68ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 31 Januari 1928 Derde Blad No. 20823 Telefonische verbinding met Amerika. UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. fflT.T.OHWHO IS THERE... HEREWASHINGTON De eerste officieele en commercieete gesprekken. JHR. BEELAERTS VAN BLOKLAND. Men heeft in ons blad de vorige» week kunnen lezen dat de telefoonverbinding met de Vereenigde Staten van Amerika deze week zou worden geopend en dat het dan mogelijk zou zijn met onverschillig welke plaats in Amerika te spreken vanuit iedere stad of ieder dorp in ons eigen land. In ons blad van gisteren meldden wij onder Laatste Berichten dal de minister van buitenlandsche zaken van beide mogend heden don dienst gistermiddag hebben ge opend. Het stond er heel gewoon en het tericht zoo zonder eenig commentaar moet ztker ieder die beseft welk een beteekenis deze nieuwe telefonische verbinding in de toekomst zal kunnen hebben, tot nadenken, hebben gezet. Inderdaad. Begrijpt men dat sinds gister middag een nieuw modern verkeersmiddel j? in gebruik genomen! Een verkeersmiddel dat ons ten dienste staat door de combinatie van verschillende ingenieuse vindingen, als d? (onderzee)-kabel telefoon en de radio- vlonie! KELLOG. Men kan thans de microtelefoon van den ftöak nemen, intcrlocaal aanvragen en aan de telefoniste op het rijkstelefoonkantoor verbinding met New-York, Washington, De troit, Philadelphia, ja zelfs Havanna vra gen. Men wacht het behoeft feitelijk niet langer dan een minuut of twintig te duren (dit hangt van de drukte af) en dan zal roen u opbellen en verzoeken met het ge vraagde nummer in Amerika te spreken. Tot zoover schijnt dus alles precies zoo te saan als een verbinding LeidenAmster dam b v. Doch aan de transatlantische te lefoonverbinding werken meer tusschenper- ronen mede Men verbindt u van Leiden j-ersl met Den IJaag, waar men op zijn keurt de verbinding fot stand brengt met Londen. Daarvoor wordt gebruik gemaakt jan een bepaald aantal door Engelsche hlefoDie-ingenieurs uitgekozen draden uit °en kabel naar Engeland, die men het meest geschikt acht. Londen geeft de verbinding door aan Rugby en daar waar een mach- JjE radiokrachtstation is ingericht staan d0 talrijke apparaten waardoor het per draad aankomende geluid aan de trillingen van den aether worden toevertrouwd, om <jP hetzelfde oogenblik te worden gehoord door den radio-ontvanger te Houlton jn Afnerika. via welke het gesprek per draad verder gaat Maar gelijktijdig werkt ook in Amerika de zender te Houlton. die wordt ^00r een der millioenen lijnen langs vrike het gesprek met den abonné in Ame- plaats heeft. En dat alles het lijkt r°Ü ,Slrnpe' zooals WÜ ^et hier in weinige e?elcn beschrijven geschiedt storingvrij 11 rustig, alsof het een locaal gesprek geldt die naar Den Ilaag waren gekomen om de eerste verbinding met Amerika voor haar legeTs te beluisteren, een korte uiteenzetting gegeven van hetgeen de nieuwe communi catie beteekent. Wij kunnen thans mondeling van gedach ten wisselen aldus de heer Damme. Wan neer wij willen en ongehinderd. Want sto ringen komen hoogst zelden voor. Er wordt gezonden op de lange golf in beide richtingen. Het stemgeluid wordt ge regeld door een technisch ambtenaar te Houlton of te Rugby die al naar het noodig is het geluid versterkt of tempert. het Hoe duidelijk en zuiver ?esprek over en weer klinkt, bleek het e gisteren toen de eerste secretaris der '■mur'kaansche legatie mr. Henry Norweb et zijn te New-York vertoevenden chef, cngezant in Den Haag Z. Exc. Richard r.-.'n a* eenige woorden wisselde. De hce- l 'e elkander van nabij kennen, her- v D e'handers geluid' En dat was. aldus rrJ2ons heer Norweb. wel het beffend omdat hij er het beste be- zag voor de perfectie van de ver- Men is tevreden en vol goeden moed. de gesprekken waren afgeloopen Q?r p ^directeur-generaal van den dienst ^•T.T. ir. Damme en de journalisten IR. M. H. DAMME. Zoo wordt het geluid genivelleerd door bijregeLing met de hand. Men kan niet gelijk spreken uit beide richtingen. Zoodra de spreker in Nederland zwijgt wordt de zender in Rugby afgesperd en een fractie van een seconde later is de Amerikaansche zender ingeschakeld zoodat de man aan het toe stel waarmede men spreekt in Amerika kan praten. Van dit overschakelen bemerken de abonné's niets. De proeven zijn goed gelukt aldus de heer Damme en wij mogen tevreden zijn over de resultaten. Nederland en Amerika kunnen monde ling van gedachten wisselen! Wij vernamen voorts nog dat Nederland na België het tweede land op het continent van Europa is dat via Rugby met de V. S. kan spreken. Duitschland en Frankrijk zul len spoedig volgen. Over de gisteren gevoerde officieele gesprekken nog het volgende: Daar Minister Kellogg op zijn departe ment in Washington vertoefde, werd ver volgens eerst contact gezocht met onzen ge zant te Washington, mr. Van Royen, die het eerst sprak met den directeur-generaal der P. T. T. ir. Damme. Dit gesprek werd in het Nederlandsch gevoerd. De heer Van Royen. die in het gebouw van de Neder- lapdsche legatie was, maakte de Nederland- sche postadministratie zijn compliment, dat zij deze moderne verbinding in het leven had helpen roepen. Woorden van hulde neeft hij aan dit compliment toegevoegd en de gezant sprak de verwachting uit, dat van de nieuwe verbinding een ruim gebruik zou worden gemaakt. De heer Damme heeft geantwoord, dat het hem een groote voldoening was, dat deze verbinding kon worden toegevoegd aan de reeds bestaande verbindingen. Hij heeft zijn groote erkentelijkheid betuigd jegens de Engelsche cn de Amerikaansche collega's, door wier medewerking het mogelijk was geweest, deze verbinding voor ons land te bereiken. De heer Damme heeft de gelegen heid benut om den gezant persoonlijk te be danken voor de groote medewerking, welke deze tijdens het verblijf van de Nederland- sehe delegatie ter Conferentie voor de Radio- telegrafie Ie Washington aan haar had ver leend. De ruggespraak tusschen de delega tie eenerzijds en de regcering en het Hoofd bestuur anderzijds over de zaken, welke ter conferentie behandeld waren, had eenig oponthoud ondervonden, omdat zij langs telegrafischen weg moest geschieden. De heer Damme uitte de hoop. dat dergelijk oponthoud in zulke omstandigheden door de nieuwe verbinding in de toekomst buiten gesloten zou zijn. Ook deze beide landgenoolen, die elkaar niet persoonlijk kenden, wisselden ten slotte nog ecnige vriendelijke woorden. Na deze gesprekken met Washington werd door Houlton op New York overge schakeld en spraken de heeren Norweb cn Tobin. Ook de tweede secretaris, de heer Swift, sprak den te New-York vertoevenden gezant nog foe. En vervolgens sprak nog onze landgenoot professor Barnouw met minister Beelaerts van Blokland. Dit laatste gesprek werd natuurlijk in het Nederlandsch gevoerd. Commercieele gesprekken. Ton kantore van de Nederlandsche Ka mer van Koophandel is met New York gesproken en wel tusschen het Amstordam- sche en het Amerikaansche kantoor dier kamer.Deze verbinding weike precies te half vier tot stand was gebracht is, (het was toen in Amerika half el O naar de sprekers verklaarden, volkomen bevredigend geweest. •De heer W. Weslerman. voorzitter van de Kamer, sprak met den chef van het kantoor in New York, mr William Booth. De Amerikaansche consul te Amsterdam, de heer Hoover, heeft woorden gewisseld met den Nederlandsehen consul, den he-.r Monlijn, le New York. Aan de Amerikaan sche zijde kwam voorts de heer Raveiii, vertegenwoordiger der Kamer bij de Ame rikaansche spoorwegen, aan de telefoon, alsmede de vertegenwoordiger van de Hol landAmerika-lijn Aan deze zijde heb ben voorts nog gesproken de heen-n A. Asscher de heer A Andriesse van d° firma Pierson Co. en mr E. H. van Bium- hauer. gedelegeerde van de Kamer. De heer ir A Heldring, directeur van het Algemeen Handelsblad voerde om kwart over vier (Amerik. tijd 11 uur 20) het eerste persgesprek met de managing-editor van de „Journal of Commerce" de heer Jones. Deze zeide o.m. dat ook voor Amerika de dag van 30 Januari 1928 een zeer bij zondere dag is, omdat hij een periode inwijdt, waarin de banden tusschen de Nederlan den en de Vereenigde Staten van Amerika nog sterker kunnen worden aangehaald. „Een wederzijdsch waardeeren en be grijpen van de pers in twee landen heeft ongetwijfeld goede gevolgen voor de ver slandhouding tusschen die landen zelf". Telefoneeren is niet duur. Een telefoongesprek met Amerika kost naar men weet ongeveer f200. Deze kosten schijnen fabelachtig hoog. En er zullen zeker velen, ook zakenmenschen, zijn, die zich zullen afvragen wie voor drie minuten spreken zulk een uitgave over heeft. Toch is dit bedrag, vergeleken bij de telegraaf-kosten niet exhorbitant hoog, al thans wanneer men de vele belangrijke fac toren, die het verschil in essentieele waarde tusschen het gesproken en geseinde woord vergelijkt. Men beetudeere eens de volgende .verge lijking: Een telegram naar New-York kost 55 cent per woord. Proeven met radio-uitzending genomen, hebben aangetoond, dat per radio 120 woorden per minuut rustig en kalm kunnen worden uitgesproken, (meegerekend do spelling van namen door het oplezen van voornamen, ter verduidelijking van let ters). In drie minuten kunnen dus minstens 360 woorden worden gewisseld met Amerika. Deze 360 woorden zouden, per telegraaf (55 ct. p. w.) gewisseld, £198 kosten, dat is dus precies evenveel als een telefonisch gesprek van drie minuten. Wanneer men dus zooveel woorden heen-en-weer denkt te moeten kabelen, kan men beter een gesprek aanvragen, dat stellig meer nut zal opleveren, meer tijd zal uitsparen ook, dan een tele- grammenwisseling. Zeer druk zal het telefoon-verkeer met de V. S. voorloopig wel niet worden. Engeland en Amerika kunnen langs tele- fonischen weg nu reeds een jaar spreken. Hel aantal gesprekken tusschen deze landen is thans eerst tot tien per dag gestegen, België mee inbegrepen. BOSKOOP. Raadsagenda. De eerstvolgende vergadering van den raad dezer gemeente zal gehouden worden op Maandag 6 Februari a.s. des nam. te 7 uur: De agenda luidt: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen Stukken. 4. Mededeelingen. 5. Wijziging gemeenle-begrooting dienst 1927. 6. Voorstel van B. en W. om te besluiten tot verkoop van een perceel bouwgrond aan de Julianaslraat aan den heer II. Laros. 7. Idem aan het Torenpad aan den heer G. Koetsier. 8. Aanbieding door B. en W. van het verslag en de balans, winst- en verliesreke ning over 1927, van het gemeentelijk bouw terrein aan de Zuidkade. 9. Voorstel van B. en W. om te besluiten tot aanvulling van het Ambtenaren- resp. Wcrkliedenreglcmcnl. 10. Advies van B. en W. op verzoeken om vermindering resp. ontheffing van aan slagen in de Hondenbelasting over het dienstjaar 1927. 11. Mededeeling van B. cn W., betref fende de plannen tot verbetering van den toegang tot de Burgemeester Colijnstraat. 12. Voorstel van B en W. om te beslui ten tot verruiming van de gastoevoerleiding van de Gasfabriek naar de gemeente. 13. Voorstel van B. en W. om le besluiten lot goedkeuring der plannen voor den bouw van een nieuw Gemeentehuis. 14. Nader voorstel van B. en W., betref fende verbetering en verbreeding van Zuid- wijk. 15. Voorstel van B. en W. om le beslui ten tot herziening der eleclriciteitstarieven voor licht en kracht. 16. Voorstel van B .en "W. om te beslui ten tot wijziging der voorwaarden, waar onder aan de Vereen, „het Plaatselijk Nut" een renteloos voorschot is verleend voor uitbreiding van de bad- en zweminrichting. 17. Rondvraag. Gevonden voorwerpeni vulpen (Swan), 1 bruinlederen sigarenkoker, ecnige huissleutels, eenige dameshandschoencn. In lichtingen bij de politie. De netto-opbrengst van den bazaar ten bate van de vergrooting van het Badhuis alhier, bedraagt f 38.50. Door de Geh.-Onth. Tooneelvereeni- ging ,,Den zwakke tot steun", is als batig saldo van de liefdadigheidsuitvoering aan het Comité voor Maas en Waal afgedragen de som van f 76.85. KOUDEKERK. Jaarvergadering Eierenveiling. De Koudekerk9che Eierenveiling „Koude kerk Rijndijk" hield haar eerste jaarverga dering in café de Bruin alhier. De voorzitter, de heer Mosterd heette in zijn openingswoord alle aanwezigen wel kom. In het bijzonder riep hij de burge meester een welkom toe; verder hoopte hij dat het de vereeniging en de leden in het nieuw begonnen jaar goed zou gaan. Daarna kregen we een uitgebreid ver slag van den secretaris-penningmeester den heer J C. van Egmond. waarin hij memo reerde hoe het de ver. gegaan was in de 8 maandpn van haar bestaan. Het ledental steeg van 22 tot 54. zoodat de secretaris er den nadruk op legde dat de ver. wel in een groote behoefte voorzag. Hij deed vervolgens verslag van zijn beheer, waarin hij mededeelde dat in 8 maanden 50000 eieren tot een totaal bedrag van f 3500.31 geveild waren. Na voorlezing van verschil lende posten bleek dat op 1 Jan. in kas was circa f 7 zoodat hij vertrouwde dat de ver. ook dit jaar voor 4 pCt. kon veilen. De commissie tot het nazien der bescheiden de heeren Jac. van Ommering en Joh. Hooge- boom gaf bij monde van eerstgenoemde de vergadering in overweging de rekeningen en verantwoording onder dank aan den penningmeester goed te keuren, wat met algemeene stemmen gebeurde. Vervolgens stemming van bestuursleden wegens perio dieke aftreding van de heeren C. L. Koot, J. D. Corls, en W. Koots en aftreding van den heer Rijnsburger. Na stemming en her stemming werden gekozen de heeren W. Koot, G. Dorrepaal Gzn., J. Smit cn Joh. Iloogeboom. Hierna kwam aan de orde de reglement wijziging, welke na enkele bespreking tot stand kwam. In de rondvraag werd vooral besproken de gezamelijke vooraankoop voor pluimvee. Na langdurige bespreking werd besloten dat gegadigden zich a.s. Dinsdagavond 31 Jan. voor de veiling op kunnen geven. Het bestuur werd er ook nog op gewe zen voortaan bij den verkoop bekend te maken welke eieren of welk soort er ver kocht zou worden. Niemand meer het woord verlangende dankte de voorzitter de 22 aanwezigen le den voor hun opkomst cn hun zakelijke en oangename besprekingen en sloot hierna de vergadering. LEIDERDORP. Raadsagenda. De eerstvolgende vergadering van den Gemeenteraad zal gehouden worden op Don derdag, 2 Februari a.s. des avonds om half acht. De agenda luidt: 1. Mededeelingen. 2 Wijziging begrooting 1927. 3. Verzoek Chr. H. B. S. om subsidie'. 4. Voorstel I J. Klaver en J. P. Vervark inzake wijziging belastingen. BnroerliiVe Stand. Geboren: Trgntje, d. v. K. v. Winkel en M. v. ZjjlL Cornelia Adriana, d. v. H. v. Dam en M. M. v. Schagen. Grietje Francina, d. v. J. J. Koning en P. v. Zwietem. De burgemeester heeft eCn rustigen nacht gehad. Zijn toestand blijft evenwel zeer zorg wekkend. WADDINXVEEN. In de onlangs gehouden vergadering van de Vereeniging voor Ziekenhuisverple- ging drong de voorzitter nog eens aan op uitbreiding van het ledental, hoewel dit reeds ruim 5000 bedroeg. De wijkpenning- meesters en commissarissen hebben daarop geheel belangloos, de geheele gemeente nog eens huis aan huis bezocht. Resultaat is dat het ledental thans 5513 bedraagt. Het ideaal: iedereen lid van de Vereeniging voor Ziekenverpleging, wordt dus vrijwel benaderd! WOUBRUGGE Uil vroegere dagen. Uil de nalatenschap van ds. Joh. Heenk, van 1797 tot 18-10 hier predikant, is o. m. ook een brief bewaard van Floris Mulder, waarin hij uit Soerabaja, Ned. Indië, zijn levensloop aan zijn ouden lceraar schreef. Hij was als soldaat naar Indië vertrok ken en door zijn ijver en gave opgeklom men tot officier bij de Genie aldaar te Woubrugge was hij timmermansknecht ge feest trad daar in het huwelijk met een weduwe van een zee-officier en werd daar door eigenaar van. een uitgestrekte specerij- plantage. met tal van huizen en slaven. Dat Woubrugge Oranjegezind was, weten wij uit het Orangistisch oproer, en dat het Fransche gemeentebestuur van Leiden dat ook wist, bleek nog op 11 November 1813, toen voor de Woubruggers de Zijl- en de Hoogewoerdspoorlen geslolcn moesten blijven. Onze Floris Mulder, was een van de vol bloed Oranjemannen uit 't 18-eeuwsche ge slacht der watermolenaars hier; hij en Dirk Verkade en Gerrit Bakker togen in de No vemberdagen van 1813 naar Leiden, sloten zich bij de Oranjegarde aan. onder bevel van den bekenden officier Tulling, en trok ken mede op naar Woerden ter verovering van die stad. Doch het corps, waartoe zij behoorden, was zonder militaire oefening en kon niet tegen een geschoolden vijand onder den Franschen generaal Molitor, die met 5000 man te Utrecht was gplegerd. niet op Zooals bekend werd Woerden weder door de Franschen genomen, en Mulder met zijn twee Woubrugsche kameraden en ook Tulling werden naar Frankrijk gevoerd. Bakker stierf door de ontberingen reeds te Antwerpen en Mulder en Verkade kwamen in 1814 als bedelaars weder in Woubrugge terug. Dit ontmoedigde Mulder niet; hij maakte in 1815 den slag van Waterloo mede en trok met het eerste batailjon O. Indische pioniers naar onze gewesten, waar hij de reeds genoemde bevorderingen maakte, mede door de hulp van den zoon van den bcruchten Utrechtschen advocaat, den pa- triolische volksleider Ondaalje 1783 1781. welke aldaar officier was. Dat Mulder bij „mpester" A. van Ilerson van 17931816 onderwijzer alhier goed onderwijs had genoten en het catechetisch onderwijs van ds Heenk met goed resultaat had gevolgd, bleek uit zijn schrijven. Dt kleinzoon van ds Heenk den heer A. D Husson Heenk alhier, schonk dezen inleressanlen brief voor de verzameling ten raadhuize Op verzoek zal eert verder onderzoek wor den gedaan, voor de hier nog wonende familie. RECLAME. Dagfelijksche mond- en tandenver- zorging met O d o 1 is de grondslag voor mooie en gezonde tanden. De smaak van het O d o 1 is heerlijk verfrisschend. 1867 KATWIJK. Gemeenteraad. Nieuwjaarsrede van den voorzitter over den toestand der gemeente in 1927. Aan stelling van een nienwe leer kracht aan de visscherijschool Een drnkke discussie over legesheifing. Onaangenaam debat over een motie v. Dnyn. Gisteravond kwam de gemeenteraad voor de eerste maal in het jaar 1928 bijeen. Aanwezig waren 14 leden. Afwezig wegens ongesteldheid de heer Van Duyvenbode. Voorzitter mr. dr. Schokking, burgemees ter, die de vergadering met gebed opende, waarna hij mededeelde dat de secretaris, de heer Kobus wegens een lichte ongesteld heid eenigen tijd rust moest hebben, zoodat men thans niet hem maar den heer Boek hoven naast den voorzitlcr zag, die thans als waarnemend secretaris fungeert. Hierna hield de voorzitter een uitvoerige uieuwjaarsrede. Gaarne voegde hij zich naar de goede gewoonte om, bij het begin van het jaar bij een gekomen een enkel woord te spreken. Hij dankte in de eerste plaats mede namens zijn gezin voor de gelukwenschcn, hun ge bracht. En al had hij daarvoor reeds in de meest gelezen dagbladen bedankt, hij wilde dit thans nog eons hermalen Met genoegen en dankbaarheid getuigde hij dat geen enkel raadslid der gemeente door den dood is ontvallen, als hebben er zich enkele ver anderingen in het College voorgedaan. Wel heeft onze provincie en dus ook deze ge meente een gevoelig verlies geleden door don dood van den Commissaris der Ko ningin in dit gewest, die met groote toewij ding de belangen dezer gemeente lot het einde toe heeft gediend. Zijn naam zal dan ook bij de gemeentebesturen met ecre en dankbaarheid in herinnering blijven. Onder de vermeldingswaardige gebeurte nissen dezer gemeente in het afgeloopen jaar waren zeker wel in de eerste plaats de komst van H. K. H. Prinses Juliana, die Katwijk als woonplaats koos gedurende den tijd Harer studie aan de Leidsche Uni versiteit. Met trots herinneren wij ons, al dus de voorzitter, den intocht bij die gele genheid van H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins der Nederlanden. De gemeente werd in het afgeloopen jaaf voor rampen bewaard Ook was de ge zondheidstoestand in het algemeen gunstig. In dat verband herinnerde «pi;, aan do vestiging van een consultatiebureau voor zuigelingen. Het geboortecijfer leverde een overschot op het sterftecijfer van 164. Hoewel er meer de gemeente verlieten dan er zich vestigden, bleef de toeneming der bevol king in totaal bij het vorig jaar niet ach ter en kon zooals bekend is, reeds do 15000ste ingezetene ingeschreven worden. De economische toestand was langen tijd voor Katwijk niet gunstig. Nietemin kan er in vergelijking met het vorig jaar van vooruitgang melding gemaakt worden. Het vreemdelingenbezoek was m het afge loopen jaar bijzonder groot. Er waren en kele dagen in het badseizoen dat het aan tal gasten in hotel en pensioen het cijfer van 5000 naderde, spijt het meestal ongun stig weder. De beteekenis van Katwijk als badplaats moge ook in de toekomst tot haar recht komen. De tuinbouw was in het afgeloopen jaar mede niet ongustig. Het omzetcijfer der gehouden veilingen van de Tumbouwver- eenigingen „Katwijk en Omstreken" is be langrijk hooger geweest dan in 1926, het geen voor een groot deel te danken is ge weest aan den beteren aardappeloogst. Deze vergoedden de minder goede uit komsten van de teelt der bloemkool en bos- peen, een gevolg van den nadeeligen in vloed van den natten zomer gepaard aan de lage prijzen. In verhand met de zware heffingen van Duitschland van de producten die hier worden geteeld en de vrb hooge landprij- zen is voor het oogenblik een niet veel ver der gaande verbetering te verwachten. Komende tot een andere voorname tak van bestaan dezer gemeente, de visscherij, deelde de voorzitter mede dat de trawlvis- scherij in 1927 werd uitgeoefend door 42 zeilloggers, 3 motorJoggers en één stoom schip. die resp 161. 53 en 8 reizen maak ten, met besommingen van f 268.240. f 33.890 en f 18 639 De gemiddelde besomming per zeillogger bedroeg f 6400 De haringvischerij, het eigenlijke hoofd bedrijf gaf in 1927 als doorsnede-besom- ming voor zeilloggers het cijfer f 19000; vcor motorlogger* f 43000 5 f 18000 Aan deze visscherij weitf deel genomen door 65 zeilloggers waarvan de hoogste

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 9