De Bloemententoonstelling in „Zomerzorg". 68"0 JAARGANG WOENSOAG 15 FEBRUARI 1928 No. 20836 Het voornaamste nieuws van heden. Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIOEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cfa per regel voor advertentien oit Leiden en plaatsen waar agentschappen ran ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiSn 35 Cta per regel Kleine Advertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdag? en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cta Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden f 2.35. per week 'f 0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 2.35 portokosten. Foto's W. Bleuzé, Lelden. 1 Weetal foto's van liet bloesmenfestijn, dat de afdeeling Oegstgeest der Alg. Ver. voor Bloembollenculturen in .Zomerzorg" heeft aangericht. jTen: een fraaie groep Amaryllis van de Gebrs. den Older, uit Leiden; onder; Lady Boreed-tulpen van de firma C. Soeteman uit Noordwijk* BINNENLAND. Verschenen zijn de memories van antwoord aan de Tweede Kamer over de wijziging der Ongevallenwet en over het verplichte zevende leerjaar. (Binnenland, 2e Blad). Het Eerste Kamerlid, de heer Hazevoet, heeft ontslag genomen. (Eerste Kamer 2de Blad). Bij Terschelling is een Urker botter gezon ken; van de bemanning geen spoor. (Ge mengd, 2de Blad). De motorboot „Zeester" is zoek sedert den storm van Vrijdag. (Gemengd, 2de Blad). Het rapport over de onregelmatigheden te Meppel. (Gemengd, 2de Blad). Uitspraak in zake Jen moord te CapeHe aan den IJssel (Rechtzaken, 3de Blad). De Olympische Winterspelen door den dooi in het gedrang. (Sport, 3de Blad). Te Amsterdam is hedenmorgen een bank* looper aangevallen, een city-bag, waarin o.m. voor f 13.000 aan bankb:"',".en, is hem ontroofd (Laatste Berichten, le Blad). In Jnni worden te Noordwijk of Den Haag wedstrijden om de internationale tennis kampioenschappen gebonden. (Sport, 3de Blad). BUITENLAND. Het Engelsche Lagerhuis aanvaardt het adres van antwoord op de troonrede. (Bui* tcnland, giste Blad). Nieuwe bemiddelingspoging in het con* flict in de Dnitsche metaalindustrie. (Bui tenland, 1ste Blad). De crisis in de Dnitsche regeeringscoalitie komt steeds nader. (Buitenland en Tel. lsle Blad). Rusland neemt niet deel aan de econo mische conferentie van den Volkenbond* (Buitenland, 1ste Blad). EEN 25-JARIG JUBILEUM. Morgen zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer A. I. Witmans in dienst van de ge meente kwam als brugwachter om ongeveer een jaar later te worden benoemd tot agent van politie alhier, welke betrekking hij thans nog vervult tot eigen voldoening en tot volle tevredenheid van zijn chefs. De heer A. L Witmans, De heer Witmans geniet door zijn wel willendheid en hulpvaardigheid ook bij de Leidsche burgerij veler achting. Ongetwijfeld zullen morgen dan ook velen blijk geven van hun sympathie voor dezen politieman. De heer W. begeerde geen openbare hul* diging, doch houdt morgen in zijn huis a. d. Medusastraat van 11 tot 1 en van 5 tot 7 uur receptie. DE NATIONALE BLOEMEN TENTOONSTELLING. Van zomerzorg tot wintervreugd. Met een enkel woord konden wij gister middag nog melding maken van de officieele opening van de bloemententoonstelling in „Zomerzorg" der afdeeling Oegstgeest en Omstreken van de Alg. Ver. voor Bloem bollencultuur. Na de lunch, waar een prettige ongedwon" gen stemming heerschte en waar door diverse heeren het woord werd gevoerd, be gaf het gezelschap zich weer naar de ten toonstellingszaal, waar ook reeds vele in-* werkzaam geweest, werd hij in November 1915 benoemd tot griffier aan het kanton gerecht te Gulpen, welke functie hij vanaf 1924 bekleedde te Maastricht. 1878 FIRMA J. G. VAN DEENE - 1928 Vandaag is het juist vijftig jaar geleden, dat in een pand aan den Apothekersdijk, waar thans het Leidsche Volkshuis is ge vestigd, de heer J. G. van Deene een zaak in instrumenten en optische artikelen opende. In 1880 werd de zaak verplaatst naar het perceel Breestraat 12, waar de heer Van Deene zijn zaken steeds in bloei wist te doen toenemen. Sedert 12 jaar, toen de oude heer Van Deene den wensch te kennen gaf zich uit het zakenleven te willen terugtrekken, wordt de zaak beheerd door zijn zoon, den heer G. J. van Deene. Nadat hedenmorgen het feit van het gou den jubileum eerst plechtig in de Harte- brugskerk was herdacht, werd de tegen woordige eigenaar binnengeleid in de fees telijk versierde werkplaats, waar hij werd toegesproken door den oudsten bediende, den heer J. van der Wiel, zelf reeds onge veer 25 jaar aan de firma verbonden, die in hartelijke bewoordingen de gevoelens van erkentelijkheid van het personeel jegens den patroon vertolkte en de aangename samen werking steeds van hem ondervonden me moreerde. Namens het personeel bood spr. hem een portret-in-lijst aan van den op richter der firma, die in verband met zijn hoogen leeftijd helaas zelf niet bij deze plechtigheid tegenwoordig kon zijn. Aan mevr. Van Deene werden bloemen aangeboden. Voorts waren er nog ontelbaar vele bloemstukken van leveranciers, buren en kennissen, benevens tallooze schriftelijke gelukwenschen. Bij de vele goede wen9chen op dezen dag van verschillende zijden voor den gesta- digen groei en bloei der firma Van Deene uitgesproken, voegen wij gaarne de onze. DR. J. H. HOLWERDA OVER „TRECHT, DORESTAD EN HET NOORDEN" Gisteravond hield in het Rijks Museum van Oudheden alhier de directeur van dit Museum, Dr. J. H. Holwerda, een lezing met lichtbeelden over: „Trecht, Dorestaden bet Noorden". Spr. begon met er op te wijzen, dat we van de vroege Middeleeuwen historisch zoo goed als niets weten. De bronnen zijn schaarsch. We bezitten eenige oorkonden, die ijverig verzameld, doch helaas even ijverig geentiseerd zijn: den eenen dag voor echt, den anderen dag voor onecht ver klaard. De belangrijkste dezer geschriften zijnde Frankische annalen, in kloosters geschreven en die vrij uitvoerig over de Frankische ge schiedenis handelen, nu en dan ons land bestrijkend. Zij verhalen vooral over de in vallen der Noormannen. Deze invallen begonnen reeds te dreigen onder Karei den Groote, die maatregelen nam, o.a. door de stichting van den Caro- lingischen burcht te Nijmegen. In 810 had de eerste inval der Noorman nen plaats, die echter weinig om het lijf had. In 834 begonnen de invallen der Noor mannen eerst goed en dan volgt een eento nig verhaal, hoe zij Trecht en Dorestad tel kens opnieuw verwoestten. In 841 werd Dorestad in leen gegeven aan den Noorman Harold en zijn broeder Horek, die van daaruit Friesland beheerschten. Er blijven evenwel nog tal van vragen ter beantwoording over zooals: hoe hebben wij ons Dorestad voor te stellen? Waarom waren de Noormannen zoo belust op het be zit dezer stad? en: welke is de verhouding van Trecht tot Dorestad? Wat de eerste dezer vragen betreft, vol gens een kort geleden verschenen histori- schen atlas zou Dorestad één groote wijk geweest zijn van Utrecht af tot Wijk bij Duurstede toe, 17 K.M. lang. De opgravingen echter hebben ons een ander en juister beeld betreffende deze stad gegeven, zooals spr. met lichtbeelden de monstreert. Dorestad bestond allereerst uit de eigen lijke vicus, die ongeveer 1 K.M. lang en 120 a 160 M. breed was en eindigde ter plaatse van het tegenwoordige Marktplein te Wijk bij Duurstede. De geheele wijk was omgeven door 'n palissadeering van een dubbele rij palen, die onderling door vlecht werk verbonden waren. De Noorman resideerde in het castellum, dat volgens typische Frankische wijze, be stond uit den eigenlijken koningshof, de curtis en uit de curricula, die de bijgebou wen, tuinen, enz. en ook de kerk en het kerkhof bevatte. Spr. heeft te Wijk bij Duurstede het castellum ter plaatse van „De Heul" terug gevonden. De invloed, die van Dorestad op het Noorden uitging, blijkt uit het feit, dat te Björka, de Zweedsche metropolis ten W. van StockhoFm vele rijke kooplieden woonden, die Christen geworden zijn in Dorestad. Ook zijn daar munten gevonden, die een nabootsing zijn van die te Dorestad, die het geschrift „Carolus" en „Dorstat" dragen. Spr. wees er ten slotte op, dat Trecht of Trajecto het latere Utrecht volgens oude kaarten, evenals Dorestad bestond uit vicus, curtis en curricula. Als men daar mee rekening hield, zou de bekende Utrechtscbe kalhedralenkwestie, waarover de Nederlandsche historieschrijvers zich soms zoo warm gemaakt hebben, minder moeilijkheden baren. Een dankbaar applaus volgde op deze interessante lezing. NED. REIS-VEREEN. AFD. LEIDEN. „Mooi Nederland". Gisteravond werd door bovengenoemde vereeniging de 5e serie-lezing gehouden in de Kleine Stadszaal, welke geheel was ge vuld waaruit blijkt, dat het streven der N. R. V. om de leden in kennis te brengen met het schoon e van ons eigen land. op prijs wordt gesteld. De' spr. van dezen avond de heer J. G. Sloff uit Bergen op Zoom. deelde mede dat hij natuurlijk slechts eenige grepen kon doen uit het vele moois, dat ons land te zien geeft Hij memoreerde den ge houden propaganda-avond voor de Generale Vereenigingsreis naar Meran, en liet zelf een paar mooie, eigen opnamen zien van Noord Tirol, om direct daarna eenige kieken van ons lage land te laten volgen; het con trast was groot, dodh deed tevens goed uit komen, dat beide veel schoons te zie*n geven Spr. begon met Limburg, de St. Pietersberg en de mismaking daarvan door de afgravin gen en toonde vele mooiê beelden van land schap en flora. Toen kregen we de woeste gronden te zieft van Achterhoek en Drente, met Hunne bedden, Stuiflandschappen en heide-velden, met vele afbeeldingen van schoone plekjes, planten en bloemen, die in deze streken voorkomen. Spr deelde tevens iets mede van het werk der vereeniging tot behoud van Natuurmonumenten. Na de pauze kwam het lage' land aan de beurt en bracht spr. ons eerst in de Noord- brabantsche vennen, waarvan ook zeer schoone afbeeldingen op 't witte doek kwa men Vervolgens behandelde spr. de kust strook met de duinstreek, de afslag der dui nen, en op andere plaatsen de aangroei daar van. alles ook weer door zeer mooie plaatjes toegelicht Spr. eindigde met een ernstige aanmaning, vooral te trachten, het mooie in eigen om geving te zien. dat ook aan anderen te too- nen en vooral, mede te werken aan de instandhouding en bescherming daarvan. Het was een zeer mooie avond en het luide applaus bewees, dat de aanwezigen daarvan ten volle hebben genoten. De voorz. de heer Hardeweg bracht den heer Sloff namens allen dank voor zijn cau serie in de mooie beelden, die hij ons op 't witte doek heeft getoond. EEN MOOIE 25-JARIGE STAAT VAN DIENST. De heer P. SCHRöDER. Heden herdacht onze stadgenoot de heer P. Schroder den dag waarop hij 25 jaar ge leden in dienst kwam bij de firma L. Raay- makers aannemer te Wouw waarvoor hij als uitvoerder optreedt voor de in den regel groote werken welke deze firma ook in Leiden meermalen heeft uitgeoefend. De< heer Schroder die zijn opleiding ont ving aan de Leidsche Ambachtsschool en tevens ook de inrichting van het Genoot schap M. S. G. doorliep werkte eerst als tim merman bij verschillende patroons en had spoedig de reputatie niet alleen van een goed ambachtsman maar ook van een alles zins vertrouwd persoon, dien de patroons gerust de uitvoering van werken konden vertrouwen. Toe'ri nu in Februari 25 jaar terug de heer Raaymakers in Leiden kwam om als borg een werk af te maken, werd hem als een alleszins geschikt- en vertrouwd uit voerder de heer Schroder aanbevolen door den hoofdopzichter van Oerle en met deze aanbeveling nam de heer R. genoegen en op 15 Februari van dat jaar werd S. als zoodanig benoemd. S. beviel uitstekend en sedert heeft hij voor de firma verschillende rijkswerken te Leiden uitgevoerd en dik wijls ook op andere plaatsen zooals Haarlem den Haag, Delft en elders en steeds met groote voldoening aan beide zijden. Niet alleen is de heer Schroder een uitnemend uitvoerder voor zijn principaal, ook de personen die onder hem stonden hebben de beste herinnerinige'n van hem bewaard. Het lag dus voor de hand dat deze dag niet onopgemerkt zou voorbijgaan. Zijn woning is dan ook vandaag in een bloem hof herschapen; felicitaties in den vorm van persoonlijke gelukwenschen. brieven en kaartjes kwamen van alle kanten, doch de grootste verrassing was het wel voor den jubilaris en diens echtgenoote dat de heer en mevrouw Raaymakers alsmede diens compagnon uit Wouw waren overgekomen om hun trouwen medehelper te huldigen. De heer L. Raaymakers hield een voor den jubilaris en diens echtgenoote zeer waardeerende toespraak, waarin hij een aantal werken noemde, onder leiding van S. uitgevoerd en waarbij hij hem als een zeer bekwaam en accuraat uitvoerder en als een humaan mensch schilderde. Om zijn waardeering in een stoffelijken vorm te gieten bood hij den heer Schroder een gou den Waltham-horloge met een passende inscriptie en 'n massief gouden ketting aan. De heer Schroder, diep getroffen door dit bewijs van waardeering. en nog meerdere blijken van sympathie, antwoordde kort maar hartelijk. Hedenavond biedt de heer Raaymakers de familie een diner aan in „In den Ver gulden Turk", terwijl door het gezelschap daarna een tochtje naar Den Haag zal wor den gemaakt, waar men gezamenlijk een voorstelling in den Koninklijken Schouw burg zal bijwonen- - ZONNESCHERMEN. Burgemeester en Wethouders van Lelden [herinneren belanghebbenden, dat alle ver- I gunningen tot het hebben van zonnescher- imen met ingang van 1 Januari j.l. zijn inge trokken en dat zij, die tijdig in het bezit trenschen te komen van een nieuwe ver een daartoe strekkend verzoek, zoover dat nog niet heeft plaats gehad, spoedigste moeten indienen. 2971 Leiden, 15 Februari 1928. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden ter algemeene kennis, dat door hen is verleend aan de N.V. „De Courant" en rechtverkrijgenden, het oprichten van een drukkerij in het Hoogewoerd No. 64, kadastraal be- gemeente Leiden, Sectie D. No. 924. Leiden, 15 Februari 1928. 2970 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. DE NIEUWE KANTONRECHTER. I Mr. F. Ligtenberg. griffier aan het kan- berecht te Maastricht, benoemd tot kan- ichter alhier, gelijk gemeld, werd in geboren. Hij studeerde aan de Hooge- lol te Utrecht, waar hij in 1913 promo- de. Nadat genoemde functionaris eerst jaren in een handelsbetrekking was

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1