De slipjacht bij Noordwijkerhout. Een dag van storm, regen en hagel. LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 13 Februari 1928 Derde Blad Ne. 20834 I Doos tegen Verstoppingg i UIT DE OMSTREKEN. 68s1" Jaargang (Tan Mizen uijen verslaggever.? Foto's W. Blevzê, Lelden* Zaterdagmiddag om twee tnir verzamélden de deelnemers aan de slipjacht zich op het terras voor huize „Leeuwenhorst". Onze foto brengt de groep in beeld vlak voor het vertrek naar den start De meute, onder leiding van jhr. Quarles van Ufford wordt aan "het hoofd van den stoet geplaatst. Het was als vanouds....: ah bo de jlipjacht in het najaar van 1926; als bij kü cross in het voorjaar van 1927 pér snelde de „Dodge" met haar pers- fotografen-bemanning aan boord langs t prae-historische wegen, die Leiden met cordwijk-Binnen verbinden, en wéér joeg 5 stormwind in gierende vaart over de kiden, mèt zich voerend een onuitputte- pen voorraad van regen en hagel, die i?mde in je gezicht en je heel dikwijls uitzicht volkomen benam 1 I Als vanouds: slibjacht te Noordwijker- lloch is de belangstelling ons buitenge- |)j meegevallen. Niet alleen verschenen deelnemere waar onder een zestal amazones, aan den start doch ook het aan tal kijkers overtrof verre de verwachtingen en behalve tientallen auto's hebben ook zeer vele fietsers en voetgangers zich be ijverd om den rit van nabij te aanschouwen. De meet vond tegen tweeën plaats voor huize Leeuwenhorst en hoe misten wij toen den glans eener stralende zon op die fraaie jachtrokken en uniformen van rood en groen en grijs en zwart 1 Voorafgegaan door de druk doende en beweeglijke meute, die geleid zou worden door den reserve ritmeester, jhr. Quarles van Ufford, be gaf de kleurige stoet zich stapvoets naai de ongeveer een kilometer verder gelegen plaats waar de rit een aanvang zou nemen. En juist toen ontlastte zich een hagelbui van ongekende kracht, die als een sluier over de velden hing en aan deelnemers en meute zeer hooge eischen heeft gesteld. Het spoor werd half uitgewischt, de scent werd nat en zwaar en onafwijsbaar moest het tempo hier onder lijden. Dc eerste run liep door de weilanden nabij den schuinen weg en den Molenweg, en eenige natte slooten en hekken vormde daar hinder nissen, die voor menigen ruiter aanleiding waren tot sportief genot doch anderen er toe bracht een eindje om te rijden. Bij de Corneliabrug kwam de stoet, waarin wij zelfs eenige ruiters uit het verre Assen ontdekten, weer bijeen. De honden zwom men door het kanaal en op het signaal van den master ging het weer voort in vliegende galop. Ook deze tweede run in de duinen werd beïnvloed door het slechte weer, doch langzamerhand klaarde het op en juist toen, na een lange stapperiode, Westelijk van Djatie Toedjoe, de laatste run in meer begroeid terrein een aanvang nam brak de zon door het uitspansel om het vroolijk gedoe met haar gullen stralen te overgieten. Nu pas kwam de meute vol op in actie en zóó werd de derde run zon der twijfel de beste van deze jacht, die, het slechte weer ten spijt, als volkomen geslaagd kan worden beschouwd. Een enkele buiteling heeft op dezen mid dag de stemming even dreigen te verstoren, maar de gevolgen bleken onbeduidend te zijn. Aan de kill reikte mevr. Gevers de brushes uit, waarna men voorafgegaan door de trompetters van het 6de Regiment Veld-Arlillerie uit Leiden, stapvoets naar „Klein-Leeuwenhorst" ging, waar een tea werd aangeboden en waar de sliknatte ama-, zones en ruiters gelegenheid kregen van de vermoeienissen van dezen mooien rit, waarvoor jhr. Gevers en luit. Mante het parcours hadden, uitgezocht, te bekomen. Tot slot zij nog gemeld, dat onder de deel nemers om. werden opgemerkt generaal Insinger, luit.kolonel Clavereau, luit. kolo nel Kist. uit Leiden, benevens meerdere an dere officieren van het 6e Reg. Veld-Art., de ondervoorzitter der K. N. J. V.. jhr. J. D, II. de Beaufort, en vele andere bestuurde* ren dezer vereeniging. om te keeren, aldus spr., maar bij Job bleef de rechtvaardigheid. De Chr. levensorgani satie is: rechtvaardigheid, heilig en heer lijk. Waar heerlijkheid voorop gaat, daar staat het gebouw scheef. Gerechtvaardigd door God in Christus, daar moet het met ons heen. De levensorganisatie moet opge bouwd zijn op rechtvaardigmaking en hei ligmaking en dan volgt de heerlijkmaking vanzelf. Als we dien regel houden dan kweekt dat beslistheid en onze jonge men- schen kunnen dan met Luther getuigen. „Hier sta ik." Jongen menschen, tast naar steun, want nog nooit heeft iemand tever- geefseh bij Christus aangeklopt. Hierna ging prof. Waterink voor in dank gebed, waarna ds. Meijering eindigde. De kerk was, gezien het slechte weer, goed bezet. Het was voorzeker een mooie en leerzame avond, zoowel voor de jongeren als voor de ouderen. L1SSC. Buraerliike Stand. Geboren: Geertruida Anna, d. v. P. J. Kors en S. Weyers. Hendrika, d. v. A. Koppenaal en T. J. Overweel. Jacoba Barendina, d. v. J. B. Beider en M. de Vries. Cornelia, d. v. C. Vermey en L. A. Rijsdam. Gemeenteraad. Leening ten behoeve van den bonw van 19 arbeiders woningen. Voorz. burgemeester Eenhuis. Aanwezig alle leden. Gebedsformule gelezen en no tulen onveranderd vastgesteld. Tot lid der Commissie tot wering van Schoolverzuim, werd in de plaats van den heer S. P. Halfschepel, die heeft bedankt, met op twee na met algemeene stemmen gekozen de heer J. Kortekaas. Vervolgens wordt op voorstel van B. en W. aan den heer L. v. Lijsel te Haarlem mermeer een perceel bouwterrein, groot 236 25 M2. en aan den heer W. Passchier alhier een perceel groot 7.885 M2. tegen den prijs van f 3.50 p. M2. verkocht, gelegen langs de Julianastraat. Hierna komt aan de orde een voorstel van B. en W. tot het aangaan van een geld- leening groot 55-134,78 gulden voor den bouw van 19 arbeiderswoningen ten behoeve der woningbouwvereeniging „Volksbelang", met de Rijksverzekeringsbank te Amsterdam le gen den koers van 92 en een rente van 4 1/4 pCt. met een annuiteit van 50 jaar. Aldus besloten. In verband daarmede werd besloten tot het verstrekken van een voorschot aan ge noemde bouwvereéniging van 51.000 gulden voor den bouw van 19 arbeiderswoningen. Hierna komt aan de orde een voorstel van B en W. om ieder der landarbeiders Th. Wassenaar, C. Elfering, A. Hoogendoorn. L. Hoogkamer, G. 't Hort, Th. Snaar, J. Dau- dey. C. van der Beek. J. Halfschepel, J. Hoogkamer Hzn., A. Groeneveld, A. Th. Kleyhorst, C. van de Wetering, F. Verdijk, J. L. Hoekstra en J. Noordermeer. allen wo nende te Lisse een stukje grond te verkoo- pen ingevolge de Landarbeiderswet, gele gen tusschen den smallen weg en de Ka naalstraat. tegen den prijs van f 1 p. M2. Weth Warmerdam zegt dat er oorspron kelijk 25 aanvragen waren, maar dat dit teruggebracht is tot 16. omdat niet alle aan vragers in het bezit van eenig geld. of te oud waren en in hoofdzaak wel omdat er geen gronden meer beschikbaar waren, De heer C. Schrama vroeg of het niet mogelijk was, dat de gemeente hypotheek kon verstrekken voor de bouwvakarbeiders, daar deze niet in de termen vielen van de landarbeiderswet. De voorzitter antwoordde ontkennend. De heer A. H. Schrama had liever gezien, dat men hier niet zoo angstvallig was, daar de minister destijds op het oog had, dat landarbeiders zoodoende een bestaan konden vinden, maar dat het van lieverlede een volkshuisvesting was geworden. Het voorstel van B. en W. werd aange nomen. In verband met dat besluit zal aan de landarbeiders Th. Snaar, A. Hoogendoorn en L. Hoogkamer respectievelijk een bedrag van f 3000, f 3200 en f 3300 en aan de an dere genoemden f 3500 worden verstrekt voor de stichting van een plaatsje. Verder werd hieraan nog vastgeknoopt een voorstel van B. en W. om bij het Rijk aan te vragen een bedrag van ten hoogste f55.000 tot uitbetaling van het door land arbeiders bcnoodigd bedrag voor de verkrij ging van plaatsjes. Aldus besloten. De begrooting van het dienstjaar 1927 werd in ontvangsten en uitgaven gewijzigd met een post van f 90 en de begrooting van 1928 met een dito van f 131.000. Van Ged. Staten was ingekomen een mededeeling, dat zij haar goedkeuring ont houden aan de ruiling van grond met den heer Schippers, waarbij was overeenge komen dat deze gronden nimmer meer voor openbare dienst mochten worden bestemd. De heer Schippers heeft inmiddels te' ken nen gegeven met de wijziging genoegen te nemen. De begroofing 1928 van het Burg. Armbestuur sloot met een post van f5619.61 en de rekening van 1927 gaf als ontvang sten aan f 4852.84 en een uitgaven van f 4546.23, alzoo een batig saldo van f 306.61. De heeren A. H. Schrama en Noorland vragen naar een statistiek van de arbeiders hier ter plaatse, volgens vertrek en aan komst, want uit deze statistiek kan blijken of het al dan niet noodzakelijk is. om meer woongelegenheid te scheppen voor arbeiders wordt toegezegd. Van dr. M. de' Graaf was bericht inge komen. dat hij thans toestaat dat de boom in den Heereweg, de groote sta-in-de-weg door de gemeente mag worden gerooid, mits de gemeente hem tegemoet komt in de door hem gemaakte kosten groot f 350.80 Mocht hierover afwijzend worden beschikt dan wordt daarbij door hem verzocht een hekje te plaatsen om de boom voor bescherming. De heer Segers zegt deze zaak te hebben onderzocht en is tot de overtuiging gekomen dat door Dr de Graaf f 578 was uitgegeven, voor den tuin. een en ander in verband met het verplaatsen van het hek. Weth. Warmerdam zegt dat de gemeente daar rechtens een gedeelte aan die kosten moesten bijdragen, daar de gemeente de oorzaak is van deze mededeeling en daar de zaak door dr de Graaf geheel als afgedaan werd beschouwd en de gemeente nu weer op een besluit van vroeger terug komt. Besloten werd de aangelegenheid in han den van een commissie te 9tellen. Van de commissie der Bloemententoon stelling werd dank gebracht voor den beker die beschikbaar was gesteld door de ge meente en van Gr-d Staten een goedkeuring op het besluit t««» aankoop van gronden van Beelen en Warmerdam. Hierna rondvraag. RECLAME. pspün 6Oct. 2804 De heer van Resteren vraagt verbetering van de le Poellaan. Weth. Tromp antwoordt dat dit in de be* grooting van 1928 is opgenomen. Verder zegt de heer van Resteren, dat het muziek maken op Vrijdag langzamerhand een verschrikking wordt voor de bevolking, De voorz. zegt Vrijdags een viertal ver* gunningen uit te geven, de overigen doen het clandestien. Hiertegen wordt echten streng toegezien, en er zijn al verschillende proces-verbalen ingekomen. De heer Noorland wijst nogmaals op den slechten toestand van de smalle zij nabij de Kanaalstraat. Weth. Tromp zegt daar niet veel aan te kunnen doen en denkt er sterk aan de al* daar staande woningen van den heer Bouwman onbewoonbaar te doen verkla ren. Dan eerst kan de toestand daar goed worden. Ook wijst de heer Noorland op het bede* len langs de straat door zeer jeugdige kin* deren. De voorzitter zegt politietoezicht toe. De heer Sobels vraagt of het dagelijkscK bestuur der gemeente, evenals dit Hillegom en Sassenheim hun aandacht al eens hebben besteed, aan het omleggen van het groole verkeer builen de kom der gemeente, De voorz. antwoordt dat het in Sassen heim een Rijkswerk zal zijn. De heer van Resteren 9tippelde een lijn uit, van af den Engel, naar den Achterweg tot bij Dubbelhoven naar den Stationsweg en uitkomende bij de Lisserbrug. Weth. Warmerdam: „En dan over het land van Blokhuis". (Gelach). De heer Kuipers vraagt naar het eigen domsrecht van de Zandsloot, daar de vaar* gelegenheid daar bitter slecht is. De voorz antwoordt dat de sloot voor het grootste deel toebehoort aan graaf J. van Lijnden. Men zal echter Rijnland, met den toe stand der sloot in kennis stellen. Hierop wordt de vergadering gesloten. De winkelbenrs. Het bezoek aan de Winkelbeurs is de eerste dagen verbazend groot. Zgn we wel ingelicht, dan werd ze één dezer dagea bezocht door 1700 betalende bezoekers. Het is er vooral de3 avonds met de verlichting zeer gezellig. Key's theetent biedt een aangenaam zitje. Men ontmoet daar steeds tevreden menschen. Maandag, Dinsdag en Woensdag hebben de bezoekers gratis toegang tot de bloe mententoonstelling, daar deze Zaterdag sluit, maai de bloemen en de versiering blijft in tact tot a.s. Woensdag. De bloemententoonstelling is ook een eer groot succes, want ook daar is de belangstelling groot. Ze is inderdaad een bezoek waard. Men treft er heele nieuw9, voor velen geheel of gedeeltelik onbekende HAARLEMMERMEER. De vereeniging „Vooruit". de gehouden vergadering van de ver- Vooruit"' ter bevordering van de in Haarlemmermeer, werd den penningmeester verslag uitge- van het in 1927 gehouden concours- waaruit bleek, dat dit paarden- een nadeelig saldo heeft opge^ doch dit tekort door de netto-op- van de verloting ruimschoots kon gedekt, zoodat de kas nog sloot met voordeelig saldo van f 63.35. 1 Januari 1928 bedroeg de schuld der bijna f 14.000. bestuursleden werden herkozen de C. Bulk en A. Buurman. Verder op voorstel van het bestuur een finan^ commissie benoemd, bestaande uit de H. F. Bultman, A. C. Schaap en J. werd ditmaal geen tweedaagsch, een ééndaagsch concours op het ge- emeujK sportterrein te organiseeren. In rind met de Olympische Spelen zal over datum later een beslissing worden ge- Den. - Terwijl men bezig was met het lossen fen in de Ringvaart nabij den Vijfhui- alhier liggend vaartuig en daartoe Nik maakte van een op het schip ge- uste kraan, schoot plotseling de groote "en schijf van deze hijschmachine los. -1-jarige L. B., die er onder stond, werd |oet zware stuk ijzer, dat naar beneden j'e en rakelings langs zijn hoofd ging, ge- 'Éo op een zijner handen, die gedeelte- verpletterd werd. Hij werd direct per oaar zijn woning gebracht en onder ^kundige behandeling gesteld. HILLEGOM. Burgerlijke Stand. dertrouwd: D. Heesman en A. Raven- H'Jouwd- J. H. Ruigrok en A. Jansen. R der Kaap en J. Hilverda. J. M. J. R en M. J. Lommerse. Fallen: S. HijzelendoornOosterom d. [RmermanMuis d. H. G. Hopman Voors d. 'gleden: A. C. Booter wed. van Th. f leghorn 68 j. D de Jong m. 83 j. KATWIJK. Burgerlijke Stand. Mren: Wilhelmina dochter van J. Guijt Van Duijn. Maarten zoon van M. Ifo D. van Dijk. Neeltje dochter van J'^kenberg en D. Schaap. Nicolaas J van Beelen en A. van Duijn. Jij]e dochter van A. Zwaan en Cl. van "i Maartje dochter van D. Plug schaap Helena, dochter van J. van 1 le' en L. Barnhoorn. (Wk ^aartje Souverijn, oud 9 we- t Jfr van R Souverijn en G. de [.""Klaas van Beelen, oud 78 j., echt- an T de Jong .KATWIJK aan den rijn. L akdnk over „Jeugd en beslistheid". '?av°nd hielc" prof. Waterink. hoog- it '1^ Vrije Universiteit te Amster- I ^taoodiging van de Geref. Jonge- lingsvereeniging, een rede over „Jeugd en beslistheid". Door ds. Meijering, eere-voorziller van ge noemde Vereeniging, werd de bijeenkomst op gebruikelijke wijze geopend, waarbij Z.- Eenv. allen hartelijk welkom riep. Prof. Waterink, het woord verkrijgende, begon allereerst eenige algemeene trekken te geven van zijn door hem te behandelen onderwerp. De jeugd, aldus spr., moet ons brengen beslistheid. Het is voor een jong mensch zoo moeilijk om tot beslistheid te komen. Het is God, die het wonder brengt, ook in het leven van de jonge menschen. Als wij over jonge menschen denken, dan is het eigenaardig, dat wij er zoo weinig van kennen. We moeten wel beseffen, dat een kind geen groot mensch in het klein is. In de oefening van den geest ligt het geheim van een kind. Na den zesjarigen leeftijd be gint een kind pas de buitenwereld le be zien. Het krijgt dan indrukken wat die buitenwereld is. 'Straks op 12 a 13-jarigen leeftijd gaat de deur open van de betere dingen. Er is in het leven van die jonge menschen een wisselen, met het eene been willen ze groot zijn en met het andere nog vaak kind. De jeugd, die ik bedoel is die van de late lente, die in den voorzomer, waar van men spreekt van een begin van een vrucht. God geeft bij dien leeftijd nog geen rijpe vrucht. Wel vrucht, maar is nog zuur. Zooals het leven was in de middeleeuwen, zoo moeten we ook onze jonge menschen zien. In de middeleeuwen was er de groole worsteling, zoo is ook het leven van de jonge menschen. Dan is het weer eens naar den kant van de wereld, dan weer zien we be slistheid. We moeten onze jonge menschen leeren verstaan. Er ontbreekt een rem, maar ook de kracht Het is geen schande als onze jongens nog zoo echt kind willen zijn. Ook bij het opkomen van een volk zien we veel romantiek en vertwijfeling, hetgeen we ook weer terug vinden bij onze jonge menschen. Jongens kunnen zoo echt romantisch zijn. Ze willen niet gelooven of ze moeten het eerst zien. Tusschen koppigheid en beslist heid bestaat een groot verschil. Koppigheid zoekt geen beginsel, maar zichzelf. Beslist heid leeft; koppigheid is dood. Koppigheid i3 zelfhandhaving, maar beslistheid is begin sel. Hoe moet in het leven van onze jonge menschen de beslistheid actief worden? Als ge twee dingen bij elkaar wilt brengen moet ge een aanknoopingspunt zoeken. Bij onze jonge menschen is leven vastheid en dat is het aanknoopingspunt. Zelfs in onzen tijd van slappe opvoeding, vragen onze jonge menschen naar vastheid. Onze jonge men schen hebben behoefte aan omlijning. Is het niet eigenaardig dat onze jonge man nen getrokken worden naar de beslistheid? Maar hun houding wordt niet altijd ver staan als een zoeken naar beslistheid. We moeten hen begrijpen, want begrepen wor den geeft band. Ouders ge moet uw kinderen leeren begrijpen. Als zij naar beslistheid staan dan is dat genade. Spr. toonde daarna met vele voorbeelden aan wat geloof is. Dat is een volkomen vertrouwen. De beslistheid wordt geboren uit het wonder Het water, dat wij in de vaten gieten moet worden ver anderd in wijn. die versterkt en verkwikt. Na den tusschenzang van Ps. 27 7 be sprak spr. de Chr levensorganisatie, waar bij hij Job als voorbeeld stelde Bij Job was het ten eerste oprecht en vroom, ten tweede Godvreezend en wijkende van hpt kwade en ten derde was bij rijk. Satan trachtte dit

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 9