SPLINTER Linoleum Krommenie De Grijze Dame 6Ss,e Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 12 Maart 1928 Derde Blad No. 20858 GEMENGD NIEUWS. FEUILLETON. INGEZONDEN. SCHEEPSTIJDINGEN. de discontobank voor crediet- instellingen Arrestatie van -mr. Denekamp. Zooals men weet, is eemgen lijd geleden de Disconto Bank voor Credielinsteliingen jn de Anna Paulownastraat in Den Haag, taarvan de bekende Liebermann directeur geweest, in staat van faillissement ver- Haard. De rechtbank had toen aangenomen, dat de Veendammer Hypotheekbank nog een rordering op de Disconto-Bank had van ongeveer drie millioen gulden. Onder de jttiva van do Disconto-Bank was ochter een tordering van ruim twee millioen gulden op Liebermann. Zooals bekend, is na Liebermann als di recteur der Discontobank opgetreden de Haagsche advocaat mr. L. P. Denekamp. Gebleken is nu, dat deze in die kwaliteit de rordering van liebermann in dezen heeft kwijtgescholden. De officier van justitie heeft dit be- rtl.oawa als bedrieglijke bankbreuk, waar- roor mr. Denekamp verantwoordelijk meet Korden gesteld. De rechtbank heeft op zjjn rordering een bevel tot bewaring uitgevaar digd als gevolg waarvan mr. Denekamp Zaterdagavond in zijn woning is gearresteerd. H:.i is in het Huis van Bewaring opge sloten. Zooals men zich herinnert, is mr. Dene- temp ook in verband met bankaangelogen- heden, onlangs te Amsterdam in bewaring gehouden, later echter weer op vrije voeten gesteld. de wraak eener vrouw. Met een mes pestoken. De Haagsche politie heeft in bewaring gesteld de 32-jarige mej. H. H.. huisvrouw van De R. Zij had het vermoeden, dat mej. A. Cr. ongeoorloofde betrekkingen onderhield met De R., waardoor zij diens gezin onge lukkig gemaakt had. Mej. H. had den laatsten tijd het plan op- F-vat, wraak te nemen. Zaterdag kocht zij op de markt een broodmes en begaf zich daarmede naar de Brouwersgracht, waar zij vist, dat mej. G. zou komen om haar kind van school le halen. Met dit mes heeft lij haar verscheidene verwondingen toe- gbracht. Het slachtoffer is aanvankelijk in if! ziekenhuis verbonden, maar kon later naar huis worden vervoerd. uit een raam gevallen. Zaterdag wilde een 47-jarigo darne, wo nende v. Swietenstraat 93, te Den Haag, een kussen uitkloppen buiten het raam van de eerste verdiepÏDg. Zij verloor het evenwicht, viel en kreeg een schedelbreuk. Toen de Geneest. Dienst ter plaatse kwam, sas zij reeds overleden. DRIE bankinstellingen opgelicht. Door middel van een ver- valschten credietbrief. Een drietal bankinstellingen in Amsler- dam, Utrecht en Den Haag is het slacht dier geworden van een bedrieger, wien het door het toonen van een vervalschten cre dietbrief gelukt is, zich meester le maken ran een bedrag van ruim f 73.000. Deze op lichter is in het bezit van een credietbrief ten bedrage van 3000 dollar van de National City Bank of New-York, hem afgegeven door hel bijkantoor te Genua van deze bank. Door nu het bedrag van drieduizend dollar lc vervaischen in vijftigduizend dollar Is de man er in geslaagd een bankinstelling Ie Amsterdam Voor 8000 dollar, en een ie RECLAME. HEDEN GEETALEERD: 2 Meter breed f 2.60 2614 Uit hel Engei9cb van HENRY SETON MERRIMAN. 39) Viel als de gewone jonge man, wiens ge dichten zich veel bij de liefde bepalen. Fitz geen slecht zeeman :n weerwil ■sn zijn opgaan in zichzelf. Al zijn zorg, teheel zijn scherp onverschrokken oordeel 'orden vereischt; want de „Croonah" liep «oor een misiig kanaal in een onsiuimigen Atlantischen Oceaan. .Onbewegelijk stond hij op zijn post, zoo 's gewoonlijk, scherp op zijn hoede voor oogenblik, doch levend in hel verleden, '"eer zag hij het salon van mrs. Harring- vi. zooals hij het 't laatst gezien had, met Agatha in een lagen stoei bij het vuur, ter- mrs. Harrington schreef aan haar ^brijftafel en mrs. Ingham-Baker de "'"nes" las. -ik ben gekomen." herinnerde hij zich "ebben gezegd, „om afscheid van u te Eempn." r 5eer h°on3e hij het geritsel van mfs. ^ham-Baker's courant, en weer zag hij uitdrukking in Agatha's oogen, toen die j" .z'jne ontmoetten Dien blik zou hij zich er®neren. tot aan het eind van zijn da- ten- hij lepfde er nu op Agatha, met haar teni?szins hooge stem begon het eerst te I token .Als ik zeeman was." zeide zij ..zou ik afscheid gaan nemen. Het is veel om maar gewoon binnen le komen Utrecht voor 23.7-10 gulden, waaronder zich 17 biljetten van f 1000 bevonden, op te lich ten zoo meldt de „CrL" In laatstgenoemde stad werd de politie het eerst door de betrokken bank gewaar schuwd, en werd levens het hier volgende signalement van dezen oplichter gegeven. Het luidt: Duitsch sprekend als heer ge kleed persoon naar schalling 35 jaar oud, lengte pl.m. 1.70 M., bleek gelaat met don kere uitdrukking zonder baard of knevel, met goed verzorgde handen en lange na gels; aan een der handen eenige ringen, gekleed in donkere overjas met dito gleuf- hoed, sterk geparfumeerd. BRANDEN. Tc Hilversum is Zaterdagmorgen brand ontstaan in een schuur in de Heerenstraat in de onmiddellijke nabijheid van de Open bare Leeszaal en Bibliotheek. De schuur en garage, in gebruik bij den heer W. I', Klein, brandde met inhoud geheel af. De expediteur reed een verhuiswagen, door motorkracht bediend, naar buiten. Toen flij den motor aansloeg, geraakte plotseling een tweede verhuiswagen in brand. Een oogenblik dreigde er gevaar voor de Open. bare Leestaal en Bibliotheek, maar door het krachtig optreden van de brandweer bleef deze behouden. Verzekering dekt do schade. Te Drachten is de boerderij van den heer Tj. Posthumus in het Daburige Siegers- woude geheel afgebrand. Het gelukte het meeste vee tijdig naar buiten te brengen, maar vijf koeien kwamen in de vlammen om» De autospuit uit Beotsterzwaag, die spoedig ter plaatse was, kon weinig meel uitrichten. De oorzaak van den brand in nog niet bekend. EEN DOODELIJKE SPRONG. Te Zaandam is Zaterdag aan de artille rie-inrichtingen aan de Hembrug een ern stig ongeluk gebeurd. Op bet dak van de ijzergieterij was een tweetal arbeiders bezig ijzeren platen aan te brengen. De 19-jarige R. de Booij sprong, om de ijzeren platen makkelijker naar boven te krijgen, op een lager gelegen dak, waardoor hij het on geluk had op een glazen luchtkoker terecht ts komen, ten gevolge waarvan hij van een hoogte van 15 meter naar beneden viel. De jongeman was op slag docd. SIERADEN GESTOLEN. Door verbreking van een glasruitje in de groote étalageruit van een zaak in de Wijde Kapelsteeg te Amsterdam het verbreken geschiedde volgens de beproefde metbode met behulp van zeep zijü uit de étalage ontvreemd twee paarlen colliers en een ju- weelen met paarlen bezet slotje De waardo van de sieraden is f. 1275. Van de(n) da der(s) nog geen spoor. VERDUISTERING. Op verzoek van commissarissen van een dakpannenfabriek te Barwoutswaarden is te Rotterdam, de directeur van die fabriek aangehouden, verdacht van verduisteriug van een paar duizend gulden. DOOR LEVERWORST VERGIFTIGD? Twee kinderen overleden te Eist. Twee kinderen van drie en van zes jaar van den heer G. N te Eist zijn na het ge bruik van leverworst overleden. Er moeten in de worst vergiftigde be standdeel en geweest zijn. De vader werd na het gebruik der worst ongesteld; een èén-jarig kind braakte na het gebruik he vig, doch bleef in leven. De worst is opge zonden naar den keuringsdienst te Arnhem. ONDER VALLEND ZAND BEDOLVEN. Levend begraven. Zaterdagmorgen is den daggelder D. Roe- lofsen uit Ederveen een ernstig ongeval overkomen. Nabij de boerderij van Lange- laar aan den Munnikenweg onder Rens- woude was R, met een tweetal personen bezig zand en leem uit te graven. R. was op een diepte van eenige meters, toen plotseling door tot nog toe onbekende oor zaak een.der kanten mvieL R,, dié dit zag aankomen, trachtte nog te vluchten, maar het mocht niet meer baten. Hi] werd on der de massa vallend zand bedolven. De in en een bezoek te brengen; op het laatst kon men er dan terloops een woordje van zeg gen „Och! wij raken er aan gewoon," ant woordde Luke. „Werkelijk?" vroeg het meisje, met een raadselachtigen glimlach en haar antwoord lag in zijn oogen. Zij wilde niet, dat hij er aan gewoon werd afscheid van haar te nemen. Luke Fitz Henry had niet veel neiging tot gezelligheid. Aan boord van de „Croo nah" werd hij gewoonlijk als streng en in zich zelf gekeerd beschouwd. Hij deed zijn plicht als geen ander aan boord; maar het was hem genoeg de passagiers naar hun bestemming te brengen, want hij beschouw de de „Croonah" louter als vervoermiddel voor een zeker aantal kakelende, kwaad sprekende, onheilstichtende levende have. Hij 6choot volkomen te kort in zijn maat schappelijke plichten; de kunst, zijn schip te maken tot een soort van drijvende „home" beoefende hij niet. Het onstuimig weer had het dek vrijwel schoon gehouden, tot Gibraltar was achter gelaten in hel schitterend waas. dat bij Wester storm over den mond van de Mid- dellandsche Zee hangt. Maar in de meer effen wateren van de Zuidelijke zeeën vat ten de passagiers moed en op zekeren mor gen aan het ontbijt bemerkte Luke een groot, breedgeschouderd man. die hevig knikte, terwijl hij zijn mond afveegde met zijn servet. om er daarna vriendschappelijk potsierlijk mee te zwaaien. „Morgen morgen!" riep hij. „Goeden morgen." antwoordde Luke en ging naar zijn plaats in het achterst ge deelte van de kajuit Onmiddellijk had hij den man herkend ofschoon hij slechts j de nabijheid werkende personen schoten toe en probeerden R. uit te graven. Na langen tijd gelukte dit. doch de ontboden geneesheer kon slechts deD dood constatee. gen. R. was gehuwd en ruim zestig jaar oud. DOODELIJKE GRIEPGEVALLEN TE HEERJANSDAM. Te Heer jan sdam heerscht thans in hevige mate griep. In de afgeloopen week zijn al daar niet minder dan negen personen aan de ziekte overleden, zegt de „Tel." DE FRAUDE TE SCHOONOORD. Foutieve opgaven ter verkrijging van Rijksvergoedingen. Omtrent de fraudekwestie bij de bijzon dere school te Schoonoord vernemen wij het volgende zegt do „Tel In de gehouden vergadering van den ge meenteraad dezer gemeente hebben eenige leden vragen gesteld omtrent dc fraude. De voorzitter, burgemeester mr. O. A. Bontekoe, antwoordde daarop, dat bij het door hem ingestelde onderzoek i& gebleken dat er wel degelijk fraude is gepleegd. Er zijn werkelijk foutieve opgaven gebruikt ter verkrijging van de gemeentelijke rijksvergoedingen, als bedoeld resp. in de art-L 101 en 97 der wet op het L. O. 1920. Op die lijst kwam een vrij groot aantal kin deren voor, die de school niet meer bezoch ten en waarvan men wist, dat zij niet meer op school zouden terugkeeren, met het doel om door die te hooge opgave een te hooge vergoeding te verkrijgen. Bovendien zou uit die gegevens blijken, dat men rc«ht had op uitbreiding der bestaande school met een vierde lokaal. Voorts heeft een aantal getuigen ver klaard, dat van de zijde van het schoolbe stuur of van enkele leden giften in natura zijn gedaan, mits de kinderen, die de open bare school bezochten, zouden overgaan naar de bijzondere school. De voorzitter, die het onderzoek met be hulp van twee rijksveldwachters deed, zeide de overtuiging gekregen te hebben, dat er gefraudeerd werd, en dat het tot een ver volging moest komen, "hans is de zaak io de handen der Justitie. DOOR DEN TREIN AANGEREDEN. Zaterdagmiddag, onder een hevige sneeuw bui, waardoor bet uitzicht werd belenv merd, is een Ford-auto van Gebr. van den Ley te Ooster-Nijkerk, en bestuurd door D. Bergenia vandaar, door een zandt rein, komende uit de richting Dokkum op den onbewaakten overweg te Metslawicr, plm. 300 meter van het station, aangereden. Do cabin© met den bestuurder zijn ongeveer 150 meter verder naast de rails neerge- smakt, terwijl het chassis met een gedecite van derf laadbak nog verder door den in middels tot stilstand gekomen trein werden meegesleurd. De bestwSVder werd ernstig gekwetst. Hij is, na door dr. Bos te Metsla- wier te zijn verbonden, naar het Diacones- senhuis te Leeuwarden vervoerd. „Er i9 een man geweest, die ze!, dat hij U een pak slaag wilde geven, mijnheer", zei de kantoorklerk. „En wat heb je tegen hem gezegd?" „Ik zei, dat het me speet, dat U niet aan wezig was (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Copie van a! of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. gezonken woonschip. Ge'achte Redactie, Sta ons a. u. b. toe in Uw blad de resul taten te vermelden van onze „bede om hulp" voor het gezin, waaraan in den oude jaarsnacht zijn woonschip ontzonk? We no teerden dankbaar het navolgende: Mevr. S. f. 1; Z. f. 2: Mevr. F. f 2.50 (ge-teekend op de lijst Kinderhuis) door Dr. X. verzameld f. 63 N. N. f. 0.25 P. f. 10; N. N. f. 1; N N. f. 2.50 P. D. f. 1; J. S. f. 1; V. f. 1; de elf A's f. 1; Prof. II. f.5; K. f2.50. Totaal kwam er dus f. 91.75 in! Nu nog enkele woorden met hem had gewisseld in een volle balzaal. Alles, wat ook maar eenigszins in verband stond met Agatha, scheen onuitwischbaar in zijn geheugen gegrift. Het was Willie Carr, de man. aan wien Agatha hem op het bal ten voordeele van weeskinderen van zeelieden had voor gesteld Willie Carr was aan boord van de „Croonah", schijnbaar zeer op zijn gemak, en op weg naar Indië, want hij zat aan de Indische tafel. Luke behoefde over dezen passagier niets te vragen, want zijn collega's spraken al druk over hem. Op de een of andere ma nier had Carr zich populair gemaakt onder de officieren, en reeds genoot hij voorrech ten, die aan zijn medepassagiers waren ont zegd. Dikwijls bezocht hij de machineka mer, en altijd werd hij, na de maaltijden, in, of in de nabijheid van de rookkamer ge zien, in gesprek met een der officieren van de „Croonah", die men gewoonlijk Carr's sigaren zag rooken. Menige in het oogloopende en luidruch tige poging om vriendschap aan te knoopen ten spijt, bleef Luke Fitz Henry zich op een afstand houden, tot het licht van Aden achter hun lag Ook toen nog bleef hij het gesprek beperken tot het. in het voorbij gaan, wisselen van opmerkingen over het weer, totdat de „Croonah" Point de Galle gepasseerd was en met volle kracht Noord waarts stoomde. Doch nu deden zich weldra omstandighe den voor, die hen tot elkaar brachten, en die Willie Carr wellicht tot het bereiken van zijn doel in de hand werkten. Carr reisde zonder zijn vrouw hij was het soort man dat zonder zijn vrouw op reis gaat. Zij de arme vrouw had slechts één groote fout gemaakt, namelijk door met een kleine f.300 dan zijn we er vrienden! Wat beteekent dit nu voor een stad als Leiden, met zoo'n overgroot deel hulpvaar diger? Elk een kleinigheidje en we zijn er zelfs overheen. Hiervoor hopen we a.s. Woensdag en Donderdag een schaalcollecte te houden. Willen enkele dames en heeren ons komen helpen? Kom dan a.s. Woensdagmor gen 9 uur .Middelstegracht 3. Laten we met elkaar trachten het eenige wat deze men- schen op de wereld hebben en dat hun nog dreigt te ontzinken, boven water helpen! Blijft er iets over. dan kunnen we daarbij nog een andeT helpen, die hun broodwinning buiten hun schuld kwijt raakten. Dus als de schalen komen, verzuime niemand een klei nigheidje er op te' doen. Hier is het voor U allen mogelijk zonder dat het U schaadt te helpen. Bij voorbaat dank! F. H. v. d. HORST. P.S. Op ons vragen ontvingen we eon mooie schrijfmachine van den heer v. d. V. le O. voor het tehuis onzer kleine1 bescher melingen; onze vele correspondentie zal dit enorm te goede komen, we zijn er uiterst dankbaar voor evenals voor de macrine'voor duplicaatwerk van Mej. J. O.V. te1 H. en f. 1 van N. N. (den heer v. d. Horst in de hand gestopt bij de Drie-Octoborstraat) en f. 2.50 mot begeleidend hartelijk schrijven uit dankbaarheid voor vele zegeningen aan Lr. v. d. II. van J. II. S. We* hopen dat U immer ons blijft geden ken, want iedere weck weer hebben we veel voor onze kleinen noodig! W. F. MOENE, penningmeester Kinderhuis „Jeriiël", Oude Rijn 11L. „NON OLET". if. de Redacteur. Na 'l lezen van het staaltje van loozings- relribulie of bclaslingkunst in deze stad zal tooh ieder belanghebbende zich eenigszins wrevelig te moede gevoelen. Eerst wordt die verordening, die ongetwijfeld door zijn on- practischen inhoud jaren op zolder gelegen heeft voor den dag gehaald en plotseling moeten de winkels en de bedrijven over de brug komen. Door de vele reclames welke natuurlijk te voorzien waren, wordt dit wets- product opgeruimd, maar het kwaad is ge schied, 't geld is men kwijt. Nu verwacht wel de wethouder nog dankbare gezichten, dat men er zoo gezegend afgekomen is; maar ik vraag U; als zoo iets in 't zakenleven voorkwam? Eerst wordt een absurde nota ingediend, dan nü reclame zeggen, ja, U hebt gelijk, maar het ontvangen bedrag zal ik toch maar houden 1 D. PANDER. holland—britsch-indië-lijn. IJSELKERK, uitr., 12 Mrt. te Port Soudan verwacht. KOUDEKERK, uitr., 9 Mrt van Oran. SOMMELSDIJK, 9 Mrt, v. Karachi n. R'dam. KIELDRECHT, uitr., pass. 10 Mrt. Wight. holland—amerika-lijn. RUNDAM, 10 Mrt. v. New-York n. R'dam. KINDERDIJK, 10 Mrt. v. Pacific Kust te Hamburg. java pacific lijn. BINTANG, 9 Mrt. v. Singapore n. San Francisco. kon. ned. stoomboot-mij. ZEUS, 10 Mrt. v. Amst. ru Middl. Zee. ADONIS, 9 Mrt. v. Algiers n. Amst. ALMELO, Chili n. Amst., 13 Mrt. te Anto- fagast.a verw. HECTOR, 7 Mrt. v. Aruba n. Santé Maria. POSEIDON, Chili n. Amst., pass. 9 Mrt. de Azoren. TELLUS, 9 Mrt.. v Tang-er n. Alexandrië. NICK ER IE, W.-Indië n. Amst., 13—14 Mrt, te Madeira verw. kon. paketvaart-maatschappij. VALENTIJN, R'dam n. Batavia, 10 Mrt. van Suez. rotterdam—zuid-amerika-lijn. ALHENA, 7 Mrt. v. R'dam te B.-Aires. hem te trouwen en dergelijke fouten wor- den dikwijls duur betaald. Zij bleef thuis om, met een klein huishoudgeld, dat niet altijd werd uitbetaald, voor een groot gezin te zorgen. Deze vrouw was destijds het eenig punt in zijn voordeel, zooals Luke zich herinnerde, want do laatste was on aangenaam getroffen door een zekere mate van vertrouwelijkheid, die Agatha heel na tuurlijk scheen te vinden. Luke was bang, dat hij naar Agafha zou vragen, en daarom hield hij Carr op een eerbiedigen afstand. Persoonlijke afkeer had hij niet tegen den man, die zich door zijn vrije en eerlijke manier van optreden, bij zijn makkers bemind wist te maken. Het was aan den avond van den eersten dag in de Golf van Bengalen, toen een stoomboot, naar het Zuiden, de „Croonah" passeerend een reeks wapperende signalen gaf. De „Croonah" antwoordde, en het vaartuig, op reis naar het vaderland, ver dween in de opkomende duisternis. „Wat zeiden zij?" vroegen de passag'&rs. „Niets," was het antwoord van de officie ren; „het was slechts over het weer. Het is de verandering van den Passaatwind.' Aan tafel was de kapitein opvallend stil; hij at weinig en stond al spoedig op. Zoo als gewoonlijk, waren ook de officieren niet spraakzaam Alleen Luke Fitz Ilenry scheen, zooals men zich ook later nog her innerde. in bijzonder opgewekte stemming. Na het diner kwam een bemoeial, in de gedaante van een te intelligent, jong koffie planter. die een anerolde barometer rijk was met dat instrument en een doodelijk verschrikt gezicht de rookkajuit binnen. De naald was afgeweken naar een gedeelte van de wijzerplaat, tot dusver door den jeugdi gen intelligenlen planter slechts beschouwd RECLAME. 4749 halcyon-lijn. STAD HAARLEM, Hamburg n. B.-Aires, 9 Mrt. v. Sfc. Vincent, java—new-york-lun. BLOMMEKSDLJK, Java n. New-York* pass. 9 Mrt. de Azoren. holland—afrika-lijn. GIEKERK, uitr., 13 Mrt. bij Dakar verw. GRIJPSKERK, thuisr., 1415 Mrt. to Port Soudan verwacht. ALCHIBA, uitr., 7 Mrt. Monrovia. ORESTES, uitr., 9 Mrt. te Cape Coast. CERES, fehuisr., 7 Mrt. v. Assinië. KILSTROOM, thuisr., 9 Mrt. te Accra. kon. holl. lloyd. ZAANLAND, thuisr., 8 Mrt. te Montevideo. DIVERSE STOOMVAARTBERICHTEN. ALDEBARAN, R'dam n. Vancouver, 9 Mrt. v. Colon. AMSTEL, Mrt. v. Porte Empodocle n. Sfax BEVERWLJK, 9 Mrt. v. Rhieme te Port Talbot JOBSHAVEN, 8 Mrt. r. St. Thomas te Tampa. LEKHAVEN, R'dam n. Oran, pase. 8 Mrt. Lissabon. NEPT UN US, m.a., 9 Mrt. r. Holback el, LysekiL PARKHAVEN, Savannah n. Bremen, pass. 8 Mrt. Lizard. PARKLAAN, R'dam n. B.-Aires, pass. 10 Mrt. Ouessant. STAD ZWOLLE, 9 Mrt. r. Lissabon n, *fealta Cabeilo. WINTERSWIJK, Rosario n. Swansea, 9 Mrt. v. Las Palraas. IJSELHAVEN, Bona n. Mobile, pass. 9 Mrt. Gibraltar. ZAAN, 9 Mrt. v. Valencia n. Hamburg. HILVERSUM, 9 Mrt. v. Fort de France te New York. HARDENBERG, 9 Mrt. v. de Moerman*» kust n. Kirkenaes. AGATHA, Constanza n. Napels, pass. 5. Mrt. Konstantinopel. ALBLASSERDAM, 9 Mrt. v. Libau n. Riga DON AU, sleepboot, naar Coconada, pass. 6 Mrt. Sagres. FIDUCLA, m.s., 8 Mrt. t. Nykjobing te Holtenau. INDUS, sib., R'dam n. Gdynia, pass. 10 Mrt. Holten an. JANTJE, m.s., arr. 0 Mrt. te Holtenau. NEERLANDIA, m.s., arr. 9 Mrt. te Holte nau. als versiering, en niet voor praktisch ge bruik bestemd. Ouderen en wijzeren dan hij, zeiden, dat hij het instrument opbergen en er niets van aan de dames zeggen, moest. Toen gingen zij door met rooken, maar zij waren zich bewust, daar juist een barometer te hebben gezien, waar wel wei nig menschen gaarne naar zullen kijken. In een hoek van de kajuit werd het woord „cycloon" gefluisterd, waarop men een ge-t neraal, met witten knevel, hoorde brom- men: „Vervl jonge dwaas!" en nijdig deed hij een trek aan zijn sigaar. De (luisteraar hoorde de opmerking niet en ging door met het geven van inlichtin-» gen over atmosferische stoornissen. Plotse ling sprong de stafofficier op. „Kijk eens, mijnheer!" riep hij uit. „Al9 wij gedoemd zijn een cycloon over ons te zien losbarsten, geloof ik, dat wij ons als mannen weten te gedragen en. zoo noo dig, als mannen te sterven! Maar laten wij niet, als een troep schoolmeisjes in de hoe ken zitten te fluisteren. Wij staan onder de hoede van puike mannen, en al. wat wij te doen hebben is gehoorzamen aan het reglement en voor den d.... mijn heer I onthouden, dat wij Engelschen zijn!" Hierop verliet de generaal de rookkajuit en het eerste wat zijn oog trof, wa9 Luke Fitz Henry, vlug. scherpzinnig en boven natuurlijk kalm, bevel voerend over een groep Maleiers. die hard aan het werk wa ren om de dekzeilen in te halen Streng en stilzwijgend, zooals hij reeds véór dezen, den dood in het aangpzicht had gezien, bleef de witharige soldaat toekijken. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 9