Rhenmaiis$&e pijnen jnirmtu- DeGrijzeDame tjÖ,,e Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 28 Februari 1928 Derde Blad No. 20847 UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. LAND- EN TUINBOUW. VISSCHER1J-BER1CHTEN. FEUILLETON. ALPHEN. Bnrgerlijke Stand. Geboren: Johanna E.isabeth, d. v. S. S. fys en P. M. Starreveld. Antonia Maria, i r. tL Haua en A. Kuijf. Wijntje Wi.le- mijnlje Lornelia, d. v. A. H. v. d. Bosch a S. W. Boer. Lambertus, i. v. L. t. Beastkom en W. Hoogtegling. Ge- nrdus Cornelia, z. v. G. C. Koslewgn en j, de Graat Neeitje Maria, d. v. J. D. Venaal en W. Molleman. Johannes Hen- driki», v. J. H. v. 4. Born en A. Broker. Gehuwd: J. Bol, jm., 21 j. en C. Groenen- kerg. ju.. 24 j. W. Koopman, jm., 26 j. a SL v. Brussel, jd„ 24 j. Overleden: L. Blom, 54 j. Everarda H, K. Jansen, 80 j. Gevestigd: P. van Breggen, broodbakker, ran Zwammerdam. T. Uennink, Voorstraat 16, van Brummen. P. J. Hooijmans, Sleekterweg 67, van Nijmegen. J. A Elkhuizen, llauritsstraat 1, van Den Haag. B. J. v. Houten, Pr. Hendrikatr. 69, ran Amersfoort G. J. Tit timmerman, Aarkade 3, van Haarlem. Kinderen Keijdenrgk, M.-St., van Rotterdam. G. Kolanóus, kinderjuffr., M.-St., v. Kieuw-Hel voet. Pr. de Boer, Pr. Hendrikstr. 69, ran IJnselsteyn. J. v. d. Pol!, Groeneweg 46a, van Boskoop. P. J. v. Vliet echtg. van J. v. d. Pot Groeneweg 46a, van Reeuwjjk. C. J. Barendsen, Steekterwog 65, van Leiden. P. Bruné en gezin, Kort- ftvekterweg 19, van Geldermalsen. W. C. v. Berkel, Prinsenlaan 34, van Den Haag. Vertrokken: Th. M. Koot eerw. zuster, naar IJeeelsteijn. J. Steur, naar Ijssei- stegn. J. Bevaart, Clematisstraat 4, Den j. W. Bogerd, Oegstgeest. B. Fitst Ier, naar Boskoop. B. A. van der Heiden, Rubendwarsstraat 6, naar Rotter dam. J. P. Wernink. Heerengracöt, leiden. B. Kroon, naar Bodegraven. M. v. Wjjk, Niemwe Haven 153, naar Schiedam. - G. Koelewjjn, naar Woerden. De rijksontvanger alhier heeft een be drag van f 160 ontvangen wegens gewe- tensgeld. HAZERSWOUDE. Burgerlijke Stand. Bevallen: W. H. v. Veen, geb. Hogervorst, i M. J. Straathof, geb. De Jong, d. A v. Ofwegen, geb. Kalkman, d. 1L A v. Leeuwen, geb. v. d. Geest, d. - C. M. Rademaker, geb. v. Mu'rjen. d. I. W. Boskeljon, geb. Verver, d. Overleden: P. v. d. Spek, 73 j„ echtg. ran S. U Snelleman. Jaarrergaderino Cbr. Oranjever. De jaarvergadering van de Cbr. Oranje- ;ereeniging, welke in bet lokaal „Saivalo.i" gehouden werd, was flink bezocht en is ook uitnemend geslaagd. Na het zingen van Fsalm 138 vs. 1 sprak de voorzitter aller eerst een hartelijk woord van welkom tot de aanwezigen, ging voor in het gebed en laa Spreuken 31. De secretaris las daar op de notulen en bracht het jaarverslag oti, waarna de penningmeester zijn financieel verslag voorlas, waaruit we vernamen, dat de inkomsten f 153.06Va en do uitgaven 1156.11 hadden bedragen, zoodat er een tekort bleek van f 3.041/2. Brj monde van den heer W. van Bockel bracht de finan- cieele commissie rapport uit en verklaarde do boeken in de beste orde te hebben RECLAME. worden verzocht door inwrijven der pijnlijke plekkery |0| C met oplossing Bij ofioththers en ampisren bevonden. Tot afgevaardigden naar de bonds vergadering werden gekozen de heeren Jan Laros en Alb. van Rjjssel. Daarop hield de heer C. Hoogendoorn een memorUalie over Willem 111 en behandelde de heet Ph. de Gelder de inneming van den Briel, waarop op verzoek van den voorzitter spon taan werd aangeheven: „In naam van Oranje doet open de poort", enz. De heer H. Pels gaf een vakkundig lesje in het voordragen, hetwelk niet weinig de lachlust der aan wezigen opwekte, waarna door nog andere personen het woord werd gevoerd. In de pauze werd koffie gepresenteerd, waarna bestuursverkiezing plaats had met het ge volg, dat de aftredende heeren C. Patjjn en B. van Elswjjk werden herkozen. De heer H. Laros gaf enkele nummers ten beste op de harp, waarna de Reciteerclub een schitterend tableau gaf, wat zeer in den smaak viel. Aan het einde traden 5 nieuwe leden toe. Nadat de voorzitter een slotwoord had gesproken en gezongen was van Gezang 180 vs. 1, sloot de heer C. Patjjn de vergadering met dankgebed. LEIDERDORP. Bnrgerlijke Stand. Geboren: Hendrik, z. v. W. v. Tongeren en G. Binnendijk. Corne'.is Jozephus, z. v. W. Hockx en G. Wisse. Ondertrouwd: R. Bulthuis, 52 j. ea A v. Varick, 39 j. WADDINXVEEN. Alhier is de prijs van de zoete melk afgeslagen en gebracht op 13 ct per liter. 8798 HAARLEMMERMEER. Verfóltipiagspeval te Nieuw-Vennep. De arbeider J. B. te Nieuw-Vennep had eenige maanden geleden een huisslachting verricht van een varkeD, dat van het ver- eischte keuringsmerk was voorzien en dan ook werd geconsumeerd. Ei was echter ook het een en ander van verkocht o.a. een ge- pekelde ham, de in het bezit kwam van den arbeider D., wonende in de Dorps- sraa-t te Nieuw-Vennep. Nadat men thans in het gezin van D. van de ham had gege ten, deden zich bij twee kinderen, een meisje en een jongen van 12 en 10 jaar, ziekteverschijnselPD van ernatigen aard voor. Direct werd geneeskundige hulp inge. roepen. Hoewel hun toestand aanvankelijk bezorgdheid wekte, kan het levensgevaar thans als geweken beschouwd worden. Een kat, die ook van de ham gegeten had stierf aan de gevolgen. De overblijfselen van de ham zijn door de ambtenaren van den Keuringsdienst in beslag genomen. Het spreekt vanzelf, dat dezen ambtenaren geen blaam treft in deze en dat het ongeval aan eigen onachtzaamheid vaD D. te wijten is. De ham bleek in zijn bezit tot bederf te zijn overgegaan. Een jeugdig automobilist. De 12-jarige zoon van den heer K. al hier, wa9 zonder toestemming van z'n va der in diens auto geslapt en daarmede weggereden Op den Kruisweg nabij het Marktplein rijdende, wilde de knaap een erf opdraaien, doch hij maakte daarbij zoo n groolen zwenk, dal de auto tegen een paal botste van het electnsche net, die het zoo danig moest ontgelden, dat de draden af knapten en op den grond vielen. Ter voorkoming van verdere onheilen werden direct maatregelen genomen om de draden van den weg te verwijderen. De jeugdige automobilist zal zich nu wel ver der wachten om dergelijke ongepermitteer de auto-ritjes te gaan maken. De commissie voor Evangelisatie in Haarlemmermeer heeft in verband met de noodzakelijkheid gebleken geheele vernieu wing van de Ned. Hervormde Kerk „Mara- nalhaaan den Aalsmeerderweg te Rijk in deze gemeente, aldaar een bijeenkomst ge houden waarin het ontworpen plan werd besproken. Hoewel daaromtrent vrijwel overeen stemming werd verkregen, werd beslolen in een in den loop van deze week met het kerk bestuur te Hoofddorp te houden gecombi neerde vergadering de zaak nader te be spreken en een definitieve beslissing te j nemen. Het ligt in de bedoeling in het nieuw te stichten gebouw dat beneden ruimte zal bie den voor ongeveer 300 zitplaatsen, een ga- lerij le maken. Bij den landbouwer W. A. aan den Hoofdweg bij den Vijfhuizerweg in Haar lemmermeer is 's nachts, ingebroken Da dief heeft zich toegang verschaft tot een op het erf staande schuur en zich meester ge maakt van een rijwiel De politie heeft om trent het spoor van den ver moedel ijken dader reeds eenige aanwijzingen, zoodat zijne aanhouding wel spoedig zal volgen. Aan de Technische Hoogeschool te Delft is geslaagd voor het candiöaatsexamen voor civiel-ingenieur de heer N. J. van Leeuwen, alhier. KATWIJK AAN DEN RIJN. Pater B. vou Bönninghausen S. J. f Zondag ia alhier na een langdurige onge steldheid, in den ouderdom van bijna 69 jaar overleden pater B. H. S. M. von Bön ninghausen S.J., die van 1889 tot 1902 als kapelaan werkzaam is geweest te 's-Gra- venhage aan de kerk O. L. Vr. Onbevl. Ont-v., daarna tot 1911 rector is geweest van de St.-ignatiuskerk aan den Westzee dijk te Rotterdam, vervolgens in 1911 wt-a benoemd tot directeur -van het St. Willi- brorduscollege alhier en tenslotte, in 1918, naar Den Haag terugkeerde als pastoor van de O. L. Vrouwekeik aan de Eland straat. In 1926 had hij dit pastoraat neer gelegd, na m 1924 onder groote belang stelling zijn 40-jarig priesterfeest te heb ben gevierd. Pater von Bönninghausen was ridder in de orde van Oranje Nassau. De begrafenis is morgen op het kerkhof j van het St. Willibrorduscollege aJhicr. Jaarvergadering R.-K. Kiesvereeniging. De R.K Kiesvereeniging „Plicht en Eens gezindheid" hield Maandagavond haar jaar vergadering in de zaal van den heer Fen- nes. De heer Rietveld, tweede voorzitter, leidde de vergadering. Na opening en lezing der notulen las de secretaris, de heer W. Gaspers hel jaarver slag waarin een terugblik geworpen werd werd in het afgeloopen jaar waarin de uit slag der verkiezingen voor Prov Staten en Gemeenteraad tot volle tevredenheid ver- loopen was In alle opzichten kan met dankbaarheid op 1927 teruggezien worden. De rekening van den penningmeester de heer Nic. Oudshoorn, nagezien door de hier voor benoemde commissie bestaande uit de heeren Hoogeveen en van Schie, was in orde bevonden en gaf ook geen aanleiding tot opmerkingen. De heer H. W. Grimbergen afgevaardigde voor de Kamerfractie braoht een uitvoerig verslag uit. De aftredende bestuursleden, de heeren Jac. P. Rietveld en W. Caspers werden herkozen. Uit hel voltallig bestuur werd als voorzitter gekozen de heer Jac. Meijer. De heer M die Mei 1.1. als zoodanig bedankt had, lichtte hierna toe wat hem er toe be wogen had, op zijn vroeger genomen be sluit terug te willen komen en nam ook de benoeming aan. De contributie werd vast gesteld als vorig jaar. Tot afgevaardigde, resp. plaalsvervanger werden gekozen voor Kamer-Centrale de heeren H. W Grimber gen en J G. Schrama, Staten-Kieskring: Nic. Oudshoorn en Jac. Meijer, Federatie W. Caspers en J. C .Schrama. Besloten wordt voor Het Wit-Gele Kruis voor 1928 I 6 af te staan. De voorzitter deed eenige mededeelingen betreffende het „Dr Schaepmanfonds" en het te slichten Partij-bureau. Voor de pro paganda en de werkwij-ze voor dit doel kreeg hel bestuur vrij mandaat. Besloten werd nog in de eerstvolgende jaarvergade ring een verloting te organiseeren. Ge vraagd werd of niet vanwege de Kiesver eeniging de autoriteiten er op kan gewezen worden, dal het voetpad, loopende langs de R.K. School en R K Kerk, geregeld mis bruikt wordl en gebruikt wordt voor rij wielpad tot gevaar der voetgangers. De R.K afgevaardigde in den gemeenteraad, de heer Grimbergen naim op zich de aan dacht der betreffende autoriteiten hierop te i vestigen. Na enkele minder belangrijke aangele- i genheden te hebben besproken sloot de i voorzitter de vergadering met gebed. KATWIJK AAN ZEE. De weggezakte en omgevallen locomo tief van den zandtrein der afzanderij bij den vuurtoren is met behulp van het per soneel en vele anderen, die als vrijwilligers dienst deden vooral de jeugd maakte zich verdienstelijk weer op de rails ge zet. Hedenmorgen is nu nog een grootere machine met meerder materiaal aangeko men, zoodat er nu wel met man en macht doorgewerkt zal worden. Gisteren werd H. S., Louwestraat 39, op den hoek VoorstraatLange Dwarsstraat terwijl hij op de Tiets passeerde door P. G., uit de Baljuwstraat, dusdanig aangereden, dat het achterwiel van zijn stalen ros zoo goed als totaal vernield werd. De politie heelt de zaak in onderzoek. NOORBWIJK-BINNEN. In de Zeestraat alhier werd door een bestuurder van een personen-auto een acht jarig meisje aangereden. Na in do woning v-an den heer De B. te zijn binnengedragen constateerde dr. C. N. een beenfractuur. Op zijD advies werd het meisje per politie- brancard naar de ouderlijke woning ver voerd. Uit een door de politie ingesteld onder zoek is gebleken dat den bestuurder geen schuld treft. NOORDWIJK. Raadsaganda. De gemeenteraad komt in openbare ver gadering bijeen op Vrijdag 2 Maart a.s., 's namiddags t9 2 ure. Te behandelen zaken: 1. Ingekomen stukken. 2. Vaststelling Koh. Hondenbelasting 1828_ 3. Aanleg verhoogd voetpad. N. Zeeweg 4. Aankoop grond van den heer J. T. de Bes. 5. Verhuring gemeentewoning Schoolstraat. G. Regeling jaarwedde Insp. van Politie. 7. Verordening Ontsmettingsrecht. 8. Wijziging verordening Rioolbelasting. 9. Vaststelling Stratenplan. 10. Vaststelling Bouwverbod. WASSENAAR. Afscheid ds. F. A. van der Heyden. Na verkregen emeritaat heeft ds. F. A. v. d. Heyden na een diensttijd van 34 jaar Zondagavond afscheid genomen van de Geref. Kerk te Wassenaar. Hij is toege sproken door ouderling K. Floor, namens kerkeraad en gemeente, dr. K. Wielenga van Voorschoten, namens de kerk van Voorschoten en de klassis Leiden, en den heer J. Baart van Oudshoorn, de vorige gemeente van ds. v. d. Heyden. ZOETERWOUDE. De prijs der melk is alhier verlaagd met één cent per liter en bedraagt thans 13 cent. PLUIMVEE. KIPPENMOEDERS. Als de kuikens gaan uitkomen verlaat de kip haar neet voorloopig niet en breken voor haar soms vrij moeilijke oogenblikken aan. Zij schijnt er van bewust te zijn dat er buitengewone voorzichtigheid toe noo- dig is om haar kleinen geen schade toe te brengen, vooral met de pooten, welke in deze oogenblikken eigenlijk niet moesten bestaan. Zij is daarom zeer voorzichtig. Ze moet haar eigen lichaam toch ook steunen en als zij zich dan ook omwendt, doet ze dit zoo langzaam mogelijk. Het op zij wer ken van de ontstane leege doppen is" ook een deel van haar taak, hoewel de eene hen daar heel wat behendiger in is dan de andere. Een volleerde broedster weel al die doppen netjes in een hoek te doen, waar door het bedekt raken van een aangepikt ei door een leege dop wordt voorkomen. Zoo dra er een paar kuikens zijn heft de kloek zich wat op om meer ruimte te geven. Onze taak is heel eenvoudig en bestaat in toezien, want zoodra wij. door nieuwsgie righeid gedreven, de broedster optillen, werkt dit nadeelig op de eivliezen orm.nt de warme, maar ook vochtige lucht die z:cri onder het tichaam van de kip bevindt, maar al te gauw geneigd is om te ontsnap pen en daardoor niet alleen de vereisen«j temperatuur te doen dalen, maar ook h vochtgehalte te verminderen. Door dei.: beide dingen wordt het uitkomen gestoor l en gaat menig kuiken verloren. Nu is het karakter van alle kloeken ni t gelijk. Er zijn er die zich slecht lichten i juist steeds vaster het lijf op de kuikens aansluiten, waardoor de kans op het plat drukken wordt verhoogd. Juist tegen h I moment van uitkomen schijnt de schaal brozer te zijn dan te voren. Het eigen ge wicht van de broedster draagt ook voor een deel schuld, waarom voor kuikens van klein ras en voor krielen speciaal lichte broedhennen moeten uilgekozen worden. Ook zijn er weer andere, die woelig en on gedurig worden bij het uitkomen en die zich le hoog opheffen, ieder oogenblik or der haar borst doorkijken wat er geheu.t en ha^r eieren te koel en vooral te drooc doen worden. Zoo zijn er ook dieren, die b»i het geboren worden der kuikens zich zoo uitstekend gedragen, dal men ze daarom gaarne aanhoudt om weer een volgend seizoen van haar goede eigenschappen te profiteeren. Een uitmuntende broedhen is wel evenveel waard als de beste legster» Een soms best werkend voorbehoedmid del tegen het dooddrukken is het bijvoegen een of twee dagen voor het uitkomen van een paar naar verhouding groote kunst- eieren, grooter dus dan de broedeieren, waarop dan de druk meer aankomt en er voor de andere eieren of reeds aanwezige kuikens meer ruimte blijft. Het is duidelijk dat deze kunsteieren niet koud. maar goed verwarmd ondergelegd moeten worden, zoo nat uit het warme water genomen en ook dat hel onderschuiven handig en vlug moet gebeuren. De juiste vorm van de nestholte doet hierbij veel af. Is die holte te diep dan is het gevaar grooter dan bij een te vlak gc! ouwd nest. Als men berekenen kan dat de broedtijd om is en als men ziet, dat er kuikens zijn, dan pas gaat men er langzaam toe over de hen voorzichtig van het nest le nemen, maar men vergete daarbij niet dat eenigo uren uitstel de zaak slechts ten goede zal komen, want het eenige wat de kuikens noodig hebben is rust. maar vooral warmto. Van voeren komt vooreerst heelemaai niet, het mag niet omdat het kleine lichaam nog vol zit met dooierstof, die eerst verteerd moet zijn, opgebruikt althans, voordat het kuiken eten mag. fs er in het darmkanaal nog geen ruimte disponibel, dan ontstaat er heel gemakkelijk een verstopping, een opeenhooping. die zoo storend op de ver dere spijsvertering werkt, dat vele kuiken* er het leven door verliezen. IJMU1DEN, S3 Febr. VISCHPRUZEN. 82 Tarbot per K.Q. f 1.90-1 «0. «110 Ton gen f 1.801.16. 16 Griet per Icist van £0 K.G. f oi16. 36 Groote 8chol 126—18. 52 Midelschol f 23—19. 161 Zetschol f 28—19. 479 Klotne Schol f 23—7.60. 113 Bot f7— 4.20. 103 Schar f 12—3.70. 38 Tongschar f19 —17. 16 Roggen p. 20 stuks f 40—23. 44 Vleeten per stuk f 3.50—2.30. 3 Pieterman en Poontjes per kist van 60 K.G. f 12. 22 Groote Sohelviach f 40—36. 21 Middel Schelv. f3636 75 Klein middel Schelv. f31 27. 471 Kleine Schelv. f 25—8. 340 Kabel jauw per kist van 126 K G. f 38—18. 297 Gullan per kist van 60 K.G. f 158 60 358 Lengen per stuk f 2 40—0.73. 68 Heilbot p. K.G. f 1.701.30. 3.13 Wijting per kiBt van 50 K.G. f 1.60—4.90. 1694 Koolvisch per at uk f 1.14—0.25. Aangekomen 18 stoomtrawlers en de log gers KW 175 met f 1400; KW 153, roet f 548 KW 147, met f 1055: KW 166, met f 459; KW 156, met f 466 besomming. Uit het Engelscb van HENRY SETON MERR1MAN. „Makkers," zeide hij, „wat is er aan de hand?' „Merton's i9 failliet Merton*9 is fail liet!" antwoorden zij en lieten hem den weg vrij om zelf de aankondiging te lezen. In Somarsch beschouwde men kapitein Bon- tuor als een geleerde. Zwijgend wachtten zij de uitspraak. Na vijf minuten keerde hij zich om en hel zien van zijn gezicht gaf enkelen van hen een schok. Zijn vriendelijke blauwe oogen had den een pijnlijk verwarde machtelooze uit drukking. die er in Barcelona en Londen dikwijls in had gelegen Maar in Somar9h was slechts Eva er mede vertrouwd. „Ja, kameraden,' zeide hij. zijn beste pak ten spijt weer in zijn oude zeemanstaal vervallend, „ja, scheep9kameraden. voor zoover ik er uit wijs kan worden is de bank failliet En en er zijn er onder ons, die totaal geruïneerd zijn." Hij bleef een oogenblik recht voor zich uitstaren heel oud plotseling. Toen ging hij heen. En zij keken hem na. zooals hij daar stijf en stram wegliep stoer, rechtop nog een man. Malabar Cottage 9lond aan het hooge ge deelte van de High Street zoo goed als alleen mét vrij uitzicht over het kleine, groenp stukje gemeensrhappelijken grond, waar de vlaggepost van den kustwachter stond naar den kant van de zee. Het was een solide gebouwd klein buitentje, met een laag dak voorheen een kustwachtstation. maar ten tijde van het smokkelen op de Oostkust vervangen door een grooter station verder den heuvel op Tn het kleine tuintje er voor. door den kapitein zelf onderhouden groeiden slechts die ouderwefsrhe bloemen, die met zijn onoordeelkundige behandeling tevreden waren. De witte jasmijn tierde er welig, hoog opschietend boven de kleins verandva. Eva had blijkbaar een belangrijken brief ontvangen, want zij stond hem bij het hek op te wachten. Zonder hoed was zij naar huiten geloopen, naar de plaats van zijn morgenwandeling, maar tot haar verwon dering vond ze hem daar niet. Spoedig zag zij hem echter aankomen, en om den tijd 'e korten, begon zij haar brief voor de tweede maal te lezen. Nu en dan fronste zij haar wenkbrauwen, alsof zij met moeite het schrift ontcijferde. Zij keek eerst op, toen hij heel dicht bij haar was. „Oom." riep zij uit, „wat is er gebeurd Even vertoonde zich een glimlach pijn lijk misplaatst op zijn barsche trekken het was een flauwe, verwrongen lach. „Niets, lieveling; niets. Onhandig tastte hij naar het hek, en zij moest hem de klink in de hand geven. „Ga even mee naar beneden ik meen naar binnen, lieve Ik heb nieuws voor je. Ik durf wedden, dat alles nog terecht komt, maar zoo in het eerst, dal begrijp je wel, is hel een beetje hard." Bedrijvig liep hij door het portaal en Eva volgde hem Zij zag hem zijn ouden stroo- hoed ophangen brommend, op de teenen slaande zooals gewoonlijk. „Ik moet die nen er uitlichten en wal lager inslaan," zeide hij. zooals hij al wel hondprd maal gezegd had. Toen gine hij naar de kleine eptkamer en zette zich wat zwaar op een stoel, met beid* handen op de knieën Hij zag erg verlegen „De waarheid is. lieve." ze'de hij. en haalde toen diep adem. ..dat dit leven aan wal mij op den duur toch niet zoo best be valt Ik ik denk er over om weer naar zee te gaan. Er zijn er genoeg, die mij een schip willen geven. En dan moet jij dit huisje netjes voor mij in orde houden, lieve, tot ik weer terugkom." Hij hield even op en keek met droevig ge veinsde belangstelling de kamer rond naar de wonderlijke ornamenten en rarilei'en, die hij uit verschillende werelddeelen had meegebracht. Hij keek naar de zoldering en naar het karpet overal, feitelijk, behalve naar Eva Toen streek hij met zijn vingers door zijn dik grijs haar, tot het naar alle kanien overeind stond. „Al mijn snuisterijen heb ik hier bij el kaar verzameld het zijn slechts stukjes van dingen 0 lieve I o lieve Eva, mijn kind, waarom toch moest dit gebeu ren Eva zat reeds op de leuning van zijn arm stoel. met haar slanke vingers streek ze zijn haar glad. „Wat is er gebeurd, oom?' vroeg zij. „Vertel het mij." „Merton's," antwoordde hij „Merton's en die was zoo goedl' „Is het maar geld?" riep Eva. „Is dat alles?" „Ja,' antwoordde hij ietwat vermoeid, „dal is alles. Maar het is geld. waarvoor ik vijf en vijftig jaar heb gewerkt „En had u alle» in Merton's Bank?" „Ja. lievpling. alle». „Maar weel u zeker, dal ze failliet zijn dat het geen vergissing is?" „Heel zeker Ik heb het zelf gplezen. aan geplakt op de deur en de luiken dicht Met slecht nieuws wordf niet dikwijls een ver gissing gemaakt." Eva boog zich met innige leederheid over hem heen en kus'e hem Hij hield haar hand in de zijne streelde die zacht met zijn ruwe, verweerde vingers .Hij keek recht voor zich uit, met die pijnlijk hulpelooze uitdrukking, waardoor hij de vriendschap van lord Seahampton. in Barcelona, had verworven. „Maar," zeide het meisje tenslotte, „u kunt niel weer naar zee gaan. Zij wist, dat hij nooit een schip zou krij gen. want zijn zeemanschap was, met al wat vérder lol hem behoorde, hopeloos ver ouderd Men kon hem geen schip meer toe vertrouwen geen eigenaar zou daar zelfs aan denken, geen scheepsbemanning zou onder hem willpn varen „Er zijn mannen." zeide de kapitein ne-i derig. „die hun zeemanschap van mij ge leerd hebben die onder mij gevaren heb ben misschien zou een van hen mij een betrekking willen geven als eerste, of zelfs als tweede maat onder hem voor een scheep9kameraad zouden zij dal wel doen." Toen zette de oude man zijn beste beentje voor en lachte dapper legen zijn nichtje. „Het i» niel voor mijzelf, dat ik mij be zorgd maak." zeide hij. maar voor jou. Het is mij nog niet heel duidelijk wal ik doen moet. Het komt ook zoo heel onverwacht. Ik moet maar sfpeds aan die arme Merton s denken menschen die altijd gewand zijn geweest aan hun rijtuigen en paarden en zoo al meer. Het is hard vocir zei Je moet weten, dat zij zeggen, dat hun erediet ia ingetrokken, kindlief en ik durf wedden, dat nipmand schuld he^ft. „Ja. oom." antwoordde Eva. „En nu zal fk u eens een glas sherry inschenken, dat hebt u noodig na die haastige wandeling. Zijn ruwe hand beefde, toen hij den wijn dronk. „Drink uw glas eens leeg z^ide Eva en zij stond tegenover hem, terwijl hij den wijn dronk, (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 9