LAND- EN TUINBOUW. VISSCHERIJ-BERICHTEN. INGEZONDEN. VARIA. VRAGENRUBRIEK. het verzoek, durft hij een dergelijke derving van inkomsten Diet te riskeeren. Eerst moeten de schattingen bewezen heb ben juist te zjjn. Valt de opbrengst mee, dan kunnen enkele vrijstellingen bevorderd worden, B. en VV. bedoelen de redenen, waar om zij niet voor inwilliging van het verzoek zgn, geenszins als kapstok. De heer C. A. van Dam is het geheel met het standpunt van B. en W. eens. Het spelen van kinderen over em weer in belde gemeenten komt, behoudens enkele uitzonderingen, practisch niet voor. Mevr. J. v. d. Heulen is het daarmede niet eens. Dit zal juist veel voorkomen. Ook zullen kinderen vaak boodschappen moeten doen over de brug. De voorzitter wijst er op, dat het een gemeenschappelijke regeling geldt. 3eide gemeenten moeten het willen. De heer D. Buitenhuis vindt de vrijstel ling op Zondag voorloopig voldoende. Vrij stelling van kinderen zou de passage daar- vaD voor boodschappen enz. vergrooten en die van de grooten verminderen. Mevr. J. v. d. Meulen is van oordeel, dat het belang van het schoolkind zwaarder weegt dan de vrijstelling des Zondags. De heer M. Heyker merkt op, dat daar de beide gemeenten niet eenswillens zijn, het verzoek niet voor inwilliging vatbaar is. De heer C. Patijn zegt, dat allen hier veel voor het kind voelen, doch zulks in dit geval niets geeft, omreden beide par tijen, Koudekerk en Hazerswoude, het met elkaar eens zouden moeten zijn. Dit is niet het geval. Al zou Hazerswoude voor inwil liging van het verzoek z(jn, daa kan hot toch niet gebeuren. Beide gemeenten moe ten het willen. Na nog eenige voortzetting der bespreking en nadat de heer Veelenturf heeft gewezen op de voorloopige overeenkomst met Koude kerk als basis van samenwerking, waarin de schoolkinderen niet zijn genoemd, wordt besloten met op één na, die van mevr. v. d. Meulen, algemeeue stemmen tot af wijzing van het verzoek. Hierna is aan de orde de gemeenschappe lijke regeling met Koudekerk. De voorzitter deelt mede, dat deze rege ling in hoofdzaak hetzelfde bevat als de voorloopige overeenkomst, die in de voor de vergadering is goedgekeurd. Alleen zou naai aanleiding van de gehouden bespre kingen in den Raad van Koudekerk, de vergoeding ad f150 alleen moeten zjjn voor administratieven arbeid en niet voor admini stratieve kosten. Overigens stellen B. en \V. voor de regeling vast te stellen zooals deze thans luidt. De heer A. J. de Jong maakt bezwaar tegen de vervanging van administratieim arbeid voor kosten. Bij de bespreking, die volgt komt naar voren, dat deze gemeente haar medewerking heeft verleend op grond van de voorloopigo overeenkomst. Koudekerk is, blijkens ont vangen briefschrijven, met deze voorloopige overeenkomst eveneens accoord gegaan. Naar aanleiding daarvan wordt besloten het zoo te houden als het in de regeling staat. Daarna wordt de gemeenschappelijke re geling met Koudekerk, zooals zij door B. en W. is aangeboden, met algemeeue stem men aangenomen. Op het verzoek van het bestuur der Chr. H. B. S. te Leiden om f35.50 subsidie voor twee leerlingen nit deze gemeente, die genoemde school bezoeken, wordt gun stig beschikt. Alleen mevr. J. v. d. Meulen verklaart zich daartegen. Mijn standpunt daaromtrent, zoo zegt zij, is bekend. De heer C. A. van Dam wordt gekozen tot lid van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim aan den Rijndijk. Hierna rondvraag. De heer J. Brugman vraagt of er een adres is ingekomen van de gezamenlijke arbeidersvereenigingen in verband met de uitgetrokken werkloozen. Dit had hjj ver wacht. De voorzitter antwoordt van neen. Hierop wordt de vergadering gesloten. KOUDEKERK. Uitvoering „Soli Deo Gloria". Dinsdagavond gaf de Geref. zangvereeni- ging „Soli Deo Gloria" haar negende open bare uitvoering in de Geref Kerk. Nadat de eere-voorzitter, de heer G. van Doornik, een openingswoord gesproken had en was voor gegaan in gebed, ving de uitvoering aan met als inzet „Het Vaandellied'' van J. W. Snel. Noemen wij nog ,,'t Is mij zoo bang" van P. N. Meerholz, „Zomernacht" van F. Abt" en „Psalm S" van F. Pijlman, waarin de zang van het koor heel goed was. Het programma werd verder, zcMals wij dat ge wend zijn onder leiding van dén heer J Snel correct afgewerkt; er schuilen goede krach ten in dit koor. De solo in Ps. 8 werd ge zongen door mej. C. van Dokkum. De heer Snel gaf nog eenige nummers op het kerk orgel. Ook zong een mannenkoor nog twee nummers, beide bewerkt door den heer Snel, „Soli Deo Gloria" en „Avondlied". Tol slot zong het koor vierslemmig Ps. 118 vers 7 en li. Het was een goed geslaagde avond. De opkomst was bevredigend. LEIDF"r»ri"p. Ziekenhuis verpleging. Woensdagavond hield de vereeniging voor Ziekenverpleging „LeiderdorpZoeterwoude H.R.", hare 5de jaarvergadering in het ge bouw Irene. De voorzitter de heer G. v. d. Beek opende de nijeenkomst met een woord van welkom tot de aanwezigen le den. .en herdacht het verscheiden van bur gemeester yan der Valk Bouman. die de vereeniging een warm hart toedroeg De notulen door den secretaris gelezen werden goedgekeurd Hierna bracht de penning- meesier verslag uit van zijn geldelijk be heer. en werkzaamheden van de vereeni ging over het jaar 1927. De ontvangsten hadden bedragen f 8990 89 met inbegrip va n het saldo over 1926 De uitgaven f 4050.40: saldo f 433-1 44 Het aanlal patiënten dat in de ondersrheidene ziekenhuizen te Lei den was verpleegd geweest bedroes 47, Sn het Academisch Ziekenhuis o3, St Eli zabeth Ziekenhuis 10 en in het Diacones- senhuis 4 patiënten. De heer J. Stadhou der bracht namens de controlecommissie rapport uit. waaruit bleek dat de boeken en bescheiden van den penningmeester in orde waren bevonden. Tot genoemde com missie voor 1928 werden benoemd de heeren J. Stadhouder, L. C. Snel en M. Splinter Czn., die hunne benoeming aan vaardden. Bij het bestuursvoorstel om den penningmeester voor zijne werkzaamheden een belooning te geven, merkte de voorzit ter op, dat naarmate de vereeniging in le dental toeneemt, de belooning ook meer moet wezen; hel bestuur stelt voor om over 1927 een bedrag te geven van f 200 en voor 1928 f 300. De heer Sladhouder wenscht het bedrag voor 1927 bepaald Ie zien op f 250. De heer Snel acht de belooning voldoende; ook an deren achten dit bedrag hoog genoeg. Na eenige discussie werden de bestuursvoor stellen met meerderheid van stemmen aan genomen, met dien verstande, dat het be- sluur in overweging werd gegeven, om te bespreken deze belooning nader te doen plaats hebben, procentsgewijze naar het aanlal leden. Den secretaris werd een gratificatie toe gekend van f 25. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren G. v. d. Beek, H. v. d. Poel, L. van Egmond en H. J. v. van Mill, dit' allen de be noeming aannamen. Nadat deze werkzaamheden waren afge daan, kwam reglementswijziging aan de orde. Dit bleek noodig te zijn, omdat vele ouders verzuimden kennis te geven aan den penningmeester, als het gezin met een jong geborene was vermeerderd, wal binnen een maand moesl geschieden; daar anders deze van eventueele verpleging is buitengesloten, hetgeen tot onaangenaamheden aanleiding geefl. Daar deze bepaling in art. 6 niet recht duidelijk schijnt, stelt het bestuur voor dit bij art li te voegen. Met algemeene slemmen werd dit voorstel aangenomen. Vervolgens deed de voorzitter mededeeling. dat een gecombineerde be stuursvergadering is gehouden met de Ver eeniging voor Ziekenhuis verpleging te Lei den. in verband met Art. 1 van het regie- mept. dat luidt: dat ook in Leiden woon achtige patiënten van de geneesheeren te Leiderdorp en Zoeterwoude H. R. gelegen heid is geboden, om alhieT als lid te worden ingeschreven, waardoor de vereeniging te' Leiden zich benadeeld ziet. Het bestuur geeft in overweging hun in zooverre ter wille te zijn, om dan in het vervolg de grens te trekken niet verder dan de poorten der stad. Vele leden kwamen hierlegen op. zoo dat met algemeene stemmen werd besloten, art. 1 Ie handhaven. De vereeniging bestaat thans uit ruim 1900 betalende leden, terwijl dit met degenen beneden 16 jaar 3000 be draagt. Bij de rondvraag verzoekt een der leden alsnog uilkeering te mogen ontvangen voor een kind. dat in het Academisch Ziekenhuis verpleegd wordt, doch verzuimd is om ais lid te doen inschrijven. Enkele leden spra ken zich uit. om voor dit geval nog Ie doen uitkeeren, doch de voorzitler met het be stuur kwamen hier met kracht tegen op. en wilde het reglement handhaven Met 35 «lommen voor en 13 legen werd hiertoe be- slolen. De voorzitter sloot hierop de vergadering met dank aan de leden, alsmede aan de pers. OUDE-WETERING. Tooneelnitvoering. Dinsdag- en Woensdagavond gaf de R.K. Tooncelvereeniging „St. Theodulius" haar Vastenavond-uitvoering in hotel Van den Bosch. Beide avonden was de zaal goed bezet. Degenen, die deze uitvoering hebben bezocht, zullen daarvan zeker geen spijt hebben; integendeel, het is een avond van werkelijk genot en van gezonden humor geworden. Opgevoerd werd allereerst hel kluchtspel „Napoleon's Horloge". Dit 6luk werd op zeer goede wijze vertolkt. Het zal van de leden zeer veel studie en ijver ge vergd hebben om hun moeilijke rollen er in te krijgen. Zij kunnen evenwel de voldoe ning hebben, dat hun werk niet tevergeefs is geweest, daar de aanwezigen met een hartelijk applaus blijk hebben gegeven dat het gebodene zeer door hen geapprecieerd werd. Na de pauze werd opgevoerd het oer leuke kluchtspel „Het Standbeeld van den Veldwachter". Dit stuk werd een waar suc ces. Hartelijk is er gelachen om dit stuk, dat tintelt van humor. Zeer voldaan ging een ieder huiswaarts. Een hijzonder woord van lof komt zeker toe aan den grimeur, den heer Franssen, die alles tot in de puntjes verzorgd had. Het muzikale gedeelte van den avond was hij den heer Reynders, uit Noordwijk, in. goede handen. Bij de uitvoering van Dinsdagavond was het bestuur, alsmede de regisseur van de tooneelclub St. Pancratius uit Roelofarends- veen aanwezig. De regisseur dier vereeni ging, de heer Jac. van Berkei, prees na af loop dor uilvoering het geleverde spel en bracht hulde aan zijn Oudeweleringschen collega, den heer J. H. Vesseur, die zijn mannetjes op zulk een uitstekende wijze heeft „gedrild". ROELOFARENDSVEEN. Muziekuitvoering. Woensdagavond gaf de muziekvereeni- ging „Door Gunst Verkregen", uit Nieuwe- Wetering, een muziekuitvoering in het café van den heer Van der Geest. De belangstel ling was, gezien het feit dat in deze plaats nog andere uitvoeringen waren, bevredigend te noemen De vereeniging begon haar pro gramma met een opgewekten Feestmarsch van J. R. van der Glas onder leiding van haar bekwamen directeur den heer Van der Kaai, uif Leiden. Hierna werden nog een drietal nummers ten gehoore gebracht, die zeer in den smaak der aanwezigen vie len. gehoord het luide applaus. Hierna trad op het bekende duo Hellmann- Laman uit Leiden Dit duo heeft de aanwe zigen eenige uren van ware humor geleverd. De zaai daverde meermalen van het scha terlachen. Het duo gaf dan ook nog eenige extra nummers. Van de vele voordrachten noemen we slechts vrouw Schetter bij den Commissaris van Politie en de Buurtcom- missie op Koninginnedag. Na de pauze werd nog een viertal muziek nummers uitgevoerd, welke zeer mooi wer den weergegeven. De avond was voor deze nog jonge vereeniging een waar succes en we hopen dat het publiek, dat dezen avond zoo dankbaar gestemd was over het gepres teerde. zijn dank ook zal blijven loonen in de toekomst. Na een dankwoord van den voorzitter werd deze welgeslaagde avond gesloten en werd aan de aanwezigen nog gelegenheid gegeven voor het maken van een dansje, van welk aanbod een gretig ge bruik werd gemaakt. WOUBRUGGE. Woubrnggenaien uit 1875. Nu we ons andermaal neerzetten om iets te schrijven over de geschiedenis van ons dorp, willen wij niet teruggaan tot vorige eeuwen, maar iels vertellen, waar nog me nigeen van middelbaren leeftijd heugenis aan zal hebben; niet alleen degenen, die hier nog wonen, maar ook velen, die in deze omgeving zich hebben gevestigd. We zullen dan niet verder teruggaan dan een halve eeuw en dan komt ons, oudere' ge slacht, het eerst voor den geest: de bedrij vigheid en het vertier, veroorzaakt door het destijds hier gevestigd Kantongerecht. Men zag dan op bepaalde dagen deurwaar ders, veldwachters en een talrijk publiek uit omliggende dorpen voor burgerlijke en strafzaken naar ons dorp trekken. Ook, hoe de beleefde hospus Strijland als concierge van het oude Rechthuis daar dienst deed. En nu? Niets meer dat er aan herinnert als de oude rechtkamer. Dan gaan onze gedachten naar het lust prieel, waar de oude chirurgijn Swart zijn iaatsle dagen sleet en waar de laatste hier wonende Rijksontvanger Dierkens in de ge zellige koepelkamer later zijn kantoor hield. Ook die grootheid voor ons dorp ging voorbij en het belastingkantoor werd verplaatst naar „De Veen"; een treuresch duidt nu nog de plaats aan, waar het lustprieël van Swart stond. En wie ziet niet met ons des Zondags morgens, als 'n stuk Woubrugsche historie, den ouden heer Van Griethuizen, den Iaat- 6ten deurwaarder van ons dorp, ter kerke gaan, om het orgel, het geschenk van Vrouwe Vingerhoed, te bespelen, hetgeen hij en zijn vader meer dan 100 jaren hebben gedaan. En met genoegen denken wij nog aan de vriendelijke woningen van Cornelis van Dam en Dirk Koelewijn, waar zoovele dich terlijke samenkomsten zijn gehouden. Ook passeert de revue Noldus van Rhijn, iets ge bogen in zijn gang, met lange lokken om zijn ooren, wiens geslacht meer dan 100 jaren voor ons dorp het koren maalde en den ouden Buis, iets kreupel van tred, nachten werkende aan de brug, acht gevende op zijn netten en fuiken en met hen zoo vele oudjes, die evenals de watermolens aan de „Swet", „Heuvel" en Oudendijkschen pol der niet meer zijn. Wat konden die oude watermolenaars, w.o. Jacob Kroonons uit oud-Woubrugge veel vertellen, evenals de oude molenma kers Verploegh, Wm. Boot en Stigter van hun goede dagen, toen de stoommachine hun werk nog niet had weggenomen; hun kostbaar touwwerk, dat ze noodig hadden bij den arbeid aan die molens, hing nu renteloos. Wij hooren nog onze smeden Engel en Wiethoff over het werk aan ploegen en eggen toen de Oudendijk en Vierambacht nog in het zaad stonden. (Wordt vervolgd.) AMERIKA'S BOLLEN-INVOER. Uit Nederland 85 pCL van het totaal. In het fiscale jaar 1927 (1 Juli '2630 Juni 1927) zijn in de Ver. Staten van N. Amerika ingevoerd 1-14.873 kisten met bloembollen, bevattend 204816.928 bloem bollen. (Hieronder zijn de narcissen en an dere slechts op special permit in te voeren artikelen niet begrepen volgens „Bloembol lencultuur"). Van deze 205 millioen bollen kwamen er 169.942 449 uit Holland of 85 pCt De overblijvende 15 pCt. wordt gevormd door Duitsche convallaria's, Japansche Le lies, Fransche Hyacinthen (674.000) en kleine aantallen Engelsche bollen van aller lei soorten. PLUIMVEE. DE WARMWATER- EN DE WARME- LUCHTBROEDMACHINE. Broedmachines vindt men in allerlei vor men en uitvoeringen, doch hoe de construe, ties ook zijn, steeds zijn deze twee syste men terug te vindenhet warmwater of het warmehicht-principe. Bij de warmwatermachine worden de door de lamp verwarmde lucht en de heete verbrandingsgassen in ijzeren pijpen geleid door een groot© platte koperen bak heen, die gevuld is met water, dat hierdoor warm wordt. Di© warme luchtstroom verlaat do machine door de schoorsteenpijp boven d© lamp, waarop als een dekseltje de klep van den warmteregulateur past. Vlak boven de eierlade bevindt zich een platte, ronde, metalen capsule, met een kleine hoeveel heid aether of een andere vloeistof gevuld van een laag kookpunt, dat ongeveer bij 104 gr. Fahr. ligt. Als nu de temperatuur binnen in de broedmachine stijgt, zal de aether haar kookpunt naderen en in damp vorm overgaan; de dampspaDning neemt toe, waardoor de druk in de platte cap sule groot-er wordt en de boven en de on derzijde uitzetten Het stelsrtaafje, dat op de bovenzijde der capsule rust, wordt daardoor eveneens om hoog gedrukt en tilt het hefboompje boven op de machine en tegelijk hiermede de vlamklep op. Hoe hoog de klep opgetild wordt, hangt af van de plaats, waar het gewicht zich bevindt op den hefboom. Boe verder het gewicht zich van het draaipunt van den hefboom af bevindt, hoe minder het dekseltje omhoog gaat, hoe warmer de ma chine zal worden en omgekeerd. Met het verschuiven van het gewichtje heeft men de temperatuur in de broedmachine volko men in zijn macht. Andere regulateurs be rusten op hetzelfde principe, maar zijn weer iets anders geconstrueerdhetgeen bereikt wordt, is echter bij alle hetzelfde, namelijk, dat als men dé machine eenmaal op een bepaalde temperatuur heeft afge steld, dat zij dan zelf reguleer end, door het automatisch stijgen of dalen der vlamklep. op diezelfde temperatuur blijft staan. Zoo dra de vlamklep omhoog getild wordt, ont wijkt er meer heete lucht, zoodat de toe voer van kouds lucht langs de temp toe neemt en de warmwaterbak minder warmt© toegevoerd krijgt. Een belangrijk punt in dit type machine is, dat de groote watermassa slechts lang zaam op temperatuurschommelingen rea geert, zoodat het werken er mee wel veilig i6, maar een nadeel van dat langzame is, dat als er eens iets niet in orae is, als de machine te hoog oploopt, dat dan de fout niet op slug te herstellen is. De warmeliichtmachine werkt als volgt. De door de lamp verwarmde Lucht en de verbrandingsgassen, verhitten de lucht, die zich bevindt in een mantel rondom den schoorsteen eD deze verwarmde lucht dringt als een warme stroom de eierkamer binnen en verwarmt de eieren. Als regulateur ge bruikt men hier ook dikwijls een type, dat berust op het verschil in uitzetting bij verwarming van verschillende metalen, waardoor tenslotte hetzelfde bereikt wordt ais hier voren is beschreven. Onnoodig te zeggen, dat een warmeluchtbroedmachine gevoeliger is voor temperatuursverschillen in het broedlokaal dan het andere type, waar door de temperatuur in de broedma chine geneigd is meer schommelingen te vertoonen. Een juiste isolatie tegen warm teverlies is daardoor bij deze machine meer nog dan bij de andere van groot belang en of hieraan wel voldaan is, ervaart men al leen in het gebruik. IJMUIDEN, 9 Febr. VISCHPRIJZEN. 22 Tarbot p. K.G. f 2.40—2.10. 5818 Ton gen f 2.351.90. 7 Griet per kist van 60 K.G. f 6931. 42 Groote Schol per kist v. 50 K.G. f25—22. 39 Middelschol f 30—26. 65 Zetschol f 36—29. 114 Kleine Schol f 31— 17. 15 Bot f 13.50—12. 42 Schar f 21—12. 10 Roggen per 20 stuks f 3218. 24 Vleeten p. stuk f 3.33—1.60 12 Pietermam en Poon tjes p. kist van 50 K.G. f 1715. 18 Groote Scbelvisch f 4915. 43 Middel Schelv. f 54 36. 139 Kleinmiddel Schelv. f 3525. 442 Kleine Schelv. f 29—9. 68 Kabeljauw p. kist van 125 K.G. f 42—22. 147 Gullen per kist van 50 K.G. f 18—12. 331 Lengen per stuk f4.50—0.85. 36 Heilbot per K.G. f 2.10— 1.6C 127 Wijting per kist van 50 K G. f 103.40. 2542 Koolvisoh per stuk f 0.930.10. 4 Mar kreel per kist van 50 K.G f 23. Binnengekomen zijn 16 stoomtrawler», 2 stoombeugers en de loggers KW 1, met f 371, KW 172, met f 1099, KW 173, met f 902, KW 62, met f 1116 en de KW 18. met f 733 besomming. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven DE STRIJD IN DE GEREF. KERK. Geachte Redactie, Mag ik even den inzender van Dinsdag, den heer J. Smit, antwoorden? De heer Smit heeft zich, evenals „meer dere leden" van zijn kerk (gelijk hij schrijft) geërgerd aan wat ik, ter verdediging tegen openbare klachten van de zijde der heeren Geelkerken en Van den Brink, in Uw Blad opmerkten. Daarin staat hij dus tegenover de zeer vele leden zgner kerk, die mij hun inge nomenheid ermee betuigden. De heer Smit mist de lielde in wat ik schrijf. De ken dat geluid en trek mij er nieta van aan. Het is een ziekelijke neiging van sommigen tegenwoordig, om een zeker quietisme tegenover enkele menschen „lief dete noemen, ook al moet men daan-oor de massa, de gemeenschap, het „gereformeerde v o 1 k", buiten zjjn be- moeiingen laten; met het gevolg, dat de- genen, die de „liefde" demonstreeren op de wijze van de redenaars van verleden week, zich onweersproken op dat volk kun nen werpen. Ik heb een andere voorstelling omtrent het begrip en het object van de liefde; en daar zal wel de kneep van het verschil liggen. Voorts heeft de heer Smit een andere logica dan ik. Als de heer dr, J. G. Geel kerken meer dan eenmaal zich laat interviewen door Nieuwe Rott. Crt., Han delsblad, Telegraaf (eens alle drie op één en denzelfden Zaterdagavond; en later nog weer), om daarin allerlei wonderbaarlijke epitheta te geven aan de kerken, waartoe ook de heer Smit behoort; en als hij in een openbare vergadering de „neutrale pers", die de heer Smit nu ineens geen gepast voertuig der discussie schijnt te vinden, prijst, omdat ze zoo'n heel geschikt voertuig voor de woorden der objectieve waarheid was, en h3ar ver heft boven de christelijke; en als de vergadering, waartoe dr. Geel- ken's ongenoemde introducenten ons op riepen allerlei menschen laat binnenkomen, die van de neutrale pers lezers zijn (ik weet, dat er, zoowel hier als elders, velen zonder eenige controle werden binnengela ten), om tegenover die menschen veel kwaad te zeggen van de kerken, waartoe de heer Sm;t behoort, dan schrijft de heer Smit geen ingezonden stuk. Maar als dan iemand, die publiek gevallen wordt, en die zich aan de chri» lijke pers wekelijks geeft, dan eens rog enkel keertje ('t was de eerste keer, die „neutrale pers" een klein stukje pi- om te zeggen: wie wil, leze maar christelijke pers, en geloove niet op ggy zelfs niet de redenaars van dien avootj dal dan louter uit zelfverdediging, dan schrijft de heer Smit w 1 eei gezonden stuk. Het is mij niet helder. De heer Smit moet met zijn verwijt 1$ zijn beide redenaars toe. Want die belt, do menschen opgezocht, tegenover wie i mg wilde uitspreken, en die ik door christelijke pers niet kon bereiken. AU heeren re-denaars zich met hun opn. tot vergadering hadden beperkt tot die gereformeerd zijn, dan was mijn seis ven niet noodig geweest. De neutrale krijgt een pluimpje zoolang ze artikeie plaatst, die de opinie van dr. Geelkerks c.s. uitspreken (in de groote bladen door anonymi). Maar komt er een anno geluid, dan wordt het apparaat der lieli in werking gesteld, ineens. Overigens: de heer Smit klaagt wel, ma verzuimt de argumenten te geven. Als t wil, kan hij een plaatsje krijgen van e in de niet-neutrale pers. Ik heb nog ncni een stem gesmoord. Hg mag wel koma met genoegen. En wat die bezwaarden bi treft; ik heb blijkens hun brieven er reit mogen helpen ontlasten van hun bezwaï Maar als men zegt, dat dr. Geelkerie Uw lezers, geachte redactie, wel mj toespreken, maar dat 1 k het niet mag dos ja, dan kan ik d A t bezwaar niet ontgas Ik wil het ook niet; Uw lezers zijn nj minstens even lief als aan dr. Geelkerks die ze zonder protest van den heer Se allerminzaamst verwelkomde. Het is een wondere wereld. Als Ik ta vergadering gesproken had, zon ik ooi voor Uw lezers gesproken hebben, il mag blijkbaar Uw lezers alleen mondsiiq toespreken onder praesidium van een m frater van dr. Geelkerken! Wat de heer Smit mondeling mag, mq ik niet schriftelijk! Met vriendelijken dank, Hoogachtend, Uw dw, K. SCHILDE!!, Oegstgeest, 7 Febr. 1928. BIBLIOTHEEK ACADEMISCHE ZIEKENHUIZEN. Sinds vele jaren bestaat hier te Leis een boekerij tën bate van de patiënten ii de Academische Ziekenhuizen. Deze nuttig en door de zieken ten zeerste gewaarde®': instelling wordt uitsluitend door contribui en vrijwillige bijdragen onderhouden. Hela zón de contributies in de laatste jen verminderd. De aanstaande verhuizing u de nieuwe Ziekenhuizen zat een belangd uitbreiding en reorganisatie van dit ma liefdewerk ten gevolge moeten hebben Met aandrang doen de ondergeteekecd een beroep op steun en medewerking. l!n kan dit werk steunen door vaste contribuSa door giften ineens en door de toezend van boeken en tijdschriften aan de eeat taresse. Vooral ook kinder- en p boeken worden zeer op prijs gesteld. leder helpe mee om onze zieken n goede lectuur te voorzien! Mej. J. BöHL. A. COEBERGH. B. HUURMAN. L. R. LOMAN, secretaris) Rijn- en Schiekade 21 J. NOORDMAN. C. SASSE. D. v. d. VOET, pemirf meesteresse, Warmondsm 36, Postgiro No. 62ÏÏI DE ZOORE POAL. Wanneer in vroeger jaren een Drente meisje door haar vrijer in den steek p laten werd en de jongen met een an&: ging trouwen, brachten de jongens van dorp haar in de bruidsdagen van den o> trouw geworden vrijer een dooden wilge:- tak thuis. Soms kleedden zij den tak 3ü met een oude broek en een dito jas. Kwarr*.: zij voor de gesloten deur en lukte het nk- binnen te komen, dan legden zij den tu voor het huis neer en maakten daarbij leven als een oordeel. Maar het streven steeds, in huis te komen om den poal" voor de voeten van het meisje neer/- gooien. Soms werd er een groene struik K gevoegd. De handeling werd beschouwd als tj* soort troost voor de teleurstelling. Een o* jongens zei een lang. toepasselijk ver? Daarop tracteerde de teleurgestelde bruj de jongens op bier en stoete. Later wep het bier door koffie vervangen, soms o» door jenever. Niet altijd was het meisje op een derff lijk bezoek gesteld, vooral niet, als teleurstelling voor haar groot was. DJ| moesten de jongens trachten, onopzemf'1 het huis binnen te sluipen. Maar was b meisje over haar eerste verdriet been.1 gaf zij niet veel om den gewezen vrijer, c- lachte zij hartelijk mee met de vto°1'.' jongens, waaronder soms haar toekomt vrijer school. J. de G., te L. Uw aanslag is berekend. B. O., te A. Alphen, Gouda, trecht, Vlist, Polsbroek. Totaal 29.6 A-T Kosten dezes niKiL

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 12