AGENDA. BUITENLAND. Dinsdag. Joruël: Bijbelbespreking 8 uur nam. Leidsche Schouwburg: Revue Hallo Batavia". 8 uur nam. Stadsevangelisatie (Morschweg 59); Sa menkomst te 8 uur nam. Stadszaal Cgroote zaal): Haarlemsche Or kestvereniging. 8 uur nam. Zomerzorg; Tooneeluitvoering N. R. V. afd. Leiden. 8'/a uur. Sassenheim (Bloemlusl): Bloemen tentoonstelling. Sa3senheim, Lokaal „Hert Braine Paard": Staatk. Geret Kiesver. Spr. ds. P. Zandt, uit Delft. 7*/s uur. Woensdag. Jeruël: Lichtbeelden te 4 en 8 uur nam. Kon. Ned. GrofsmederijBuitengew. alg. verg. van aandeelhouders ten kantore der vennootschap. Nam. halfdrio. R.-K. Volksbond (8teenschuur 15): Zit ting van het Adviesbureau voor Tuinbouw- aan gelegen heden. 8—9 uur nam. Stadszaal (groote zaal): 6de Volksbgeen- komst. 8 uur nam. Vrije Evang. Gem.: Samenkomst te 8 uur. Sassenheim (Bloemlust): Bloemen tentoonstelling. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 20 Febr. tot en met Zondag 26 Febr. waargenomen ooor de apotheek van den heer M. Boekwgt, Vischmarkt 8, telef. 552. plaats heeft bij de Gantine en Kampwach terswoning. Na afloop dezer oefeningen en demon straties zal te 3 uur in den namiddag nabij de halte Tol gedefileerd worden voor II. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana, welke plechtigheid zal worden opgeluisterd door muziek van de Kon. Militaire Kapel onder leiding van luitenant Boer. De Leidsche troepen gaan daarna weer naar hier. terwijl de Hagenaars voor deze gelegenheid bij verschillende particuliere inrichtingen te Katwijk worden ingekwar tierd. o.a in ..Casa Cara", alwaar de kapel onderdak komt. terwijl de troepen gehuis vest werden bij de hoeren Tom, P. v. Duij- venbode Jb. v. d. Marei en Nic. Parle- vliet Dzn. Majoor van Voorst tot Voorst, die de kwartieren alhier arrangeerde, zal in het „Hotel de Zwaan" verblijven, terwijl de overige officieren gedeeltelijk in ,.Ca«a Cara" en bij v. Duivenbode hun intrek nemen. DE WONDEREN DER TROPISCHE PLANTENWERELD. Voor een vrij talrijk en zeer gemengd gehoor hield gisteravond in de groole zaal van het Leid&che Volkshuis dr. Z. Kamer ling oud-ieeraar aan de Indische artsen school thans privaat-docent aan de Rijks- Universiteit alhier, aan de hand van een tachtigtal lichtbeelden, voor 't meerendeel naar door hém zelf vervaardigde teeke- ningen, een lezing over bovenstaand onder werp. Als ik spreek over wonderen der tropl- &chen plantenwereld aldus ving spr. aan dan i9 het niet mijn bedoeling sprookjes te vertellen, maar dan spreek ik van wonderen in dien zin dat wij in tro pische streken in de plantenwereld aller lei vormen en verschijnselen waarnemen, die we hier niet kennen. Zooals iemand, die steeds in Indië geleefd heeft, het als een wonder aanschouwt hoe in ons kli maat in de lente de kale, schijnbaar doode hoornen en heesters gaan uitbotten, om weldra zich te tooien in smettelooze bloe menpracht, zooals iemand, die vele jaren altijd de naluur eentonig groen gezien heeft, als een wonder de kleurenpracht waarneemt, die bosch en hei, en park en plantsoen in den herfst verloonen, zoo aanschouwen wij, als we voor het eerst in Indië komen, ook vol verbazing en met eerbiedige bewondering de tropische reuzen boomen. de palmen, de boomvaren, de lia nen. de in de zee groeiende rizophoren en zoovele andere merkwaardige en voor ons ongewone vormen en verschijnselen in de plantenwereld der tropen. Na deze inleiding waarnjede spr. in en kele lijnen het zich voorgestelde doel van zijn voordracht schetste, stapte hij met zijn gehoor in gedachte uit een boot aan wal tusschen de keerkringen en vestigde de aan dacht op de kust omzoomd met een schier ondoordringbaar dicht bosch van lage boo men en heesters waarvan de stammen uit het zeewater oprijzen. Zoo ging het aan de hand van de talrijke lichtbeelden land waarts in. Boomen en planten in grillige vormen, meestal reusachtig in omvang, waarin zich de weelderige groei der tro pische flora telkens opnieuw als aan de aanwezigen opdrong, gingen voor het oog der aanwezigen voorbij, doch niet voordat de heer Kamerling de aandacht had ge vestigd op tal van kenmerken en eigen aardigheden, inhaerent aan den groei in de tropen, waaruit de groote kennis van en de bijzondere liefde voor deze flora telkens weer aan het licht trad. Dc namen van de vertoonde gewassen schudde spr. als uit zijn mouw. met de hoedanigheden van de onderscheiden gewassen bleek hij vertrouwd alsof hij alle had bestudeerd, waardoor de er van gegeven beschijving gemakkelijk was te volgen. Vooral toen hij zijn gehoor voerde naar de oerwoudge- bieden waar de plantengroei zoo welig is dat het dierlijk leven er door op den achtergrond werd gedrongen met name de zoog dieren die zich meer ophouden in ijle bosschen die met grasvlakten afwisselen kwam het onder den indruk van de won deren in spr.'s onderwerp genoemd. Hel zou ons te ver voeren als wij spr. op den voet gingen volgen bij zijn wandeling door de tropische plantenwereld. Wij wil len daarom besluiten met de meest ka rakteristieke eigenschappen der tropische oerwouden n.l.- lo hel ontbreken van- winterru st. 2o de overweldige welige groei, gevolg van een voortdurend hooge tempe raluur, groot vochtigheid en de meestal zeer vruchtbare bodem 3o. het optreden van allerlei eigenaardige plan ten vormen, die in de gematigde luchtstréken niet voor komen-, 4o. de buitengewone rijkdom aan soorten; 5o. het veelvuldig voorkomen van groote houtachtige klimplanten z.g. Hanen en 6o. de talrijke groene planten, die tegen dc stammen en takken der boomen groeien, z.g. epiphyte. Met groote belangstelling werd de heef Kamerling gevolgd en aan het 9lot luide toegejuicht. TEN BATE DER VEREEN. VOOR CHR. FRÖBELSCHOLEN. Opening van den bazaar. Het ruime gymnastieklokaal van de school aan de Stadhouderslaan bood, toen wij er gistermiddag tegen drie uur een kijkje gingen nemen ter bijwoning van de ope ning van den bazaar, georganiseerd door de dameskrans Clara Dozy" een wol zeer ongewonen aanblik. De ringen waren hoog opgetrokken en op de plaats waar bruggen en springplanken, bokken en andere toe stellen hooren te slaan, had men<op groote tafels de vele en schitterendo handwerken uitgestald, die de vrucht zijn van den arbeid van de dames-leden van de krans Clara Dozy", die ze met ijver en toewij ding hebben vervaardigd in de hoop, dat ze, nu de bazaar geopend is. veel geld zul len opbrengen voor het doel. dat met den bazaar wordt beoogd, de stichting van een nieuwe Chr. Fröbelschool in Slaalwijk. Alle goede attracties voor een bazaar zijn in het gymnastieklokaal te vinden: trek- tenten, sjoelbaks, raadspelletjes, een grab belton. en nog veel meer. En dan de kost bare verzameling handwerken, huishoude lijke artikelen en galanterieën. Waarlijk men kan zijn geld best kwijt op dezen bazaar. Ds. Bouwman heeft gistermiddag, toen allen, die aan de tot-stand-koming van den bazaar medewerkten bijeen waren, de verkoopdneen geopend. Nadat de aanwezigen Ps. 105 5 hadden gezongen ging ds. Bouwman voor in het gebed en sprak ongeveer als volgt. Spr. noemde het een voorrecht den bazaar te mogen openen, omdat alles wat voor het bijzonder onderwijs, ook voor het bijz. Fröbelonderwijs gedaan wordt, niet anders dan spr.'s sympathie kan hebben. Spr. hul digt daarna de dameskrans voor den arbeid besteed aan de inrichting van den bazaar en hij wenscht vooral den heer Goslinca (die verhinderd was aanwezig te zijn) hulde te brengen omdat deze niet gerust heeft eer hij wist. dat de plannen om te komen tot de oprichting van een tweede Chr. Fröbel school. met name die in Staalwijk, vasten vorm kregen. Spr. laakt vervolgens een circulaire voorkomend in het Leidsche Ouderblad. waarin een verkeerde voorstelling wordt gegeven van bet onderwijs aan de open bare scholen. Hij zegt dat daarin pertinente onjuistheden staan en wijst er o.a. op. dat wat in die circulaire verdeeldheid wordt genoemd bevordering van het Chr. on derwijs geenszins beoogt verdeeldheid te brengen. Ds. Bouwman wij9t er dan nog op. dat hoofden van Chr. gezinnen wensehen dat hun kinderen ook op school op goed Chr. grondslag zullen worden opgevoed. Fn hij vraagt zich af waarom men het particulier initiatief wil tegenwerken dit te bevorderen. Snr. zegt nog dat indien één Chr Fröbel school niet voldoende is. zal worden ge streeld na^r den bouw van ™eer scho len. Hij ze'de dat men van Godswege ge roepen was deze scholen te pronaffeéren Na onder apnlaus te hebben medegedeeld dat hel H. K. H. Prinses Juliana heeft be haagd goed te v;nden dat de nieuwe Chr. Fröbelschool in Staalwiik naar H. K. H. zal worden genoemd, eindigde ds. Bouw man met het uitspreken van den wensch, dat het spoedig moge komen tot den bouw van deze school. Nadat gelijk wij gisteren meldden vier jongedames vervolgens eeniee liederen hadrion gezongen, werd de bazaar voor hel publiek geopend. INSTITUUT v. ARBEIDERS. ONTWIKKELING. De afdeeling Leiden van dit Instituut hield gisteravond haar jaarvergadering In hel „Volksgebouw" aan de Heerengracht. Bjj de ingekomen stukken werd met vol doening kennisgenomen van een schreven der afdc-eiing Leiden van den Bond van Wed, Onderwijzers, mededeelende, dat voor 1928 aan 't Instituut een subsidie van 26 gulden wordt verleend. De secretaris hoopte, dat andere vakbonden dit goede voorbeeld zon den volgen. Het bezoek aan de cursussen is in 1927 beter geweest dan in 1926, De Zondagmorgein-bgetnkomsten met name wer den doorgaans goed bezocht. Op het zomer- werk kan niet met voldoening teruggezien worden. De deelname aan den wandeluxur* en de opkomst bg het tuinconcen waren beslist onvoldoende. Het ledental is vrijwel geljjk eebleven en bedroeg op 31 Dec. j.L ö5U leden eo 17 donateurs. In zijn slotwoord sprak de secretaris de hoop uit, dat er meer eenheid in het ontwikkelingswerk zou zijn, wanneer de diverse vakbonden bg hun ar beid op dit gebied overleg pleegden met het Instituut. Omtrent de rekening en verantwoording valt op te merken, dat er een voordeelig saldo is van f76.61 en uitgaven on inkom sten sluiten met een totaal van f979.77 Aan secretaris en penningmeester werd dank gebracht voor hun uitvoerige en nauwkeu rige verslagen. Het altredende bestuur werd herkozen met oitzondering van den heer S. Öroek- huyzen Jr., die wegens vertrek naar elders" zijn functie moest neerleggen. In zijn plaats werd de heer B. Liese gekozen. Bg de rondvraag werd gevraagd,. het bestuur een r-andeltocht naar de bollen velden wilde organiseeren. Het bestuur zegde overweging toe. Nu werd een aantal licht beelden vertoond betreffende de eerste toch ten (jw Hollanders naar Indië. De platen zijn kennelijk genomen naar oude prenten met voorstellingen uit dien tijd en vallen bij ons, modernen, die gewend zgn aan mooie photografische opnamen, minder in den smaak. Toch gaven zij een duidelijken in druk van de vele moeilijkheden, waarmede tochten naar Indiëin dien tijd hadden te kampen. De voorzitter sprak bg enkele platen een toelichtend woora en sloot daarna de ver gadering. „KUNST NA ARBEID". 55ste Uitvoering. Wellicht door de concurrentie van den Radio-avond in de Stadsgehoorzaal is het gisteren niet erg druk geweest in de Con certzaal l'Union, 'waar de sinds 1894 be staande mannenzangvereeniging „Kunst na Arbeid" haar 55ste. uitvoering gaf. De thuisblijvers hebben ongelijk gehad. Het is een fraai concert geworden, waarop men niet alleen den zang van het koor heeft kunnen bewonderen, maar ook een talentvolle soliste, mevr Gfeta de Knegt Ter Haar heeft kunnen hooren. Met de uilvoering van verschillende zangnummers oogstle het zangkoor ver diend applaus. Vooral Diamant's Kerstlied en Die Vesper van Beethoven klonken ont roerend mooi. En ook met „Wat ik heb", van A. Zander, dat tot besluit van den avond gezongen werd. had het koor weer evenveel bijval als steeds. Mevr. de KnegtTer Haar zong goed, begeleid door mej. Rie Beute. uit Delft, voor de pauze prachtig een scène en aria uit C. M. von Weber's „Freischütz" en ook na de pauze zong zij met verdiend succes. Mej. Beute. die den heer Henk Geirnnert wegens verhindering aan den vleugel ver ving, speelde ook zeer verdienstelijk eenige pianowerken. Zij deed dit met groote vaar digheid en gevoel. Maar meer nog dan haar soli hebben wij haar begeleiding van de zangeres gewaardeerd. Zoo werd dit concert, ook door de mede werking van de béide Delftsche dames, maar vooral door de leiding van den koor- directeur, den heer W. Hoogzaad, een succes. Een succes, dat ongetwijfeld grooter zou geweest zijn als de zaal wat beter bezet geweest was. In de gisteren gehouden vergadering van commissarissen der Eerste Leidsche Hulpbank, Oude-Rijn, is tot directrice dier bank benoemd mevr. J. J. A. Korteweg, alhier. Eerste-luitenant N. W. L. Everts, van bet 4e regiment infanterie, ia gedetacheerd bg dt Koninklgke militaire a:adem e te Llreda tot het volgen van een voortgezetten cursus in gymnastiek. Benoemd is tot quaestor van het Leidsche studentencorps de heer J. G. Reijers. In de plaats van mej. A. Bosman is als presidente der Vereeniging van Vrouwe lijke Studenten gekozen mej. M. Tjeenk Willink. De tentoonstelling van de archieven van het Leidsche Studentencorps i3 gi-ïteren gesloten. Er zgn oDgeveer 600 betalende bezoekers geweest. Ons lijstje van deelnemers uit Leiden en omgeving aan de 18de Nederlandsche Jaarbeurs behoeft nog aanvulling met sland No. 6423 op de vijfde verdieping van de N.V. Imenexco, alhier. F. J. H. heeft aangifte gedaan van diefstal van een barometer «uit den gang van zijn huis aan de Langebrug Het wordt niet onmogelijk geacht, dat aan deze ontvreem ding schuldig is een vrouw, die met rooster tjes langs de huizen liep te venten. Gisteravond is ten nadeele van A. K. een rijwiel ontvreemd. A. K. had dit vóór een café in de Moriaansteeg onbeheerd laten staan. DE ALGEMEENE TOESTAND. Veiligheid en ontwapening Het Pan-Amerikaansch congres gesloten. Over de zitting vUn de veiligheidscommi9- sie te Genève nog het volgende. In een lange rede zette de Engelsche gede legeerde Cushendun het standpunt van de Engelsche regeering betreffende de veilig heidskwestie uiteen. Cushendun betoogde dat men wegen moet zoeken om het werk der ontwapening te voleindigen in het belang van den algemeeneh vrede. Het is zeer moeilijk vast te stellen of de ontwapening afhankelijk is van de veiligheid of omgekeerd 'de veiligheid van de ontwa pening. Een scheidingslijn tusschen deze beide vragen is nauwelijks te vinden Er moeten aanvullende maatregelen gevonden worden voor de bepalingen van het Pact van den Volkenbond. De beste weg daartoe i9 het sluiten van arbilrageverdragen, waarvan het Pact van Locarno zulk een navolgenswaardig voor beeld is. Daartegenover staat echter, dat de verdragen van Locarno niet tot in alle détails door de andere 9taten toegepast kun nen worden. De Engelsche regeering onder steunt het voorstel van de Fransche regee ring töt financieelen *teun aan aangevallen staten. Vervolgens verklaarde lord Cushen dun. dat in de ophanden zijnde debatten over de voorbereiding van arbitrageverdra gen twee methoden gevolgd kunnen worden: le het sluiten van algemeene arbitrage- verdragen; 2e het uilwerken van een ontwerp voor een tweezijdig arbitrageverdrag. i) De voorzitter Benesj deelde mee. dat de commissi* dagelijks tweemaal zitting zal houden, opdat de algemeene debatten snel ler voortgang zullen vinden. In de eerste zitting van de veiligheids- commissie betuigde de Duitsche gedele geerde von Sirnson zijn scepticisme en dat der Duitsche regeering ten aanzien der regionale overeenkomsten. Hij wilde wel de waarde van een tractaat als Locarno erken nen. maar gelooft niet. dat overeenkomsten van dezen aard in andere gedeelten van Europa toegepast kunnen worden. De Duit sche regeering zal echter haar medewerking niet weigeren aan de commissie ter bestu deering van dergelijke aangelegenheden, onder de belangrijke voorwaarde echter, dat de regionale overeenkomsten, die later zou den tot stand komen, niet zouden leiden tot de vorming van zekere geisoleerde groepen in den boezem zelf van den Volkenbond. Ds Duitsche gedelegeerde sprak zich ook uit ten gunste van het nemen van preventieve maatregelen tegen den oorlog, zooals de verplichting voor de Staten om de aan wijzingen van den Volkenbond op te vol gen; zekere maatregelen, in tijden van crisis te treffen; eindelijk een verplichte wapenstilstand na de oorlogsverklaring. De Japansche gedelegeerde sloot zich vervolgens aan bij hel door den Engelschen vertegenwoordiger uitgebrachte advies. De Russen hebben opnieuw hun onlwa- ningsvoorstel bij den Volkenbond ingediend. De inhoud luidt in hel kort als volgt- De conventio voorziet in een onmiddellijk overgaan tol de algemeene en volledige ont wapening die binnen 4 jaren moet worden doorgevoerd en wel in die male, dat reeds na het einde van het eersle jaar de moge lijkheid lot gewapende conflicten sterk is be perkt Daarom moet in het eerste jaar demobilisatie van het leger 50 pet. bedragen, de vernietiging van alle munitie-voorraden en de uitschakeling van de belangrijkste ob jecten der vloot- en luchtvaarlkrachten uit de strijdformaties en de opheffing van de verdedigings organen volgen en gedurende de volgende drie jaren moet dan de defini tief worden ontwapend. Voor de contröle der doorvoering dienen een internationale permanente controle commissie en commissies der verschillende stalen volgens het parileilsbeginsel samen gesteld en met deelneming van vertegen woordigers der wetgevende lichamen, enz. le worden ingesteld. Het pan-Amerikaansch congres is na de voltallige zilting van gisteren gedurende dewelke de verschillende aangenomen reso luties onderteekend werden, gesloten. Do af gevaardigden waren over het algemeen tevreden met de verkregen resultaten. DUITSCHLAND. De verkiezingsleuzen Het confliot in de metaal industrie. In regeer!ngskrlngen heeft men de be sprekingen over de uitvoering van het noodfprogram voortgezet De sociaal-democraten schijnen in hoofd zaak de verkiezingen in te gaan met leuzen op buitenlandsch terrein. Loebe zeJde toch te Kiel o.a.: De ver kiezingen moeten bewijzen dal in Duitsch- land een vreedzaam volk woont, wars van alle oorlog. In de binnenlandsche politiek moeten zij bewijzen dat de sociale gedachte in de republiek sterker is dan de kapitalis tische. Wij willen voor alles vrede met Frank rijk. in weerwil van heigeen tijdens de bezelting is gebeurd. Daarom hebben wij de politiek van Stresemann ook gesteund. De vakvereenlgingen hebben de scheids rechterlijke uitspraak met groote meerder heid verworpen. De rijksminister van Ar beid heeft beide partijen uitgenoodigd tot een nieuwe bespreking op fijn departement op hedenmorgen Minister Brauns en rijks bemiddelaar Hauschild zullen persoonlijk aan die besprekingen deelnomen. Of de uitspraak bindend zal worden ver klaard, schijnt heden te zullen worden beslist. 4 ENGELAND. Asquith ter aarde besteld Lord Kilmarnock t Film algekenrd. De plechtigheid der ter-aarde-bestelling van het stoffelijk overschot van lord Oxford droeg een zóó eenvoudig karakter, als nog wel nimmers het geval zal zijn geweest bij de begrafenis van een groot staatsman. Le den van de familie, persoonlijke vrienden en de bedienden van den overledene waren de rouwdragers. De vele bloemstukken, die rond de lijkkist lagen, legden echter getuigenis af van de erkenning van lord Oxford's verdiensten voor de openbare zaak. Er waren kransen van den koning van België, van de overzee- sche dominions, van liberale vereenigingen en van vroegere politieke tegenstanders, o.a. van den eersten minister Baldwin. Lord Oxford werd begraven naast een sol daat. wiens graf slechts door een houten kruis is versierd. Heden heeft in de Westminster Abdy een herdenkingsdienst plaats. Uit Koblenz wordt gemeld, dat daar de graaf van Erroll is overleden. De graaf van Erroll. vroeger lord Kilmarnock was Britsch hooge-commissaris in de geallieerde Rijn landcommissie sinds 1921 Bij de hervatting van de diplomatieke betrekkingen met Duitschland <na den oorlog werd hij Engelsch zaakgelastigde te Berlijn. De commissie voor de filmkeuring heeft de film „Dawn", die de zaak-miss Cavell op het doek bracht, afgekeurd. ITALIË. Aibeidskwesties in den mi nisterraad. De ministerraad heeft zich vereenigd met het wetsontwerp waarbij de speciale ar- beidsmagistratuur wordt afgeschaft. De juridictie die vroeger aan deze speciale magistratuur was toevertrouwd, wordt voortaan in handpn gelegd van den vrede rechter en de rechtbanken, welke laatste zullen worden bijgestaan door deskundig gekozen uit officieele lijsten van patrol en werklieden. Voorts vereenigde de raad zich merb^ wetsontwerp waarbij tusschenpersoneo b?j het sluiten van arbeidscontracten volstrek! vertinden worden en waarbij werkloo&n verplicht worden zich tot de arbeidsbeurzen te wenden, terwijl tevens een verplichte publicatie van verplaatsingen van werfc- krachten wordt ingevoerd. NOORWEGEN. Om een eiland, Tusschen Noorwegen en Engeland worden nota's gewisseld oyer het bezit van het eiland Bouvet. Op een vraag in het Engelsche Lagerhuis of de regeering het eiland Bouvet aan Noor wegen teruggegeven had, antwoordde Cham berlain, dat de Britsche regeering aan da Noorsche medegedeeld had, dat zij de rech ten, verworven door de inbezitneming van kapitein Norrisson in 1825, als geldig be schouwde en zich onder deze omstandighe den formeel al haar ïechten voorbehouden moet. ZUID-SLA VIE. Nog altijd geen oplossing der crisis. Nu het niet is mogen gelukken een kabi. net le vormen uit de politieke partijen, heeft Marinkowilsj de opdracht aanvaard een concentratiekabinet op ruimen grond* slag le vormen zouder directe politieks strekking. Of deze poging lukken zal BULGARIJE. Gemeenteraadsverkiezing Communist neergelegd. Do eerste berichten over den uitslag der gemeenteraadsverkiezingen in het geheels land wiizen uit dat de regeeringspanij 60 pCt. der stemmen verkregen heeft, hetgeen haar 70 pCt. der mandaten verzekert. To Sofia schoot eeh politie-agent een ver- dachl-uilzienden man neer. die, in plaats van hem zijn papieren te toonen. op hem vuurde zónder hem te raken. Men ver moedt, dat men te doen heeft diet een agent der anarchlstisch-communistischo propv ganda» GRIEKENLAND. Motie van vertrouwen aan vaard. De motie van vertrouwen in de Grieksck regeering is door de Nationale Vergadering aangenomen met een meerderheid van 59 stemmen. RUSLAND. Fokine f De „Tass" meldt, dal Fokine, de vice- president van de contróle-commissie de: communistische partij te Kazan, zelfmoord heeft gepleegd. VEREENIGDE STATEN. De bnitenlandsche eigen dommen. De Senaat beeft gedebatteerd over het wetsvoorstel tot teruggave van de buiten- landsche eigendommen, speciaal over het voorstel van Senator Fletcher om de scha deloosstolling voor Duitsche schepen en pa. tenten van 90 tot 75 millioon dollar terug te brengen. Dit, evenals alle andere amen dementen werd verworpen. Daarna werd het voorstel van de redactie der commis- 6ie zonder hoofdelijke stemming aangeno men. Heden komt nu een conferentie bij een van gedelegeerden van beide huizen van het Congres om t-o beraadslagen over de wijzigingen door do Senaatscommissie in het ontwerp aangebracht. In de kringen der commissio neemt men aan, dat de wet Vrijdag in beido huizen definitief zal zijn aaD genomen. BUITENLANDSCH GEMENGD. HET VONNIS IN HET PROCES-KRANTl Paul Krantz werd wegens 't dragen vaft verboden wapens tot 3 weken gevangem»- straf veroordeeld en op alle andere punten vrijgesproken. De Btraf geldt als geboet door het preventieve voorarrest. Do kosten van het proces komen slecht» voor rekening van beklaagde, voor zootei hij veroordeeld is. Nadat het vonnis voorgelezen was, trw Krantz op den voorzitter toe, om de rcchk bank voor het milde vonnis te danken. De voorzitter richtte tot den jongen een ernstige vermaning voor zijn verdere leven, doch nam bij het afscheid de hem d°or Krantz toegestokeb hand niet aan. Op straat voor het gerechtsgebouw en ffl de hal had zich, niettegenstaande dc pol* tie afzettingsmaatregelen had getroffen, een uit vele honderden menscbeD samen gestelde menigte verzameld, om het vonuu te vernemen. Na afloop van het proces werd Krao» eerst door zijn ouders en vervolgens door tal van andere aanwezigen geluk gcweuM* Op straat gingen stormachtige hoera's de menigte op en ook aan den verdedig# dr. Frey werd bij het verlaten van bet bouw een ovatie gebracht. Krantz werd ters'ond door de meD? ,j omringd en naar de andere zijde vud straat gedrongen, waar de ovaties roo duurden, Herhaaldelijk werd hij door migen in de hoogte gestoken. Echter den uit het publiek ook talrijke uiting van afkeuring gehoord Krantz kon zich ten slotte voor de nigte niet anders bergen dan door m lokaal te vluchten, waar hij wachtte tot i begeleiders een auto voor hem hadden F haald. Slechts met behulp van de po»b« lukte het hem ten slotte, in de 0 stappen. y Tocb wel een teeken, dat tiet u» dom er niet op vooruitgaat, dezen |0C te maken tot een voorwerp van belangstelling

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 2