AGENDA. BUITENLAND. Zaterdag. Rapenburg 13: Jeugdbond voor Onthou ding. 8 uur. Sladszaal: Uitvoering met bal „Brun- hilde", 8 uur nam. Maandag. Gebouw Verbuurdersbond (Hoogl Kerk- gracht): Openbare KI eermaker svergadering. 8' uur nam. Gebouw Pirediker: Openb. Verg. Spr. de heer Fr. Luytjes. 8 uur. Leidsche Schouwburg: Fritz Hirsch Ope rette „ich hab' mein Herz in Heidelberg verloren8 uur. Stadszaal (groole zaal): Ned. Reisver. afd. Leiden. Lezing met lichtb. over de generale /vereenigingsreis naar Meran. Halfnegen n.m Volkshuis: Lezing met lichtbeelden door dr. Lubsen over „Beroepskeuze eu psycho techniek". Kwart over acht nam. Volksgebouw Heerengracht: S. R. de Miianda over: De. Gemeente en de Volks huisvesting (met lichtbeelden). 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 30 Jan. a.s. tot en met Zondag 5 Februari waargenomen door de apotheken van de H.H.: G. H. Blanken. Hoogewoerd 171, Tek'L 502 en D. J. van Driesum, Mare 76 Telef. 406. meer en meer den kant op van Rome, waar ook de leer gaat boven het geloof. Wat zal er omgaan in de harten van vele jonge Gereformeerde mannen en vrouwen als zij dit bedenken? Spr zich zelf uitschakelend, eischt eer bied voor mannen als Van den Brink, Van Duijn en anderen, die met hun gezin hun bestaan opofferen voor hun overtuiging slaande ill het geloof. Hij vreest, als het zoo doorgaat, dat het met de Geref. Kerken en met het Geref. volk niet goed gaat tot schade van de Kerk niet alleen, maar van het Godsrijk bovenal. En daaroni doet ook hij een ernstig, beroep op het Geref. volk, ook van Leideti, en dringt er bij hun op aan met biddend opzien tot den Heer in ootmoedigheid te bedenken wat hen te doen staat. Er werd nu gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen, waarvan door een acht tal personen gebruik werd gemaakt, Het (varen echter meer opmerkingerl, meestal gedaan door kennelijke voorstanders van de besluiten der Asser Synode, waardoor Hier en daar een applausje werd uitgelokt, zoo veel mogelijk door den voorzitter onderdrukt Dat geen der Geref. predikanten aanwezig was werd'gelaakt. In hun antwoord, dat voor de meesten, blijkbaar bevredigend was, verklaarden beide sprekers gaarne bereid te zijn. ook in Leiden met een of meer predikanten te de- ba tteeren. De vergadering werddaarna te ruim'''GR uur met gebed gesloten. EXAMENCOMMISSIE APOTHEKERS ASSISTENT. Bij beschikking van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Weienschappen is bepaald, dat de commissie, die gedurende ■het jaar 1928 belast zal zijn met het afne men van de examens van apothekers assistent te Leiden, aldus zal zijn samenge steld: lid en voorzitter: dr. L. E. Goester, te Leiden; leden: dr L. van Ilallie te Leiden en G. F. A. ten Bosch te 's-Gravenhage, met be paling, dat het lid dr. L. v. Ilallie den voor zitter bij verhindering lijdelijk zal vervan gen; plaatsvervangende leden: dr. W. v. Rijn te Rotlerdam. A. H.Schirm, dr. D. II. Wester en mej. G. Offerhaus le 's-Graven hage; aan de commissie zijn toegevoegd nis des kundigen mej. C. B. Renaud cn J. B. Mcy-. nen le Leiden. NEDERL. NATUURHIST. VEREENIGING AFD. LEIDEN. Gistermiddag hield bovengenoemde ver- eeniging haar jaarvergadering in het Leid sche Volkshuis. Nadat eerst het huishou delijke gedeelte was afgedaan hield mej. A. Buitendijk een voordracht over Mieren. Spreekster begon met er op te wijzen dat - we onderscheid moeten maken tusschen 2 soorten mieren, de planlenetende en de van dierlijke producten levende. Als we mei de tweede soort beginnen, dan zien we in de allereerste plaats de mieren die de bladluizen houden. De bladluizen scheiden een zoete sub stantie af. die door de mieren wordt gege ten Om de luizen te prikkelen dit vocht af le scheiden trommelen de mieren de luizen op hun rug Gewone bladluizen bezitten svphons waarin een kleverig product om aanvallers mee te bespuiten. Deze blad luizen echter niet. De mieren houden de bladluizen in hun nest, waar ze' deze bij wijze van spreken fokken. Andere mieren halen een zoetachtige sub stantie uit larven die in gallen zitten. In het nest wordt de honing bewaard in z.g n. honingvaten: mieren die er speciaal op inge richt zijn een groole hoeveelheid van dit vocht in hun ..krop" op te bergen. Veel strijd is er geweest over het vraag stuk van de mieren-gasten. In ons land zijn daarover veel onderzoekingen gedaan door pater Wasmann. Als voorbeelden noemde spreekster in de eerste plaats de Claviger testaceus Dit kevertje heeft aan het achter lijf een door haren omgeven uilmonding van een klier De uilscheidingsproducten van dezp klier vormen voor de mier een lek kernij. Andpre gasten lijken veel op de mieren en al zten wij duidelijk verschillen de mie ren waarschijnlijk niet zooals Wasmann bewee9. Deze gasten worden beschermd, de larven opgevoed en de poppen uitgegraven. Dit laatste is *n nadeel voor de betrokkenen ze zijn n.l. teerder dan de mieren poppen wor den beschadigd en sterven af. De niet uit- gegravenen komen uit. Zoo blijft het even wicht bpwaard. Bij de van plantaardige producten levende mieren vinden we er die teven van de honig uit Extra florale nectarieën de buiten de bloem gelegen honigreservoirs. Vroeger werd gedacht dat in ruil hiervoor de mieren vijanden van de plant weghielden, dit i3 echter nietwaar. Wel zijn ze schadelijk; deze mieren kweeken n.l. ook bladluizen. Op de plant komen dus meer bladluizen; die geprikkeld door de mieren meer honigdauw afscheiden, dat zwarte vlekken geeft op de bladen en natuurlijk ook meer planten sappen eten. Andere mieren kweeken schim mels. Ze knippen hiertoe stukken uit bladen, verdeelen die in het nest in heele kleine stukjes en hierop brengen zei sporen, die ze eerst uitzoeken. Het geheel wordt nu een sponsachtige massa waarop de vruchtlichaampje's van den schimmel de paddenstoeltjes te zien zijn. Zonder deze1 schimmelkweekerij kan •de mier niet levert. Als een nieuw nest gevormd wordt nemen de wijfjes in hun mondholte stukjes schim mel mee Deze bemesten ze met een vocht, dat ze' zelf produceeTen en zoo krijgt het nieuwe nest z'n nieuwe cultuur van schim mels. Over de verhouding van de in planten levende mieren tot deze planten is ook veel te doen geweest. Waarschijnlijk echter is- hier de mier zuiver parasiet, dus alleen voordeel trek kende. bij Cecropia adenopus een Ameri- kaansch Tropische plant eten ze het woud weefsel (callus) bij Myrmecodia zoeken ze beschutting in de knolletjes die hol zijn. Na dankzegging aan de spreekster sloot de voorzitter de hepr dr. J. A W. Groene- wegen de vergadering. KREBUSTLIPO. Krebustlapo het bekende Leidsche Man- dollnegezelschap behoort tot de muziek- cfubs die door ernstige studie onder be zielende leiding er in slagen steeds hooger kunstgenot te schenken. Dat hebben de niet zeer talrijke aanwe zigen in de groote Stadsgehoorzaal giste- jen .weer kunnen hooren tijdens de uitvoe ring van het fraaie en afwisselende pro gramma dat voor het concert was samen gesteld, Kr©bu8tlipó weet een mandoline-concert aantrekkelijk te makqn. Niet alleen door de samenstelling van het programma, duvh ook door de bezetting yan bet orkest. Daar door deed het orkest gisteren dikwijls aan. een strijkkwartet dat met begeleiding van fluit eD slagwerk musiceerde, denken. Misschien wel het beste bewijs voor do fraaie ,wijzo waarop werd gemusiceerd. Het was geen getokkel, maai- de muziek klonk waar de partituur dit vroeg gebon den, en gedragen Hetgeen niet. verhinderde dat het etacato waar dit geschreven stond eveneens goed werd voorgedragen- Zoo werd de uitvoering van Krebustlipo eonT-sueces dgt tot uiting kwam in het tel kens jvarm ^klinkende applaus. Een succes dat in de eerste plaats den directeur den heer L. C. Veerman, mag--gelden. Inter Nos, het bekende dubbelmannen- kwartet ÖDdeT leiding van den heer A. van Wouw verleende zijn medewerking op het concert van gistend-vond. De aanwezigen hebben den zang van het fraaie ensemble zeer gewaardeerd. Geslaagd mag vooral de uitvoering van La Fe<sta del Grano, een groote fantasie voor mandoline-orkest, waarbij het. dubbelmanneokwartet het Chant du Blé. zong. heeten. Ook de hobo partij werd door den heer J. Smit verdien stelijk gespeeld. De fluitmuziek van den heer G. E. C. Veerman was eveneens goed. Muzikaal mag het concert van Krebust- lipo stellig geslaagd heeten. SEMPRE CRESCENDO. Naar wij vernemen zal op het Invitatie- concert van Sempre-Grescendo op 6 Maart de tegenwoordige praese9-collegii van het L. S. G jhr. C. J. A de Ranitz al9 solist fun- geeren De heer De Ranifz zal het bekende piano-concert van Grieg ten gehoore brengen Zondag 12 Februari herdenkt de heer H. Dingjan alhier den dag, dat hij vóór 40 ïaar als lid der St.-Vincentiusvereenigmg werkzaam werd. De firma Splinter tapijt- en bedden magazijnen Iloogewoerd 41 verzocht ons gisteravond tegenwoordig le willen zijn bij den uitslag der ingekomen goede oplossin gen van den laatst geplaatsten rebus. De heer Splinter deelde ons evenwel mede, dat hij niet meer van plan was een rebus als reclame te geven, doch is ten slotte moeten bezwijken voor de vele aanvragen die hij van zijn clientele kreeg om nog eens een rebus te geven. Wij mooten eerlijk bekennen dal het voor dc firma een waar succes is geworden gezien dc vorige rebussen die de firma gaf. Eenige duizenden goede oplos singen waren binne-n gekomen onder deze bevonden zich zeer smaakvolle teekeningen. geestige en zakelijke rijmen, op de firma toepasselijk. Hc-'t was voor de firma zeer moeilijk uit al deze ingekomen oplossingen de prijswinners of winsters aan te wijzen, doch het lot bracht uilkomst en weldra waren de gelukkigen gevonden. Wij ver wijzen gaarne naar de advertentie die heden avond in onze advertentiepagina's zal voor komen en waaruit zal blijken wie de gei- lukkigen zijn. Opgericht is in onze plaats een Evan- ge'lisalie-Vereeniging. slaande op Schrift en Belijdenis. Zg draagt kerkelijk een strikt neutraal karakter. Haar arbeid bepaalt zicü tot huisbezoek, ziekensteun en houden van bijeenkomsten. Dinsdag 7 Februari, des avonds om 8 uur, zal in de Luthersche Kerk alhier, uitgaande van den Lutherschen Kring, door ds J Ph Makkink een voordracht worden gehouden over ..Het ontoegankelijk Licht" van Dr L. J van Holk. Waar dit werk de laatste jaren veel op gang heeft gemaakt, zal, naar verwach' wordt, de belangstelling voor die voordracht groot zijn. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende adver tentie.- Door een surveilleerend rechercheur is gisteren aangehouden A. H alhier, die onder zijn jas een autodeken droeg waar van hij de herkomst niet kon verklaren. De wnd. commissaris van politie verzoekt hen die een auto-deken missen, zich op zijn bureau te willen vervoegen. De juffrouw uit Den Haag die gisteren op den Rijnsburgerweg liep en daar zij zich zonderling gedroeg, niet zonder moeite naar het Acad. Ziekenhuis werd vervoerd, is overgebracht naar het krankzinnigenge- sbicht Endegeest. - Het bestuur van de Leidsche Indo- logenvereeniging heeft zich voor dit jaar als volgt samengesteld: Th. H. M. Loke. praeses, J. J. Drost, ab- actis H. K. J. Cowan, quaestor. R. Beissel von Gymnich assessor I en J Bastiaans, assessor II. Het aantal werkzoekenden, ingeschre ven bij de Arbeidsbeurs op 1 Februari 1928, bedroeg in totaal 935, tegen 1141 op 3 Fe bruari 1927. DE ALGEMEENE TOESTAND. Rede van Briand Een uitlating, die een merk waardige erkenning bevat. Bnand heeft dan gusteren geantwoord op de uiteenzettingen vaD Stresemann inzake ontruiming van het bezette gebied, men zie onder Frankrijk. Briand bleef zeer vrien delijk, maar veel inhoud heeft zijn betoog, in vergelijking met dat van zijn Duitschen collega niet. 't Kan ook niet anders, want sterk staat Frankrijk id de bezettingsaf faire allerminst. Dus heeft bij zich rheto- risch op ruim baan gehouden, zorgvuldig oppassend niet te prikkelen etc. In zoover hij zijn kracht in zulke argument-en vinden moest, is Briand'a rede geslaagd te noe men. 'fc Is af en toe niet onaardig te zien, hoe zelfs geallieerde staatslieden nu en dan feitelijk hun mond voorbij praten. Zoo nu de Belgische mipieter van ooi»og De Broqueville. Hij zeide in de militaire com missie Ik geloof, dat een soldaat in 6 maanden gedrild kan worden, maar dat wil nog niet zeggen, dat de militaire dienst, waarbij nog andere factoren een rol spelen, verminderd kan worden tot 6 maanden. Ons doel moet zijn een verdedigingsleger te hebben. Wij hebben geen ander leger noodig. Duitschland zal er niet in toestemmen ontwapend te blijven, wanneer de andere landen wapenen Daarmee wordt dup erkènd, dat bewape ning forceert en tenslotte oorlog... Frank rijk zal wel plezie' hébben over deze uit lating I Of anders wat BELGIE. De onderhandelingen met Frankrijk hervat. Tusschen de Belgische en de Fransche regeering zijn de directe onderhandelingen inzake de handelsovereenkomst horvat. Het blijkt, dat Frankrijk vrij belangrijke toe gevingen zou hebben gedaan. In officieuss kringen verwacht men dan ook, dat er toch nog een accoord zal kunnen worden be reikt. DUITSCHLAND. Uit den Rijksdag De Veem moorden Het conflict in de metaalindustrie. In do rijksdagzitting van gisteren heeft staatssecretaris Schmidt van het ministerie van de bezette gebieden verklaard, dat de rijkskanselier helaas door ziekte verhinderd was zelf aanwezig te zijn. De regeering, ging hij voort, doet haar best den zwaren economischen druk op oe bevolking van het bezette gebied te ver minderen. Het zou wenschelijk zijn, dat ook de landen meer openbare opdrachten aan het bezette gebied toewe-zen. De vermindering van de bezetting heeft tot d© ontruiming van 634 woningen ge leid, doch er blijven nog steeds 8600 in be slag genomen. De Fransche militaire justitie brengt nog jaarlijks ongeveer 1500 Duitsche burgers voor haar rechtbanken, iü de meeste ge vallen wegens onbenulligheden. Meer dan 200 wandaden van vTeemde soldaten vielen in 1927 te constateeren. Öchmiclt besprak dan het cultuurfonds, dat vetsterkt moet worden om 't voortbe staan van theaters en orkesten van het be zette gebied te verzekeren. Voor de instandhouding van de middel bare en kleinere standen in het bezette ge bied is in totaal 160 millioen uitgetrokken. De s'tviatssecretaris sprak ten slotte de hoop uit, dat het anachronisme der bezet ting, dat niet alle toenaderingsgedachte in strijd is, en daarmede ook de werkzaam heden van het rijksbestuur voor de bezette gebieden, zoo spoedig mogelijk hun eind zuPlen vinden. Bij het debat wezen de sprekers van alle - partijen op de tegenstelling tusschen de bekeotenis tot de politiek van verzoening en den nauwelijks verminderden druk van de begrooting Het geheele economische leven van het bezette gebied ligt tegen den grond Daarbij komt nog de deprimeeren- de uitwerking van de kleine chicanes, waar mee de bezettingsoverhedeD en de bezet tingslegers niet uitscheiden willen of kunnen. Het wetsontwerp over de deelneming van Duitschland aan het Internationale Hof ran Arbitrage in Den Haag werd in derde Lezing aangenomen. Te Nordhausen ie de koopman Robert Schultz gearresteerd, die verdacht wordt betrokken te zijn bij de veemmoorden m Pommeren. Hij was tijdens den oorlog of ficier, lateT lid van den troep Rossbach en hield met deze tijdens de veemmoor den iD Pommeren verblijf. Ook nog eenige andere personen zijn aangehouden, die bij dezelfde zaak betrok ken moeten zijn. De in het proces Wilms ter dood ver oordeelden hebben revisie van hun vonu<s gevraagd. De shaking of uitsluiting in de metaal industrie dreigt zich ook tot Berlijn uit te breiden. Gepubliceerd is de uitslag van een stemming OD<ier de instrumentmakers in de fabrieken van bet Verbond van Ber- lijnsche metaalindustrieelen. De voor een staking vereischte meerderheid van 2/3 werd daarbij overschreden De vakveree- nigingeambtenaren willen de staking Za terdag laten ingaan. Het aantal instru mentmakers te Berlijn bedraagt ca. 5000. Het is zeer goed mogelijk, dat de staking gevolgen zal hebben voor de overige vak ken der metaalindustrie te Berlijn. FRANKRIJK. Briand spreekt in den Se naat Poincaré in de Kamer. Briand heeft gisteren in den Senaat ge antwoord op de interpellatie betreffende de buitenlandse he politiek en dus als van zelf ook op de uitlatingen van Stresemann. De rede was zeer rhetorisch van inhoud, en word nu en dan onderbroken met het doel scherpen aanvallen te richten tot zijn tegenstanders, vooral tegen den Elzassi- schen afgevaardigden Eccard die over den militairen geest in Duitschland harde no ten-had gekraakt, en ook tegen den senator iïervé, die Briand ervan had beschuldigd, dat hij phrases gebruikte, om zijn politiek te rechtvaardigen. Briand begon er op te wijzen, dat zich de noodzaak voordoet de bestaande mis verstanden tusschen Duitschland en Frank rijk uit den weg te ruimen. Hij voegde daaraan toe, dat de verdragen van Locarno zijn gesloten in het kader van het ver drag van Versailles met inbegrip van de hierin vervatte veiligheidsvoorwaarden. Men heeft op deze politiek critiek uitge oefend, doch zonder daarbij andere moge lijkheden aan de hand le doen. Hij wees daarbij ook op het feit, dat onder de huidige omstandigheden zich groote moeilijkheden voordoen, daar het na den grooten oorlog niet gemakkelijk was het verloren gegane evenwicht te herstellen. Briand verricht hier goede diensten, een heug'lijk feit noem de Briand de bijlegging van de moeilijk heden tusschen Polen en tithauen, waarbij Duitschland zelfs zijn medewerking heeft verleend. Vervolgens leidde Briand het belangrijk ste deel van zijn rede in: het antwoord aan Stresemann. Voorop stelde hij dat hij zich overtuigd hield van de loyaliteit van de zen staatsman, die natuurlijk de belangen van zijn land niet uit het oog mag ver liezen Vervolgens verklaarde spr. dat het handelsverdrag, dat tusschen Frankrijk en Duitschland werd afgesloten, zeer goede re sultaten heeft afgeworpen. Het is een on- omstootelijk feit, dat zoowel bij de Duit- schers als bij de Franschen een veel vriendschappelijker houding is aangenomen. Omtrent de door Stresemann gehouden redevoeringen zeide Briand, dat hij aan de tweede rede de voorkeur gaf, wijl in de eerste redevoering dingen zijn gezegd, wel ke hem niet erg bevallen. Spr. bestreed evenwel den senator Eccard, die tal van feiten heeft medegedeeld, welke niet over eenstemmen met de waarheid. Daarbij wees Briand ook nog op het feit, dat generaal von Seekt en Gessier van het tooneel zijn verdwenen, zoodat er, zij het ook een klei ne vooruitgang is te constateeren. Dr. Stresemann heeft zoo ging Briand vervolgens voort gezegd dat het huiche larij is, wanneer in verband met de ont ruiming van Rijnland de kwestie der Vei ligheid naar voren wordt gebracht. Doch spr. bracht naar voren dat misschien eens de partij van den heer Freitagh aan het be wind kan komen en spr. vraagt zich af, wat dan zou geschieden. Spr. heeft wel vertrouwen in den persoon van Strese mann dit wil hij hier uitdrukkelijk ver klaren. Ook is het wel waar, dat in de partij van den heer Freitagh zich enkele veranderingen hebben voltrokken. Doch nog steeds bestaan er dingen, welke Frankrijks bezorgdheid inzake de veiligheid ten volle rechtvaardigen. Toch wil spr. niet, dat men gaat twijfelen aan de loyaliteit van Frank rijk; hij acht het evenwel van belang te memoreeren, dat hij zich te Locarno ten aanzien van Rijnland in geenertei opzicht heeft verbonden; reeds toen is afgesproken, dat men over deze en dergelijke kwesties later wel tot een overeenstemming zou ge raken. Briand gaf toe, dat hij zelf wel verklaard heeft, dat hot verdrag van Locarno zeker zijn consequenties heeft, en spr. had de verplichting aangegaan om de noodzake lijke maatregelen bijn zijn regeering te be pleiten. Stresemann heeft dan ook gezegd, dat hij tot op zekere hoogte bevredigd is. Spr. wil evenwel opmerken, dat Strese mann alles gedaan heeft gekregen, wat hem werd beloofd. Trouwens het karakter van de Rijnland-bezetting Heeft zich gro», dig gewijzigd. Zeer zeker kan spr. aanvoelen, dat dit voor Duitschland een smartelijke aangele genheid is, doch ook Frankrijk doet het niet voor zijn genoegen In het bijzonder verwijst spr. dan naar de bepalingen van het vedrag van Versailles, waarbij dit al les werd geregeld, van belang is hier ook dal Frankrijk hierin niet alleen kan han delen, doch het hier veeleer een zaak is van de Geallieerden tezamen. Briand zette uiteen, dal Frankrijk zijn 9triidkrachten ter zee met 50 te land met 40 pCt. verminderd heeft, zijn oorlog>-be- grooting met 200 milioen in vergelijking met den tijd vóór den oorlog. Briand kondigde de onderteekening aan vóór 6 Febr. van het Fransch-Amerikaan- sphe arbitrage-verdrag. Door handopsteken werd een motie van vertrouwen aanvaard. In de Kamer nam Poincaré het woord, teneinde een verklaring af le leggen over den financieelen toestand van Frankrijk. Als inleiding op zijn verklaring zeide Foincaré, dat hij weliswaar de inlerpella- ties zal beantwoorden, doch dat hij in geen enkel opzicht de politiek van de nationale eenheid wenschte te compromitteeren Vervolgens gaf spr. een overzicht van de tot dusverre bereikte resultaten Het jaarveslag van de Banque de France aldus Poincaré toont aan dat thans definitief een schrede is verricht op den weg van den financieelen wederopbouw van Frankrijk. De Kamer heeft de be grooting voor het, loopende jaar reeds einde December aangenomen, waardoor een einde gekomen is aan het tijdperk van ongewis heid. Sommige financieele experts zouden om iederen prijs de stabilisatie van den franc willen doorvoeren alsmede de rati ficatie van 9chuldenovercenkomsten, doch spr. was van meening, dat men zich in gecncrlei opzicht diende te binden. Als be wijs hoe sterk de franc staat diene het feit, dat de regeering er niet heeft op aan gedrongen om de scbuldovereenkomsten met Londen en Washington te ratiTiceeren, ter- i wijl toch een catastrophe achterwege is ge-1 bleven. Integendeel, aan Frankrijk zijn zelfs I credielen aangeboden, waarvan men even- wel geen gebruik heeft behoeven te maken. Dit alles werd verkregen, zoo merkte spr. i op, doordat Frankrijk heeft bewezen, dat I het zijn verplichtingen loyaal nakomt en dat het aangevangen werk van den finan- i cieelen wederopbouw ten einde zal bren- j gen. (Levendige toejuichingen bij het een-1 trum en rechts). Sedert een jaar aldus voegde Poincaré hieraan toe is de franc reeds niet meer aan gevaarlijke schommeling onderhevig, geweest Tegelijkertijd bezit de Banque de France de reserves, waarmede zij de koer-.' senmarkt kan beheerschen. althans voor-, zoover er zich geen nieuwe financieele; crises voordoen;'om dit te voorkomen kam men niet lichtvaardig afstand doen v«ü,' de methodes welke nu sedert 18 maanden- met zooveel succes zijn toegepast. Deze verklaring yan Poincaré is dooij de meerderheid der Kamer met lüidap-j plaus ontvangen. Tenslotte besprak hij d« mogelijkheid den belastingdruk eenigszin^ te verlichten Heden vervolgt bil zijn redé. Bij den aanvang der Karrjer had een, klein incidentje plaats er zou n L worden, doch links* verzette ,zich en. tra- slotte kwam er niets van. ENGELAND. Tusschentijdsche verkiezing Twee vrcuwen te Dublin gearresteerd. Bij de tusschentijdsche verkiezingen te West-Bristol, noodzakelijk geworden door de verheffing van het vroegere conserva tieve Lagerhuislid in den peersstand, be haalde de conservatief Calverwell 16.9?) stemmen, Lady Clare Annesely (Labour) 7702, Marcy (Liberaal) 4^96 stemmen. Geen wijziging dus. De meerderheid van den conservatieven candidaat bedraagt echter 9268 stemmen, tegen 17298 bij de laatste verkiezing, toen de conservatief alleen een candidaat der arbeiderspartij tegenover zich had Te Dublin zijn twee vrouwen, die wei gerden haa.r naam te noemen, in staat van beschuldiging gesteld wegens lo. samen zwering voor de miblfcatie van oproerige, misdadige en beleedigende geschriften te gen den nieuwen gouverneur-generaal van den Ierschen Vrijstaat Mc Neill, den mi nister van justit>e en andere peteoiien, 2o. samenzwering oni zekere personen aan te zetten om Mc. Neill te vermoorden.' Beide beklaagden werdén betrapt, terwijl zij affiches aanplakten, waarin aan vroe gere moordeD hprinnerd werd eu gevraagd, werd: ,,Wie zal de moorden van Mountsjsie en Baïïy Seedy wreken 1" Hetgeen een zin- speling is op terechtstellingvan rebellen., GRIEKENLAND. Metaxas f Overleden is Demetrius Metaxas, die 13 jaar Grieksch gezant te Londèti is gefeest, n.l. van 1895—1908. In 1908 werd Metaxas naar Rome over geplaatst, waar hij dé ecrrsbe Gri.ekscbe gezant was. Later vestigde hij zicb weer te Londen. De dood wa-s een gevolg van asthma en hartzwakte. ZUID-SLA VIE. Ontslag geweigerd' De koning heeft geweigerd'de demissie j van het kabinet-Voekitschewitsj te aan- vaarden. HET INTERNATIONAAL ARBEIDSEUFEMJ In een rede voor het Internationaal Ar beidsbureau te Genève heeft dé Engeisone gedelegeerde, onder staatssecretaris Bettér, ton gisteren gewezen oji de ontzaglijke be zwaren, tegenover welke zich de Êngelscbe regeering geplaatst zou zien bij een ratifi catie vod de conventie van Washington Dopens den 8-uren-dag. Hij voegr namens zijn regeering om het vraagstuk aaD te houden tot de bijeenkomst van het bureau in 1929 om dan een verzachting of wijzig'Pr van enkele artikelen te verkrijgen.. Id f'1* geval kan Engeland op het oogenblik, ge zien den toestand van zijn industrie eP het algemeen economisch peil, niet invoering, dus ook niet aan ratificatie denken. (De rede werd door de Enaelsche en eenigf andere arbeidersafgevaardigden op heftig' wijze bestreden en de ratificatie door fa' geland werd als de eerste eisch van vrede in de industrie er herleving ran deD in ternationalen handel gehandhaafd, 2- 1

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 2