IS. G. J. OE GROOT OPRUIMING jDeGrijzeDame 68s,e Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 31 Januari 1928 Tweede Blad No. 20823 BINNENLAND. NOORDEINDE 11 Restanten Lederwaren. CONSTANT PIETERSE GEREHABILITEERD. GEMENGD NIEUWS. FEUILLETON. PROVINCIALE OPCENTEN. Jen schriiven van de- Minister van Binnenl. Zaken en La lbonw aan Ged. Staten. In een rondschrijven aan de Gedeputeerde Stalen der verschillende provincies zegt de Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, dat. blijkens hem door den Minister van Financiën gedane mededeeling I de mogelijkheid bestaat dat. indien het ont- j werp tot verlaging van het tarief der inkom stenbelasting met 20 pet. tot wet wordt ver- I heven verschillende provinciën het door hen J reeds vastgestelde aantal der opcenten op de inkomstenbelasting en in verband hier- J mede ook het reeds vastgestelde aantal op- centen op de hoofdsom der vermogensbelas- tjDg nog zullen willen verhoogen. Aangezien de aanslagregeling zeer spoedig I na 1 Mei een aanvang zal nemen en bij het opmaken der kohieren uitsluitend rekening zal kunnen worden gehouden met de alsdan van kracht zijnde verordeningen wordt mede- werking ingeroepen tot het bevorderen zoo noodig van een spoedige wijziging van de desbetreffende provinciale verorde ningen. zoodat eventueele wijzigingsbe- sluiten vóór 1 Mei a.s. aan de Kroon ter goed- I keuring kunnen zijn voorgedragen. DE BIOSCOOP-COMMISSIE. De Min. van Binnenl. Zaken en Landbouw [■heeft nader in de centrale commissie voor de J keuring van films, bedoeld in art. 15 der I Bioscoopwet benoemd tot adviseerend lid D Hamburger Jr. te Utrecht en benoemd tot I leden der Huishoudelijke commissie bedoeld in art 9 van het Bioscoopbesluit; ds. G. Fer- I guson in den Haag; P. L. Gerritse te Amster- |dam; Pater Hyacinth Hermans te Rotterdam in D. Hamburger Jr., te Utrecht. VANGEN VAN WATERWILD. De minister van binnenlandsche zaken [en landbouw heeft nader bepaald, dat in I het geheele Rijk het vangen van smienten, pijlstaarten, talingen en slobeenden door I middel van eendenkooien en netten waar- ran het gebruik i9 geoorloofd, alsnog zal I zijn toegestaan tot 4 Maart 1928. SALARISACTIE RIJKSPERSONEEL. Op uitnoodiging van het dagelijksch be- Etuur der Centrale van Vereenigingen van 1 Personeel in 's-Rijks Dienst, hebben in de Oranje Sociëteit te Den Haag de gezamen- lijke besturen der bij de Centrale aange- I sloten vereenigingen de situatie besproken, I velke zich op het oogenblik voordoet in I Tcband met het overleg over de salaris- Ikriening. Deze besprekingen droegen een I wrtrouwelijk karakter. Ook zijn eenige punten besproken welke friet rechtstreeks de salarisherziening be- I troffen. Het werd als een bemoeilijking van het overleg aangemerkt, dat voorstellen en be- sprekingen welke daarvoor geenszins rijp zijn in de bladen aan de openbaarheid prijs [gegeven worden. Algemeen sprak de vergadering haar af- keuring uit over degenen, die de opgeleg- de geheimhouding schenden. Besloten is |een beroep te doen op de redacties. Voorts is protest aangeteekend tegen liet feit, dat de Ministerraad een besluit genomen heeft over het op ruime schaal toepassen van het instituut van de burger- llijke arbeidsovereenkomst voor postperso- I nee! zonder de Centrale Commissie voor I Georganiseerd Overleg daarover gehoord 11< hebben. Hierdoor is gehandeld in strijd Imet een te dien aanzien gegeven belofte. RECLAME. 1 93) Uit alle geledingen van het Rijksperso neel zijn klachten ontvangen over het op zoo ruime schaal in dienst houden van tij delijk personeel, dat reeds jaren en jaren op vaste aanstelling tevergeefs wacht. De Departementen beroepen zich op den Mi nisterraad, die te dien aanzien maatregelen zou nemen. De vergadering droeg het da gelijksch bestuur op zooveel mogelijk tegen de bestendiging van dezen toestand op te komen. EEN PROT. CHR. RECLASSEERINGS- VEREENIGING? Op uitnoodiging van een voorloopig comité bestaande uit de heeren ds. W. M le Cointre uit Bergen op Zoom. R. Hornslra. mr. II. Mulderije. D. W ter Hoeven, J. Wichers en J. H. Wessels Jr., te Amsterdam, heeft te Amsterdam een samenkomst plaats gehad van een aantal personen, die belangstellen in den arbeid der reclasseering. zulks ter bespreking van de wenschelijkheid en moge lijkheid van een concentratie van alle krach ten. die zich in Protestantsch-Christel. zin met dezen arbeid reeds bezig houden. Deze bijeenkomst, die door ds. W M. le Cointre werd geleid, was o.m. bezocht door leidende figuren uit vereenigingen als de Ned. Middernachtzending, de Nat. Chr. ge- heelonlhoudersvereeniging. de J. P. Adolf- Slichling, het Ned. Werkliedenverbond Pa trimonium en uit een aantal plaatselijke or ganisaties. o a. uit Rotterdam. Utrecht Arn hem en Delft, die zich mede op dit terrein bewegen. Er werd uit de.aanwezigen een kleine commissie benoemd, welke in samenwer king met het voorloopig comité een plan zal opmaken voor den meest gewenschten vorm der te stichten organisatie. Dit plan zal dan worden behandeld in een nader te houden vergadering van hen, die1 deze eerste bijeenkomst bijwoonden en andere daarvoor in aanmerking komende personen en vertegenwoordigers van organi saties PERMANENTE AMBTELIJKE VLASCOMMISSIE. Bij beschikking van den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw is de commissie, welke een onderzoek heeft in gesteld naar d-en toestand van de vlasin dustrie in 't Oostelijk deel van Zeeuwseh- Vlaandercn onder dankbetuiging voor den belangrijken verrichten arbeid ontbonden, en is ingesteld een commissie genaamd: Permanente Ambtelijke Vlascommissie, aan welke commissie is opgedragen bij voort during de vlasindustrie in het bijzonder die in het Zuiden des lands, te bestudeeren en de Regeering daaromtrent van advies te dienen. Tot leden dezer commissie zijn benoemd de heeren: it. A. H. Straatman, hoofd inspecteur van den Arbeid, te Arnhem; Meyer de Vries, rijksinspecteur der Werk verschaffing, te Den Haag en ir. Corn. Ste vens, rij kslandbouwcon sulent, te Goes. DE CORRUPTIE IN DE GASINDUSTRIE. De raadscommissie van onderzoek naar eventueele corruptie bij de gemeentebe drijven te Doetinchem heeft tot B. en W. het verzoek gericht den directeur van het gasbe drijf wiens termijn van schorsing Zaterdag afliep, opnieuw te schorsen. B. en W., in spoedvergadering bijeen, heb ben geen termen aanwezig geacht aan dit verzoek te voldoen. DE DRENTENAREN TE ENSCHEDé. Naar aanleiding van het bericht over de terugkeer van Drentenaren naar Enschedé meldt de Twentsche correspondent van het ,,Hbld." dat hierdoor een verkeerd licht wordt geworpen op de resultaten van de emigratie van een kleine 200 Dre-ntsche ge zinnen naar Enschedé. Een niet te ontkennen feit is. dat vele Drentenaren ontevreden zijn, hetgeen meestal niet voortkomt uit de lage loonen e.d. In vele gevallen is het 't onwennige met de stedelijke omgeving de hoogere uitgaven voor kleeding enz. Voorts hebben de man nen. die niet. zooals hun kinderen, in de fabrieken werken, geen vasten arbeid. Meestal zijn ze bij de Heide Mij. in dienst. Nu hebben deze gezinshoofden den laatsten tijd door de weersomstandigheden zeer wei nig verdiend, hoewel men door de inkomsten der kinderen toch meestal goed kon rondko men Dit is de schuld v. d regeering. die er de gemeente Enschedé eenigszins heeft laten inloopen door het niet nakomen van haar beloften inzake 't Twente-Rijnkanaal. Daar bij komt nog. dat de veenbazen al het moge lijke doen om hun goede arbeidskrachten weer naar Drente te halen. Soms laten ze de woningen stelselmatig leeg staan. Hiernaar hebben de mannen vaak wel ooren. Zoo hoort men wilde geTuchten van het vertrek van verschillende gezinnen, doch in werke lijkheid is het slechts weinigen ernst, daar ze hier heel wat beter kunnen rondkomen dan in Drente het geval was. In totaal zijn thans van de 190 gezinnen 4 vertrokken, hetgeen een betrekkelijk gering percentage is. Men verwachtte vooraf trou wens niets anders. Men neemt aan, dat in totaal 15 gezinnen terug zullen gaan, doch daarmede houdt het dgn ook op. Van de menschen, die vertrokken zijn, konden enkelen niet rondkomen, hetgeen echter geheel aan eigen schuld is te wijten, doordat men de kinderen niet bij de door de commissie aangewezen fabriek wilde tewerk stellen. daar ze tegen de betrokken firma's vermeende grieven hadden. Over het geheel genomen zijn de gezins inkomens zeer redelijk. Er zijn er zelfs bij van meer dan f 85 per week Bijna alle loo nen zijn veel hooger dan in Drente, hoewel natuurlijk enkele gekinnen met veel kleine kinderen het minder breer hebben. In den loop dezer week komen nog enkele gezinnen naar Enschedé. Nieuwe emigranten zoekt men zooveel mogelijk buiten Emmen, zooals in Sleen. Smilde en Odoom. De be woners dier gemeenten zijn over het alge meen bruikbaarder dan de Emmenaren, waarvan sommigen door den langdurigen steun, dien zij ontvangen, hebben, te veel- eischend zijn geworden. Er is een werkstaking uitgebroken onder ongeveer honderd werkloozen, die' bij de werken aan de gemeentewaterleiding le Middelburg te werk waren gesteld. Dei oor zaak is een loongeschil Het bestuur van den Ned. Roeibond heeft de kwestie-Pieterse onderzocht en is daar bij tot de volgende conclusie gekomen ,,Naar aanleiding van de bezwaren tegen het amateurschap van den heer Const. E. Piéterse door den heer J. J. Blussé op de algemeene vergadering van den Nederland- schen Roeibond van December 1927 te ber de gebracht, heeft het bestuur van den Nederlandschen Roeibond een uitgebreid onderzoek ingesteld. ,,Het heeft daartoe zoowel den heer Bluseé in zijn beschuldiging, als den heer Pieterse in zijn verdediging gehoord en bij verschillende personen inlichtingen inge wonnen. Het bestuur is eenstemmig tot de con clusie gekomen, dat de heer Pieterse in geen enkel opzicht inbreuk heeft gemeakt op de Nederlandsche amateursbepalingen." Het is inmiddels nog onbekend voor welk© vereeniging Pieterse, die in 1925 het sciff- kampioenschap van Europa won, zal uit komen. UIT NED. OOST-INDIE. BRAND IN EEN STEENKOLENMIJN. 35 personen gestikt, 24 gered. Aneta seint ons d.d. 30 dezer uit Sawah- loento: Een hevige brand is uitgebroken in de steenkolenmijn Sawaraso, waarin» 59 personen werkzaam waren. 35 hunner zijn gestikt en 24 konden worden gered. De lij ken van 5 politie-oppassers, van den mijn- opziener R. Purvis en van drie contractan ten zijn reeds gevonden. AANRIJDINGEN. Gistermiddag 12 uur is te Den Haag de 14-jarige J. K., toen hg per fiets van school uit de Van Merlenstraat kwam, op de Laan van Meerdervo.ort geslipt en meteen door een auto Rangereden, die den knaap een 20 M. meesleurde. Hij bleek toen ernstig aan hoofd en been en gewoifd te zijn en is door den Geneesk. Dienst naar het Zieken huis vervoerd. Gistermiddag omstreeks kwart over vijf werd in de Ketelstraat te Arnhem een kar met bananen, waarmede een jongeman ventte, door een auto van achteren aangereden. Venter en kar werden tegen de pui aange drukt. De bananenventer is met inwendige kneuzingen naar het ziekenhuis vervoerd. ONDER EEN SCHUT GERAAKT. Gistermiddag te halftwee heeft achter gebouw Olympia te Haarlem een ernstig ongeval plaats gehad, waarbij de 30-jarige werkman Van Dijk het leven verloor. Men was bezig een draaischijf op te vjjzelen. Op een gegeven oogenblik viel de schijf naar voren, waarbij Van Dijk onder het laatste gedeelte terecht kwam. De man is spoedig overleden. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De man die Zaterdagochtend op den Mid denweg te Amsterdam door de Gooische Stoomtram was aangereden is aan de ge volgen van het ongeluk overleden. Hij was een kantoorbediende. EEN DREIGBRIEFSCHRÏJVER GEARRESTEERD. In April van het vorige jaar had een nachtelijke overval plaats bij den landbou wer Vroolijk le Fijnaart. Hij werd onder bedreiging met een revolver gedwongen aan onbekenden een bedrag in geld te geven. Hoe ijverig de politie ook nasporingen deed, de daders vermocht zij niet te vinden. Voor eenige dagen nu. de vorige week Vrijdag, ontving, naar het „D. v. N.-B." meldt, de heer Vroolijk een te Roosendaal geposlen brief, in welken hem gesommeerd werd in een flesch een bedrag van f 900 op een bepaalde plaats neer te leggen tusschen Zondagmiddag en Dinsdagmiddag 12 uur. Geschiedde dit niet dan zou de schuur behoorende bij de boerderij, worden in brand gesloken. De brief was niet onderteekend. De heer Vroolijk 9telde den buregmeester als hoofd der politie in kennis met dal schrijven. Deze gaf hem den raad aan het in den dreigbrief verzochte in zooverre te voldoen, dat hij op de gewenschte plaats een flesch zou neerleggen in welke zich een bankbiljet van een rijksdaalder bevond. Het nummer van dezen zilverbon werd genoteerd. Inmiddels was de politie van het voor nemen van de(n) anonieme(n) brief9chrij- veKs) in kennis gesteld. Toen deze echter Zondag na het vallen van den avond'op de plaats kwam waar de flesch was neergelegd bleek deze met haar inhoud reeds verdwenen. De rijks- en gemeentepolitie liet zich ech ter niet ontmoedigen en in samenwerking met de marechaussée uit Ellen werd een uitgebreid onderzoek ingesteld. Voorgevende dat er valsche zilverbons in omloop waren bezochten zij de verschil lende café's in den omtrek- en in het café van den heer F. te Heiningen werd de zil verbon die het opgegeven nummer droeg, gevonden. Gevraagd naar de herkomst er van, ver klaarde de caféhouder ze te hebben ont vangen van het dochtertje van zekere C. D. Hem werd een verhoor afgenomen waar van de resultaten waren, dat voldoende ter men werden aanwezig geacht, om hem onder verzekerde bewaring te stellen. Daar het vermoeden bestaat, dat nog meerdere personen in deze zaak betrokken zijn, werd nog een drietal gehoord, dat ech ter wederom op vrije voeten is gesteld. Zaterdag werd G. D. gevankelijk na»r Breda overgebracht. Men weet niet of men met dezelfde per- sonen die het vorig jaar den overval pleeg den, te doen heeft. Het onderzoek, dat inmiddels wordt voort* gezet, zal dit wellicht uitwijzen. Door de politie werd gedurende een 5-tal nachten in de nabijheid der boerderij trouw gewacht of wellicht gevolg zou wor den gegeven aan het in den brief geuite dreigement, doch men achtte het blijkbaar veiliger, thuis te blijven. GELDROOF. Donderdag werd op het politiebureau in Den Bosch door een 73-jarigen heer aan gifte gedaan, dat hij den middag tevoren in aanraking is gekomen met twee hem on bekende personen, die hem door het toe dienen van sterke drank of een verdoovend middel in een toestand van verdooving had den gebracht. Hq herinnerde zich nog in een automobiel op een der buitenwegen te zqn geweest. Aldaar is hij den volgenden morgen wakker geworden, waarbq hq tot de ontdekking kwam, dat men hem van een bedrag van f550 beroofd had. Op het politiebureau toonde men hem het misdadi- gers-album en vestigde zjjn opmerkzaamheid op een foto van een buitenlandsche vrouw, die langen tqd geleden de omgeving onveilig had gemaakt, doch thans te Oss woonC De politie stelt een onderzoek in, aangezien de man deze vrouw meende te herkennen. Zq is er thans in geslaagd de vrouw en een manspersoon te Turnhout op te sporen. Bq hun arrestatie werd een groot ged eel te van het verdwenen geld op hen gevonden. VOOR VADER-S TERJAARDAG. Hoe Marietje aan geld voo® een cadeautje kwam. Vrijdagavond kwam een man op het po* litiebureau te Deventer vertellen, dat zijn 12-jarig dochtertje was overweldigd en dat hij haar gevonden had op zolder met vastge bonden handjes en een doek om den mond gebonden. En Marietje deed het volgende verhaal, bevend en trillend als een espen* blad. In den middag, toen ze alleen thuis was, kwam er een man aan de deur. Die gaf haar een slag op het hoofdje en verdeij wist ze niets meer. Ze kwam pas bij ben ven op den zolder. Uit het Engelsch van HENRY SETON MERRIMAN. |4) Mrs. Harrington glimlachte, toen de deur ■achter hem sloot. I Altijd was zij in staat geweest de vriend- I schap van haar vrienden terug te koopen. Fitz deed een paar stappen in de rich- |"ög van de deur, vóór haar stem hem ■weerhield. I «-Blijf staan!" riep zij. 1 Het oude gevoel van discipline, dat hem M v. k'0e(* zat' deed hera gehoorzamen. Hij I acht dat hij Luke boven zou vinden, op pin bed, met het hoofd in zijn armen be- jjraven, zooals hij hem zoo tallooze malen |6 ujende kun korte leven gevonden had. geloof, dat u te streng voor hem antwoordde hij scherp. „Het is al erg L®no®8 a!s ie voor je examen zakt, ook zon- i r aat je later nog verwijten hebt aan te fcooren". |,koi ■Lieve jongen", zeide Mrs. Harrington, jro nu eens hier naast mij zitten. Wij v e.Q kuke een oogenblik aan zichzelf :..r „n- Dat is veel beter. Laat hem tot J<*M" tomen". 'an3 er 'n de houding. stem of wezen ut w ezen blonden jongen, dat zoo sprak ren£heid?arr*n JB' *n SP'^ Van ^aar Ee" aijHbia/-fVriend?liikheid kalmeerde Fitz en loor je uterwnl hii zHn tijd goed besteedde use te verdedigen, en te verklaren, hoe ongelukkig hij geweest was, zonder er zichzelf iets op te laten voorstaan, dat hij slaagde, waar zijn broer zakte. Doch al dien tijd was hij onrustig, verlangde hij vurig weg te gaan, naar boven naar Luke, voor wie enkele oogenblikken ongetwijfeld jaren zouden schijnen, daar was hij zeker van. Eindelijk stond hij op. „Mag ik nu gaan?" vroeg hij. ,,Ja, als je wilt. Maar breng Luke niet bij mij, voor hij bereid is excuus te vragen voor zijn ondankbaarheid en lompheid". „Wat is dat een lieve jongen!" riep Mrs. Ingham-Baker uit. nog voor de deur geslo ten was. „Zoo oprecht en eerlijk". „Ja", antwoordde Mrs. Harrington met een zucht van verontwaardiging. „Hij zal een edel mensch worden", ver volgde Mrs. Ingham-Baker. „Ik zal heel gelukkig sterven als mijn Agatha zulk een man trouwt als Henry be looft te worden". Mrs Harrington keek met critischen blik haar omvangrijke vriendin aan. „Je ziet er nog niet naar uit of je sterven zult", zeide zij. Mrs. Ingham-Baker hield haar hoofd schuin en zeide. met een uitdrukking .van berusting op het gelaat: „Men kan nooit weten. En het is een groote verantwoordelijkheid, Marian, een dochter te hebben". „Naar wat ik van Agatha gezien heb. ge loof ik. dat het kind best in staat is voor zichzelf te zorgen". „Ja", antwoordde de teedere moeder, „zij is intelligent Maar een meisje is zoo hulpe loos in de wereld, en als ik er niet meer ben, zou ik mij gelukkig voelen al? ik wist, dat mijn kind een goede man had, zooals Fitz, om voor baar te zorgen". 1 „Ja," antwoordde de teedere moeder, „zij is intelligent. Maar een meisje is zoo hulpe loos in de wereld, en als Jk er niet meer ben, zou ik mij gelukkig voelen, als ik wist, dat mijn kind een goede man had, zooals Fitz, om voor haar te zorgen Mrs. Harrington trommelde met haar dunne, gerimpelde vingers op dê leuning van haar stoel en waphtte rr.et een zonder ling lachje, tot haar vriendin zou voortgaan. „Maar. natuurlijk," vervolgde Mrs. Ing- ahm-Baker, „een marine-man kan ter nauwernood trouwen Zij hebben 't meestal zoo slecht. Ik veronderstel, dat de arme Fitz geen vrouw zal kunnen onderhouden, voor hij op middelbaren leeftijd is' „Dat zal te bezien staan", zeide Mrs. Harrington, met een schittering in haar harde grijze oogen .en Mrs. Ingham-Baker prikte zich in haar vinger. „Ik verzeker je," zeide deze zalvend, „ik verzeker je, dat ik tevreden zou zijn al kon zij maar heel kalmpjes leven, als ik maar wist, dat zij een goeden man getrouwd had. Ik zeg altijd, dat rijkdom het geluk niet aan brengt". „Ja, er zijn er meer, die dat zeggen," antwoordde Mrs. Harrington, en op 't zelfde oogenblik kwam Fitz de kamer binnenstor men. „Tante Marian", riep hij, „hij is weg!" „Wie is weg?" vroeg de vrouw des hui zes op kouden toon. „Wil je de deur dicht doen" „Luke! Hij is weg! Hij is direct het huis uitgegaan en de knecht weet niet, waar hij heen isl Hef is alles uw schuld, tante Marian u hadt geen recht om zoo legen hem te spreken. Dat weet u wel. Ik ga hem zoeken" „Neen, wind je nu niet zoo op," zeide Mrs. Harrington kalmeerend. „Kom eens hier en luister nu naar mij. Luke heeft zich heel slecht gedragen. Hij is lui en onhandel baar geweest aan boord van de „Britan nia". En tegen mij is hij onbeschoft en on dankbaar geweest". Zij bemerkte, dat zij de hand van den jongen in de hare had genomen, en liet die plotseling vallen, als schaamde zij zich zoo veel aandoening te hebben getoond. „Ik ben niet van plan mijn huis in rep en roer te laten brengen door een kwade bui van een lastigen jongen Het is bijna tijd voor het middagmaal. Dan komt Luke stellig terug Is hij er nog niet als wij klaar zijn, dan zal ik een van de knechts sturen om hem te zoeken. Hij loopt waarschijnlijk te mokken in den een of anderen hoek van den tuin". Toen zij zag, dat Fitz wit van angst was. vergat zij zich zelf zoover, dat zij hem weer naar zich toe trok. „Kom. Fitz" zeide zij, „je moet mij ge hoorzamen en het aan mij overlaten Luke te behandelen, zooals wij dat goed dunken. Ik weet wat het be9le voor hem is. Ga je nu kleeden voor tafel Luke zal wel terug komen wees maar niet bang". Maar Luke kwam niet terug. HOOFDSTUK IIT. Een Zeehond. De glazen deur van de eetkamer in hotel „de Vier Naties" te Barcelona werd zachtjes, wat zenuwachtig geopend door een kleine man met dikke haarbos, die naar binnen gluurde. Een van de kellners 9choot toe en trok een stoel voor hem uit. „Dank u dank u" zeide de nieuw aan gekomene, met een^ haTde, maar toch aan* gename stem. Hij keek eenigszins verbijsterd rond als: had hij nog nooit een table d'höte ge zien. Hij scheen met zichzelf in twijfel of er, al dan niet, van hem verwacht werd, dat hij naar een van de aanwezigen zou toe* gaan, hem de hand schudden en verklaren wie hij was. Daar echter niemand deze vertrouwelijk heid scheen uit te lokken, nam hij de hem aangeboden 9toel en zette er zich plechtig op neer. De kellner legde een menu naast hem, en de bejaarde gaat, wiens gelaat en pei* soon den zeevaarder verried, tuurde er be leefd op, maar de kaart was hem te geleerd en henauwde hem. Met een paar oogen van het helderste blauw, sloeg de oude zeeman de manieren en gewoonten van zijn tafelburen gade eh schonk zichzelf wat wijn uit de karaf die vóór hem werd neergezet, en vulde toen het glas met water. De kellner hield hem een schoteltje root met olijven en een ander met sneedjes roode worst, zoo dun als een postzegel. De Engelschman keek twijfelachtig naar deze lekkernijen en schudde zijn hoofd nog in het oogloopend zijn best doende niet te be- leedigen De soep was beter te begrijpen, en de zeeman verorberde zijn portie met een gelaat, waaruit niets viel op te maken. Maar de visch. die toevallig een Middel- landsrhe Zee-geur had in kleine stukjes opgpdiend veroorzaakte hevige aarzeling, ..Zijn het slakken?" vroeg de zeeman om* zichtig met een stem. die over een halve lengte van de tafel klonk. .(Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 5