68"* JAARGANG DONDERDAG 23 FEBRUARI 1928 No. 20843 STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. VISSCHERIJ-BERICHTEN. LEIDSCH PRIJS DER ADVERTENTIEN: BO Cts per regel voor advertenticn uil Leiden en plaateen waar agentschappen »an ons Blad gevestigd rijn Voor alle andere advertenti^n 85 Cts per regel Kleine AdvertentiPn uitsluitend bi) vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 80 Incasso volgens postrerht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 6 Cts DAGBLAD 0<Vf3<3LAO VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- «n Girodienst No. 57055 Postbus No, 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden 2.85. per week 7018 Builen Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 2.35 portokosten. Olt nummer bestaat alt DRIE Bieden EERSTE BLAD. HULDIGING VAN Dr. P. A. A. BOESER. Den 26sten Juli 1928 hoopt dr. P. A. A. Boeser. Lector in de Ae-gyptologie aan de Rijksuniversiteit alhier zijn zeventigsten verjaardag te vieren. Zijn vele vrienden, oud-leerlingen en leerlingen hebben gemeend deze gelegen heid niet onopgemerkt te mogen laten voorbijgaan. Te dien einde heeft zich een Comité gevormd, om dr. Boeser op zijn feestdag een herinnering naar zijn eigen ieuze aan te bieden, uit naam van die genen. die gedurende zijn langdurig docent schap zijn gewaardeerde lessen mochten volgen of op andere wijze met zijn arbeid In aanraking zijn gekomen. Het Comité bestaat uit volgende heeren: Prof. Dr. H P. Blok. Julianalaan 13. Oegstgeest: Prof. Dr. F. M. Th Böhl; Prof. Dr. D Cohen; Prof. Dr. G. van der Leeuw; Prof. Dr G. J. Thierry Prof. Dr. J. de Zwaan Het feest zal geheel een intiem karakter dragen. OFFICTEELE OPENING VAN HET NIEUWE GEBOUW DER ST. MARGARITA VAN CORTONA-STICHTING. Om kwart voor elf hedenmorgen heeft officieele opening plaats gehad van hel iieuwe gebouw der Zita-vereeniging, afd. Margarita van Gortona-Stichting, aan den H&agweg 47. Het Gefaonw. Het gebouw dat reeds eenige maanden In gebruik is bestaal uit twee verdiepingen en pen zolder, een houten (tijdelijken) nevenbouw. Binnenkomende vindt men gelijkstraats links van den ingang een kamer, waar de patiènlen de eerste dagen doorbrengen. Aangrenzend ligt de conversatie-kamer. Aan het einde van de gang bevindt zich een ruime kinderzaal, aan een twintig kindertjes plaats biedend. Keurig en hygië nisch is alles ingericht. Voor zieke zuigelingen zijn afzonderlijke boxen. Ook een kamer voor bestraling met boogtezon is aanwezig. Voorts vindt men hier een waschhuis en linnenkamer, de keuken en koelkelder, d9 kelder met centrale verwarming en droog- kamer, alles dicht bij elkaar en practisch ingericht. Op de eerste verdieping ligt de kamer van de directrice, een patiëntenkamer en verloskamer, prachtig ingericht en voorzien van een uiterst moderne installatie Verder is er, een badkamer en daarach- j ter een ruim terras, waar de patiënien in den zomer van de zomerwarmte kunnen genieten. Op den zolder zijn verder, keurig afge timmerd de slaapkamers voor zusters en patiënten ondergebracht. Het geheele huis is voorzien van centrale verwarming, koud en warm water. De Opening. Velen, zeer velen hadden gevolg gegeven aan de uitnoodiging, om de officieele opening van dit nieuwe R.-K lehui9 voor gevallen vrouwen bij te wonen Onder de aanwezigen merkten wij in de eerste plaats op onzen burgemeester mr Van de Sande Bakhuyzen. vergezeld van zijn echtgenoote. weihouder mr. Tepe, eenige raadsleden, het Tweede Kamerlid den heer Engels, doctoren en geestelijken. Nadat onze burgemeester en mevrouw mr. Van de Sande BakhuyzenGericke wa ren aangekomen, nam pater Frigge, voor zitter der Zita-Vereeniging, het woord en sprak ongeveer als volgt: Spr. noemde het een eervolle taak te mo gen spreken bij deze opening Hij schetste hel doel der vereeniging en wees er op. hoe er hier naar gestreefd wordt de moeders zooveel mogelijk zelf voor haar kinderen te laten zorgen, opdat zij aan dezen zullen hechten en voor hervalling bewaard zullen blijven. Spr richtte zich vervolgens tot zij. die het kwaad veroordeelden. En hij riep hun medelijden in en vroeg niet te hard en te streng of te minachtend te oordeelen over de verpleegden in de inrichting Spr zeide, dat men zich ook ten opzichte van deze vrouwen naar het Woord des Heeren heeft te richten. Hij bracht vervolgens hulde aan zijn voorganger, pater Bouters. die ge daan heeft voor het tehuis wat ander in onmogelijk zouden hebben geacht (Ap plaus). Spr. herinnerde aan het begin van het werk in het primitief ingericht huis op het Galgewater en aan het vertrek van pater Bouters naar Rotterdam, nog voor zijn idea len verwezenlijkt waren. Hij bracht voorts dank en hulde aan den architect, den héér J. Manders, en aan de heeren Kiebert, Kieft en Van Zon, resp. aan nemer, opzichter en uitvoerder van den bouw Vooral den heer Manders, die zich belangloos in dienst der Vereeniging had ge steld, dankte spr. hartelijk en dank bracht hij ook den schenkers van de hoogtezon- installatie en aan prof. Van der Hoeven en den doctoren Leesberg en Munk. Verder dankte spr. de directrice en onder wijzeressen van de R.-K. Vakschool en ten slotte burgemeester Van de Sande Bak huyzen voor zijn blijk van belangstelling. (Applaus). Met een opwekking om de vereeniging te blijven steunen besloot spr. z'n openingsrede. Burgemeester Van de Sande Bakhuvzen beantwoordde pater Frigge en zeide, dat waar de gemeente nu eenmaal niet alles zelf doen kan. zij dubbel blij is wanneer anderen zich opofferingen als deze willen getroosten. Spr. wenschte de vereeniging van harte ge luk met de nieuwe inrichting en sprak den wensch uit. dat er in het nieuwe huis veel mag worden gedaan tot verzachting van het leed der verpleegden. De burgemeester eindigde daarop met de verzekering, dat de vereeniging steeds op zijn steun zal mogen rekenen. Nog sprak vervolgens pater Bouters eenige woorden tot pater Frigge. zijn opvolger, en daarna bood mevrouw SchölvinckKolf schoten den heer Mander% een fraai boek aan als stoffeliik blijk van de groote erken telijkheid van het bestuur voor zijn arbeid. Daarop bezichtigden de aanwezigen het nieuwe huis. FEESTAVOND NED. BLINDENBOND. In ..Huize Nijdara" heeft gisteravond een feestavond plaats gehad georganiseerd door de afd. Leiden van den Nederl Blindep- bond ter gelegenheid van de herdenking van het éénjarig bestaan van de afdeeling Toen om kwart over acht de Would Be's het programma begonnen met een vroolijk muzieknummertje. was de zaal vrijwel ge heel gevuld met leden blinden of zeer slecht zienden donatrices en donateurs. Ook eenige teadsleden waren aanwezig. Nadat de voorzitter een woord van wel kom had gesproken en uiting had gegeven aan zijn vreugde over de groote opkomst van leden en donateurs, zegde hij de mede werkers van den avond dank. Daarop werd met de afwerking van een uitvoerig programma aangevangen. ..Inter Nos", het bekende dubbelmannenkwartet onder leiding van den heer Van Wouw. zong eenige liederen van het bekende reper toire en de heer Boom. de bekende orga nist van de Marekerk toonde daarop, dat, al is hij niet meer in het gelukkige bezit van het gezichtsvermogen, dit voor hem geen belemmering vormt om te toonen dat hij een talentvol pianist is. Zoowel als begeleider van den violon cellist den heer F Kriek en van den zang. als bij het solospel heeft men den heer Boom kunnen bewonderen En het harte lijk applaus van de blinden niet alleen maar ook van de overige aanwezigen, zal voor den heer Boom wel een sprekend be wijs zijn geweest van de dankbaarheid van zijn aandachtig gehoor. Niet minder hebben de aanwezigen trou wens genoten van hel pianospel van den heer Fred de Nie. oud-leerling van het fnst tot onderwijs van Blinden, te Amster dam. die o.a. een volkomen gave. prachtige vertolking van de moeilijke Sonate (opus 14) van L. van Beethoven voordroeg Maar ook zijn vertolking van Mendelsohn-Bar- tholdy en Debus /'s Rondo Capricio en Arabesken was meesterlijk*.* Zoo werd deze feestavond een avond van groot en goed muzikaal genot. En wij kun nen ons voorstellen, dat voor.de leden der vereeniging wier gehoor een kostbaar bezit is, de uitvoering van fraaie muziek wel een extra genoegen moet zijn geweest. Van de gelegenheid tot bezichtiging van de vruchten van den handenarbeid der blinden werd in de pauze een druk gebruik gemaakt Fn algemeen had' men groote be wondering voor het verrassend fraaie werk der Leidsehe blinden. ZESDE VOLKSBIJEENKOMST. De zesde Volksbijeenkomst in dit seizoen was ditmaal weer aan de muziek gewijd. Het was de hier ter stede welbekende mandolineclub ..Krebustlipo", die de ouder gewoonte talrijke aanwezigen op een con cert heeft vergast; een concert, dat even eens naar oude gewoonte uitstekend ge slaagd mag heelen en den bezoekers stellig een aangenamen avond heeft bezorgd en dat den goeden naam van Krebustlipo in alle opzichten heeft bevestigd. De avonden, door de Commissie voor Volksbijeenkomsten georganiseerd dienen uit den aard der zaak niet critisch be schouwd te worden, doch de uitvoering van gisteravond zou den toets onzer critiek ge makkelijk kunnen doorstaan. Niettemin willen we deze gewoonte ook thans volgen Foto W. Bleuzé. Leiden. Tijdens een korte onderbreking der oefeningen in de duinen bij Katwijk,- kick te onze fotograaf de oorlogstank met de bemanning en eenige manschappen. en slechts volstaan met die nummers te vermelden, welks vertolking in meerdere mate dan de andere prijzenswaardig was. Dat was in de eerste plaats de ouverture Myrthalia van M. Maciocchi. voorts het Ballet des Fées, van Eugène Boucheron, terwijl van de nummers na de pauze de fantasie Roman de Pierrot van Ugo Pizzi en Le Festa del Grano van M. Maciocchi speciale vermelding verdienen. Bij dit laatste nummer verleende het dubbelmannenkwartet Inter Nos" onder leiding van den heer D. van Wouw, zijn gewaardeerde medewerking door op uitne mende wijze „Le chant du blé" ten gehoore te brengen. De heer Van Waveren was ongetwijfeld aller tolk. toen hij aan het einde van den avond „Krebustlipo" en ..Inter Nos" dankte voor het instrumentale en vocale kunst genot, dat zij den bezoekers hadden doen smaken. Een toegiftje, door den fluitist van Kre bustlipo gegeven, oogstte eendaverend applaus. OUDERAVOND (L. C. J. O. P.). Gisteravond hield de Leidsehe Chr. Jeugd organisatie „Phebe" haar achtste ouder avond in de groote zaal van het gebouw „Prediker", welke door het plaatsen van groen een vroolijk aanzien had verkregen. Om even acht uur opende de voorzitter, de heer J Stigter, de vergadering op de ge bruikelijke wijze en las het dertiende hoofd stuk van Genesis voor. Daarna heette hij alle aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder de heeren Roman, Koster (viool), Sneep (piano) en Stouten (xylophoon), die dezen avond hun medewerking verleenden. Spr. sprak er zijn vreugde over uit, dat de zaal geheel bezet was en hoopte, dat deze avond zijn vruchten zal mogen afwerpen op het Phebewerk. Door den heer Roman werd nu een stukje voorgedragen, getiteld „De Haan", dat bij de aanwezigen zoo zeer in den smaak viel, dat de heer Roman nog een stukje voor droeg „Het Plankje", dat danig op de lach spieren der aanwezigen werkte. Alvorens te pauzeeren deed de voorzitter nog enkele mededeelingen over het Phebe werk en den stand der verschillende af- deelingen. Tijdens de pauze, gedurende welke koffie werd rondgediend, had het bestuur gelegen heid zich met de ouders van de jongens en meisjes, welke de verschillende afdeelingen bezoeken, te onderhouden, terwijl er ook gelegenheid was. het Phebewerk te steu nen. door zich op te geven voor het dub beltjesfonds der L. C. J O. P., waaraan door velen gehoor werd gegeven. Na de pauze werd door een tweetal aan wezigen het woord gevraagd. Ten eerste door een vertegenwoordiger van de kinder- kerk van kerkelijke wijk IV. die hel bestuur gelukwenschte met dezen avond en ten tweede door een der aanwezige ouders, die namens de geheele vergadering een woord van dank richtte tot hel bestuur voor den gezelligen avond, den ouders bereid. Door een luid applaus gaven de talrijke aanwe zigen hun instemming met de woorden van beide heeren te kennen. Door een der afdeelingen van „Phebe" n.l. de jongensvereeniging. werd nog een aardige samenspraak opgevoerd, die een groot succes werd Een der leden droeg nog een ernstig stukje voor. terwijl een en ander werd afgewisseld door piano- en vioolmuziek, begeleid door xylophoon. het welk zeer mooi ten gehoore werd gebracht. Na alle medewerkenden, die tot het wel slagen van dezen avond hadden medege werkt. dank gebracht te hebben, sprak de voorz. naar aanleiding van Genesis 13 een slolwoord, waarin spr. liet uitkomen, dat wij niet moeten strijden in eigen kracht, maar moeten strijden onder de vanen van den Grooten Koning Jezus Christus. Om even elf uur werd deze avond, waarop „Phebe" met voldoening kan terugzien, met dankgebed gesloten, waarna staande door de aanwezigen de avondzang gezongen werd. DE SLUITING VAN DEN CLARA DOZY-BAZAAR. Gisteravond was het de laalste avond, dat de bazaar ten bate van hel Chr. Fröbel onderwijs werd gehouden. Na sluitingstijd werden verschillende din gen bekend gemaakt, de namen van de pop pen, het aantal gaatjes in hel kleed, hel nummer van den vliegtocht, enz., enz. Tusschen deze bedrijven door werd een tableau gehouden door de onderwijzeressen der Fröbelscholen, waarbij door mevr. Kie' eenige versjes werden gezongen. Het ta bleau werd gevormd door een zestal meis jes, die tezamen vasthielden de woorden- „Tot heil van hel kind". Het geheel werd beschenen door een electrische lantaarn met gekleurd licht, wat een zeer mooi effecl maakte. Nadat tenslotte alles was bekend gemaakt, werden alle medewerkenden verzocht eveo plaats le nemen, waarna de heer T. S. Gos- linga het woord voerde, als voorzitter van de Vereen voor Chr. Fröbelonderwijs. Spr. dankle allen voor hel vele en goede werk, dat gij hebben gedaan, en spe- BINNENLAND. Militaire oefeningen nabij Katwijk. (le Blad). De heer Henri Polak te Laren en Amster* dam gehuldigd. (Binnenl.. 2e Blad). Vergadering van den personeelraad der Nederlandsche Spoorwegen. (Binnenland, 2e Blad). Te Neder-Hardinxveld zijn acht personen gewond door het omvallen van een pot met gloeiend ijzer. (Gemengd, 2e Blad). Vergadering van het kaascontrolestation Zuid-Holland voor volvette kaas. (Land- en Tuinbouw. 2e Blad). De nitspraak in de Haagsche abortuszaak. (Rechtzaken. 1ste Blad). BUITENLAND. De verdere bespreking ter veiligheids* commissie. Ook de Nederlandsche gedele geerde mr. Rutgers aan het woord. (Buitenl. le Blad). Het Afghaansche koningspaar te Berlijn. (Buitenl.. le Blad). Het internationaal mijnwerkerscomité te Brussel bijeen. (Buitenl., le Blad). Conflict in de Dnitsche metaalnijverheid vermeden. (Buitenl. le Blad). ciaal de dames, die ook nog alles hebben voorbereid. Spr. wees op de noodzakelijkheid van hel Chr. onderwijs ora de kinderen op het goede pad te houden Het doel van dezen bazaar is geweest een Chr Fröbelschool te stichten. Dit werk is echter nog maar een eerste steenlegging geweest. Spr. dankle nogmaals alle medewerkers, hen weder uitnoodigende voor de volgende maal. Speciaal bedankte spr. de firma v. Nelle, de onderwijzeressen van de Fröbel school voor het mooie tableau en mevr. Kiel voor haar zang. Daarna sloot spr. den bazaar met dank gebed. Tot assessor I van het Leidsch Stu dentencorps is gekozen de heer J. Kroese. Gisteren slaagden te 's-Gravenhage voor het Staatsexamen voorloopig diploma Machinist ter Koopvaardij de heeren G P. van Ruiten en VV A. Verboog beiden leer lingen van den Machinistencursu9 ver bonden aan de Ambachtsschool alhier. Gisteren i9 hier door de politie een 17-jarig jongmensch C. P. aangehouden, die te Amsterdam de ouderlijke woning had verlaten. De jongen is op transport gesteld en naar Amsterdam teruggebracht. Gisteravond was een jongen op een vrachtauto geklommen en een eindweegs meegereden. Toen hij er weer af wilde springen viel hij en bezeerde zich vrij ernstig. Een waarschuwing voor anderen om zich niet aan dergelijk roekeloos be drijf te wagen. Nabij de Turfmarktsbrug had gisteren een aanrijding plaats tusschen de 11 -jarige wielrijder v. d. K.. wonende te Zoefer- woude en de vrachtauto van de fa B Het rijwiel ging onder de auto en werd geheel in puin eereden. De lljarige v. d. K.. be zeerde zich niet ernstig. IJMUIDEN, 23 Fcbr. VISCHPBIJZEN. 37 Tarbot per K G f 2.50—2.30. 9015 Tongen f 1.90—1.45. 28 Griet per kist van 50 K.G. f 7035. 41 Groote Scbo! f24—21. 57 Middelschol f 26—24. 120 Zetschol f35— 26. 323 Kleine Schol f 24—13. 115 Bot f 13 —5. 163 Schar f 17.50—3 50 12 Roggen p. 20 stuks f27 20. 20 Vleeten p. stuk f 3 10. I Pieterman en Poontjes p. kist van 50 K.G. f 20 8 Groote Sohelviseb f 5647 il Middel Sohelv. f 49—40 37 Kleinmiddel Schelv. f 37—27. 179 Kleine Srhelv, f26 13. 111 Kabeljauw p. kis) van 125 K G. f 4934. 92 Gullen p. kist van 50 K G. f 22— 14. 137 Lengen per stuk f 3 0.90 16 Heilbot per K.G. f 2—1.05. 231 Wijting per kist van 50 K.G. f 11—4.90. 1248 Koolviscb per etuk f 2.02—0 40. Aangekomen 20 stoomtrawler» en 8 etoombeugera.

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1