kerk- en schoolnieuws. visscherij-berichten. uit de rijnstreek. land- en tuinbouw. buitenlandsch gemengd De euvelen van een groote stad. LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 3 Februari 1928 Vierde Blad No. 20826 68s>e Jaargang PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 5 FEBRUARI. EODEGÜAVEN. Evang. Luth. Kerk: Nam. 7 uur, ds. P. Slegénga, van Amsterdam. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien, ds. Polt; nam. 6 uur de heer Müller. Gcref. Kerk: Yoorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Dam. Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. 6 uur, preeklezcn. LEIDERDORP. Ned. Herv. Kerk: Voorm 10 uur (H. D.) en nam. halfzeven, ds. H. Mondt. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. Ferwerda, van Amsterdam. NOORDWIJK-BINNEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzes. ds. van Ilaaften. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. M. Schuurman, van 's-Gravenhage. NOORDWIJK AAN ZEE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur (Bed. H. D.) en nam. 5 uur, ds. F. G. Hospers. Geref. Kérk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Koers. OEGSTGEEST. Ned. Herv. Gem. (Groene Kerkje): Voorm. 10 uur, ds. G. Hennemann. Irene: Nam. 5 uur, ds. T. J. Jansen Schoonhoven. OUDE-WETERÏNG. flomonslr. Gem.: Voorm. halftien, dr. A. H. Haentjes, van Haarlem. RIJNSBURG. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. 5 uur, ds. A. Altena. SASSENHEIW. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Krijkamp. Geref. Kerk (Z. en Ph.) Voorm. halftien, ds. Boeijenga; nam. 5 uur, ds. Gunst. .Geref. Kerk (Concordia): Voorm. halftien, ds. Gunst; nam. 5 uur. ds. Boeijenga. VALKENBURG. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur (H. D.) tn nam. halfzeven, ds. Hermanides. VOOFHOUT. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, mr. ds. J. W. Verburgt, van Leiden. VOORSCHOTEN. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 en nam. 5 wr, ds. H. P. Fortgens. WADDINXVEEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien (Bed. ED.) en nam. 6 uur, ds. H. A. de Geus. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. Salfzes, ds. W. Veder. Chr. Afg. Gem.: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. H. J. Grisnigt. Rem. Geref. Gem.: Voorm. 10 uur, ds. W. N. van Nooten. WASSENAAR. Ned. Prot Bond: Voorm. halfelf, mej. dr. K. A. Bruining, van Scheveningen. WARMOND. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur (H. D.) en nam. 6 uur, dr. J. J. Woldendorp. ZOETERWOUDE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. J. H. Mulder. RECLAME. 2075 IJ .MUIDEN, 3 Februari 1928. TISCB PRIJZEN. 19 Tarbol per K.G. f 2.30—f 1.90, 7 Griel Per kist van 50 K.G. f 62—f 30, 2884 Ton- len per K.G. f 2 25—f 1.85, 20 Groote Schol l*r kist van 50 K.G. 125—f21. 16 Middel- jehol per kist van 50 K.G. 31f 25. 28 Zetschol per kist van 50 K G. f32126, 29 Kleine Schol per kist van 50 K.G. 130 [18. 109 Schar per kist van 50 K.G.' f 26 '260. 5 Roggen per 20 sluks 1 30f 16, 29 Vleelen per stuk f2.63f2.25, 8 Groole Schelvisch per kist van 50 K.G. f 15f 11, 26 Middel Schelvisch per kist van 50 K.G. f37, 43 Kleinmiddel Schelvisch per hst Tan 50 K G. 137—f 25, 61 Kleine Schel- "sch per kist van 50 K.G. f28—f 13.50. 19 kabeljauw per kist van 125 K.G. f 50f 42. f2 Gullen per kist van 50 K.G. 121f 14.50, 29 Lengen per stuk f2.59—f 1.30, 4 Hei!- Per K.G. f 2. 102 Wijting per kist van K.G. f 11f 6, 75 Koolvisch per stuk 'Ml. •ingekomen 7 stoomtrawlers en de log o's KW. 1 met f 1112, KW. 22 met 11099 ^somming. KOUDEKERK. Jaarvergadering Geref. Jong.-Vereen. n^Geret JongeL Vereen. „Vraagt den ftr hield haar 39ste jaarvergadering in Chr. School. De vergadering werd op gebruikelijke wijze geopend door den "^eerzitter, den heer N. P. Slegtenhorót. jjJ®* de secretaris P. A, Starreveld z£n i^erslaa had uitgebracht, hield de voor- #j/r* de heer A. v. d. Vis, een inleiding Schriftstudie, n.L de Paradijstaal, ^frtrwarring en Pinkstertaai, op welk ^erp een bespreking volgde. Door den eere-voorzitter werd vervolgens het feit herdacht, dat br. N. Franken 40 jaren de Geref. Kerk als ouderling heeft gediend en hoe hij ook in de oprichting van de J.V. een werkzaam aandeel heeft gehad. De heer Franken dankte hierna voor de hartelijke woorden, en wenschta de vereeni- ing nog veel goeds toe, de hoop uitspre- ende, dat de leden niet alleen in woorden, maar bovenal met hun hart het devies in zich mogen dragen: Vraagt naar den Heer! Den jubilaris werd daarop toegezongen de zegenbede uit Psalm 134 vs. 3. D. Guiaemond leidde daarna een onder werp in over „Dienstbaarheid" en uit de daarop gevolgde bespreking bleek, dat het onderwerp goea ingestudeerd was. Op het laatste onderwerp, getiteld „Dat er een eenig God is", aan de hand van art. 1 der geloofsbelijdenis, volgde, doordat de tijd te kort was, geen bespreking. Tal van voordrachten en samenspraken we:d?n daar na gedaan. Burgerlijke Stand. Geboren: Adriana, d. v. Gerrit de Jong en Necltje van Ettingen. LEIMU1DEN. Het eerste lustrum der fa. Maarse en Kroon. Een fotoLvan de heeren Maarse en Kroon genomen bij de receptie, welke zij Woensdag j.l. hielden ter gelegenheid van het eerste lustrum van den door hen geexploiteerden autobusdienst LeidenLeimuidenRijnza- terwoude. LEIDERDORP. Gemeenteraad. Burgemeester Van der Valk Bonman herdacht De elec- trificatie van Achthoven Belas tingaftrek voor noodzakelijk levens onderhoud. Alle leden aanwezig. Voorzitter de heer G. A. de Bruijne. De vergadering wordt met gebed ge opend, waarna de voorzitter mededeelt dat de burgemeester, de heer G. v. d. VaJk Bouman is overleden. Spr. zegt dat de ge meente een smartelijk verlies heeft geie- den. Het is nog maar ruim een half jaar geleden, dat spr. een feestvergadering pre sideerde en nu een rouwvergadering. De voorzitter wijdt zeer waardeerende woorden aan den overleden burgemeester. Hij wijst op de uitnemende wijze, waarop de vergaderingen werden geleid. En wan neer de burgemeester eens hard was, dan schoten sprekar in de gedachte deze woor den„straf is mijn hand, maar liefelijk mijn gemoed." Niet wij alleen zullen on zen voorzitter missen, maar ook de geheele gemeente haar burgemeester. De burge meester gaf zich geheel; hij was voor de gemeente een burgervader, zooals hij ook graag genoemd werd. 25 jaren is hij burgemeester geweest en 37 jaar secretaris. En eenmaal in die jaren heeft hij de gewone raadsvergadering niet gepresideerd. Spr. besluit met te zeggen, dat de burgemeester zeeT gemist zal wor den, maar God geeft geen rekenschap van Zijne daden. De heer Van Leeuwen dankt den voor zitter voot deze woorden, wat wij in den. burgemeester verliezen, kan volgens spr. nog niet beseft worden, ook nog niet door den voorzitter, die nu als waarnemend bur gemeester optreedt. Hij wenscht den voor zitter toe, dat God hem zal steunen in al len arbeid, die staat te wachten. Staande werden deze woorden aangehoord. Vervolgens worden de notulen der vorige vergadering voorgelezen en goedgekeurd. Ten aanzien van de uitbreiding van het electriciteitsnct in Achthoven deelt de voorzitter mede, dat B. en W. besloten hebben bij de stedelijke fabrieken van Gas en Electriciteit te Leiden ten zeerste er op aan te dringen tot uitbreiding van het electriciteitsnet in Achthoven over te gaan en te berichten dat de gemeente zich on der nader overeen te komen voorwaarden garant wil stellen. Aan adressanten zal worden bericht, dat de gemeente op boven aangegeven wijze wil medewerken en niet van het destijds door haar ingenomen standpunt kan afwij ken door gelden voor deze uitbreiding be schikbaar te stellen, aangezien dit gedeelte reeds van gas is voorzien, wat niet het ge val was met den Zijldijk. Ter sprake komt nog even de doortrekking van den kabel tot de grens van Koudekerk. Wordt ter tafel gebracht en gelezen: Een missive van G. S. ten geleide van de goedgekeurde wijziging der begrooting. Een schrijven van B. en W. van Leiden, betreffende het spannen van een ketting bij de Leiderdorpsche brug. Een overzicht van de werkzaamheden van den Keuringsdienst van Waren. Het Provinciaal Wegenplan. dat voor de leden ter inzage ligt. De Zijldijk en de weg naar Hoogmade zijn in dat plan opgenomen. De voorzitter deelt mede, dat B en W. besloten hebben den weg van Spanjaards- brug tot het Kalkbrugje een andere naam te geven en wel als een herinnering aan den overleden Burgemeester de „Van der Valk Bouman weg*'. Daarna wordt overgegaan tot het wijzigen van de begrooting van 1927 en wordt het betrekkelijk besluit model D. vastgesteld. Vervolgens wordt op voorstel van B. en W. besloten aan de Chr. H. B. S. te Leiden, op haar verzoek, een subsidie te verleenen van f 103.54. Daarna komt in behandeling het voorstel- Klaver-Vervark, inzake verhooging van het noodzakelijk levensonderhoud en den kin deraftrek voor de plaatselijke belasting. De voorstellers stellen voor den aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud voor gehuw den en kostwinners van f 650 te brengen op f750 en den kinderaftrek tot f75 te ver- hoogen en voor ongehuwden den aftrek te bepalen op* f 500. Ten aanzien hiervan stellen B. en W. voor de zienswijze van G. S. te vragen, waartoe wordt besloten. Door dezelfde heeren wordt voorgesteld een verzoek tot den Minister van Financiën te richten om deze gemeente voor de perso- neele belasting in een andere klasse te plaatsen. B en W. stellen voor hierop nog niet in te gaan, alvorens is komen vast te staan, dat de gemeente ten opzichte van andere gemeenten, wat betreft het aantal onbelastbare perceelen, in een ongunstige positie verkeert. De voorzitter merkt nog op, dat de belas ting in dit jaar een belangrijke vermindering ondergaat, zoodat ten deele reeds aan het bezwaar van de voorstellers wordt tegemoet gekomen. De vergadering gaat daarna een oogenblik in geheime zitting. Na heropening deelt de voorzitter mede. dat de Raad besloten heeft, behoudens goedkeuring door Ged. Staten, den burgemeester, als eerbewijs, ten koste van de gemeente te doen begraven. Na rondvraag, welke niets opleverde, wordt de vergadering gesloten. ZWAMMERDAM. Volksonderwijs. De afdeeling van „Volksonderwijs" al hier gaf voor leden en genoodigden den jaarlijkschen gezelligen avond in de Nuts- zaal. De belangstelling was ditmaal zoo groot dat de zaal te klein bleek. Voor het eerst verleende de „Kinder zang" van het Nutsdepartement daarbij mede werking. De liederen, door deze jeugdige zangers ten gelioore gebracht, voldeden uit stekend en het nummer „De Dwergjes" viel zoozeer in den smaak, dat het nog maals moest worden uitgevoerd. Da. Cramer, alhier, hield een mooie rede over het ondenverp: „Ls openbaar onder was en christelijk onderwjjs een tegenstel ling?" In welgekozen woorden gaf spr. een uiteenzetting van dit onderwerp. Het heldere betoog werd met groote belangstelling aan gehoord. Het programma gaf vervolgens een rijke afwisseling van zang, muziek, tooneel en voordrachten. Bgzondere waardeering viel ook ten deef aan de „Goudsche Jazzband" en den daaraan verbonden komiek, waarvan het geweldig applaus getuigenis aflegde. Het was voor de aanwezigen een genot volle avond en tevens voor de afdeeling een groot succes, daar aan het einde e»en aanwinst van 26 nieuwe leden kon worden geboekt. Burgerlijke Stand. Geboren: Janna Arnolda, d. v. Albertus Verdonk en Alette Konijn. Overleuen: Jannigje Verwerj, 53 j., echtg. van Engel Verdoold. Ondertrouwd: Leendert van Ejjk, jra., 20 j. en Johanna Wilhelmina de Vries, j.d., 21 te Waddinxveen. Een 2-jarig zoontje van den aannemer A. V. alhier geraakte bij de ouderlijke wo ning te water. De moeder, die in de onmid dellijke nabijheid was, had echter van het ongeval niets bemerkt. Enkele oogenblikken later mistte zij het zoontje en liep terstond op den waterkant toe, waar zij haar kleine nog drijvende vond. Bewusteloos werd het jongetje opgehaald, doch na toepassing van kunstmatige adem haling, keerde het bewustzijn weer. De openbare lagere school no. 2 in den Tempel alhier is weer heropend kunnen worden door de aanstelling van een tijdelijk hoofd. Als zoodanig is door B. en W. be noemd de heer J. M. van der Harst uit Gouda, welke reeds in functie is getreden. Bij den winkelier D. v. W. alhier ont stond een begin van brand in de stalling waar de auto is geborgen. Toen v. W. deze schoonmaakte ratte de auto op eens vlam. Snel greep het vuur om zich heen doch direct scholen de buren toe die met vereende krachten spoedig de vlam men konden dooven. v. NV. brandde zich in het gelaat en werd ook aan hand en arm verwond. PLUIMVEE. WELKE KLEUR Onder de hoenderliefhebbers zijn er velen, die een zekere voorliefde hebben voor kip pen van diverse pluimage, hoe bonter hoe liever; een koppel van een kleur bevalt hun niet. Behalve de smaak, waarover nooit valt te twisten, is voor deze manier slechts één praktische grond aanwezig n.L dat men gemakkelijker de individu's onderscheiden en benoemen kan, bijv. die zware witte, die kleine blauwe, die zwarte, enz. Maar weer vele andere hoenderhouders geven de voorkeur aan bijzonder scherpe tegenstellingen, deze houden hijv. een ge- mengden toom van Zwarte Minorca's en Witte Wyandolten. Soms twee van die too rnen naast elkaar, iedere kleur afzonderlijk. Tegenwoordig ziet het meerendeel der amateurs juist in die dieren van eenzelfde kleur, dus van een zelfde variëteit, de grootste voldoening voor hun schoonheidszin Op deze drie smaken kunnen we hier niet verder ingaan, ieder volgt den zijne Dat wij het thans eens zijn met de derde categorie hier bedoeld snreekt vanzelf, omdat wij ook den sladsliefhebber het houden van zuiver- rassige dieren voorstaan. En dan wel één enkele variëteit, dat voorkomt versplintering en het bekende te-veel-hooi-op-den-vork- nemen. Wat de hoofdkleuren betreft zijn de wille variëteiten van zeer vele rassen het sterkst verbreid, zoowel bij de ras- als bij de nut- fokkers. Zonder twijfel biedt een koppel witte hoenders een zeer fraai beeld op, maar deze kleur past niet bij elke grond soort. In de stadsren lijdt het wit sterk on der het vuile slof dat uit de schoorsteenen opstijgt en al neervallend overal een laagje zwarte deeltjes achterlaat, dus ook op en tusschen de veeren der witte hoenders. Maar veel hangt af van de behuizing en van de zindelijkheid. In een geheel afge dekte ren blijven als er geen fabrieken in de onmiddellijke nabijheid zijn, de kippen wel wit, mits de bodem zindelijk wordt ge houden en de nachthokken gereinigd. Toch kan het treden van de hanen na deel doen aan het zindelijk-blijvcn van de rugvecren juist van de beste hennen. Vooral bij de witten vallen de afgestooten, bescha digde rugveeren erg op. meer dan bij de donker-gekleurde exemplaren. Hoe donziger en zachter de veeren zijn hoe ernstiger de beschadiging. Hoe komt het nu dat ondanks deze min der gewenschte dingen er toch juist zooveel witte hoenders gehouden worden? Waar schijnlijk omdat de witte kleurslag het beste doorgefokt blijkt te zijn. althans bij de Leg horns, Wyandotten en Orpingtons staan de witten vooraan wegens hun hooge legeijfers, bij de witte Leghorns ook wegens het ge wicht, de grootte der eieren en bij de Witte Wyandotten en Orpingtons om hun ruimen winterleg. De witte veeren zijn bovendien in den handel hooger in waarde en worden dan ook bij groole poeliers apart gehouden. De meerdere blankheid van het vleesch legt ook gewicht in de schaal, maar bij som mige witten bijv. de Leghorns is het vleesch toch geel. Wat physieke, innerlijke kracht, vlugge groei en weerstandsvermogen aangaat staan de kenners in dezen met twee partijen lijn recht tegenover elkaar. Eenigen beweren dat wit pluimvee gevoeliger, teerder is en meer vatbaar voor ziekten en tevens zwak kere bevruchting geeft. Anderen weer ver klaren volgens hun ervaring precies het tegenovergestelde. Daar het vóór en het legen reeds jarenlang door velen is nage gaan, komen wij lot de conclusie, dat de kleur der veeren in dat alles neutraal ge noemd mag worden en dat elke kleurslag bevredigende resultaten kan opleveren. Met gezonde, jonge dieren is onverschillig de kleur, altijd iets goeds te bereiken. Ieder kieze dus naar zijn smaak. De keuze is rijk, want behalve de eenkleurigen heeft men nog de bonte en afgeteekende variëteiten. En dat niet alleen, want ook model en grootte der verschillende rassen loopen sterk uiteen en kan ieder zijn smaak bevredigen ook in de dwergrassen. Het is een feit gebleken, dat bij goede verzorging en degelijke behuizing van elk ras, groot of dwerg, iets goeds te maken is, als men er in slaagt exemplaren van goeden stam te verkrijgen en dan niet te gauw bij eenigen tegenslag den moed opgeeft, maar zoo lang mogelijk bij een en hetzelfde blijft om het door en door te leeren kennen en waardeeren. POSTROOVER EN MOORDENAAR HEIN WEER ONTKOMEN. Het staat nu vast, dat- de man, dae bij Unter-Siemau den statianscommandant Scheler dood geschoten heeft, inderdaad do postroover Hein is. Na den moord werd hij door een waohfc- meester der gendarmerie per fiets achter volgd en in de nabijheid van het dorp Gross-Heirat ingehaald. Hein sprong van zijn fiet« en verschool zich in een greppel, van waaruit hij met een revolver op den gendarme echoot. Er ontstond een vuurgevecht, waarbij meer dan dertig 6choten vielen. Hein slaagde er nogmaals in. te ontvluch tten, na-dat de beambte zijn munitie ver schoten had. Volgens mededecling van den wachtmeester is de moordenaar aan de rechterhand gewond. DE FRAUDE TE BERLIJN. In verband met de zaak-Bergmann dio met zijn bank van leening fraude pleegde op groote schaal is gearresteerd de offi cier van justitie Jacoby. Deze heeft be kend van. Bergmann provisie te hebben ontvangen door ctiëiftcn, die hij dank zij zijn referenties, aan. Bergman* bezorgde. Hij beweert echter zijn informaties over Bergmann te goeder trouw te hebben ver strekt. De te München woraende gewezen majoor von Hindenburg is eveneens het slachtoffer van Bergmann geworden. In December 1927 was hij door een advertentie in ver binding getreden met Bergmann, die hem 30.000 mark had toevertrouwd. Vermoede lijk in de overtuig-ing, dat de naam Hin denburg goeden indruk op het publiek zou maken, 6telde Bergmann den majoor voor in zijn dienst te treden en werkzaam te zijn m bet filiaal te München van zijn bank van leening. Als referentie gaf Bergmann toen den officier van justitie Jacoby op, die aan majoor von Hindenburg uitsteken de inlichtingen verstrekte ovct Bergmann. Ook van andere zijde kreeg de majoor goede informaties, waarop hij besloot op het aanbod van Bergmann in te gaan. Zijn werk bestond in het aanwerven van nieuwe cliënten. De Berlijnsche politie beeft ook een on derzoek geopend tegeü een zekeren Arthur Keil. die er in de Friedrichsstrasse evenr eens een particuliere bank van leening op na houdt en door advertenties tot 10 pCt. per maand belooft. Arthur Keil hoeft vroeger een sensatieblad te Berlijn uitge geven. Hij werd ten slotte wegens afper sing veroordeeld tot een zware gevange nisstraf. GROOTE VLIEGTOCHTEN. De Fran6che vliegers Costes en Le Brix verklaren, dat zij definitief besloten hco- ben ticzen zomer een vliegtocht te onder nemen van Parijs naaa* New-York. GEMASKERDE INBREKERS. In de pastorie te Kleckewitz, bij Anhalfc, drongen gisteravond drie gemaskerde ban dieten binnen. Het dienstmeisje, dat de mannen bemerkte, riep om hulp, waarop de dominee eo diens vrouw toesnelden. De inbrekers wierpen zich nu op het echtpaar. De geestelijke werd zwaar gewond, zijn vrouw slaagde er in een deT daders zijn dolk te ontrukken, liep hierbij echter even. eens verwondingen op. Toen door het hulp geroep de buren werden gewaarschuwd, gingon de inbrekers er van door. GRUWELIJKE MOORD. De „Is west ia" meldt uit het dorp Gorize in Centraal Rusland dat aldaar een aantal Kolaks (bet*T gesitueerde boeren) den tot de communistische partij behoorenden voorzitter van de vereeniging voor weder- zijdsche hulp, he'bben gedood, na hem vooraf de oogen te hebben uitgestoken. Zes arrestaties vonden plaats in verband met deze misdaad. LEVEND VERBRAND. Een vader, moeder en 4 kinderen zijn bij Philadelphia, in de V. St levend verbrand bij een brand tengevolge der ontploffing van een petroleumkachel. (Van een medewerker te Shanghai). Shanghai, 19 Nov. Prostitutie en dobbelen Danshuizen en drank De Races. De Shanghai-ers spreken gaarne van hun goede stad als van „The Model Settle ment" enz., het moet erkend, de munici- paliteit doet al het mogelijke om die pre tentie te rechtvaardigen. Hazardspel, om maar één van de groote euvels van een cos- mopolitisch centrum te noemen, wordt met alle ter beschikking staande middelen be streden. Toch zegt men dat hier en daar nog wel clandestien gespeeld wordt. Een dag of wat geleden werd er door een lezer van de North-China Daily News" op ge wezen dat er nog speelhuizen zijn, door Chineezen gehouden en waar ook roulette gespeeld wordt Menschen schijnen geboren dobbelaars. Er zijn maar weinigen die zich niet aan getrokken gevoelen door de kans op groote winst bij kleinen inzet getuige o.a. de duizenden die hun geld wagen bij de ra ces, of in de Staatsloterij. En als alles eerlijk toegaat en men eenige karakter vastheid heeft, schuilt ons erachtens in da roulette niet veel meer gevaar dan in dob belen bij de wedrennen. De tafels bij Ver steeg tijdens de racedagen zijn niet minder dicht bezet dan die in Deauville, Monte- Carlo, Ostende of San Remo. Het gevaar schuilt in de wijze waarop het wiel wordt gemanipuleerd. Op bepaald ingenieuse wij ze worden soms inrichtingen aangebracht die het balletje dwingen op een bepaald nummer te vallen. De speler heeft daar geen erg in en wordt het slachtoffer van den meest geraffineerden vorm van beroo- ving. We herinneren ons hoe m den goeden ouden tijd toen de Chineezen nog hun lange haarvlechten droegen en meisjes nog niet dachten aan de malligheid om er als een jongen te willen uitzien, toen men per „brougham" met keurige „mafoo's" naar het thater ging en de sing-song girls nog met draagstoelen naar de theehuizen werden gebracht, in een woord: toen Shanghai nog Shanghai was, dat er op Sic- cawei-Road twee recreatie-gelegenheden wa ren. Men kon er eten en drinken, er waren cabaret-voorstellingen en er werd muziek gemaakt, er werd gedanst en geflirt en er werd gedobbeld. Het waren de „Alhambra" en de „Alcazar". De Alhambra vooral was zeer in trek. Men fuifde er en amuseerde zich. Het was zoo iets als de „Yar"' bij Moskou. Lezers die via Siberië gereisd heb-» ben kennen die plaats ongetwijfeld. Beneden was een speelzaal voor het pui bliek met drie roulette-tafels en boven was nog een soort cercle-privé. Als we ons niet vergissen werd het geheel gedreven door een Spaansch consortium. Het was een voortdurende doorn in het oog van de mn- nicipaliteit en van de meerderheid der Engelsche kolonie. Herhaalde pogingen om die dobbelgelegenheid te doen verdwijnen hadden gefaald, doordien ze eigenlijk bul* ten de Settlement lag en ook wegens de- nationaliteit-van de eigenaren. Echter op een goeie dag, of liever avond, werd uit voering gegeven aan een goed voorbereid complot: de zaak werd overvallen de tafels en verdere paraphernalia werden eenvou-. dig „ontvoerd", en toen bleek dat door een vernuftig draadsysteem, aangebracht in de geldladen en reageerenden op de me talen wandjes, waardoor de nummers op het wiel gescheiden zijn, en op het balle tje de croupier elk willekeurig nummer als winnend kon doen uitkomen. Als hij de laden opende om geld te wis selen of te tellen, drukte hij tegelijk op een knopje en de zaak was gepiept Dit ter leering van velen. Even ergerlijk als de dobbelgelegenheden van vroeger zijn o.i. de ontelbare dans huizen van tegenwoordig Dat de groote hotels gelegenheid geven tot dansen, wel, de moderne tijd wil dat

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 13