De Koffiebaal Koffiebranderij en Theehandel Balans Opruiming 3 KUIJPERS' BOEKHOUDSTER ..DE LANDMAN H. VROOM - Morschslraat 2-6. VERKOUW&STOKHUIJZEN UITZENDING VAN DINERS Firma Wed. C.J.VISTER HELICON RADIO dreigt U Ruime frissche Kamers GevraagdEersteen Tweede Verkoopsters Rook- en Pruimtabak a 35 Ct. p. Va pond Prima Heerenbaai a 15 Ct, p, 7» ons Geurige Portorico a 18 Ct. p, 7* ons W. ZWART Mijn indrukken uit Amerika. VARIA. MANUFACTUREN. Koffie Koffie f 1.- Middelweg 3-7-9. Telefoon 69. Goedkoop Beddenmagazijn TELEFOON 931 N. B. J. GODDIJN - LAGE RIJNDIJK 12 TABAK- EN SIGARENFABRIEK HAVEN 20 LEIOEN 0 (en oenoL Land- en Tuingereedschappen. Ruime Woning Benedenwoning door Dr. NEIL VAN AKEN Zure Druiven? De Euro- peesche Oorlogsschulden Hooge of lage tarieven En een fabeltje uit de latere we reldgeschiedenis. Het is niet meer dan natuurlijk dat men, na een tijd lang in een vreemd land ge woond te hebben, de goede eigenschappen van dat land gaat kennen en waardeeren. De waardeering groeit ge'woonlijk met den duur van het verblijf, zoodat het „aange nomen" land langzamerhand een tweede vaderland wordt. Als men daarbij burger wordt van het land van adoptie en deelt in de voorrechten en verplichtingen van zulk burgerschap, wordt men geleidelijk doordrongen met den nationalen geest van het land, die niet graag ziet dat een vreem deling, niet zoo goed op de hoogte met den waren toestand of misschien door eigen belang gedreven, den toestand of de zeden en gewoonten van dat land schildert in kleuren die niet harmonieeren met de wer kelijkheid. Zonder mijn eigen persoonlijkheid te veel op den voorgrond te brengen, mag ik er even op wijzen, dat ik reeds meer dan 30 jaren ingezetene ben geweest van Ame rika, waarvan 25 jaren als Amerikaan9ch burger, hetgeen moge verklaren waarom het mij altijd pijn doet berichten, te lezen jn de Hollandsche pers die een verkeerd beeld geven van de Ver. Staten. Een dezer verkeerde beelden betreft de buitenlandsche politiek van Amerika, vooral op het gebied van oorlogschulden, samen werking met Europa, de tariefwetgeving, enz. Uncle Sam wordt geschilderd als de mo dernste Shylock, die het laatste pondje vleesch opeischt van zijn schuldenaren Hij is de imperialistische mijnheer, die de wereld aan zijn voeten wil zien kruipen. Hij is zelfzuchtig in zijn immigratie-poli tiek, tot rijkdom geklommen door de ver arming van Europa en harteloos door zijn weigering om deel te nemey aan de on derlinge krakeelen van andere naties aan de oplossing van de groote problemen bui ten zijn gebied. Na deze klachten die men in bijna elk Europeesch blad lezen kan, volgt een lange reeks .onbaatzuchtige" vingerwijzingen aan het adres van Amerika. Het moest door de schulden van Europa maar een streep ha len, want het zou anders zijn populariteit .wel eens kunnen verliezen in de oude wereld. En dan die hooge tariefmuur! Als Amerika zoo doorgaat moet men doodeen voudig een invoerverbod uitvaardigen van Amerikaansche producten, (niet op Ameri kaansche toeristen die ieder jaar meer geld in Europa achterlaten dan noodig is om den interest te betalen op Europa's schul den aan Amerika) enz. enz. Me dunkt, dat de heele critiek op Ame rika wel iets weg heeft van het bekende spreekwoord over „zure druiven" of van loutere jalousie over Amerika's rijkdom en den voorspoed van het Amerikaansche volk. Ik vraag mij af: wat zou Engeland of Frankrijk of Holland vooral Holland, doen als het in de schoenen stond van Uncle Sam? Zou Holland haar staatskas uilschudden om bijv. het verarmde en ge teisterde België in de gelegenheid te stel len zijn industrie op te bouwen, zijn ha vens te verdiepen en zijn legerbegrooting te betalen? Amerika, misschien ook Hol land, is wel bereid geld voor dat doel te gen den gebruikelijken interest voor te schieten, doch dat is heel wat anders dan bijv. een schuldbekentenis te verscheuren. Over oorlogsschulden gesproken, men vergeet gewoonlijk, dat Amerika eigenlijk maar heel weinig of niets te verliezen had door Europa het alleen te laten uitvechten om te zien wie de sterkste was. De idea listische Wilson echter, denkende dat du groote Amerikaansche Unie misschien voor goed een einde kon maken aan de strijd lustigheid van Europa, bracht het teweeg, gesteund door krachtige propaganda van den kant van Engeland en Frankrijk, dat het Amerikaansche Congres luisterde naar hun noodkreet om hulp en besloot zich te scharen aan de zijde der geallieerden. De moreele invloed van die beslissing was al leen reeds voldoende om het gevaar, dat Frankrijk dreigde, voor lijd en wijle af te wenden. Langzaam, heel langzaam, zette de groote Colussus zich in beweging, doch eenmaal op stap was hij niet tegen te houden, zoodat in den zomer van 19J8 reeds meer dan twee millioen frissche, al hoewel slechts half geoefende Amerikanen op Franschen bodem bereid waren om in de bres te springen en zoodoende een einde te maken aan den bloedigsten strijd in de geschiedenis der menschheid. Hoelang had het anders nog kunnen duren? En zou Duilschland het misschien niet gewonnen hebben? Het heeft Amerika een kleinigheid van 37 milliard dollars en 75.000 jonge men- schenlevens gekost om tezamen met dc rest van de wereld, op 11 November 1918 den wapenstilstand te kunnen vieren. „Zeker", hoor ik zeggen, „Amerika heeft den vredesdag bespoedigd. Maar hoeveel heeft Amerika niet verdiend aan den oor log? Kijk eens naar de massa van goede ren, levensmiddelen, oorlogsmateriaal door Amerika voor hooge prijzen aan de gealli eerden verkocht!" Men vergeet hierbij, dat Amerika die goederen, tot een bedrag van ongeveer elf milliard dollars, zelf betaald heeft door het geld uit den rechter zak te nemen, na een schuldbekentenis ervoor onvangen te heb ben, zich terugbetaald heeft in den linker zak en er niets van overgehouden heeft dan die schuldbekentenis. Dat zijn de oor logsschulden die Amerika, na lange jaren zonder interest en na veel bespreking 3n, ongeveer gehalveerd heeft en op wier be taling het nog steeds zit te wachten. Hoe heeft dit Amerika verrijkt? Toen het er op aan kwam om de over- zeesche en andere gebieden van de ver slagen naties onder de overwinnaars te verdeelen, eigende Frankrijk zich Elzas- Lotharingen toe; Italië nam enkele brok ken van Oostenrijk en andere naburige landen en beiden verdeelden onder me kaar met Engeland en België de Duitsche Koloniën en Amerika kreeg.... niets, wilde niets. Bij het opmaken van de zoogenaamde reparatierekening, die Duilschland zou be talen, werd niets gevraagd door Amerika. Het ware meer conform de waarheid te zeggen, dat Amerika rijk is geworden na den oorlog, doordat het gebruik gemaakt heeft van de ontwrichte economische toe standen in de wereld om hare productie uit te breiden en nieuwe markten te ver overen voor haren export. En wat spreekt men over de hooge ta rieven? Ik behoef er natuurlijk niet op te wijzen, dat economische maatregelen, zoo als in- en uitvoerrechten, nergens zelfs niet in Holland, worden bepaald met het doel om zijn buurman te bevoordeelen. Zoo a!trui9tisch zijn wij nog niet, zelfs niet in het philanthropische Amerika. Amerika vaart er goed bij een hoogen tariefmuur te hebben opgeworpen tegen den vloed van producten uit landen met een gedrukt va luta of een veel lagerén levensstandaard. Terzeifdertijd moet men niet vergeten, dat ongeveer twee-derde van den ganschen Amerikaanschen invoer vrij van invoer rechten binnenkomt. Wat Holland betreft 31.2 pCt. van den ganschen uitvoer naar Amerika in 1926 was vrij van invoerrech ten. Van de Nederlandsch overzeesche be zittingen staan de West-Indische vooraan met 95 pCt vrijen invoer in Amerika. Daarna komt Oost-Indië met 98 pCt vrijen invoer. Nederland heeft geen klagen. Doch waarom bemoeit Amerika zich zoo weinig met Europeesche belangen? Waar- cm treedt zij niet toe tot den Volkenbond? Een dozijn Europeanen, ieder van een verschillende nationaliteit, werden met hun twaalven in een kamer opgesloten om te beraadslagen over Europeesche en wereld belangen en de deur werd van buiten ge grendeld. Na een uurtje deed men voor- zchtig open en men vond den Fransch- man en den Italiaan hijgende liggen op de gekneusde lijken der negen anderen. Zij hadden hun moeilijkheden opgelost op de traditioneele wijze. Toen de Amerikaansche voorbijganger het tafereel aanschouwde dankte hij den hemel dat hij de uitnoodi- ging om deel te nemen aan de vergade ring geweigerd had. Hij betaalde de reke ning voor de begrafenis en zorgde voor de verpleging der overblijvenden. lederen keer als hij gevraagd wordt op een partijtje van Europeanen denkt hij aan het geval der gesloten kamer en wijst do uitnoodiging vriendelijk van de hand. Dit fabeltje geeft niet mijn gedachten weer, doch die van de meerderheid der binnenlandsche Amerikaansche bevolking. De heer Borah is haar profeet. NEIL VAN AKEN. HET OOR. Een oplettend Engelsch waarnemer, die tal van ooren van zijn landgenooten heeft onderzocht, is tot de verrassende ontdek king gekomen, dat het oor in de laatste tien tallen jaren van het le'ven blijft voortgroeien en dat het daarmee niet ophoudt voor den dood. Als men zich de moeile getroost zijn aan dacht te wijden aan een menigte, b.v. in den schouwburg, dan zal men bemerken, dat oudere personen veel grootere ooren hebben dan de jonge. Een vrouw, die op den leef tijd van 20 jaar kleine ooren heeft zal op 40-jarigen leeftijd ooren van middelmatige grootte en op haar 60ste jaar vrij omvang rijke ooren hebben. Waarom de ooren het geheele leven lang door blijven groeien terwijl dat bij den neus niet het geval is. blijft een geheim Ook verscheidene andere opmerkingen be treffende de ooren zijn zeer belangwekkend. De gedaante der ooren wordt door overerving overgedragen. Ieder oor plant zich om hel zod' eens uit te drukken met geringe ver andering van vader op zoon, van geslacht tot geslacht voort Geleerden, die studie gemaakt hebben van misdadigers, beweren dat deze heel bij zonder gevormde ooren bezitten, die een deskundige zonderm oeite kan herkennen. Er is waarschijnlijk op aarde geen mensch, die een paar volkomen gelijkvormige ooren heeft. Bij de meeste menschen verechillen de twee ooren aanmerkelijk van elkaar, en niet alleen in vorm. maar ook wat de grootte betreft.' ook door de kleur verschillen de ooren van vele menschen. Dikwijls staan op zij van een bleek gezicht roode ooren. dan weer bij een gekleurd gezicht witte Zelfs de oorlelletjes blijken bij vergelijking verschil lende kleuren te hebben en dikwijls zitten twee ooren niet op dezelfde wijze aan het hoofd vast OPGRAVINGEN IN WEST-DUITSCHLAND. In het Westen van Duitschland hebben in den jongsten tijd belangrijke opgravin gen plaats gevonden Z o werd in de oude Romeinsche stad Nida, die nabij FrankfortHeddernheim werd ontdekt, nog onlangs een vier meter hooge Jupiterzuil gevonden, voorzien van uitstekend gecon serveerde inscripties. Uit de verschillende te Nida gehouden opdelvingen is gebleken, dat zich hier een der voornaamste neder zettingen der Romeinen aan den rechter oever van den Rijn heeft bevon-den. Het ligt in de bedoeling van het gemeente bestuur van Frankfort een verder bedrag van 15.000 Mark uit te trekken., ter be vordering van de navorschingen. De géj vonden voorwerpen zullen worden ge plaatst in het Historische Museum der 6tad. Op den Fürstenberg nabij Xanten zijn voor eenigen tijd belangrijke bouwwerken uit den Romeinschen tijd gevonden. Ten Noorden van het Pratorium, dat reeds en kele maanden geleden werd ontdekt, heeft men thans de oostelijke vleugel van een Romeinsch lazaret opgedolven. Elders, na melijk bij de Poort van Kleef, waar reeds de Trajaansche zuil is gevonden, werden nog binnenmuren, alsook verschillende woonkamers met bad- en verwarmongsin richtingen ontdekt. Te Bienwald nabij Kandel in de Palts heeft men, bij opdelvingen, die in tegen- woordigheid van den directeur van het Historisch Museum van de Palte werden gehouden, overblijfselen van urnen gevon den, die van ongeveer 800 750 jaar voor Christus dagtcekenen. 0. Hoog salaris* Zonder voldoende vakkennis onnoodig ileh tan te melden. Brieven met uitvoerige inlichtingen Bureau van dit Blad onder No. 967. 1ste soort f 1.25 Onze verpakte Koffie en Thee is bi] de meeste Winkeliers verkrijgbaar. 9486 merk a in 955 Breestraat 138 - Leiden - Telefoon 1586. Prima 2-pers. Wollen Dekem4.90 Extra zware Wollen Dekens 2-persoons lant.sie Wollen Dekens Onze pond Keclame-Deken Satinet Dekens, in alle kleuren Reclame Moltondeken, thans 3-deelig Reclame Kapok-matrasstel, gevuld met prima Java-kapok Ona 3-deelig Matraastel „Socces" 2-persoons wit Ledikant met Spiraalmatras extra prijs eW Wagan- en Wiegmatrasjes, na KOOPJESt KOOPJES! KOOPJES! 5.90 7.98 10.98 5.90 0.79 38.90 29.75 13.90 0.98 ln drukke Handelszaak wordt gevraagd een BOEKHOUDSTER, op de hoogte van eenvoudig boekhouden. Vereischteaccuraat kunnen rekenen en keurig duidelijk schrift. Brieven met ODgaat van tegenw. en vroegere betrekking bureau van dit blad onder No. 965. Banketbakkerij-Kokerij 510 I" 526 voor elke huis vrouw en nut tig in ieder huis ...deElectrolux Te LeidenHoogewoerd 65, Telefoon 1872. 975 TECHNISCH BUREAU 945 APOTHERERSD1JK 35 - TfcLEF. 2765 wanneer U uit de warme feestzaal in den kouden winternacht komt. Nevel, koude, regen - en als gevolg een catarrh, die maar niet wijken wil. Liever voorkomen! Een paar Wybert- Tabletten in de zaal als bescherming tegen infectie. Eenige voor bet naar buiten gaan en bet dreigende gevaar eener langdurige verkoudheid is bezworen. Wybert-Tabletten werken niet slechts slijmoplossend en kiemdoodend, doch zijn ook verfrisschend - en geheel onschadelijk voor maag en tanden. Bi) *11* Apothekers en Drogisten verkrijgbaar a 45 en 65 Cts. 929 Prima ^pitgravcn (onder garantie), Kleispa Jen, Ballastschoppen, Mestvorken, Schutmschoppen, ZandDatsen, Tuinharken, Schoffels, Gras-, Snoei- en Heggescharen, Bagger beugels, Ba gernetten, Sloothaken, Slootsennes, Amerikaar sche Mol.en- klemmen, Harmonicagaas, Vlecht- en Prikkeldraad, Asphalt- dakpapier, Veevoederfornu zen, Staaldraad, Hout-, Touw- en Takelwerk, enz. enz. 974 met degelijk pension, Teleph, Bad, enz.beschikbaar, in rustige omgeving, geschikt voor lang verblijf. 950 Beleefd aanbevelend, M. DE GRAUW. Pension „FUTURA" - Groenhovenstraat 5. Gevraagd doorRyksambte- naar tegen ongeveer half Maart een of Benedenwoning m.Tuin op het Zuiden Stadsgedeelte omtrek Witte Srngel 01 Zoe- terw. SiDgel tegen deD hunr- prys van f 600 per jaar. Brieven bureau van dit blad onder No. 964. GEVRAAGD voor 2 beiaard, menschen me t huishoudster. Brieven aas J. L. BEuS, Pap.ngracht 30. alhier. 9376. 4-3

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 8