AGENDA. LJ VV avond is: 21 JANUARI A.S., LAND- EN TUINBOUW. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. Dinsdag. Jeruël: Epbelbespreking. 8 nar. Stadsevangelisatie (llorsehweg 59): Eij- belleaing. 8 uur. Stadszaal (groote zaal): Haarlemsche Orke8tvereenigiag 8 uur nam Volkshuis: Vertelavond. 6'/i uur nam. Oegslgeest (Irene): Uitvoering Chr. Zangver. „Debora". 8 uur nam. Woensdag. Stadsevangelisatie (Morschweg 59): Radio dienst. 8 u. nam. Stadszaal (groole zaal): Vierde Volks- bijeenkomst 8 uur nam. Volkshuis: Feestavond Jong. Geh. Onlh. Bond 8 uur. Dagelijks. „Casino-bioscoop". Hoogewoerd; Voor- alell mgt-n te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 1 uur kinder- en (atnilie matinée. „City-theater" Haarlemmers.tr.: Bioscoop- voorslellingen Ie 8 uur 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Luxor-lhealer". Stationsweg- Bioseoop- en Variétévoorstellingen Dagelijks te 8 uur 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur „Trianon-Theater", Breeslraat: Bioscoop- en Variélé voorstellingen Dagelijks le 8 uur. Lakenhal: Tentoonstelling „Oud-Leiden". Volksbuis: Tentoonstelling handwerk technieken en weefwerk, 's Avonds van balfacht tot balftien. Scala (Den Haag): Groot variétéprogram ma. 8 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 9 Jan. tot en met Zondag 15 Jan. waargenomen door de apotheek van den heer Al. Boekwijt, Visch- markt 8, telefoon 552. RECLAME. T T 1 T 7 l">-7 Bl.lMtmiMtr.gS I „OP DEN BODEM DER ZEE" HET GROOTSTE BALMASQUE. Ziet lie iinnl{onftf<|«n<feR. 527 bezielxl door elementaire kracht, kernge zond en in het Largo vooral rijk aan inni- gen zang. Ze hebben roet hun grootsche voordracht, het fenomenale werk waardig, grooten indruk gemaakt. De stampvolle zaal was buitengewoon enthousiast, zoowel ten opzichte van de beide solisten als van het prachtige orkest en zijn leider. PLUIMVEE. KALKBEENEN. De kalkbeenen bij boenders, fazanten en andere hoenderachtige vogels worden ver oorzaakt door een bepaalde soort schorft- mijt, die op en tusschen de schubben van het loopbeen huist, op de kale, maar meer nog op de beveerde beenen, zooals van Sabelpootkrielen, Cochins enz. Gelukkig bestaan er eenige voorbehoedmiddelen om ons pluimvee bevrijd te doen blijven van deze lastige, vieze en ten slotte zelfs doo- delijke plaag. Wie kuikens langs den natuurlijken weg fokt heeft er nauwkeurig op te letten, dat de hen aan welke men de jonge kuikens ter opvoeding toevertrouwt, zelf volkomen, vrij is van kalkachtigen aanslag op het loop been, ook zelfs van zulk een aandoening in het allereerste stadium, dat vooral op het kniegewricht het eerste is waar te nemen. Het is vast en zeker dat door haar de kui kens met kalkbeenen besmet zullen worden en reeds voordat ze volgroeid zijn er vrij sterk door aangetast zullen zijn. Zich daar naar te richten is dus al een voorbehoed middel en wel het meest afdoende. Het tweede is nooit hoenders, hetzij hanen of hennen aan te koopen of van anderen over te nemen, als ze niet volledig vrij zijn van besmetting door dezen mijtensoort. Een derde middel is om alle pluimvee, dat boven de drie jaren oud is, af te slach ten of voor de consumptie te verkoopen, want het zou wel kunnen gebeuren, dat ondanks de behoorlijke verzorging en rein. heid, zich toch van buiten af de besmet ting kenbaar maakt. De bedoelde schurftmijt (Sarcoptes mu- tans) is zeer klein., want als er vier of vijf naast elkaar staan opgesteld, vormen zij een gelid van slechts een enkelen millime ter of een kleine vijftig op eet) rij van één centimeter. Maar hoe klem ze ook zijn, ie veroorzaken een ondragelijke jeuk, die aan broedsters de vereischte rustigheid en aan volwassen dieren den slaap ontrooft. De wijfjes graven zich in, terwijl de manne lijke mijten meer aan de oppervlakte blij ven. De ingraving der wijfjes veroorzaakt ontsteking, die gevolgd wordt door een al- scheiding van vochten, welke met de uit werpselen der mijten de bekende poeder- acbtige, kalkachtige korsten vormen, waar. door de van nature goed aansluitende been- schubben worden opgelicht Dit opgelicht zijn vertoont zich het duidelijkste daar, waar de teenen beginnen Bij aankoop op dat punt nauwkeurig te letteni Ten slotte vorrit door die aangroeiing en afscheiding het been steeds dikker, het loo- pen wordt moeilijk, de eetlust neemt af, het voed&elzoeken en de bewegingen min deren, de eierproductie gaat natuurlijk hard achteruit, de veeren verliezen hun glans, de dieren vermageren, staan treu rig in een hoek,' verfilmen soms enkele na gels of geledingen van hun teenen, kunnen op het laatst zelfs niet i\>ecr staan en ster ven aan algemeene uitpa tting. Wordt de besmetting vro egt ij dig ontdekt dan is er nog wel veel te herstellen. De behandeling komt natuurlijk aan op het dooden der parasieten, zoowaop de poo- tcn van het dier als op den1 zitstok enz. Door goed inwrijven met groeoi' zeep wor den de korsten week, daarna afg\ewasschen met lauw water, mits geen bloedir.V veroor zaken Nu begint onze hernieuwdo aanval op do mijten met creobne, hertshoornolie, perubalsem, teer en ook nog zuivere petro leum. Maar al deze stoffen gebruike men pas na voorafgaande vermenging met o^ie, vaseline of eenig ander vet, gemiddeld vr\ f deelen vet op één deel andere stof. Eenigq malen herhalen van deze bewerking zal aL tijd noodig blijken. Zijn de aangetaste dieren minder kost baar, dan zou afslachten aanbeveling ver dienen en dit dan ook niet uitstellen tot de vermagering begonnen, is. Het vleesch kan dan nog dienen. QRONDPEWw*,,*TWG EN BEMESTING. De hoofdvoorwaarde van een succesgeven- de planten-cultuur is in de eerste plaats een goede grondbewerking van den tuin. Deze heelt ten doel: a. den grond gemakkelijk dooxdringbaar to maken voor plantenwortels; b. de grootst mogelyke oppervlakte aan de inwerking der atmosfeer bloot te stellen; c. den grond in zoodanigen toestand to brengen, dat hij voortdurend zooveel mugelyk de geschikte hoeveelheid water voor den plantengroei bevat ook met betrekking tot verwarming en afkoeling. Bovendien bevordert de bewerking van den grond de ontwikkeling der bacteriën, die bet plantenvoedsel in den grond toe bereiden en vernietigt ermede het onkruid, dat anders soms al te weelderig tiert. Met een enkele grondbewerking kan men niet volstaan. De hoofd- en zwaarste be werking is het spitten, maar onder grond bewerking wordt tevens verstaan het los maken van den grond, door schoffelen of hakken, het eventueel aanaarden der planten. Do laatstgenoemde bewerkingen bevorde ren de voortdurende verkruimeling van den bovengrond; ook vorst draagt tot ver krui meling van den bodera by. Daarom is 't zoo goed, zooals vroeger reeds werd aangeraden, het omgraven van den bodem vóór den winter te bewerkstelligen. Een z.g. krui- meistructuur van den grond is daarom van groot belang omdat daardoor de hoeveel heid lucht en daarmede de hoeveelheid zuurstof in den grond wordt vergroot en de toevoer van deze vanuit den dampkring sterk wordt bevorderd. Aangezien de grond lucht armer aan zuurstof en rijker aan koolzuur- is dan de dampkringslucht heelt er luchtververschiug plaats. Voor die verkruimeiing moet door om spitting worden zorg gedragen om boven staande redenen, maar ook later als het zaad plant is geworden kan de lichte grond bewerking ons goede diensten bewijzen. Ver kruimeiing vergroot ook het oppervlak, van deD grond en bevordert de verdamping, de cappillaire opstijging van water uit de di^ pere lagen wordt echter gestoord en daar mede de uitdroging van den grond tegen gehouden. Bij droge zomers kan een lichtere bewerking dus veel goed aan de planten doen, als het noodige water ontbreekt. De hoofdbewerking van den bodem is bet omspitten en heeft men dit vóór den winter gedaan, dan behoeft dit niet meer in het voorjaar te geschieden. De grond kau dan op het oog dicht en vast lijken, inwendig blijft hij los. Men kan den grond op verschillende diepten omwerken: a. 1 steek diep omspitten; b. 2 steken diep omspitten (twee diepen); c. 3 steken diep omspitten (drie diepenj. Onder a verstaat men het gewone om spitten van den grond ter diepte van de 8Chup hoogte. T w e e d i e p e n. Hierby wordt de bo venste steek er uit gegraven, daarna de tweede steek. Br ontsraat dan een voor. Men spit dan de bovenste steek van het volgende stroukje grond in de voor en de tweede steek op de eerste enz. Driediepen. Wordt op dezelfde ma nier gedaan, doch nu drie steken diep. Men heeft bij het omspitten den aard van den grond in het oog te houden. Komt men bij bet omspitten van den bodem bij de tweede steek op beteren grond, dan regelt men de bewerking zoo, dat die tweede steek bovtn blyft. ZeiL tcau 't vooraomen, dat by den tweeden steek blijkt, dal deze een betere grondlaag verborgen heelt gehouden, in dit geval houdt men den derden steek boven. Men kan met de toepassing van dit systeem minüei vruchtbaren bodem, voor niet-diep- wortelende planten in een meer vruchtbaren veranderen. Een als boven omschreven be werking behoeft, ik zou by na zeggen, eens voor altyd geschieden. Het één-diep om spitten geschiedt telkens voor een groei periode. Daarbij houdt men in het oog niet elk jaar aan den zeifden kant te beginnen, maai afwisselend wan voren naar achter, van rechts naar links, daar anders de bodera hellend zou worden. De lichtere grondbewerkingen hebben op geregelde tyden p.aats al naar behoelte. Bemesting heeft ten doel door toevoer stoHen, de vruchtbaarheid van den grond te onderhouden of te verbeteren. Men onder scheidt de meststoffen, die worden toege voegd in organische en anorganische. De anorganische meststoffen, die het meesi worden gebruikt, zyn: a. zwavelzure ammonia en Chilisalpeter (stikstof); b. patent kali (kali); c. superphospkaat (phosphorzuur) d. kalk. Er zyn nog tal van andere anorganische meststoffen, o.a. die, waarin stikstof en phosphorzuur te zamen voorkomen zooals byv. peruguano en ammoniak superphosphaat, doch de behandeling van deze zoude ons te ver voeren. De organische meststoffen zfln: e. die van dierlyke afkomst; f. afval van huis en tuin (compost); g. groenbemesting. De beteekenis van de onder sub e. en f. genoemde worden door den naam reeds verklaard, de onder sub g. genoemde be mesting wordt verstaan bijv. de vlinder bloemige planten, die stikstof aan de lucht onttrekken en dikwijls op schrale gron den. wordt geplant om later daarin te wor den ondergewerkt (zie ook onder „wissel bouw"). De laatst genoemde meststoffen van dier lijken en plantaardigen oorsprong bevatten alle noodzakelyke plantenvoedende stoffen, terwyi de eerstgenoemde speciale stoffen bevallen. Wat de toepassing van deze meststoffen betreft, gaat over het algemeen op, dat stikstof (zwavelz. amm. en chilisalpeter) vooral gunstig werkt op lichte droge gron den. Hoe lichter ds grond is, des te groo ver is zyn behoefte aan stikstof. Op byna alle gronden bestaat behoefte aan phosphorzuur. Er zyn planten, die veel phosphorzuur uit den grond opnemen en den gi'oajj doen verarmen, daaroia is het voor de^ leek aan te raden de zekerheid voor de o.ozekerheid te nemen en geregeld pkosphorbeaiesting totf te passen. Kali werkt vooral gunstig op hoogveen en schrale zandgronden. Hoe meer klei de zandgrond bevai des te minder behoefte bestaat er aam kali. Kleigronden hebben gewoonlijk daaraan geen gebrek. Wordt wei nig of geen stalmest gebruikt, dan is oQk op kleigronden een lichte (tan-bemesting aan te bevelen. Kalk moet gerekend worden tot de zoo genaamde „indirecte" meetstvlfen, die door haar vermogen om andere niet opneembare plantenvoedende stoffen in opneembare te kunnen omzetten. Op zware ondoorlaatbare kleigronden en op verzuurde gronden wordt deze meststof toegepast. Het kan geen kwaad eenmaal in de drie jaren den grond in uw tuin ermede vroeg in het voorjaar duo te be strooien, maar denk eraan, dat daarop niet te spoedig een zwavelzure ammonia-bemes ting mag volgen, omdat de kalk deze mest stoffen zou ontleden, de stikstof daaraan onttrekken en dus werkeloos zou maken. Wat is de tastbare uitwerking der ver schillende meststoffen? Zooais hierboven reeds gezegd, heelt het mesten ten doel, die voedingssuóifen, weike door de gewassen aan den bodem onttrok ken zyn, door nieuwe te vervangen, en daardoor de opbrengst van den öudein te verhoogen. Mest geeft aan de planten de groeikracht, daar waar de bodem te kort schiet. Zoo dikwyfs woitft de moestuin vooral schaars met mest bedeeld en toch is juist dit gedeelte van uw tuin zoo dankbaar er voor. Goede groenten hebben hun Lualsch- heid aan voldoende stikstcA-beva^lende mest stof te danken. Stikstof bevordert de vor ming van de bladeren en stengels der plan ten. Kali en kalk werken eensdeels op deo blom en de vruchtvorming, doch bevorderen an derdeels ook de houtvorming. Deze verschillende uitwerking zou dus ook als richtsnoer voor den aard der bemesting kunnen dienst doen. Al naar het doel kiest men de mate en de soort van de mestetof. Het verstand moet daarbij werken. Organische meststoffen zyn superieure, maar zy zyn meestal niet in vo .doende hoe veelheid aanwezig en duur in verhouding tot do effectieve bestanddeelen. ïden vergete echter niet, dat zy nog een andere waarde bezitten, n.1. dat zy humus vormen, den grond vruchtbaarder maken, bovendien de natuurkundige eigenschappen vaja dan bodem verhoogen. Zoo is vooral de mest van het rundvee uitstekend voor den ^oententuin. Stedelingen zijn het meest aangewezen op „compost", omdat het met eenig overleg do goedkoopste organische mest is. Men verzamele daartoe al de afval van het hum en den tuin en brenge deze achter in den tuin, waar men een z.g. mestvaalt of com- postkuil maakt. Zulk een mestvaalt moet om de drie maanden flink worden omgewerkt; hij groote droogte verdient het aanbeveling, den hoop te besproeien, waarvoor gier dan wel het beste is. Door omwerking van den hoop kunnen vochtigheid en lucht inwerken, dat de vertering bevordert. Tenslotte wordt nog de aandacht geves tigd op den „wisselbouw". Wanneer men op een zelfde stuk grond niet steeds dezelfde gewassen teelt maar jaarlijks een andere indeeling volgt, dan brengt men ook indirect andere voedings stoffen in den bodem. Zoo zyn er gewassen, die veel kali aan den grond onttrekken, doch een groot deel van het phosphorzuur en do stikstof ongemoeid laten, die het vol gend jaar dan weer aan andere gewassen ten goede kunnen komen. Boonen, erwten, enz. nemen stikstof uit de lucht op. Een deel daarvan bevindt zich in de wortels en stengels, die door onder- spilting den grond ten goede gebracht kun nen worden. Op die stukken zet men dan het volgend jaar bladgroenten en wortel gewassen. Houdt dus een plattegrond vaD de indeeling van uw moestuin en verwisselt om de drie jaren het plantplan. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Re dactie onder motto „Tuinbouw". DUITSCHLAND. De Bo_d to» vernieuwing des rijk3. Volgend communiqué is uitgegeven: De Duitscb nationale partij beeft den roep van den „Bond tot Vernieuwing des Kyks' met belangsle.ling vernomen. De partij ziet de kern van dr. Luthers uiteenzettingen in de passage over bet „desorgaoDeerende naast elkaar bestaan van de twee centrale machten: Ryk en Pru -en". Als uitweg uit dezen dualistischen uoomof heeft de Duvtsch nat. party reed3 voorge steld om de functies van rijkspresident en Pruisisch staatspresident, evenals de amb ten van rijkskanselier en minister-president vaD Pruisen in één persoon le vereenigen. De Duitsch nationale partij zal op de aan staande byeenkamst van minister-presiden ten der Bondsstaten alle voorstellen steunen die voor dit doel den weg zouden kunnen effenen. Het partybestuur gaat eveneens accoord met den uitgesproken wensch om Volk en Staat enger te verbindan en den voor de historie geykten Duitsciben staatsvorm te behouden en zich verder te laten ontwikkelen. Daarentegen schynt men in Be'eren voor den Bond „als overbodig" weinig te ge voelen. FRANKRIJK. Tekoiden op de spoorwegen. Uit de tusschen de Fransche regeering en het comité voor het Fransche spoorwegnet gepubliceerde briefwisseling is plofseling gebleken, dat de finrmcieele toestand der spoorwegen nog ongunstiger is dan ver ondersteld was. Op 7' December heeft het comité doen welen, dat het lekort over 1928 1650 millioen francs zal bedragen en hel heeft om tariefsvorhooging verzocht. De regeering durft dit echter niel aan, omdal de publieke opdnie ^en nieuwe ver hooging ongunstig zon ontvangen en deze slecht zou passen in Viet kader van aange kondigde verlichtingen voor handel en in dustrie. De aangelegenheid wordt nog ge compliceerder door hef feit, dal hel lager spoorwegpersoneel om opslag vraagt, welke actie de regeering steunt, maar waaraan het comilé weigert te voldoen, omdat dit het deficit lot boven twee milliard zou opvoe ren. De kwestie komt heden in den minis terraad. ENGELAND1.. Uit de arbeidswcreld. De federatie van katoenspinners heeft in een vergadering te Manchester besloten den arbeiders een verlenging van «de werkweek van 48 tot 521/* uur voor te stellen, be nevens een verlaging van ger.oiiildeld l2Va pet., aangezien het beiryf andars den weg van de steenkoolnyverheid zou opgaan. Ook de bond van fabrikanten heeft isoortgelyke eischen gesteld en verlangt bovendien uog intrekking van wettelijke belemmeringen. Op het Labour-congres van 20 dezer zal een meuw voorstel tot natlona.uatie in be handeling komen. Het geheele plan is gebaseerd op over neming door den Staat van den geheelen mijnbouw en de daarmee in vertëuad staan de industrieele ondernemingen, zonder dat du regeering evenwel de controle over de industrie zal hebben. Het plan bevat verder invoering van den zeven-urigtm arbeidsdag voor den. onder grondschen arbeid. Dc geheele mijnbouw zou bestuurd worden door een concern, door den Staat te vormen, waarin zitting zullen hebben een vertegen woordiger der mijneigenaren, twee yakver- cenigingsleiders en tien technische leidera Verder zullen nog vertegenwoordigers van van de industrie in het concern plaats nemen. Daaruaast zal een Raad van Verbruikers werden ingesteld om controle uit te oefenen over de distrihutie in het hinnenland. Ver der wordt voorgesteld een welvaartscom missie in het leven te roepen, die de to^ stander in den mynbouw en in de andere industrieën zal onderzoeken. Ten slotte zal een commissie worden benoemd ter bestrij ding van de werkloosheid, welke commissie de beschikking moet hebben over een bedrag van zeven millioen pond sterling, aan te wenden gedurende drie jaar. De Staat zal voor bet overnemen der bedreven aanvangen met het beschikbaar stellen vau 260 mil lioen pond. ZUID-SLAVIE. Een prins geboren. Koningin Marie heeft opnieuw he,{ leven geschonken aan een zoon. Het is de tweede. GRIEKENLAND. De mogelijkheid van een Balkanpact. De Grieksche minister van buitenland- sche zaken Michalokupoelos heeft bij eea bezoek aan Salomki uitvoerig de betrekkin gen tusschen Zuid-Slavië eu Griekenland behandeld en verklaarde daarna: „Wij zijn geneigd faciliteiten van eiken aard in vrije zone van Saloniki te verleenen." Overgaande tot de Balkanvragen ver klaarde de minister: Wanneer de leuze „fae Balkan voor de Balkanvolkeren" de uit sluiting van dpn invloed van alle mogend heden op het Balkan-schiereiland beteeke- nen moei, zal niemand prolesteeren. Wan neer zij echter de hegemonie van één Bal- kanstaat over de andere meel beteekenen, dan zou Griekenland ze nief kunnen aan vaarden. Wal een Balkanpact aangaat, Grieken land zou gelukkig zijn, wanneer het moge lijk was een ontwerp van een dergelijk ver drag om den vrede te waarborgen, op le maken. Ook de gedachte van een Balkan- Locarno heeft iets, dat aantrekt, doch de verwezenlijking van een dergelijk plan stuit op fundamenteele feitelijke zwarigheden, want het zou niel makkelijk zijn een garant voor een dergelijk verdrag te vindeq. IRAK. Regeeringscrisis. De eerste minister Jafar Pasja heeft ziju ontslag ingediend bij den koning. Jafar geeft geen verklaring voor zijn ont slag. doch men gelooft, dal hij moeilijkhe den ondervonden heeft om geschikte plaa's- vervangers te krijgen voor de ministers van financiën en hinn zaken die aftraden na da publicatie van het verdrag mei Engeland. VEREENIGDE STATEN. Een koopvaardij-vloot. De commissie voor den handel uit den Senaal heeft zich vereenigd met hel wets ontwerp. dal door den repuhl keinsrhen Se nator Jones uit Washington in ingediend, om te komen tot stichting van een koop vaardijvloot, die onder regeeringsloezicht door middel van deD bestaanden Shipping Board in het leven zal moeteD worden ge houden. Een juist cijfer is niet genoemd, maar men meent te welen, dat het onlwerp- Jones de kosten raamt op 200 millioen dollar. NICARAGUA. Nieuwe Amerik. versterkingen. Naar verluidt, is op 1 Jan. een aanslag gepleegd pp president Diaz waaraan hij door waakzaamheid van zijn chauffeur, die vol gas gaf en 3 man overreed, ontsnapte. De Amerikanen blijven, tróts de protesten uit eigen 'land en uit Midden- en Zuid- Amerika versterkingen zenden. BUITENLANDSCH GEMENGD. VROUW VERMOORD. In de haven fce Hamburg is het lijk van een 25-jarige vrouw opgehaald. Het inge stelde onderzoek bracht aan hat licht, dat de vrouw gewurgd is. De identiteit van het lijk kon worden vastgesteld. Het is dat van een gescheiden vrouw uit Wiihelnm- burg. BOMAANSLAG. De „Journal" verneemt uit Madrid dat Jij den s een feest te Pnego de Cordoba, waarbij een vuurwerk werd afgestoken, een enbekende plotseling midden tusschen de feestvierende menigte bommen beeft ge worpen welke ontploften en verscheidene personen troffen Van de vele gewonden zijn reeds verscheidenen gestorven. ARBEIDSONGELUKKEN IN ENGELAND. Twee mijnwerkers werden door een ko lenwagen doodgereden in een mijn in Mon mouthshire. Drie meisjes werden gedood bij een brand in een suikerfabriek te Norwich. REDE VAN ZALESKI. WARSCHAU, 9 Jan. (Poolsch Tel. Ag.) Hecjen heeft Zaleski, aan het jaarlykscn diner eener studie-vereeniging een rede gehouden. Hij verklaarde daarin voor be lachelijke verzinsels, dat Polen te Genève een actie zou gevoerd hebben tegen het bestaan der sovjet-regeering, of Duit6ch- land te hebben willen dwingen tot het aanvaarden der Locarno-verdragen. Vervol gens behandelde hij de kwestie met [4- thauen en zeide dat hij dit met o^cr onbe vangenheid kon doen dan WoldemaraSj die in eigën land een opverzettelijke op positie naar de oogen heeft te zien. Beter zou het zijn indien Woldemaras zich ont hield van allegorische en scholastieke uit leggingen der teksten van Genève, en de beslissing der gezanten-ronferentie inzake Wilna anuleert. JSpr. hoopt dat het tijd perk tusschen de raadszittingen van Ja nuari en Maart goede vruchteD moge ople veren voor de betrekkingen met Litbauen. Wat Duitschland betreft wees Zaleski er op, dat gedurende het afgeloopen jaar Polen al het mogelijke heeft gedaan om tot betere betrekkingen met Duitschland te geraken en daarbij van den kant van Duitschland vele blijken van goeden wil heeft gekregen In Duitschland neemt bet aantal dergenen toe, die in een goede ver standhouding en zelfs samenwerking met Polen een voordeel voor hun land zien. Wat de betrekkingen met Sovjet-Rusland betreft, hadden velen gevreesd dat de trar- gische dood van Woykow aanleiding tot een oorlog zou worden, doch spr. heeft steeds gemeend dat dit onmogelijk het ge val zou kunnen zijn, en inderdaad zijn. daarna de betrekkingen tusschen beide landen zeer verbeterd in plaats slechter ge worden. Polen zou echter zeer gaarne zien dat Rusland zijn houding ten aanzien van een tweetal punten van het non-agressie pact met Polen zou wijzigen, n 1 Ruslands weigering tot aanvaarding der arbitragebe paling en het sluiten van soortgelijke ver dragen tusschen Polen en de Baltische landen. DE AMERIK. VREDESVOORSTELLEN. PARIJS, 10 Jan. (Reuter). Briand heeft aan Claudel medegedeeld, welken indruk Frankrijk's antwoord op Kelluggs nota in Amreikaansche kringen te Parijs heelt ge maakt. Daarbij wijst Briand er op, dat het ont werp oorspronkelijk bedoeld, was als een verdrag alleen tusschen Frankrijk en Ame rika, doch nu Amerika voorstelt het ook tot alle andere mogendheden uit te strekken, ia het niet meer dan natuurlijk, dat Frankrijk er de draagwijdte van preciseert, ten einde zijn verplichtingen jegens den Volkenbond te dekken. MINISTERIEWIJZIGING IN TURKIJE. ANGORA, 10 Jan. (Belg. Tel. Ag.). De Kamer heeft een wetsontwerp aangenomen; waarbij de ministeries van landbouw en van handel worden samengevoegd tot een ministerie van nationale economie en een wetsontwerp, waarbij het ministerie van marine wordt opgeheven en de zaken der vloot worden toevertrouwd aan het minis terie voor nationale verdediging, terwijl drie óndersecretarinlen worden in het leven ge roepen namelijk voor land-, zee- en lucht macht. LLOYD GEORGE HUISWAARTS. SANTOS (Brazilië), 10 Jan. (Reuter). Lloyd George heeft zich voor Bnge.and in gescheept aan boord van het stoomschip Andalusia, a—1

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 2