68ste Jaargang LEI05CH DAGBLAD, Zaterdag 4 Februari 1928 Derde Blad No. 20827 d Buiteni. Weakoverztcnt. hei(* BERL1JMSCHE BRIEVEN. OM DE PETROLEUM. I Maarschalk Haig overleden Slresemann en Eriand over ontrniming van het bezette gebied De ge smokkelde mitrailleurs. TTeer is een der bekende persoonlijk beden uit den grooten oorlog heengegaan: de Engelsche oppei bevelhebber sinds 1915 fir Douglas Haig. Hij was geen beroemde militaire grootheid, die schitterde door zijn 6uccessen. Hij was een vasthouder, een doorzetter, vooral waar het verdediging betreft. Hij had het onverzettelijke van een. bulldog, het onverschrokkene van een fox- terrier eD deze beide eigenschappen neb ben hem in de sloopende oorlogsjaren ge maakt tot hetgeen hij is geweest in den loopgraven-oorlog. Zijn vaderland en Frankrijk en België sullen hem bij zijn begrafenis nog eens de bewijzen leveren van hun dankba&r- Wel toevallig is overigens deze weck ra hoofdzaak gewijd geweest aan een der na weeën van den oorlog: het bezette gebied. Bij de behandeling der Duitsche begrooting in den Duitschen Rijksdag heeft Strese- mann op een buitengewoon scherpe wijze nog eens den eisch herhaald van ontrui ming van het bezette gebied, zich daarbij beroepend op steekhoudende motieven. Kort gezegd, vroeg hij o.a. of Locarno be stond of dat daaraan geen waarde meer was te hechten. In het eerste geval was ontruiming verplichtend, te meer waar En geland Locarno immers garandeert, in het tweede was ten aanzien van toenadering tusschen beide vroegere vijanden feitelijk niets bereikt. Behalve in Frankrijk en de Fransche vasalstaten als Polen is Stresemann's re.de met genoegen aanvaard; ook in Engeland, waar men het, eerlijk gezegd, met Strese mann eens is al durft men dat niet zoo openlijk te bekennen. In Duitecbknd zelf vereen igde Stresemann een groote meer derheid achter zich, die aan herstel der groote coalitie deed denken. Duitseh-natio. Dalen en communisten waren in oppositie, zoodat nogmaals van Centrum-zijde een uiterst felle aanval ia gedaan op eerstge noemd en. De bestaande regeeringscoalitio is wel opgeschreven ten doode Stresemann heeft zijn rede ongetwijfeld grootendeels klaar gemaakt voor binnen landse!) gebruik. Met Rijksdagverkiezingen in na verschiet he^ft hij een snaar aange roerd, dde weerklank zal vinden in het Duitsche volk. In zijn geheel Streseraan kon en mocht echter niet ver. vachten, dat zijn rede daadwerkelijk eenig effect zou 6orteeren. Zij deed nog eens scherp uitkomen, hoe Duitschland moreei sterk staat in zijn ontruimingseisch. Voila tout. Waar Briand in den Franschen Senaat ook de buitenlandschp politiek moest be handelen naar aanleiding van eenig© inter pellatie©, kon deze de rede van zijn Duit schen collega niet onopgemerkt voorbij gaan. En dientengevolge heeft Briand dan ook gereageerd. Gezien de positie, waarin de Fransche leider der buitenlandsche zaken was ge drongen, heeft hij dat met gToote handig heid gedaan. De Duitsche eisch moest hij natuurlijk afwijzen, gelet op de geestesgesteldheid van het Fransche volk, dat van een volledige ontruiming niert; wil weten. Doch dit moest zoo gebeuren, dat de toenaderingspolitiek er niet door werd benadeeld en aan den anderen kant toch oc-k weer zoo, dat de Fransche communis opinio werd bevredigd. In beide is Briand met zijn sprekerstalent geslaagd Tegenover Duitschland heeft hij een „neen" gesproken op een wijze, die niets voor de toekomst bederft, tegenover la France sprak hij een taal, die insloeg. Voor een neutraal waarnemeT is er, wan neer men beide redevoeringen naast, elkaar kgt» geen twijfel, welke aan argumenten het sterkste is. Hoofdzaak blijft echter: er is niets be dorven. Toch zijn er in Briand's rede een paar punten, die niet geheel onschuldig zijn. In de eerste plaats, waaT de Frunsche minis ter zeide, dat Locarno slechts een belofte was, geen zekerheid Dat is een uitlating, die aan de Locarno-waarde danig kan tor oen, ook al is zij ongetwiifeld door Briand oiet in dezen geest bedoeld. In de tweede plaats waar Briand feitelijk voor de ont ruiming compensatie vroeg van Duitsch- laiid, b.v. in den vorm van een voortdurend toezicht in het Rijnland. Onder Volken bondscontrole zoo noodig. Daarmee wordt toch van Fransche zijde een eisch gesteld, dien Duitschland als berustend op geen enkele bepaling van Vereailler-vredesvcr- drag of Locarno, niet zal aanvaarden. In de gegeven omstandigheden is daar om de uitslag der Fransche en Duitsche verkiezingen van dit jaar van het aller hoogste belang. Die in Duitschland is vrij zeker, zooals gezegd; voor de groote coali tie wordt als het ware tevoren reeds alle ruimte gemaakt, die in Frankrijk is minder zeber Zoo ook daar de uitslag echter uit- valt ten gunste van continuïteit der hui dige politiek, dan kan aan de toenaderings. Politiek naarstig worden voort gearbeid. De toenadering tusschen Italië en Zuid- Slavië laat nog veel te wenschen over. ^elfs is de IfaWaansche pers en niet ronder medeweten der regeering weer tegonnen met te waarschuwen tegen het Uid-Slavisch gevaar ln dit verband trekt f^r de aandacht, hoe Italië Hongarije Tachtig blijft pr«-«tegeeren en blijkbaar a'e zeilen bijzet, om Roemenië „los te wj1611" Kleine Entente. In dat m e° ®taat o.i dan ook het bezoek, door 1 ulescu, den Roemeenschen minister van 3|tenl«nds( he zaken, aan Rome gebracht ongetwijfeld mede daaraan is toe te rijven. dat de Roemeensche nota heel makker is dan die van Zuid-Slavië en Tsjecho-Slowakije, hoewel ze alle drie eren Volkenbondsraad vragen in de Maartzit ting te behandelen de affaire der smokkel- mitrailleurs die toch wei voor Hongarije bestemd schijnen te zijn geweest, naar meer en meer aan den dag kom/t. In hoeverre de intusschen weer eens in getreden kabinetscrisis in Zuid-Slavië van invloed op de moeili;ke verhoudingen in Europa's Oosten zal zijn, is nog moeilijk te voorzien. RECLAME. De Medicus erkent, dat SUPPOSAN een even eenvoudig »ls practisch en snel werkend middel is tegen HAEMORROIDEN (AAMBEIEN) Dooe met •pparnolie. tube en te- bruiLiaanw. a fl 2.40. de tube Sup- poïon ralf alléén a fl. 1.10 bij Apoth. en Drog Brochure» en inl. bi) den Imp H ten Herkei. Hilvertum. 2171 (Van onzen Correspondent). Berlin, 29 Januari. Er zijn voor ons, dagbladschrijvers, wel eens dagen, dat we ons „voelen", dat we even middelpunt zijn van dat groote en veel- 7-tjdige leven, hetwelk we van dag tot dag beschrijven moeten. In Nederland z\jn zulke gelegenheden zeker niet overtalrjjk. Het buitenland beoordeelt ten deele de positie van een dagbladschrijver anders en gunstiger dan bg ons. Wat des te ver wonderlijker is, daar toch ons land ook internationaal de reputatie geniet (en ver dient) vrijwel de beste pers van onze goede oude aarde te hebben. Maar in Nederland hebben de journalisten het desondanks nog niet veel verder gebracht dan eenige maaltijden, waar ministers of andere hooggeplaatste personen mede aan zaten en een redevoering hielden. Zooiets vinden wg, per. menschen, in Ber lijn, Parijs, Londen of New-York iets zeer alledaagsch! We hebben onze machtige in ternationale vereenigingen van wereldpers- journalisten, en een uitnoodiging onzerzijds voor zulke gezellige lunche's of avondban ketten wordt door Staatshoofden en Minister presidenten gewoonlijk met beide handen aan gegrepen. Men heeft in Landen als Frankrijk, Engeland en Duitschland sinds lang ingezien, dat zonder medewerkisg van de wereldpers geen internationale politiek meer gemaakt kar. worden. En V3ak heeft de journalist in deze wereldcentra wel eens het gevoel, al te opvallend gevleid en nageloopen te worden. Wat des te pijnlijker is, waar hg immers maar al te goed weet, dat het in verreweg de meeste gevallen niet om zijn persoon maar om den invloed van zijn blad gaat. Intusschen, belangstelling van regee ringen is altijd beter dan onverschilligheid of zelfs geringschatting. En het is aan de Berlijnsche journalisten, die vaak tegen hun zin jaar-in-jaar-uit met feestmaaltijden, thee's en andere officieele en officieuse ontvangsten verwend worden, minstens éénmaal per jaar zelf als gast- heeren op te treden. Zf, doen dat met hun „Verein Berliner Press©'' op een wijze, die sinds tientallen van jaren tot een traditie geworden is. Eina Januari vindt steed3 het „Presse- ball" plaats. We hebben het gisteravond en dezen nacht weer eens meegemaakt. Enik wil er u toch eens het een en ander van ver tellen. „Het bal der pers" i.s d e groot© ge beurtenis van deze wereldstad. En toch is aan bals in Berlgn housch niet het minste gebrek. Zaterdagsavonds worden vijf maanden lang minstens vijf groote en eenige tientallen kleinere openbare bals gegeven. En de I overige werkdagen is dit aantal nauwelijks i geringer! Alle groote organisaties hebben haar dansfeesten, waaraan steeds een tora- i bola verbonden is, waarvoor vaak hooge I entreeprijzen verlangd worden en het batig i saldo meestal voor de ondersteuningsfondsen I bedoeld is. Ook het aantal zuivere liefdadig- I heidsbals is waarlijk niet gering. Een van de meest bezochte is sinds eenige jaren dat van de „Deutsch-Niederlandische Hilfe" in het Esplanadehotel, dat onder patronaat van den Prins der Nederlanden staat, die vooi die gelegenheid ook steeds naar Ber lijn pleegt over te komen. Maar wat zijn die honderden, ja dui zenden balfeesten in vergelijking met het „PressebaH"? Hier is de toegangsprijs niet minder dan 30 Mark! Daar komt dan nog 10 Mark per persoon voor een plaats aan de soupertafels bij, minstens nog 20 Mark voor het souper zelf, de wijn niet meegerekend. En dan neemt men natuurlijk nog een stuk of wat loten è- 5 Mark voor de steeds kostelijk voorziene tombola. Zoodat een bezoeker van het „PressebaH" voor zich en zijn echt- genoote alleen reeds een 200 Mark of dik 120 gulden uitgeeft. Denkt u nu misschien, dat zulke bedragen den Berlijner afschrikken? Mis, lezer! Men moet er zelfs heel vlujj bij zijn, om nog een toegangskaart machtig te worden. En aangezien die 7000 kaarten alleen met introductie van een der leden van de Pers- vereeniging afgegeven worden, staat bij deze arme journalisten veertien dagen en nachten d? telefoon niet meer stil. Het is nu eenmaal sinds een jaar of veertig mode, zicb op het „PressebaH" te vertoonen. Men wil zien, maar vooral gezien worden! Deze avond is de aangewezen gelegen heid, als bij onderlinge afspraak, voor alle mooie, jonge vrouwen van de wereldstad om de allernieuwste modesnufjes te tooneu. In de eerste plaats zijn het de actrices, de opera- en operette-zangeressen, beroemde danseressen en filmspeelsters, die na het sluiten der schouwburgen, zalen en cabarets naar het „PressebaH" rennen om ondanks do razende volte van 7000 zich verdringende m6oschen, die door 10 en meer muziek kapellen in evenzoovele aaneensluitende zaien in de goede stemming gebracht worden, te toonen, wat de „groote wereld" in Januari 1928 als nieuwste mode beschouwd. Hoogste verlangen is, in do kranten den volgenden dag ook vermeld te worden. Daarvoor is ook gezorgd. Bij het binnenkomen moet men al dade lijk drie verschillende controle's passeeren. Een van deze ziet na, of men den juisten in gang gekozen heeft. De tweede controleert of de dames werkelijk gedécolleteerd, de heeren werkelijk in rok en niet in smoking of eenig ander minder plechtig kleeding- stuk zijn. Wie aan deze voorwaarden niet voldoet, moet onherroepelijk omkeerenl De derde commissie leest de namen op de kaarten hardop voor. en zoodra er bekenden bij zijn: ministers, staatssecretarissen, vreemde gezanten, kunstenaars, beursbe- roemdheden. hongerspecialisten, sportcori- pheën, en wie en wat nog meer aan den weg timmert, worden die namen telefonisch ver der gegeven naar een kamertje, waar de heeren reporters voor hun bladen versllag zitten te pennen. Natuurlijk werd uw correspondent niet vergeten: „Roland!"' klonk het de beroemde Berlijnsche briefschrijver van Ilollamdsche bladen!" Mijn vrouw kreeg er een kleur van. Uit tegenbeleefdheid kocht ik tien loten k 5 Mark, waarvan 9 nieten, en een reclame- boekje voor Sarotti-chocolade. Binnen was het als alle jaren. En toch weer nieuw, en frisch, en verras send. Het „PressebaH" behoort tot de dansfees ten, waar niet gedanst wordt. Omdat er een voudig geen ruimte voor is. In een van de middenzalen zijn de officieele logo's. Daar tronen de dames en heeren van het bestuur met Rijkskanselier Mant, Minister Strese mann, den Pruisischen Minister-President Braun, en tal van andere „Stützen der Ge- sellschaft". De deelnemers aan het bal hebben nu de zonderlinge gewoonte, in deze zaal rond te loopen en dan telkens weer aan de officieeJe loges voorbij te komen. Daar houden ze dan een oogenblik halt, sperren oogen en mon den wijd open, en bestaren die mannen met wereldreputatie alsof ze wilden vaststellen, of die nou heu6ch neus en ooren op dezelfde plaats hebben als andere stervelingen. Hebben ze tien of twintig maal zoo'n rondje achter zich, dan verhuizen ze meestal naar de Tombolazaal. Daar is inderdaad iets bijzonders te zien. Een paar duizend prijzen zijn door firma's geschonken. Werkelijk geschonken! Ook door beroemde kunstenaars. Dit jaar was de hoofdprijs een groot schil derij van Max Liebermann. Maar er waren ook auto's, pelsmantels, echte paarlen colliers en briljanten, dames- costuums, honderden schilderijen en etsen, boeken, parfums en alles wat men zich zoo voor moderne dames en heeren denken kan. Deze Tombola van het „PressebaH" is steeds een sensatie. Een verrassing zijn echter ook de „Da- men und Herrenspenden". Dit jaar kreeg elk vrouwelijk bezoeker bij het binnenkomen chocolade, parfum en boeken; elk heer siga retten, een almanak en andere fraaiigheden. Niet weinigen gaan alleen al naar dit bal om deze kleine geschenken in ontvangst te nemen, ofschoon ze meestal drie- en meer malen de waarde daarvan al door hun en- tréebiljet betaald hebben. Maar dat wordt dan in de feestvreugde natuurlijk maar al te graag vergeten. Men kijkt, en kijkt, tot de oogen uit de kassen rollen. Men critseert, en laat aan den lieven me- demensch geen stuk heel. Voor de journalisten zelf, die natuurlijk in de menigte volkomen opgaan, is dit bal steeds een bron van informaties en een ge legenheid om de eigen personenkennis nog weer eens belangrijk te vergrooten. En toch blijven helaas de meeste dagblad schrijvers verre. Redacteuren zijn vaak stille werkers in binnenkamers, die zich in rok in het volle feestlicht niet op hun gemak gevoelen. En toch behoorden ze hier, op dit eene bal per jaar, waar ze als gastheeren optreden, pre sent te zijn. Om vast te stellen, hoe eindeloos veel ridderorders er in Duitschland op trotsche mannenborsten pralen, hoe ijdel de mensch- heid is, en hoe venijnig de vrouw kijken kan, die zooeven een duplicaat zag voorbij huppelen van haar nieuwe toilet, waarvan de modiste haar verzekerd had, dat e^n tweede exemplaar op aarde niet voorkomt! ROLAND. door FRANCIS DELAISI. De kranlenpolemiek, welke gevoerd wordt tusschen het hoofd der Sovjet regeering, Sta lin, eenerzijds en den directeur generaal der „Koninklijke Nederlandsche Petroleum Maat schappij'' anderzijds, heelt nu aan de gan 'sche wereld onthuld wat slechts weinigen van den aanvang al hebben bevroed, en in zekeren zin reeds voorspeld hadden: dat nl het afbreken der diplomatieke betrekkingen tusschen Groot Brittannië en de Sovjet Republiek niet terug te brengen is lot een spontane beslissing van de Britsehe regee ring. maar dat daarbij in aanmerking zijp genomen overheersehende belangen bij pe troleum, welke daarop invloed hebben ge- RECLAME. 1-42 oefend, en welke deze beslissing wellicht hebben gedicteerd. Na het mislukken van de internationale economische conferentie te Genua is het aan de Russen gelukt de oude petroleum- brocnen weer in gang te brengen, nieuwe aan te boren en een heel stel pijpleidingen aao te leggen. De betrekkelijk lagere prijzen van hun producten maakten het mogelijk voor Engeische en Fransche mautxhappijen cm de gezamenlijke petroleum productie aan te koopen en deze op de markten in het Westen te verkoopen. Op het eind van 1926 overtrof de uitvoer van Russische petroleum reeds dien van het ja3r 1913. Interessant is het om te weten, dat de voornaamste markt van Russische pstroleum Engeland was. Onder medewerking van da „Arcos" en ran enkele Engelsche kapita listen werd in Engeland een machtige or ganisatie, de „Russian Oil products" in het lover, geroepen, die met succes de concur rentie met de „Angio Persian", da „Sheli" en de „Koninklijke Nederlandsche" voerde. Er dreigde een overwicht te komen van den nieuwen concurrent, dat de oude peiro- ieum-magnaten zich niet rustig konden laten welgevallen. Wanneer de groote petroleum-trusts een nieuwen concurrent uit den weg willen ruimen, nemen zij hun toevlucht tot een methode, welke onfeilbaar leidt tot succes: zij brengen den prijs der petroleum terug tot het peil der productie-kosten, en even tueel nog lager. Dank zij hun geweldige reserves en hun onuitputtelijk crediet, zijn zü in staat zelfs groote verliezen gedurende langen tjjd te dragen. Hun tegenstander, die niet over zulke bronnen beschikt, is weldra lamgeslagen. Dan probeeren da groote trusts hem naar een bankroet te drijven, of zij koopen vooraf de aandeeien van zulk een maatschappij op. Zoodra zjj op die manier wederom de eenige beheer- schers van de markt zijn geworden, verhoogen zij do prijzen hunner producten weer belang rijk, en op deze wijze halen zij de tijdelijk geleden verliezen gemakkelijk weer in. Nu was men overeengekomen, dezelfde tactiek ook tegenover de Russen toe te passen, fn het begin van 1927 kondigden de „Koninklijke Nederlandsche", de „Shell" en de met hen verbonden maatschappijen een verlaging der prijzen aan. De „Russian Oil products volgde toen spoedig dit voorbeeld. Nog eenmaal werd dit spel herhaald. Het gevolg was tot groote vreugde van de belanghebbenden bij automobielen een algemeene daling der prijzen van de ruwe olie en bij-producten daarvan in Groot- Brittanniê. Zij, die bij petroieum-aandeelen geïnteresseerd waren, werden angstig, zoo dat de aandeelhouders der „Koninklijke Nederlandsche", beducht voor hun dividen den, hun aandeeien begonnen te verkoopen. In het kamp der groote trusts rekende men er vast op, dat de „Russian Oil pro ducts" onder de zooeven aangegeven ver houdingen na korter of langer tijd in elkaar zou zakken. Men had echter over het hoofd gezien, dat achter deze R.O.P. de Russische „Nefl Trust" stond, welke niet gelijk staat I met een trust in den gewonen zin des woords. Deze „Neft Trost" is namelijk niets meer ol minder dan de afstraling ran den Sovjet-staat zelf; hij heeft n.l. geen divi denden te betalen, zijn aandeeien worden aan geen enkele beurs verhandeld, hij be hoeft derhalve niet bezorgd te wezen, dat de koersen van zijn aandeeien afbrokkelen tot een laagte, welke schadelijk kan i.jjn voor zijn crediet. De Sovjet-staat, welke alle industrieën controleert, zonder ver dere moeite in staat, de verliezen bjj een enkele dezer industrieën te compenseeren dooi de winsten bij een andere industrie behaald; ja, ingeval men daarmee nog niet geholpen was, kan hij een enkelen nood- lijdenden tak van nijverheid weer gezond maken door een hoogere belasting. Zulk eea organisatie is daardoor in staat, aan de aanvallen van vijandelijke trusts zoo lang hef hoofd te bieden als het haar belieft Zj, i? zelfs niet onderworpen aan de wet ten. welke gelden voor den concurrentie- strijo tusschen kapita i ti rh georganiseerde maatschappijen. En d-arin 'igt het grootste gevaar der bo'sjewDtis-he methode. De aan de „Koninklijke Nederlandsche" tcegflunchte slag kwam des te harder aan, omdat deze maatschappij oneindig belang rijker Hoeveelheden petroleum naar Enge- land uitvoerde dan de Russen; hef gevolg was, dat wanneer deze bij een daling der prjjzen van een stuiver 50.003 pond sterling verloren het verlies van de „Koninklijke Nederlandsche" dan ongeveer een miliioen bedroeg. De toestand begon kritiek te worden. Er was geen afdoende reden voorhanden om de Europeesche maikt volkomen te sluiten voor de Russische petroleum. En nu, juist op het tijdstip, waarop deze boycot om zoo te zeggen reeds in de lucht hing, moest sir Henry Doterding ontwaren, dat de Sovjets van plan waren, in Londen zelf een orediet van 10 miliioen pond op te nemen, Siaiins regeering zou door een zoo hoog orediet in staat worden gesteld, haar alge meene positie te bevestigen, haar industrie, n weder op gang te brengen, en vooral de de productie van ruwe oiie te bevorderen. In de voorwaarden van de ieoning toch was een speciaal crediet bestemd voor aan schaffing van technisch materiaal, voor bo ringen, voor het opstellen van boortorens, tank3 enz. Het toestaan van zulk een leening op zulk een tijdstip beteekende meer dan desertie, het was een directe insubordi natie. Wat echter het ergste zou geweest zijn: het totstandkomen van de leening, welke door de Midland-Bank werd genego- cieerd, zou een niet te heelen breuk hebben gevormd in de financieels blokkade tegen Rusland. Onverwijld moest er dus iets gebeuren om dit schandaal te voorkomen. Er werd een perscampagne op touw gezet, welker heftig heid alleen werd overtroffen door haar inconsequentie. In één adem werd het bolsje wisme als een levensgevaar voor de Euro peesche beschaving gebrandmerkt en lege- Hjkertijd het in elkaar storten van dit stelsel binnen een h3lt jaar voorspeld. Het heette, dat er een dringende behoefte ontstond, om de betrekkingen met de Sovjet-unie af te breken en allen uit het land te verbannen, die tegelijk met de Russische petrolf"3 ook het communisme importeerden. Helaas ging het Ministerie van BuitdJ. Zaken op deze plannen niet in. Baldwin, wiens broeder met da Herriman-groep ver benden is met een der grootste kapitalisti sche sovjet-syndicaten in Rusland, kende de ware plannen van Moskou te goed om zich op een verkeerden weg te laten lokken, Oterigens ton men wel vooraf aannemen, dat de Midland-Bank zich niet met onder handelingen met Moskou zou hebben in gelaten zonder voorkennis van het ministerie van Buitenlandsche Zaken. Het kwam er dus op aan, een flinken slag te slaan om minister Chamberlain mee te sleepen. Op Woensdag den llden Mei 1927 werd op eon bijzondere bijeenkomst in de llidlana-Bank het besluit betretfende het ver kenen van het crediet van 10 mil.ioen pond aan de Sovjets onderteekend. Op den vol genden dag drong, op bevel van het Minis terie van Binnenlandsche Zaken, de politie de bureaux van de „Arcos" binnen en deed daar huiszoeking. Voordat het nog mogelijk was geweest de in beslag genomen papieren grondig en onpartijdig te onderzoeken, trok de Rothermere-pers op een toon van de hoogste verontwaardiging tegen de Sovjet- regeering te veide wegens haar booze plan nen zjj beschuldigde de Russische regeering dat zrj, onder misbruik der immuniteit van haar diplomatieke vertegenwoordigers, 6pion- neerde en revolutionnaire propaganda voor de. De overige biaden onder den indruk van het officieele karakter der huiszoeking bij de Arcos stemden met dit koor in, terwijl zjj overtuigd waren op te komen voor recht en wet. Daar het voor minister Baldwin uitgesloten scheen, met het oog op zoo openlijk blijkende vérgaande onrust, om een door zijn collega-minister getroffen maatregel te desavoueeren, besloot hij aan het personeel van het Sovjet-gezantschap hun passen te geven. Zoo kwam sir Aastin Chamberlain er toe, voor het Lagerhuis een politiek te verdedigen, welke oorspron kelijk niet de zijne was. Hij wees er wel is waar op, dat een dip'omatieke breuk nog niet hel afbreken der handelsbetrekkingen insloot, maar dit was een tjjne nuance, welke ging boven het begrip van het groote publiek. Dit beschouwde de schuld van Mos kou als een vaststaand feit. De indruk, weike de diplomatieke breuk tusschen Groot-Brit- tannié en Rusland in de gansche wereid maakte, was van sensationeelen aard. Dat het onder zulke omstandigheid niet kwam tot uitgifte der leeuing, behoeft niet

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 9