68"e JAARGANG WOENSDAG 29 FEBRUARI 1928 No. 20848 STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. MUZIEK. LEIDSCH DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: SO Ct9. per regel voor advertenticn uil Leiden en plaatsen waar agentschappen vaD ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiPn 35 Cts per regel Kleine Advertenticn uitfluitend bij vooruitbetaling Woensdag? en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30 Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden f 2 35 per weekƒ018 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. BENOEMINGEN. Ter vervulling van de vacature, ont slaan door de benoeming van den heer A M. de Blauw tot Directeur van Ge meentewerken, bieden B. en W. na raad pleging van de Commissie van Fabricage, de navolgende voordracht aan ter benoe ming van een Adjunct-directeur der Ge meentewerken, in den rang van Ingenieur le klasse: lo. ir. Chr. Bronkhorst, ingenieur bij den dienst der Gemeentewerken, te Utrecht; 2o. ir. C. F. Gnirrep, ingenieur bij den dienst der Gemeentewerken, te Groningen. Tengevolge van het aan den heer A. Wisse verleend eervol ontslag moet worden roorzien in de vacature van leeraar in aardrijkskunde en geschiedenis aan de Kweekschool voor Onderwijzers en Onder wijzeressen. Met verwijzing naar een schrijven van den directeur der school en naar het te dezer zake door den hoofdinspecteur van het Lager Onderwijs in de derde hoofd inspectie uitgebracht advies, bieden B. en W. de volgende voordracht aan: lo. de heer D. G. Magé. tijdelijk leeraar aan de Kweekschool voor Onderwijzers en Onderwijzeressen te Leiden-, 2o. de heer F. J. Spijker, onderwijzer aan een school voor uitgebreid lager onderwijs te Zaandijk; 3o. de heer H. P. de Hoog. onderwijzer aan een school voor gewoon lager onderwijs te 's-Gravenhage. AFSCHEID DER GEMEENTELIJKE LICHTBEELDEN-COMMISSIE. Gisteren had in het Raadhuis de laatste bijeenkomst plaats der gemeentel. Bioscoop commissie, die bij het in werking treden der Centrale filmkeuring op 1 Maart op houdt te bestaan. De voorzitter, mr. A. van der Eist, ging in groote trekken het werk der commissie na sedert haar installatie op 19 Maart 1915. Secretaris-penningmeester was de heer A. P. A. Eskens, die in 1921 werd opgevolgd door mej. J. Korlmann. Toen bestonden er reeds 5 subcommissies voor keuring. In 1923 werd besloten de keuring voor volwassenen te handhaven. Kort geleden gaf de Commissie aan B. en W. te kennen dat in afwachting der werking van de nieuwe Centrale keuring, een plaatselijke nakeuring haar voorshands overbodig voorkwam. De voorzitter wees er op, dat de verga deringen steeds aangenaam, met volle waardeering van elks, dikwijls zeer afwij kend standpunt, verliepen. Hij dankt allen voor de welwillendheid, waarmede de leden hem tegemoet kwamen en dankt in 't bij zonder den heer Eskens en mej. Kortmann voor alles wat zij voor den goeden gang van zaken hebben gedaan en wensrhte hen en den heer Kooistra geluk met hun eervolle benoeming tot lid der Centrale Keuringscommissie. Burgemeester van de Sande Bakhuyzen, fer vergadering aanwezig, dankte de Com missie voor haar werkzaamheden van zoo vele jaren, den voorzitter voor zijn arbeid. Wanneer B. en W. aanstonds zich tot en kele leden zullen wenden ter vorming van een commissie van controle van hoogstens zeven leden aldus de burgemeester hopen zij niet tevergeefs te zullen aan kloppen. Tot den eersten secretaris, den heer Eskens richtte de Burgemeester zich met woorden van waardeering, evenals tot °e tegenwoordige secretaresse. De heer Eskens bracht den burgemees ter ^dank. Na enkele oogenhlikken van gezellig Samenzijn werd afscheid genomen. HET FASCISME. Voordracht van mr. A. Spanier voor de Vereen. voor Staatkunde. Voor de Vereeniging voor Staatkunde alhier heeft mr. A. Spanjer gisteravond een Voordracht gehouden over het fascisme. Spr. begon met er op te wijzen, dat het ascisme is ontstaan als een „nationale" reactie tegen bolsjewistische woelingen der arbeidersklasse en verregaande slapheid der parlementaire regeering. Spr. wees vervolgens op de voordeel en, die het fas- C'snie Italië heeft gebracht en meende, at zoowel hierom als ook wegens de kri- Jek, waaraan de parlementaire regeerings- rorro 10 toenemende mate blootstaat, het ascisme ernstige studie verdient. ®Pr. komt dan tot het boekje van prof. V'hedo Kocco, minister van justitie en eere- icnst tn Italië, ,,de Staatstheorie van het ascisme", en hij wijst er op .dat Rocco het Qscisme voor alles ziet ais actie en senti ent. maar ook als gedachte en theorie. et kapt zich vierkant tegen liberalisme, emocratie socialisme welke, afkom- ]S van de Hervorming en de leer van het 1 huurrecht, de maatschappij atomistisch ?PvatteD als de som der individuen van de veade generatie. Spr.toont dit nader aan en wijst er vervolgens op, dat het fas cisme de leeringen van het Natuurrecht ver werpt en tegenover de atomistische staats theorie een organische en historische ge dachte stelt, welke aan de maatschappij een continuïteit verleent, die haar boven het kortstondig bestaan van één levende generatie uitheft Voor den fascist is de maatschappij het doel, het individu het middel. Het fascisme erkent individueele rechten slechts in zooverre deze vereenig- baar kunnen worden geacht met de rechten van den staat en van de gelieele maat schappij. In de vooropstelling van den in- dividueelen plicht ligt de hoogste ethische waarde van het fascisme. De liberalen bevorderen de vrijheid als in het belang der burgers; de fascisten staan haar toe, voor zoover in het belang van den staat. De democraten geven aan elk lid der maatschappij een recht op deelneming aan Jt staatsbestuur op grond van de leer der volkssouvereiniteit; het fascisme regelt die rechten al naar gelang bet staatsbelang eischt op grond van de leer der staatssou- vereiniteit. De socialisten willen den strijd tussehen kapitaal en arbeid, op grond van de econo mische rechtvaardigheid, door een collecti- vistische oplossing beslechtenhet fascisme acht deze oplossing practisch onuitvoer baar, erkent het persoonlijk eigendom voor zoover het maatschappelijk nuttig is te ach ten. Het heeft een eigen recht vastgesteld voor de maatschappelijke klassen en alle zelfverdediging door stakingen, uitsluitin gen, boycotts, sabotage enz., als in strijd met het staatsbelang verboden. De zelf verdediging der klassen moet plaats maken voor een rechtspraak van den staat. 2o<>- als de 18e eeuw dank zij de Fransche revo lutie het individu van den staat heeft be vrijd, moet de 20e eeuw dank zij het fas cisme den staat van het individu bevrij den. Aan de hand van de historie komt Rocco ten slotfo tot de conclusie, dat allo goeds is t* danken aan het Latijnsche genie en de Roomsch-Katholieke kerk, au* kwaads aan het Germaansohe ras, de Her vorming, net Natuurrecht en de Revolutie. De eenzijdigheid van de historische op vattingen van bet fascisme en van zijn kijk op het wezen van liberalisme, demo cratie en socialisme, zijn naar sprekers mee ning oorzaak, dat zijn staatstheorie niet als de juiste kan worden aanvaard. Een hoofdbezwaar is ook, dat het fascisme, met het gerechtigheids-ideaal in onvoldoende mate rekening houdt. Toch acht spr. het noodig, dat de door het fascisme bestreden richtingen zich opnieuw rekenschap geven van haar grondbeginsel De fouten van liberalisme en democratie zitten niet in het grondbeginsel maar in de ontrouw, waar mede het dikwijls is verloochend, in de fou tieve methoden, waarop men veelal ge tracht heeft te verwezenlijken. De aller eerste plicht van den staat moet zijn ver wezenlijking van het gerechtigheidsideaal, en slechts een sterke regeering, wier macht boven elke andere maatschappelijke macht uitgaat, is daartoe in staat. Zij behoort po litiek de hoogste macht te zijn, alleen aan het gerechtigheidsideaal onderworpen. V«„- daar dat autocratie en democratie, de leer van de scheiding der machten en der con- Btitutioneele garantiën met juiste staats rechtelijke beginselen onvereeoigbaar zijn. In dit gerechtigheidsideaal, meent spr., ligt de ware onvergankelijke kern van liberar lisme, democratie en socialisme. Een studie van de Nederlandsche geschie denis en van ons volkskarakter leert, dat zelfs onze groote mannen niet anders zijn geweest dan „schaduwen van macht." Trots zeer groot-en invloed en buitengewone be kwaamheid was er geen sprake van een dic tatoriale positie. Slechts tijdens en na den oorlog, onder den invloed van den veront- rustenden financieelen toestand, kan van een veel sterkere positie van de regeering tegenover het parlement, van den minister van Financiën tegenover zijn ambtgenooten worden gesproken- De democratie heeft nog veel aanpassings vermogenvan haar spoedigen ondergang door een wereldzege van het fascisme, zal vooreerst wel geen sprake zijn, aldus be sloot spr. zijn voordracht. Er volgde op deze luide toegejuichte rede een geanimeerde gedachtenwisseling, waar aan door zes debaters w o. prof. mr. R. Kranenburg werd deelgenomen, waarna ten slotte de beide volgende vraagpunten in stemming gebracht werden I. Ligt aan het Fascisme een algemeene Staatsleer ten grondslag, waaraan het in ternationale gelding ontleenen kan f II. Kan Rocco's tegenstelling van het Faseisme tegenover Liberalisme. Democra tie en Socialisme als juist erkend worden Beide vraagpunten werden, het eerste met algemeene stemmen, het tweede bi' meerderheid van stemmen, ontkennend be antwoord. De volgende voordracht zal gehouden worden op Donderdag 22 Maart a.s door mr. dr. W. M. G. Schumann over ..De wij- zigingen in de Indische Staatsregeling." CHR. BESTURENBOND. De Christ. Besturenbond alhier hield haar jaarvergadering in het gebouw Patri monium. De voorzitter, de heer J. B. H. Groten huis opende de druk bezochte vergadering met gebed en het lezen van Gal 4 2231 en Gal. 5 1. Spr. wijst er in zijn openings woord op, dat weder een jaar van werken achter ons ligt. een jaar van veel werken Verder zet hij, naar aanleiding van het voorgelezen Schriftgedeelte uiteen, dat wij 9taan in vrijheid en niet in de dienstbaar heid, want Christus heeft ons allen vrijge- I maakt. Hij heeft de vloek van den arbeid gedragen en ons ook op sociaal-economisch terrein vrijgemaakt. Dit staan, zegt Spris niet liggen of zitten, wij moeten staan in de vrijheid, waarmede Christus ons heeft vrijgemaakt Wij moeten alles doen, wat in ons vermogen is, opdat Christus niet ge lasterd wordt Spr. herinnert er aan„ dat het N.V.V. straks weder een propagandamaand gaat gaat houden en dan zullen ook de leden van de Chr. Vakvereenigingen worden bezocht. Wij moeten, aldus spr. zorgen, dat de men- schen die God onder onze hoede heeft ge steld, ook voor ons bewaard blijven en voor onze beweging behouden. Spr. wijst er op dat wij rekening moeten houden, met de veranderde mentaliteit van de menschen Er is meer vraag naar organisatie gekomen, wij moeten zorgen, dat alle menschen die bij onze beweging behooren, ook bij ons komen. Verder geeft de voorzitter een uiteen zetting van-de gehouden ontspanningsavon den met de werkloozen. Daarbij herinnert hij er aan. dat op 2 Maart a.s. weder een middagvergadering zal gehouden worden, met de werkloozen, waar één spreker hoopt op te treden. De jaarverslagen van den secretaris en penningmeester werden na ëenige bespre king goedgekeurd. Uit het jaarverslag van den secretaris slippen we aan: Het aantal aangesloten organisaties bleef hetzelfde, n.l. 16 vakorganisaties en twee Alg. Chr. Bonden. De Chr. B.B heeft wel vertrouwen dat binnen korten tijd ook bij hem aansluiten zullen dë afdeelingen van den Chrislelijken Bond van Post- en Tele grafie en die van den Christelijken Bond van Politieagenten. Het ledental is in het afgeloopen jaar weder opgevoerd met 30 leden en bedroeg aan het eind van '27 1203 van vakorgani saties en 423 van Chr. Sociale Bonden, te zamen 1626. Het bestuur onderging een kleine wijzi ging door het vertrek v den heer H. tf. Bos- tc-len, in wien plaats werd gekozen de heer H. v. Cittert. Verder werd in dit verslag gereleveerd al het werk, dat door den B.B. direct of zijdelings werd verricht. Bij de gehouden bestuursverkiezing wer den de aftredende bestuursleden: H. v. Cit tert, Ph. J. de Leeuw, J. Slegtenhorst en J. Wassenaar, met bijna algemeene stemmen herkozen. In de controle-commissie werden be noemd de heeren D. J. Looman, II. Iloogen- dijk en J. van 't Zelfde. Een voorstel van één der aangesloten or ganisaties, om het bestuur met 2 leden uit te breiden en met uitzondering van het dagel. bestuur en bibliothecaris, de bestuurs leden na 2 jaar niet meer herkiesbaar te stellen, werd na uitvoerige bespreking, door de betrokken organisatie ingetrokken. Het bestuur werd tenslotte nog opge dragen, te onderzoeken of het mogelijk was, om te komen tot oprichting van een inkoop centrale voor brandstoffen ten behoeve van de leden der aangesloten organisaties. TEGEN DEN DRANK. Gisteravond heeft de „Ned. Vereeniging tot Afschafiing van Alcoliolnouder.de Dran ken", in samenwerking met den „Jeugdbond voor Onthouding", in den Foyer der Stads gehoorzaal haar feestavond gehouden. Om ruim acht uur opende de heer II. Zenderman de zeer goed bezochte vergade ring hjj heette de aanwezigen hartelijk welkom, in 't bijzonder den spreker, ds. A. v. fl. Heyde, en den dichter-zanger Dumont, alsmede de afgevaardigden uit Was senaar, Katwqk en Hiliegom, en de zuster- vereenigingen uit Leiden. Na het doel van dezen feestavond mede» gedeeld te hebben, wenschte hij den aan wezigen een aangenamen avond. Door twee J.V.O.-leden werd op verdien stelüke wijze piano- en vioolmuziek gemaakt. De dichter-zanger Dumont, uit Rotterdam, heeft de aanwezigen met zijn levensliedjes aangenaam vermaakt; ernst en luim wisselden elkander af, de refreintjes galmden door de zaal. een elk was zeer voldaan. Ds. v. d. tfeyde hield een geestdriftige rede, waarin hij zijn eigen levensloop be treffende den drankstrrjd mededeelde; vooral legde hij er den nadruk op, wat hem bewogen had om drankbestrijder te worden. Hij wees er op hoe juist door het drankmisbruik menigeen tot een misdaad komt; met enkele voorbeelden uit zijn taak als celbezoeker in de gevangenis, lichtte hij dit toe. Nadat de spr. nog eenige mededeelingen gedaan had uit zijn studententijd in Leiden, en omtrent de oprichting van de eerste stu- dentengeheelonlhoudersvereen'ging. wekte hij do aanwezigen op om deel te nemen aan den drankstrijd. door lid te worden van de N.V. of den J.V.O. Na de pauze werd door den J.V.O. een tooneelspel „Het Licht" opgevoerd. Het spel werd met aandacht gevolgd. Door den J.V.O. werden verder „Gavotte" dansen, alsmede Volksdansen uitgevoerd, die zeer goed gedanst werden. Om ongeveer half twaalf s'oot de voorzitter dezen pret'.igsn feestavond, den med:werkers dankend voor hetgeen zjj geboden hadden. SCHOOL- EN WERKTUINEN. Men verzoekt ons mede te deelen. dat in het verslag der algemeene vergadering van de Vereeniging voor School- en Werktuinen een kleine vergissing is ingeslopen. Aan het eind staat vermeld, dat de vereeniging thans 624 kinderen aan het werk zet. afkomstig van 30 scholen. Dat is echter niet het ge val. Van 50 scholen zijn 624 aanvragen om een tuintje bij het bestuur ingekomen. Het in gebruik zijnde terrein en ook de geld middelen. bieden slechts gelegenheid voor 310 tuintjes, zoodat slechts aan 50 pCt. der aanvragen kan worden voldaan. Natuurlijk zou het bestuur gaarne aan ieder kind, dat een tuintje vraagt, er een toewijzen, doch voorloopig kan daarvan nog geen sprake zijn, daartoe zou een tweede terrein in gebruik genomen moeien worden en wie verschaft daar de geldmiddelen toe? Moge het nog eenmaal zoover komen! UITSLUITING IN HET MAATKLEEDTNGBEDRIJF. Naar wij van de meest bevoegde zijde vernemen, hebben de vijf in verschillende werknemersbonden georganiseerde kleer makers, die door de firma W C. de Ia Court alhier waren uitgesloten, bedankt voor het lidmaatschap van hun organisaties en zijn zij weer aan het werk gegaan. Als bijzonderheid kunnen wij mededeelen dat een van deze vijf kleermakers tevens voorzitter was van de Lridsche afdeeling van een der organisaties. Bij de firma Cahen duurt de uitsluiting nog onveranderd voort. BRUTALE INBRAAK. Gisteravond tussehen zes en acht uur is ingebroken in een perceel aan de Mariën- poelstraat alhier. De bewoners waren af wezig en toen de heer des huizes tegen acht uur thuis kwam. bemerkte hij, dat het licht brandde op de eerste verdieping. Po gingen om de straatdeur op de gewone wijze te openen gelukten niet. De knippen waren blijkbaar aan de binnenzijde zorg vuldig gesloten. Langs de achterzijde heeft de bewoner vervolgens getracht zijn huis binnen te ko men, hetgeen zeer gemakkelijk bleek te gaan daar de inbrekers, die intusschen hut hazenpad hadden gekozen, de deur van de keuken, waarvan zij het slot hadden gefor ceerd, hadden laten openstaan. Bij onderzoek bleek, dat de ongewenschte en wel zeer brutale individuen alles in het huis overhoop hadden gehaald. Zij ont vreemdden sieraden en andere voorwerpen die van hun gading waren, doch geld ver mochten zij niet te vinden. De nolitie stelt een uitgebreid onder zoek in. Prof. dr P. C. T. van der Hoeven, die, gelijk gisteren gemeld, in Juli zijn 25-jari? professoraat hoopt te herdenken, verzoekt ons te willen mededeelen, dat hij dit feit geheel onopgemerkt wenscht voorbij te laten gaan. Op de voordracht van curatoren van het lyceum voor meisjes te Amsterdam Ier benoeming van een leeraar(es) in de na tuurlijke historie aan het lyceum voor meisjes staat dr. H. H, van Seters, alhier. Men verzoekt ons mede te deelen. dat het Informatie-Bureau van de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingen verkeer aan het Stationsplein morgen, 1 Maart, weer heropend zal worden. Maandagavond a.s. wacht allen radio liefhebbers een mooien avond in het Leid- sche Volkshuis. De heer R. Swierstra zal een radio-voordracht houden en het laatste Philips-toestel demonstreeren. (Voor na- dere bijzonderheden zie advertentie). Naar wij vernemen zal morgenavond om acht uur een samenkomst plaats heb ben in de Waalsche kerk op de Breestraat, voor ieder belangstellende toegankelijk, waarin zal optreden ds. P Barnaud direc teur de la Société des Missions Fvangé- 'iques de Paris. Deze avond belooft alles zins belangrijk te zijn want de begaafde spreker heeft zelf op Madagascar gewerkt en zal als ooggetuige een beeld ontwerpen van volk en christendom, waarbij de zegen-- rijke vruchten van het werk der zending voor oogen gesteld zullen worden. BINNENLAND. Op verzoek van den minister van oorlog is de behandeling tier Capitnlantenwet geschorst. (Tweede Kamer, 3e Blad). Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi- ging van artikel 99 der wet op de inkom* sienbe.asting-1914. (Binnenland, 2e Blad). De eerste boerderij op de drooggemaakte Zniderzeegronden. (Binnenland, 2e Blad), De reddingboot „Schnttevaer" is zoelu (Gemengd, 3e Blad). BUITENLAND. De verdere besprekingen ter veiligheids commissie. Het rapport Rntgers goedge keurd. (Builcnl., le Blad). Uitstel der bijeenkomst der ontwapenings conferentie? (Buitenl. le Blad). Het Fransche communistische Kamerlid Doriot veroordeeld. (Buitenl., le Blad). Naar nieuwe arbeidsconflicten in Duitsch* land. (Buitenl., le Blad). Kellogg's antwoord-nota aan Frankrijk over een anti-oorlogsverdrag. (Buitenl. le Blad). Vele -gewonden bij een treinbotsing in Beieren. (TeL le Blad). De St.crt. no. 41 bevat de statuten betreffende de N.V. Fortmann's Galantc- ricënhandel alhier. De schoenenwinkelier v. D. is gisteren opgelicht door een 13-jarig meisje, dat ten name van een bekend ingezetene een paar schoenen onbetaald heeft medegenomen. HAARLEMSCHE ORKESTVEREENIGING. Ingewijden zal het bekend zijn dat de vioolleeraar aan het Amsterdamsche Con servatorium Felice Togni onlangs de uit gave heeft bezorgd van een concert van Vivaldi voor drie violen met begeleiding van strijkinstrumenten en clavecimbaal. Dit concer: is gisteravond door drie orkest leden uitgevoerd met begeleiding van het strijkorkest. Een enkel woord ter nadere aanduiding van het werk. Tot in de 17e eeuw was wat wij nu de kleur of het colo- riet noemen in de instrumentale muziek onbekend Slechts één tegenstelling, die van forto en piano, kende men als dyna misch uitdrukkingsmiddel. En da( werd dan groeps- of periodesgewijs toegepast. In den drang naar verruiming der schakperings- mogelijkheden ligt de kiem van het zoo genaamde „concerto gros9o". Men ver deelde hel orkest in drie groepen- lo het „concertino", bestaande uit (gewoonlijk al thans) eerste en tweede viool en violoncel solo; 2o. het „concerto grosso". dat het overig strijkerskoor bevatte; en 3o. ds ..ripiënisten" om het grosso te versterken. Beroemd zijn de concerti grossi van Co- relli en Handel. Tijdgenoot van dezen was Vivaldi (16801743). uitnemend violist en componist voor zïjn instrument, llij be hoorde tot den geestelijken stand Vivaldi voert de splitsing door en afgezien van een enkele minder bekende tijdgenoot, is hij het die het soloconcert, in den tegen- woordigen zin van het woord, het aanzijn geeft en spoedig constructief belangrijk versterkt Het nu uitgevoerde „concert voor drie violen" is nog van hel zuivere con certo grosso-tvpe, dialoog tussehen een con certino van drie soloviolen en het koor van strijkinstrumenten, het grosso We vermoeden dat. waar bij Corelli het clave cimbaal hieraan noodzakelijk moet worden toegevoegd, dit instrument hij Vivaldi noode kan worden gemist. De heer Togni schrijft hef ook vcor trouwens Het zullen wel praclische redenen zijn, waarom wij het stuk zonder clavecimbel kregen to hoeren. We zijn voor de kennismaking zeer erkentelijk. De heeren Grin. Tromp en Eggelle die het concertino vormden, hebben hun par'ijen zeer mooi voorgedra gen. correct subMel zuiver van klank en in toon en in voortreffelijk sluitend samen spel. En Van Reinum zorgde voor het on geschonden verband mei het grosso Het mooie stuk vond veel instemming dank zij mede de zeer loffpliike uilvoering Solislen en directeur hadden een dankbaar appjaus in ontvangst te nemen. Het orkest heeft verder, als zijn eerstd

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1