AGENDA. UIT DE RIJNSTREEK. BUITENLAND. ft ft Donderdag. Chr. H. B. S. Alg. Ledenverg. v. d. Ver. Voor Chr. Middelb Onderwijs, 8 u, n.m. Oosterkerk: Laatste winlerlezing van ds. R. E. van Arkel uit Utrecht, 8 uur nam. Sladszaa) (foyer): Sensationeele voor dracht door Shankara, 8 uur nam. Stadszaal. Generale repetitie Samson. J 1/2 uur. Zomerzorg: Nat. Bloemententoonstelling aid. Oegstgeest der Alg. Ver. v. Bloem bollencultuur, van 10 uur v.m. tot 11 uur nam. Vrijdag. Stadszaal: Chr. Oratoriumvereen. „Con Iflmore" uitvoering van „Samson" 8 u. nam. Zomerzorg: Nat. Bloemententoonstelling aid. Oegstgeest der Alg. Ver. v. Bloem bollencultuur, van 10 uur v.m. tot 11 uur nam. De avond-., nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 13 Febr. a s. tot en met Zondag 19 Febr. waargenomen door de apotheek van den heer P. du Croir, Rapenburg 9. telefoon 807. GEVESTIGD. J. E. Bakker, hulp huishoud., Planleoen 27. L. A. J. Bax, Groenhovenstr. 15. A. E. C. Balzer, Oude-Rijn 67. W. v. d. Bosv. d. Fluit, Sermgeostraat 1L. A. Brunekreef, typograaf, Trompstraat 15. yf. I. J. Burghouwt en fam., ass. Ned. Spoorwegen, Van Limburg Stirumstraat 28. R. D. Crommelin, Oegstgeesterlaan 39. J. Dierx, Dillenburgerstraat 4a. M. Fuchs, Dirkspoort 2. F. Gudat, kellner, Stationsweg 11/13. G. M. Haak. tim merman, Maresingel 29a. A. de Haas, dienstbode, Haverzaklaan 10. H. C. Hey- tnans, verpleegster, Prinses Wilhelminastr. 40. C. Hooijkaas, Onde-Singel 72. W. N. de Jel, Levendaal 97. A. Küch, buffet juffrouw, Breestraat 48/50. E. G. A. Lapré, Hooigracht 110a. C. G. van de Kamp Leenaarts, Evertsenstraat 15. A. A. Knappert, 2e Binnenvestgracht 14. R. Kohier, teekenaar, Meerburgerstraat 16. H. Leemans en familie, huissohilder, Rijns- burgersingel 12. G. D. Liem en familie, Hoogewoerd 53. A. H. C. de Looper, Drie Octoberstraat 41. B Lutz, dienst bode, Breestraat 48/50.' J. H. van der Maat en fam., landarbeider, Nachtegaal laan 10. C. Moerman, Stadhouderslaan 32. F. B. O. Muller en familie, schilder, Tevelshof 8. J. C. Nieuwenhoven, dienst bode, Waardgracht 90. Th. A. E. Over- eem en familie, tec'hniker, v. Oldebarne- veldtstraat 37a. E. Pellman, dienst bode, Haarlemmerstraat No. 116. 'A. Prins, kantoorbediende, Noordeinde 44. J. van Pijlen, dienstbode. Kruisstraat 46. E. Reuhl, Haagweg 28. I. G. Sinke, chauffeur, van Oldenbarneveldtstraat 37a. - R. Smits en familie, boekbinder, Sophiastr. 70a. J. Snijder, monteur, Haarlemmer straat 46a. J. C. Spruit, chauffeur, Poel geeststraat 22a. A. Ruprich, dienstbole, Witte Singel 92. A. van Rijn, Rapenburg 55. V. A. J. A. van Steenacker, kantoor bediende, Rijn- en Schiekade 27. H. B. Stipdonk en famliie, smid, v. d. Duiinst-aat 30. A. Sijpestein. dienstb., Oude Sin gel 144. S. H. Termondt, ondenvözoics, Kernstraat 19a. M. M. Veerman, Diaco- nessenhuis. J. Verheus, Hoogewoerd 84a. J. L. de Vries, kantoorbediende, Thorbs.-ke- straat 3. J. E. B. Wientjes, Mariënpoel- straat 27. M. E. Witmans, Maredijk 145. A. WojakBaginski, dienstbode, Oegst geesterlaan 4. P. A. IL v. d. Woude, deurwaarder b. h. Kantongerecht, Doeza- straat 34. P. I. Zandvoort, slager. Oude Vest 55. VERTROKKEN. E. P. A. Montie, Den Haag. Hoefkade 979 W. F. v. d. Berg, Zoeterwoude, Kijne Gommerstr. f 101II W. Visscher, Krui- ningen M. Meyvogel, Katwijk, M. de Ruyterkade 29 A. M. Heijmans, War mond, bij de moeder wed. Heijmans P. v d. Sleet, idem, A 62 bij w. A. Heijl H. Broekveldt, Wildervank, D. 180 P. C. Kooijmans, Amsterdam, v. Houweningenstr. la L. Leeuwenburgh, Den Haag, Fahren- heitstr. 69 E. Obermann, Leer (Dl.), Paar- denmarkslr. 17 J. M. v. d. Laan, Den Haag, Gr. Hertog.laan 225 H. Sommeling- v. Berkel, Rotterdam, Frieschestr. 26a. H. A. de Rooij, Voorburg, West Einde 106 M. A. W. Roodenrijs, Voorburg, Gr. v. Prin- slererlaan 16 A. M. Creemers, Zutphen, Weg naar Laren 111 M. C. Bersgma, Hen gelo (O Deldenerstr. 61 M. A. v. d. Meer, Hazerswoude, Oosteinde 19 G. M, Heijman, Amsterdam, Jan Evertsenstr. 96 II L. v. Amerongen, Haarlem, Warmoesslr. hoek Anegang G. de Maree, Roelotarends- veen, St. Jacobusgest. C. W. C. v. Eijken, Eindhoven, Kleinebecg 20 A. H. den Mun- nikv. d. Wilk, Den Haag, Deimanstr. 271 J. Wenning. Amsterdam, K. Marnixstr. 14 1 M. Bauer, Berlijn, Leinbachstr. 7 C. Schotvanger, Groningen. N. Boteringenstr. 16 A. JansenDelfos, Helder, Molenstr. 60 H. Donk, Hillegom, villa „Why Not" A. N. Th. de Groot, Delft, Koningsplein 27 KI. Ciere. Noordwijk aan Zee, Achterweg 40 J. Lambreglse. Den Haag, Gem. Zie kenhuis Z wal A. Hendriks—v. Veen, Linschoten, Dorpstr. H. v. RooijenLeeu wen, Helder, Dahliastr. 1 D. J. v. Ros som, Voorburg. Willemstr. 15 M. A. Wijsman, Oegstgeest, Deutzstraat 18 Fr. M. Veeren, Den Haag. Jan v. Nassaustr. 94 S. Heinen, Velsen, Smit v. Gelderstr. 54 G. v. Woerkum, Oegstgeest. Duinziehtstr. 11 M. D. v. Os, Zijderveld. bij J D. v. Os G. Rijpkema. Haarlem, Zijlsingel 6 C. M. Ooijevaar, Sittard, Kfilnberg J. P. Lalerveer, Alblasserdam, B. 289 bij A. den Boer A. I. Luteijn, Wassenaar, Wildlust- laan 24. LEIHUIDEN. Raadsagenda. De Raad dezer gemeente vergadert op Vrijdagavond 17 Februari a.s. halfacht. Punten van behandeling: Notulen; 1. In gekomen stukken; 2. Behandeling verzoek van H. P. Horree, om schadevergoeding we gens vernieling van hekken in zijn tuin bij gelegenheid van den brand bij Roos; 3. Behandeling schrijven Ged. Staten, be treffende verhuring rietlanden aan de maatschappij „Myvo"; 4. Vaststelling kohier verlichtingsbelasting, dienstjaar 1928; 5. Comptabele besluiten; 6. Behandeling schrijven Ger. Staten, in verband met de Gemeenterekening, dienst 1926; 7. Vaststel ling der voorschotten op de gemeentelijke vergoedingen ingevolge art. 101 der Lager Onderwijswet over 1928. Naar we vernemen blijft de toestand van Ds G. J. v. d. Flier, Ned.-Herv. predi kant. alhier, die onlangs in het Diaconessen- huis „Bronovo" te 's-Gravenhage. een ern stige maagoperatie moest ondergaan en daar nog steeds verpleegd wordt, bevredi gend. De patiënt heeft rustige nachten. OUDE-WETERING. Uitvoering. Woensdagavond gai de IJsclub „Ijsver maak zij ons Doel" een feestavond voor haar leden in café Klein. Toea de voorz., de heer P. du Pau, den feestavond opende, was de zaal propvol, feitelijk te vol. In verband hiermede verzocht spr. dan ook aller medewerking, opdat de onderlinge ge-, zelligheid geen schade zon lijden. Dan gaf hij hel woord aan het duo Van Velzen en Paardekooper. Deze beide -heeren, daarbij dapper bijgestaan door hun pianist, die zelfs ook eenmaal op de planken verscheen, hebben de aanwezigen vergast op talrijke lenke coupletten en op een paar aardige kluchten. Vooral de klucht met Mijnheer Kruik viel bijzonder in den smaak der aanwezigen. De voorzitter der vereeniging bracht dan ook, toen het programma was geëindigd, een warm woord van hulde aan genoemde heeren voor den gezonden humor, welke zij ons te genieten hebben gegeven. Nadat men nog eenigen tijd gezellig bijeen bleef, ging men zeer voldaan huiswaarts. ROELOFARENDSVEEN. Uitvoering. Woensdagavond gaf de tooneelclub „St.- Pancratius" alhier haar jaarlijkschen Vasten avond-uitvoering. De groote zaal was Rink bezet, toen de eerw. directeur dar gezellen- vereeniging den avond met een woord van welkom opende. In het bijzonder richtte spr. een woord van welkom tot den vorigen directeur, den wéleerw. heer Th. van der Lugt en de leden van de tooneelclub te Oude-Wetering, en na allen een recht ge noeglijken avond gewenscht te hebben, trad de tooneelclub voor het voatlioht met een kluchtspel in drie bedrijven, getiteld „Na poleon's horloge". Het stuk werd door de spelers zeer goed vertolkt en vond bij de aanwezigen luiden bijval. De pauzen werden aangevuld door de vioolclub, welke zeer keurige nummertjes ten gehoore gaf. Tot dekking van de kosten wegens de aanschaf fing van een electrische piano werd nog een verloting onder de aanwezigen gehouden. Een tweetal taarten werd verloot en aan de gelukkige winnaars uitgereikt. Na de pauz9 werd nog een militaire grap in één bedrijf opgevoerd „De verdraaide Sectie". Dit stuk wekte de lachlust der aanwezigen zeer op en na afloop mochten de spelers een dankbaar applaus oogsten. Na een slotwoord van den eerw. directeur werd de avond gesloten. Donderdagavond geeft de tooneelclub we derom een avond tegen entree. Degene, die een recht gezelligen avond wil hebben, ver- zuime ni6t naar de Pancraliuszaal te gaan. WADDINXVEEN. Gemeenteraad. Verkoop van Bouwgrond. De Dorpsstraat. Aanwezig alle leden. Voorzitter de bur gemeester de heer P. A. Troost. Secretaris de heer A. Kreupeling. Na de opening door den voorzitter wordt het verslag van de vergadering van 19 Ja nuari vastgesteld zooals het is aangeboden. Wordt besloten aan het roomsch katho liek parochiaal kerkbestuur alhier, over eenkomstig zijn verzoek een voorschot uit de gemeentekas te verleenen voor het jaar 1928 ten behoeve van de onder zijn bestuur staande school aan de Zuidkade. en wel in verband met de omstandigheid dat het be stuur zelf de schoolgelden int en dus recht heeft op het voorschot, bedoeld in art. 103 der Lageronderwijswet 1920. Ingevolge een aanschrijving van Gedepu teerde Stalen wordt besloten het reglement op het burgelijk armbestuur in deze ge meente te wijzigen in dien zin, dat, ingeval armen worden uitbesteed, eerst een on derzoek vanwege een geneeskundige moet plaatshebben, waaruit blijkt, dat zoo de be stedeling zelf als de personen bij wie hij zal worden ondergebracht zoowel in lichame lijk als geestelijk opzicht, geen bezwaren opleveren tegen de besteding. Inzake de benoeming van leden, zoowel werkgevers als werknemers in de in te stel len commissie voor de arbeidsbemiddeling en werkloosheidsverzekering meenen eenige leden dat het beter is, dat B. en W. ter zake met een aanbeveling komen. De raad kan zich hiermede wel vereenigen, zoodat dit punt voor deze vergadering van de agenda wordt afgevoerd. Thans is aan de orde het voorstel van B. en W. tot verkoop van bouwgrond aan dé Oranjclaan. Een viertal personen heeft ver zocht grond te mogen koopen en wel de heeren H. Glasbeek, K. Ende, A. van der Heiden, D. Koster en K. Koerts. Allen, uit genomen de heer Ende, die slechts een strookje grond naast zijn eigendom erlangt, wenschen le koopen grond gelegen langs de Oranjelaan, ter diepte van 40 Meter voor het bouwen van huizen. De heer Glasbeek is evenwel voornemens een si"-'1 ij te bouwen aan deze laan en zou gaarne deze plaatsen op een afstand van 10 meter van den openbaren weg. Hij is voornemens dan in de toekomst er een woonhuis voor te plaatsen. De raad meent ook dat het aanbe veling verdient deze smederij niet aan den weg te plaatsen, omdat alsdan de Oranje laan zou worden ontsierd. Evenwel zou het aanbeveling verdienen om een termijn te stellen waarbinnen de openblijvende pjaats zou moeien zijn bebouwd. De voorzitter stelt in verband hiermede voor om aan den heer Glasbeek den grond te verkoopen on der voorwaardde dat de smederij worde ge- rlaatst op een afstand van 10 meter van den openbaren weg en verder dal de grond die aan den weg voorloopig zal blijven open liggen, binnen 2 jaar zal moeten zijn be bouwd op straffe van een boete van f 500.- en voorts te bepalen dat een boete van t 100.- zal worden verbeurd indien het open blijvende terrein zal worden benut als op slagplaats. Met dit voorstel gaat de raad accoord en wordt dienovereenkomstig be sloten. De aanvragen betreffende de andere genoemde bouwterreinen worden op voor stel van B. en W. ingewilligd. Aan de N. V. fabrieken Waddinxveen v.h. A. Kempkes en Co., en mej. de wed. van 't Slot wordt overeenkomstig hun ver zoek overgedragen den eigendom van een gedeelte sloot achter hun panden ter breedte van 2 meter op voorwaarde, dat demping binnen een jaar zal moeten plaats hebben. Aan B. en W. wordt machtiging verleend tot het verhuren van het land ingevolge be sluit van den raad aangekocht ten behoeve van landarbeiders van den heer P. Koetsier. Thans is aan de orde de bespreking met betrekking tot de verbetering van de Dorps straat door verwijdering van de oude hoo rnen en het maken van een trottoir aan beide zijden. De voorzitter deelt mede, dat B. en W. de zaak van het oude Dorp eens hebben opgenomen en tot de conclusie zijn gekomen dat verbetering noodzakelijk is. Maar men stuit hier op de tegenwerking van sommige bewoners van het Dorp die de gemeente den eigendom van het trottoir betwisten en ook een bijzondere voorliefde schijnen te bezitten voor de oude boomen. De voorzitter vindt het diep treurig dat tengevolge van de onwil van sommigen een algeheele verbetering van dit gedeelte der gemeenle moet achterwege blijven.' Immers waar door sommigen hét eigendomsrecht der gemeente op den grond wordt betwist, wordt het een hoogst riskante zaak voor de gemeente om hier een groot bedrag te gaan besteden voor de verbetering van het Dorp en nog de risico te loopen van een civiele procedure door hen die een ook voor hen groote verbetering van de bedroevende toe standen aan het dorp, niet tot stand wen schen te zien gebracht. De heer Fafianie bepleit nog eens met klem, zooals indertijd bij de behandeling der gemeentebegrooting door hem is gedaan, de belangen der dorpsbewoners en meent dat het algemeen belang niet mag stranden op dén onwil van sommigen. Ook andere raadsleden laten zich over deze kwestie in een dergelijken geest uit, terwijl ook sommigdrt terzake geheel de meening van den voorzitter, welke tevens de meening is van hel geheele college van B. en W. doelen. Nadat alzoo het pro en contra dezer zaak gezien in het licht van de geschillen over het eigendomsrecht, is besproken, herneemt de voorzitter het woord, vooral latende uit komen het buitengewoon riskante van deze zaak voor de gemeente De voorzitter formuleerde zijn beloog al dus.- „Ik adviseer U met klem het voorstel van B. en W. aan te nemen en niet over te gaan tot uitvoering van het werk zoolang de eigenaars van de panden den eigendom van de straat aan de gemeente betwisten. Uit een financieel oogpunt bezien kan bet nooit in het belang van de gemeente zijn een bedrag van ongeveer f 9000 te voteeren tot het opknappen van een slraat of welk object ook, waarvan de eigendom aan de gemeenle betwist wordt. Dat is een zeer gevaarlijk financieel experiment, waarvan de gemeente niets als ellende beleven kan. Eerst wanneer deze menschen gaaf en on voorwaardelijk loegeven, dat deze straat eigendom der gemeente is, acht ik een der gelijke uitgave gemotiveerd en te verant woorden. Ik waarschuw de heeren voor de gevolgen die hieraan vast kunnen zitten, Na deze ernstige waarschuwing van den voorzitter om de handen niet in een wes. pennest te steken, wordt het voorstel van B. en W. om niet over le gaan tot verbete ring zoolang de toestand zoo is, aangeno men met 7 tegen 6 stemmen. De rekening en verantwoording der ver eeniging „Waddinxveen's Zwembad" wordt vervolgens goedgekeurd in ontvangst op f2013.80 en in uitgaaf op f 1920.09. Hierna sluiting. WOUBRUGGE Aanrijding. Woensdagmiddag is onze plaatsgenoot, da heeT J. N„ die op zjju rrjwiel gezeten, op den Heerenweg naast een wagen met stro» beschutting zocht voor den hevigen wiud, aangereden door de achterste van drie uit de tegenovergestelde richting komende auto's. Zyn rijwiel werd geheel vernield; hij zelf bekwam verscheidene ernstige verwondingen. Tot onderwijzer bij het Chr. Lager onderwijs te dezer plaatse is benoemd de heer C. de Herte, thans in tijdelijken dienst. ZWAMMERDAM. Gymnastieknitvoering „U. D. I." In de Nutszaal gaf de Gynastiekvereeni- ging „U.D.I." alhier haar jaarlijksche uit voering, welke ditmaal gepaard ging met enkele feestelijkheden ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan der vereeniging. Groot was dan ook de belangstelling. Verschillende oud-leden warén tegenwoor dig, waaronder ook nog een paar die ar. de oprichting hadden medegewerkt Het welverzorgde programma werd onder leidjng van den ijverigen directeur, den heer C. M Lodder, tot aller tevredenheid afgewerkt, waarbij ook de nummers, door de damcs-afdeeling van de Gymnastiekver. „Hercules" uit Bodegraven, ten beste ge geven, zeer in den smaak vielen. Verschillende bloemstukken werden nog aan de jubileefénde vereeniging aangebo den, en vele gelukwenschen voor het ver dere welzijn uitgesproken. Na afloop van de uitvoering bleef men nog langen tijd in gezellig onderling sa menzijn bijeen. DE ALGEMEENE TOESTAND. Codificatie van het Intern, recht Het Fas-Amerik. Congrei. De commissie van voorbereiding der con ferentie tot codificatie van internationaal recht, welke van 6 tot 15 dezer te Genève bijeen is geweest, heeft drie vraagstukken onderzocht, t.w.: le. nationaliteit, 2e. territo riale wateren en 3e. de verantwoordelijkheid van staten voor schade door buitenlanders geleden. De commissie heeft besloten bij alle sta ten, hetzij leden van den Volkenbond of niet, over alle drie vraagstukken zoo nauwkeurig mogelijke inlichtingen te vragen Den staten is verzocht die inlichtingen voor 31 October a.s. te geven. De volgende zitting der commissie be gint op 28 Jan. 1929. Pucyrredon en de andere Argentijnsche afgevaardigden waren gisteren afwezig op de bijeenkomst van het comité, dat zich bezig houdt met de organisatie van de pan- Amerikaansche unie. Het gerucht liep, dat Pucyrredon was afgetreden als leider van de Argentijnsche delegatie en ook als Argen- lijnseh gezant te Washington. Ondanks de afwezigheid van de Argentij nen nam hel comité met algemeene stem men een ontwerp tot reorganisatie van de pan-Amerikaansehe unie aan. Het gerucht over Pucyrradon bleek later juist. Oorzaak is, dat hij het Pan-Ameri- kaansche Congres als een mislukking be schouwt. wijl de interventie- en douanela- rievenkweslie niet is op te lossen. DUITSCHLAND. De legeeringscoalitie is uit eengevallen Het ontliet in de metaalnijverheid. Da regeeringscoalitie is ter ziele. Ook gisteren is het in de commissie der regee- ringspartijen niet tot eenigerlei overeen stemming kunnen komen over de school wet. Zelfs minister von Keudell was blijk baar au bout de son Latin en zag de hope loosheid in van nieuwe pogingen om onver zoenbare tegenstellingen op te heffen. Minister ICöhler 6prak daarna over de mogelijkheid om desondanks de begrooling nog af te doen. Men rekent nu vast op algemeene verkie zingen in Mei -en als de begrooting niet volgens de grondwettelijke bepahngen vóór 1 April afgedaan is, zou de verdere behan deling pas in Juni kunnen plaats hebben, hetwelk bovendien een noodoplossing met voorloopige twaalfden noodzakelijk zou ma ken. OfschoSn de partijleiders er openlijk voor uitkwamen, dat de regeeringscoalitie als ontbonden moet worden beschouwd, zal men toch trachten althans deze moeilijk heid le ontgaan en de begrooting nog le doen aannemen, want behalve de grond wettelijke bezwaren zou een behandeling in Juni tevens beleekenen dat geen enkele buitenlandsche leening tot dien tijd zou kunnen wórden opgenomen. Niet alleen bij de nu los verbonden re- geeringspartijen beslaat de ernstige wensch om al die verwikkelingen te vermijden en daarom is gistermiddag ook onderhandeld met democraten en sociaal-democraten, die medewerking toézegden om de begrooting af le doen, en de daarmee verband hou dende kwesties. De Centrum partij uit den Rijksdag heeft een verklaring lalen verschijnen, waarin o.m. gezegd wordt: De onderhandelingen, welke tot op het einde toe gevoerd zijn met het doel tot een verzoenend compromis te komen over een schoolwel op grondslag van wal de grond wet belooft en van wat bij de samenstelling der coalitie reeds besproken werd, zijn, ten gevolge van de houding der Duiische Volks partij zonder resultaat gebleven. Deze partij heeft daarmede de coalitie vernietigd, welke vooral op haar aandringen indertijd gevormd is. Eigenlijk zou de Rijksdag thans dienen ontbonden te worden. Om redenen van binnen- en buitenlandsche politiek, wil het Centrum echter nog een poging doen om eerst de begrooting le laten behandelen. Het slagen van deze poging is slechts mo gelijk wanneer alle partijen in den Rijksdag blijk geven een ernstig gevoel van verant woordelijkheid ie bezitten. Niettegenstaande de onmogelijkheid om thans reeds tot een regeling te komen, moet de strijd voor een schoolwet, welke de vrijheid van geweien en de vrijheid van de ouders ten volle waarborgt, worden voort gezet. Tot bemiddelaar bij de slaking in de metaalindustrie voor Thüringen is benoemd ministerialrat Hauschild. Beide partijen zul len morgen in het departement van arbeid voor het voeren van onderhandelingen, bijeenkomen. De bond van melaalfabrikanten afdeeling Dresden heeft in een vergadering met alge meene stemmen besloten de afweermaat- regelen van den bond krachtig te steunen. De afdeeling wendt zich met een uitvoerige verklaring tot de openbare meening. waarin zij haar standpunt toelicht en hevige ver wijten aan het adres van den rijksminister van arbeid richt. De vergadering van het Duitsche metaal- arbeidersverbond nam eenstemmig een resolutie aan, waarin o.a. vérstrekkende woningpolitiek, sociale heffing van belas tingen. ingrijpende maatregelen tegen mono polistische marktoverheersching, opheffing van de douane-tarieven en in de eerste plaats versterking van de koopkracht der massa door loonsverhooging welke aan de stijging der productie beantwoordt, geèiscll worden. De aangekondigde algemeene uilaluiliEg van Duitsche metaalarbeiders wordt «3 bedreiging van de geheele bevolking en k- benadeeling van het Duitsche economisch leven genoemd. ENGELAND. Huldiging aan Asquith's ui- gedachtenis Motie Tis lord Cecil Engetsche tg Russische visschers. Naar den uitdrukkelyken wensch van ia overledene zal de begrafenis van lord Oxford and Asquith het karakter van een inhei» familieplechtigheid hebben. Het aanbod raj een graf in de Westminster Abdjj wcjj afgewezen. Dinsdag a.s. zal er een nerd-:, kingsdienst plaats hebben in de abdjj. In beide huizen van het Parlement is het overlijden van Lord Oxford herdacht, waar- by de afgevaardigden zich van huD zetels verhieven. In het Hoogerhuis sprak Lord Salisbury, in het Lagerhuis de premist. Beiden kondigden aan, dat zy een passeMs resolutie als hulde aan Lord Oxlord's na gedachtenis zouden indienen. Tal van collega's en politieke tegenstanden brengen treffende hulde aan den grootea staatsman. Lord Cecil zeide: Oxford was een groot en goed man en zyn dood heeft een leemfo gelaten, die geen levende kan vullen. Hij heelt nooit voor zichzelf een verdienste oj- geëischt, die een ander toebehoorde ta eigenlyk niet altijd de verdienste, die hem zelf toebehoorde. En zoo gebeurde het'soms, vooral in den oorlog, dat alle verdiensta van zyn bewind aan anderen werden los geschreven en alle mislukkingen aan ben. Maar nooit klaagde hy. Misschien zyn e anderen op groote posten geweest, die mee bewonderd zyn, maar ik betwyfel of a zijn geweest, die meer bemind werden. O'Connor, de „vader" van het Lagerhui, zedde. „Oxford was een van de edelste ei meest begaafde staatslieden in de geschiede, nis van ons land." Ramsay MacDonald verklaarde: „Hy ra een groote figuur en hen, die zoo lang met hem in het Lagerhuis hebben gezetes, moet zyn heengaan zwaar treffen." Clynes, een ander leider van de arbeiden- party, zeide: „Hij was de verdraagzaamheid zelve jegens tegenstanders en de trouwste en hulpvaardigste leider en collega voor zijn vrienden." Lord Reading: „Hij was een groot maa en een gróót gentleman met een mooi ea nobel karakter. Hjj was volkomen vrij rai ijdelheid, naijver, kleinzieligheid en allo vormen van eigenbaat." Lloyd George zeide, dat,' toen hij rale lord Oxford and Asquith diende, hjj ges beter collega en leider heeft kunnen wo scben. Hij was ongetwijfeld een der granz „parlementarieërs" van onzen tijd, «ié Lloyd George. Zijn klassieke welsprekend^ zal een voorbeeld blyven zoolang er b gelach gesproken wordt. Lord Birkenhead's woorden waren-: Hjjn een eerbiedwaardige edelman en een y staatsman. Ook uit het buitenland, vooral van ii staatshoofden der vroegere geallieerd^ komen bewijzen ran deelneming binnen. Lord R. Cecil diende in het Hoogerpj een motie in, waarin de regeering worl uitgenoodigd de politiek der ontwapenig krachtig te ondersteunen, rich te verbinds voorlaan alle juridische geschillen voor i Permanente Hof te 's-Gravenhage te brengei en de zoogenaamde facultatieve clansnle onderteekenen. Cushendun antwoordde in naam der re- geering, dat er in zake de facultatieve cto sule geen wijziging van het standpunt it Engelsche regeering in afzienbaren tijd _ta verwachten is. Het zou onvoorzichtig qju zoo beweerde hij verder, om het stelsel ra arbitrage, dat Engeland sinds lang te' aangenomen, al te haastig nit te breides, te meer, daar de facultatieve clausule o:-4 noodzakelijk is voor een algemeone vredes politiek. Cecil trok daarop zijn motie in. ft In antwoord op een vraag heeft de r> geering in het Lagerhuis medegedeeld, <kl zij er niet aan kon denken eten behoeve V35 de Engelsche visschers in Russische ren speciale onderhandelingen met de sovj# regeering te beginnen. De vraag was gest naar aanleiding van het feit-, dat Russia1 visschers in grooten getale de haven Grimsby binnenvallen en daar alle rech. -j en gemakken van andere visschers geniet terwjjl de Engelsche visschers in Oost- fl Witte Zee aan de genade der sov*et-auk-' teiten waren overgeleverd. De regeert wees er op, dat de handelsbetrekking^ nooit verbroken waren, maar ze kon Engelschen visschers niet aanraden in R-:* sische wateren hun bedrgf uit te oefent DENEMARKEN. Naar een crifl»! In Denemarken dreigt een regeerincsertf* De beslissing van de regeering. die de U** mansbanken fihancieel weer op de been «J brengen, heeft protest bij alle partijen. 0" uitzondering van de regeeringspartij gelokt. Komt de regeering met zoo'n voorstel slaat parlemenlsontbinding voor de deu.'- ROEMENIE. Leve het parlementair In de zitting van het Roemeensche P1-'" lement zouden vier tot de oppositie beb^ rende afgevaardigden voor geruimen t. worden uitgesloten. Deze mededeeling P aanleiding tot onbeschrijfelijke tooneek- waarbij spreekgestoelte en stembussen brijzeld werdeD. Maniu, de leider ran nationale boeren? artij, verklaarde dat oppositie uit protest tegen de uitslDlt gedurende dertig dageü niet n>eer aan parlementaire werkzaamheden z°u nemen. 2-1

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 2