UIT DE OMSTREKEN. KERK- EN SCH00LNIEUWS. LAND- EN TUINBOUW. j AALSHEER. In den Proeftuin der R.T.W.S. alhier rijn proeven genomen, om seringen te trek- keD, welke daarbij uitsluitend door elec- trisch licht werden belicht. Men had ze in een absoluut van daglioht afgesloten kas gebracht. De resultaten zijn niet aanmoe digend geweestbloem en blad bleven niet op normale kleur, terwijl tevens bleek, dat do belichting geen invloed had op snelleren groei dan wanneer ze het nor male daglicht hadden genoten. De proeven aan deze inrichting genomen om in het najaar kas-lathyrus te kweeken, zijn eveneens mislukt. De lathyrus groei de wel, doch gaf slechte enkele bloempjes; de knoppen vielen af. Licht en zon na nieuwjaar bleken hierbij onontbeerlijke voorwaarden om productieve kas-lathyrus te kweeken. Dinsdag a.s. geeft de afd. der I.A.H. alhier in „De III Kolommen" een film avond. Doel van den avond is om uit even tueel© baten steun te verleenen aan werk- looze landarbeiders in den omtrek. Daar van haar werkzaamheid in het belang der volkshuisvesting nimmer is ge bleken of werkzaamheid niet meer ver wacht kan worden, weshalve zij geacht moeten worden, dat belang niet meer of niet voldoende te behartigen, is bij Kon. besluit de toelating van de organisatie, vereeniging of stichting, uitsluitend in het belagen van verbetering der volkshuisves ting werkzaam, ingetrokken: De Aalsmeersche Woningstichting „De Dageraad" alhier. HAARLEMMERHEER. De heer C. Blokland Wzn. uit Nieuw- Vennep is benoemd tot onderwijzer aan de Chr. School B. H. te Sliedrecht. De heer K. Kistemaker, wethouder der gemeente Haarlemmermeer, heeft mede in verband met de onlangs veranderde ver deeling der aan de wethouders dezer ge meente opgedragen werkzaamheden, op gehouden te fungeeren als voorzitter van het burgerlijk armbestuur. In zijn plaats is nu aangewezen wethouder van Schooten, die Dinsdag de vergadering van het arm bestuur presideerde. KATWIJK AAN ZEE. Het visschersfonds. Hebben wij eenige weken geleden in ver band met de statuten der „Vereeniging tot ondersteuning van behoeftige visschers en hun nagelaten betrekkingen te Katwijk aan Zee" en op grond van de Monsterrol, aangetoond, dat de visschers geen wette- lijk recht of aanspraak op ondersteuning of zeggenschap kunnen doen gelden, een andere zaak is als matrozen onaangemon- sterd gevaren hebben. Zulke gevallen werden ons dezer dagen ter oore gebracht. O.a. had een matroos bijna zevenhonderd gulden verdiend (Kanaalvisscherij inbegre pen), zoodat ware hij aangemonsterd ge weest, de reeder of schipper het recht had, bijna f 7 van zijn gage af te houden voor het bovengenoemde fonds. Dat nu een patroon door de macht der gewoonte zulk een bedrag van de gage af neemt voor het fonds, is wel te begrijpen, maar daar het een onwettige daad is, heeft de matroos het volste recht om dit geld weer op te vragen, wat dan ook wel ter stond uitbetaald zal worden, meenen wij. Ons dunkt dat hier een ernstige waar schuwing op z'n plaats is. Een ongemon- 6terde matroos kan bij ziekte of ongeval geen aanspraak laten gelden op eenige ver goeding voor geneeskundige diensten of heelkundige hulp. En er zijn voorbeelden te over om te be wijzen, dat verschillende reederijen hon derden guldens hebben betaald voor genees- en heelkundige hulp van verschillende ma trozen. Een ongemonsterde is dan op zich zelf aangewezen en heeft geen recht op eenige Vergoeding. Nu blijft nog voor ons de vraag over: eïscht niet de wet, dat elke schepeling voor hij naar zee gaat, de monsterrol moet heb ben geteekend? Wij meenen te weten dat dit het geval moet zijn. Ten opzichte van de afzanderij ten Zuiden van ons dorp leven we nog steeds in het onzekere. Dag in dag uit loopen de arbeiders naar bel arbeidsbemiddelings bureau en hopen aldaar gunstige tijdingen te ontvangen dat n.l. het werk weer zal aanvangen, maar ook de dienstdoende amb tenaar kan niets mededeelen. Zoo blijft de zaak hangen De collecte voor de Kerktelefoons heeft f400 opgebrac/ht. NOORDWIJK. Feestavond Voetbalveieeniginfl Norvicns. Woensdagavond hield Norvicus haar jaar- hjksche feestavond in Royal. De voorziter de heer J. G. Blok opende dezen feestavond, dip niet erg goed bezocht wa9, met een wel- homstwooid. Hij bracht dank aan den heer Aiders voor zijn medewerking en het gratis -'Bschikbaar stéllen van de zaal alsook de heeren Tissing en Medemblik Gzn. voor het vele werk in het belang der vereeniging ver acht. Aan den controleur der vereeniging de heer G. Sleyser werd dank gebracht en hem een kistje sigaren aangeboden. Hierna karnen op de planken de heeren Helman Laman, die met hun leuke voordrachten, de aanwezigen kostelijk hebben beziggehou den. Ondanks het geringe aantal aanwe nen was de pret niet minder De vereeni- had ook door goede gaven van belang enenden een tombola in elkaar gezet met aooie prijzen, welke den winnaars nog een Jandenken zullen blijven aan dezen ge- *el'igen avond. De Jazz-Bandmuziek ..Het nieuwe Trio" luisterdpn dezeto avond tus sen de nummers op met hun goede ®uziek. De avond werd besloten met een teanimeerd bal onder leiding var. den heer nerkemeier. „Draagt Elkanders Lasten**. In het vereenigingsgebouw te Noordwijk aan Zee vergaderde de vereeniging voor zie- kenhuisverpleging „D. E. L.". De heer C. v. d. Wiel opende als voorzit ter met een welkomstwoord de vergadering en sprak er zijn blijdschap over uit, dat het vergaderingbezoek zich in stijgende lijn be vindt. Spreker memoreert, dat de vereeni ging thans haar 1ste lustrum viert. Dit is de 5de jaarvergadering, die gehouden wordt. Spreker wijdt enkele woorden aan de ge beurtenissen der vervlogen 5 jaren. De secretaris, de heer J. Kloos, krijgt hierna gelegenheid de notulen te lezen van de vorige jaarvergadering, die na voorlezing ongewijzigd werden vastgesteld:De heer Kloos las vervolgens een overzicht, door hem te boek gesteld over de 5 jaren van het be staan der vereeniging. Op 24 Januari 1923 werd de vereeniging opgericht en in dien lijd werd een bedrag uitgegeven van f 26.000, terwijl een reservekas van ruim f 2000 aan wezig is. In het laatste jaar werden 200 nieuwe leden geboekt, zoodat de vereeniging 2660 contribueerende leden telt en 46 be gunstigers. Verpleegd werden 52 patiënten in het Acad. Ziekenhuis, 3 in het Diacones- senhuis, 4 in het St. Jeroensgesticht, 3 in de kliniek van prof. Van der Hoeve en 12 in de Röntgenologische kliniek. Deze pa tiënten hadden een totaal aantal verpleeg- dagen van 1975 met een totaal kosten van f 6094.80, Daar komen bij de kosten van auto-vervoer naar en van het ziekenhuis, tramgeld voor polikliniek patiënten, Rönt- gen-bestraling en behandeling onder de hoogtezon, bodeloon enz., te zamen een werkelijke uitgave van f 7483.12. De in komsten bedroegen f 6370.85, zoodat dit jaar een nadeelig saldo te boeken viel, waarvoor een greep moest worden gedaan uit de reser vekas. Het totaal bezit van de vereeniging bedraagt thans f 2793.33. Ds. Van Haaften bracht namens den raad van toezicht in het midden, dat bij de controle, die door hen werd gehouden, alles steeds klopte en in orde werd bevonden. Aftredend waren de heeren C. v. d. Wiel en S. Verloop als leden van het bestuur. Beiden werden met bijna algemeene stemmen herkozen. Hierna lichtte de voorzitter het voorstel van het bestuur toe, om n.l. de contributie te ver- hoogen of te bezuinigen op de uitgaven. De laatste jaren was er geregeld een flink batig saldo. Het bestuur meende, dat deze gelden zooveel mogelijk aan de leden ten goede moesten komen en daarom werd vrij vervoer per auto van en naar het zieken huis gegeven, later vrij tramgeld voor poli kliniek patiënten, ook Röntgenbestraling en behandeling onder de hoogtezon. Met dit alles krijgt men een nadeelig saldo en dat mag niet. Daarom stelt het bestuur voor om de contributie één cent per lid te verhoogeu of tramgeld, Röntgenbestraling en hoogte zon te laten vervallen. Met groole meerder heid werd besloten om de contributie één cent per lid te verhoogen, ingaande 1 April a.s. Hierna sluiting door den voorzitter. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten. van welke de afzenders onbekend zijn. Te'rugontvangen in de le helft der maand Februari 1928. Brieven Binne'land: 1. Anglo Import, Ad'am; 2. Anglo Import A'dam; 3. D. Grossent)ach. Ad'am; 4. Ministerie van Koloniën, s-Gravenhage; 5. Ned. Verzendboekhandel. A'dam; 6. Bestuur Rijksverzekeringsbank. In de Hoofdstraat werd een meisje V. door een bestuurder van een motorrijwiel aangereden. Het kind bekwam gelukkig geen ernstige letsels, e'en buil op het hoofd en de schrik was haar deel, het liep wonderlijk goed af. Den motorrijder treft geen schuld. Het ongeval was te wijten aan het plotseling oversteken van den we'g door spelende kin- ren. Ouders waarschuwt toch hiervoor uwe kinderen RIJNSBURG. Ledenvergadering Coöp. Boerenleenbank. Dinsdagavond hield de Coöperatieve Boe renleenbank alhier in het Veilingslokaal „Flora" een algemeene ledenvergadering. De leden werden door den voorzitter, den heer T. Kralt, welkom geheeten, waarna deze een openingsrede hield, waarbij spr. als onderwerp behandelde de Liquiditeit der Boerenleenbanken. Spr. zeide hiertoe gekomen te zijn, omdat hem was gebleken, dat wel aan de be stuursleden was verboden, op plaatsen daar toe minder geschikt, de bankzaken te be spreken, bij overtreding waarvan hun een boete kon worden opgelegd, terwijl de leden dat vrijelijk konden doen en dat ook wel deden. Die besprekingen gaven dan dikwijls blijk van onbekendheid met doel en wezen van de Boerenleenbank. Om daarin een beter inzicht te geven behandelde spr. ach tereenvolgens: Hoe is de verhouding van de locale boerenleenbank tot de Centrale; Wat is liquiditeit, en: Is de houding, aan genomen door het plaatselijk bankbestuur goed voor de toekomst? Op duidelijke wijze zette spr. uiteen, dat in tegenstelling met de z.g. speculatieve banken de liquiditeit van de Boerenleen bank niet in hoofdsom rust op de hoofd- bank, maar op de locale banken. Is bij eerstgenoemde het hoofdkantoor maar goed, dan maakt het minder uit, of een of andere bijbank minder goed gaat, ja desnoods met verlies werkt. Bij de Boerenleenbank daar entegen moet de plaatselijke bank zelf haar financiën beheeren en is de Centrale Bank niet anders dan de verbinding voor de ver schillende locale banken, die wederzijds elkander aan geld kunnen helpen. Het verschijnsel doet zich voor, dat op de eene in het najaar geld over is, terwijl in het voorjaar weer credieten noodig zijn. Op andere plaatsen is dat weer juist an dersom, en zoodoende kunnen die plaatsen elkander helpen, hetgeen geschiedt door be middeling van de Centrale bank. De liquiditeit van de bank berust in hoofdzaak op het feit of de verleende cre dieten door voldoende zekerheid zijn gedekt. Uitvoerig wees spr. op het strenge toezicht van de Centrale bank, en op het feit dat het verkrijgen van credieten maar niet zoo gaat, maar dat daarvoor strenge eischen worden gesteld. Bij het verleenen ran voorschotten, ere- diet-hypotheken e. d. houdt het bestuur re kening met de tijdsomstandigheden, zoodat ook niet altijd de regel van 70 pCt voor de volle waarde worden gehandhaafd, vooral niet bij de tegenwoordige hooge landprijzen. Het bestuur meent echter op den inge slagen weg te moeten doorgaan, ook al zal daardoor wel eens iemand teleurgesteld moeten worden. Zoo ook ten opzichte van het verstrekken van geld. De bank is opge richt om de bedrijven te bevorderen en niet om b.v. credieten te verschaffen aan rente niers b v. voor aankoop van bouwgrond. Het streven van het bestuur is, de bank liquide te houden en de aanvragers van gelden zooveel mogelijk tevreden te stellen. Mocht iemand daardoor zich echter teleur gesteld voelen, dan wekte de voorzitter op zijn bezwaren liever bij het bestuur in le brengen, dan daarover te klagen op minder geëigende plaatsen. Mocht ook in 1927 niet alles bereikt zijn wat gewenscht was, velen waren toch we der geholpen en de omzet was zoo groot, dat spr. durft beweren, dat de boerenleen bank getoond heeft onmisbaar te zijn. Met dank aan bestuur, Raad van Toezicht en leden voor de verleende medewerking, ver klaarde spr. de vergadering voor geopend. De notulen van de vorige vergadering werden hierop door den secretaris, den heer G. van Delft, voorgelezen en ongewijzigd vastgesteld. Hierna volgde het jaarverslag van den secretaris. Dit gewaagde weer van de ge stadige toeneming van ledental en omzet, waaruit de bloei van de bank blijkt. Het aantal leden is thans 286 tegen 261 een jaar daarvoor. De resultaten van liet bedrijf, al is het moeilijk alle voordeelen aan te wijzen, waren zeer bevredigend, maar bo vendien was het bestaan van de bank van groot belang, omdat anders de daarin be legde gelden naar elders zouden gaan of renteloos blijven liggen en moeilijk kapi taal voor het bedrijf te krijgen zou ziin. Speciaal hen die zich teleurgesteld gevoel den meende spr. op deze voordeelen te moe ten wijzen. Na dit overzicht bracht spr. dank aan Hem. die allen gespaard had en in staat gesteld te werken en hij hoopte dat allen ook dit jaar weer in staat gesteld zouden worden, hun taak naar behooren te ver vullen. De voorzitter dankte den secretaris uit voerig voor zijn vele verdiensten voor de vereeniging. Aan de orde was vervolgens het jaarver slag van den kassier, den heer Jac. Krom hout. Hieruit nemen wij de volgende gege vens over. Het aantal spaarders nam toe met 85 en bedraagt thans 334 en het gespaarde bedrag met f 30.509 05 tot f 194.957.81. Er kwamen 30 rekening-cou ranthouders bij. wier aantal thans bedraagt 239, waarvan te vorderen is f 319.613.32 en die in credit staan voor f 153.762.09. Het gebruik van de rekening-courant neemt ge stadig toe, vooral ook door de buitenland- sche cheques van leden van „Flora". De vaste voorschotten, verdeeld over 63 voorschotnemers, bedragen f 49.811-02, on geveer f 22.000 minder dan vorig jaar. De winst is ruim f 1100 hooger dan vorig jaar. De omzet was gestegen met f 1.708.070.88 tot f6.055.911.27. De rekening en de balans zullen gedu rende acht dagen ter visie van de leden liggen. Spr. eindigde met een woord van dank aan bestuur, vooral de heeren Kralt en Van Delft, aan Raad van Toezicht en de leden. Ook den kassier bracht de voorzitter na mens de vergadering dank voor de wijze waarop deze zijn taak vervulde. Vervolgens besprak de voorzitter nog de balans en de verlies- en winstrekening, die daarna onveranderd werden goedgekeurd, terwijl besloten werd de winst naar het reservefonds over te brengen, dat daardoor stijgt tot f 11 239.17. Bij de thans volgende verkiezing van een lid van het bestuur wegens aftreding van den heer P. v. Delft Czn. en een lid van den Raad van Toezicht, waarvan aftrad de heer J. den Haan, werden beiden met bijna algemeene stemmen herkozen. Eveneens werden herkozen als plaatsver vangende bestuursleden de aftredende hee ren Jac. v. d. Eijkel en P. Kort Jr. De voorzitter wenschte de herkozenen geluk met de uitgebrachte stemmen, waaruit bleek het groote vertrouwen, dat de verga dering in hen stelde. Namens het bestuur deelde de voorzitter mede, dat besloten was het percentage op 5*/« te brengen. Liever dan dit op 5 te brengen, nam het bestuur de zegelkosten, die ongeveer f 570 bedragen, voor rekening van de bank. terwijl ook versterking van het reservefonds, gezien den stijgenden om zet, gewenscht bleef. Tevens deelde de voorzitter mede, dat nog velen in gebreke bleven hun boekje in Ja nuari in te leveren of af te halen. Eerslge- noemden maande hij aan, dit nog onmid dellijk te doen, daar anders het bestuur het volgend jaar voor zou stellen, hen die in ge breke bleven geen rente te geven. De rondvraag leverde niets belangrijks op, waarna de voorzitter de vergadering sloot met dank voor de aangename bespre kingen en met een heilwensch voor de leden voor 1928. Bloeiende Triumph-tulpen. Wanneer wij een artikel schrijven over eene verzameling bloeiende tulpen te Rijnsburg dan zijn wij niet geheel juist. Wij bedoelen met deze verzameling, die van den heer N. Zandbergen Wz. en deze wordt meestal genoemd als wonende te Rijnsburg hetgeen echter niet zoo is, hij woont en zijn bedrijf staat in de gemeente Oegstgeest. Zelfs is hij wethouder van die gemeente en tocht wordt hij altijd Rijns- burger genoemd. Wij zullen ons daaraan ook maar houden en dus spreken van Rijnsburg. De heer Zandbergen is de bezitter vaD eene zeer groote collectie nieuwe tulpen, door hem Triumph-tulpen genoemd Het is een geheel apart ras. dat zeer waarschijn lijk ontstaan is uit kruisingen van Darwin en Mei-bloeiende tulpen de bekende Enkele vroege tulpen. Het karakter der Darwintul- pen is zeer goed herkenbaar, zij hebben bij deze echter voor, dat zij veel gemak kelijker en ook vroeger dan deze in bloei zijn te brengen. De welvaart, al willen wij dan ook hier niet van weelde spreken, welke thans in de bloembollenstreek heerscht, kan men wel als de hoofdoorzaak beschouwen, dat se dert eenige jaren deze belangrijke collectie zich mag verheugen in de belangstelling van bijna alle beoefenaren van het bloem bollenvak. Ons aansluitend bij de velen zijn ook wij eens een kijkje gaan nemen, met de meesten echter verschillen wij in dit op zicht; de meeste bezoekers komen er om zaken te doen en dat is met ons juist niet het geval. Wij staan dus op een geheel zuiver standpunt, geheel du9 als belang stellende zonder eenige bijbedoeling welke dan ook. En wanneer men ons dan ook vraagt, zegt u nu eens wat is uw meening over dit ras tulpen dan zeggen wij on omwonden, dat dit ras tulpen binnen af- zienbaren tijd een eerste plaats in den tulpenhandel zal innemen. Zij zijn in elk opzicht als geeigend voor den tegenwoor- digen smaak van het publiek. Flinke for- sche bloemen gedragen op sterke stevige stengels, voldoen zij aan de strengste eischen van de moderne bloemschikking. Bij ons bezoek waren ongeveer een 150-lal verscheidenheden in vollen bloei. Of zij allen ooit handelssoorten zullen worden, ziedaar een vraag die wij aan de toekomst overlaten. Het bloemenminnend publiek zal daarover wel uitspraak doen. Wij heb ben eenige aanteekeningen gemaakt van die soorten welke ons bijzonder opvielen en als zoodanig noemen wij: Korneforus eene bijzonder groote bloem, die op zeer stevige, lange bloemstengel staat, de kleur is zeer fraai helder rood. Algiba een tulp van zeer mooien vorm. de kleur is helder licht violet een modekleur, die vooral in den smaak der dames valt. Ursa minor, een goudgele bloem die wat vorm en wat kleur betreft een verbetering van alle be staande tulpen in die kleur genoemd kan worden. Rose Triumph, die hare naam lang ni'et ten onrechte draagt. Liet is eene bloem van onberispelijken vorm met een aange name levendige ro9e kleur. Hyperion eenigszins in de kleur van de bekende Evt van der Neer, ook wel bekend onder den naam van Netcher Satiné. een perk- tulp van den-eersten rang. daarbij ook uit muntend voor bloemschikking. Coxa, eene dubbele tulp, die ons wel doen denken aan de oude bekende Dt. Titiaan maar boven deze verbeterd door haar lange ste vige bloemstengels. Pereander eene mooie groote bloem van zacht satinrosekleur. Vela, eene zeer mooie zuiver witte tulp van op vallende groote. Deneb, eene opvallende mooie rose gekleurde bloem, onder de bruin gerande soorten trok onze aandacht wel, het meest Von Hindenburg. Wij laten het bij deze, de vakgenooten hier mede opwek kend om persoonlijk zelf eens een kijkje te nemen. „Draagt elkanders lasten** In de zaal achter het Weeshuis alhier hield Woensdagavond de Vereen. „Draagt Elkanders Lasten" haar algemeene verga dering. Nadat de aanwezigen op verzoek van den voorzitter, ds. A. Althena, hadden gezongen Psalm 100:1, opende deze de vergadering met gebed en las daarna voor uit Lucas 10, de Gelijkenis van den Barmhartigen Samaritaan. .Aan de hand van het voorgelezene ging spr. vervolgens na, dat naastenliefde een Christenplicht is. Evenals in de voorgele zen gelijkenis niet degene die gewond langs den weg lag de hoofdpersoon is, maar hij, die zijn wonden verbond en hem verzorg de, zoo moet voor de leden van deze ver eeniging de hoofdzaak zijn, de verplichting zijn naaste te helpen en niet het vooruit zicht op het ontvangen van hulp, indien dat noodzakelijk is. Op verzoek van den voorzitter la9 ver volgens de secretaris, dr. II. G. Jonker, de notulen van de vorige vergadering, en bracht deze ook het jaarverslag uit, n.l. 681 met 3950 leden. De toetreding van nieuwe leden woog juist tegen de afge- schrevene op. 7 Gezinnen moesten wegens wanbetaling geroyeerd worden, niettegen staande meer dan de reglementaire lank moedigheid was betoond. Zooals uit het jaarverslag van den pen ningmeester zou blijken, was de finanlieele toestand van de vereeniging gezond. Het aantal verpleegdagen bedroeg 963; 18 maal werd van de ziekenauto en 15 van een personen-auto voor ziekenvervoer gebruik gemaakt. De vereeniging is thans toegetreden tot de Federatie van Vereenigingen voor Zie- kenhuisverpleging en voor Ziekenzorg to Leiden, waarvan 9pr. de statuten voorla». In antwoord op een vroeger gedane vraag kon spr. mededeelen dat hierdoor de ver eeniging, alhoewel niet Koninklijk goedge keurd, toch beschouwd wordt rechtsper soonlijkheid te bezitten. Spr. eindigde zijn. verslag met den wensch dat de vereeniging nog veel nut mag af werpen, en dat allen, Gods zegen afsmee- kende, eendrachtelijk mochten blijven sa menwerken om de vereeniging te doen bloeien. Uit het jaarverslag van den penning meester den heer D .v. Biezen blijkt, dat den ontvangsten bedragen f 4073,91 en de uitgaven f3027,10 zoodat het batig saldo is f 1046,81 (vorig jaar f823,83). Nadat namens de commissie voor het na zien van de rekening, de heer A. in 't Veld had gerapporteerd, dat alles in volkomen orde was bevonden, werd de penningmee ster voor zijn gehouden beheer gedechar geerd. In waardeerende woorden bracht de voor zitter, secretaris, penningmeester en con trolecommissie dank voor de door ieder ver richte werkzaamheden. De aftredende bestuursleden, de heeren F. de Vletter en D. van Biezen werden met bijna algemeene stemmen herkozen. Tot leden van de commissie voor het nazien van de boeken van den penning-, meester werden gekozen de heeren P. Kort Jr., A. in 't Veld en J. Wessel. Alle gekozenen verklaarden zich bereid de. benoeming te aanvaarden. Bij de rond vraag vestigde den heer J. I. B. den Hoed er de aandacht van het bestuur op, dat het wenschelijk was een regeling te tref fen met het ziekenfonds voor het tram-, personeel, wat de voorzitter toezegde. Nadat nog was gezongen Gezang 96, sloot de voorzitter de vergadering met ge-t bed. SASSENHEIM. Uitvoering „Oefening Kweekt Kunst". De gemengde zangvereeniging „Oefening Kweek Kunst", gaf haar tweede uitvoering in dit seizoen, in de zaal van het hotel „Het Bruine Paard" onder leiding van haar directeur, den heer P. J. v. Leeuwen uit Leiden. Nadat door de leden gezongen was het lied: „Oefening Kweekt Kunst", opende de heer Philippo dezen avond met een kort woord. Hij bracht dank aan allen, die deze vereeniging steunen, en hoopte, dat nog velen zullen toetreden als lid óf als dona-. teur. Hierna werd met de afwerking van het programma begonnen. De zes liederen wer den uitstekend gezongen, waarvoor direct teur en leden een woord van lof toekomt. De pianobegeleiding was weer in vertrouw-, de handen van mevr. van Leeuwen—# Noordanus. Een aardige afwisseling waren de mu. zieknummers, uitgevoerd door mevr. van LeeuwenNoordanus, piano, en de hperei* van Leeuwen en Noordanus Jr. viool. Mej, ICouw zong zeer verdienstelijk enkele num. mers waarvan vooral het laatste, „Zonnen lied in den smaakt viel. Tijdens de pauzo werden eenige prijzen verloot en kon men' zijn geluk beproeven in de grabbelton. Uit de opbrengst van een en ander moesten de kosten van dezen avond worden bestre-. den. Na de pauze werden twee tooneelstuk-* jes opgevoerd, waarbij kostelijk is gelachen, De prijs der melk is met 1 cent per liter verlaagd en gebracht op 15 cent PREDIKBEURT KATWIJK AAN ZEE. Geref. Kerft: Donderdagnam. halfacht. ds, H. Ph. Ingwersen. BOTERCONTROLESTATION Z.-HOLLLAND De jaarvergadering. Gisteren heeft het Bolerconlrölestation Zuid-Holland te 's-Gravenhage zijn jaarlijk- sche algemeene vergadering gehouden onder leiding van zijn voorzitter, den heer J. v, d. Koogh. Aangenomen werd een voorstel van het bestuur om verandering te brengen in da klassen-indeeling voor de contributie-bepa ling en wel om de aangeslotenen, de pro ducenten zoowel als de handelaren, over meer klassen (6 inplaats van 3) te verdoe len. De grootste producenten die tot heden voor zeer hooge bedragen werden aangesla gen, terwijl de hoeveelheid werk bij hen niet zooveel grooter is dan bij de kleinere be drijven, worden hierdoor meer ontlast. Ook voor de kleinere bedrijven is de contributie intusschen verlaagd. Behandeld werd het jaarverslag over 1927, waaraan het volgende is ontleend: Het ledental bedroeg op 31 December 1927 50 (v.j. 60), waarvan 32 zuivelfabrieken, 13 melkinrichtingen, 6 landbouwers en 8 han delaren. Bovendien staan 102 (101) filialen van leden onder conlr&le, zoodat totaal 161; (164) bedrijven gecontroleerd werden. De productie en bijkoop waarover in 1927, contributie betaald werd (dus de boter- omzet gedurende 1926 was 3,286,323 Kg, (2,867.696 Kg.) en wordt voor 1928 geraamd op 3,672,000 Kg. Het aantal uitgereikte merken bedroeg in totaal 4.130,700 (3,369,200). Het aantal genomen monsters bedroeg 2110 (2341). Onderzocht werden 1957 mon-J slers gezouten boter op vochtgehalte; bene den de gTens van 15,5 pet. bleken 1911' monsters, tusschen 15.5 pet. en 16 pet. va-' ren 29 monsters en boven 16 pet. 17 rnon-^ slers. Het gemiddelde vochtgehalte der on-^ derzochte monsters gezouten boter was 13.6 pet. (v.j. 13,6). Het jaarverslag werd goedgekeurd, even als de rekening over 1927, welker batig saldo ad f 1935.56 overgeschreven is naar de rekening exploitatie-overschotten van voorgaande jaren, waardoor deze rekening thans f 3706.02'/» bedraagt. Bij een gelijke conlributieregeling als in 1926, werd f 514.85 meer aan contributie ontvangen wegens hoogere boterproduclie. Aan boeten werd 1595 ontvangen (v.j. (412), aan entreegeld f132 (v.j. f233.62), aan intrest f 1545.06 (f1495 86). De post propaganda was f 740.88 lager dan in 1926, daar dit jaag geen bijzondere uitgaven hiervoor gedaan werden. De salarissen vorderden f 6095.40.' Uit de balans blijkt dal het station een reserve bezit van f 40.000. f Ook de begrooting, sluitende met een totaal van f 9895, werd goedgekeurd. Ds contributie is geraamd op f8195, en bere kend over een productie van f 3.672.000 Kg. Het periodiek aftredende bestuurslid, de heer F. van Dam, werd herkozen. Voorts werden de statuten gewijzigd inge volge de wijziging van de rijksvoorschritten. Onze Telefoonnummers DIRECTIE en ADMINISTRATIE 2500 (op 2 lijnen)' REDACTIE1507

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 11