zeer* 0::. IwirS^Ü w NOOT- VRUCHTÉNREEPEN S. G. J. DE GROOT OPRUIMING j Balans-Opruiming j NEDRA 688ie Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 17 Januari 1928 Tweede Blad Na. 20811 BINNENLAND. Restanten Lederwaren. FEUILLETON. Z Lingeries en Witte Goederen S B. DE koning; RECLAME. opgeleverd dan een jaar tevoren, de opcen ten voor het leeningslonds echter f 4.732.000 minder. Voor het heele jaar 1927 bedroegen de ontvangsten resp. ruim 114 millioen meer, 1 7!/s millioen minder. CHRISTELIJKE ZEELIEDENBOND. De jaarvergadering te Scheveningen. Gistermiddag is te Scheveningen de jaar vergadering begonnen van den Chr. Zee- li edenbond. De voorzitter, de heer J. v. d. Steen, te Voorburg, opende de vergadering met een toespraak, waarin hjj o.a. den toe stand van het bedrijf besprak en er ver volgens op wees, dat het afvloeien der leden van den Bond een voortdurende bron van zorg en moeite bleef. Aan het jaarverslag van den secretaris, den heer F. Pronk, ran Scheveningen, ont- leenen wjj, dat de onderhandelingen met den Ned. Bond. van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders, onder leiding van het bestuur van het Chr. Nat. Vakverbond zjjn voortgezet in een tiental conferenties, maar nog niet ten einde gebracht. De slechte toestand van de Werkloozen- kas door het groote ledenverloop, noodzaak te het hoofdbestuur om de uitkeerragen van 15 Nov. tot 31 Dec. stop te zetten, terwijl het hoofdbestuur tot ingrjjpende verslechte ringen werd gedwongen, wilde het op voorschotten van subsidie aanspraak kunnen blijven maken. De aansluiting bjj het C.N.V. werd be stendigd, terwjj! de bond zich ook aansloot bij de International; van Chr. Fabrieks- en transportarbeiders. De afdeelingen ver- toonen geen rooskleurig beeld. Het aantal schepen in totaal slinkt nog steeds, liet ledental van den Chr. Zeeliedenbond daalde van 933 op 578 en van den Zeemansbond (een onderaideeling) van 6S9 op 635. Het totaal ledental daalde derhalve van 1619 op 1213. De Chr. Zeeliedenbond heeft nu in 12 plaatsen afdeelingen en de Zeemansbond 10. Blijkens het jaarverslag van den penning meester, den heer A. Krijger, van IJmuiden, sluit de balans met een eindcijfer van f57.497.911/». Het gebouw „Volksbelang"' te Scheveningen staat op de balans voor f29.701.261/». De winst- en verliesrekening sluit met een eindcijfer van f35.579.441/». Aan contributie werd ontvangen f23.364.42. Ten aanzien van het voorstel-Katwijk, in zake de Zondagsrust in de buitenlandsche havens, deelde de voorzitter mede, dat voor het dienen van advies in de zitting van Dinsdagochtend zijn uitgenoodigd de Ned. Herv. predikanten De Stoppelaar, van Vlaar- dingen, en Kalkman, van Katwijk; de Geref. pred. Heida, van Vlaardingen, en Feenstra, van Scheveningen, en de Chr. Geref. pred. De Bruin, van Maassluis. Tot lid van de Coram, van Beheer var. het gastlokaal te IJmuiden, werd gekozen de heer J. Bakker, te IJmuiden. Vervolgens kwam aan de orde de be grooting. waarbjj tevens de vraag ter sprake kwam of de vergadering kon goedkeuren, dat het orgaan, inplaats van elke week, om de 14 dagen zal verschijnen. Maassluis, IJmuiden, Noordwijk en Scheveningen ver zetten zich daartegen. De voorzitter beantwoordde de gemaakte opmerkingen. Besloten werd, niet tot contributie-ver hooging over te gaan en het blad, totdat gunstiger tijden voor den Bond zullen aan breken, voortaan om de 14 dagen te doen verschijnen. Het beleid van den redacteur van het orgaan werd vervolgens goedge keurd en de heer Van der Steen herkozen. Ook de aftredende leden van do commissie voor de redactie werden herkozen. Beslo ten werd de drie vacatures in het hoofd bestuur, door bedanken ontstaan, om reden van bezuiniging niet te vervullen, de aftr. bestuursleden, de heeren B. van Duin, te Noordwijk, F. Pronk, te Scheveningen, en J. v. d. Steen, te Voorburg, werden bij acclamatie herkozen. Terwijl gekozen werd de heer J. v. d. Hoest, te Rotterdam. De heer J. H. Staalman, te Huizen (N.-H.) sprak over de belangen der bedre'gde Zui- derzeevisschers. Hierna werd de vergadering tot vandaag verdaagd. DE CORRUPTIE IN DE GASINDUSTRIE. B. en W. van Doetinchem hebben den opzichter der gasfabrieken, den heer Post- ma, op wiens schorsing de meerderheid van den raad eveneens had aangedrongen, tijdelijk belast met de leiding van de fabriek. De schorsing van den directeur is ge schied voor een termijn van 14 dagen. Het bestuur van de Centrale van Hoo- gere Gemeenteambtenaren heelt een adres aan den raad gezonden waarin geprotes teerd wordt tegen de wijze, waarop de commissie van onderzoek is opgetreden. De gemeenteraad van Utingeradeel heeft den directeur van de gasfabriek, die be kende van de firma Wilson te s'Hage, over het tijdvak van 9 jaar een bedrag van f 2700 aan retourcommissics te hebben ont vangen, in zijn betrekking gehandhaafd, zonder toepassing van straf. Hij beloofde dergelijke commissies niet meer te zullen aannemen. Zijn ongunstige antecedenten als expoi- teur der gasfabriek, zijn niet hoog salaris en groot gezin, leidden den gemeenteraad tot clementie. In de gistermiddag te Arnhem gehouden gemeenteraadszitting heeft wethouder Rade makers in verband met het door de justitie ingestelde onderzoek naar eventueele gas- corruptie meegedeeld, dat gebleken is. dat hetgeen in verschillende andere plaatsen bij de gasbedrijven i9 gebeurd ook te Arnhem heeft plaats gevonden. De vorige directeur van de gasfabriek, die inmiddels overleden is, he<eft ook retourcommissies ontvangen. Vanaf 1913 tot en met 1927 heeft de voor malige directeur van Wilson in totaal f 18.700 aan retourcommissies ontvangen. huldiging van den heer fokker. De eeremedaille van Oost en West. Overwegende, dat onze landgenoot de vliegtuigbouwer Fokker ala constructeur van de vliegtuigen, waarmee het eerst de verbinding tusschen ons land en Neder- landsch-Indië is tot stand gebracht, zeer veel bijgedragen heeft tot versterking van den band, die deze twee deelen van het Rijk verbindt, heeft het hoofdbestuur van Oost en West besloten hem de eeremedailie van die vereeniging uit te reiken, hetzelfde huldeblijk, dat ook ir. Philips, den president van de Philipsfabrieken te Eindhoven, in verband met de radioverbinding Nederland- Indië is aangeboden. De aanbieding zal "Woensdagmiddag te Den Haag geschieden aan een noenmaal in het Restaurant Royal en bij monde van den algemeenen voorzitter van Oost en West, den heer R. Zuiderhoff, lid van de Alge- meene Rekenkamer. Het is, met het oog op den beperkten tijd, dien de heer Fokker heeft, de bedoeling aan deze plechtigheid en eenvoudig karakter te geven. Donderdag spreekt de heer Fokker te Haarlem. Dan zal hem de gouden medaille van de Kamer van Koophandel aldaar wor den aangeboden. fokker vliegtuigen voor ned. INDIË. De tocht van den heer Van Lear Black. Door de K. L. M. zijn vier drie-molorige Fokkervliegtuigen, in hoofdzaak met de Postduif overeenkomende, besteld om in Ned. Indië dienst te doen. Er zullen voor deze vliegtuigen eenigs- ïins andere motoren worden gebruikt, waar mee de samenstelling der schroeven samen hangt, zoodat ook hierin eenige wijziging mogelijk is. Hoe deze vliegtuigen naar Indië zullen worden gebracht zal nog neder worden vastgesteld. Omtrent den vliegtocht van den heer Van Lear Black van Londen naar Kaapstad, en terug, meldt de „Tel." nog, dat deze over drie maanden zal aanvangen, gelijk ook wij reeds mededeelden. Het traject zal in tien etappes van 800 900 K.M. worden verdeeld. Geland zal wor den te Caïro, Khartoem, Malakal, Mongalla, Kisumu, Tabora, Abercorn, Broken, Hill, Buluwayo, Bloemfontein en Kaapstad. DE WERKLOOSHEIDSVERZEKERING. Nogmaals aangedrongen op een wettelijke regeling. In de laatste vakbondsvergadering van het R.K. Werkliedenverbond, 13 en 14 December jl. gehouden, werd met alge- meene stemmen aangenomen een voorstel van den Ned. R. K. Bouwvakarbeiders bond. waarbij het verbondsbe9tuur werd verzocht bij de Regeering, desgewenscht in overleg met de R.K. Tweede Kamer fractie, nogmaals aan te dringen op wet telijke regeling der Werkloosheidsverzeke ring. Ter uitvoering van^ die opdracht heeft het Verbondsbestuur zich dezer dagen ge wend tot den Raad van Ministers, er bij de Regeering op aandringende maatregelen te willen nemen, waardoor binnen den kortst mogelijken tijd aan de werkloos heidsverzekering een wettelijke basis ge- geve worde. Aan het bestuur van de Katholieke Staatspartij is verzocht een wettelijke re geling der werkloosheidsverzekering in de bijzondere aandacht van de Kath. Kamer fractie te willen aanbevelen. Bij een wettelijke regeling zouden, meent RECLAME. NOORDEINDE 11 Uit het Engelsch van GEORGE BARR McCUTGHEON. (Nadruk verboden).) 47) Zeg, zei Hugh, terwijl hij naar den »,trouw-ring" wees, ik heb Poetoe laten heioven dat hij flink wat gras in dien too- vercirkel zal laten neerleggen, anders heeft de bruid nog kans dat ze een paar ribben breekt. Ik kan me overigens met deze uiting van stomme onderwerping van mijn aan slaande echtgenoote nog niet goed vereeni gen Ik geloof toch dat ik niet conservatief genoeg ben voor de Nedra'sche rechtsopvat tingen 1 Er zijn anders niet veel menschen die hunnen zeggen dat een Koning als ambte naar van den Burgerlijken Stand hun hu welijk voltrokken heeft, antwoordde ze lachend. Eindelijk was het de drie en twintig ste Mei. .Zp zouden precies om twaalf uur den nieuwen tempel betreden en hun trommel vliezen zouden dreunen van de verheugde, maar ielwat-ongearticuleerde kreten van een gelukkig volk. Trommel en trompetten zoiiden het lawaai nog vergrooten 's morgens vroeg liel Lady Tenny9 Z'ch dnor haar bediendensfoet die van lou- er opwinding niet geslapen had, in haar eeslgewaad steken Ze bleef alleen in haar p^!er bet oogenblik afwachten, dal Koning et0fk haar zou komen halen Haar kleed as smetteloos wit. Het was het werk van het Verbondsbestuur, geregeld dienen te worden: zelfstandigheid der kassen, het meebetalen der ondernemingen, de bijdra gen van het Rijk en de Gemeenten. Voorts heeft het Verbondsbestuur, In verband met een ter genoemde Vakbonds vergadering aangenomen voorstel van den Ned. R. K. Slagersgezellenbond, zich go- Iwend lot den- minister van Arbeid, Handel en Nijverheid en Zijne Excelentie met den meesten aandrang verzocht de in begin van 1921 aan die werkloozenkassen, wel ke gedwongen waren gebruik te maken van den bijzonderen steun der Regeering, opgelegde en door de kassen slechts noodgedwongen aanvaarde bepalingen, te willen intrekken, subsidair de kasbe- sturen vrij te willen laten al dan niet die dwingende bepalingen te handhaven of ze buiten werking stellen. PERSONEELRAAD NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. In de jongste vergadering van den Per- soneelraad der Nederlansche Spoorwegen werden de door de directie voorgestelde wijzigingen op het reglement voor d-s lichaamskeuring behandeld. De Raad zal zijn opmerkingen aan de directie doen toe komen. UitAmerige besprekingen hadden plaats over de kwestie der classificatie, naar aan leiding van een bespreking, die de voor zitter en de secretaris van den Raad ter zake met de directie hebben gehad. Over deze aangelegenheid zal de Raad op 19 Januari a.s. een bespreking hebben met de hoofdbesturen der vijf organisaties. Den Minister van Waterstaat zal worden verzocht den Raad in kennis te stellen met en hem gelegenheid te geven tot overleg over de wijzigingen in de regeling der dienst- en rusttijden. De Raad zal zich opnieuw tot de directie wenden met verzoek den Raad gelegenheid te geven deel le nemen aan enquêtes over belangrijke spoorwegongevallen. Naar aan leiding van bij den Raad ingekomen klach ten zal een commissie uit den Raad een onderzoek instellen naar de personeeltoe- standen te Feijenoord. Voorts werden nog behandeld eenige aangelegenheden van minder algemeenen aard. ZIJ, DIE VAN ONS HEEN GINGEN Een lange lijst Te Den Haag is overleden in den ouder dom van 63 jaar de heer W. Evekink, oud controleur-generaal van de Ned. Bank, ridder in de orde van Oranje Nassau. Aldaar is eveneens overleden de heer A. H. J. Blokzeijl, oud-resident van Riouw en Onderhoorigheden. Hij was 92 jaar oud. Tenslotte valt uit de Residentie te ver melden het overlijden van den heer II. E. Steinmetz, oud-resident, ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. De thans overledene werd 77 jaar. Te Bilthoven overleed, 74 jaar oud, de heer H. v. d. Graaff, oud-burgemeester van Neede. Te Nijmegen is op 83-jarigen leeftijd overleden de heer C. T. Knottenbelt, oud gemeente-ontvanger van Amsterdam. Te Assen is in den ouderdom van 74 jaar overleden mr. G. W. baron van der Feltz, Kamerheer in buitgewonen Dienst van de Koningin en oud-lid der Eerste Kamer. Te Deventer overleed gistermorgen op 59-jarigen leeftijd een bekend industrieel, de heer H. H. Lugard Jr., tot het vorig jaar directeur van de N.V. Lugard's Kon. Fa briek Import en Export, welke zaak, in 1859 gesticht, door wijlen zijn vader in 1905 het recht verkreeg tot het voeren van het brevet Koninklijke en die in 1920 een eigen kantoor in Soerabaja vestigde. Het vorig jaar werd de overledene naast de heer C. T. Stork tot commissaris der ge noemde N.V. benoemd, die zich thans richt op den in- en export in het algemeen en die vroeger speciaal betrekkingen had in den wereldhandel in blikboter. Wijlen de heer Lugard was ook in sport kringen geen onbekende. DE RIJKSMIDDELEN. In December hebben de gewone bronnen van inkomst onzer schatkist f579.600 meer haar eigen handen en zij had er maanden lang in stilte aan gewerkt. Het zou in een kerk in Londen een zonderlinge indruk ge maakt hebben, maar nooit ging een bruid in Londen naar een kerk, in een kleed, dat haar zoo goed stond. Hugh liep zenuwachtig het dorp rond en keek telkens naar de zon, die dien dag veel langzamer opschoot dan anders. Zou het nu nooit twaalf uur worden? Waarom was de zon nu stil blijven staan? Waarom ging de tijd zoo treiterend langzaam? Eindelijk! Het geluid van tientallen trom men, die door evenveel wilden met al hun primitieve kracht bewerkt werden, trof zijn oor. Binnen in den nieuwen tempel was het volk van Nedra met toenemende vreugde en bijgevolg met toenemende kracht aan het „zingen". Eindelijk kwam Lady Tennys naar buiten, haar blanke hand in de grove, zwarte klauw van Koning Poetoe en zij wierp een goddelijken glimlach op den man, die daar in de blakende zonneschijn op haar stond te wachten. De priesters zouden hen ontvangen.... eerst Hugh en dan zijn bruid. Het volk gilde weer met nieuwe moed. de trommen en trompetten produceer den een verbijsterend geluid, maar zilve ren trouwklokken klonken in de harten van twee blanken. Maar toen kwam het lot tusschenbeide en joeg hen weg van den drempel van het gelukl Een daverende, dreunende slag overstem de het gegil en de muziek, een donderslag uit helderen hemel! De menigte zweeg verschrikt en er viel een doodsche stilte. Hun harten schenen stil te staan en het leek een eeuwighei i voor Hugh mompelde: Een kanon. Een scheepskanon! HOOFDSTUK XXXII. De krniser „Winnetka". Een oogenblik later scheen de hel los te breken. De heele plechtigheid was vergeten in den panischen schrik, die zich van de wilden meester maakte. Als bij tooverslag was de nieuwe tempel verlaten; alles stroomde door de wijde poort naar builen. Hugh en zijn bruid stonden alleen en keken naar de bergen, waarachter zich een kleine rookwolk afteekende en achter die bergen was de zeel De verschrikte wilden waren in hun angst in hun hutten gevlucht. Een paar minuten verstreken, voor Hugh in staat was weer een woord uit te bren gen; ze keken elkaar zwijgend aan. Het was een kanon.onze vlag! Nauwelijks wetend wat ze deden staken beiden de vlakte over. Kunnen het niet mannen van Oeloez zijn? Het heeje Oeloezleger kon dood of le vend zoo'n lawaai niet maken. Het is nog eerder een vulkanische uitbarsting geweest 1 Ze holden over de vlakte en door de pas, die naar zee leidde. Ver achter hen kwa men een paar inlanders, bij wie de nieuws gierigheid ten slotte grooter was dan de angst. Ze stonden op het strand en keken naar zee. Wat zij daar zagen deed 'iun hart stil staan en hun adem 9tokte in hun keel. Ongeveer een kilometer uit de kust lag een groot oorlogschip, aan boord kon men een gewirwar van menschen onderscheiden. Hugh had een gevoel alsof hij door den grond zonk Vergeefs probeerde hij te spre ken. En hij kon alleen maar wijzen naar de vlag. die van de achtersteven woei. Het waren de „Stars and Stripes", Als betooverd staarden de beide schip breukelingen naar het dundoek, dat zachtjes heen en weer wapperde. Plotseling greep Hugh Tennys om het middel en als krankzinnigen dansten zij over het strand in een razende behoefte om aan hun vreugde uiting te geven. Zouden zij ons zien? snikte zij, uitge put op het zand neervallend. Ze moeten ons zien. Wij zijn gered 1 GeredI riep Hugh heesch. En hij liet zich naast haar op het zand vallen en in eikaars armen snikten zij van emotie Er werd een sloep gestreken en toen deze dichterbij kwam. zagen zij voor in een officier in tro- penuniform staan. Tennys maakte zich haastig uit de omhelzing los en stond op. Met vochtige oogen zwaaide zij met haar handen in antwoord op de groet van den officier. Hugh, die niet zoo vlug gekalmeerd was, sprong overeind en riep: Hoeral Hoeral Amerikaansche matro zen! Engelen zijn jullie allemaal 1 Hoeral In hun eerste opwinding bij het zien van het Amerikaansche oorlogschip hadden zij den wensch om altijd op het eiland te blij ven heelemaal vergeten. De natuur was sterker dan de leer en zij verheugden zich heftig over wat hun eenige uren tevoren een ramp had toegeschenen Nu werden zij zich bewust, dat zij voor een crisis stonden en een besluit nemen dat over hun verder leven beslissen zou. Hugh, zullen ze ons hier vandaan mee nemen? vroeg zij met een mengeling van angst pn vreugde. Zullen wij gaan of blijven? antwoord de hij. met een wedervraag. Het is misschien het eind van ons ge luk. fluisterde zij. Hugh, als jij wilt, blijf ik. 710 Bovendien is in die jaren f 200 uitgekeerd aan den magazijnmeester, die echter van de herkomst niets afwist. B. en W. hebben de familie van den over leden directeur van het gebeurde in kennis gesteld, waarmee de broer van den over ledene zich bereid heeft verklaard de 18.700 gulde'n terug te betalen. Dit bedrag is in de kas van het Burgerlijk Armbestuur gestort. De magazijnmeester moet 100 gulden in da gemeentekas terugstorten. NED. VER. VOOR NATUURGENEESWIJZE Te Hilversum is opgericht een Ned. Vereeniging voor Natuurgeneeswijze, welke tot doel heeft het begrip der natuurgenees wijze te verbreiden en de practische toe passing er van in het belang der volks gezondheid te bevorderen. De vereeniging zal dit doel trachten te bereiken door mid del van geschriften, voordrachten en de monstraties, door gelegenheid te scheppen voor natuurgeneeskundige behandeling van zieken door de opleiding te bevorderen van artsen die de natuurgeneeskundige genees methoden toepassen, en door te streven naar het tot stand komen van universitaire leerstoelen in de natuurgeneeskunde. Het bestuur bestaat uit arts Y. Hettema, te Hilversum, voorzitter; Felix Ortl, te Soest; W. H. C. Tenhaeff, Utrecht; mevr. Tenhaeff, penningmeesteres en mej. Annie S Fennema, Hilversum, secretaresse. VAN EIGENAAR VERANDERD. Naar wij vernemen aldus de N. Crt is het dagblad De Nieuwsgier, dat nog geen twee maanden bestaat en in e'en behoefte van een speciaal deel van den Haag meende te moeten voorzien, reeds in andere handen overgegaan. Aan verschillende leden van het peTsoneel is ontslag aangezegd. Het blad zal voorloopig te Rotterdam worden gedrukt. Gisteren heeft minister Kan een be zoek gebracht aan de inpoldering „De Biee- bosch". RECLAME. Spotgoedkoope Aanbiedingen. Ziet onze Etalages. b Haarl.str., hoek Donkerst. 2-4-6 2 OPUEKICH t' 187 5 966 Wil je gaan? herhaalde hij. Ik wil gaan en ik wil hier blijven. Wat zullen wij doen? Gaan. We zullen gelukkig worden. Ik weet het zeker. Maar Grace? Als die nog leeft? vroeg zij zwak. Ik kan niet anders hopen dan dat zij nog leeft. Ik zal haar alles uitleggen en zij zal mij begrijpen, zei hij, maar het werd hem bang om het hart toen hij dit zei. Je zult haar hart breken, steunde zij Onze arme trouwdag. Er zal een nieuwe dag van vreugde en geluk komen Ik ga, waar jij naar toe gaat, Hugh. Een paar lange slagen van de riemen en de witte boot schoof op het strand. De offi cier sprong er uit en kwam op het twee tal toe. Mag ik mij even voorstellen: Luite nant Carruthers van de Amerikaansche ma rine, aan boord van de kruiser Winnetka, onder bevel van Kapitein Hildebrand We zagen die vlag daar en wis'en niet wat we er van denken moesten. Hugh greep hem bij de hand en riep maar steeds: Gered 1 Gered 1 Gered! Carruthers keek van de een naar den ander, maar hij snapte niel9 van de situatie. Hij zag een paar blanken in een alleronmo gelijkste kleedij; zij een builengewone schoonheid hij. niettegenstaande zijn ver waarloosde haren op en top een heer en een Amerikaan. Waf wat beteekent dit? vrceg hij. U bent de eerste blanke, die wij in meer dan een jaar gezien hebbenI schreeuw de Hugh. (Wordt vervolgd.?

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 5