UIT RUSLAND. INDISCHE KRONIEK Pijn in rug en lendenen K loosterbalsem VOOR DE HUISVROUW. DE FONDSENMARKT. (Nadruk verboden). HET OEKRAJINISCHE VRAAGSTUK. Onder de vele vraagstukken, die de wereldoorlog naar voren heeft geschoven en waarvan de oplossing later tot interna tionale verwikkelingen kan leiden, neemt het Oekrajinische vraagstuk een zeer be langrijke Diaals in. In West-Europa, ook in Nederland, weet men weinig van dat vraag stuk af en geeft men zich geen rekenschap van de gevaren, die het in zich bergt. Wij willen daarom een kort overzicht van het vraagsluk geven. De Oekrajiniëre of Klein-Russen zijn een van de drie stammen, waaruit het Russische volk bestaat (Grool-Russen. Klein-Russen of Oekrajiniërs en Wit-Russen). Hun taal ver toont bepaalde alwijkingen van hel oflicieele Russisch, ofschoon de verschillen minder groot ?ün dan lusschen hel Limburgse!) en het Hollandsch. het Duitsch in Zwitserland en dat in Pruisen hel Engelsch in Engeland en in Amerika enz De Oekrajine (hel is een nieuw woord, dat in vroegere eeuwen onbe kend was) was de bakermat van de Russi sche beschaving; haar hoofdstad. Kiejew, was de eerste Russische rijkshoofdstad, de zele] van de Russische grootvorsten (een grootvorst sneelde in Rusland een rol ana loog aan die van den keizer in Middel- eeuwsch Duitschland). Later verplaatste Zich het centrum naar het Noorden, en Zuid- Rusland werd verwoest door de Tartaarsche horden en vrijwel geheel ontvolkt. Het land werd veroverd door de Lithauers. die hel op hun beurt moesten afs'aan aan de Polen. Eenige eeuwen waren beide stammen de Groot-Russen en de Klein-Russen. van elkaar gescheiden; de Groot-Ruseen vorm den een staat, die langzamorhand alle Rus sische stammen vereenigde. terwijl de Klein- Russen en Wit-Russen onder het Poolsche juk zuchtten. Toen Rusland zoo machtig werd. dat het Klain-Rusland weer kon heroveren, waren de verschillen in beschaving, levensopvat ting, levenswijze en taal lusschen deze twee gedeelten van het Russische volk tame lijk groot. Langzamerhand werd dal verschil echter steeds kleiner. Had het czarislische regime gezorgd voor voldoende scholen dan was de kloof, die de eeuwen van scheiding deod ontslaan, overbrugd geweest. De cza rislische regeering zorgde echter niet voor scholen en hel aaneengroeien van de twee stammen ging langzaam. Hoe het ook zij. het Oekrajinische nationalisme was vóór den oorlog bekend alleen onder een zeor kleine groep inlellectueelen; de boeren ba- schouwden zich zelf als Russen en zouden ten zeerste verbaasd zijn als iemand hun had gezed. dal zij geen Russen waren. De Oekrajinische bladen werden niet gelezen en konden beslaan alleen dank zij den sieun van welgestelde voorstanders van do Oekra jinische taal. Te Kiejew het hart van de Oekrajine. verschenen eenige groole Russi sche dagbladen en slechts één klein Oekra- jinisch blaadje, dat geen lezers had. Te Oharkow de tegenwoordige hoofdstad van de Oekrajinische sovjet-republiek, versche nen vroeger eenige Russische dagbladen en geen enkel Oekrajinisch blad enz Tijdens de revolutie hebben de Oekrajini sche nationalisten gepongi een onafhanke- lijken Oekrajinisohen staat te s'iehlen. maar zoodra de Duitschers waren gedwongen de Oekrajine le ontruimen, moesten ook de Oekrajinische nationalisten hol land ver laten de KItin-Russische boeren begrepeg hun stroven niet. De bolsjewiki hebben het land veroverd, waarbij zij niet zoo zeer tegen de operelteachlige Oekrajinische legers van Peltjoera c.s. moesten vechten als tegen de Russische witte legere, die voor een ondeelbaar Rusland vochten. In het begin waren de bolsjewiki tegen hel Oekrajinische nationalisme en de Tsie- Ka schoot iedereen neer, die verdacht werd van liefde voor de Oekrajinische bescha ving. Later veranderde Lenin van meening. Hij begreep, dal hij door het plaatselijk patriottisme aan te wakkeren, overal bond- genooten kon winnen, die hem zouden steu nen bij het onderdrukken van de opstan dige beweging in eigenlijk Rusland. Hij wijzigde loen zijn poliliok en werd voor stander van 'n ver doorgevoerd federalisme. De nationale minderheden werden gesteund, hun laJen werden de bes uurstalen. Het Russisch werd op kunstmatige wijze overal verdrongen en vervangen door de plaatse lijks talen en dialccleu; er ontstonden on telbare .republieken" en de kosten van al deze regeeringen werden gestapeld op de schouders van de Russische boeren Ook hel Oekrajinische nationalisme wordl sinds dien ondorstound. De bevolking wordl ga- dwongen hel Oekrajinisch (een kunstmatige taal. die de bevolkina in Zuid-Rusland niet kent) te leeren. de ambtenaren en ingenieurs zijn verplicht deze laai te gebruiken, de hoogleeraren moeien in deze laai doceeren. liet komt vaak voor. dal en rogeeringsbureau een man in dienst houdt, wiens eenige ver dienste ie. dat hij bel Oekrajinisch kent en alle stukken in die taal vertaalt. De bevol king wordt gedwongen Oekrajinische bladen la lezen (juister gezegd- er zich op te abon- neeren). Op deze wijze wordt een kunst matige kloof guschapun luschen de twee groepen van het Russische volk. Lukl het den bolsjewiki zich lang te handhaven, dan zal de nationale Russische regeering. die na hun ineenstorting het land zal besturen, veel moeilijkheden hebben te overwinnen. Een gedeelte van de Oekrajinische natio nalisten heeft zich tot het communisme be keerd en oekrajiniseert nu gewapenderhand hel tand Er zijn echler Oekrajinische naiio nalislen. die het communisme zoo verfoei den. dal dit voor hen onmogelijk was. Zij vluchtten naar het buitenland en voeren in de verschillende hoofdsteden propaganda voor hun ideaal; de sliehling van een Oekrajihtsche slaat. Hun „regeering' (want zij hebben een regiering gevormd', onderhoudt betrekkingen met Polen Enge land en andere tandpn, die belang hebben bij hel bestaan van om-enigheid in Rus land. De „minister van builenlandsche za ken" van deze ..regeering" ontvangt van verschillende buitenlandcche regeeringen subsidies en belooft een opstand in Klein Rusland voor te bereiden. De agenten van deze „regeering" voeren geheimzinnige on derhandelingen met Poolsche, Engelsche, Duilsche en Fransche politici; er vinden conferenties plaats, waar de Oekrajinische diplomaten, den buitenlanders alle mogelijke concessies belooven, als zij maar in staal gesteld worden, de Oekrajine in hun machl i te krijgen Van de oprichting van een wer kelijk unafhankelijken staal kan daarbij na tuurlijk geen sprake zijn De builenlandsche „vrienden" welen, dat die diplomalen nie mand vertegenwoordigen, maar tijdens eeu conlrarevolulie zou hel wellicht mogelijk zijn hel vruchlbare Zuid-Rueiand te bezet ten en tot een vazal-staat te maken, zich beroepende op de onderhandelingen met de „Oekrajinische regeering'". De belangen van de verschillende Euro- peesche slalen komen echler daarbij in bot eing met elkaar Duitschland hoopl in Zuid- Rusland een compensatie te vinden voor de verloren kolonies. Zou hel Duitschland luk ken Zuid-Rusland tol een Duitschen vazal- slaat te maken, dan wordt het Duitsche rijk machtiger dan ooit. Polen hoopl Klein- Rusland tot een zijner provincies Ie maken en zoo een Zwarle-Zee-mogendheid te wor- Oen. Engeland droomt er van Odessa en de Krim-havens lot bases voor zijn vloot 'e maken Frankrijk koestert weer andere plannen. Dit kan tot veel verwikkelingen leiden, indien de ineenstorting van het bolsjewistische regime werkelijk gepaard zou gaan mei een hevige worsteling in Rus land (hetgeen overigens niet waarschijn lijk is). Er zijn reeds twee candidatcn voor den Oekrajinische troon De eerste candidaat is da vroegere helman, de man. dien de Duit schers na de bolsjewistische revolutie aai hel hoofd van de door hen bezetle Oekrajine hadden geplaatsl. Deze helman voert nu onderhandelingen met verschillende hoven en wordt door sommigen als de toekom stige koning van Klein-Rusland beschouwd Hij heeft echter een concurrent, n 1. een der ex-aartshertogen van Oostenrijk, die een lijd lang als candidaat voor den troon te Kiejew werd beschouwd. Om zich bij zijn loekomslige Klein Russisrhp onderda nen bemind te maken heeft hij den naam van Wasili Wysjiwannyj aangenomen (onder dezen naam is hij ook in den „Al manack de Gotha vermeld) Deze Wasili Wysjiwannyj geeft een eigen blad in h"t Oekrajinisch uil en heefl een eigen „regee- ring". Een tijdlang heefl hij er zelfs over gedacht, aanspraak te kunnen maken op de keizerskroon van Rusland, maar nu heeft hij hiervan afgezien en stelt zich levredeu mei de kroon van Klein-Rusland. Daar zijn propaganda in Rusland en hel buitenland veel geld kost. is hel duidelijk, dal hij door de een of andere regeering gesteund word' Hol Oekrajinische vraagsluk wordl met den dag ingewikkelder, de intriges worden steeds gecompliceerder Niemand kan mei zekerhe'd ze-p-cn, lot welke verwikkelingen dit zal kunnen liden. Dr. BORIS RAPTSCHINSKY. RECLAME. LIJ5TENW3 Heden 15 pCt. korting voor het omlijsten van Platen en Foto s. Het vanuit is benende adres „De Co «current**, Slaart.Mtr. 03. 4 fta door D. BAUDUIN. Over gezondheid, vroeger en nn De moeilijkheden van den geneeskundigen dienst en hoe echittezend zij wor den opgelost Besmet met pesti Indisohe ziekenhui zen Sommige eigenaar digheden. Het 1», wanneer men den tijd in jaren afmeet, nog niet zoo héél lang geleden, dat dp Europeaan in tropische kolonién voor den staat zijner gezondheid heel wat meer beducht diende te zijn dan in zijn eigen westorsche land. Wie vijf en twintig jaar geitden naar ons Indië ging. wist, al heeft het gelukkig onze landgenooten nimmer van hun arbeid en plicht daarginds atge- huuden. niettemin, dat hij onder de palmen risico's (iep wat zijn gezondheid belrof, die waarlijk niet te licht geschat dienden te worden. Daarvoor waren twee oorzaken aan le wijzen, de eerste was dat ook zelfs in de groote Indische steden de zorg voor hygiëne en gezondheid van overheidswege nog verre na niet voldoende was om de woonplaatsen der menschon te doen beantwoorden aan noodzakelijke eischon van veiligheid, do Iweedo oorzaak lag in liet gebrek aan de behoorlijke outillage en personeel, wanneer eenmaal het kwaad aan de gezondheid was geschied. Gold dit zooals gezegd voor de gioolere steden, men behoeft niel te vragen hoe de toestanden in het binnenland ge woonlijk waren Malaria, typhus en cholera om slechts eenige der groolste gevaren ie noemen, hingen als schaduwen over hot beslaan van hel blanke ras in de tropen Doch bij de verbazende evolutie, die ons Indië in de atgeloopon kwart eeuw in bijna elk opzicht heefl ondergaan, is ook op dit gebied zoo nici alles, dan toch oneindig veel ton goede gekeerd. In alle geval mag men zeggen, dat op den dag van vandaag niemand, die voor zijn vertrok door een Ier zake kundig arts geschikt werd bevonden voor hel tropische klimaat, nog behoeft le aarzelen wegens gevaren, die hem daar ginds meer dan elders zouden bedreigen bij gebreke van normale toestanden op het ge bied der hygiëne o! bij gebreke van de noo- dige geneeskundige of heelkundige hulp Daarmee is eigenlijk alles gezegd en ook den meest wankelmoedige een afdoende ge ruststelling gegeven Zeer zeker valt er in Indië op het gebied van hygiëne en medi sche voorziening nog veel te doen Doch dol «flecteer! veeleer de inlnndsche dan de Europee-ehe bevolking En dal spruit na tuurlijk niet voort uil een gebrek aan zorg van de overheid tegenover haar inlandscht onderdanen, doch uit de uiteraard onein dig veel grouter moeilijkheden, die aan dit vraagsluk zijn verbonden. Ik had in een mijner vorige kronieken over de kampongs gelegenheid oaarup reeds in het kort te wijzen. De voornaamste hinderpaal in dit opzicht ligt bij de bevolking zelve, die van I hygiëne en haar nul en beteekenis nog wei- i mg ol geen notie heelt en in deze begrippen langzamerhand uioet worden opgevoed en dat ook wordt, tiet spreekt vanzell, dat het verblijf van den Europeaan te midden eener ook op hel gebied der hygiëne nog geheel zorgeloos levende bevolking zijn gevaren meebrengt, doch het is de groote verdieosu van den geneeskundigen dienst in Indië ge weest, dal deze gevareD lot een te verwaar lozen minimum zijn gereduceerd gewor den. Inderdaad kwamen epidemieën van eenige beteekenis in de laatste twintig jaar in indië niet meer voor en de lezer, die wellicht soms met een lichte buivering in zijn courant leest, dat een onzer Uosleraclie havens wegens pest besmet werd verklaard, dient te weten, dat de pest in het Dosten overal nog voorkomt, doch bijna nimmer onder Europeanen en dal reeds ééD geval van deze ziekte onder iniandsche schep» lingen of bavenkaelies besmetverklaring tengevolge heoit Ue Europeeschë samen levingen in het Oosten bemerken van zulke gevallen en maatregelen in het geheel niets Ook mag men uit het voorafgaande niet afleiden, dat op het gebied oer geneeskun dige hulp niets meer te wenschen over blijft. De planter en zijn familie, die dag reizen ver in het binnenland van Sumatra eenzaam op hun onderneming zitten, zijn uiteraard in deze minder goed bedeeld Doch afgezien van plotselinge en zeer acute ziekteverschijnselen van zeer ernstigen aard, is ook zijn positie niet zoo bedenke lijk als wel moge 9chijnen. Op lal van groo- tere Sumatraansche ondernemingen vindt men doktoren, ja zelfs eigen klinieken, zoo niet onmiddellijk ter plaatse dan toch in de buurt, en de auto weet tegenwoordig ook de meest afgelegen plaatsen met groote snelheid ie bereiken, in Java's binnenland is eigenlijk praclisch van geïsoleerdheid niet meer veei sprake Men ie altijd wel in de buurl van een kleinere of grootere plaats, waar gewoonlijk een Europeesch arte prac- tiseert, maar toch zeker voor eerste hulp wel altijd een dokter diawa oftewel in- landsch arts ter beschikking staat. En meer bevoegde hulp is dan ook alweer, dank zij de auto. nog maar een kwestie van uren Inlusschen is hel mijne bedoeling niet om in doze Kroniek den lezer uilsluitend om trent zijne ol eens andere gezondheid in Insulinde gerusl le stellen, doch hem ook hel een en ander te vertellen over de instel lingen die zijne gezondhid, wanneer zij een maal bedreigd is, In len dienste staan: de Indische ziekenhuizen. Een Indisch ziekenhuis ie wat zijn aspect betreit ook al weer iets geheel anders dan de inrichtingen, die wij als zoodanig iu Europa kennen.. Het lijkt ook al weer veel meer op een complex van aardige pavn- joentjes, op een Rusthuis in een park, ja soms zelfs op een klein dorp dan op iels anders. In tegenstelling echler mei de Indi sche hotels beslaat er voor die Indische zikenhuizen geen standaard-bouw, waarup ze alle min of meer lijken Hier heeM de fantasie van den bouwmeester vrijer spel gekregen en het resultaat is dan ook overal verschillend zonder dat echter ergens het bovengenoemde cachet al te veel verloreo gaai. Er zijn er. die hel vooral in paviljoen- bouw zoeken rondom een hoofdgebouw, waarin operatie-zalen, keuken9 en derge lijke liggen, er zijn er ook, waar in het hoofdgebouw ziekenkamers en ziekenzalen zijn ondergebracht. Alle afzonderlijk liggen de gebouwen zijn echler met het onmisbare hoofdgebouw verbonden door een soort van 1 mei een afdak overdekte trottoirs, opdal ook in den regenlijd de patiënten op hun bran cards droog hun bestemming kunnen berei ken. Zooals ook hier te lande zijn de Indi- sche ziekenhuizen deels gemeenie-instellin gen met leekenpersoneel. deels in handen I van confessioneele instellingen mei reli gieus personeel. Beide vormen van exploi tatie genieten een uitmuntenden en ook wei verdienden roep. In de operatie-zalen zijn alle technische hulpmiddelen der moderne wetenschap aanwezig, de accomodalie en da kamers en zalen zijn voortrelieiijk ingericht met veel lichl en lucht, die in Indië alle da gen van het jaar ongehinderd naar binnen kunnen komen en onze in wintertijd soms zoo donkere en bedompte ziekenkamers daarginds geheel uitschakelen. De keuken is voortreffelijk, de bediening zorgzaam.... en de prijzen gepeperd, althans voor de eerste en Iweede klasse. Een verblijf in een ziekenhuis is in Nederland gewoonlijk reeds geen goedkoope tijdpasseering, in Indië doel men er nog heel wal schepjes op. Daar staat natuurlijk tegenover, dat Indi sche patiënten in de duurdere klassen het gemeenlijk ook wei kunnen missen. Nu ik den lof dezer inricbiingen heb ge zongen. moet ik echler ook waarheidshalve wijzen op eenige eigenaardigheden, die niet geheel en ai voordeelen zijn. In een Indisch ziokenhuis heerschl altijd lawaaiI Er is geen sprake van dat ge in de vestibule of in de gangen aanmaningen aan de wanden ziet hangen om u le herinneren dal ge slechts zachtjes behoorl te praten en te loopen, laat staan u luidruchtig le gedragen, zooals dat in soortgelijke inrichtingen hier terecht de gowoonte is. En waar de mensch nu een maal gedrukte voorschriften schijnt noodig te hebben om te doen wat behoort, zijn de resultaten dezer afwezigheid in de Indische gasthuizen soms betreurenswaardig. Ik heb persoonlijk bijvoorbeeld aan den lijve on dervonden. toen ik in een Indisch gaslhui» mei veertig graden koorts op mijn bed lag le woelen dat in de naast rrii liggende ka mer Iwep Engelsche jongelui, die blijkbaar zeer voorspopdlg herstellend waren, den geheelen dag duellen lagpn le zingen Iet wat maehlelnoze prolesten mijnerzijds bij het personeel en de directie hadden geen ander gevolg dan dal mpn mij voor een bij. zonder lastig mensrh versleet, doch het muzikale genoi ging onbelemmerd voort. Poetsende baboes, dip in d. gangen of op do trottoirs naar hartelust met emmers kwakken en met hun monden snaieren, zijn schering en inslag. Legio is het aantal voor beelden dat over Indisch ziekenhuis-lawaai zou zijn aan le halen, maar blijkbaar is dil een onuitroeibaar euvel. Een andere eigen aardigheid. die men als ziek mensrh, lig gend in een kamer aaD een der breede we gen. die een Indisch ziekenhuis doorsnij den. kan ondervinden, is bet bezoek van marskramers. Wellicht zijt ge zoo nel aan uw maag of aan uw blinden darm geope reerd en ligl ge nog half in verdooving een beelje 1e bepeinzen, dal ge aardig den dans ontsprongen zijl daar wordl uw Singapore- deurlje. zachtkens opengeduwd en een i bruine of Chineesche broeder biedt u be leefd doch dringend veters te koop of een puik stuk toiletzeep. Men verhaalt dat eens een handige klonlong-Chinees er in geslaagd is om een fleschje Eeau de Cologne le ver- j koopen aan een lijk. Maar dat is misschien een luguber grapje, alleen om den toestand wat beter te illustreeren. En nu ik tocb bezig ben aan de critiek. het is voor een ziek menseh gelegen in eeri kamer, als zie boven, evenmin een opwekkend gezicht, a,9 hij voorbij zijn kamerdeur langzaam en plechtig een tijksloet ziet trekken, die een gestorven patiënt naar zijn laatste rust plaats brengt. Voorat wanneer ge zelf u ntet al te lekker voelt of wanneer ge mot ietwat kloppend hart het oogenblik verbeidt, dat men b voor de operatiezaal komt halen. Maar. ge zult hel hebben begrepen, ook zulke ervaring kunl ge in een Indisch zie kenhuis beleven. Wellicht echler dal over een korte poos ook deze weinige inconve- nienlen lot hel verleden behooren. Men ver betert in Indië plotseling en snel. En dan behoeft een Indisch ziekenhuis voor een Europeesch in geen enkel opzicht meer onder te doen. RECLAME. r"i~i",i~i~r»r»~irimrTs)w*rw> Blijf daarmee tocb niet loopen. Akkers Kloosrerbalsera zal Uw pijn onmiddellijk tof bedaren brengen, U snel behaaglijke ver lichting, kalmte en rust bezorgen. t» Ceen goud zoo goed" V679 Vervelend gedoe is dat soms met die zwarie schoensmeer, die zoo gauw hard wordt, hè, en droog! Die doosjes sluiten zóó precies als je ze eens hebt open gehad, kun je ze haast niet meer dicht krijgen en wanneer ze maar een halven dag hebben opengestaan dan maakt de lucht het smeer al keihard en onbruikbaar Maar er is een middeltje om ze te verzachten: giet er een klein beetje terpentijn op en roer het papje met een stokje om; direct kunt u uw 6choenen weer onderhanden nemen. Wees echter voorzichtig! Neem niet meer dan een druppel of drie terpentijn, want anders geeft het smeer blauw af op uw schoenen! Een ander euvel van schoensmeer is, dat bruine smeer zwarte vlekken maakt op het leer; dat komt door de was, die in het schoensmeer zit. Deze neemt de modder on het vuil der schoenen in zich op, n.l. die modder, welke in het leer is getrokken en er dus niet kan worden afgeborsteld. Wan neer u nu een volgend maal uw schoenen poetst en er nieuwe smeer op wrijft, dan wrijft u er meteen dat oude vuil in en daar door ontstaan de zwarte vlekken. Neem als dat gebeurd is eon beetje petro leum op een lapje en wrijf hier het leer goed mee in; let vooral op de vouwen en plootjes in uw schoen. Door de petroleum lost het vuil op en wordt het uit het leer getrokken. Zet uw schoenen daarna gedu rende een uur ergens op den tocht en poets ze opnieuw; de oorspronkelijke mooie bruine kleur zal weer te voorschijn komen l Geverfd raw hout krijgt u het beste schoon met koude thee; wrijf er daarna net zoo lang over met een droog, zacht lapje flanel tot het mooi glanst. Bewerk het hout bij kleine stukjes achter elkaar. Geverniste voorwerpen reinigt u met zeepwater; spoel ze na met een oplossing van één deel azijn op twee deelen water en droog ze oogenblikkelijk. daarna met een goed uilgewrongen zeemleeren lap. Donkergeverfde dingen gaan er weer als nieuw uitzien, wanneer u ze insmeert met gelijko deelen lijnolie en azijn en daarna politoert met een zachten doek. Iets dat witpeverfd is moet u behandelen mot een flanellen lap, waarop een beetje fijn gemalen kalk is gestreken en wat warm water. Is er een vernis overheen, dsn is gewoon zeepsop een voldoendo reinigings middel. Som zitten er kleine bruine vlekjes aan hef strijkgoed, veroorzaakt door schroeien. Wanneer het werkelijk maar even is ge schroeid, dan kunt u de vlekken best weg- krijgen. Pel een ui, snij hem in kleine stukjes en stamp hem fijn om er het sap uit te halen; voeg er twee ons soda, een kwart liter azijn en twee ons voldersaarde aan toe. Doe dit mengsel in een pan en laat het 10 minuten koken Zeef het door een lapje neteldoek en giet het vocht in een flesch. Strijk oen klein beetje van het vocht over de geschroeide plek en laat het er in drogen. Herhaal dit net zoo lang lot de vlek i9 verdwenen en wasch daarna het goed nog eens op gewone wijze na. Veel menschen zeilen nog graag hun mooi porcelein in een kast tegen den wand op. Eigenlijk is dat zeer gevaarlijk, want hoe licht glibbert zoo'n bord uitl Nu bestaan er echter practische steun pilaren tegen dergelijke ongelukken, neem een klein stukje gomelastiek, snij er in het midden een flinke gleuf in. juist zoo breed, dat het bord of schaaltje er pre cies in past, en rasp dan met uw i langs de onderzijde van het „stukje", 2 dat het ruw en korrelig wordt. U kunt het bord dan in steunen, al staat het op de mooist gepolitoerde tafel er geen kans op uitglijden of vallen. moet u het gomelastiek verven in g* van het hout. waaraan het weers!^ moet bieden; dan ziet niemand er van! De houtwurm is na de mot wel de groots vijand der huisvrouw. Vooral ook om moeilijkheid hem te bestrijden. Er bwl^ allerlei verdelgingsmiddHen voor, doch blijkt dat een mengsel gelijke deelen m terpentijn en paraffine reeds af<3<*só helpt mits men er een flinke van toedient. Want dan wordt de were in al de stadia van zijn ontwikkeling j*. dood. U moet er niet zuinig mee zijn q goed opletten, dat de vloefetof ter dege r. alle voegen en naden van hei hout dringi; want daartussehen liggen de wurmgaatj^ die dikwijls vol eieren zitten. Een voordeel van deze wurmbestrijdkj is nog. dat de terpentijn het hout of zï- kleur niet aantast Men moet wel eeduW hebben, wanneer men deze behandeld toepast: het is een peuterwerkje mia wat doet dèt er toe? Als he< resultaat raa^ gunstig blijkt en dèt is bewezen! U moet niet alleen het aangevreten ho: hearken want de vloeistof verdam; snel en nieuwe wurmen zoudten in de oud gaten krimpen. Daarom is f\<et beter i die gaatjes ook dicht te stoppan mei wis door die afsluiting en bezegeling" blij! de vloeistof langer van kracht .en volvoe haar taak van vernietiging des ite betere: grondiger. Heeft mijnheer uw echtgenoot aen vella kraaq op zijn jas? Wrijf hem (de kraa dan in met een rauwen aardappel, die r schild en geraspt is. Giet een kwy.rl liti koud water over deze geraspte portie laat het zoo staan tot de aardary^ bezonken is. Neem dan een stukje fvhw: flanel, dnon dat in het nu heldere wate en wrijf hier flink mee over den ïm, De vette vlekken verdwijnen onmiddeWi op die manier. Om extra mooie glans-stijfs©! te krijgt moet u haar aanmaken met melk in plaal van met water. Giet er daarna koksc water op zooals altijd. De handel ter beurze heeft in de alp loopen week weliswaar geen belangrijk opleving te zien gegeven, maar de stemma was toch meerendeels niet ongunstig ep durende het midden der jongste bericbï periode zelfs vast te noemen. Mogelijk fc tengevolge van de meerdere beleggingsvru en de vaste stemming, die voor binnenlaa sche beleggingswaarden en enkele buiü landsche soorten bestond, ook eenigfA vloed uitging op de aandeelenmarkt. De belangstelling concentreerde i- evenwel voornamelijk op enkele speci afdeelingen en met name blijven vooral dustrieele waarden de aandacht trekkfs Van Berkel waren weder vast bij vrij leva digen handel. Ook werden weer levendig verhanoo aandeelen Philips, van welke de oude t- noteering van 580 bereikten. -Goede vra bestond er tevens voor aandeeleti van kun* zijdefabrjeken, waarbij de verbe tering ZK thans niet enkel lot Maekubee's en Enb beperkte, doch waarin thans ook aandeeW Hol landsche deelden. Laatstgenoemde s- gen zelfs belangrijk. In aandeelen Juri«a en Margarine Unie was niet veel te dofl maar niettemin bleef ook hier een va-J stemming bewaard. De overige industry fondsen waren ook kalm gestemd. Van Cultuurwaarden viel er in de wrs« helft dezer week een zeer vaste voor Tabaksaandeelen te bespeuren, n welke vooral Deli Batavia's op den grond stonden, die ongeveer de 600 bentf ten. In navolging hiervan waren ook de c dere soorten, vooral Deli's en Senemba* enkele procenten hooger gevraagd,. De iets lagere New-Yorksche suikerpn) zen hadden lot gevolg, dat ook suikeraas deelen de prijzen der vorige week niet KJ den behouden. Nagenoeg alle kwanw,; iets lager niveau, ondanks de slechte male omzetten. Tegen het einde dezer berichtsperi# zakte de algemeene stemming min of mc: in en de markt verkreeg zelfs een weiK geanimeerd voorkomen, hetgeen vermot-- lijk wel mag worden toegeschreven aan flauwe stemming, die er in de RuhbewMJ ling viel waar te nemen. Oorzaak der fk^ tendenz was-de instelling der commit Engeland, die zal hebben te onderzot-* of de rubberrestrictie al dan niet werkt, De aankondiging van het onderzo# zake het beperkingsslelsel. heeft inniid'" de rubbermarkt volkomen gedesorgani* De prijs daalde snel met 2 d tot 15 o..31* pond, doch herstelde zich later tol 16 5 De aankondiging zelf en de wijze waij die overigens is geschied heeft veropW' diging gewekt, daar de minister vaD niën nog onlangs heefl medegedeeld. geen verandering in het uitvoerperc#1 der standaardproductie zou worden F bracht. Uit New York wordt inlusschen dal de handel in termijnzaken op de berbeurs een record bereikte. De Rubber Growers Association RECLAME. BIJ GAL- EN LEVERZIEKTEN. en geelzucht regelt het natuurlijk Fk Josefhitterwater de spijsvertering ftP j soluut volkomen wijze. Kliniesrht ringen bevestigen dat een thuis te' drinkkuur met „Franz-Josef" water S|V werkzaam is wanneer hef mei warn verdund, 's ochtends op de nuchtere 'JJ, wordt ingenomen.

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 10