PUROL UIT DE RIJNSTREEK. SCHEEPSTIJDINGEN. LAND- EN TUINBOUW. Handwondjes DE FONDSENMARKT._ ALKEMADE. Gemeenteraad. Een geldleening van f 25.C00 Een crediet van f 4000 wordt toegestaan voor de vernieuwing van twee brug gen te Onde-Wetering en te Roeloiarendsveen Nogmaals het geschil met de wed. Boo- genboom. Voorzitter de burgemeester. Afwezig met kennisgeving de heer C. Boutje. Na opening der vergadering met het ge bruikelijke gebed, worden de notulen van de vorige vergadering gelezen en onveran derd goedgekeurd. Aan de orde de agenda, lo. Vaststelling van een raadsbesluit tot hel aangaan van een geldleening groot f 25.1X10. Door den voorzitter wordt voorlering ge daan van het voorstel van B. en tV„ waarin adviseeren met het pensioenfonds voor de koloniale landsdienaren te 's-Gravenhage deze leening aan te gaan voor dekking van verschillende uitgaven, in het jaar 1927 gedaan voor de uitvoering van buitengewone werken en den aankoop van eenige eigen dommen. De rentetype bedraagt 43/i pet. ;i pari en do aflossingstermjjn is gesteld op 25 jaren, elk jaar f 1000. De heer De Vette merkt op, dat bjj de overname van de O.L. school te Itjjpwete- ring door het schoolbestuur van de gemeente werd gekocht het schoolhuis voor f4200 en dat toen door hem is getracht dit bedrag in mindering te brengen van de aan te gane geldleening. Ged. Staten hebben hiertegen echter bezwaar gemaakt, doch nu hg ver nomen heeft, dat het schoolhuis te Nieuwe- Wetering ook aan het schoolbestuur zal worden verkocht, is hjj er voor de op brengst van het huis in mindering te bren gen van deze leening. De voorzitter antwoordt, dat deze zaak met de nu aan te gane geldleening niets uitslaande heeft. Voorts acht spr. het stand punt van Ged. Staten niet verkeerd, want wat eenmaal eigendom van de gemeente is, moet eigendom blijven. De heer De Vette vindt, dat aan het Ieenen toch maar eens een einde moet komen. De heer Eietbroek merkt op, dat door den voorzitter bij den aankoop van het iand van Eietbroek is gezegd geworden, dat hier voor niet geleend behoefde te worden, omdat dit bedrag zou kunnen worden verrekend met het te verkoopen schoolhuis. De heer Heemskerk vraagt, waaruit de gelden voor de uitgevoerde werken z\jn be taald geworden. De voorzitter antwoordt: uit de gewone middelen. Hierna wordt z. h. s. besloten tot het 'aangaan van een geldleening ad f25.0U0, 2o. Wijziging van de begrooting 1927. De voorzitter deelt mede, dat deze wij ziging verband hondt met de geldleening, waarna z. h. s. de begrotingswijziging wordt vastgesteld. 3o. Wijziging reglement voor de Burgsrl. Armbesturc-n, in verband met een nader ingekomen schrijven van Ged. Staten. B. en W. stellen den raad voor aan het verzoek tegemoet te komen, waarna z. h. s. wordt besloten het reglement in dien gee3t wijzigen. 4o. Kohier Hondenbelasting. Dit kohier wordt overeenkomstig advies van B. en W. z. h. s. vastgesteld op een g ad f452. 6o. Machtiging tot het beschikbaar stel len van een crediet ad f 4000 voor het gedeeltelijk vernieumen van een tweetal op haal bruggen in deze gemeente. Door den voorzitter wordt medegedeeld, dat uit een ter plaatse ingesteld onderzoek gebleken, dat de brug nabij den aanleg steiger van den heer Bonda bijna een ge bet-Ie vernieuwing moet ondergaan. Even zot is het gesteld met de brug te Roelof- arendsveen bij G. van Leeuwen. Voor deze laatste brug hebben B. en W. reeds op dracht tot herstelling gegeven. De kosten Werden geraamd op f4000. Be heer Heemskerk vraagt of het niet 'ijk is een oude, doch nog goede brug te knopen, zooals onlangs het gemeente bestuur van Haarlemmermeer gedaan heeft. De voorzitter zegt, dat wethouder De Jong voor een-ge jaren er op uit in geweest om een brug te koopen, doch toen deze ter plaatse kwam, was de brug ongeschikt voer haar doel. De voorzitter vroeg, of de raad het gewenscht acht, waar noodig ijzer-constructie maken. De heer De Vett9 merkt 'op, dat, wanneer de.poort van ijzer wordt gemaakt, de balans °ok van ijzer dient te wezen, hetgeen be- taagrijk meer geld zal kosten. De levens duur van een houten ophaalbrug kan men wel schatten bij behoorlijk onderhoud op dd i^ren, zoodat we na dien tijd wel weer Kunnen zien. heer L03 is er voor de beide bruggen aante besteden, be heer Rotteveel is hier ook voor. be voorzitter zegt, dat de herstelling van deze bruggen niet aan een ieder kan gegeven worden, terwijl de brug in Roelof- Jreodsveen niet kan uitbesteed worden, om- fot hiervoor geen raming is te maken. be heer L09 vraagt of het dan de be deling van het gemeentebestuur is de -irïe bruggen aan één persoon te geven, waarop <le voorzitter antwoord dat B. en [j- hierover nog niet hebben gesproken. heer Rotteveel acht een aanbesteding j°or de brug te Oude Wetering wel moge- omdat men het werk daar kan be- k!'keQ Op onderbouw is goed De voor- merkt op dat de raad vertrouwen tooet stellen in B en W daar genoemd coli^gp za( znrgen ^at hpjde bruggen zoo mogelijk worden hersteld. Hierna rdt het gevraagde crediet z.h.s. toege staan 6° Vaststelling van een raadsbesluit 0 onderhands-hp verhuring van de wo- Ptmprkt B 449 De hepr de Vette Jel1 voor dit punl in gehpimp zitting te ^Preken. Hiertegen is geen bezwaar. Aan het R. K. Kerkbestuur St. Petru». Banden te Roelofsarendsveen wordt een bedrag ad. f 4000.beschikbaar gesteld voor kosten eerste inrichting van twee schoollokalen. Verder wordt door den voorzitter voor lezing gedaan van een adres van de wecL Hoogenboom waarin zij verklaart dat het perceeltje grond langs den weg. waarop een afscheiding is geplaatst haar onbe twistbaar eigendom is. Zij verklaart tevens van verder onderhandelen af te zien, zoo lang niet is herroepen datgene wat tegen haar persoon is gezegd volgens gemeente verslagen in de couranten van 16 Dec. 1927 en 21 Januari 1928 De voorzitter deelt mede, waarom het gemeentebestuur heeft gemeend nog geen uitvoering te heb ben moeten geven aan het raadsbesluit De familie heeft na de verzending van den brief waartoe in de vorige vergadering was besloten een onderhoud aangevraagd met den gemeente-secretaris, hetgeen is toegestaan. Na bespreking heeft de familie haar bod teruggebracht van f 100.op f -75.de Roe. B. en W hebben hierover geconfereerd, doch zij achten het aanbod van de familie onaannemelijk. Wel heeft de secretaris aan de wed. Hoogenboom geadviseerd nogmaals een landmeter te laten komen of de waarde van het land door twee deskundigen te laten sfchatten, terwijl hij nog aan B. en W. heeft willen voorstellen de vergoeding te brengen op f50.de roe. Tot geen van deze voor stellen blijkt zij bereid te zijn. De heer Heemskerk merkt op dat het hem verwonderde dat hek en schutting er nog stonden. Spr. had gedacht dat B. en W. reeds uitvoering hadden gegeven aan het raadsbesluit Hij dringt er op aan dat dit alsnog spoedig gebeurt. De heer Los vraagt hoeveel maal er ge meten is en of deze meting door denzelf den landmeter is geschied. De voorzitter zegt dat de eerste maal is gemeten door oen heer Mr. Bes en de tweede keer door den heer Neuteboom. De heer de Jong i9 er voor de waarde van den grond te doen bepalen door twee deskundigen en dit aan de weduwe voor het laatst te berichten, dan heeft het ge meentebesturen alles in het werk gesteld om een procedure te voorkomen De heer Rietbroek merkt op dat de ge meente niets heeft te herroepen. Alles wat in de couranten heeft gestaan js volkomen juist, geweest. Tegen arbitrage heeft hij echter geen bezwaar. Z.h.s wordt besloten aan de wed Hoo genboom te berichten dat de Raad bereid is de grond achter hek en schutting te doen schatten door twee deskundigen, waarvan een door haar aan te wijzen. De prijs welke voor den grond wordt be paald is voor beide partijen bindend. Wenscht zij hiertoe niet mede te werken dan zijn B. en W. gemachtigd de zaak aan te pakken Rondvraag. De heer de Vette vraagt hoe het staat met de zaak Bergman. De voor zitter zegt dat B. en W. met Bergman en van Dam een onderhoud hebben ge had. doch van Dam is niet bereid mede te werken. De heer Rotteveel dringt aan op spoedige afwikkeling van deze zaak. want Bergman is al lang genoeg gedupeerd Wanneer het gemeentebestuur van Dam's vergunning in trekt krijgt Bergman vergunning om pa len te slaan. De voorzitter zegt toe de zaak te zullen bespreken. De heer Heemskerk wijst op de straatlantaarn nabij café Zoete melk staande in de bocht. Deze lantaarn gaat des avonds uit, hetgeen spr gevaar lijk acht Hij* verzocht den voorzitter de serie anders in te schakelen, oodat deze lantaarn blijft doorbranden De heer van Dooren merkt hetzelfde op met een lan taarn bij de brug van Vergeer. De voor zitter doet toezegging de zaak met de fa brieken te zullen bespreken. De heer Rietbroek bespreekt de werk loosheid. Spr. zag gaarne dat de werkloo- zen aan het werk zouden gesteld worden door grond te varen in de Poel, waar de gemeente onlangs tuinland heeft gekocht. De voorzitter zegt met de wethouders hierover te zullen spreken Verder heeft de heer Rietbroek gezien dat er 16 gegadigden zijn voor de leeg staande woning, waaruit blijkt dat er aan woningen in Roelofsarendsveen groot ge brek is Spr vraagt of het niet. mogelijk is dat er een aantal wordt gebouwd. De Voorzitter zegt toe ook deze zaak met de wethouders te zullen bespreken. Hierna gaat de raad in geheime zitting ter bespreking verhuring van de woning B 449. Na opening der vergadering wordt met algemeene stemmen besloten de wo ningen te verhuren aan den heer H Wes- selman. Hierna sluiting. BODEGRAVEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Adriana, d. v. C. Buys en 1. van Leeuwen. Ary, z. v. J. P. A. P. Plunk en J. C. Spaan. Theresia Agatha, d. v. J. v. Velzen en C. M. Nederend. Overleden: Cornelis Twaalfhoven, gehuwd met J. v. Ooijen, 76 j. Gevestigd: A. Langerak, veehoudersknecht van Krimpen a. d. IJssel. R. G. Willemse, typograaf, van Gouda. Vertrokken: M. Eosman, timmerman naar Aalsmeer. J. A. Goosende Jong, zonder beroep, naar Oegstgeest. A. J. Loon, dienstbode, naar 's-Gravenhage. G. J. van Kampen en gezin, straatmaker, naar Uitgeest. KI. van Leeuwen, dienstbode, naar Gouda. G. van Reenen en gezin, emer. predikant, naar Leiden. M. J. v. d. Meer, zonder beroep, naar Ter Aar. ROTTERDAMSCHE LLOTD INDRAPOERA, thuisr., 17 Febr, v. Singapore SIBAJAK, uitr., 17 Febr. v. Marseille, A1ENADO, 17 Febr. v. Batavia te Soerabaya. HOLLAND—AMEHIK A-LIJN KINDERDIJK, Pacific Kust n. Kott., 16 Febr. v. St. Thomas. BEEM8TERD1JK, 16 Febr. v. Rott te Nor folk. SPAARNDAM, 19 Febr. v. New Orleans te Rott, verwacht. KON. HOLL. LLOTD. GELRIA, thuisr., 17 Febr. v. Montevideo. ROTTERDAM—ZUID-AMER'KA-LUN WAALDIJK, 15 Febr. v. B. Aires n. Rott. ALC1UNE, thuisr., pass. 17 Febr. Dun- ALGOKAB, 16 Febr. v. Rott. te B. Aire3. KON. NED STOOMBOOT-MIJ. ACHILLES, arr. 17 Febr. te Hamburg. VESTA, Middi. Zee n. Amst., pass. 17 Febr. Dungeness. EOS, arr. 17 Febr. te Tunis. STEABO, arr. 17 Febr. te Bordeaux. HOLLAND—BRITSCH-'NDlE LIJN VEENDLJK, thuisr., 16 Febr. v. Madras. SOMAIELSDL1K, uitr., 16 Febr. te Bombay. HOLLAND—AUSTRALIË-LIJN. ARENDSKEKK, uitr., 17 Febr. te Gor.ua. HOLLAND O.-AZIË LIJN. OUDERKERK, uitr., 17 Febr. v. Yokohama. DIVERSE STOOM V A ARTBERICHTEN. ALCOR, 17 Febr. v. Rosario te Bremen, HELBERGEN, B. Aires n, Rott., 16 Febr. v. Las Palmas. ROTTERDAM, 14 Febr. v. New Orleans n. Amst. STAD ZWOLLE, 15 Febr. v. Bayonne te Salta Cabello. NOORD, Rott. n. Palermo, pass. 16 Febr. Finis terra. VECHT, 16 Febr. v. Las Palmas te Casa blanca. PARKHAVEN, 16 Febr. v. Fernandiue te Brunswick. KRALINUEN, 16 Febr. v. Brest te Cardiff. Verwachte Nederlandsche passagiers- en postscbepen met den datum van vermoedelijke aankomst. Van Oost-TndiS. VONDEL, 26 Febr. te Amst. TAMbukA, 24 Febr. te Marseille; 2 Maart te Rott. PRINSES JULIANA, 2 Maart te Genua; 10 Maart te Amsterdam. INDRAPOERA, 8 Maart te Marseille; 15 Maart- te Rott. Van West-Tndië. ORANJE NASSAU. 23 Febr. te Amst. VAN RENSSELAER, 2 Maart te Amst. Va" Z-^'-Amerika. j ZEELANDIA, 25 Febr. te Amst. GELRIA, 10 Maart te Amst. Van Noord-Amerika. VOLENDAM, 21 Febr. te Rott. GAASTEULAND, 2 Maart te Rott. RECLAME Bi] 3194 Doos 30 ct Bij Apothekers en Drogisten NED. TUINBOUWRAAD. Het kort verslag van bet behandelde in de vergadering van bet Centraal Be6tuur van deu Ned. Tuinbouwraad luidt; De afgevaardigden van den Bond van Flantenhandelaren werden welkom geheeien. Deze bond zal van nu af te zameu met de Alg. Ned. Boomkweekers- Vereeniging de groep Boomkweekerjj vertegenwoordigen. Tot voorzitter van den raad werd benoemd de heer E. H. Krelage, tot dusver onder voorzitter. Tot secretaiis werd benoemd jbr. Mollerus te Haarlem. In behandeling werd opnieuw genomen het „ontwerp Phytophathnlogisch Conventie Rome 1928'', waarbij van gedachte werd gewisseld over het door den Raad te diea opzichte in te nemen standpunt. Besloten werd deze aangelegenheid in de volgende vergadering opnieuw aan de orde te stellen, terwijl voorts de resultaten van de te houden besprekingen op het ministerie van Binnen- landsche Zaken en Landbouw moeten wor den afgewacht. Behandeld werd vervolgens de voorloopige agenda voor de a.s. algemeene vergadering van de Fédération Horticole Professionelle Internationale, welke vergadering gedurende de tentoonstelling te Gent zal plaats hebben. Door Nederland zal alsnog een voorstel wor den ingediend om het mogelijk te maken, dat van landen, waar nog geen aangesloten vereeniging is, vereenlgingen, die bezwaar hebben om overeenkomstig de bepalingen der statuten toe te treden, al3 toebehoorend lid kunnen worden toegelaten. Tot afgevaardigden naar deze vergadering van de F.H.P.I. werden benoemd: E. H. Krelage, J. Mensing, C. Thiol, H. Gorter, B. Ruys,"*aangewezen door den Raad: W. Warnaar, C. H. Kramer en mr. M. van Touion van der Koog, op voordracht van den Bond van Bloembollenhandelaren; Jac. Smits, mr. W. F. Wery, J. van Geldereo, C. Grootendorst, W. C. van ICieef, C. van Noordt, P. den Onden, D. Mesman en J. Dekhuis, op voordracht van don Bond van Plantenhandelaren. De merkwaardige verandering, die de oorlog heeft gebracht in de verdeeling van den wereldgoudvoorraad, waarvan het leeu wendeel in handen van Amerika is geko men, trekt nog steeds de aandacht. Nog altijd houdt men zirh met do vraag bezig, wat de Vereenigde Staten met hun ont zaglijken goudvoorraad zullen doen, indien zij die niet, bij wijze van crediet en op gevaar van een gedwongen expansie, in circulatie brengen. Inmiddels is de goudvoorraad van de Vereenigde Staten in het afgeloopen jaar verminderd met 117.000.000 dollar. De hoogte van dit cijfer vindt haar oor zaak in bijzondere omstandigheden Brazi lië en Polen sJoteii belangrijke leeningen om tot den gouden stardaard terug te kunnen keeren. Ook Frankrijk nam aanzienlijke sommen op, om de pogingen tot stabilisa tie van den franc te steunen. De uitvoer naar Argentinië diende zoowel voor fiscale doeleinden, als voor de betaling van den zeer aanzienlijken gvaanexport van dit land m het efgeloopen jaar terwijl de ver schepingen naar Canada eeD normaal sei zoenverschijnsel vormen .Laat men Bra zilië, Polen, Frankrijk en Canada buiten beschouwing, dan bedraagt de export naar de overige landen 25.000.000 dollar, welke in den stand der wisselkoersen een verkla- ring vindt, die op zijn beurt gevolg is, van de kapitaalsverschaffing der Vereenigde Staten aan het buitenland. De Amerikaan- sche geldmarkt toch was zeer ruim. wat duidelijk blijkt uit het disconto van 3*,$ De autoriteiten van de Federal Reserve Bank zijn intusschen van meening, dat deze buitenlandsche leeningen zoowel als de goudexporten het evenwicht iii den wereld handel zullen herstellen, tot voordeel vaa alle landen, óók van Amerika zelf, waar de goudopeenhooping sinds den oorlog het gevaar voor inflatie steeds deed dreigen. Bij den huidigen omvang der leeningen gelooft men evenwel de situatie te kunnen bebeerschen. De credietpolitiek wordt nu bepaald door twee tegengestelde factoren aan den een en kant moet het disconto hoog genoeg zijn om inflatie te voorkomen, terwijl het aan den anderen kant niet zóó hoog mag zijn, dat er goudimporten uit zouden kunnen volgen. Ten onzent heeft inmiddels de verrui ming van de geldmarkt dde reeds in het begin van Februari viel waar te nemen tot een verdere belangrijke inkrimping van de binnenlandsche wisselportefeuille geleid zooals uit den jongsten weekstaat der Ne derlandsche Bank blijkt. De «tand is thans f 79.4 millioen zijnde f 10 millioen minder dan de vorige week en bijna f 60 millioen minder dan begin Januari. Ook vergeleken met het overeenkomstige tijdstip van het vorige jaar, toen de portefeuille f 95 mil lioen groot was, is de huidige stand betrek kelijk gering. Hiertegenover 6taat dat de bank haar portefeuille buitenlandsche wissels, als mede den goudvoorraad den laatsten tijd niet onbelangrijk heeft kunuen uitbreiden, hetgeen ten goede komt aan haar discon to politiek. Evenwel, ondanks dit feit en niettegen staande particulier disconto beneden 4 pCt. is gedaald acht men de kans niet grool, dat eerlang tot een verlaging van den of- ficieelen rentevoet zal worden overgegaan. In Londen is het vraagstuk der disconto verlaging voorloopig vaD de baan en het blijft daardoor dubieu6 of Arasterdam zelfstandig tot een verlaging zal overgaan Dit wordt te meer onwaarschijnlijk, om dat de Pondenkoers den laatsten tijd vrij belangrijk is opgeloopen. De noteering was eind dezer week 12.11V4 tegen 12.08 7/16 op 1 Februari. Het gevolg daarvan ia ge weest dat de bank reeds in de afgeloopen week hier en daar kleine posten heeft af gegeven. De goudvoorraad bleef deze week on veranderd. De stijging van de vorige we ken moet voor een deel in verband worden gebracht met de overdracht van goud van de Javasche aan de Nederlandsche Bank. 10 Febr. 17 Febr. Londen 12.09 3/16 12115/16 Berlijn 59.23 59.29 Parijs 9.751/4 9 76 3/4 Brussel (Belga's) 34.67 34.59 1/2 Ncw-York 2.47 7/8 2.48 9/16 De nieuwe week werd ter beurze in op gewekte stemming ingezet. In verschillende afdeelingen heerschte er meerdere leven digheid dan in de voorgaande berichl9- periode en bijna overal viel er een vaste stemming te bespeuren. Vooral Tabaks- aandeelen stonden weer op den voorgrond, van welke de aandeelen Deli Batavia op nieuw belangrijk hooger werden ingezet. Na Zaterdag op ca 625 te zijn beéindigd, werd deze week op ongeveer 640 aangevan gen. Op dit niveau kwam er evenwel nogal eenig aanbod los, zoodat in betrekkelijk korten tijd de koers wederom een 10-tal pro centen reageerde. Van de andere soorten waren Senembah's enkele procenten hooger. Deli's en Oostkust veranderden niet veel. Vee! gunstiger was aanvankelijk de slemming voor Rubberaandeelen. Wel ging er nog niet veel om. doch alle soorten kwa men op hooger prijzen, ab gevolg van de iets vastere Londensche rubbernoteering als mede op de omstandigheid dat de Lon densche voorraden in de afgeloopen week met ruim 1000 ton zijn afgenomen. Aan deden Amsterdam bereiklen weer gemak kelijk de 300. terwijl ook de meeste andere soorten algemeen iets konden verbeteren. In het midden dezer berichtsperiode was de markt heel wat minder opgewekt. Ter wijl aanvankelijk in verschillende afdee lingen de kooplust overheersehend was. viel er gedurende het verdere verloop integen deel in de meeste fondsen aanbod waar te nemen, waardoor de koersen algemeen op lager niveau kwamen le staan. In bijzonder was djt het geval met rub beraandeelen, die een vrij scherpe reactie te zien gaven, zulks in verband met den lageren rubberprijs die tot 1 sh 31/* d. terugliep en waarschijnlijk ook naar aan leiding van de berichten inzake de rubber- reslrictie. De Engel9che bladen gaan intusschen voort het een en ander over de rubber- restrictie te publiceeren. Zoo bevat de „Times" een santal pers stemmen uit Malakka, welke tegenstrijdige meeningen tot uiting brengen. De „Slraits Times" het leidende orgaan en een aanhanger van het beperkingsstelsel maant tot kalmle aan en zegt. dat mocht het stelsel worden opgehpven. dat nog wel geruimen tijd duren zal De ..Free Press" acht de mogelijkheid tof overeenstemming te geraken met Nederlandsche planters al heel gering De „Dailv Mail" meent ech ter. dat een «lerke prijsdaling de houding der Nederlandsche planters aanmerkelijk kan doen veranderen, daar zij evengoed onder lagere prijzen zullen lijden als do Engelsche planters. Inmiddels raadt het blad producenten het aanbod zooveel mogelijk te beperken, opdat een tegenwicht wordt geschapen tegen den druk door Amerikanen op de prijzen ge« oefend. De „Penang Gazette" blijft het beper kingsstelsel nog steeds vijandig gezind eit zegt, dat de cultuur zichzelf dient te helpen in onbeperkte mededinging en acht het beter, dat een aantal financieel zwakke produ centen ten onder gaat, dan dat de heerschan- de ongezonde toestand nog langer voortduurt. De president van de United Serdang Cy. gaf uitdrukking aan de meenin^ van het meerendeel der belanghebbenden in de rub ber-industrie, toen hjj in de afgeloopen week op de algemeene vergadering der maatschap pij critiek uitoefende op de aankondiging der regeering inzake de nieuwe mbbercommissie. Hij baseerde zijn protest voornamelijk op het feit, dat, met het oog op de offlcieele verklaring van het ministerie van Koloniën van 1 Febr. j.L betreffende de handhaving van het ristrictiepercentage op 60, men natuurlijk had geloofd, dat geen verande ring zou plaats hebben in het restrictie schema in het loopende restrictiejaar, dat op 31 October eindigde. l)e industrie, zoo zeide hij, is door de regeeringsverklaring in onzekerheid gelaten en het eerste noodzakelijke is, dat de re geering onmiddellijk de verzekering geeft, dat het bestaande schema in zijn huidigen vorm gehandhaafd zal worden tot 31 October. De voorzitter van de Serdang Cy., die altijd voorstander is geweest van het restric tie-schema, is van meening, dat het een volkomen onjuiste conclusie is, dat het schema te eeniger tijd moet worden op geheven. Hij gelooft, dat, als het nieuwe onderzoek op de jui3te manier wordt in gesteld, de voordeelen van het restrictie- schema grooter zullen blijken. De „Times" merkt hierbij op, dat de ervaring van de laatste vijf jaren getoond heeft, dat de samenwerking met de Neder landsche rubberplanters noodzakelijk is om het Stevenson-schema een succes te maken. Gedurende het verder verloop verkreeg de markt een meer kalmer voorkomen en vnn dringend aanbod was geen sprake meer. Integendeel bleek er op de lagere koersen, zooals zulks meestal het geval is. eenige steun te worden verleend, zoodat de koer sen zich algemeen op iets hooger niveau bewogen. Over het algemeen Is men geneigd den toestand iets gunstiger in te zien en men steunt dit inzicht op het feit, dat de rub berprijs geen verderen terugslag te zien gaf. Integendeel was de pfijs weer beter op 1 sh. 4 d. en hoewel de markt nog iets fluctueerde, trad een scherpe reactie toch niet in. Op de aandeelenmarkt waren Amst. Rub ber weer iets beter, verder waren ook Ser- badjadi en de meeste 'andere soorten een paar procent hooger. Tabaksaandeelen hadden ïn sympathie met rubber eveneens een herstel te boeken en het koersavans was voor de meeste soorten nogal belangrijk. In den oliehoek bleven Koninklijke prijs houdend. bijna zonder omzetten. Blijkbaar wordt de publieke opinie nog steeds beheerscht door foet conflict der twee trusts. Volgens een door de „New York World" uit Mexico ontvangen be richt, verwacht men intusschen aldaar in goed ingelichte kringen eveneens het uit breken van een scherpen strijd tusschen de Koninklijke Shell en de Standard Oil Co., bij de ontwikkeling der nog niet in exploi tatie gebrachte petroleumterreinen in de Mexicaansche staten Tabasco en Chiapas, zoodra tusschen de buitenlandsche petro- leummaatschappijen en de Mexicaansche regeering overeenstemming zal zijn bereikt. Wat industrieele waarde betreft waren kunstzijde-aandeelen aanvankelijk iets la-t ger in sympathie met de algemeene ongei animeerde stemming. Later trad echter eenig herstel in, waarbij de handel 'n vrij levendig aanzien had. Aniems liepen eenige procenten terug. Edel metaal bedrijven Be geer waren daarentegen vaster. Voor kunstzijde-aandeelen bestond ook' goede belangstelling, hoofdzakelijk weer van Duitsche zijde, hoewel ook fonds voor rekening van ons publiek uit de markt scheen te worden genomen. Vooral waren Hollandsche gefavoriseerd^ die belangrijk stegen. Enka's en ook Maekubee's konden weer iets avanceeren. Philips-aandeelen veranderden niet veel; ook aandeelen Jur- gen en Margarine Unie niet Suikeraandeelen ook vrij vast van koers, doch met geringe affaire. Scheepvaartaandeelen eveneens iets gun stiger. Op de Amerikaansche markt waren Wabash eerder iets lager. Geld op prol. 3 3/4. Part. disconto 3 7/8—4. 10 Febr. 17 Febr. 6 pCt. Nederland 1922 105% 106% 6 pCt Ned-rland 1918 i'1» pCt N"d»rland 1916 102% 102% 1<X% 1007, 4'/, pCt. Oost I nd iA 1 9'_'6a ;i t 98H 98% Amstordamsrhe Bank 187 1871/ Koloniale Rank 267,/ 267 Cert Ned Handel-Mij. 171«j 173 Holl Kunstznde 166W 184H Ned Kunstzijde 418 416 Maekuhee 181 1315/ fiiropns trew aand. 28% 281 Philips Gloeilampen 579 578 R»dinnp l/ebong 145;/ 144 SingkeD Tin 423 425 Kon Petroleum 346 346 Amsterdam Rubber 297H 288»/ Heess Rubber 422 413M Holland-Amerika-Lijn 85 X 85 Voderl Se heerree rl flflle 200li 201 Sloomv Mij „Nederland 198 196 Cultuur 11 ii Voreu-nLanden 175J/ 1751/ Handelever Ameferdnm 798H 807 Arendehurg Tabak Mij. 687 DMj Mii 475,/ 469 ^enemhah Tnhake Mij. 521 521 Gert. Union Pacific 1855/ 18% 33

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 11