AGENDA. RECHTZAKEN. Burgerliike Stand v. Leiden. SPORT. VISSCHERIJ-BERICHTEN. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. Maandag. Leidsche Schouwburg: Het Schouwloo- neel „Dokter Klaus". 8 uur. Stadszaal: Residentie-orkest. 8 uur. „I'Union": 5de Jaarfeest Markt- en Koopl.- Vereen. ..Leiden's Belang". 8 uur. Volksgebouvv- Instituut voor Arb.-Ontwik keling. Prof. Heering. 8 uur. Dinsdag. Jeruel (Groenesteeg 16): Bgbelbespreking. 8 uur. Prediker: Bespreking actie besturen van R.-K. en Chr. Landarbeiders. 8 nur. Stadsevangelisatie (Morschweg 69): Sa menkomst. 8 uur. Stadszaal: Haarlemsche Orkestvereniging 6 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 12 Maart tot en met Zondag 18 Maart waargenomen door de apotheken der heeren G. H. Blanken, IJoogewoerd 171, telefoon 502. en D. J. van Driesum, Mare 76, telefoon 406. waaruit we onmiddellijk weer de goede kwaliteiten van dit corps konden waar nemen Van het overige vijftal nummers van het programma willen wij vooral noe men de ouverture ,,Le Rocher Fantóme", van F. Popy en „Die Zauberflöte" van Mo zart. Vooral dit laatste nummer.-dat op ver zoek gespeeld werd. verdiende aller lof. Er was den geheelen avond veel bijval en het gezelschap kwam er dan ook dezen keer niet zonder een toegiftje af. Na de pauze was het hier ter stede wel bekende trio v. d. WoerdBeurse aan het woord, dat de niet zeer talrijke bezoekers den verderen avond kostelijk heeft ver maakt met een vijftal komische nummers. „De Post" kan ook ditmaal terugzien op een welgeslaagden avond, hetgeen zich ook in het bal. dat tot diep in den nacht duurde, weerspiegelde. DOOR DE GLADHEID. Tengevolge van de gladheid is Zaterdag avond mej. H. M., 48 jaar oud, op de Blauwpoortsbrug gevallen. Zij brak een been en moest naar het Acad. Ziekenhuis worden vervoerd. Op de Garcnmarkt viel de 58-jarige A. V. De dokter kon geen letsel constaleeren. Naar wjj vernemen, zal met de bebouwing van het terrein der noodwoningen aan de Schelpenkade alhier binnen enLele weken een aanvang worden gemaakt. De Bouw maatschappij ,»Ons Eigendom" zal daar, met de bedoeling arbeiders en ambtenaren op de meest gemakkelijke wijze aan een eigen woning te helpen, aanvangen met den bouw van 14 ruime één-gezinswoningen en 6 ambtenaarswoilingen. Met de uitvoering, welke in eigen beheer zal worden uitge voerd, is belast de heer P. Verstraaten, Javastraat 1. Woensdag geeft „Ex Animo" met medewerking vau het Residentie-dubbel man nen-kwartet in de Stadsgehoorzaal een vocaal concert. Men heeft een zeer fraai programma voor dit concert samengesteld. Zaterdag j.l. slaagden te. Amsterdam voor de Landmachinistendiploma's Diploma A Motormachinist de heeren J. v. d. Graaf alhier, A. P. Dijksman te Katwijk aan Zee en Jac. Smit te Voorschoten, allen leerlingen van den Landsmachinisteneursus verbonden aan de Ambachtsschool alhier. Ten huize van den heer A. W. V. aan de Uiterslegracht 6 ontstond gisteren een be gin van schoorsteenbrand, dat door den onder-commandant van de brandweer met behulp van eenige brandweerlieden spoedig werd bezworen. A. W. B heeft geklaagd dal K. S. een ruit van zijn café aan de Pelikaanstraat ver nield heeft. P. heeft Zaterdag 2 ruiten van L. B.'s café in de Peb'kaanstraat vernield, omdat de caféhouder hem geen bier meer wilde tappen. P. heeft geklaagd dat L. B. hem heeft gestompt. De 25-jarige Abraham Kesseboom, wonende in.de Suzanna Klinkerstrnat. wordt sinds eenige dagen vermist. De man ver keerde in overspannen toestand. Bij de pol»tie zijn inlichtingen te be komen omtrent een damesrijwiel, dat on beheerd op den openbaren weg is gevonden. In de Stedelijke Werkinrichting zfin opgenomen Datum: 5 Maart 6 7 8 9 t* 10 Volw. pers. Kinderen. Tot. Totaal 39 1 40 41 1 42 40 1 41 42 1 •13 41 1 42 40 1 41 243 6 249 ONDERTROUWD: W Z. de Jong jm. 23 j. en A. C. A. Huis man id 24 i H A Koel jm. 22 j. en A. Teyn jd '20 J. C. B Devilee jm. 25 en J Meijer- ld 25 j. W Hender-on jm. 21 j. en Th v Oosten jd 23 j. C. Brou wer wedt. 42 j. en .1. 11. Blöle jd. 37 j. J. v. d linde im 23 i. en T. C. v. Beek id. 25 N. A Muusse jm. 21 j. en H. E. Nieboer jd. 21 j. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Voor den kantoorechtei-plv.v. tnr. M. B. Vos, stond hedenmorgen terecht, H. A. v\ U. ftlbier, wegens overtreding van de vei ligheidswet. Het O. M. etschte veroordee- Ling tot f. 40 boete subs. 20 dagen hechte nis. Mr. Vos veroordeelde verd. tot f. 20 boete subs. 10 dagen. P. S., alhier .stond terecht wegens overtreding van de Vleeschkeurmgswet Hij zou vleesch uit blik hebbeD verkocht, dat niet de vereischte stempelraerken droeg. Het O. M. eischte, nadat de directeur van het slachthuis dr. W .S. uitvoerige inlich tingen had verstrekt, verdachtes veroordee ling tot twee boeten van vier gulden, subs, tweemaal dagen hechtenis. Mr Trapman optredend als verdachtes raadsman vroeg of deze zaak niet feitelijk op de Rechtbank thuisbehoort. Hij meende dat het hier in de eerste plaats een fiscale kwestie is en dat het belang van de volks gezondheid hier niet vooropgesteld kon worden. De kantonrechter-plv.T. zal over 14 dsgen uitspraak doen. Voorts veroordeelde de Kantonrechter-plw. nog bij verstek: J. J. met een rijwiel geen signaal gegeven f. 3 of 3 d.; H. B., met een handwagen rijden zonder licht, f.2 of 2d.; J. de M Rijnsburg, openbare dronkenschap, 15 ol 5 d.; P. v. d. K., overtreding der Spoorwegwet, f 6 of 6 d.; B. B., Zoetermeer, met een auto rijden zon der behoorlijke verlichting, f 6 of 5 d.; H S., met een rijwiel rijden zonder licht, f 3 of 3 d.; A. d. L„ Zoelerwoude. met een rijwiel rijden zonder rood achterlicht, 12 of 2 d.; G C. M. v. V., idem, f. 2 of 2 d.; J. W., over treding politieverordening, f 0.50 of 1 d.; W. F. O., idem, f. 0.50 of 1 d.G. v. d. L., op den openbaren weg voetballen, f. 3 of 1 maand tuchtschool; P. K., idem, f. 2 of 1 maand tuchtschool; W. J. S., idem, f. 2 of 1 maand tuchtschool; II. J. W., Noordwijk, met een auto rijden zonder behoorlijke verlichting, tweemaal f.5 of 5 d.; J. N., Oegslgeesl, idem, f. 5 of 5 d.; J. G H V., Bussum. idem, f. 6 of 5 d.; J. F. W„ Den Haag, idem, 5 of 5 d.; W F. V., Hijnsburg, idem. f. 5 of 5 d.H. A. H., Haarlem, idem, tweemaal f. 5 of 5 d.; H. C. D., Noordwijkerhout, te Noordwijker- hout tegen een muur leunen, f. 3 of 3 d.; A. H., idem, idem, f. 3 of 3 d. G. Z., Katwijk: Mei een wagen door een verboden straat rijden f. 2 of 2 dg.; J. H., Slompwijk: Varen zonder vergunning in water van Rijnland f. 10 of 5 dg.; J. v d. M.. Noordwijk: idem f. 10 of 5 dg.; K. P. B., Noordwijk Overtreding der Trekhondenwet f 2 of 2 dg.; A. B„ Zoelerwoude: Mei een rijwiel rijden zonder lichl 3 of 3 dg.; E. J., Den Haag- Als bestuurder van een rij wiel zich aan een auto vaslhouden f.2 of 2 dg M. H. V., zwarvende: Varen zonder vergunning in water van Rijnland f 5 of 5 dg.; F. Th. G.: Overtreding der Invalidi teitswet f.3 of 3 dg.; J. v. K.. Voorhout. Varen zender vergunning in walcr van Rijnland f 10 of 6 dg.; IL C zwervende. Openbare dronkenschap f 5 of 6 dg J. W., Hillegom- Met een auto rijden zonder be hoorlijke verlichting f 6 of 6 dg.; J H. W., Den Haag: idem f. 5 of 6 dg S. N., Sehe- veningen: idem 2 maal f.6 of 5 dg.; P de V., Haarlemmermeer- Met een rijwiel rij den zonder rood achterlicht I. 2 of 2de.L. P., Noordwijk: Overtreding der Trekhon denwet f. 5 of 6 dg.; Th. H. Sassenheim: Met een rijwiel rijden zonder licht 3 ol 8 dg F. v. W Noordwijk: Overtreding der Visscherijwel 1 4 of 4 dg. met verbeurdver klaring; P J. M. K Met'een auto rijden zonder behoorlijke verlichting f. 5 ol 5 dg.; B. W. S., Den Haag: Met een rijwiel rijden zonder licht f. 3 of 3 d. C. v. d. Z., idem idem. J. H. \V., met een rijwiel rij den zonder bel f. 2 of 2 d H. W. O. idem idem. D. V. idem idem; J. v. W., met een rijwiel rijden zonder rood achterlicht f. 3 of 2 d.W. B-, met een rijwiel rijden over een voetpad f. 3 of 3 d.M. v. E., met een rijwiel door een verboden steeg rijden f. 1 of 1 d.J. J. G„ idem idem J. H., met een voertuig in verboden richting rijden f. 1 ol 1 d.P. B„ op den openbaren weg deel nemen aan een kaartspel f. 1 of ld.; F. r. A. idem idem; J F. A., idem idem. A. C., Leiderdorp, met een rijwiel rijden zonder licht, f 3 of 3 d.J. v. L., overtreding politieverordening 10.50 of 1 d., F. H. v. G-, verordening op den Keuringsdienst van vee en vleesch, f 3 of 3 d., G. A. A. A., met een rijwiel rijden over een voetpad, f2 of 2 d.; H S.. idem, f 2 of 2 d.; H. H. V„ met een rijwiel rijden door een verboden steeg, f2 of 2 d.; C. de M.. openbare dronkenschap, 15 of 5 d.; J. M. J„ met een rijwiel rijden zonder hel, 12 of 2 d.; L.'V., Voorscholen, overtreding der Woningwet, f 10 of 5 d.; L. H H., Noordwijk, openbare dronken schap. f5 of 5 d.: G. B„ Nieuwkoop, over treding der Invaliditeitswet, f3 of 4 d. Wegens te laat in een café zitten: J. J. v. d. S. J. G. v. S.. G. H. v. d. V., J. H, Th. J. Ch.'S.. J. T„ Ph. v. d. V., E. E. A. C. v. d. M„ B. v. K„ allen te Noordwijk. Al deze werden veroordeeld tot f. 1 boete of 1 dg. hechtenis. JVaar reen andere woonplaats staat ver meld, is deze Leiden. BILTARTEN. LEIDSCHE BILJARTBOND. De uitslagen der gespeelde wedstrijden gedurende de algeloopen week luiden: 2e klasse. pnt. brl. h.s. gem. P. M. v. d. Berg (Holl.) 150 37 20 4.03 Aalbersberg (D.O.S. lib) 116 37 19 313 B v. Beelen 150 32 15 4.08 B. Bekkering 86 32 9 3. H. v. Beelen 95 48 9 1.97 A Orfenherg 150 49 15 3.06 Hoilandis 395 car D. O. S. 362 car. Totaal: Hoil, 816 car.; D. O. S. 734 car. 3e klasse. B Schouten (Rijnz. IA) 125 29 18 4.31 C Hendriks (Ball. II) 104 29 10 3.58 F. Veltman 125 45 11 2.77 L K. 90 45 8 2.— L. v d Heyden 125 49 13 2.55 H. Nasveid 101 49 9 2.06 Rijnzicht 375 car.; de Ballon 295 car. Tolaal: Rijnz. 678 car.; de Ball. 656 car. 4e klasse. P. de Graaf (Cone. II) 100 40 15 2.50 J. v. d. B. (de Ball. Ill) 88 40 20 2.40 J. A66 58 6 1.13 G. Nasveid 100 69 9 1.69 Th. Beurze 53 36 4 1.47 A. Bool 100 37 9 2.70 Concordia 219 car.; de Ballon 2S8 car. J. v. d Linden (Vrk. IIIA) 95 49 16 1.93 M. Zuiderduin (Holl. ID 100 60 8 2 M. Blansjaar 60 38 6 1.57 M. v. Duivenvoorden 1Q0 39 10 2.66 W. Verbiest 50 62 4 0.80 G, v. d Oever 100 63 8 1.58 't Vierkantje 205 car.; Hollandia 300 car. Het programma voor deze week luidt: Maandag: 2e kl.: Kr.o.t.D. O. S. IIA. 4c kl.: de Ballon III—Concordia II. Dinsdag: le kl.: 'I Vierk. ID. O. S. I. Woensdag: 4e kl.: Holl. II—'t Vierk. UIA. Vrijdag: 3e kl. 't Vierk. IIAS. D. O. I. IJMUIDEN, 12 Maart VISCHPRIJZEN. Tarbot per K.G. f. 1.60f.1; Griet per kist van 60 K G. f. 66—f. 19. Tongen p. K.G f. 17b—11.30; Groote Schol 1.20—1.16; Middelschol f. 20—f. 17; Zetschol f. 24— f.18: Kleine Schol f. 16—f. 5; Bot f. 4.10— f.1; Schar f. 10—f. 6.50; Tongschar f.49— f.26. alles per kisl van 60 K G.. Roggen per 20stuks f.22—f.12; Vleelen p stuk 1.2.50, Pieterman en Poontjes f. 12 Groote Schel- visch f. 41f. 36-, Middel Sehelvisch 1. 37 f. 30:Kleinmiddel Sehelvisch 1.30f.22; Kleine Sehelvisch f. 211. 6. alles per kist van 50 K G.-. Kabeljauw per kist van 125 K.G. f.23f. 16.50: Gullen per kisl van 50 K.G f. 12f. 6.50; Lengen per stuk 3.16 f. 0.66: Heilbot per K.G. f. 1 60— f. 1.40. Wij ting per kist van 50 K.G. 15.101.3.20; Koolviseh per sluk f. 0.70f. 0.20. Binnengekomen zijn 29 stoomtrawlers. 61 stonmbeuzere en de loggers KW 45 met f.281: KW 18 m»t f.239; KW 141 m. f. 995; RW 56 met f.941; KW 137 met f. 45 be somming. DE ALGEMEENE TOESTAND. De 49ste Volkenbondsraad- zitting gesloten De parti culiere besprekingen. De Volkenbondsraad heelt Zaterdagavond zijn 49ste zitting besloten. In deze zitting •werd de Szent-Golthard-aflaire al gehandeld. Jhr. Beelaerts van Blokland diende liet voorloopig rapport in nainens de commissie van drie, waartoe de vertegenwoordigers van Nederland, Chili en Finland behooren. Het rapport wijst op het belang der aangelegen heid en verklaart, dat aanvullende inlichtin gen van de Hongaarsche regeering ingewon nen moeten worden. De commissie zal deze in een latere bijeenkomst overwegen en zoo noodig, deskundig ter plaatse zenden. Het beslissende rapport der commissie van drie zal den Raad voor de zitting van Juni toege zonden worden. De vertegenwoordigers van Roemenië, Zuid-Slavië, Tsjecho-Slowakije, evenals ge neraal Tanczos namens Hongarije, keurden het rapport goed, waarbij de Hongaarsche vertegenwoordiger verklaarde, dal de Hon gaarsche overheden de deskundigen van den Volkenbond alle hulp zullen verleencn. Daarna keurde de raad het rapport roet algemeene stemmen goed, waardoor een der neteligste aangelegenheden voorloopig van de baan was gewerkt. Opgemerkt moet nog worden, dat de com missie van drie over het incident van Szent Gotthard ook de kwestie heeft overwogen der conservatoire maatregelen, die in soortge lijke gevallen als Szent-Gotthard genomen moeten worden. Roemenië was door Antoniades vertegen woordigd, daar Titulescu van beide laatste vergaderingen van den Raad weggebleven was uit ontevredenheid over het besluit, ge nomen inzake de optantenkwestie. De Roemeensche minister van buitenland- sche zaken antwoordde op desbetreffende vragen, dat hij uit Boekarest telegrammen had ontvangen, waaruit blijkt, dal zijn standpunt daar volkomen wordt gedeeld, en dat een ieder zich daar solidair verklaart met zijn weigering. Zoolang ik minister van buitenlandsche zaken ben in Roemenië, zei- de Titulescu, zal mijn regeering dit compro mis niet aanvaarden. Betreffende de Szent-Gotthard-affaire ver klaarde de vertegenwoordiger van Tsjecho- Slowakije. dat de oplossing, zooals deze in de raadszitting aan de hand werd gedaan, in alle opzichten bevredigend is hij noemde dit resultaat een toetssteen voor het Volken- bondswerk. Ook de Joego-Slavische gedele geerde Vititsj zeide, dat thans gebleken is, dat men zich geheel op den Volkenbond kan verlaten. In Hongaarsche kringen, waar men zeer tevreden is over de wending, die de zaak genomen heeft, heeft het besluit over de machinegeweren kwestie een geruststellen de uitwerking gehad, omdat het het natio nale gevoel der natie spaart. In neutrale kringpn wijst men «er op. dat de houding van den Rand een moreple vpr- oordeeling van de geheime wapeningen vormt en aldus den vrede dient. Voor het uiteengaan zijn ook nog twee leenjngskwesties afgehandeld en de benoe ming van een lid der regeenng voor het Saargebied. Goedgekeurd is de Bulgaarsche herstellec- mng ten bedrage van 4} millioen pond ster- ling. De Bulgaarsche regeering verplicht zich de Bulgaarsche nationale bank onaf hankelijk te houden van alle politieke in vloeden. De Bortugeesche leening onder auspiciën vao den Volkenbond is niet tot stand ge komen, daar de Portugeesche regeenng de maatregelen ter controleeriDg van bet ge- bruib dei geleende sommen en ter door- voering van het saneeringsplan nog niet heeft kunnen aannemen. Do besprekingen zijn echter nog niet definitief afgebroken. Do Raad heeft don Fin F.hreuroth be noemd tot nieuw lid van de regeeringscom. missie voor het Saargebied, in de plaats van Lambert. De overige leden werden herkozen. Met de benoeming van Ehreorot, in de plaats van het afgetreden Belgische ba Lambert is aan een lang geuiten wenseh j der Saaj-bevolking tegemoet gekomen. Ehrenrot geldt als een specialiteit «p het gebied van financiën, belastingwezen en bestuurszaken en spreekt tevens vloeiend Duitsch, zoodat de bevolking nu voortaan ook in haar eigen taal met een der buiten landsche leden der commissie kan praten. Saarregeering zal dus het komende jaar bestaan uit Sir E. Wilton (Engeland), voor zitter, Marizo (Frankrijk), Verenski (Tsje cho-Slowakije), Ehrenroth (Finland) en Kossman (Saarlander). Van de particuliere besprekingen zij nog vermeld, dat de Zuid Slavische minister Marinkowitsj is ontvangen door Briand, daarna door Strescmaun en dóór Chamber lain en tenslotte door Boerof. den Bulgaur- schen minister, waaibij de betrekkingen tusschen Bulgarije en Zuid-Slavië ter sprake kwamen. Ten aanzieD van de slui ting der Zuid-Slavische grens voor Bulgaren is men, volgens een loopend gerucht, over eengekomen, dat de Bulgaarsche onderda nen, die voorzien zijn var een bewijs van goed gedrag, afgegeven door de Bulgaar- i sche politie-autoriteiten, door de Zuid Sla vische overheid voortaan in Zuid Slavië toegelaten zullen worden. De Zuid Slavi sche minister van BuiteDlandsche Zaken heeft reeds maatregelen iD deze richting getroffen. Verder is men te Sofia van plan, •gedurende de maand Maart onderhandelin gen over een handelsverdrag te openen» n 9 Briand zoomede de andere te Parijs woon achtige vertegenwoordigers der in deD Vol- keobondsraad vertegenwoordigde mogend heden hebben direct Gënève verlaten. Heden' komt de bilbliotheek commissie vaD den Volkenbond, onder voorzitterschap van den ItaliaanscheD senator Scialoja, bijeen. In deze commissie, welke de plan nen der architecten voor den bouw eener bibliotheek zal onderzoeken, bevindt zich ook eon vertegenwoordiger van Rockefeller Jr., die vier millioen Z. frs. voor de stich ting van een groote Volkenbondsbibliotheek heeft gegeven. Het gebouw zal in de naaste omgeving van het Volkenbdndspaleis wor den opgericht, Steresmann blijft tot heden en zal nog een ontmoeting hebben met Titulescu en Zaleski. Verwacht wordt dat de Russische delegatie, onder leiding van Litwinof, ook beden te Genève zal a.rriveeren. Waarschijn lijk zal dan een onderhond plaats hebben, tusschen Stresemann en Litwinof. DUITSCHT.AND. De arbeidsconflicten. De nieu\v-aangewezen arbitragecommissie in hel conflict der Berlijnsehe metaalindu strie heeft een nieuwe scheidsrechterlijke uitspraak geveld, volgens welke tot 30 Juni 1928, len laatste echter voor het sluiten van een nieuw contract voor vakarbeiders en leerlingen, de loonen van de instrument makers in de verschillende bedrijven door arbeidsraden in samenwerking met de ver tegenwoordigers der instrumentmakers aan een nadeer onderzoek onderworpen zullen worden. Wordt men het niet eens, dan zal een doo/ beide bij het contract betrokken partijen aangewezen paritaire commissie de vereischte onderhandelingen over de nieuwe loonregeling van de instrumentma kers voeren. De arbeidsbond heeft de nieuwe uit spraak echter reeds verworpen. Overeenkomstig het b esluit van den Duitsche Bond van metaalbewerkers zijn de werktuigenmakers bij de A.E.G., de daar bij behoorende firma dr. Meyer, de N. A.G., de Sükatis-Telephonwerke en de schroeven- industrie der Berliner Telephonwerke in slaking gegaan. In deze bedrijven zijn samen ongeveer 700 werktuigmakers werkzaam. Door het conflict in de Berlijnsehe metaal industrie worden thans in totaal ongeveer 100.000 metaalbewerkers getroffen. De werkgeversbonden in de Rijnscheep vaart hebben de loonovereenkomst legen 1 Mei 1928 opgezegd en eischen een loons verlaging. De opzegging wordt verdedigd met een verwijzing naar den katastrofalen toestand der Rijnscheepvaart, wier tarieven en vrachten nog onder het vooroorlogsche peil staan, terwijl de bedrijfsonkosten aan zienlijk gestegen zijn. ENGELAND. De ontvangst van koning Amanoellah. Volgende bijzonderheden zijn gepubli ceerd over de ontvangst van Koning Ama- noellah en zijn gemalin. Zij zullen hel Kanaal van Calais over steken en in het midden van hel Kanaal zullen vier torpedobooten hen tegemoet va ren. terwijl vijf gevechtsvliegtuigen hen tol de haven zullen escorteeren. waar zij be groet zullen worden door saluutschoten uit dp kustballenjen Nadat de Prins van Wales en de Afghaansthe gezant aan boonl zijn gekomen en de koiunkijke bezoekers namens den Koning en de Koningin heb ben begroet, zal een speciaal gevolg voor dit bezoek aan hen worden voorgesteld. Bij de landing zal de Koning de eere kustwacht inspectëeren eD zal een toe- spraak worden gehouden door den Mayor van Dover Aan hel Victoria-station zullen de bezoe kers begroet worden door den Koning en de Koningin en hun zoons, voorts door den premier Baldwin, den minister van buiten landsche zaken en den minister voor fndié. Daarna gaal de tocht naar het Bucking ham Palace: later op den dag wordt een bezoek gebracht aan de Cenolaafh en bet graf van den Onbekenden Soldaat in West minster Abbey. Des avonds zal een banquet worden aangericht in Buckingham Palace. Ook Woensdag zullen weer verschillende ontvangsten plaat3 hebbendes avonds wordt aan een diner aangericht in het stf. nisterie van buitenlandsche zaken Een zeer belangwekkende excursie staat Koning Amanoellah nog te warhtpn wan neer hij den 19den Maart van Londen naar Portsmouth gaat om een bezoek te brengen aan de vloot. Hij zal zich daar dan insche pen on den onderzeeër L 22 onderweg zal men dan duiken en koning Amanoellah zal dan zelf de torpedo's afschieten. ITALIË. Xuid-Tirol. De „Sunday Express" publiceert een artikel van een specialen berichtgever uit Bozen,; aan wien het met de grootste moeite is ge- lukt Zuid-Tirol binnen te komen, om daar de situatie ter plaatse te bestudeeren. De eerste regels van het artikel luiden als volgt: Ik zend deze berichten over het ge. vangenen-land Zuid-TiroJ vanuit gene zijde der Alpên per kabel naar Londen. Want hieg bestaat geen vrijheid, de waarheid te schrij ven of te spreken, zelfs nog niet op fluister- toon. Zuid-Tirol, de tuin Eden in de bergen, is door het fascistische regime in een ge- vangeninrichling veranderd De berichtgever deelt dan mede, dat hij slechts met de grootste moeite inlichtingen kon verkrijgen. De bevolking is door bedreiging met zware straffen zoo bevreesd geworden, dat men geen syllabe uit hen kan krijgen; immers op Pet vérstrekken van inlichtingen, welke af breuk kunnen doen aan den goeden naam van Italië staat 15 jaar gevangenisstraf of verbanning naar de Lipari-eilanden. Bij zijn aankomst vroeg de berichtgever aan een aulo-cheuffeur: „Dus men heeft na tien jaar jullie toch nog niet tot Italianen kunnen maken?" Alvorens hierop te, antwoorden, keek da chauffeur eerst naar alle zijden uit, of nie mand hem kon hooren en zeide toen: ..Ik ben Tiroler. en ik zal ook als Tiroler sterven, wat Bernhard Maycr er ook van te zeggen i kan hebben." i Bernhard Mayer 19 de schuilnaam van Mussolini, welke geen Tiroler durft i spreken. ROEMENIE De Boerenpartij in actie tegen de regeering. In de Roemeensche Kamer heeft een der sprekers van Nationale Boerenpartij eei verklaring geëischt van hetgeen te Genéa is voorgevallen. Hij verklaarde, dat de regeering reeds daarom schuld was aan de nederlaag te Genéve, omdat zij na de uitspattingen.in Grosswarde in en Klausenburg geen af- maatregelen had genomen. De plaatsvervangende minister van bui tenlandsche zaken, Duca, antwoordde, dat hij hier nog niet verder op kan ingaan, om dat hem het materiaal ontbreekt. Ook nu bleek weer uit de debatten, dat de Nationale Boerenpartij de regeering tot aftreden wil dwingen. De „Cuvantil" meent, dat Roemenië zoo spoedig mogelijk een wijziging dient in (e brengen in zijn buitenlandsche politiek. Het schijnt, dat de regeering ook beducht is voor onregelmatigheden; er had tusschen eenige ministers, den commandant van de marinewerven, den politie-president en eenige generaals een bespreking plaats over maatregelen, welke in verband met de hand. having van de orde en de rust moeten wor den gehouden. TURKIJE TER ONTWAPENINGS CONFERENTIE. ANGORA, 12 Maart. (Belg. Tel. Ag.). Dé Ministerraad heeft besloten de uitnoodiging tot het deelnemen aan de werkzaamheden der ontwapeningscommissie te aanvaarden. FRANSCH-ZWITSERSCH VERDRAG. PARIJS, 12 Maart. (Belg Tel. Ag.) Bo- kanowski en Stucki voor Zwitserland tee kenden gisteravond een aanvullend verdrag op de handelsovereenkomst van 21 Januari 1928, waardoor verschillende wijzigingen werden gebracht in de tariefregeling bij den invoer van horloges, borduurwerken co verschillende andere artikel en welke door Zwitserland in Frankrijk worden ingevoerd. De wijzigingen worden 5 April van kracht. DE SENAATSVERKIEZINGEN IN POLEN WARSCHAU. 12 Maart. (Poolsch Tel. Ag) De verkiezingen voor den Senaat Rebben in gansch Polen een kalm verloop genaa. Ondanks de hevige koude, die op sommis0 plaatsen 15 A 20 graden vorst bedroeg heb ben toch over het algemeen meer dan helft der kiezers hun stem uitgebracht en Opper-Silezia en Posen bedroeg de dee" neming zelfs 60 tot 90 pet. fn de gemengd1- districten is het nationaliteiten-sfandpun in acht genomen. Ip de mpestp d's,r stemden de minderheden voor het bloc samenwerking met de regeering. WARSCHAU. 12 Maart. fPnnlach Tri Alj Volgens de voorloupise niet officieel «D*. ven zijn gekozen tot minister van ^ul|p.n j zaken Zahski en Prins Lubomir^ski van Moe tol samenwprking met de rezppr,"'a Verder hebben de nationaal-democr^11 1

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 2