LAND- EN TUINBOUW. VISSCHERU-BERiCHTEN. UIT ONZE STAATSMACHINE Krabbels uit Zwitserland. BUITENLANDSCH GEMENGD f35000 en de laagste f7000 besomde; voor(9 voeren er 23 motorloggers, waarvan de hoogste f72000 en de laagste f24000 be somde; voorts één stoomboot of stoom- drifter met f 75000 besomming. Lotaa' WOIxl aan haring besomd f 2.299 000. Wen moet echter met gevolgtrekkingen hieruit voorzichtig weren door te beden ken dat groote verliezen uit vroegere jaren nog moeten worden goedgemaakt. Spr. besloot de rij zijner belangwekkende gegevens met een korte bespreking aan de gemeente-bedrijven, die ook een stijgend winstcijfer vertoonen. Aan gas werd gefabriceerd 1.206000 M3 of 105000 M3 meer dan in 1926. Afgele verd werd 137.500 M3 water welk cijfer vrijwel gelijk is aan dat van het vorig jaar. Spr. besloot met den wensch dat God den Raad en het College van B. en W. dit jaar kracht en wijsheid mag schenken om de hen opgedragen taak zoo te vervul len als aan het belang der gemeente het meest bevorderlijk kan zijn. (Teekenen van instemming). Het oudste raadslid de heer Meerburg dankte namens den Raad den burgemee ster voor de goede wenschen tot de raads leden gericht en sprak wederkeerig de beste wenschen uit voor den burgemeester voor zijn persoon, zijn gezin en met be trekking van zijn ambt terwijl hij de hoop uitsprak dat de goede verwachtingen door den voorzitter ten opzichte aan de gemeen te uitgesproken in vervulling mogen gaan. (Toejuichingen). Hierna werd met de agenda der verga dering begonnen nadat de notulen van d'e vergaderingen van li en 28 November en 19 en 28 December van het vorig jaar wa ren goedgekeurd. De voorzitter deed vervolgens mededee- ling van een aantal ingekomen stukken, waaronder eenige disposities van Ged Sta len houdende goedkeuring van besluiten door den Raad genomen. De beslissing over het besluit van gratis overnemen van grond van het domrinbestuur werd eerst verdaagd doch bij een later schrijven wa9 de goed keuring vermeld. Een uitvoerig verslag der Commissie tot wering van schoolverzuim over 1927, werd voorgelezen en daarna goed gekeurd.. Een verzoek van het hoofd der bewaar school mej. H. J. Knol om in aanmerking te komen voor een verhooging van salaris, boven de haar toegekende verhooging van 1 75 bij de laatste begrooting. werd op voor stel van B. en W. afgewezen. Met het inge komen voorstel van den heer Wouda om de Commissie voor de Lichtbedrijven te mach tigen tot het plaatsen van een lantaarn achter het 2de Duinpad, waarvoor de betrok ken belanghebbenden (0.20 per week zouden vergoeden, konden B. en W zich niet ver eenigen, aangezien voor het plaatsen van een lantaarn op particulier terrein als regel f 25 per jaar wordt vergoed. De kwestie, die echter geheel behoort lot de competentie van het van het gasbedrijf bleek reeds opgelost. Het ingekomen verzoek van het bestuur der Chr. H.B.S. te Leiden om evenals ver leden jaar voor leerlingen, die uit Katwijk de school bezoeken, een subsidie te ont vangen van £35.50 per leerling, werd, op voorstel van B. en W„ ingewilligd. Ingekomen was ook een verzoek van het bestuur der Visscherijschool, tot wijziging van het programma, ten einde mogelijk te maken, dat aanstelling van een leerkracht voor het onderricht in het hanteeren van motoren, waarvoor krachtens de Nijverheids- wet de gemeente 30 pet. der kosten zal moeten vergoeden. B. en W„ ook van oordeel, dat de kennis der behandeling van scheepsmotoren hoe langer hoe meer een dringende eisch voor den visscherman wordt, gaven den raad in overweging het verzoek in te willigen. Uit de uitvoerige discussie, die zich naar aan leiding van dit verzoek ontspon, en waaraan deeinamen de heeren Van Duyn, Van Ton geren, Wouda, Grimbergen en de wethouder Ouwehand, bleek, dat allen in principe voor de aanstelling waren, doch sommigen be zwaar hadden, omdat de reeders te weinig rekening houden met het bezit van een diploma en vooral op de practijk zeggen te letten. Ten slotte werd het verzoek ingewilligd, nadat den heer Van Duyn was toegezegd, dat, als mocht blijken, dat er geen voldoend gebruik van dit onderwijs wordt gemaakt, er zal worden op teruggekomen. Tot leden der commissie tot wering van schoolverzuim te Katwijk aan Zee en Kat wijk aan den Rijn werden uit aanbevolen tweetallen benoemd: voor Katwijk aan Zee de heeren: W. van den Akker. D. Bakker, J. Holtrust, C. A. Ivruyt, D. ParUvliet Dzn. en C. van Ree. Voor Katwijk a. d. Rijn de heeren, J. Hueling Jac. Meyer, Joh Korpelshoek. J. v. d. Perk. D. van Riessen en J Raadsveld. Hierna kwam aan de orde het voorstel van B. en W. tot het verleenen voor dispen satie van art 23 der Bouwverordening met betrekking tot een houten schuur van den heer Pronk Hoopstraat 8 te Katwijk aan Zee De heer Guyt vraagt of ook de opper- brandmeester in deze zaken wordt gehoord. De voorzitter zeide dat indien de hoofd opzichter dat noodig acht dit zeker zal ge schieden. Ook werd eenzelfde toestemming ver leend aan J. van Kuyeren. Kerkstraat te Katwijk a d. Rijn. Hierna bracht de voorzitter ter tafel het rapport van de Raadscommissie op het voor stel van B. en W tot wijziging der leges- verordening met nader advies van B en W. Deze Commissie bestond uit de heeren dr. Hueting J van Duyn en Parlevliet die deze heffing wilden doen afhangen van den om vang van het bedoelde bouwwerk aldus een progressieve heffing In het nader advies door B en W uitgebracht werd voorge steld een vast bedrag van f3 aan leges te heffen De hper Dubbelman kon zich met het rapport van de commissie niet vereenigen en voelde meer voor het nader voorstel van B. en W Hij wenso.hte echter een bedrag van 10.50 gesteld te zien voor verbouwing, waarbij geen architect te pas kwam. De heeren Hueting. Parlevliet en Van Duyn verdedigden het progressief stelsel, in hun rapport neergelegd. De heer Van Duyn wees er nog op dat een uhiformtarief onbillijk zou drukken op de kleine bouwers. Het gaat niet aan dat voor een arbeiderswoning even veel betaald wordt, als voor een grooter bouwwerk De heer Ouwehand, wethouder, meent dat de meer of mindere grootie van het werk niet de leges mag beïnvloeden. Wel kan hij en zijn collega Kruyt zich met het denkbeeld van den beer Dubbeldam om voor heel kleine verbouwingen f0.50 Ie hef fen vereenigen, waarmee de voorzitter zich weder niet vereenigen kon. Hij handhaaft het oorspronkelijk voorstel. Na nog een uilvoerig en eenigszins ver ward debat werd het voorstel van de rap porteurs ingetrokkenbet voorslel Dubbel dam om slechts f 0.50 te heften als er geen advies van de gemeente-architect wordl ge vraagd en verder een vast bedrag van f 3 werd verworpen mei 9 tegen 4 stemmen, die van de heeren Ouwehand, Kruyt, Dub beldam en Van Tongeren, waarna hei voor stel van B en W. werd aangenomen. Al leen de heer Van der Bent verklaarde er zich tegen en wilde laler nog een voorstel doen, wat de voorzitter echter niet kon toe laten. De heer Van Tongeren stelde bij een ander punt der verordening voor om van venters uit andere plaatsen die in Katwijk zeken komen doen een recht te heffen van f 0.50 voor zoover het een enkel persooff betreft en f 1 als daarbij een voertuig wordt gebruikt, welke bedragen op feestdagen zouden moeten worden verdubbeld. Hoewel dit voorstel blijkbaar geen in stemming bij den Raad vond, verklaarde B. en W. zich toch bereid er een praeadvies over uit te brengen. Een voorstel tot verkoop van een perceel domeingrond ten Zuiden van Kaiwijk aan Zee, een voorslel tol verkoop 'van een strookje grond en de voorstellen tot wijzi gingen der begrootingen 1927 en 1928. als mede eenige beschikkingen van B. en W. op belastingreclames gingen zonder noe menswaardige discussie onder den hamer door. Hierna kwam de rondvraag aan de beurt. Met betrekking tot de vraag over den aan leg van een electrische kabel door den heer Hueting gesteld was Zooals wethouder Kruit meedeelde de positie veranderd, aan gezien de aanleg nog op een ouden kabel had kunnen geschieden, waarmede de heer Van Hueting genoegen kon nemen. Na nog enkele andere opmerkingen van andere leden werd door den heer Van Duyn nadat hij reeds eerder over het op treden van den uitvoerder, van het afzan- den van de duinreep jegens de daarbij ge bruikte werklieden had geklaagd, een mo tie ingediend, luidende: ,,De Raad, vernomen hebbende de wijze hoe onze arbeiders door den uitvoerder van het afzandem van het terein, bezuiden onze gemeente, worden behandeld; draagt B. en W. op, deze zaak grondig en van alle kanten te onderzoeken, bun maatregelen te nemen en hun bevindingen aan den Raad mede te deefêntevens intusschen streng toe te zien, dat hetgeen in het bestek is bepaald, stipt ^en uitvoer zal worden gebracht." Deze motie werd door den voorsteller uitvoerig toegelicht; waarbij hij gelegen heid vond de goede reputatie der Katwijk, sche arbeiders in het licht te stellen en de behandeling, die zij van den uitvoerder, dien hij onder protest van den voorzittor ,,een heerschap" noemde scherp laakte, daarin bijgestaan door de heeren Guyt en Van der Bent. De heer Guyt wilde van gemeentewege nog een deskundig opzichter aanstellen om den uitvoerder te controiee- ren, wat de voorzitter een blamage achtte voor den hoofdopzichter der gemeente, die toch ook het opzicht uitoefent. B. en W. hebben trouwens een onder zoek ingesteld, waaruit is gebleken, dat er ook wel grieven tegen de arbeiders zelve zijn aan te voeren. Eovendien is een raadslid aangewezen toezicht te houden; De heer Wouda wilde niet spreken over de molie, wetende van welke zijde zij komt doch meent te moeten protesteeren tegen de wijze, waarop grieven tegen den uit voerder (aannemer is de heer De Geus, uit Loosduinen) worden naar voren gebracht. De heer Van Tongeren constateert, dat B. en W. diligent zijn en de nasporing, in de molie neergelegd, niet noodig hebben. De heer Van Duyn handhaaft zijn be- gwaren, zegt, dat de uitvoerder in strjjd met de besteksbepaiing, naar willekeur per soneel ontslaat, geen rekening houdt met de arbeidsbemiddeling, enz., zoodat hij zijn motie handhaaft. B. en W. zeggen ten slotte een onderzoek toe. Hierna werd de vergadering te ruim tien uur niet dankgebed gesloten. NOORDWIJK. Na aftrek van alle onkosten heeft de Bazar ten bate van de lighal van het Groene Kruis alhier f 1461.64 opgebracht. GROOTE AALSMEERSCHE BLOEMEN TENTOONSTELLING. Door de Plantenziektenkundigen dienst en het Rijkslandbouwproefstation voor zaadcontrole zal op de Groote Aalsmeersche Bloemen-tentoonstelling. welke van 1721 April a.s zal word.n gehouden, door een uitgebreide inzending gedemonstreerd wor den, welke waarborgen Nederland biedt bij uitvoer van tuinbouwproducten. In vprband hiermede zijn verschillende autoriteiten op plantenziektenkundig gebied uit Engeland. Duitsrhland, Frankrijk. De nemarken. Zweden. België, Zwitserland, Oostenrijk en Hongarije uitgenoodigd in het Eere-Comité zitting te nemen. IJMUIDEN, 31 Jan. VISCHPRIJZEN. 23 Tarbot per K.G. f 2.40— 1.5Ó. 3371 Ton gen f21.70. Griet per kist vaD 50 K.G. f 71—37. 20 Groote Schol f 26—23 22 Mid- d-elschol f 32—28. 40 Zetschol f 37—32. 69 Kleine Schol f 30—21. 60 Schar f 25—8.50. 16 Roggen per 20 stuks f 30—16. 25 Vleeten p. stuk f 3.702.40. 19 Groote Schelvisch p. kist van 50 K.G. f 4234. 34 Middel ScheJv. f 3732. 101 Kleinmiddel Schelv f 28—26. 347 Kleine Schelv. f 25—12. 59 Kabeljauw p. kist van 125 K.G. f 56—41. 169 Gullen per kist van 50 K G. f 19.50— 12,50. 54 Lengen per stuk f 3.331. 7 Heil bot per K.G f 21.60. 83 "Wijting per kist van 50 K.G. f95.50. 482 Koolvisch per stuk f 1.640.60. Er zijn 10 stoomtrawlers binnengekomen. CENTRALE COMMISSI# VOOR KEURING VAN FILMS. (II) Hebben we in onze vorige bijdrage ge legenheid gehad om te schrijven over de samenstelling, de werkwijze en de door deze Commissie te verrichten keuring, thans willen we allereerst de herkeuring nagaan om daarna nog op een en ander deze commissie betreffende te wijzen. Een herkeuring vindt plaats, wanneer minslens twee leden der Keuringscommis sie verklaren, dat zij zóó ernstige bezwa ren tegen de gegeven goedkeuring hebben, dat zij een herkeuring noodig achten of wanneer de voorzitter der Centrale Com missie binnen drie dagen na de keuring meedeelt, dat hij zich met de goedkeuring niet kan vereenigen, of wanneer dc exploi tant van de film haar aanvraagt, tenzij dat de film reeds in het openbaar ver toond werd. De herkeuring, die moet gaan over precies dezelfde film, moet plaats vinden in een der lokalen der Centrale Keuringscommissie door een voltallige com missie, terwijl als deze commissie de be slissing der oorspronkelijke Keuringscom missie niet onvoorwaardelijk bevestigd, de Herkeuringscommissie in alle bevoegdheden der eerste commissie treedt. Blijkt het, dat bedrog gepleegd werd teneinde een gun stiger oordeel in tweede instantie te ver krijgen dan moet de film onvoorwaarde lijk worden afgekeurd. Bij de herkeuring kunnen zoowel de leden der Keurings commissie als de aanvrager der herkeu ring tegenwoordig wezen tot het geven van inlichtingen. Reclame-materiaal, dat zich daartoe eigent, kan in dezelfde vergadering, waar in de film, waarop het betrekking heeft, gekeurd wordt, door de betrokken commis sie worden beoordeeld. Wordt dit materiaal niet door deze commissie gekeurd, dan wordt de volgende weg bewandeld. Is de film onherroepelijk afgekeurd, dan wordt het reclame-materiaal ongekeurd terugge geven. Wordt de film toegelaten, dan wordt het tegelijk met of althans zoo spoedig mogelijk gekeurd, rekening houdende met de beslissingen omtrent de film zelf. Wan neer het reclame-materiaal door samen stelling of afmetingen niet ten kantore van de Centrale Commissie gebracht kan wor den, kan een beslissing daaromtrent ge nomen worden op advies van de plaatse lijke commissie van toezicht op de bios copen of van een bij de Bioscoopwet be doelde erkende instelling of vereeniging of van den Burgemeester ter plaatse. Aam dezen kan echter ook door de Huishoude lijke Commissie een algemeene machtiging wonden verleend om dit reclame-materiaal voorloopig toe te laten. Behalve door afkeuring is het ook mo gelijk, dat een film getroffen wordt door intrekking van de toelating. Dit kan het geval wezen, wanneer door rechterlijke uitspraak is komen vast te staan, dat bij de keuring of herkeuring bedrog is ge pleegd; wanneer zich feiten of omstan digheden voordoen, welke redelijken grond opleveren, dat daarbij onregelmatigheden hebben plaats gehad welke van invloed geweest kunnen zijn op den uitslag der keuring of herkeuring of wanneer tenmin ste een jaar na de toelating uit tenminste drie gemeenten van het bioscooptoezicht in lichtingen zijn te ontvangen, welke het vermoeden wettigen, dat het beter ge weest was, wanneer niet tot toelating be sloten was geworden. Ook kan de toelating worden ingetrokken door een Herkeurings commissie, wanneer de voorzitter of de Huishoudelijk Commissie meent, dat er gronden aanwezig zijn om de toelating te doen vervallen. Ook hiervoor is noodig de bij meerderheid van stemmen genomen beslissing eener voltallige commissie. Voor de films betreffende onderwerpen van wetenschap, nijverheid, landbouw en handel wordt zoo noodig een bijzondere keuringscommissie benoemd, waarin zoo mogelijk ten minste twee leden worden aangewezen, die deskundig zijn ten aan zien van het onderwerp, waarop de film betrekking heeft Deze personen behoeven geen leden der vaste bioscoopcommissie te wezen, maar treden gedurende hunne functies toch in de rechten dier leden Voor de aanwijzing dier leden kunnen in stellingen of vereenigingen, welke zonder commercieele bedoelingen de toepassing der bioscopie trachten te bevorderen op een der bovengenoemde gebieden, aanbe velingen inzenden. De Centrale Commissie werkt ter be reiking van het doel der Bioscoopwet sa men met de plaatselijke commissiën van toezicht en de erkende instellingen en vereenigingen, waarover in de Bioscoopwet wordl gesproken De Huishoudelijke Com missie verstrekt daartoe aan haar regel matig alle inlichtingen en gegevens, welke voor de vervulling van hnar taak van be lang kunnen wezen ei. wint wederkeerig bij haar alle gewenschte inlir1 ngen in. De voorzitter der Centrale C. .imissie en de Huishoudelijke Commissie zijn bevoegd om met plaatselijke commissiën van toe zicht en erkende vereenigingen besprekin gen te houden in het belang van een goede uitvoering der Bioscoopwet. In iedere bioscoop moeten voor de per sonen, die met het toezicht enz. zijn be last, bepaalde plaatsen worden vrijgehou den, vanwaar de opvoering van de film goed en gemakkelijk te volgen is. Tenslotte bevat deze algemeene maatregel van be stuur nog de noodige strafbepalingen voor eventueele overtredingen der voorschriften van de zijde der exploitanten en tenslote enkele overangsbepalinen. De sneeuw in Louwmaand is het onder werp aller gesprekken. Wanneer zooals thans er een bijna lenteachtige temperatuur heerscht, de weiden een groene tint begin nen Ie vertoonen, de sneeuwklokjes reeds en kijkje boven den grond komen nemen, dan mopperen we over de sneeuw, die er niet is, maar die we alle dagen stellig ver wachten. En aJs de winter zorgt, gelijk niet meer dan behoorlijk is, dat we flink inge pakt zijn, dan hebben we het natuurlijk ook over de sneeuw en hooren den geheelen dag niets anders dan van ski's, van luges en van bobs. Dat begint zoodra de dag aan breekt en we de luiken openen. Alles ziet dan nog grauw, de weiden voor ons huis, het meer in de diepie en de bergen aan de overzijde. Maar tegen negen uur als de zon opduikt boven de hooge muur van Savoye, verandert met één slag het décor. Op de Döle, de hoogste berg van de Zwitsersche Jura, verschijnt dan een lichte plek, eerst heel klein, maar binnen een paar minuten lijkt de heele spits een gloeiende massa. En steeds meer verschuift de lichtbundel naar het Westen, zoodat achtereenvolgens al de toppen ook van de Fransche Jura bin nen de lichtkring vallen, de Montrond, de Recullet, de Colombier, de Crêle de la Neige, de allerhoogste, en tenslotte de Mont Crédo. En eiken morgen opnieuw de vraag: ligt er sneeuw op de Faucille, zit de Col er onder? De vraag die tot dusverre steeds ontkennend moest beantwoord worden. Dank zij de Olympische winterspelen welke in St. Moritz zullen plaats vinden, is dit jaar de belangstelling voor de 6neeuwsport in Zwitserland nog grooter dan gewoonlijk. Ondanks de slechte conditie van de sneeuw en het weer (althans op het moment dat ik deze krabbel neerpen) zijn er toch reeds voorbereidende wedstrijden gehouden, waar bij aan de tremplin (springschans) te St. Moritz magnifieke resultaten verkregen zijn. Een Noorsche skiër maakte een sprong van 63 M., een formidabele prestatie. De twee Zwitsersche concurrenten, die hem het dichtst op de hielen zaten, brachten het tot 61 en 51 M. De daarop volgenden, waar onder een Japanner, haalden niet meer dan 12 tot 15 M. De grootste attractie voor het publiek zul len ongetwijfeld de Courses Olympiques de skélclon worden. De naam „Cresta-Run" i3 zeker voor niemand meer een onbekende, maar toch zullen er nog wel zijn die het naadje van de kous willen weten, weshalve enkele bijzonderheden misschien niet mis plaatst zijn. De Cresta-Run is een baan van ijs ter lengte van ruim 1200 M., waarvan het be ginpunt, de „Top", zich bevindt bij St. Mo- ritz, het eindpunt, de „Finish", bij Célérina, 157 M. lager. De baan bestaat uit eenige rechte gedeelten, waarvan het grootste een lengte bezit van 180 M., verbonden door sterk gebogen kromme stukken, mathéma tisch zuiver aangelegd en verhoogd. De baan begint met een recht eind, maar na 170 M. komen reeds de „virages", waarbij zeer moeilijke, vooral op een punt, waar een bocht naar links ter lengte van 14 M., on middellijk gevolgd wordt door een uiterst scherpe naar rechts. Deze bocht, de „Battle dore", is het beruchtste gedeelte van de heele run. Het middenste stuk van de baan is het interessantste, het laalste deel, vanaf „Stream-Corner" tot de Finish het gemakke lijkst en geschikt als oefeningsterrein voor beginners. De snelheid, waarmede verschil lende gedeelten van de baan genomen war den, wisselt sterk, afhankelijk van de hel lingen. Op sommige stukken wordt in den regel een snelheid van 100 K.M. per uur be reikt, op het laatste gedeelte zelfs 117 K.M. De kortste tijd is vlak vóór den oorlog ge maakt door een Engelschman. die ruim 58 seconden over hel heele trajecl deed, dus 75 K.M., de vaart van een flinke trein haalde. Voor deze wedstrijden dienen uitsluitend „skéletons". Dit zijn kleine stalen sleden met een beweegbare plank, waarop de rijder uitgestrekt ligt, het hoofd naar voren. Het gewicht van die sleden wisselt van 25 tot 30 K.G. afhankelijk van de lengte en zwaarte van den berijder. Die coursé de skéleton is alles behalve een onschuldige aardigheid. Misschien is juist in het zeer groote gevaar, dat er mee gepaard gaai, de reden te zoeken, waarom deze wedstrijd in zoo sterke mate de massa trekt. Vanai de tijden van de gevechten der gladiatoren in de arena tot op heden is au fond 't mensch- dom niet veel veranderd Emotie's, en dan liefsl zoo sterk mogelijk, daar draaide hst toen en ook heden nog om. Teneinde het er hij die courses goed af te brengen is veel behendigheid, kracht, maar bovenal een ongewone portie durf noodig. Deze Olympische winterspelen, totaal een 17 5 18 afzonderlijke wedstrijden, kunnen in 5 groepen ingedeeld worden. ad 1: Schaatsenconcours, snelheidswed strijd, kunstrijden voor dames, voor heeren, voor paren; ad 2: Skiwedstrijden: concours de fond et de grand fond (langebaan), springconcours, geeomhineerd concours en concours voor mili re patrouilles; ad 3' Paardenrennen en skijöring; ad 4: Sledewedstrijden: skéleton en bob sleigh; ad 5: Hockey sur glacé. In deze wedstrijden komen vertegenwoor digers van 24 landen uit. Nederland neemt slechis deel aan twee nummers, de hard rijderij en hel bobsleighroncours. Deze Olympische spelen verkrijgen ook beteekenis voor de wetenschap wijl jg aantal zeer compétente medici en phys:». logen ter plaatse onderzoekingen zullen u. stellen in hoofdzaak over de verrichting van het hart en het bloedvatenstelsel, kj zenuwsysteem, het digestieapparaat en oitj den invloed van het hooggebergte op d, sportieve verrichtingen in het algemeen. Of er dezen winter, behalve in 't Engadin, hier nog wat van de wintersport terecht n! komen, blijft de vraag. Hoewe! het zich aanvankelijk goed lief aanzien, is het i-,; dusver niet veel geweest. A la minute, pre! cies 21 December deed de wintervorst iijj intocht met vaandel en muziek. Het rtmi dat het kraakte en heel Zwitserland et Savoye lag onder de witte donslaag begn. ven. De schaatsen werden voor den dag ge. haald, de ski's nagezien en geolied en dg hoteliers wreven zich de handen, want in alle sportplaatsen regende het telegrammen om kamers te reservoeren. In Bazel wisten ze haast geen raad om van alle windstre. ken gelijktijdig opdagende vreemdelinge! naar hun bestemmingsplaatsen hoogerop te dirigeeren. Bij deze gelegenheid kwam op duidelijke wijze aan het licht het voordeel van de eiectrificatie der spoorwegen. 11e', de nieuwe zeer krachtige electrische loco. motieven konden treinen worden samen gesteld, dubbel zoo groot als voorheen bij de tractie met stoom. En terwijl uit het bui tenland alle treinen, nog gesleept door de oudorwetsehe stooommaehines, uren te laat in Bazel binnen kwamen, geschiedde 't ver dere transport met de electrisch gedreven treinen zonder eenige vertraging. Er wis zulk een toevloed van buitenlandsche rei zigers, dat de meeste treinen verdubèeli moest worden. En juist toen onze gasten goed en wel onder dak waren, begon de misère. Onverwacht viel de dooi in en van de Kerstvacanlie in de sneeuw kwam voo: de meesten niet veel terecht. Alleen zij, die zich begeven hadden naar de hoogere regio nen van om en bij de 2000 M. naar St Moritz, Ponteresina, Arosa, Montana ea andere plaatsen van het Boven-Engadia hadden geen reden tot klagen. Evenals in nagenoeg alle andere bekende sportcentn in Zwitserland liep het bij ons in de Jura ook op niets uit. In St. Cergues en Les Rss. ses hebben ze een paar dagen sJechls kun nen skiën, mits ze er de klim voor over hadi den tot dicht bij de kam. Verder naar bene den. niets of een armzalig laagje sneeu* van een paar centimeter in plaats van ds dertig, voor het skiën gewenscht. 't Was erg jammer voor de duizenden liefhebbers, die rondom het meer wonen en zich niet de luxe kunnen veroorloven van de dure reis naar het Engadin. Dubbel jammer, omdat de laatste jaren de ski hier zeer populair u geworden en men zich veel moeite gelroos heeft de dichtbij gelegen en goedkoop sportgelegenheden in de Jura bereikbaar Is maken voor de massa minder gefortuneeii den. Vlak bij Genève zijn een paar eenvou dige hótels in een mooie omgeving op 120) M. hoogte gelegen, werwaarls een autobus- dienst is ingesteld, waardoor men van uit Genève binnen één uur die sportterreinen kan bereiken. Tevens was er de gelegenheid geopend een week-end te passeeren van Zaterdagsmiddags tot Zondagsavonds rxt het zeer matig bedrag van 12 frs. (3 pi- den), reis, logies, maaitijden inbegre^ Om van de sneeuwsport te kunnen genrsiu, behoeft men hier geen miliicnair t» si- mits er sneeuw is. Laten we hopen dat het volgend jaar ds winter zich beter gedraagt en de jonrt onderneming dan hel succes zal krijgen, na ze verdient Aan de slechte sneeuw en - ellendige weersgesteldheid hebben we dit jaar ook heel wat ongelukken te danken. Bij een flinke laag poedersneeuw is k skiën vrij gevaarloos, maar bij weiml sneeuw, korrelig en hard door afwisselend dooi en vorst is de kans op het breken van ski en ledematen niet gering en niel steel" hebben die ongelukken zulk een goedaardil verloop als onlangs bij een ski-looper in di buurt van de Col de Voza. Op een excursa vond een gezelschap daar een Engelschea sportbroeder, die met verbrijzelde ski en gebroken been in de sneeuw lag. Zoo g™ en kwaad als het ging werd de patiënt, dis ondanks zijn zware verwonding, geen kreet slaakte en een sloicynsche kalmte bewas- de, naar het dichtstbijzijnde hotel getranv porteerd. Hier wilde men direct telefonisch een geneesheer ontbieden. Maar de patién' protesteerde; „Blijf me met de dokter 'W het lijf maar laat eenschrijnwerk komen!" Het bleek dat onze Brit in den oor-oj een been verloren had en zich met een bou ten onderdaan op ski's gewaagd had, ma boven vermeld droevig gevolg. Tableaul Genève, Januari 1928. Dr. KLAUS, UIT DE VLIEGWERELD. Hl, D^ Engelsche vlieger M. G. HincbcIH" is voornemens een non stopvlucht te on dernemen naar Britsch-Indië of zoovwl verder, als de benzinevoorraad zal toeh' ten. Hij maakt gebruik van eeD Stinsofl' Debroiter Monoplane, die 600 gallons (8WJ L.) benzine kan vervoeren. Deze hoereer beid is voldoende voor 60 k 65 vlieguren Uit Melbourne wordt gemeld, dat d« vlieger-luitenant Quiller, die als special^ gold voor het springen uit een vliegtuig met een valscherm, op noodlottige om het leven is gekomen. Hij deed in buurt van Sydney boven de zee weer e# sprong uit het vliegtuig. Een boot spoedig ter plaatse, waar hij terecht zijn gekomen, om hem op te pikken- W 12.000 toeschouwers waohtten echter geefs op zijn terugkomst Haaien, die daar ter plaatse zeer talnj* zijn, hadden Quiller verslonden In Engeland is men druk bezig met de2 bouw van twee luchtschepen, bestemd r#" passagiersverkeer fcusschen Engeland eD N-' Amerika De tocht Engeland—Amerika w 48 uren duren, omgekeerd 38 uur. De hfr

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 10