LEIDEN^ ENTRÉE 68s" JAARGANG ZATERDAG 4 FEBRUARI 1928 No. 20827 prijs der advertentien: Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. pE. EERSTE KENNISMAKING MET LEl'£f>l ij> 'd mopperplejai meto^elvke keie/l Het voornaamste nieuws van herten. LEIDSCH DAGBLAD tf-VISHO VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. SO Cts per regel voor advertentièn uil Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiPn 35 Cts per regel Kleine AdvertentiPn uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30 Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalpn Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35. per week ƒ018 Buitsn Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummir bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN VOOR DE OPENBARE BEWAARSCHOLEN. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat aan de Openbare Bewaarscholen in het Elisabelhshof, aan de Van der Werfstraat en iD de Groenesleeg tot en met den llen Februari a.s. gelegenheid bestaat tot het doen inschrijven van leerlingen en weides voormiddags van kwart vóór 9 tot halftien en uitgezonderd Zaterdag des namid dags van kwart vóór 2 tot kwart over 2 uur. AUG. L. REIMERINGER, Weth. lo.-Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, den 4 Februari 1928. 2281 INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN VOOR OPENBARE LAGERE SCHOLEN. Burgemeester en Weihouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden: lo. dat tol het doen inschrijven van leer lingen voor de toelating, met Maart a.s tot de openbare lagere scholen op het Schuttersveld, aan de Dnivenbodestraat, aan de Haverstraat, aan de Panl Krngerstraat, aan den Znidsingel. aan de Mednsastraat en aan de Vronwenkerksteeo, gelegenheid zal vorden gegeven aan die scholpn lol en met 11 Febr. e.k, dagelijks, behalve Zondags, :an des voorm half 9 tol 9 uur en op .Haandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag bovendien van half twee tot twee uren des namiddags; 2o. dal bij de inschrijving het bewijs van geboorte-inschrijving moet worden vertoond; 3o. dat de kinderen op 1 Maart a.s. den leeftijd van vijf en een haif jaar moeten hebben bereikt. AUG. L. REIMERINGER, Weth., lo -Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, den 4 Februari 192S. 2280 PROF. DR. H. A. LORENTZ. Na een lichte verbetering, merkbaar aan het afnemen van de koorts, is er weder een inzinking gekomen en is de temperatuur allengs gestegen, gisteravond zelfs tot ruim 39 gr De polsslag wordt zwakker, en, wanneer er niet spoedig een verandering ten goede intreedt, moet voor het ergste worden gevreesd. PROF. MR. W. VAN DER VLUGT. Het gaat met den oud-hoogle9raar prof. Van der Vlugt ook na de operatie niet vooruit. De temperatuur steeg tot ruim 38 gr. en de pijn bljjft aanhouden, waardoor oe lichaamszwakte ook toeneemt. De medici zien in den toestand echter geen onmiddellijk gevaar. prof. dr. h. t. colenbrander over 2duard meyer en de tegenstelling anthropologie-geschiedenis. In de gisteravond gehouden bijeenkomst Van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde heeft prof. dr. H. T. Colen- rander, een voordracht gehouden over: uard Meyer en de tegenstelling anthropo- ogie-geschiedenis. Spr toonde aan. dat Meyer in het aan eze kwestie gewijde boekdeeltje, dat aan nieuwere drukken zijner „Geschichte es Altertums" voorafgaat, een zeer scherpe pebeiding tusschen anthropologic en ge- "chiedenis in acht neemt, en feitelijk de ge- -hiedenis lot de duiding der geschreven verlevering beperkt. Dit acht spr. in eorie niet logisch en in de practijk niet oudbaar-, ook overgebleven kunst- en ge bruiksvoorwerpen lichten het verleden toe, (6 historische musea stellen ons in staat, nze uit studie der schriftelijke over- [evering gevormde voorstelling uit te brei- eu, soms te herzien. Lr zijn afbeeldingen en voorwerpen, af- mstig uit tijdperken, waaruit ons geen jaarschrift is overgeleverd Ook dit zijn Urr>enten omtrent den in zekere richting J zekere mensrhengroep bereikten ontwik- ugsgraad. zij behooren tot het .,con- individueele" dat Meyer het eigenlijk ied der geschiedenis noemt, in legen- e ,08 tot de ..algerneene" gegevens, waar- p^e anthropologic werkt. Als de Stier n Potter historisch document is. waarom b'son van Fou-de-Gaume dan niet? Of afbeeldingen van negroïde bewoners van «Pn0pa gedurende het aurignacien, gevon ■-nJD» potten van Geismaldie. te Vil- nsdorf in Neder Oostenrijk, te Lausse! - "tuci UUMC11I Ija., IC LCtUMCl °®neI in Frankrijk, en elders? Ook h#4 Qmen in letterschrift lijkt, volgens ?een bruikbaar criterium: niet alle schrift is ontcijferd, en de oudste „her- inneringsleeken" gaan tot het palaeolittri- cum terug. Meyer's afwerende houding schijnt uitge lokt door de matelooze overschatting hunner wetenschap, waaraan zich aanvankelijk vele anthropologen, die zich aan histo rische constructie waagden, hebben schuldig gemaakt. Zij legden voor alle schriftelijke overlevering, die niet bevestigd kon wordeo door opgravingen uit den bodem, een souve- reine minachting aan den dag. Elk nieuw gevonden cultuurgoed moest van een nieuw volk afkomstig zijn. alsof, spr., o.nze nazaten een trekschuilvolk zouden mogen laten ver drijven door een locomotiefvolk en dit weer door een automobielvolk. Deze zelfoverschatting was als de groei- koorts eener jonge wetenschap; zij komt bij de beste beoefenaars der anthropologic thans niet meer voor. In het tweede gedeelte van zijn voor dracht behandelde prof. Colenbrander. Meyer's opvattingen omtrent den voortdu- renden strijd tusschen nivelleerende en in dividualiseerende lendentiën in de geschie denis der menschheid Hij haalde daarbij een jonger geleerde Max Scheler (hoog leeraar te Bonn) aan. die onlangs gewich tige opmerkingen gemaakt heeft over de vormen, waaronder deze overoude strijd zich voordoet in het heden. De nivelleerende invloeden schijnen thans bijzonder sterk en van cultuurverbasleren- den aard. Zij vervullen velen onzer tijdge noolen met vreeze en afschuw Zij komen spr. voor als een noodzakelijke reactie tegen het eenzijdig intellectualisme der vooraf gegane periode: zij zullen zeker nog ge- ruimen tijd aanhouden en harmonie in het menschenbestaan zal gedurende dien tijd niet worden bereikt. Eerst wanneer de levenswaarden, die onder eeuwen van intellectualisme en me chanisme bedolven waren geraakt niet. als thans, als een nieuw opgedolven schat wor den beschouwd en vergoddelijkt, maar als vanzelfsprekend aanvaard, zal een nieuw evenwicht mogelijk zijn. Als soortwezen met diepe wortels stekend in de natuur, en tegelijk als persoon, hoog er boven tronend in geestelijk zelfbewust zijn, beleve eenmaal de mensch de één wording van geest en drift. Het groote gemis schijnt spreker, dat voor den Westerling het begrip eener metphysica verloren is gegaan De overgeleverde be grippen hebben weinig raakpunten meer met de werkelijkheid. De voeding van ie religieuse voorstellingen uil het reëele men- schenleven is verstopt geraakt. Zij moet heropend worden, immers het is gebleken dat religie in kennis geen substituut heeft. Geen ceestpswelenschap. aldus spr.. of zij voelt zich eerlang geroepen mede te werken tof de oplossing van dit ons cen trale levensvraagstuk Hoe verder naar het duister doorgetrokken de historie is. hoe dichter zij de oorsprongen vermag te na- dpren, hoe grooter haar hulp bij dit werk zijn zal. Ook daarom, aldus besloot prof Colen brander zijn rede. is haar aan het een zijdig intellectualisme van het verleden herinnerende beperking tot de geschreven oorkonde veroordeeld. de SCHEN^tnr van den heer jurria anse. De heer Jurriaanse, die een fraaie col lectie vlinders heeft geschonken aan het rijk, heeft daarbij eenige voorwaarden ge steld. Daarover schrijft hij o.a. aan de „Haagsche Post": In de door mij gestelde conditiën werd door mij geëischt en door het Rijk geac cepteerd de aanstelling van een tweeden conservator voor de afd Insecten in 's Rijks Museum van Natuurlijke Histo rie te Leiden, omdat deze afdeeling niet voldoende bezet is. Voor mijn collectie is geen speciaal conservator noodig. Ver der stelde ik de conditie, dat mijn collectie niet voor onderwijs doeleinden zal dienen, daarvoor zijn trouwens de collecties in ge noemd Museum aanwezig niet bestemd en de inrichting er van absoluut ongeschikt. Nog steeds wordt gewacht op afbouw van dit Museum. Is de vleugel, waarvoor de grond nog altijd braak ligt, gereed, dan eerst kunnen de waardevolle collecties, voor zooverre zij daartoe geschikt zijn, op passende wijze worden tentoongesteld en beantwoordt dèn pas hel Museum aan de eischen die aan een dergelijk instituut kun nen worden gesteld. Dèn pas gaat er de opvoedende kracht van uit die ge- wenscht is. CONGRES INTERNATIONAL ASTRONOMICAL UNION". Namens de Commissie van Huisvesting is door den secretaris aan een groot aantal stadgenooten een circulaire verzonden van den volgenden inhoud: Zooals U reeds bekend zal zijn, vergadert van 513 Juli 1928 te Leiden het driejaar- lijksche Congres der „International Astro nomical Union". Hoezeer ook Leiden, als wetenschappelijk centrum, een bij uitstek aangewezen stad is voor een dergelijke bijeenkomst, zal het U niet onbekend zijn, dat de huisvestings mogelijkheden hier ter stede zeer gering in aantal zijn. Het Comité, belast met de ontvangst, hoopt daarom op Uwe gewaardeerde mede werking. Indien U bereid zijt gedurende het boven genoemde tijdvak aan een of meerdere bui- tenlandsche deelnemers (verscheidene con gressisten zullen vergezeld zijn van hun dames) gastvrijheid te verleenen, verzoekt het Comité U beleefd daarvan blijk te geven, daar invulling en inzending aan onderge- teekende van de aangehechte strook Met eventueele wenschen omtrent de nationaliteit of taal Uwer gasten (20 30 nationaliteiten zullen vertegenwoordigd zijn) zal gaarne zooveel mogelijk door de Huisvestingscommissie rekening gehouden worden." De secretaris voornoemd, dr C. H. Hins, Sterrenwacht 8. zou het op hoogen prijs stellen indien zij. die geen circulaire ont vingen doch bereid zijn gastvrijheid aan congressisten te verleenen. zich tot hem willen wenden. DE TE BOUWEN KLIN7EK DER VER. VOOR MISVORMDEN. Een deel van den boomgaard, liggende aan de Noordzijde van het veld achter Po mona, welk terrein du3 grenst aan de Ajaxlaan en het voetbalveld, is, naar wij vernemen, aangekocht als terrein voor den bouw van de Kliniek der Vereeniging voor Misvormden. Op dit terrein hoopt men spoedig te kennen aanvangen met den bouw van een kliniek, die nog dit jaar gereed moet ko men. Wanneer deze kliniek gereed zal rijn, zai het particuliere initiatief hebben ge zorgd, dat er eindelijk ook in ons land, waar de overheid zich weinig of niets om het lot der misvormden bekommert, een behoorlijke inrichting voor de behandeling en de verpleging van deze patiënten komt. Men verzoekt ons, in verband met het bovenstaande, de aandacht te willen vestigen op een voordracht met film, welke Dinsdag 14 Februari a.s. in den foyer der Stads gehoorzaal zal worden gehouden door dr. M D Horst, als ljd van het bestuur dor Vereeniging voor Misvormden. Het doel van dezen avond is de aan dacht te vestigen op de hulpbehoevenden onder de lichamelijk gebrekkigen in Neder- la na, terwijl de film, opgenomen in het Oscar Heleneheim bij Berlijn een duidelijk beeld geeft van alles, wat voor deze on gel ukkigen kan worden gedaan. De opbrengst is bestemd voor den bouw eeneï chirurgisch orthopaedische Kiiniek te Leiden en de film werd reeds met groot succes te 's-Gravenhage en Utrecht ver toond. De leiding berust hier ter stede bij een comité, opgericht op initiatief van de afd. Leiden van 'het Groene Ivrais, onder eere- voorzitterscbap van mevr. A. van de Sande Bakhuyzen, terwijl mevr. mr. P. M. Trap man, Plantsoen 79, gaarne bereid is nadere inlichtingen te verstrekken. Voor verdere bijzonderheden zie men de advertentie, (fie later zal worden geplaatst. HET TREINONGEVAL BIJ HAZERSWOUDE Met een enkel woord konden wij gister middag nog melding maken van het onge val trein no. 612 uit Leiden, nabij het sta tion Hazerswoude overkomen. Terstond nadat ons de tijding van de zooveelste spoorwegramp in de omgeving der Sleutelstad ter ooi^ kwam, hebben we ons per auto naar de onheilsplek begeven, waar we den gederailleerden trein in vrij wel denzelfden toestand vonden als vlak na het ongeval Deze trein was om 12 u 45 uit Leiden naar Alphen vertrokken met be stemming naar Uithoorn en moest te circa 1 uur Hazerswoude passeeren. Van de locomotief is een stang vermoe delijk een zuigerstang los geraakt; sporen op de dwarsliggers wijzen er op, dat deze stang over den grond sleepte en zoodoende ook den wisselarm kon grijpen, welke zich een weinig boven het baanvlak verheft. Hierdoor sloeg de wissel om. terwijl een groot stuk van den wisseltong over een af stand van eenige meters werd weggeslin gerd. De machinist wist door krachtig rem men den trein nog vóór het station Hazers woudeKoudekerk tot stilstand te brengen. Van den trein, welke met inbegrip van locomotief, bagagewagen en postrijtuig uit zeven wagons bestond, derailleerden de lo comotief. de daaropvolgende bagagewagen, benevens aan het einde van den trein het postrijtiiig en de laatste personenwagen, welke met de richting van de lijn een hoek van circa 45 graden maakte (zie foto elders in Bit Blad). De passagiers, van wie niemand ook maar een schrammetje opliep, verlieten kalm de wagons en zetten met circa 25 minuten vertraging de rei9 in de richting Alphen voort Daar er ter plaatse van het ongeval slechts enkel spoor ligt, waarover ook het verkeer LeidenUtrecht loopt, kon de dienst in beide richtingen slechts door over stappen onderhouden worden. Ernstige 9tagnalie bracht dit echter niet te weeg. Al spoedig was een hulptrein uit Leiden ter plaatse, terwijl kort daarna ook een extra-treinstel uit Leiden arriveerde om de reizigers van Hazerswoude verder naar Leiden te vervoeren. Onder leiding van den ingenieur van weg en werken, ir Koudijs uil Utrecht, vorderde het opruimingswerk goed, zoodat te zes uur in den avond de dienst weer normaal functioneerde. De mateneele schade is gering; alleen de locomotief is aan de onderzijde danig be schadigd. DE BIOSCOPEN. Ter afwisseling van het gebruikelijke filmprogramma wordt deze week in het Luxor-theater het eerste deel van den avond vrijwel geheel gevuld met een revue-schets van het trio-Timm, dat behalve algerneene kwesties ook tal van Leidsche toestanden ter sprake brengt en daarmede dikwijls een „inslaand" succes had. Deze revue was soms geestig, som9 ietwat plat. en vond haar hoogtepunt in de monoloog van me vrouw Timm over de tuberculose-bestrijding die uitstekend werd voorgedragen en een dankbaar onthaal vond. Eenige komische films dienen ter aan vulling vóór de pauze, terwijl tenslotte als hoofdnummer op het witte doek verschijnt een, vooral door Gorinne Griffith zeer goed gespeeld drama, getiteld ..Van huis ver jaagd'' Madeleine Durkin de hoofdpersoon, was vroeger de vrouw van een rijken reeder, doch door een samenloop van omstandig heden. buiten haar schuld, werd zij ge dwongen zijn huis te verlaten en werd bij de daarop volgende echtscheiding, hun eenigste kind aan den man. die geen mede lijden kent en voor geen rede vatbaar is, toegewezen. Jaren van ellende gaan voorbij. BINNENLAND. Afstand van bezit-Wolfman in de Cen« tralo Benk ten bate van de pandbrief- houders der Veen dammer Hypotheekbank, (Binnenland, 2e Blad). Het rapport der commissie van onder zoek over de wenschelijkheid en mogelijk heid van hooger beroep op de uitspraken van het scheidsgerecht van „Bloembollen cultuur", (Land- en Tuinbouw, le Blad). Een arrestatie in zake de inbraak in een juwelierswinkel te Rotterdam, (Gemengd, 3e Blad). Van den dienst GorinchemTiel is een autobus van den Waaldijk gestort; drie personen zijn ernstig gewond, (Gemengd, 3e Blad). BUITENLAND. De ontvangst der Britsche commissie Si mon in Engelsch-Indi8, (Buitenland, le BI). Churchill over den financieelen toestand van Engeland, (Buitenland, le Blad). Kabinetscrises in Griekenland, (Buiten* land, le Blad). Groote brand in Amerika, (Buitenland, le Blad). Dan komt de tijding, dat Madeleine haar kind mag zien op een daartoe vastgesteld uur. en in haar verlangen om in behoorlijke kleedij te verschijnen steelt zij de porte feuille van een man, die haar in haar wan hoop eenigermate met een bankbiljet is te hulp gekomen. Hij ontdekt den diefstal, houdt haar aan als zij reeds in van het gestolen geld gekochte fraaie kleeren is ge stoken en wil haar naar de politie brengen. Dan echter vraagt zij uitstel tot na het tijd stip waarop zij haar kind mag zien en ver telt haar geschiedenis. Samen gaan zij naar de woning, die eens haar tehuis was, doch hier volgt de vreeselijke ontdekking.dat het kind reeds eenige dagen geleden over leden is en nog slechts in een doodkistje is te zien. De vader had alleen gevraagd te komen om zijn wraaklust te bevredigen, doch uil de armen van den vroegeren echt genoot neemt de ander de bewustelooze vrouw over om gezamenlijk een nieuw en beter leven te beginnen. .1 Ziedaar de korte inhoud van een goed geschreven sce nario, dat zeer goed is uitgewerkt en door het publiek met stijgende spanning wordt gevolgd. Dat een goed programma toch altijd pu bliek blijft trekken, bewees het bezoek gis teravond aan het „Trianon-theater. waar als hoofdfilm deze week ,,De fatale vrouw" vertoond wordt. Greta Garbo en Antonio Moreno vervullen in dit uitstekend filmwerk de hoofdrollen Geboeid door het goede spel van dit tweetal, zoowel als door het scena rio volgden de bezoekers met onverdeelde aandacht het gebeuren op het witte doek en zelfs in de laatste acte bleef die spanning bestaan. Eerst in de laatste beelden, wan neer nog niemand den afloop kon bevroe den, volgt de ontknooping en zien we ..-le fatale vrouw", die door haar onophoudelijke flirtations en spilzucht tientallen mannen tot den ondergang bracht, zich opofferen voor den man. dien zij liefhad, doch die in haar liefde niet meer gelooven kan En na dat zij elkander wederkeerig hun liefde he kend hebben, gaal zij heen uit vrees ook dezen man ten onder te brengen Een goede film en muzikaal voortreffelijk ge ïllustreerd. Het programma voor de pauze bevat het gebruikelijke Journaal, een komische 2-acter en een spannende Wildwest-film ..De pio niers van het Westen" naar den roman van Zane Grey Men kan zich ook deze week in het theater aan de Breestraat opperbest amuseeren. Het City-theater geeft tot vermeerdering van onze kennis der natuurlijke historie als voorfilm een serie interessante opnamen van verschillende wilde dieren Ook de komische film ontbreekt niet op het programma. ..In hel gekkenhuis" doet ons meeleven met de lotgevallen van een pseudo-krnnkzinnige, die op deze wijze met een lief verpleeg stertje in aanraking wil komen, waarin hij zij het dan ook met veel moeite slaagtl ..De Middernacht Express" is een film als alle andere spoorwegsensatiefilms. Lo«ge- raakte goederenwagens, die met duizeling- wekkenden vaart naar beneden storten.

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1