalden, maar wibi diploma niefc meer geldig is (zoon diploma wordt slechts verstrekt met een geldigheidsduur van enkele jaren) kunnen zien opgeven bp den heer S. Verloop de Ruy ter straat, Noord wijk aan Zee. Het examen zal worden afgenomen door dr. Hermanides mei assistentie van een alhier gevestigd geneesheer. De cursus omtrent zeestr«>omin- gen, die gegeven zal worden door den heer v. d. Niet, bootsman van de reddingsboot, zat aanvangen Vrijdag 16 April in „Centraal". Als kasnazieners voor 192S werden benoemd de heeren Th. Verloop en Teikema. Besloten werd ora inplaats van het voorgestelde be drag ad 1200 van dit jaar f.250 in de verzekeringskas te storten. Als afgevaar digden naar Leiden werden benoemd de heeren H. Lüscher en S. Verloop. Aan het einde der vergadering werd aan den voor zitter, dr. C. H. Hermanides, namens de cursisten van de E.H.B.O.-cursus een taart aangeboden voor zpn belanglooze bemoeiin gen. Hierna sluiting. Van gemeentewege is den laatsten tijd veel werk gemaakt lot verbetering van de voetpaden. Zoo zijn al op verschillende straten verhoogde voetpaden aangelegd. Thans is onderhanden de Huisterduin straat althans het gedeelte vanaf het eind station cn het laatste gedeelte van den Oude-Zceweg. Dit werk zal zeker ook bij dragen tot verfraaiing van deze drukke ver keerswegen. NOORDWIJK. St. Hyacinthus. Gisteravond vergaderde de R.-K. Bloe mistarbeidersbond St. Hyacinthus, in het Juvenaatsgebouw. De opkomst was slechts matig. Na een inleidend woord van den voorzitter, den hoer Jan Zwarts, werd het woord verleend aan den heer B N. Loerak ker, die allereerst in herinnering bracht het door de leden opgemaakte program voor het komende Collectieve Arbeidscontract, waarover hij als gemachtigde der organisa ties, verschillende besprekingen had gehou den. Na vele geopperde bezwaren van pa troonszijde is men met de Katholieke on Protestantsche werkgevers tot ccn compro mis gekomen. Om, waar nu de arbeiders 7 maanden den vrijen Zaterdagmiddag heb ben en zij gevraagd hadden dezen te ver krijgen over het geheele jaar, een tege moetkomende houding in te nemen, door de bestaande termijn in deze met twee maanden te verlengen, doch het verzoek niet toe te staan voor de maanden Juli, Augustus en September. De Neutrale Pa troonsbond wilde echter van geen enkele toenadering weten en wilde zonder meer op hot oude contract doorgaan. De mee ning van het hoofdbestuur, alsook van de afdeelingsbesturen was, dat men met bet voorstel genoegen kaD nemen- Na eenige besprekingen in deze wordt zonder hoofde lijke stemming deze meening door dc ver gadering bekiachtigd. Met den Neutralen Patroonsbond is, na het gedane voorstel der beide patroonsorganisaties in deze nog maals gecorrespondeerd met het resultaat dat door deze is toegezegd a.s. Donderdag een bespreking met de arbeidersorganisar tics te willen hebben, wanneer echter dez© onderhandelingen op niets mochten uitloo- pen, dan zulleD personeelvergaderingen worden uitgeschreven en zoo noodig nep Spr. aller medewerking in tot het ©lagen dezer personeelsvergaderingen. Met een kernachtig woord van propa ganda voor den Roomschen arbeidersbond eindigde spreker. Hierna verkreeg de heer r. d. Kamp, Se secretaris van den Transportarbeidersbond afd. Leiden het woord, die een alhier op geworpen bewering als zouden er in die afdeeling vele leden zijn, die een gemengd huwelijk hadden aangegaan, geheel kwam logenstraffen. De geestelijk adviseur, kapelaan Nijssen sprak nu nog een ernstig woord, waarin hij er op wees dat men niet alleen trouw lid der organisatie moet 2iju, doch dat men hierbij tevens propagandist moest zijn, waarmede men dan tevens zijn eigen belang dient. Na een korte rondvraag dankte de voorzitter de sprekers van dezen avond en sloot deze bijeenkomst met gebed. OEGSTGEEST. Reeds vóór het vastgestelde aanvang»- uur was het gebouw voor Chr. Belangen aan den Morsch gisteravond geheel bezet met belangstellenden .Ds. G. Henneman verzocht te zingen Gezang 7: 1 en 2. Bij den aanvang dankte ds. H. voor de grooto opkomst, en gaf vervolgens een kort overzicht van het werk van den Indischen predikant, waaruit o.m. bleek, dat met vele moeilijkheden te worstelen is in dit uitge strekte arbeidsveld. Z.E. bracht ons op reis naar dit wonder schoons land van uit het Suezkanaal, door middel van prachtige lantaarnplaatjes. De foto's, alle eigen opname waren voor ieder duidelijk en gaven een heel aardig over zicht van verschillende havens, steden, dor pen en schitterende natuurtafreelen. De aanwezigen hebben dezen avond dankbaar genoten en keerden na het zingen van Psalm 97: 1 voldaan huiswaarts. SASSENHEIM. Onze plaatsgenoot, de heer D. Fortuin, wordt voorgedragen voor onderwijzer aan de Schellingwouderschool te Amsterdam. VOORSCHOTEN. Bij het vee van een veehouder alh'.cr is mond- en klauwzeer geconstateerd. Gisteren reed de heer W. K. per rij wiel op de WijngaaTdeniaan en stak den weg over, terwijl een auto van de firma 1L achter hem aankwam. W. K. werd aange reden, het rijwiel vernield, terwijl de berij der een bloedende wonde aan zijn been opliep. De autobestuurder bracht den heer W K naar zijne woning. Proces-verbaal is opgemaakt. VOORHOUT. Gedeputeerde Staten deze provincie, hebben in beginsel goedgevonden toeslem ming te verleenen. lot bet doen van proef boringen ten dienste der aan te leggen waterleiding. WARMOND. Met ingang van 1 Januari 1928 is benoemd tot eerelid van hel Historisch Ge nootschap te Utrecht, de heer W. C. H. Machen, alhier. XJMUIDEJf, 13 Maart. VISCHPRIJZEN. 19 Tarbot per E.G. f. 1.50—f. 1.30; 8 Gnet per kist van 50 E.G. f.68—f.30; 1002 Tongen per E.G. f. 1.75—f. 1.30; 9 Groote Schol f.27—f.17; 10 Middelschol f.25—f.19; 18 Zetscho! f.34—f.22; 382 EleiDe Schol f. 27—f. 7.50; 13 Bot f 7.50 f.2.70; 36 Schar f. 12.50—f.6; 12 Tong schar f45f. 29, alles per kist van 50 E.G.; 18 Koggen per 20 stuk3 f.25 19.50; 134 Vleeten per stuk f. 2.E0—f. 1.05; 23 Pieterman en Poontjes f. 11.50f. 7.50; 40 Groote Schelvisch f44f. 2241 Mid del Sc hel vise h f.36f. 25; 111 Kleinmiddel Schelvisch f.28f.20; 254 Eleine Schelv, f. 22—18; alles per kist van 50 E.G.; 463 Kabeljauw per kist van 125 E.G. 24— f. 15300 Gullen per kist van 50 E.G. f. 11.50f. 6.50; 271 Lengen per stak f. 2.33 f.0.75; 26 Heilbot per E.G. f. 1.40—11.30; 176 Wijting per kist van 50 E.G. f. 6—f.3; 754 Koolvisch per stuk f.1f. 0.38 Aangekomen 11 stoomtrawlers en de log ger KW. 110 met f. 663 besomming. WATERPOLO. L. Z. C. I—ZIAN I 1—0. Voor de wintercompetitie is gisteravond gespeeld L.Z.C. IZ.I.A.N. I met als resul taat 10 voor L.Z.C. Rost: 00. Beide partijen speelden met invallers. ERNSTIGE VLIEGONGEVALLEN. De luitenant-vlieger Kinkhead, die het watervliegtuig beproefde, waarmee hij voornemens was een poging te ondernemen om hèfc wereldsnelheidsrecord te breken, stortte voorover in zee vóór Southampton. Bestuurder en vliegtuig verdwenen in de golven. Kinhead vloog sedert 10 minuten op een hoogte van 400 voet, toen zijn vliegtuig viel. Toen de nacht viel was men er nog niet in geslaagd het wrak van het vliegtuig op te sporen. Een vliegtuig is bij Kaapstad gevallen. De bestuurder eu zijn passagier, ecu dok ter, zijn gedood. EEN BRUTALE POGING TOT BEROOVING. Zaterdagmiddag kwamen een man en een vrouw in de zaak van een bekend juwelier te Hamburg en lieten zich door de verkoop ster eenige brill iantringen toonen. De vrouw stak een paar ringen aan haar viu- ger om naar zij beweerde, de glans van de steenen beter te kunnen waarnemen. Plotseling trok de man een revolver en dwong de verkoopster, de handen omhoog te houden, greep zeven brilliantringen en ging er vandoor De verkoopster slaagde er in de vrouw vast te grijpen. Terwijl de man zich zijn achtervolgers van het lijf trachtte te houden door het afvuren van zijn revolver, liep hij de drukke Ganee- markt over en schoot in een zijstraat een glazenmaker neer die hem wilde tegenhou den. Deze man werd zwaar gewond en overleed weinige oogenblikkeD na zijn aan komst in het ziekenhuis. De vervolging werd intusschen niet gestaakt. De roover richtte weder nieuwe schoten op zijn vervolgers, waardoor een kantoorbediende in den schou der werd getroffen. Tenslotte slaagde een agent er in den raaD te vatten en tc ont wapenen. Het bleek een 20-jarige mechani- cien te zijnde vrouw waarmede hij samen leefde cn die met hem had gepoogd den diefstal te plegen, is cveneenB gevat. Do stolen ringen bevonden zich nog in het bezit van den dief. ONTPLOFFING EN BRAND. Te Kingslyrm heeft gistermorgen een ge weldige oDt-ploffing plaats gehad in een distilleerderij, gevolgd door een zwaren brand. Daarbij zijn drie menschen om het leven gekomen. De eerste gToote ontplof fing werd gevolgd door een groot aantal kleinere, doordat tengevolge van de hitte oen groot aantal vaten en bussen sprongen. Het Nederlandsche stoomschip „Poliep", van de firma H. van Krieken cn Co. to Rotterdam, lag in de haven in de nabijhexi en heeft met een straal aan het blusschings- werk deelgenomen. SCHEEPSRAMP. De stormen hebben op de Japansche kust een aantal slachtoffers geëischt. In de baai van Tokio is een schip gezonken, na dat het op de rotsen geloopen was. De bemanning van 43 koppen kon echter wor den gered. Vier andere «chopen zijn ge strand. Marinevaartuigen uit Yokohama hebben een poging gedaan om redding te brengen, maar moesten doze door het slech. te weer staken Men vreest, dat in 't geheel 164 menschen, die zich op de in nood ver- keerende schepen bevonden, omgekomen zijn. ONVEILIG NICE. In drie dagen zijn te Nice 3 beroovingen op groote schaal in hotels voorgekomen. Zaterdagavond is een Engelsch gezelschap in één van de grootste hotels voor 600.000 francs aan juweelen afhandig gemaakt, ter wijl een nog groot-er bedrag aan effecten verdween. VAN DE GROOTE PYRAMIDS GEVALLEN. Een Engelsche toerist, die de groote py- ramifle in Egypte beklom stuikelde en viel dcod vóór de oogen van een talrijk gezel schap. DE AARDVERSCHUIVING IN BRAZILIË De berichten uit Santos over de ontzet, ten de ramp, die daar ten gevolge van een aard-verschuiving van deD heuvel Montser rat- heeft plaats gehad, zijn nog KcbaarseV De directe oorzaak van de ramp gezocht worden in de hevige regens, die er onlangs zijn neergekomen. Daardoor is dQ ondergrond ondermijnd. Ook de tijd van het ongeluk (5 uur 's mor gens) kan echter als een ïeden aangemerkt worden, dat de ramp zoo groot :s. Wij meld. den reeds, dat op de plaats waar de af- schuiving het ernstigst was, een ziekenhuis stond. Dit gebouw werd totaal bedolven. Men vreest, dat alle inwon enden en zieken' behalve de weinige beambten, die niet t« bed lagen, omgekomen r.ijn. Het overpe deel van de geteisterde plek bestond voer. namelijk uit deftige heerenhuizen. 72 lijken, w.o. 23 van kinderen, zijn reeds te voorschijn gebracht. Een nieuwe aardschuiving van geringe, ren omvang maakte geen enkel slachtoffer. De inwoners zijn voor 'fc grootste deel ecj ter gevlucht. Speciale treinen met doktoren, zuster* en hulpmateriaal zijn naar Santos ver. trokken, waar men koortsachtig aan do op, ruiming bezig is. BANDITISME TE CHICAGO. Te Chicago zijn twee gewapende band:a ten in de bureaux van een groote f'm binnengedrongen, hebben de twee daar au wezige bedienden vastgebonden en voor te waarde van ruim 1.700.000 gulden gestolg STATIONSONGEVAL. Gistermorgen zijn op bet stations-empli cement te Maagdenburg een arbeider een opzichter, die bezig waren de rails vai sneeuw te bevrijden, door een trein gegro pen. Beiden werden naai een ziekenhui overgebracht, waar rij k«rt daarna ovei leden. PLUIMVEE Broedmachine of broedsche ldp. De auto heeft hel paard verdrongen, vliegmachine de trekschuit en de stoon boot en zoo heeft de broedmachine de plaal van de broedhen ingenomen. Dat èn broedmachine èn het kippetje een 6ucci zijn geweest behoeft geen betoog maar 01 een hen voor weken op te sluiten om twas kuikens voort te brengen en dan nog paar maanden tijd te verliezen om de ku kens groot te maken, is onnoodig tijdverlis Hoeveel eieren had deze hen niet kunne leggen gedurende de broed- en opfoklijd? extra-eieren zullen de onkosten der maehii ruimschoots behaald hebben, want als h broedtijd is en we willen een behoorfi. kwantum kuikens hebben, dan hebben s soms 610 hennen gelijk gezet. Wij leven nu in de dagen van kunstmal broeden Heelt men een vertrouwbare broe machine, dan kan men het beste venrac tenals de eieren maar goed zijn i een kuiken gezond geboren, is half gee: ncn. Tijd is ook hier geld. Vroege kuis kan men steeds verkrijgen als men broedmachine heeft; men behoeft niet wachten lot Mevrouw Kip belieft te broei! Vroege kuikens, vroeg eieren, voordeel pluimvee. Maar nu een ander praatje. Kuikens latr uitbroeden is geen kunst, maar als de ka kens uit de nauwe woning zijn gestapt, d! moet gij beginnen om to werken. Maar li is al gebeurd, dat als de kuikens uitkwam' men toen eerst begon te denken: waar 2 ik het goedje huisvesten? Dat is het paai achter den wagen spannen. Misère zal Ij gevolg zijn. Daarom zeg ik liever, dat ai iedereen een kuiken tot leghen of fokhaa kan opfokken. Het opfokken van kuikens vereischf sM en werk. Werk. omdat het kuiken vijanden heeft Niet alleen moet de beht zing geschikt zijn. maar wij moeten voor de noodige lucht en warmte zorïj Werk, bij dag en bij nacht en vooral avonds laat moet gij uitvinden of alles ro de nacht wel pluis is. Ga met uw lantai naar de nachthokken en zie ol het on! dierle niet het beste bloed van uw kuil® uitzuigt. Gij moet in voortdurenden oop zijn tegen alle schadelijk gebroed, dal de duisternis wandelt. Zijt gij gerust op 1 punt, dan kunt gij gaan slapen maa' 1 moet weer vroeg op zijn. om te kijken, misschien niet een of meer van uw kiui® in den slag is geweest. De nacht was foj de temperatuur of te drukkend of oM normaal, gij leert; van avond zult anders doen. gij hebt de fout uitgevonc Dit zal niet weer gebeuren. Een hospi" voor kuikens is nog nooil een succes t weest. Gij kunt den raad opvolgen vaa kwame kippendokters. maar gewoonlijk het beste middel maar: maak dood! kuiken dat .gedokterd" is. is nooit 'd pn' leghen of een prima fokhaan geworden- al wordt het dier ook groot, voor den toom is het ongeschikt en ongewenscflt t eerlijke handelaar zal u nooit een terde" hen of haan verkoopen Dit zv 1 zaak afbreuk doen. al wordt het ook c dadelijk uilgevonden. Dit is eigen bedro! de bedrieger bedrogen. Als ge dagkuikens koopt, neem dan het beste bloed. Goedkoop is duur.. Vraag niet aan den verkooper: ..Wal.13 min9le prijs maar vraag: Stuur tmJ uw besten toom. Hieronder zult pu stonds voor een hen of haan den prus krijgen van Uw 12 kuikens en nog ra prijzen op de tentoonstellingen of de wedstrijden. Onze Telefoonnummers DIRECTIE en ADMINISTRATE 2500 (op 2 lijnen) REDACTIEI5< j-3

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 10