AGENDA. JvtUl\UMUTm pLAUW DIACONAAL EN ViSCKGRAAT VISSCHERIJ-BEPirHTm Vrijdag. Leidsche Schouw burg: Het Schouwtoo- neel. ..Jozeph in Dothan". 81/* uur nam. Graanbeurs: Uitvoering Patrimonium Jeugdwerk, Half acht nam. Zaterdag. Foyer StadsgehoorzaalUitvoering ten Jbate Herstellingsoord voor onderwijzers. 7.45 uur. StadszaalUitvoering met bal Arbeiders- puziekver. „Nieuw Leven". 8 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst, der apolheken wordt van Maandag 27 Febr. a.s. tot en met Zondag 4 Maart waargenomen door de apoheke van de H H G. F, Reyst, Slepnslraat 35, telefoon 136 en A. J. Donk, Doezastraat 31, telefoon 1313. RECLAME. Solide kwaliteit f 25. Zeer fijne kwaliteiten f36.145. en hooger. 3889 VEREEN. „NEDERLANDSCH FABRIKAAT" Filmvertooning der Nederlandsche Staats mijnen, onder- en bovengronds. Voor een talrijk publiek werd gister avond in de collegezaal van het Naluui- kundig Laboratorium vanwege de afdeeling Leiden der Ver. „Nederlandsch Fabrikaat" een filmvoorstelling gegeven van het Ne derlandsche Staatsinijnbedrijl, onder- en bovengronds. De aldeeiingsvoorzilter, de beer H. K. Pel, heette allen welkom en bracht een woord van dank tol de heeren prof. Keesom, prof. de Haas en dr. Crom- luèfin voor het beschikbaar stellen der zaal. Na deze film in aller aandacht te heb ben aanbevolen gal hij het woord aan den keer Snoek, alg. secretaris der vereuniging, die aan de voorstelling eenige algemeene en technische beschouwingen liet vooraf gaan, waarop hij wees op den gestadigen groei der bedrijven sinds de stichting in 1902 en deze met cijfers aantoonde. Hierna ving de vertooning aan-met eenige beelden uit Zuid-Limburg en 'n vluchtig pverzicht der terreinen der vier Staats mijnen Emma,1 Hendrik, Wilhelmina en Maurits; en dan dalen we met de lift de schacht af. Hel belsignaal voor den ophaal-machinist klinkt. wordt van beneden herhaald. en we schieten naar beneden alof we plot seling losgelaten worden.... 4Q K.M. per uur ol 12 Meter per seconde.... om even plotseling weer te remmen en op 380 M. ondergronds te stoppen, waar we even ver suft rondkijken. We komen in een wijden steengang met betonnen muren, ruim twee meter hoog, helder verlicht door electrische lampen.. in het midden de smalle rails voor de kolentreinen, die daar af en aan yijden. „Glück Auf!",Glück Aufl" klinkt het terug en langzaam gaan we onzen tocht beginnen De gangen zijn nog steeds verlicht, wor den al lager en lager en we moeten zoo nu en dan plaats maken voor een passee- rende kolentrein, die, getrokken door een hooge luchtdruk-locomotief, ons tamelijk snel voorbij dondert. Verder en verder gaat het. Het doel is de steengang en het schie ten met dynamiet. We moeten ongeveer 21/2 K.M. wandelen om aan hel steen- front te komen. Het beton der wanden Is veranderd in de gewone rotssteen, afwisse lend met kolenlagen, die gestut worden door houten of ijzeren balken. Hoe verder we komen, hoe schaarscher deze gangen verlicht zijn, en veranderen de nietige mijnlampjes in heldere lichten. Nauwer en lager worden de gangen, ruimte om te passeeren is er niet en wan neer een kolentrein nadert moei men zich tegen den wand drukken, waar lot over maat van ramp eon tamelijk diepe geul mef water is. Eindelijk zijn we daar waar de gang dood loopt en de schietgaten worden ge boorden gevuld. Dan verdwijnen we een honderd meter achteruit, dekken on9 achler alles wat dek king geeft en ejectrisch ontsteekt de vou. man de lading dynamiet. Scherpe knallen volgen elkaar op, 15 in getal en doen de mijn trillen. Ontzettende stofwolken komen ©p ons af.Vijftien minuten wachten. dan gaal de voorman eerst alleen zich overhiigen of alles in orde is en nadat door de ververschingsleiding (die tol in het diepst van de mijn is aangelegd) de stof is weggeblazen, kunnen wij de uitwerking zien Een enorm groole trechter is in het rotsgesteente geslagen, terwijl de losgelaten steenen door middel van wagentjes afge voerd worden. Zoo werkt hier ploeg op ploeg, dag in. dag uit. Het zwaarste werk 'is we! in de z.g. pijler In het diepst der ingewanden van de aarde loopen is daar uitgesloten op de knieün of op de buik kan daar een weg gevonden worden. Daar graven en hakken de mannen de kolen los. gooien die in de schudgoot die ze naar den uitgang van dit onderaardsch hol transporteert. Anders is daar niet te zien, zoo zwart en ene is het daar Na dal alles gezien te hebben, aanvaar den we den 2 1/2 K.M langen terugtocht. Mei dr- lifl weer naar boven om daar het bovt-ngrondsch bedrijf te bezichtigèn. de wasöh- en kleédgelegenhêden van het personeel, het zilten en wasschen der steenkool,:de pekfabrikage en die van eier kolen en briketten, enz. enz. te veel om op te noemen Het was stellig een interessante en leer zame avond en de heer Pel was ongetwij feld aller tolk. toen hij aan het einde van den avond de heeren Snoek en den opera teur van Neyenhoff dank bracht voor het geen ze hadden laten zien en hooren. De film werd begeleid door uitstekende muziek van een.... gramofoon. GENOOTSCHAP „KENNIS IS MACHT*. Algemeene Ledenvergadering. Gisteravond hic-id tiet geaootocuap „Kennis ia Macht' in de groote hovenzaai van het hotoi „Central", eon aigeineene ledenverga dering, die behalve door bestuur en leaen, ook werd bijgewoond door den gedelegeerue vanwege de gemeente, den heer K. öijtsma. De vergadering werd gei6id door den heer Zandvoori, die de aanwezige leden hartelijk welkom heette en op de belangrijkheid van deze agenda wees. Medegedeeld werd, dat de nieuwe Inspec teur van het Middelbaar Vakonderwijs, dr. Elsinga, uit Haarlem, een bezoeK aan ae schooi van het Genootschap had gebracht en zich van den aard van het onderwijs, alsmede van de vorderingen der leerlingen op de hoogte had laten stellen, en over een en ander zjjn bijzondere tevredenheid had betuigd. In verband daarmede deelde de heer E. Liose mede, dat de Necjerl. Accountants- vereeniging, met weike organisatie hij in nauw contact staat, de opleiding van K. is M. gelijk stelt met die van „Mercurius" en de Vereenigmg van Leeraren en haar pupil len in genjke rechten doet deelen. Deze mededeelingen, die de school, haar directeur en de leeraren tot eer strekken, werden met voldoening vernomen. Uit het door den secretaris voorgelezen verslag aan het bestuur en het door den directeur, den heer Verbrugge, uitgebracht sckoolverslag bleek, dat ly27 begon met 370 en eindigde met 383 leerlingen, waar onder 104 vrouwelijke. Aan het eind&xamen namen deel 145 leer» lingen, waarvan er 94, d. i. ruim 67 pet., het diploma voor één of meer vakken be haalden. De examens liepen over Nederl., Fransche, Duitsche en Engelsche Corres pondentie, Algemeene Handelskennis, boek- buuaen enz., schoonschrijven, stenografie, stenotypie en macliineschrijven, D9 meeste der geslaagde leerlingen verwierven ook het einddiploma van „Mercurius" of van de „Vereen, van Leeraren", alsmede voor schoonschrijven te Amsterdam en Steno type „Groote", Den Haag, enz. Aan den leeraar P. C. Schreuder werd om gezondheidsredenen op de meest eervolle w\jze ontslag verleend. Zijn gedwongen heen gaan wordt zeer betreurd. De heer A. Wisse vroeg met 1 Sept. 1927 eervol ontslag wegens zijn benoeming tot directeur van de Rjjkskweokschool voor Ouderwijzers en Onderwijzeressen te Utrecht Zjjn vertrek is Gen verlies voor de school Nieuwe leeraren werden niet benoemd. Ter bezuiniging heeft de Regeering het aan tal uren van bijna alle leeraren van 8 op 6 of minder uren teruggebracht; zoo kondou de vrijgekomen uren bij hen worden onder gebracht. Een oud-leerlinge van de school verwierf zich na het diploma voor Ned. Handels correspondentie van K. is M. te hebben be haald, ook nog het Federatie- en het Mer- curius-diploma. Het verslag werd goedgekeurd en de algemeene tevredenheid uitgesproken over de resultaten der school Na een zeer uitvoerig financieel verslag van den penningmeester, den beer Peters, werd de rekening over het jaar 1927 goed gekeurd met een totaal bedrag in ontvangst en uitgaaf van f 23.683.80tys. De subsidies van Rijk, gemeente en pro vincie bleven gelijk; het bedrag der school gelden bleef de stijgende lijn vertoonen. Na de commissie van controle te hebben gehoord, werd de rekening goedgekeurd. Ook het vereenigingsverslag over 1927, door den secretaris, den heer A. W. Vink, uitgebracht, werd goedgekeurd. Het leden tal bleef stabiel, dat der begunstigers nam met één toe. Van de Kamer van Koophan del werd een bijdrage van f 50 ontvangen, teneinde daarvan de uitgave van de exa menopgaven te bekostigen, tegen welke uit gave op de algemeene schoolrekening het gemeentebestuur bezwaar had gemaakt. Tot le secretaris werd herbenoemd de heer A. W. Vink. tot 2e voorzitter de heer D J Lambinon en lot 2e penningmeester de heer Z. A. Smit. Tot commissarissen werden benoemd de heeren Mastenbroek. Offringa. Schamper en Zaayer; tot leden der commissie van con trole op de geldmiddelen de heeren Kolk man. Lau en Wijnnobel en als plaatsver vangers aangewezen de heeren Liese. Bar- naart en Blöte. Als lid der examencommis sie. aangewezen uit en door de leden, werd benoemd de heer Liese. De contributie der leden over het jaar 1928 werd vastgesteld op een minimum be drag van f 1.50. Besloten werd dit voorjaar nog een lezing te doen houden voor leeraren, leerlingen en leden met ruime introductie, waarbij ook verschillende autoriteiten zullen worden uitgenoodigd en waartoe prof. Völmar zal worden uitgenoodigd. Hierna werd na rondvraag de zeer ge animeerde vergadering gesloten. OPENBARE VERGADERING LEIDSCHE EESTUURDERSBOND. In de Concertzaal 1'Union opende om streeks kwart over acht gisteravond de heer Baart de vergadering met een kort woord, waarin hij uiteen zette het doel van de bijeenkomst, en aankondigde, dat de heer Van de Wal, voorzitter van den Bouw arbeidershond. verhinderd was te komen spreken. Daarom zou de heer Jurgens in diens plaats namens het N. V. V. spreken. Spr betuigde er'zijn spijl over. dal de ver gadering slechts matig was bezocht. De secretaris van den L. B. B de heer J J van Stralen, was de eerste spreker van den avond Hij begon met na te gaan. wat gedaan moet worden ter bestrijding van de werkloosheid. Spr. gaf daarom eerst een overzicht van eenige cijfers. Hij noemde het cijfer 110 374 als dat van het aantal werWoosheidsdagen in 1927; f89.419 was door de bij den L. B. B. aangesloten orga nisaties aan werkloozen te Leiden in 1927 uitgekeerd, f96.795 dopr de Gemeente in datzelfde jaar. Na nog eenige cijfers te hebben gegeven, wees spr. op hetgeen de S. D A. P steeds in den Gemeenteraad voor de verbetering van het lot der werkloozen gedaan had Hij noemde den toestand alhier in vergelijking met dien in andere plaatsen bevredigend, al moet ook hier nog meer gebeuren, omdat de toestand te Leiden ook nog niet geheel goed is. Spr. wees op de kolentoeslag en de kerst- uitkeeringen en hij zeide. dat de S. D. A P. trots mag zijn op de resultaten. De Chr. partijen, in het bizonder de Chr arbeiders- vertegenwoordigers. hebben vrijwel steeds de plannen, die tot lotsverbetering voor de werkloozen moesten leiden, gesaboteerd, aldus spr. Vervolgens gaf de heer v Stralen eenige voorbeelden om de tegenwerking van de Chr. arbeidersafgevaardigden te bewijzen. Hij wees daarna op de schrielheid van het Burg. Armbestuur en op hel verzet daar tegen van de S D A. P en hij noemde het bedroevend, dat het arbeiderselement, met name een tweede vertegenwoordiger van de S. D. A. P. daarin geen zitting heeft kun nen krijgen. Ook daarvan weet spr. de schuld bij de Chr. arbeidersafgevaardigden in den Raad. Voortgaande stelde spr. vast. dat indien de Chr. arbeidersafgevaardigden de S. D. A P.'ers in den Raad niet steeds in den steek hadden gelaten, reeds nieuwe verbe teringen in de' steunregeling zouden zijn verkregen. Ook wees de heer Van Stralen op het nadoen van de Christelijken van het werk van den L. B. B., het beleggen van werkloozenvergaderingen zonder debat en met gesloten deuren evenwel enz. Hij laakte daarop het streven van de Chr. arbeidersafgevaardigden om de werkloozen in plaats van hun tot actie op te zetten, tot dankbaarheid over te halen. Teneinde eenige kans op succes te heb ben, aldus spr.. houden de S. D. A. P.'ers hun voorstellen bescheiden en matig. Als de Chr. arbeidersafgevaardigden in den Raad zouden willen, zou een goede arbeiderspoliliek mogelijk zijn. Er zou zelfs met hun medewerking een arbeidersmeer derheid in den Raad te behalen zijn. Aan de hand van eenige aanhalingen wees de heer Van Stralen nog op de vrees van de Christelijken voor de moderne ar beidersbeweging. Spr. roept de Chr. en Kath, arbeiders toe: Begrijpt uw belangen, organiseert u modern en steunt op de S. D A. P.'ers. De volgende spr. de heer Jurgens. hoofd bestuurder van den fabrieksarbeidersbond wees op de mooie klanken die men om streeks 1918 hoorde de 48 urige arbeids week (een idee van de S. D .A P.) van liberalen als Treub en mr. Dresselhuys. Ook wees spr. er op hoe nog geen vijf jaar later in Katholieke kringen reed9 over de 66 urige werkweek werd gesproken. Spr. wees verder op den arbeidstijd in de metaalindustrie die onder voorwendsel dal zij er slecht voor stond in on9 land. 53 la ter nog 51 uur bedroeg. Hij stelde daarte genover cijfers uit een verslag van Bur- gerhouts' machinefabriek te Rotterdam die van een gunstig jaar getuigen. Voortgaande gaf spr. eenige voorbeelden van de wijze waarop de Arbeidswet in ons land wordt gehandhaafd. Hij gaf voorbeel den van overtredingen der werkgevers en van de straffen, die volgens spr. gewoon lijk veel te licht waren. In 1926 zijn volgens spr. volgens offi- cieele cijfers van de Arbeidsinspectie niet minder dan 17.850 overwerkvergunningen uitgegeven volgens art. 19 der Arbeidswet En nog klagen de werkgevers over de arbeidswetgeving die hun als een keurs lijf kwell Volgens spr. is hel gelukkig dat de Arbeidswet bestaat, omdat de patroons nu niet meer naar willekeur kunnen han delen. Spr. wees ook op het in dienst nemen van jongens beneden den leeftijd van 14 jaar, vooral in het zuiden des lands. En ook hier wees hij weer op de boelen die voor de -overtredingen worden gegeven en die veel te gering zijn. De werkloozenzorg noemde spr. een zaak van buitengewone beleekenis, die niet met een handomdraaien kan worden bekeken. Alies werkt op volle kracht.met ma chines. De productie stijgt, maar het aantal werkloozen blijft groot. Spr. gaf vervolgens hiervan eenige voorbeelden, o.a. uit de suikerindustrie. Verder herinnert spr. aan de middelen tot werkverruiming door het N. V. V. aan de regeering gewezen. Met betrekking tot de uitkeeringen aan werkloozen wees spr. op de verschillende slagen, die men heeft moeten accepteeren. Spr. wil de regeering volstrekt niet uitschel den en hij zegt zeik? dat de tegenwoordige minister van Arbeid zeer geschikt is. al zegt spr. dat hij als was is in de handen van de werkgevers. De heer Jurgen9 constateerde dan dat de werkgevers nog de machtigste positie in nemen. Zij bereikten die o.a. door organi satie. Daarin en daarin alleen moeten vol gens spr. ook de arbeiders hun kracht zoeken. Spr. wees er voorts op. dat de tijd, waarin iedere arbeider zich alleen tegenover den patroon sterk waande, voorbij is. Die tijd is voorbij, omdat ook de werkgevers geor ganiseerd zijn. Spr. wijst op de kapitaalorganisaties, de vorming van trusten en kartellen. Hij wijst hoe bij de kapitaalconcentratie van de werkgevers niet naar geloof wordt gevraagd En daarom aldus spr. is het ook noodig. dat de arbeiders zich doelbewust organiseeren, voor het klassel elang. Spr. noemt op de concentratie van de werkgevers organisaties, in den Metaalbond enz. Hij wijst ook op een adres van eenige groote werkgt-vers aan den Minister van Oorlog, waarin zij aandringen op het in- dienst nemen van vrijwilligers, die iets voor do weermacht gevoelen, En spr. vertelt, dat deze firma's o.a schrijven, dat zij bij vaca tures aan zulke vrijwilligers den voorkeur willen geven. Vervolgens veroordeelt spf. het geschrijf van mr. A. R. Zimmermann en 't verzet der fascisten tegen de arbeidersorganisatie Na vervolgens nog te hebben vastgesteld hoe de werkgevere zuchten onder den druk der sociale wetgeving, wijst spr. op het feit dat de moderne vakbeweging langzaam maar zeker groeit en sterker wordt. Na daarop nog uitvoerig te hebben be toogd, dat de communisten, die aldus spr. het N. V. V. verwijten dat dit niet tot samenwerking bereid is. constateert spr. dat deze b.v. in de steen-, suiker- en chemi sche industrieën geen enkel lid tellen. Spr. eindigde met te wijzen op de nood zakelijkheid om voor alles het klassebelang in te zien. Verstaat uw plicht en vormt een eenheid tegen het kapitalisme, aldus besloot de heer Jurgens zijn rede. Met applaus dankte de vergadering den spr. voor zijn rede. Van do gelegenheid tot debat werd slechts door een communist gebruik gemaakt VERGADERING VAN HET HOOGHEEMRAADSCHAP VAN RIJNLAND. In de gisteren alhier gehouden Vereenig- de Vergadering van hel Hoogheemraad schap van Rijnland is door Dijkgraaf en Hoogheemraden mededeeling gedaan van den gunsligen uitslag van de dil jaar sinds de oorlogsjaren weder voor het eerst ge houden openbare aanbesteding van de le vering van sleenkolen en vetslik voor de stoomgemalen. Na onderzoek der geloofs brieven werden de heeren C. van Muis winkel Hzn. en W. J. Rijlaarsdam toegela ten resp. als hoofdingeland en hoofd ingeland-plaatsvervanger voor het 9e dis trict (Aarlanderveen, Nieuwkoop, enz.) Ten behoeve van de in April te houden verkie zingen werden de lijsten der stemgerech tigde ingelanden voor het 2e, 4e, 11e en 16e district vastgesteld. Besloten werd tot intrekking eener aan het Groot-Waterschap van Woerden ver leende vergunning tot loozing van water van eenige perceelen onder Montfoort op den boezem van Woerden en vandaar op dien van Rijnland, daar aan deze loozing geen behoefte meer bestond. Toegelaten werd een loozing van een rioieerings- pompstation der gemeente Bodegraven, waardoor water van buiten Rijnland op den boezem wordt gebracht. Een belangrijk besluit werd genomen tot aankoop van een aan het Gemeenlands- huis te Leiden grenzend perceel, lhan9 be woond door mevrouw de wed. Herfst. Dijk graaf en Hoogheemraden hebben, om een definitieve oplossing te verkrijgen voor hel steeds nijpender gebrek aan kantoor ruimte en berging der archieven, daartoe het voorstel gedaan. Het i9 de bedoeling om in hel huis te zijner tijd (het tijdstip der overdracht is van enkele voorwaarden af hankelijk) een deel van den dienst over te brengen en in den tuin. grenzend aan da Langebrug, een brandvrije archiefbewaar plaats le bouwen. Ten behoeve van hel belangrijke oud- archief van Rijnland is verder hel besluit genomen, dil geheel nieuw te doen ordenen en beschrijven In verband met dit besluit werd als tijdelijk ambtenaar benoemd mr. S. J. Fockema Andreae te Arnhem. Ten slotte werden Dijkgraaf en Hoog heemraden gemachtigd om aan Gedepu teerde Staten van Zuid- en Noordholland te verzoeken, een gedeeltelijke wijziging van Rijnland's Reglement le bevorderen, hoofdzakelijk strekkende om het mogelijk te maken, dat de geheele kadastrale boek houding van Rijnland op kaartregister wordt gebracht. ALG. NED. BOND ADBETDÊRS(STERS) IN HET BAKKERS-, CHOCOLADE- EN SUIKERBEWERKTN G SBEBRIJF AFD. LEIDEN. Bovengenoemde organisatie heeft haar jaarvergadering gehouden in het Volksge bouw. Heerengracht. Door de met zorg samengestelde verslagen van secretaris en penningmeester werd den leden een duidelijk beeld, gegeven van den toestand in het bedrijf en van hetgeen door de afdeeling was verricht Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat aan werkloozenuitkeering was verstrekt f 1653.63, aan ziekenuitkeenng f 330.20, uitkeering uit het T.B.C.-fonds f 45. Het jaarverslag van den secretaris me moreerde breedvoerig de staking bij de fa. Joh. Poptie aan de Hoogewoerd en het ver loop daarvan en de verschillende conferen ties, die hebben plaats gehad met diverse werkgevers en colleges. Niet alleen op het gebied van den gewonen vakstrijd had de afd. zich geweerd, ook het ontwikkelings werk voor haar leden had over het afge- loopen jaar een belangrijke plaats inge nomen. Er was een lichtbeeldenavond ge geven over den vroegeren en den modernen bakoven, een lichtbeeldenavond over het misdadige van den oorlog met den heer Beentjes, uit Den Haag. als spreker. Een filmavond over de moderne techniek van gas- en electriciteitsbedrijf te Leiden, wel willend aangeboden door de directie der Lichtfabrieken Verder werd een excursie gemaakt naar de Lichtfabrieken en naar de meelfabriek ..De Sleutels", alhier. Een gar- neercursus werd gegeven gedurende drie maanden. Beide verslagen werden onder applaus goedgekeurd met een woord van dank aan secretaris en penningmeester. Aan alle leden was een handleiding ge zonden betreffende de bepalingen van de Arbeidswet voor de Brood-, Koek-. Choco lade- en Suikerbewerkers, waardoor zij precies de bepalingen van deze wet weten. Besloten werd een 9terke actie te ont wikkelen speciaal tegen de saboteurs van de Arbeidswet in Leiden Tn overleg met het hoofdbestuur was daarvoor reeds een rege ling getroffen. Door den districtsbestuurder J. v. d. Blij uit Den Haag. werd een overzicht gegeven van de actie die in den komenden tijd ge voerd zal worden, om de arbeiders, werk zaam in deze bedrijven, weer onder te brn* gen onder de diverse arbeidsovereenkomsten De aftredende bestuurders J. G van der Zeeuw. G. A. Beurse, L. v. d Linden en P, Lagendijk, werden in hun functie herkozen. KUNSTAVOND CORRY DE WEKKER. Eeo volle schouwburg. Veel ouders, veel verdere familieleden, veei vrienden, vrien. dinnen, vriendjes, vriendinnetjes, béken, den. Allen gekomen om getuige te zi3Q van het optreden van de vele leerlingen van mej. Corry de Wekker op het terrem. van muziek en dans. Eens per jaar geeft deze bekende leera- res immers haar kunstavond, aldus naar buiten getuigenis afleggend van de vorde ringen, door haar leerlingen gemaakt, 't k altijd een knus avondje feitelijk avond, van 7114 uur! en tevens een avond, waarop ook heel wat goeds is te waardee- ren. Tevens gelegenheid, om waar te n& men de uitnemende verstandhouding tus- schen leerares en leerlingen- Zoo was het en zo^ is net nog. Gister avond is dat weer eens duidelijk aan den dag getreden. Een heele schare leerlingen heeft successievelijk proeven van bekwaam, heid afgelegd aan den vleugel etc., inter of minder geslaagd naarmate de al of met aanwezigheid van „Bühneufieber" oftewel „plankenkoorts", maar over 't geheel goed geslaagd. Solo's, quatre-mains, eeD viool- solo, declamatie en dans, zij wis'sclden ei- Kaar aardig af Bij het dansen was bovendien rijke afwi$, seling, daar klassikaal werd opgetreden, doch ook anders. Nieuw-Brun-hi 1de leverde b.v. weer het Faust-ballei en nog eenige andere dansen. Corry de Wekker zelf en mej. Wies Oltman gaven zeer verdienstelijk eenige solo-dansefi. Met elkaar een gezellige avond, waarop de leerares met het meeste genoegen kan terugzien. Natuurlijk verzorgde Han Zirkzee keurig de dansmuziek en even natuurlijk werden de leerares en enkele dames van het ballet geducht in de bloemetjes gezet en was e? veel en warm applaus ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het candidaatsexameu rechtsgeleerdheid de heer A. Vermaar (den Haag) en mej C. M. T. Libourel (Delft), voor het doctoraalexamen Wis- en Natuurkunde hoofdvak dierkunde mej. A. G. M. Kei (den Haag); voor het artsexamen gedeelte de he'eren J. J. M. van Winkel (Rotterdam). P, van Iersel (Leiden). J. D. Lebret (Dordrecht). Bevorderd ziin tot arts de heeren E. J W, Holleman (Zutphen) en J. W. Zandman (Leiden). Prof. dr. B. D. Eerdmans verzoekt ons in aansluiting aan ons bericht over zijn dertig-jarig jubileum als hoogleeraar te willen melden dat het zijn nadrukkeliiken wensch is dat dit jubileum evenals zijn zilveren jubileum geheel onopgemerkt ol voorbijgaan. Dezer dagen hebben de vader en moe der van het Geref. Minnehuis alhier, het echtpaar SipmaBoomsma, aan wie op verzoek eervol ontslag was verleend, af scheid genomen van bestuur en verpleeg den. waarmede zij 14 jaren hadden samen gewerkt. Na het afscheid van de vertrek-1 kende vader en moeder werd het echtpaar P. KooremanBeausar-namens het. bestuur welkom geheeten en geïnstalleerd. Gisteravond hadden de Leidsche Gro. ningers weer een mooien avond in dc Har monie. De Tooneelclub speelde een één- acte-r en verder werd de avond gevuld met voordrachten en spelen. Er heerschte een zeer opgewekte stem ming. I Na afloop werd uit den aard der zruis nog een dansje gemaakt. - Op Zondag 4 Maart a.s. zal in hel Leidsche Volkshuis. Apothekersdijk. 's na middags 4 uur het eerste kinderconctrl plaats hebben. De bedoeling i9 om evenals elders door vooraf een uiteenzetting van de muziek 13 geven, deze beter te leeren begrijpen en ge nieten. Het koor wordt door piano- en viool muziek begeleid. Kinderen beneden 12 ja^' hebben geen toegang. Het streven van heo, die deze concerten organiseeren, verditri ongetwijfeld ieders sympathie en mede werking. -— De firma F. van der Kloot heeft aardig klein boekje het licht doen zkc, waarin mevr. Martine WittopKoninJ vijftig melkrecepten geeft. Door de Katwijksche politie is gistf' ren alhier gearresteerd G D., verdacht van diefstal van varkenshaar G. D. zou hier ter stede hebben verkocht. Bij de politie zijn inliohtingeD te be*| komen omtrent een heerenrijwiel dat ooi den openbaren weg is ge\ ouden. rie St.-Crt. no. 44 bevat de stafuien I der N.V. Boek- en Steendrukkerij EduaM IJdo, alhier. IJMUIDEN, 2 Maart 1928- VISCHPRIJZEN. 6 Tarbot per kilo f 1 70—f 1 55, 2215 Ton gen per kilo 1 1 551 1 30, 7 Groole Schol P- kist van 50 kilo 120—1 16.50, 9 Middelsn« per kist van 50 kilo f 22.50f 18, 20 Zei*' 128—1 17, 179 Kleine Schol f 17f 6oO. J» Bol f 12—[2.60, 31 Schar f 10f 3 90. Tongschar 132, 3 Middel Schelv. f31--1®] 7 Kleinmiddel Schelv. f29—128, 76 K®»| Schelv 120I 6, 103 Kaheliauw per kist 125 kilo 129—1 17 50. 65 Gullen per ktsl«'l 50 kilo 1 11.50—17.50 5 Lengen P" f 1-2.90—I 1, 33 Wijting per kisl van M fl 15—f3.70, 24 Koolvisch per stuk d93" 1 0 32 I Binnen kwamen 4 slcnmtreilers. '"w. I heugels en de logger UW 116 met 1395 I somming. I

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 2