|De Grijze Dame 68"° JAARGANG MAANDAG 13 FEBRUARI 1928 No. 20834 I Dit nommer bestaat alt DRIE Bladen EERSTE BLAD. STADSNIEUWS. VISSCHERIJ-BERICHTEN. Het voornaamste nieuws van heden. BUITENLAND. FEUILLETON. LEIDSCH DAGBLAD DfVGBLAD VOOR LEIOEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER AD VERTENTIEN 80 Cte. per regel voor advertentien uit Leiden en plaatsen waar agentschappen ran ons Blad gevestigd lijn Voor alle andere advertentiên 35 Cts. per regeL Kleine Advertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers roor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- cn Girodienst »'o. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.36, per week '10.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 2.35 portokosten. LORENTZ. Woensdag J.I., bjj den aanvang der natnur- ide-les van elk' der bedde Ve klassen |rcn de EL B. S. heeft dr. Persant Snoep rot Lorentz herdacht. Speciaal wees hjj hierbij op den .asnbrekenden arbeid op het gebied der Eloctriciteit, m het bijzonder zijn werk in ike de atomistische opvatting daarvan. ONDEROFFICIERSVER. „ONS BELANG". Volgende motie is aangenomen: De afdeeling Leiden van de Onderofficiers- ïreeniging „Ons Belang", in vergadering [fcijoer op Vrijdag 10 Februari 1928; gehoord de besprekingen over de in te roeren Capitulantenwet; van oordeel, dat invoering van die Wet meste gevolgen met zich zal brengen, zoo vel voor het leger als voor den capitulant overtuigd, dat niet of slechts in de verre ikomst en dan nog geringe bezuiniging invoering van die Wet zal worden zrkregen; concludeert, dat die Wet nadeelig zal dijken voor het Land, het leger en de xlerofficierspositie in het bijzonder; Besluit deze motie ter kennis te brengen i de Tweede Kamer der Staten-Generaal, Hoofdbestuur en de plaatselijke Pers, met verzoek aan de leden der Staten-Gene- om de Wet te verwerpen; m gaat over tot de orde van den dag. WINTERUITVOERING „ORPHEUS" „Orpheus" is een van de oudste burger luie kg ezelschappen in onze Sleutelstad; de oprichting in 1901 heeft zjj zich de sympathie van talloos vele stadge- »te. mogen verheugen. En terecht, want bij iedere voorberei Ung ons weer de degelijke voorbereiding, tosarvan elk muzieknummer getuigt; bemer- cen we hoe ieder lid van het ensemble zich >eijvert om het geheel zoo goed mogelijk doen slagen. Die heilige wil, die doet prettig aan eD fcarom hebben we zij het ook mee [opeengeklemde lippen gejubeld, toen het [rOrpheus"-bestnur besloot om voor het eerst jaren weer eens een winter uitvoering geven. Er waren evenwel meerderen, die er zoo ;rer dachten, getuige de drukke opkomst Zaterdagavond in „Zomerzorg", en wie in 'ebreke bleef deze uitvoering te bezoeken, heeft ook ditmaal groot ongelijk gehad. Wat „Orpheus" onder de rustige doch ffceltemin bezielende leiding van den heer |J. Vink ten gehoore bracht, was het aan- 'hooreu overwaard. Denken we slechts aan |het Ballet égyptien van A. Luigini, aan ^9 ouverture „Morning, noon and night in Vienna", van F. v. Suppé, en dan Strauss' „Geschichten aus dem Wienerwald", *n paar kleine foutjes in de inleiding daar laten. Van harte hopen we dan ook, dat hetgeen de voorzitter, de heer J. Brouwer in zijn openingswoord zeide te wenschen, n.L dat deze avond er toe zou mogen bijdragen, dat aan het einde der uitvoering velen zich zouden gedrongen gevoelen zich al3 lid of begunstiger op te geven, waardoor wellicht de financieele bezwaren, verbonden aan het geven van een winteruitvoering, voorgoed opgeheven zouden zijn, in vervulling moge gaan. Maar niet alleen instumentaal viel er veel te genieten; daar was in de eerste plaats mevr. J. ZwanenburgVolker, die voor en na de pauze een tweetal liedjes zong, op de piano begeleid door den heer D. van Wouw. Vooral het laatste nummer „Wiege liedje" van Cor Panton, klonk heel mooi. En dan was er de heer C. J. Helleman in zjjn répertoire, die dezen avond al heel bijzonder goed op dreef was en met zjjn geestige voordrachten en liedjes een uit bundig succes oogstte. En last not least: een kwartetwedstrrjd, waarin vijf kwartetten elkander de zege betwistten. Veel liepen de prestaties der musici niet uiteen, zoodat het de jury, be: staande uit de heeren J. Vink, J. Noordanus en Kroon, niet gemakkelijk gemaakt werd. Overwinnaar werd ten siotte kwartet B met „Ave Verum" van Mozart, 41 pnt.; 2. kwartet C met „Die Kapelle" van Kreizer, 40 pnt.; 3. kwartet A met „Schafers Sonn- tagslied" van Kreuzer, 38 pnt.; 4. kwartet D met „Der Jager Abschied" van Mendels- scHl, 3' pnt.; 5. kwartet E met „Traümerei" van Schumann, 33 pnt. 0 Het publiek kende aan deze kwartetten in dezelfde volgorde respectievelijk 47, 17, 25, 28 en 25 punten toe. De heer S. Meerburg, wiens beoordeeling blijkens zijn stembiljet het meest overeen kwam met die der jury (de 1ste, 2de en 4de prijs waren gelijk toegekend), mocht voor die prestatie een fraai klokje in ont vangst nemen. Dc prijzen bestonden uit: 1ste prijs: 4 fl. wjjn plus 1 fl. als publieksprijs; 2de prijs: vier thermometers; 3de prijs: vier kistjes sigaren; 4de prijs: 2 fl. wijn; 5de prijs. 1 fl. wijn. Do uitstekend geslaagde avond werd be sloten met „een gezellig bal" of vond u 't soms niet gezellig, mijnheer Helleman? dat tot diep in den nacht duurde en waarbij '»The Jolly Double Six-band" voor goede dansmuziek zorgde. TOONEELUITVOERING „D. V. V." Zaterdagavond heeft de tooneelvereeniging „Door Vriendschap Vereenigd" in de concert zaal van café „l'Union" haar 12de uitvoering gegeven. Te ruim 8 uur opende de voorzitter, de heer P. Galjaard, deze uitvoering, waarna dadelijk werd aangevangen met het tooneel- stuk „Arie's Offer", 6otiaal drama in 3 bediijven, door Frits van Duinen. Dit tooneel- stuk werd door „D.V.V." op keurig9 wijze over het voetlicht gebracht. De rollen waren uitstekend verdeeld, terwijl het vlot werd afgewerkt. We gelooven dan ook, dat de aanwezigen volop genoten hebben en den gang naar „Union" niet hebben betreurd, D.V.V. heeft in dit tooneelstuk laten zien, dal zij goede krachten bezit en de aan wezigen hebben blijk gegeven het goede spel te waardeeren, daar er vele malen gehaald moest worden en er bij het bestuur reeds van vele zijden het verzoek binnen kwam, <£t tooneelstuk nogmaals op te voeren. We hopen voor de verzoekers, dat D.V.V. daaraan gehoor zal willen geven. Een genoeglijk bal onder leiding van den beei M. J. Koet, sloot dezen voor D.V.V. goed geslaagden avond. LEIDSCH HARMONIE-GEZELSCHAP „DE POST Met medewerking van het tooneelgezel- schap P. C. L. en The Havanna Band gaf „De Post" Zaterdagavond in De Graanbeurs een uitvoering. De zaal was tot in alle hoekjes bezet, toen de openingsmarsch weerklonk en uit het krachtig applaus viel wel op te maken, dat het publiek de geboden kunst van dit kranige harmoniegezelschap wist te waar deeren. Na het spelen van den openingsmarsch, betrad de voorzitter der vereeniging het podium. Hij heette de aanwezigen hartelijk welkom en gewaagde van den bloei van de Vereeniging, die thans 57 leden telt. Spr. deelde vervolgens mede, dat op 20 dezer in de Gehoorzaal een uitvoering zal worden gegeven, die per radio wordt uitgezonden. Zich richtende tot den oud-voorzilter, den heer Metselaar, schetste spr. diens groote verdiensten en bood hem een foto van het korps aan als blijk van waardeering. De heer M. aanvaardde dit geschenk dankbaar. Ook den directeur werd daarop hulde ge bracht Opnieuw liet „De Post" zich vervolgens hooren en speelde eenige fraaie nummers op zeer verdienstelijke wijze. Vooral het overbekende „Dichter und Bauer" en de marsch van Blankenberg „Mein Regiment" oogstten zeer veel bijval en werden dan ook zeer correct gespeeld. Zoo kwam na een extra-nummertje de pauze. P. C. en L., afd. Tooneel, heeft het ver dere gedeelte van den in alle opzichten ge slaagden avond opgeluisterd door de uit voering van een paar aardige kluchten. Nog zij vermeld dit door een kwartet van „De Post"' nog 3 nummers len gehoore werden gebracht en dat een begunstiger van „De Post" in de pauze gelegenheid gaf een comité te vormen voor de viering van het vierde lustrum van de vereeniging, die in 1929 valt. Een geanimeerd bal besloot deze prach tige uilvoering. De toestand der slachtoffers van den ernstigen binnenbrand in een bovenwoning aan de Lammermarkt, is naar omstandig heden nogal bevredigend. De vrouw. mej. GaljaardEduard. die in het Elizabetli- gesticht werd verpleegd, is daaruit ontsla gen en is weer in staat haar huishouding te doen; de twee kinderen verblijven nog altijd in het Academisch Ziekenhuis. Het knaapje van vier jaar gaat goed vooruit, het zesjarig meisje minder, hoewel ook bij haar levensgevaar schijnt geweken. Zondagmorgen is prof. Einstein met den trein van 8.57 van hier via Utrecht naar Berlijn vertrokken. De door den heer C. L. van Balen, uit Amsterdam, te geven inleiding over „De be teekenis van het onderwas in de electro- techniek" en de daaropvolgende proefles nan kinderen van het 6e leerjaar van de Leidsehe school, zal evenals de uiteenzetting door den heer Teldera van „de beteekenis der paedagogische campagne" en de vertooning van de film „Van kolen tot electriciteit" worden gehouden in de Stadsgehoorzaal op 9 Maart. De heer Van Balen spreekt om 10 uur, de heer Telders om 2 uur. De heer A. C. Roaemeier, alhier, is dit jaar weder in aanmerking gekomen voor de Koninklijke subsidie voor talentvolle kunstschilders. Wij herinneren er nog aan dat mor genavond dr. M. D. Horst, lid van het be stuur der Ver. voor Misvormden, zal spreken bij de film die in den foyer van de Stadsge hoorzaal wordt vertoond als propaganda voor het fraaie werk dat deze vereeniging zich voorstelt te verrichten met den bouw van een kliniek voor lichamelijk gebrekki- gen en misvormden alhier Een bezoek aan dezen voordrachtavond bevelen wij gaarne aan. Zondagmorgen kwart voor zes ont stond kortsluiting in de tramleiding op de Blauwpoortsbrug. Het euvel was spoedig verholpen. Uit het Rijn- en Schiekanaal ls een ijzeren platboomschuit die zinkende was, op- gevischt. Zaterdag hebben jongens een brandje gemaakt in de Cobethstraat, waar zij wat planken, toebehoorend aan den aannemer W. K. in brand staken. Een agent van po litie heeft het vuur gebluscht. Het bestuur van „Nut en Vermaak" verzoekt ons de aandacht te willen vesti gen op de schitterende collectie prijzen voor het a.s. Zaterdagavond te houden Carna valsfeest, welke keurcollectie vanaf heden is te bezichtigen in de etalages van den heer M. A. Susan, Apothekersdijk 20. In de Stedelijke Werkinrichting rijn opgenomen: Dalem: Volw. pers. Kinderen Totaal 6 Februari 42 1 43 7 43 1 41 S 42 1 43 9 43 1 *44 10 42 I "43 11 41 1 42 DMUIDEN, 13 Febr. VISCHPRIJZEN. Tarbot per K.G. f2.802.10. Tongen f 2.50—1.60. Griet per kist van 50 K.G. f 67 29. Groote Schol f 2924. Middelschol f 3324. Zetschol f 4128. Kleine Schol f36—11. Bot f9—O. Schar f 16—7. Tong schar f 5046. Ruggen per 20 stuks f 32 16. Vleeten per stuk f 3.50—1.50. Pieterman en Poontjes per kist van 50 K.G. f 1818. Groote Schelvisoh f 4838. Middel Schelv. f 4231. Klemmiddel Schelv. f 279. Ka beljauw p. kist van 125 K.G. f3722. Gul len p. kist van 50 K.G. f 1511. Lengen per stuk f 21.50. Heilbot per K.G. f 2.10 1.30. Wijting per kist van 50 K.G. f 74. Koolvisch per 6tuk f 1.200.40. Aangekomen 31 stoomtrawlers en de log gers KW 22, met f 492, KW 163, met f 675 besomming. BINNENLAND. Een snelle reis van een K.L.M.-vliegtuig van Londen naar Rotterdam, (Binnenland, 2de Blad). De gevolgen van den itorm. (Gemengd, 2de Blad). Doodelijk ongeluk met een mitrailleur to Bndel. (Gemengd, 2de Blad.) De slipjacht der Kon. Ned. Jachtvereeni- ging te Noordwijkerhoni (3de Blad). Bij de wedstrijden in het hardrijden op schaatsen te St. Moritz eindigden Thnnberg en Evensen voor de eerste plaats in den zelfden tijd. (Sport, 1ste Blad). BUITENLAND. De Dnitsche Volkspartij handhaaft haat standpunt inzake de Schoolwet (Buitem. Ie Blad). Rede van Poincaré in den Elzas. (Buiten land le Bad). Noodlottig mijnongelnk in Engeland. (Buitenland le Blad). In Amerika stelt Hoover rich candidaat voor het presidentschap. (TeL, le Bad). VAN HET VATICAAN. Ter gelegenheid van den zesden verjaardag van de troonsbestijging van Z. H. de Paus Pius XI werd gistermorgen in de Sixtijn- sche kapel een feestelijke Pontificale Mis gecelebreerd. Hieraan namen behalve Z. H, de Paus, de kardinalen en de hooge geeste lijkheid ook de bij den Heiligen Stoel ge accrediteerde diplomatieke vertegenwoordi gers en de thans te Rome verblijvende Ko ning van Zweden deel. PAUS PIUS XI. Uit het Engelsch van HENRY SETON MERRIMAN. |15) (Het meisje wendde haar hoofd om en js^nd op den stoel, met een glimlach en leen zekere gratie, die een onbestemd ver ijlen wekte tegelijk met het avondtoilet j* zijn aangenomen. Een oogenblik staarde I ti u ^aar aan Z€er vei*bassd. Toen boog hij 1P echtig en barstte zij in een vroolijk I wchen uit luie/?"6 erapp*g'" ™ep zi3 «Ken je mij I 'if66 ee e®n'" antivoordde hij, en trachtte tri k6 Minneren. Want op zijn pa9sa- ■K'rsboot kruiste menig man en menige pad in den loop van het jaar. ri^,.een.coc*uet lachje kwam zij nader en vile on^er gaslicht, hem ïn- ^.afr nauwkeurig op nemen, van zichzelf, vol vertrouwen in haar 'aaister. .klein, kaarsrecht, met een bijzon keid ?uding van het hoofd, die op beslist en duiden. of mogelijk, slechts te L.en. moest geven, dat zij naar waarde atwenschte te worden. Haar haar, on- siazelw gekapt, had de kleur van een ian^" or?j- Zij noemde het blond. Haar vij- |^eQkenwenhen aan slangen deed jfcnt vin r °.°&en hadden een donkere "kmi. h asc^gr^s naar het lichtbruine hel- aaj mond was bewegelijk, met dunne lippen en een hoekje het linker vol uitdrukking. Op- dit oogenblik stond het brutaal-vragend. Sommige menschen von den dat zij vee' uitdrukking in haar gezicht had, maar sommige menschen zijn zeld zaam oppervlakkig in hun manier van gade slaan. Het kleine, fijnbesneden gezicht was werkelijk niet in staat eenig gevoel weer le geven. Het lag alles in den mond. in het linkerhoekje. „Welnu?" zeide zij, en Luke's verbazing ging langzaam over in bewondering. „Ik geef het op," zeide hij. Met voorgewende verontwaardiging haal de zij haar schouders op. „Je bent niet beleefd," zeide zij, met een blik op zijn krachtige persoon, die verzach tende omstandigheden voor hem scheen te pleiten. „Ik moet zeggen, dat je niet beleefd bent, Luke Ik denk. dat ik het je niet ver tel. Nog vernederender zou het zijn. te hoo ren, dat je zelfs mijn bestaan vergeten was.'' „Je kunt toch Agatha niet zijn I" riep hij uit „Kan ik dat niet? Toevallig ben ik Aga tha Ingham-Baker met uw verlof!" Zij maakte een diepe buiging voor hem en ging met sierlijken zwaai naar den schoorsteenmantel, waardoor zij hem de ge legenheid gaf haar keurig zittend toilet te bewonderen Met een arm op den schoor steenmantel geleund, keek zij over haar schouder naar hem, met een bevestigend, zelfbewust knikje „Ik zou wel eens willen weten, waarom ik Agatha niet kan zijn vroeg zij. met die bitse behaagzucht sommige vrouwen eigen en die tot hel uilen van zooveel nonsens en tot het brouwen van zooveel kwaads aan leiding cepft. „Ik had nooit gedacht" begon hij. „Ja?" Hij lachte en weigerde voort te gaan, of schoon zij hem den weg zeer zeker gemak kelijk maakte. „Inderdaad," zeide zij tartend, „je bent teleurgesteld. Je had nooit verwacht mij als zulk een afschuwelijk" „Je weet. dat dit niet zoo is," viel hij haar in de rede en zijn sombere oogen flikker den. „Niet nu," zei ze bedaard, terwijl zij naar de deur keek. ..Ik hoor mrs. Harrington de trap afkomen. Vertel het mij later." Luke draaide op zijn hak rond en be groette mrs. Harrington met een heel vrien delijk lachje, dat niet zoozeer voor haar, dan wel voor het meisje achter hem, bedoeld was. Fitz was al twee jaar weg. De vredes voorstellen, waarmee mrs Harrington nu tot Luke Wam, vloeiden voort uit louter egoïsme, de kenmerkende eigenschap door geheel haar leven. Zij had meer dan genoeg van het onderdanig gezelschap van men schen als de Ingham Bakers, die zij in haar gedachte onder de parasieten rangschikte. Er komt in het leven van menige rijke, on buigzame vrouw dikwijls plotseling een tijd van vermoeidheid. Hun eigen macht ver veelt hun Zij walgen van tyrannie. Vurig verlangde mrs Harrington er naar ook eens te worden gedwarsboomd, door iemand, sterker dan zijzelf De Fitz Henry's hadden zelfs in hun jeugd door hun stoere onaf hankelijkheid. en door dat eenvoudig zelf bewust optreden den zeeman eigen een snaar geraakt in het hart van deze eenzame vrouw, die voor geen laagkruiperige vingers wilde trillen. Zij had Luke laten komen, omdat Fitz weg was Zij wilde gedwarsboomd Zelfs zou zij willen, dat men den baas over haar speelde. En ook leefde in haar een hevig verlangen naar de slem, het oprecht gebaar en dat hartelijk mannelijke van hem, wiens tehuis op zee is. Toen Luke haar begroette met dien zeld- zamen glimlach op zijn gezicht, geleek hij merkwaardig veel op Fitz. Hij was goed ge kleed. Er bestond niet den minsten twijfel, dat hij een heer was. Neen, meer zelfs, hij zag er gedistingeerd uit En bovenal, hij gedroeg zich als een zeeman. Dus kwam de verzoening plotseling en daarom volkomen. Wil een verzoening volkomen zijn, dan moet zij plotseling zijn. Het is een te teer iels om aanraking te kunnen verdragen. Luke was gekomen met het plan om le ver vloeken Nu had hij een gevoel als bleef hij om te zegenen. Hij was vroolijk en opge wekt. begroette mrs. Ingham-Baker als een oude vriendin, en herstelde daardoor merk baar het geestelijk evenwicht van genoemde dame. Zij had deze ontmoeting trachten te voorkomen, omdat zij het niet eerlijk tegen over Fitz meende Maar nu merkte zij den blik van goedkeuring, waarmede mrs. Harrington's doordringende oogen op den jongen zeeman rustten, en ietwat in het oog- loopend. trachtte zij door wenkbrauwfron sen en veelbeteekenende knikjes, de atten tie van haar dochter Agatha te trekken. Haar gehoorzame dochter sloeg hier echter geen acht op. Mrs. Harrington keek ongeduldig naar de klok. „Die lompe graaf is laat," zeide zij. „Komt graaf de Lloseta?" vroeg mrs. Ingharn-Baker gretig Van het strikt onpar tijdig standpunt eener moeder was zij over tuigd. daf de graaf Agatha bewonderde. „Ja." antwoordde mrs. Harrington, met cynischen glimlach. En, zonder op het sarcasme acht te slaan, was mrs. Ingham-Baker reeds bezig. Aga tha's toilet aan een volledig onderzoek te onderwerpen. Zij liep de kamer door en ver beterde voorzichtig, de een of andere mi croscopische wanordelijkheid van het, op slangen gelijkend haar. Met een laalsten blik van boven naar beneden, kruiste zij haar handen in haar schoot en keek met voldoening naar de deur. De graaf trad binnen en stelde de ver wachtingen blijkbaar in mrs Ingham-Ba ker's moederhart gekoesterd, bitter teleur. Hij zette zich niet in postuur, of bedekte zijn verblinde oogen. toen die op Agatha rust ten. Hij kwam eenvoudig nader met zijn ernstigsten glimlach, en uitte de gebruike lijke. beleefde gelegenheidspharases. Mrs. Ingham-Baker was uiterst lieftallig bij haar begroeting van den graaf, wat door de gast vrouw met een zonderling lachje werd op gemerkt. Aan tafel zat mrs. Ingham-Baker tegen over den graaf, die gepreoccupeerd en eenigszins afgetrokken scheen Haar aan dacht was verdeeld tusschen een bij voor baat apprecieeren van mrs. Harrington's kok en een duidelijke bewondering voor haar eigen dochter „Agatha had juist gezegd," bemerkte de corpulente dame. tusschen de kapjes der kaarsen glurend, .dal wij graaf de Lloseta in zulk een langen tijd niet gezien hadden. Was dal niel gisteren, lieve?" Agatha stemde toe. „Het verlies antwoordde de graaf, „was aan mijn zijde Maar het is meer dan goed gemaakt door hef bericht, dat mijü korte afwezigheid werd opgemerkt Ik ben bui tenslands geweest." (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1