VERHAGEN's MILKG en RUMCO DeGrijzeDame 63s" Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 10 Februari 1928 Derde Blad Na. 20832 d BINNENLAND. FEUILLETON. EERSTE KAMER. RADIG-PRGGRAMMA RECHTZAKEN. KUNST EN LETTEREN. RECLAME. Wanneer ge zit te luisteren naar de muziek uit verre oorden, kalm en rustig, welk een genot hebt ge dan van de ..Caravellis"-cigaret. Door de uitgezochte tabakken zijn „Caravellis" eene aan beveling voor zich zelf. Door „Caravellis"'-rookers ontstaan weer nieuwe „Caravellis"-rookers. De proet op de som is de kennismaking met: VERREKENING TUSSCHEN VERZEKERAAR EN BENADEELDEN DERDE. Bezwaren tegen het wetsontwerp. Blijkens het Voorloopig Verslag van de vaste commissie voor privaat- en strafrecht uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp betreffende verrekening tusschen verzeke raar en benadeelden derde betreurden ver scheidene leden der commissie het ernstig, dat de regeering voor de indiening van dit wetsontwerp blijkbaar geen overleg gepleegd heeft met hen, die met de praclijk van het verzekeringsbedrijf door dagelijkschen omgang vertrouwd zijn. De bezwaren nader onder het oog ziende, wijst de commissie er op, dat het voorstel een ingrijpende wijziging brengt in de rechtsverhouding van partijen bij een ver zekeringsovereenkomst. De zoozeer gewenschte vlotheid bij de afwikkeling van verzekeringscontracten dreigt door de voorgestelde regeling verlo ren te gaan. Voorts bestaat er velerlei onzekerheid omtrent de rechtsgevolgen der voorgestelde bepaling, nu die gevolgen niet nader wor den geregeld. De commissie ziet in de bo vengenoemde bezwaren afdoende beletse len om met dit wetsontwerp mede te gaan. Wil men een regeling treffen in het be lang van den benadeelden derde, dan acht de commissie de toekenning aan deze be nadeelden van een bevoorrechte vordering op de verzekeringspenningen al of niet lot het geval van faillissement van den verzekerde beperkt de aangewezen en afdoende oplossing. DE UITVOER IN EIEREN UIT BELGIë NAAR ENGELAND. En de houding van Nederland. Het Nederl. Weekblad voor kruideniers waren wijdt een beschouwing aan het feit, dat sedert kort de uitvoer van eieren uit België naar Engeland zeer is toegenomen, zóó zelfs, dat in de afgeloopen week de Belgische uitvoer is gestegen tot een kwan tum, dat zelfs het door ons land in het olie seizoen geëxporteerde aantal over- Ireft. In de marktberichten der Engelsche bladen van verleden week worden overal Belgische eieren genoteerd en in de meeste plaatsen worden Hollandsche eieren geheel niet genoemd. De oorzaak dat België ons overvleugelt is volgens het blad niet ver te zoeken. De ïederlandsche veilingen drijven de prijzen lunslmatig op, en de handel is gedwongen, den inkoop daarnaar te regelen. Dit is voor het oogenblik schijnbaar voordeeling voor den producent, maar het gevolg is, dat het Nederlandsche ei van de buitenlandsche markten verdrongen wordt door het goed- koopere Belgische ei en deze prijsopdrijving zal zich ongetwijfeld wreken en de Neder- landsche producent zal er de dupe van worden. Zoodra een product op een markt gevraagd wordt stijgt de prijs en van een artikel dat niet gevraagd wordt daalt de prijs. Zoo goed als het eenige jaren ge duurd heeft alvorens België in Engeland vasten voet kreeg, zal het voor ons land zeer moeilijk zijn, de verloren positie te winnen, te meer als men weet dat de Engel sche koopers zeer conservatief zijn en niet van veranderen houden. De eenige maatregel tegen de overheer- sching door België is, aldus het blad. een eerlijke concurrentie zonder kunstmatige prijsopdrijving van de veilingen. NEDERLANDSCHE REISVEREENIGING. Het s.s. „Rijndam'! van de Holland-Ame- ika—Lijn zal in dezen zomer varen a's toerislenschip voor de Nederlandsche lteis- RECLAME. DE ALTIJD GEWILDE BONBONS! 1610 Uit bel Engelsch van HENRY SETON MERRIMAN. 13) ..Behalve het bezit, wat negen punten van de wet uitmaakt. Gebruikt u thee en Welk? Ik weet niet hoeveel punten de wet heoft, maar men wil er natuurlijk mee te kennen geven, dat negen een groote ver houding is van het geheel." Terwijl hij sprak schonk hij thee in. J,'j reikte haar met een glimlach een kopje dan alsof de zaak in kwestie van weinig er' ondergeschikt belang was. ..Ik veronderstel." voegde hij er bij, „dat ?e Casa d' Erraha u dierbaar is geworden. is een plaats een plaats, waar men 2lch gemakkelijk aan hecht. Kent ge" n,et zijn rug naar hem toe, bezig met den Inet zijn rug naar haar toe, bezig met den ^•'veren theepot „Lloseta?" vroeg hij plotseling. Mijn vader en ik gingen daar heel ijls heen." VH'i wachHe terwijl hij kapi- 'n Bontuor zwijgend een kop thee reikte. 23r Eva dachl niet aan Lloseta; zij dacht aan de Casa d" Erraha. "Mijn vader sprak met mij niet over zijn zeide zij. ..Hij was van nature A52'ns terughoudend en en het was heel onverwacht." "Ja- Dat heb ik gehoord. En dat is in vereeniging. Het was te voorzien, na de zoo bij uitstek geslaagde reizen van den vorigen zomer, toen de Reisvereeniging met de „Monte Olivia" van een Duitsche Maat schappij 3000 toeristen naar Noorwegen heeft gebracht, dat deze wijze van reizen zou worden voortgezet. Voor het komende reisseizoen is nu een overeenkomst gemaakt voor reizen met de „Rijndam" (ingericht voor pl.m. 1150 pas sagiers) van 21 tot 31 Juli naar Noor wegen en verder voor drie reizen nair Engeland, waarvan de eerste zal plaats hebben van 19 tot 23 Mei. H. WERTHEÏM. t In den ouderdom van 59 jaar is in Den Haag onverwachts overleden oud-notaris Hendrik Wertheim. Hij was op 16 April 1899 lot notaris benoemd en heeft de prak tijk te Amsterdam tot ruim 3 jaar geleden uitgeoefend waarna hij zich in Den Haag heeft gevestigd. Hij is lid geweest van de Provinciale Stalen van Noord-Holland, in welk college hij de vrijzinnig-democratisch*, richting vertegenwoordigde, en is ook tot lid van den Amsterdamschen gemeenteraad gekozen, voor welke functie hij echter be dankte. Van de Broederschap van notarissen is hij jaren lang secretaris geweest. DE CORRUPTIE IN DE GASINDySTRIE. De kwestie te Doetinchem. De Raad van Doetinchem verleende gis teren met 9 tegen 6 stemmen oneervol ontslag aan den directeur van het gasbe drijf aldaar met ingang van 9 Februari. De voorzitter deelde mede, dit besluit bij den Kroon ter vernietiging te zullen voor dragen, wegens strijd met het algemeen be lang. Naar de Tel. verneemt, is Dorus Rij kers gisteren in het Ant. van Leeuwen- hoeckhuis te Amsterdam ter behandeling opgenomen. Hij schijnt ernstig ziek te zijn. Opnieuw: de petroleum ontwer pen De vergadering tot Dinsdag verdaagd. (Vervolg van gisteren). Aan de orde zijn de ontwerpen: Wijziging van de wet van 5 Juli 1921 betreffende de oprichting van de Ned. Ind. Aardolie Mij.; nadere verhooging van het Ie hoofdstuk der begrooting van uitgaven van Ned.-Indië voor 1927; wijziging van het fe hoofdstuk der middelen van de begrooting van Ned. Indië voor 1927. De heer VAN EMBDEN (V. D.) erkent met den heer Mendels, dat er termen kunnen zijn om de beraadslagingen over dit ontwerp te schorsen. Tot sprekers leedwezen heeft de regeering geen aanleiding kunnen vinden om de statuten, die sinds 1921 de N.I.A.M. regeeren, kunnen wijzigen. In het Voorloopig Verslag is er op gewezen, dat de waarborgen, dat de Staat voldoende in do winsten deelen zal, niet aanwezig zyn. De minister acht de bezwaren niet gegrond. De termjjn van exploitatie is op 40 jaren gesteld en verlenging daarvan is niet onderworpen aan de goedkeuring van den wetgever. Dit acht spr. niet toelaat baar. Practisch is er ook geen enkele opzeg baarheid; de Staat is met handen en voeten gebonden. De minister schjjnt echter de bezwaren niet te hoog aan te slaan. De Staat brengt zich nu opnieuw in een ver zwakte positie, want zonder statutenwijziging wordt nieuwe rijkdom aan de maatschappij toegevoegd. Spr. hoopt, dat de minister deze wet niet zal uitvoeren, dan nadat de statuten der maatschappij gewijzigd zjjn in dien zin, dat de termijn alleen verlengd kan worden bjj de wet en de onopzegbaarheid door den Staat wordt opgeheven. Mocht de minister hiertoe niet kunnen besluiten, dan za) spr. niet vóór dit ontwerp kunnen stemmen. MINISTER KONINGSBERGER antwoordt derdaad mijn excuus, dat ik mij thans aan u heb opgedrongen. Ik vermoedde wel, dat de zaken van mijn armen vnén'd wat ver ward waren achtergebleven. Hij was te veel gentleman om een zakenman te zijn.- Ik dacht, dat misschien het beetje invloed, dat ik heb en mijn geringe kennis van de wet. van Majorca in werkelijkheid de Romein- sche wet u van eenigen dienst zou kun nen zijn." „Dank u," antwoordde zij, „ik geloof, dat wij alles geregeld hebben, voor wij het eiland verlieten, ofschoon wij senor Pena, uw advocaat, niet hebben gezien. Ik de Casa d'Erraha behoort aan u!" besloot zij, plotseling, echt vrouwelijk, in herhaling vervallend. „Bewijs dat," zeide de graaf bedaard. „Dat kan ik niet." Hij glimlachte en haalde zijn schou ders op. „Dan," zeide hij, „vrees ik, dat ge uw verantwoordelijkheid ook niet op mijn schouders kunt schuiven." Hel meisje keek hem aan met verlegen jonge oogen Hij stond voor haar, eerbied wekkend, in hooge mate waardig den groo- ten naam. dien hij droeg een eenzaam, ondoorgrondelijk man. met sombere oogen. wiens geheele wezen hopeloosheid en een ledig leven deed vermoeden. „Maar op deze voorwaarden kan ik de Casa d'Erraha niet aannemen." De graaf schoof een stoel naar voren en ging naast haar zitten. „Luister." zei hij, met verklarende wijs vinger in de hoogte. ..Drie geslachten gele den maakten twee mannen een mondelinge overeenkomst met betrekking tol het land goed van de Val d'Erraha lieden weet nie mand wat die overeenkomst was. Het kan den heer Mendels, dat een 6-taJ jaren ge leden de exploratie van Bonjoe plaats had van Gouvernementswege. Er zijn drie bo ringen verricht. De eerste gaf alleen gas, zonder olie, de tweede is geheel mislukt, de derde gaf enkele gas- en oliesporen. Verder gaan met deze exploratie zon groote sommen hebben gekost. Men dacht er nu aan, het terrein in exploratie te geven in handen van een consortium. Dit stuitte op bezwaren, omdat men eigen zeggen schap wilde houden. Zoo is men gekomen, met advies der aardolie-commissie, om het terrein onder te brengen bjj de N.I.A.M. Hel initiatief is dus uitgegaan van de regeering. Wat de N.I.A.M. zal doen met de olie, welke zij op Bonjoe zal aantreffen, hangt geheel af van de constellatie der markt en van de scheikundige samenstelling van de olie. De N. I. A. M. ziet haar belangen behar tigd door de Bataafsche op een wqze, die boven alle lof is verheven. Het door den heei Mendels bedoelde contract regelt uit voerig de verkoopsorganisatie van de N. I. A. M., de exploratie en de ontginning. Het is opzegbaar in 1929 maar is voori on- bepaalden tijd aangegaan. Den heer v. Erabden antwoordt de mi nister, dat er geen aanleiding is, een ver andering in de statuten te brengen. Wel is spr. bereid de verzekering te geven, dat hij niet tot verlenging van den termgn zal overgaan, zoolang hjj het bewind voert. De heer MENDELS doet het voorstel, de behandeling van dit ontwerp te schorsen totdat de minister nadere schriftelijke ge- gegevens zal hebben verstrekt. Tegen het voorstel verklaren zich 15 leden, er vóór 9, zoodat het quorum niet tegenwoordig is. De vergadering wordt verdaagd tot Dins dag halfnegen. Dan zal voortgegaan worden met de behandeling van dit ontwerp. VOOR ZATERDAG 11 FEBRUARI. Hilversum. 1060 M. 12 00: Politieber. 12.352.00: Lunchmuziek door het Radio-Trio 3.003.45: Handelsweten- schappelijke lezingc-Ti. Dr. A. Sternheim: De economische toestand van Europa 4.00: Italiaansche les 4.305.15: Fransche les 5.156.00: Duitsche les 6.007.15: Vooravondconcert door het Omroeporkest 7.15: Politieber. 7.157.45: Tuinbouw- praatje door den heer J. F. Ch Dix: Praatje over bloembollen 8.00: Aansluiting van het Theater ..Flora" te1 Amsterdam. Opvoe ring van „Hallo California", tooneelstuk m. zang en muziek, met Emile van Bosch in den hoofdrol. Huizen, 1840 M. Na 6 uur 1950 M. 12.301.30: KRO. Lunchmuziek door het KRO.-trio 3.00i.00 KRO: Kinderuur tje door de dames Ria Mulder en Jeanny Leeflang en Hr. Jac. Suerink 5.006.00: Dinermuziek. Gramofoonplalen KRO. 6.006 30: Spr.: Ed. A. Serarens. t€' Roer mond: Nieuwe perspectieven in den moder nen roman 6.307.00: KRO. Dinermu ziek 7.007.30: KRO: Cursus Hollandsch door D. G. G. v. Ringelestein 7 308.00: KRO. R.K Staatspartij door M F. Borsl- man: Het Rijk en zijne inwoners 8.00: KRO Uitzending uit Vaals. Mannemzangver. „SL Caecilia". Dir. E. Knittel. Mannenzang- vereeniging ..Liedertafel", dir. M. J Speth. Mej. A. Heuschmann. zangeres. 1 Dreisen, viool. J. de Cuypers fluit E. Knittel, piano. Spr. Dr. R Ploem, arts te' Vaals. Vaals en zijne omgeving. Daventry, 1600 M. 10.35: Kerkdienst 1 202.20 Carlton Octet. o. 1 v. lt Tappon- nicr 3.50: Militair orkest en solisten (so praan, bariton) 5.35: Kinderuurtje 6 20: Balladenconcert. K. Michell. sopraan. D. Penman, cello. G. Tcherniak. Balalaika 6.50: Nieuwsber. 7.10: Vervolg Con cert 7.35: Orgelsonates van Mendelssohn 7.45: Voe'tbalcauserie 8 05: Opera- concert. E. Furmedge, alt. F. Tilterton tenor Orkest 9.20: Nieuwsber 9.35: Lezing: Let 's get a car (3) 9.50: Nieuwsber. 9 55: Glapham en Dwyer, humoristen 10.5012.20: Dansmuziek. Parijs, „Radio-Paris". 1750 M. 10.50 11.00: Concert 12.502.10: Klassieke zijn, dat hel de gewone „rotas" van Mi norca was. Het kan ook zijn van niet. In die dagen was Minorca in bezit van de Engelschen; mijn voorvader kan daarom aan uw overgrootvader geld schuldig zijn geweest, want wij hebben enkele kleine be zittingen in Minorca. Gij weet. wal de eilanden heden zijn. Zij zijn tweehonderd jaar ten achter bij Noord-Europa. Wat moe ten zij honderd en twintig jaar geleden ge weest zijn? Wij kunnen onmogelijk te weten komen, wat er voorviel tusschen uw overgrootva der en mijn grootvader. Wij welen alleen, dat drie geslachten der Challoners in de Casa d' Erraha gewoond hebben en een zeker deel van de voortbrengselen van het land aan de graven de Lloseta betaalden Ik wil u wel zeggen, dat dit deel zoo klein was. dat het argument, al zou de overeen komst de gewone „rotas" van de Ralearrn geweest zijn. hier niet kan gelden. Wij we ten nietswij kunnen niets bewijzen Als u aanspraak maakte op de bezitting zou ik u haar misschien kunnen ontrukken niet door bewijzen, maar omdat het voor oordeel van het eiland tegen oen vreem deling. vijandig tegenover u zou slaan in een gerechtshof in Majorca. Ik kan u niet wettelijk dwingen de bezitting van de Val d' Erraha te,behouden. ïk kan u slecht9 vragen, als de dochter van een van mijn beste vrienden, het kleine voordeel van den twijfel aan te nemen". Eva aarzelde. Welke vrouw zou dat niet? Kapitein Bontuor zette heel plechtig zijn kopje op tafel. „Ik kan deze „rotas" zaak niet geheel en al begrijpen,'' zeide hij krachtig, „Maar het is dunkt mij heel duidelijk, dat de be kwartelten 4 005.00: De Homonyme Jazz 8.5011.20: Kinderuurtje. Daarna Galaconcert met medew. van bekende Pa- rijzer artisten. orkest, koor en jazzband. Operette. Langenberg 469 M. 12.251.50: Or kestconcert 4.506.20: Kamermuziek. Budapesler Strijkkwartet 7.35: Op bezoek bij Zeesen, een vroolijke avond e.a. „Tann- hiiuser". loekomstklucht met muziek in 3 acten van J Nestroy Muz. van Binder. Daarna tot 12.20: Dansmuziek. Königswusterhausen. 1250 M. (Zeesen) 11.107.05: Lezingen en lessen 7.20: Vroolijke avond. Op bezoek bij Zeesen 9.5010.20: Dansmuziek en dansles 10.2011.50: Vervolg vroolijke avond. Op bezoek bij Zeesen Hamburg. 395 M. 3.35: Trompetmuziek met causerie 4 20: Orkestconcert 5.20 Vroolijk concert 7.20: Orpheus in der Unlcrwelt". burlesque-opera in 2 acten van Offenbach 10.5011.50- Dansmuziek. Brussel. 509 M. 5.206.20: Dans muziek 8 201035: Symphonieconcert. Mile. Valmalete, piano. HET VROUWENLIJK IN HET DUIVENHOK. Voor de strafkamer der Haagsche Recht bank is gisteren ook nog de zaak tegen de vrouwelijke verdachte behandeld. Bij de behandeling werden als getuigen k charge o.a. gehoord de beide vorige ver dachten. terwijl door den verdediger, mr. Baak uit Leiden, negen getuigen décharge waren opgeroepen o, w. twee zusters van het slachtoffer. Het O. M., waargenomen door mr. Rij- kens, cischte tenslotte twee jaar gevange nisstraf. zitting nooit aan mijn overleden zwager heeft behoord. En nu is mijn meening, als de plaats rechtens aan miss Challoner be hoort, zal zij haar nemen. Als hij haar niet behoort, wel dan behoort zij haar niet en kan zij haar niet als een geschenk van wie ook aannemen. Desalniettemin zijn wij u ten zeerste verplicht".. De graaf lachte minzaam. „Mijn waarde heer, het is geen ge schenk". De kapitein stak zijn handen lieel diep in zijn zakken. „Dan is het erger het i9 liefdadigheid. En die heeft zij niet noodig. Toch dank ik u zeer," antwoordde hij. Toen staarde hij recht voor zich uit met een onbestemd en ietwat pijnlijk gevoel van onbekwaamheid, dat soms over hem kwam. Hij vroeg zich af, of hij goed han delde in deze zaak. „Als", voegde hij er bij, half tot zich zelf, bij wijze van nadere overweging van het punt: middelen van bestaan „als het noodig is, kan ik weer naar zee gaan. Er zijn er genoeg, die bereid zouden zijn mij een schip te geven". De graaf glimlachte nog. „Er is geen sprake van liefdadigheid" zeide hij. „Op welke grond zou ik die aan miss Challoner willen bewijzen? Ik weet niets van haar zaken. Ik weet niet hoe groot haar inkomen is." „Voor zoover wij kunnen nagaan." zeide Eva zacht, is er niets. Maar ik kan wer ken. Ik geloof dat ik mii, met mijn kennis van Spaansch, wel een bestaan kan ver schaffen." „Neen," zcidc kapitein Bontuor, „vóór den dik bedoel dat ik niet zou wil EEN ONDERSCHEIDING VOOR LOUIS DE VRIES. Na twee succesrijke avonden te Kopen hagen heeft ter audiëntie de Deensone kroonprins, bij afwezigheid van den Koning, Louis do Vries het ridderkruis der Dane- brog-orde uitgereikt. TIJDSCHRIFTEN. ASTRA. „Waar heb ik dat meer gehoord?" is de vraag, die Dirk Witte in 't Februari-^ nummer van A3tra stelt, en waarmee hij" oo e. geheugen van de lezers uitstuurt op ee.i inuzikalen ontdekkingstocht. Max Blokzijl vertelt in zijn „Herinnerin gen" ditmaal van z'n concert-ervaringen in Indië en z'n levensgevaarlijke zeereis in den Japanschen „taifoen". Het nummer opent met een novelle van Joh. W. Broedelet „De Vacature", geïl lustreerd door Herman Moerkerk. Verder vallen op een Indische schets var. G. van Loon en novellen van Marjorio Bowen, Sax Rohmer en P. G. Wodeliouse. Een paar carnavalschetsen, waarbij ook vele prentjes, geven vast een voorproefje var. de komende maskerade-pret, terwijl ook het griezel-genre niet vergeten is. „Uit Filmland" jeremieert over misstan den in het land van den schijn. Bij de foto's o.a. de zestigjarige portret schilder Antoon van Welie; Jan Musch in de titelrol van „Blackio" en ons landge- nootje Truus van Aalten met Berljjnsehe filmcollega's in carnavaLstemming. öfl len, dal je voor gouvernante zou spelen. lieve." De graaf scheen na te denken. „Ik wil u een schikking voorstellen," zeide hij, zich tot Eva wendend. „Als wij de bezitting eens in handen van een der den persoon plaatsten ge kent de waar de van land in Majorca om te bebou wen en te bewaken; en als wij dan aan het eind van ieder jaar, de winst eens samen deelden?" Maar Eva's achterdocht was gewekt, en haar vrouwelijk instinct bracht haar ver der dan kapitein Boqtuors krachtig gevoel voor recht en onrecht „Ik vrees", zeide zij, terwijl zij van haar stoel opstond, „dat ik moet weigeren Ik ik meen nu te mogen begrijpen, waarom mijn vader altijd over u sprak, zooals hij deed. Ik ben u zeer dankbaar. Ik weet nu, dat u getracht hebt mij d' Erraha te gpven. Het was edelmoedig buitengewoon edel moedig. Ik denk. dat de menschen mij nau welijks golooven zouden, als ik het hun vertelde. Ik kan u slechts danken, want ik kan u onmogelijk bewijzen, hoe diep ik door u goedheid getroffen ben. Het is hier hield zij een oogenblik op, met een droevigen lach en tranen in haar oogen „het is niet zoozeer de gave. die ik zoo zeer waardeer, als.als de manier, waar op gij die trachtte te geven De Spanjaard breidde afwerend zijn han den uit. „Mijn kind." mompelde hij zacht, „ik heb niets meer te zeggen." (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 9