KUNST EN LETTEREN. A RECHTZAKEN. VISSCHERIJ-BEB1CHTEN. VRAGENRUBR1EK. je leden ran de redactie als pure fantasie fciachen worden; en dat over het geval iai de Hooigrachtkerk heel andere lezing ataai. jlaar nog eens: ik heb mgn bedoeling ebad met mijn eerste ingezonden stuk; ei 3^1 me in dit Blad niet op ander terrein rangen. Daarvoor hebben we andere orga an, waartoe ook toegang konden krijgen Te aan zekere voorwaarden van nuchter- Did en logica en fatsoen voldeden. Het beleefden dank voor de plaatsing. Hoogachtend. Uw dw. K. SCHILDEE. Oegstgeest, 15 Febr. 1928. voor behoud der kagerplassen. Geachte Redactie. Het in de Raadszitting van 13 dezer ge nomen besluit tot aanschaffing van een motor-baggermolen met vijf onderlossers onevens sleepboot zal door velen, zoo niet le ingezetenen, met vreugde zijn begroet. zeker door ondergeteekende, die reeds tdert vele jaren op de in deze gevoelde ehoefte heelt gewezen, gezien de werke- jk groote belangen van Handel en In- iistne, welke hierbij betrokken zij. Echter il deze vreugde voor alle meer sportief oelende leden der Leidsche burgerij wor- en vergald, door de gevolgen, welke men ia voormeld besluit denkt le verbinden. Deze gevolgen zijn n.l. niet gering, wat G onderstaand zal trachten uiteen te letten. De eenige fak van sport, die in Leiden en imgeving behoorlijk is te beoefenen, is de Elersport. De plaats, die zich daar bij uit tel toe leent, zijn de Kagerplassen. Wat leze ons, watersportliefhebbers, biedt, be- ioe! ik niet naar voren le brengen. Xu is het de bedoeling dat de uitgebag- ;erie specie, en de hoeveelheid zal niet ge- ing zijn, vervoerd wordt naar en ge- lort zal worden in onze mooie „Spijker- nor" en onze prachtige „Kever", de voor de rolersport zoo zeer geschikte gedeelten der iagerplassen. Indien zulks geschiedt, beteekent dit voor pos zeilers en houders van motorbooten .dempen". Immers een vijandig uitziende of baken spreekt het „tot hiertoe en iet verder" uit en wij worden gedwongen oistroostig het roer te wenden. Watersportliefhebbers, ge zult misschien «gen: zal dit storlen de eersle jaren eeni- eo invloed van beteekenis uitoefenen? Wel degelijk zal zulks het geval zijn, nol de thans in de pen zijnde maatregelen tillen voor onze Kagerplassen en dus voor ire geliefde watersport het begin van het fade beteekenen. Over eenjgen tijd toch zullen de ge ïnde plaatsen de aan te voeren bagger t meer kunnen opnemen en gedeeltelijk gden de Kagerplassen aan dezen maat- |el opgeofferd. Het is dus noodzakelijk it ieder, die iets voelt voor de watersport, tor onze Kagerplassen opkomt en niet znneer het reeds te laat is en" deze ge- irlijke weg door de Gemeenle inderdaad ordl betreden. het nu werkelijk noodzakelijk, dat de gebaggerde specie naar de Kagerplassen sat en daar gestort wordt? Het antwoord sa niet anders dan neen luiden. Waarom de bagger niet naar den akker voeren, zooals dit voor 25 jaren reeds eschiedde? De „Leidsche pootaarde" heeft b altijd een goeden naam gehad, zoowel landbouwer ais bij warmoezier en is fimt-r een gevraagd artikel geweest. En is i de Leidsche pootaarde niet ongeveer het- llde, wat men thans ais afval in onze iagerplassen wil gaan storten? Kan dit aardevolle materiaal niet nuttiger worden lesleed Mag ik de desbetreffende autoriteiten de rochure van Dijkgraaf en Heemraden van en polder Nieuwkoop en Noorden, geti ld „Het stadsvuil naar den oven of naar en akker", ter ernstige bestudeering en verweging aanbevelen. In deze brochure orden de bijzonder gunstige resultaten ermeld in vele streken van ons land ver regen door het opbrengen van bagger. °°ral lage gronden zijn er zeer mede ge- aal en dergelijk lang land wordt in de abijheid van Leiden veelvuldig aangc- roffen. In deze brochure wordt tevens gesproken an „demping van plassen om grasland te nnaen". Is daarmede niet ten sterkste aan stond. waar de eenmaal begonnen storting n «lotte op zou uilloopen? Mogelijk zijn er ook andere oplossingen nor dii probleem (e vinden, jiaar hel Ihans echter op aankomt Is, I alle watersportliefhebbers en beoefe naars protesteeren tegen de beraamde maat- ■gplen. die voor de Kagerplassen, de moni- plassen in ons land. het begin van hel '"de. d. w. z. den ondergang, zouden be wenen. .Aan U besturen van Watersportvereeni- 'ngen is een eervolle en nuttige laak weg- "ezd om dit bij uitstek gunstige water- fnrlgebied voor-Uw leden te redden. Ik hoop van barle, dat ieder die iets voelt n°r de watersport, in het geweer komt om oude Kagerplassen voor de mooie en «jonde watersport te redden. M, geachte Redactie, ten zeerste dankend ™r de mij verleende plaatsruimte, Hoogachtend, p. a. WERNINK. Wassenaar, 15 Februari 1928. er is maar een leiden. Mijnheer de Redacteur. - aanleiding van uw bericht in het i, jh Dagblad" van Zaterdag ]1 Febr. L onder „Er is maar een Leiden", wilde LWpa de korte opmerking maken, dat L" eö aandachtigen lezer wel hoogst I^J^schijnlijk oioet lijken, dat een on- ieUZjI' 115 een kwartier (alleen een -wderwijzej kan, dunkt me, zoo iets Qvpd) nadat hij met het onderwijs $0nneii is, opmerkt, dat er een oud leer- ffo d ^mserdam woonachtig, weer I»^.e k'asse tusachen de rijen zijner vroe- "VU uo I Ijou bljii V' vw H 'makkers heeft plaats genomen. Gotdzaa-k voor den ion eren was. hier in iden voor den jongen was, hier in werk te zoeken, daar men het j thuis niet al te breed had. In Amsterdam bad hij dat reeds gepiobeerd. Hij was zelfs met een kar op pad geweest, om niet het ophalen van schillen en vodden iets te verdienen. Dit werk kon hem evenwel niet langer bekoren, waarom hij maar stilletjes naar Leiden was gegaan, om te zien, of hij nier ook eigens te werk gesteld kon wor den. Daar hij in Leiden wellicht geen on derkomen en geen eten zou vinden, was de verstandigste weg, de recherche met het geval in kennis te stellen, die dan ook den oud-leerling in A'dam bij zijn moeder terug bracht. 't Was voor den jongen, die zeer ner veus was en wien ik het verkeerde van zijn handelwijze onder het oog bracht een groote opluchting, dat hij op deze maDier weer naar A'dam terug ging. Het speet hem alleen heel erg, dat hij een paar les sen, die hij bijzonder graag bijwoonde, moest missen. 't Was aan den anderen kant een. groote voldoening voor hem geweest, zijn oude makkers nog eens te hebben weergezien. Mijnheer de Redacteur. Thans nog een verzoek. Ik geloof, of beter, ik weet zeker, dat ik namens velen, bij het onderwijs werkzaam, spreek, wanneer ik u beleefd en vriendelijk verzoek, voortaan dergelijke berichten niet meer in uw blad op te ne men. Deze toch dienen in geen enkel opzicht het onderwijsbelang. Met vriendelijken dank voor de verleende plaatsruimte. De betrokken klasseonderwij zer. Wij kimnen het niet alleen billijken, doch juichen het van harte toe. dat voor een onderwijzer het onderwijsbelang domineert, doch kunnen niet inzien, hoe een „derge lijk" bericht, dat toch zeker wel door het exceptioneel© het vermelden waard is, ook maar in de geringste mate het onderwijs belang zou kunnen schaden. Red. „L. D." ONBEHOORLIJK VERLICHT. Telkenmale blijkt dat de uilgravingen in hoofdwegen door tramwegmaalschappijeu niet verlicht worden op een doelmatige ma nier ten opzichte van de gebruikers van den weg. Een jaar geleden geraakte een verhuis wagen bij de Poelbrug in een uilgraving, die niet tijdig door den chauffeur gezien kon worden. Woensdagavond overkwam een automobilist hetzelfde bij een door de N. Z. H. T. M. gelaste uitgraving bij deze brug, welke met enkele wille en aan de slation- zijde slechts één rood licht onvoldoende ge signaleerd was. Op deze en soortgelijke wegen kunnen uilgravingen slechts dan behoorlijk verlicht geacht worden, indien rondom de uitgra ving roode of oranie lichten zijn geplaatst, zoodanig, dat op eenigen afstand duidelijk om de gevaarlijke plek een lijn van roode of oranjelichten opvalt. Het is te hopen, dat het verslag van dit en van vorige ongevallen, door de politie, die er bij tegenwoordig was, opgemaakt, voortaan een betere signaleering zal te weeg brengen. J. JESSE. OVERWEG EN VERKEERSREGELING. Sedert eenigen tijd hooren we niets meer over een oplossing van de overweg-moeilijk heden. Zou de regeling daar ter plaatse in- tusschen niet voor verandering vatbaar zijn. Nu heeft elke tram, ook als die er nog lang niet is, dermate de voorrang, dat elke auto bij „Zomerzorg" moet wachten. Mijns inziens zijn de belangen van de tram even veel waard als die van andere Leidsche burgers en billijk zou zijn, dat wie 't eerst aankomt ook het eerst voor de boomen komt te staan. Daar komt nog dit bij, dat soms een tram voor de boomen gaat staan; do böomen gaan open, maar de tram blijft rustig staan, de boomen gaan weer dicht en aan den stadskant staan de auto's „rustig!" le wachten bij een dergelijke verkeersbe- lemmeringl Nu een tweede: op den Oude Rgn is óén- richting-verkeer ingesteld, zeker omdat daar te veel ongelukken gebeurden, al is mg daar nooit iets van gebleken, bij mijn jarenlang verkeer op straat per fiets, motorfiets en auto. Maar zooals het nu is, moet je, komende vau de Hooglandsche Kerkgracjit, langs dat expeditiekantoor, waar het zoo vaak vol wagens en auto's staat. Uok al mocht de luifel verdwijnen, de kraan aan den Walkant bljjft en de karren zullen niet ineens netjes aan den kant gaan staan. Vanochtend waj» er alweer een opstopping, tarwjjl ik ecr3t den overkant had willen rjjden, waar geen sterveling liep of reed. Men zegt wel: „Wat de beeren wijzen, moeten de gekken pryzen". Maar bijwijlen wordt het zelfs den gekken te gek met al dat onnoodige geregel en gedwing. J. MUNK. RADIO UITZENDAVOND. Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoek eenige plaatsruimte te mogen innemen, ter beantwoording van het ingezonden stuk van den heer Ginjaar over den op Maandag 20 Febr. a.s. te geven Leid- sche-Stedenavond van de Leidsche Chr. Ra diover., met medewerking van het Leidsch Harmoniegezelschap ,,De Post". Blijkbaar is het een doorn in het oog van den heer Ginjaar, dat juist dit gezelschap hieraan medewerkt en wel om die reden, dat dit gezelschapop Zondag repeteert. Werkelijk ia dit zoo en wel omdat er bij „De Post" leden zijn, die in de week door dienst verhinderd zijn, en alzoo het gezel schap meer afbreuk dan goed zouden doen. Immers elke muziekvereeniging doet zijn best om de muziek zoo hoog mogelijk op te voeren. Zoo ook „De Post", die daan-oor echter niet anders in de gelegenheid is dan des Zondags. En nu is het blijkbaar de bedoeling ge weest van de Leidsche Chr. Radiovereni ging om ook goede muziek uit te zenden, waarvoor zij „De Post'' koos Dus, heer Ginjaar, koel uw verwondering. Bedenk slechts, dat on9 ..Nun danket allen Gott" net zoo Christelijk zal klinken uit uw loudspeaker als van een muziekvereeniging die in de week repeteert, en dat de „Dichter und Bauer" of „Lugdunum" wel net eender door den aether zal gaan als dat van een Chr. Muziekvereeniging. Wij zullen er wel voor zorgen, dat het godsdienstbegrip door ons niet overboord wordt gegooid. Ten slotte moet ik u nog melden, dat „De Post" ook vele malen op Woensdagavond gerepeteerd heeft voor den Radio-avond, mis schien dat nu deze muziek u wel eenigszi'ns soepeler zal doen aanhooren. Intusschen is het flauw om uw zusterver eniging „De Post'\ die toch ook bezig is de hoogste sport op den muzikalen ladder le betreden, op deze manier omlaag te trek ken. Van onze zijde wordt een Chr. muziek vereeniging nooit iets in den weg gelegd. U dankend, Mijnheer de Redacteur, voor de verleende plaatsruimte, Uw abonné P. L. OUDSHOORN, lid van het Leidsch Harmonie gezelschap „De Tost''. KUNSTZAAL „DE RIETVINK" WASSENAAR. Tentoonstelling van teeke ningen van Willem van Konijnenbnrg. Zaterdagmiddag 11 Febr. is gelijktijdig met de groote tentoonstellingen in „Pulchri Stu dio" en den Haagschen Kunstkring, de ge nootschappen waarvan de schilder werkend lid is, ook in de kunstzaal „De Rietvink" ter gelegenheid van 's meesters GOsten verjaar dag een tentoonstelling gewijd aan Van Ko- rujnenburg's werk geopend. Deze tentoon stelling hier omvat uitsluitend teekeningen en wie in Van Konijnenburg, naast den schilder vooral ook den teekenaar bewonde ren, kunnen hier op deze beknopte expositie, die evenwel toch zijn groote veelzijdigheid toont, genieten van enkele van zijn schoonste verbeeldingen. Zijn verbazende kunde wordt hier weer eens duidelijk en tevens wat hij, de prachtlievende, wrist te bereiken met louter potlood alleen. We zouden deze tentoonstelling, die pl.m. 50 nummers omvat, kunnen verdeelen in romantisch symbolische verbeeldingen, por tretten, en spontane notities. Den langen wand heeft men bewaard voor die groote teekeningen, de beide eersten zijn uit 1913, de laatste uit 1914. Zijn zucht naar statig heid is openbaar, niet alleen in de twee groote teekeningen van ridders te paard, maar ook in de langzaam gaande ossenkar, gelejd door de beide plechtig schrijdende voerlui. Ze zijn met onfeilbaar meester schap, groolmoduleerend geteekend; rijke, lang-aanhoudende accoorden sloeg hij aan. Merkwaardig is de zilverige lichtende tona liteit. In de ossenkar waar de voerman (als hoofdmoment) staande in den wagen de teu gels houdt is de indeeling van de ruimte na drukkelijker; men kan hier de oplossing van het gegeven in vergelijking met de vorige composities, architectonischer noemen. Ook hier phantasie en idealiseering, kenmerkend voor zijn wezen. Zijn inzichten omtrent de verdeeling van het vlak en de ruimte, zoo als hij die in geschriften heeft medegedeeld, gaat hij hier verwezenlijken. De beide fign- ren rechts en links zijn als zuilen, die het gebouw helpen schragen. In de drie volgende teekeningen, verbeeldingen van de elemen ten, de aarde, de atmosfeer en het water, treedt de idee naar voren. De aarde en het water stelde hij voor door geknielde man- m'enfiguren, de atmosfeer zag hij als een oprijzende jongeling. Hierbij aansluitend noemen we de tripliek die hij „Ontsluiering"' betitelt en de groote teekening, die hij in 1925 maakte en als onderschrift de woorden „Verbi, Divini, Inspiratio" draagt. We zijn dan genaderd tot de portretten. Hoewel meer gebonden door de realiteit, is ook daar het idealiseerende aanwezig. Hij ordent en vereenvoudigt en streeft naar vol maaktheid van techniek; voornaam van voordracht zijn deze beeltenissen alle. In het bijzonder is te wijzen op het strenge portret van H. K. H. Prinse3 Juliana, dat Hare Ma jesteit de Koningin voor deze expositie af stond, de sober strakke statueuse portretten van mej. K. en mevr L. Warmer en leven diger dan de vorige (Zie zoo'n fijnbespiede kanteling van het hoofd) is het portret van mevr. v. K. Al zijn ook hier overwogenheid en beheersching aanwezig, toch vormt het den overgang naar de snelle spontane krab bels, waarvan hij er zoo tallooze maakte, en waarin hij treffend raak kan zijn als wei nigen. Men zie de actie in zoo'n opvliegende vogel, de schichtige bewegingen van de gratieuze gazellen, de prachtige met rood krijt verlevendigde kleine notities van loo- pende herten en dan teekent hij met wat zwart en wit op paarsrood papier de beide zwanen en bereikt met uiterst sobere mid delen een ongemeene werking van kleur en lijn. Het spontane, dat, te zamen met zijn zin voor studie, hem dagelijks bracht, zijn leven lang, tot het neerschrijven van de meest vluchtige impressies, zal in 't bijzon der naar voren worden gebracht in het boek werk, dat binnenkort bij den kunsthandelaar en uitgever J. A. A. M. van Es te Wassenaar zal verschijnen en dat zal bevatten 100 re producties, vormende een keuze uit wat men zou kunnen noemen, het dagboek van den kunstenaar, n.l. de verzameling studieteekc- ningen, notities en ontwerpen, dateerend vanaf zijn prille jeugd, tot op heden. Een aantal van deze, voortreffelijke reproducties, liggen ter bezichtiging en ook de boekband is reeds aanwezig; zes critici (t.w. de heeren II. de Boer, dr. J. J. C. de Boer, A. M. W. J. Hammacher, dr. H. E. van Gelder, H. E. Mees en G. A. II. van der Stok) zullen elk een bepaald onderdeel van zijn oeuvre be spreken, zoodat het verschijnen van deze uitgave een gebeurtenis mag heeten. De duur van de tentoonstelling is bepaald lot 5 Maart a.s. NIEUWE UITGAVEN. Van de Uitgevfs Schellens Gillay le Amsterdam ontvingen wij: Zes boekjes van Max Tax over de groote kunstenaars van hel witte doek en welTom Mix, Gloria Swanson, Gharliei Chaplin, Harold Lloyd. Douglas Fairbanks en Pola Negri, bevattende een levensbeschrijving, verlucht met talrijke foto's. Van de fa, J. B Wolters Uitgever 1e Gro ningen ontvingen wij: „Erzahlungen" door Fritz Reuter, met 8 buitefltekstplalen, prijs, gebonden f 1.90. ..Paulus en zijn brief aan de Romeinen" door Prof. Dr. A. van Veldhuizen. „Het Evangelie van Mattheus" door Prof. Dr. J. A. C. van Leeuwen „Paulus' brieven aan Galiten Fflemon" door Prof. Dr. II. M. van Nes al deze boekjes gebonden voor den prijs van f 2.90 per deel. Van de N. V. D. B Centen'e Uitgevers Mij. te Amsterdam: „Bouw der Atomen" door Prof. H. A. Kramers en Helgc Holst. Prijs, gebonden in linnen band f 4.90. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Voor de gistermiddag gehouden zitting J van het Kantongerecht stonden 50 zaken op do rol, waarvan 48 bestemd voor open bare zitting en 7 kinderzaken. Als waarnemend kantonrechter fungeor- d© mr. E. A. Coaman. Het eerst weid opgeroepen Willem van W., chauffeur te Rotterdam, terzake dat hij, rijdende met een vrachtauto door de Pelikaanstraat., op de Haarlemmerstraat een andere auto zonder noodzaak zou heb ben aangereden, wat verdachte absoluut ontkende. In de eerste plaats had hij lang zaam gereden, hoogstens 10 K.M. om-dat hij vreesde, dat de zware rol staaldraad er zou afvallen en voort6, omu-t hij minstens tweemaal een signaal had gegeven. Volgens hem lag do schuld aan den bestuurder der vrachtauto, dde van uit de richting de Haven de Haarl.straat opreed. De chauffeur van deze auto, Pieter V.. als getuige gehoord, verklaarde op zijn 'beurt wel te hebben getoeterd en niet te hebben gehoord dat verdachte dit heeft gedaan. Er werden voorts nog zes getuigen ge- hooxrd, die elkander hopeloos tegenspra ken wat den Ambtenaar aanleiding gaf om aan een ongelukkig toeval te denken, op grond waarvan hij vrijspraak vroeg. De kantonrechter sprak daarop verdachte ook vrij. J. P. O., en Th. J. O., landbouwers te Noordwijkerhout, stonden terecht wegens overtreding van een bepaling van de Poli tieverordening dier gemeente, waarbij ver boden is 6% M. uit het hart van den weg of 1V£> Metci uit het hart van hot voetpad door afzanding het talud van dien weg te verlagen. Verdachten ontkenden de overtreding. Wat zij deden was hun recht. De Ambtenaar achtte do verordening wel overtreden, gehoord de verklaring van den verbalisant Th. Vergeer en eischte f 10 sub*. 10 dagen hechtenis. Als verdediger trad op mr. W. de Clercq, alhier, die ontslag van rechtsvervolging, althans vrijspraak vroeg, ten eersten op grond, dat, wat zijn cliënteD deden, niet valt onder het artikel der verordening, (dat trouwens moeilijk te begrijpen is), waar op de verbaliseering berust en in do tweede plaats, omdat hier geen afzanding heeft plaats gehad, enkel zijn er boomen ge rooid. waardoor de bodem iets is verlaagd. De heeren V. hebben dit werk gedaan in overleg met het bestuur van den Noord zijdepolder, dat daarover alleen zegging schap heeft. De Ambtenaar bestreed de conclusie, waartoe de verdediger kwam en eischte tegen elk hunner f 10 subs. 10 dagen. De Kantonrechter bepaalde de uitspraak op Woensdag 29 Februari. Dirk V., te Leiden zou volgens het pro cesverbaal aan de Oude Vest ecu garage hebben gemaakt, die niet geheel voldeed aan de voorgeschreven bepalingen van de verordening, ter voorkoming van brand. Verdachte meende dat de garage zoo ge maakt was, dat er geen gevaar voor brand bestond. Had hij aan de bepalingen die de brandweer wilde algeheel voldaan, dan zou hij f 500 onnoodige kosten hebben ge maakt. De brandwacht W. V. verklaarde, dat. inderdaad in strijd met de verordening is gebouwd; waarna de Ambtenaar f 10 subs. 5 dagen eischte, waartoe de Kantonrech ter verdachte onmiddellijk veroordeelde. De 38-jarige koopman W. A. te VGra^ venhage was ten laste gelegd dat hij op 27 Dec. 1927 zonder noodzaak op de brug bij den spoorweg-overweg aan het Noordeinde het verkeer een kleine 20 minuten zou heb ben gestremd, door een auto, die van den anderen kant de brug opreed, niet door te laten, wat heel gemakkelijk had gek una, als hij even achteruit was gereden. Ver dachte hield vol dat getuige D. hem best had kunnen passeeren. Nadat nog een oog getuige gehoord was in den persoon van J. F. G., die ook niet pertinent kon verkla ren. wie hier schuldig was, werd door den Ambtenaar vrijspraak gevraagd, waarmede de Kantonrechter rich vereenigde. D. J. van Rh., te Noordwijk, zou vol gen» het proces-verbaal zonder vergunning van B. en W. in deze gemeente een hou ten schuurtje op steenen voet hebben ge bouwd. Verdachte erkende dit, maar meen de geen vergunning noodig te hebben ge had, wat de Ambtenaar hem betwistte, die f 10 subs. 10 dagen eischte, waarmede verdachte zich slecht kon verzoenen. De Kantonrechter zal over twee weken uitspraak doen, doch achtte het onverstan. dig dat verdachte niet lieveT vergunning had gevraagd, welke hij zeker zou hebben verkregen. Benj. Simon O., kleedermaker te Leiden, zou geweigerd hebben inlichtingen te ge ven aaü een ambtenaar van den Raad van Arbeid, alhier Verdachte zeide den Ambte naar de inlichtingen te hebben gegeven, welke deze noodig Had, maar zich niet ver plicht te hebben gevoeld, te antwoorden op hetgeen deze vroeg en hem naar de loonlijst te hebben verwezen. Eisch f6-of 3 dagen. Op verzoek van verdachte werd echter de verdere behandeling verdaagd, tot Maandag 5 Maart, teneinde dan ook den betrokken ambtenaar lo hooren. Jan v. d. N,, te Noordwijk, had in strijd root de politieveroroenmg geleund tcgsn een winkelraam wat hij niet tegensprak, Eisch f 5 subs. 3 dagen. P. H. C. V., rceikhandelaar te Warmond, zou volgens de dagvaarding in zijn winkel een pot met margarine hebben gehad, zon der dat de naam margarine op den pot vermeld stond. Verdachte ontkende dit. Bij had den pot meegenomen, waar de naam ingegrift stond. Hij wilde deze de heeren wel laten zien. De Ambtenaar achtte dit -niet noodig en eischte f 30 sub». 10 dagen waarover V. slecht to spreken was. De zaak werd nu ook tot 5 Maart verdaagd. Ver dachte mag dan het genoemde overtui gingsstuk vertoonen tegenover den verba lisant. G. L., 61 jaar, baggerman te Leiden, was ten laste gelegd uit zijn schuit vuilnis in den Trekvliet te hebben geworpen. Ver dachte was daartoe genoodzaakt geworden doordat er een lek in het vaartuig was ge komen, welke hij boven der. waterspiegel moest zien te krijgen, wat alleen kon door de lading lichter te maken. De Ambtenaar stond vrij sceptisch teg»*n dit verweer en vroeg f 2 of 2 dagen, waarmede de Kan tonrechter zich vereenigde. L. H,. koopman te Oegstgeest, bad in strijd met de daar geldende verordening een plaats ingenomen op een met een hond bespanüen kar. Verdachte, die slecht ter been was, had daartoe een schriftelijke vergunning van den burgemeester dezer gemeente. Na dit document te hebben ver toond, liet de Kantonrechter hem zonder straf heengaan. Wegens rijwiclovertredingen kwamen ten slotte voor: J. van S. te NoordwijkeAout, J. A. v. d. N., Anna de K. en M. H. J. N. allen to Leiden, waartegen de Ambte naar f 2 of 2 dagen eischte De Kantonrech ter „gaf" ze allen f 1, waarover do pu blieke tribune zich vermaakte, die zulk een goedgcefschheid blijkbaar niet van een rechter verwachtte. DIEFSTAL MET BRAAK EN GEWELDPLEGING. De arrondissements-rechtbank te Maas tricht veroordeelde: K. Ginlhers, den be- ruchten inbreker, ter zake van diefstal met braak en geweldpleging (hij had geschoten op twee personen, die hem achtervolgden) tot vier jaar gevangenisstraf. De eisch was zes jaar. IJMUIDEN, 16 Febr 1923. VISCHPRIJZEN. Tarbot per K G. 12.60—2.30; Griet per kist van 50 K.G. f 82—34; Tongen per K.G. 12.50180; Groote Schol per kist van 50 K.G. f 3734; Middelschot per kist van 60 K.G. f 4236; Zetschol per kist van 50 K.G. f 54—36; Kleine Schol per kisl van 50 K.G. f41—16.50; Bot per kist van 50 K.G. f 17— 9; Schar per kist van 60 K.G. f2911; Roggen ner 20 stuks f 4015; Vleeten per stuk f3.801.47; Pieterman en Poontjes p. kist van 50 K.G. f9.508.50; Groote Schel- visch p. kist van 50 K.G. f 4542; Middel Schelv. per kist van 50 K.G. f 4137: Klein- middol Schelv. p. kist van 50 K G. f4132; Kleine Schelv. per kist van 50 K.G f 28— 10.50; Kabeljauw per kist van 125 K G f 41 26; Gullen per kist van 50 K.G. f20.50— 13.50; Lengen per stuk f 70.90; Heilbot per K.G. f2 301.70; Wijling per kist van 50 K G. I9 605; Koolvisch per stuk f 1.15 —0.58. Binnengekomen zijn 17 sloomlrawlcrs. 3 stoomheugers en de loggers KW 96 met (786; KW 166 met f851. KW 68 met f703; KW 67 met f 1439 en KW 48 met f 1020 be- B. de B.. te L. Vochtige kasten zijn er in ons klimaat, vooral in huizen, die min der soiiede zijn gebouwd, pleniy. En als er dan nog lekkage bijkomt, wordt het nog erger. Een eerste voorwaarde is de lekkage te herstellen. Verder hel vertrek, waarin do kast zich bevindt veel luchten door bij drogend weer de ramen open le zetten en liefst nacht en dag de kachel hard te sto ken. Misschien kunt u ook nog een verwar mingstoestel in de kast plaatsen. Wellicht dat u op deze wijze de vochtigheid over wint. Een iinnenslrandtent kunt u walerdichl maken door haar mei lijnolie te bewerken Bij een drogist kunl u wellicht ook nog wel een andere slof voor dit doel verkrijgen, Lijnolie is probaat maar de kleur van hel linnen wordt er geelachtig van. Wat de nalatigheid van den eigenaaT uwer woning betreft, die geen herstellingen aanbrengt: feitelijk is dat een zaak tus- schen huurder en verhuurder; beiden moe ten het contract naleven In uw geval zou den wij eens naar de bouwpolilie ten Slad- huize gaan. Als de eigenaar in strijd han delt met de bouwverordening kan men hem daar hel best tot de orde roepen. De ruit, die gebroken is door heien van palen in den grond naast uw woning, moei hersteld worden door den aannemer van het werk: 't komt er erhler maar op aan dat u het kunt bewijzen dat de ruit daardoor gp- broken is. 3-3

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 7