UIT DE RIJNSTREEK. mripe vergadering genomen besluit, waarin g f3 ff werden gemachtigd plannen te be ramen tot Stichting van een nieuwe O. L. School Leidsche buurt is goedgekeurd De Voorzitter deelde mede. dat B. en W. in dezen nu eerst op het genomen besluit kun nen voortgaan. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Voorstel tot aanvaarding Rijksvoorschot voor den bouw van woningen door de Ver- eenigin? ..Buitenlust". B. en W. stellen voor tot aanvaarding te besluiten, wat wordt goedgekeurd. Wijziging gemeentebegrooting 1928. Mede in verband met het vorige genomen besluit, stellen B en W. voor. de begrooting wijzigen, waartoe wordt besloten. Comptabiliteit. Eenige comptabiliteitsvoorstellen worden joedgekeuid. Verzoek Kerkvliet om gebruik gemeente- water voor Schuitenhuis. Het vorig jaar is een gelijk verzoek tot den Raad gericht, en werd besloten dit verzoek toe te staan tegen een vergoeding van f 5 jier jaar. Thans wordt gevraagd aan den Haarl.trekvaart een tweede Schuitenhuis te mogen plaatsen van kleinere afmeting. Volgens advies van B. en W. word', dit verzoek toegestaan tegen een vergoeding van f 2.50 per jaar. Verzoek Ponsen en Loman, dispensatie- art. 35 der Bouwverordening. De Voorzitter deelt mede dat in dezen van artikel kan worden afgeweken, waarom en W gunstig adviseerc-n. Toegestaan. Veizoek stratenaanleg Duivenvoordestraat naar Eramalaan door de Leidsche Eploitatie- UaalsehaDpij van Onroerende goederen. B. en ff", brengen in dezen gunstig advies Met teekeningen wordt de situatie toe gelicht Dit verzoek wordt goedgekeurd volgens de gebruikelijke voorwaarden. Verzoek Chr. H. B. S. te Leiden om sub sidie. De Voorzitter doet mededeeling dat deze school bezocht wordt door 15 leerlingen uit deze gemeente. Besloten wordt over 1925 eene subsidie toe te staan van f 390.50. Voorstel intrekking raadsbesluit art. 101 10. wet 1920. De Voorzitter zegt dat in 1926 werd be sloten tot aanstelling van een assistente aan O.L. School Leidsche Buurt Naar aanleiding van in een vorige ver gadering gehouden bespreking is in dezen wijziging gebracht en deze assistente be noemd tot tijdelijk onderwijzeres. De aan stelling assistente is daardoor komen te ver vallen waarom thans dit voorstel wordt gsdaan Hiertoe wordt besloten. Wijziging legesverordening. Deze verordening, die grondig herzien is. T::dl goedgekeurd. Verzoek van de Afdeeling Oegstgeest van Algemeene Vereeniging voor bloembollen cultuur tot beschikbaarstelling van één of meer medailles voor de a.s. te houden ten toonstelling. Na enkele besprekingen wordt besloten roor deze vereeniging een beker aan te schallen, waarvoor een bedrag wordt toege daan tot een maximum van i 60. Vaststelling voorschot art 103 L.O.-wet 1920. De daartoe betreffende bedragen worden door den Voorzitter voorgelezen waarna wordt besloten tot vaststelling over 1928 tot een bedrag van f 23.88 per leerling, n.l. voor School Endeg. Straatweg f 3758.71Duin zicht f 1 Tö 1.43; Morscb f 1227.05; R.-K. School f3290.66. Eenige reclames schoolgeld worden goed- Rondvraag. De heer Nijssen brengt onder de aandacht ran B. en W. de onhoudbare modderpoel op hel kruispunt der wegen nabij de R.-K. Kerk Hieraan zal aandacht geschonken worden De heer de Graaf wijst op den toestand om den hoek de KempenaerstraatTerwee- weg. Hel is spr. gebleken dat achter het nieuwe hek dat daar thans wordt geplaatst nog een rij boomen zal blijven slaan waar door het uitzicht toch nog belemmerd wordt De Voorzitter zegt dat als deze gebeele verbreeding lot siand zal zijn gekomen, niet meer eenzelfde bezwaar zal bestaan. De eigenaar van den grond is geheel vrij de beplanting. Wethouder Rubenkamp zegt dat, zoo op dezen hoek huizen waren gebouwd het uit zicht zeker nog minder ruim zoude zijn. De heer v. d Burg heeft bemerkt dat nu lundeering is gelegd voor het nieuw te houwen urinoir nabij het wachthuisje van electr. tram. De in- en uitgang is zoodanig geplaatst, dut deze gevaar zal opleveren bij het naderen van trams. Spr vraagt hierin afdoende wijziging aan brengen. De heer v. Breda zegt dat de tram in df2en bocht circa 75 c.M. builen de rails strekt De ruimte tusschen rails en uitgang is m 2 meter, waarom ook spr acht dat dit Scvaar zal opleveren. Tevens komt spr. neer °P het feit dat de plaatsing niet inovereen- s'emming is volgens de gedane aanwijzing van don Opzichter van Weg en Werken der Z H. T. M. De Voorzitter zegt een of ander nog niet t?rnerkt te hebben en kan du9 geen vol- Ü-nde antwoord geven, doch zal hieraan Z|)ne aandacht schenken, be heer v. Breda vraagt om den Valken- Jjrgerwfg een goede beurt, te geven Sedert b Jaren dat spr. dezen weg kent. is de toe- sand ieder najaar onhoudbaar, zoodat het u toch eens tijd is verbetering aan te ö^Qgea, Voorzitter zegt dat het natte jaargetijde le! ^00^zaak is. gepaard gaande met het 7Fn van kabel- en waterleidingbuizen 0 "ppr den Ouden vraagt dpn Voorzitter, U' h ver?a^erinSen in 't vervolg 's avond» bouden ten gerieve van zakenmenschen de raadsleden, j Voorzitter zegt dat bij uitzondering op n dag vergaderd wordt en meestal des 'onds. heer Uittenboogaard vraagt naar da vorderingen van den electrischen kabelaan- leg van den Morsch. De Voorzitter kan in dezen geene nadere toelichtingen geven. Ten tweede brengt de heer Uiltenboogaard onder 't oog: de slechte toestand van den Rhijnhofweg vanaf den Straatweg tot aan het Rustenburgerpad. Ten derde zegt spr. dat in de vorige ver gadering door den oudsten Wethouder toe zegging werd gedaan tot verdwijning van den scherpe bocht in den Rijnsburgerweg De boomen aan de Z.Z. van dezen weg zijn zeer hinderlijk, waarom spr. vraagt middelen te beramen tot verwijdering. De Voorzitter zegt dat spr niet juist is. In de vorige vergadering werden B en W. gemachtigd, indien noodig, daartoe betreffenden grond aan te koopen om die bocht minder scherp te maken. Het verwijderen van de boomen en dan zooveel te verbreeden, is thans niet mogelijk. De heer Nijssen klaagt nog over het aan de trottoirzijde neerweroen van zand en puin in de Geversslraat. De boel heeft daar zeker 5 a 6 dagen gelegen, waarom spr. VTaagt om meer toezicht. De Voorzitter zegt dit toe. Hierna wordt de vergadering gesloten. De heer A. van der Hulst, van wiens plotseling overlijden wij gisteren onder „Laatste Berichten" nog melding konden maken was behalve lid van den gemeente raad (sedert 19101 ook nog lid van het R K. Pariochiaal Armbestuur, bestuurslid van de R.K. Boeren Spaar- en Leenbank en van de R.K. Kiesvereeniging. Als zijn opvolger in den raad komt op de lijst voor de heer C. P. J. Paardekooper. VALKENBURG. Uitvoering „Soü Deo Gloria''. Dinsdagavond gaf het Chr. Mannenkoor „Soli Deo Gloria" van Rijnsburg een uit voering in de Herv. Kerk alhier. Ds. Hermanides verzocht te zingen Ps. 95: 1, waarna hij voorging in gebed. In zijn kort openingswoord riep hij de vereeniging uit de naburige gemeenle een hartelijk wel kom toe en wenschte de aanwezigen een prettigen avond. Ook de medewerkenden mevr. Kooy, sopraan, mej v. Ilemert, pianiste en den heer Bergman, fluitist, uit Den Haag, heette hij van harte welkom. Op hel programma prijkte een tiental nummers. Over het geheel genomen is er goed en zuiver gezongen. Zeker, er zijn wel enkele vlekjes aan te wijzen, maar over hel geheel een knappe uitvoering. Vooral enkele bassen beschikken over een mooi, diep geluid en versterking van de tenoren leek ons niet ongewenscht. Voor en na de pauze zong mevr. Kooy een tweetal mooie liederen. De heer Berg man gaf met zeer verdienstelijke piano begeleiding van mej. v, Hemert een tweetal nummers op de fluit, die eveneens mooi ge speeld werden. In zijn slotwoord dankte ds. Hermanides allen voor hun werk en vestigde de aan dacht van de Valkenburgsche jongelui er op, dat er steeds gelegenheid is zich als lid op te geven, omdat wij hier geen zangver- eeniring meer hebben. Tot slot werd geza menlijk Gez. 43: 6 gezongen, waarna ds. Hermanides sloot met dankgebed. VOORSCHOTEN. In hotel Deurloo is Woensdagavond een ledenvergadering gehouden van de Winkeliersvereeniging. Het huishoudelijk reglement werd na enkele wijzigingen vast gesteld en de vereeniging genoemd „Voor- schotensche Winkeliersvereeniging „Tosea" (Tot onderlinge steun en actie") Dat er be hoefte was om zich tot dat doel te vereeni gen. blijkt wel uit het feit. dal zich reeds een 20-tal winkeliers hebben aangesloten. WARMOND. De Sfscrt. no 56 bevat de statuten betreffende de N. V Schelpkalkfabriek en Bouwmateriaalhandel Tegelaar en Zn. al hier. WASSENAAR. Bij Kon. Besluit is aan mevrouw H. L- E. J KröilerMüller alhier toeslemming verleend tot het aannemen van de versier selen van Ridder van de Orde van de Kroon van België. ZOETERWOUDE. Burgerlijke Stand. Geboren: Salvus Cornelis z, v. A. Slin gerland en van M. de Jong Jacobus Ludovicus z. v. J. P van der Hulsl en van Th. v. d. Kalk Cornelis Leonardus ff'il- lebrordus z. v. J. v. Velzen en van C M. M. Hoogzaad Theodoras Jacobus z. v. F. Zandbergen en C. J. Colïjn Jacobus z. v. W. Borst en van A. van Diemen Alida Maria d. v. A. J. van der Poel en van C. M. van Bohemen Catharina Eli sabeth d. v. W. Hoogervorst en van C. van Diemen Adrianus Johannes Petrus z. v. D. La Lau en van E. J. v. d. Werken. Aan alle houders van hondenkarren jn deze gemeente is door B. en W. schrif telijk kennis gegeven dat in deze en vol gende week voor hun gelegenheid zal zijn hun honden- kar- en tuig te doen keuren ten einde opneiuw in het bezit te komen van een nummerbewijs als houder van een hondenkar Een en ander in verband met de gewijzigde trekhondenwet. Door genoemd college zijn de beide gemeente-veldwachters met de keuring belast. ALPBEN. Burgerlijke Stand. GeborenMaria Thereaia, D. v. JI. v. d. Sijs en C- B. M. Onderwater. Jaco bus Johannes Jozef, Z v. J. Th. Verkleij en M. H Suidgeest. Maria, D. v. J C. Waardenburg en J desman Jan Willem Z v. J. v. Leeuwen en E v Dam. Jans, Z v. K. Kok en L v. d Weide. Clazina Cornelia, D. v. P .J. v. Gulii en Th. ae Kok. Wilhelmina Theresia D. v. G. P. v. Tol en A. H. Visser. Gehuwd: G. B A. Koedijk jm. 21 j. en 0. Kwant jd. 20 j P. G Maae jm. 36 j. en C. P. Helmer jd. 24 j. Overleden. J. A. Marks wedr. van E. M. M. Westhoff 70 j. C. Lekkerkerk wear, van H. S Paul 62 j. Gevestigd: E. Blijleven P.H.str. 64 uit Hazerswoude. J v. d Wel, Machineweg 1, uit Den Haag H. Kool, West Kanaal- weg 3, uit Rotterdam. A. M. Rodenburg en gezin. Stationsweg 6, uit Den Haag. G Boot, P.H.str 17, uit Rotterdam. J. Manten en gezin, Toegangscheweg 8, uit Bodegraven. - J Balvert echtg. van Th. B. de Jong, Nieuweeloot 16, uit Bodegra ven. M Burger, v. Mandersloostr. 43a, uit Muiden. W Kampert, Steekterweg 218, uit Bodegraven. Vertrokken: J. v. Tilburg, naar Bos koop. A. L. Helmantel, naar Grootegast. H. Sprong en gezin, naar Zevenhoven. C. van 't Riet naar Amsterdam, v. Osta. diestraat 158 III. J J. de Groot, naar Momtfoort, J. W. Schouten, naar Hel mond, Kamstr. 10 J. F. Dinnewet, naar Soest, St. Josephgesticht. E. Borgmeijer maar Rotterdam Westvalkenoordseheweg 44. C. Groencscheij, naar Leiden, Doe- zastraat 31. D. C. Plugge, naar Den Haag. Maasstr. 100. J. Verhagen, naar Schiedam, Raam 30. J. W. A. Havinga, naar Heino. Ja M. Binken, naar Bos koop, Ridderbuurt 71. Th. de Hartog, naar Heteren. De heeren G. M. Herngreen, A. Noomen en P. Westerbrink zijn als be stuursleden der A.-R. Kiesvereen. alhier gekozen. De heer Noomen heeft intusschen hier voor bedankt. BOSKOOP. Gemeenteraad Da toestand van handel en nijverheid in 1927 Het nienwe raadhuis De verbreeding van Zuidwijk. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter de heer B. A. Colijn, burge meester. De voorzitter opent de vergadering. De notulen der vergadering van 20 December worden onveranderd vastgesteld. De voorzitter houdt de gebruikelijke nieuwsjaarsrede. De algemeene plaatselijke toestand over 1927 niet onbevredigend De snijbloemen bevolkingscijfer overschreed de 7000 De gezondheidstoestand was iets minder gun stig dan in 1926, hoofdzakelijk een gevolg van het groote aantal gevallen van rood vonk, Lw 64. Het sterftecijfer bedroeg 0.4 per 1000 Het geboortecijfer bewoog zich in dalenden lijn. Dit cijfer is zelfs beneden het landsgemiddelde. In de bouwnijverheid viel een groote be drijvigheid waar te nemen. Het aantal aan sluitingen aan het electrisch net klom in 1927 tot 601. De gasproductie bleef op een gelijk niveau, eveneens het waterverbruik. Belangrijke besluiten, welke in 1927 door den raad werden genomen waren o.m. dat voor den aankoop van terrein voor den bouw van een nieuw Raadhuis, dat voor den bouw van 15 eenvoudige woningen, het besluit tot aanschaffing van een aulo- brandspuit, dat voor de verbreeding van de Biezen en Zuidwijk, de medewerking voor den bouw van 37 arbeiderswoningen, en het besluit tot verbreiding van het electrische net. Thans wordt onderhandeld over den aankoop van het Goudsche Rij pad, en de openstelling van den Bloemen- daalschen Weg voor autoverkeer. Spreker kan zich voorstellen, dat menig een de verzuchting slaakt, wanneer het nu maar eens uit is. En dat is nu juist niet het geval. De noodzaak dwingt tot af doening van nog zooveel, dat geld kost In de eerste plaats is er het Raadhuisplan, hetwelk een monument van blijvende be- leekenis moet worden. Toch behoeft men zich niet zoo ongerust te maken, als men soms wil voorgeven. Bedroeg de schuld voor improductieve doel einden in 1922 gemiddeld per hoofd fl.70.50 in 1927 was deze gedaald tot fl 44.50 per hoofd. Deze groole vermindering is een ge volg van het systeem, hetwelk men ge volgd heeft, om voor kleinere uitgaven niet te leenen. Bedroeg de schuld in 1922 voor het gas- en waterbedrijf fl. 466000.in 1927 was dit met inbegrip van die voor het electriciteitsbedrijf fl. 444.000. Een en ander zal mede oorzaak zijn, dat helastingverhooging w.s. achterwege kan blijven, doch ook belastingverlaging. Naast een voorzichtig beleid, en ver trouwen in de toekomst is noodig een ruime blik. Deze eigenschappen zijn noodig bij de uitvoering van groote werken. (Teeke nen van instemming). De ingekomen stukken worden aange nomen voor kennisgeving. Voorts wordt besloten tot verkoop van bouwgrond van het gemeentelijk bouwter rein aan de Zuidkade aan de heeren II. Laros en J. P. van Heijningen, en tot ver koop van bouwgrond aan het Torenpad aan den heer G. Koetsier. B. en W. bieden aan hel verslag en de balans, en de winst- en verliesrekening over 1927. van het gemeentelijk bouwter rein aan de Zuidkade. De heer Noest vraagt om een afschrift hieraan aan de leden van den Raad te zen den. De voorzitter zegt zulks toe. Daarna komen in behandeling de voor stellen van B. en W. tot aanvulling van het Ambtenaren, en Werkliedenreglement, tot herinnering der eleclricileitstarieven voor licht en kracht en om die tarieven le ver lagen in bespreking, waarvan wij den uit slag Woensdag reeds meldden, evenals be treffende de discussies over de goedkeuring der plannen tol den bouw van een nieuw gemeentehuis, welke plannen, gelijk reeds bekend met 112 (tegen de heeren Hou- dijk en Brand beiden R K.) stemmen wer den goedgekeurd Hel voorstel van B en W. om te beslui ten tol verruiming van gastoevoerleiding van de gasfabriek naar de gemeente, wordt na ampele discussie aangenomen. Thans komt tan de orde het voorstel van B. en W betreffende verbetering en ver breeding van Zuidwijk. Hierover ontstaat een debat van ruim l'/s uur. De heer Houdijk meent, dat er geen nood zaak aanwezig is om hiertoe le besluiten, en dat, mocht het voorstel worden aange nomen, vooral met het oog op de vele brug gen, de gemeenle jaarlijks wel een f 1400 A f 1500 aan onderhoud kan betalen. De heer de Ruyter (V B.) wijst op de be langrijke bijdrage ad f7100 die de belen dende eigenaren hebben bijeengebracht Deze subsidie is wel degelijk een krachtig argument voor de tot stand brenging van de verbreeding. Tevens wordl een nieuwe bouwgelegenheid geschapen. En dit is zeer zeker van beteekenis, wanneer men rekent, dat er thans weinig bouwgelegenheid is. De heer Van Kleef (V. B.) wijdt uitvoe rige beschouwingen aan dit vraagstuk en bespreekt het voor en tegen. Tenslolle vraagt hij of het niet gewenscht is om het voorstel in nadere studie te nemen. De heer Brand (R.K.) vraagt of de ver breeding van Zuidwijk in de naaste toe komst urgent genoemd mag worden. Hel is volgens hem beier nog een paar maanden te wachten met het nemen eener beslissing. De heer Loef (C.H.) wijst op nog andere wegen, die ook nauw en slecht zijn. Tegenover het bedrag van ca. f 7100. helwelk de belendende eigenaren willen schenken, staat, dat zij ontheven worden van het onderhoud der bruggen. De heer van Gelderen (V.B.) was buiten lands toen dit voorstel gedaan is. Hij was inderdaad verrast. Spreker staat bij het voor en tegen stil. Het lief9t zou hij zich aansluiten bij het gesprokene door den heer van Kleef. Wil men echter dezen avond een beslissing, dan zal hij voor stemmen, onder voorwaarde, dat de eigenaars hun bijdrage met f 1000..verhoogen, waar door de kosten voor de gemeente op f 10.000 komen. De heer Noest (S.D.A.P.) verklaart zich legen dit voorslel. De heer Guldemond (A.R.) hoopt niet dat het wegenvraagstuk de sluitpost van de groote uitgaven zal worden, die te wachten zijn. Spreker bepleit aanneming van het voor stel. De voorzitter bepleit ook ernstige aan neming van dit voorstel. Na nog lange discussies, waarbij de vraag naar voren treedt of de schoeiing bere kend is voor autotractie, welke vraag door niemand beantwoord wordt, wordt het voor stel van den heer van Gelderen (V.B.) om bij een bijdrage van particulieren ad. f 8000.Zuidwijk te verbreeden aangeno men met 11 tegen 2 stemmen. Thans komt tenslotte nog aan de orde het voorstel van B. en W., om te beslui ten tot wijziging der voorwaarden, waar onder aan de vereeniging „Het Plaatselijk Nut" een renteloos voorschot is verleend voor uitbreiding van de bad- en zwem inrichting. De heer Nijhof (C.H.) vraagt waarom de bijdrage ad. f 1500.door particulieren als rentegevend voorschot verleend prefe rent moet zijn. Hierdoor staat het renteloos voorschot van de gemeente achter, ingeval van aflossing. Ook de heer Boekraad (R.K.) Is van meening, dat dit niet in den haak is. Het voorstel in stemming gebracht wordt verworpen met 7 tegen 6 stemmen. Dit schijnt een verrassing te zijn, want er ont slaat beweging. De heer Guldemond (A.R.) stelt thans voor om 50 pCt der jaarlijksche aflossing gedurende 5 jaren preferent te stellen ten bate van dengenen, welke het voorschot ad. f 1500.hebben verleend. Het voorstel wordt aangenomen met 7 tegen 6 stemmen. De voorzitter deelt nog mede, dat de heer Teun Ottolander een bedrag beschik baar heeft gesteld voor een gedenkraam in het nieuwe Raadhuis. Besloten wordt onder dankzegging dit raam te aanvaarden. Na nog enkele vragen wordt de verga dering gesloten. HAZERSWOUDE. Gemeenteraad. Instructie van den ken- ringsveearts Het Provinciaal Wegenplan De Kondekerksche brug. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter is de burgemeester, de heer J. van der Meuien. Na opening der vergadering en gebed worden de notulen der twee laatstgehouden vergaderingen gelezen en goedgekeurd. Mededeeling wordt gedaan van de verda ging van de beslissing van de Ged. Staten omtrent de begrooting dienst 1928, de goed keuring van de verordening tot heffing van keurloon en rechten, de goedkeuring van de verordening op den keuringsdienst van vee en vleesch, enkele bela9tingopgaven, het verelag van den keuringsdienst van Waren en de aanneming van de benoeming tot lid van de Commissie van Toezicht op het lager onderwijs door de heeren J. van der Meuien en B. Offringa. Al deze mededeelingen voor kennisgeving aangenomen. Van de Ged. Staten dezer Provincie is een schrijven ingekomen waarin bezwaar ge maakt wordt tegen de wijziging van de instructie van den keuringsveearts, wat de vaststelling van zijn jaarwedde betreft. Daar bij is bepaald, dat hij voor eigen rekening heeft te zorgen voor alle hulpmiddelen en andere benoodigdheden vereischt voor een goede vervulling van zijn taak De Ged Stalen zijn van oordeel, dat dit kan leiden tot het gebruiken van weinig hulpmiddelen en dus tot ean niet goede uit voering der Vleeschkeuringswet Volgens den betrokken Inspecteur der Volksgezondheid, die dit advies aan de Ged. Staten heeft gegeven, zou reeds aan het be zwaar tegemoet gekomen worden wanneer de gemeente de ingrediënten voor haar reke ning neemt Microscoop, broedstoof enz. val len er buiten. B. en W. stellen voor ln dien zin de in- structie te herzien. De lieer P. F. Veelenturf vraagt welk be drag de inspecteur heeft genoemd voor kleine benoodigdheden. De voorzitter antwoordt p. m. f 20. De heer C. A. van Dam verwacht, dat dit afhankelijk zal zijn van het aantal nood- slachtingen en de rekeningen aan het einde van het jaar hel wel uit zullen wijzen. De heer D. Buitenhuis noemt het spijkers op laag water zoeken, het bezwaar van de Ged. Staten. De voorzitter vindt dat wel iets voor hel bezwaar van de Ged. Staten is te zeggen. De heer L. Noordam brengt bij deze be spreking naar voren, dat het gewenscht zou zijn, indien ook aan het Dorp gelegenheid bestond tot het aangeven van geslacht De voorzitter zegt, dat dit niet gaat in ver band met de controle. Alle aangiften dienen ter secretarie te geschieden. Met algemeene stemmen wordt besloten aan het bezwaar van de Ged. Staten tege moet te komen. Ingekomen is voorts een exemplaar van het besluit der Staten dezer Provincie tot vaststelling van een Provinciaal Wegenplan. Twee wegen komen daarop voor, waarbij deze gemeente is betrokken, namelijk de weg BoskoopHazerswoudeDorp en de weg ZegwaartHazerswoudeHooge Rijndijk. Het is de bedoeling, zoo zegt de voorzitter, dat elke weg in zijn geheel aan de Provincie wordt overgedragen. Wat de weg Boskoop—- HazerswoudeDorp betreft heeft reeds een conferentie met Boskoop plaats gehad Naar aanleiding daaraan is overeengekomen te be ginnen met aan de Ged. Staten het juists begin en eindpunt van genoemden weg ts vragen, terwijl met het oog op den anderen weg tegelijk gevraagd is de grootte van ds bebouwde kom, daarbij betrokken, mede Is deelen. i De heer D. Buitenbuis vraagt of ook reke ning gehouden wordt met den tol in ver band met de f 600, die de gemeente per K.M, jaarlijks aan de Provincie most betalen bij overdracht De voorzitter antwoordt, dat daar zeeg zeker mee gerekend za! worden door he| gemeentebestuur. De heer D. de Bruyn Yzn. zegt, dat ook, wanneer het land langs den Gemeeneweg eg bij gevraagd wordt, dit vergoed behoort tg worden. De heer P. F. Veelenturf vindt dat dezg gemeente met den weg ZegwaartHazers woudeHooge Rijndijk geen haast behoeff te hebben. Nadat nog enkele opmerkingen gemaakt zijn, wordt voornoemd raadsbesluit voog kennisgeving aangenomen. Van de Ged. Staten is ingekomen eea machtiging om met Koudekerk een gemeen schappelijke rekening aan te gaan inzake dg Koudekerksche brug. In verband met deze brug Is een adres ingekomen, geteekend door verschillends personen van den Rijndijk en uit Koude kerk, waarin verzocht wordt de passaga over de brug voor alle kinderen van en naag school en in hun speeltijd vrij te laten. De Voorzitter stelt voor dit adres, dat nief gezegeld behoeft te zijn, vóór de gemeen schappelijke regeling te behandelen. De heer C. A. van Dam vraagt of de Raad uitmaakt of een adres al ol niet gezegeld behoort te zijn. De voorzitter antwoordt, dat de Zegelwet dit bepaalt. Volgens de door den betrokken Minister van desbetreffend artikel van ge noemde wet gegeven uitlegging, is een adres, als het onderhavige, vrij van zege!. Hierna wordt het adres in behandeling genomen. De Voorzitter deelt mede, dat door dezs gemeente bij de besprekingen over de brug reeds aanstonds is ter sprake gebracht het bruggeld voor de schoolkinderen. Daar ech ter nader bleek, dat in hot tarief van het bruggeld een verlaagd tarief voor school kinderen was opgenomen ad 5 ets. per weets en de betrokken scholen jaarlijks het brug geld voor de schoolkinderen in één bedrag betaalden en Koudekerk beslist tegen vrij stelling was, werd door B. en W. dezer ge meente geen verderen drang meer uitge oefend. I Naar aanleiding van dit ingekomen adres, waarvan het doel B. en W. zeer sympathiek is, en waar zij in beginsel ook voor zijn, werd nog eens ernstig overwogen daaraan tegemoet te komen, opidat het tegenwoordig geslacht, naast de vrijstelling des Zondags, ook dit voordeel zou hebben. Daartegenover stonden echter de ernstige bezwaren, dat door die vrijstellingen een belangrijk bedrag minder zou ontvangen worden en daarbij alles lot op heden op schattingen berust en dus met zekerheid omtrent de opbrengst van de brug niets valt le zeggen. Het komt B. en W. ftarom voorzichtiger voor eerst eens één of twee jaar de zaak aan te zien. In verband daarmede stellen zij voor het verzoek voorloopig af le wijzen. Zij doen dit niet, omdat zij niets voor het adres voolen, zooals uit een raadsverslag van Kou dekerk, in 't midden latende of dit al ol niet niet het gesprokene juist weergeeft, doch om de hier aangegeven redenen. Blijkt het met de opbrengst naar wensch te gaan, welnu dan kan nog aan het adres tegemoet geko men worden. De heer D. de Bruyn Yzn., die, evenals de voorzitter, in beginsel voor het adres is, acht uitstel ook daarom gewenscht, omdat de opbrengst den eersten tijd zal tegenval len in verband met den bouw van eea nieuwe brug. Mevr. J. v, d. Meuien zegt, dat het adres haar volle sympathie heeft en zjj vooral om paedagogische redenen daar voor is. De heer V. van Beek Szn. vraagt hoeveel de schoolbesturen betalen. De voorzitter antwoordt,' dat de Chr. School aan den Rijndijk thans (180 betaalt Mevr. J. v. d. Meuien zegt dat dit alleen betreft naar en van school, doch de be doeling is: ook vrijstelling buiten schooltijd. De heer P. F. Veelenturf zegt, dat net eigenlijke verzoek beoogt vrijstelling voor alle kinderen tot hun 13de jaar. Alleen van de schoolbesturen zon daardoor reeds ongeveer f400 minder ontvangen worden. Alhoewel hij sympathiek staat tegemoveg 3-8 l

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 11