Ernstig Spoorwegongeluk bij Zandvoort, 68®*® Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 9 Januari 1928 Tweede Blad No. 20804 Door het weigeren der remmen - Er zijn twee dooden - Groote materieele schade BINNENLAND. Hoe d© machine het Stationsgebomr drorboorde^n. hoe de verbinding tusschen locomotief «o tender werd verbroken, riet men duidelijk op deze kiek. "De ruïne, die werd aangericht door het spoorwegongeluk in het Station te Zandvoortwas enorm. De materieele schade is, zooals uit bovenstaande foto blijkt, zeer aanzienlijk. f Zaterdagmiddag om half zes heeft op het Nation te Zandvoort, gelijk wij dien avond nog per bulletin hebben bekend gemaakt, fcen ernstig spoorwegongeluk plaats gehad, dat aan twee menschen het leven heeft ge* kost, terwijl bovendien meerdere werden gewond. De trein, cEe 5.11 uit Haarlem naar Zandvoort vertrekt, reed op het emplace ment te Zandvoort door, vermoedelijk door het weigeren der remmen. De machinist gaf alarmsignalen en onmiddellijk tegenstoom, doch kon niet verhinderen, dat de trein met groote vaart op het stootblok reed. De waarnemende ploegbaas Keur, die zich in den trein bevond, had door de noodseinen "begrepen, dat er iets niet in orde was en sprong met zjjn vrouw op het perron, waarbg de vrouw viel en een sche delbreuk kreeg, waardoor zrj op slag dood was. Hun dochtertje, dat in den coupé bleef zitten, werd niet gekwetst. De trein reed met zoo'n vaart tegen het stootblok, dat dit werd meegesleurd over het perron tot in het kantoor van 'den si&tionschef, waar zich op dat oogenblik gelukkig niemand bevond. Het perron is ernstig vernield. De schoorsteen van de locomotief was weggeslagen. Een bag3ge* wagen en de eerste personenwagen zijn ont spoord. De machinist H. de Boer werd met een ernstige hersenschudding opgenomen en is gisteren in het St.-E!isabetsgasthuis te Haar lem, waar hij woonde, overleden. Hij was 46 jaar, en had een vrouw en twee kinderen. De waarn. ploegbaas Keur was licht gewond Vocrts had mej. Schwantje drie vingers gebroken en kreeg de heer Boelen uit Zand voort een armbreuk. Verder werden nog eenige passagiers licht gewond. Vier doc toren uit Zandvoort boden de eerste genees kundige hulp. De leerling-machinist P. Bakker, uit Haarlem, verklaarde, dat de remmen bg Overveen, waar gestopt moest worden, nog in orde waren. De trein mag 40 K.M. rijden en voor het station Zandvoort 30 K.M. Toen de leerling-machinist merkte, dat de vaart niet verminderde, waarschuwde bjj den machinist, die dadelijk tegenstoom gaf, terwijl de leerling-machinist het personeel door noodseinen waarschuwde. Volgens een later ingesteld onderzoek is een handle door onopgehelderde oorzaak verkeerd gaan staan, waardoor in plaats van tegenstoom vol-op-stoom werd gegeven en de vaart bg de botsing tegen het stoot blok zeer groot was. Do leerling-machinist Bakker was voor den schok reeds van de machine gesprongen en liep op het perron radeloos rond, schreeu wende, dat de machine elk oogenblik uit elkaar kon springen. Er heerschte een paniekstemming. Inwoners van Zandvoort hebben toen, met gevaar voor eigen leven, het vuur onder den ketel weggehaald. De leerling-machinist zal voorloopig geen dienst kunnen doen als gevolg van den schrik. Het treinverkeer ondervond slechts wei nig vertraging. BI HET FAILLISSEMENT DER TEENDAMSCHE HYPOTHEEKBANK. Een uiteenzetting van den secretaris der Vereeniging van Directenren van Hypo theekbanken. In verband met de berichten in de pers verschenen over het faillissement van de N* V. Veendammer Hypotheekbank ontving het Corr.-Bur. een uiteenzetting van den secretaris van de Vereeniging van Direc teuren van Hypotheekbanken, die mede deelde nog het een en ander te kunnen toevoegen aan de reeds bekende feiten. Medegedeeld is o.a., dat de heeren Wolf man c.s. hun aandeelen, waarop f 96.000 was gestort, hebben overgedragen aan een bank voor een groot bedrag, doch er werd niet bij verteld, dat die koopprijs de fabel achtige som van ruim f2.600.000 bedroeg, hetgeen neerkomt op een koers van onge veer 2600 pCt De vordering, die de heeren Woltman c.s. voor den verkoop der aandeelen kregen, werd door de Veendammer Hypotheekbank betaling aangenomen voor f2.100.000, aan waardevolle hypotheken, onroerende goederen te Hilversum en automobielen, e te de heeren Woltman bij diezelfde ge- cgenheid van de Veendammer Hypotheek bank kochten. In de tweede plaats meent de secretaris Vereeniging van Hypotheekbankdirec- Uren, in verband met de bewering, als zou het comité van den Provincialen Bond van Effectenbezitters de pandbriefhouders ver tegenwoordigen, er op te moeten wijzen, dat dit comité bestaat uit vijf heeren uit Den Haag. Op een vergadering van ongeveer 35 personen werd het voorloopig comité zonder stemming als definitief comité aangewezen, met toevoeging van mr. Boon, die ter ver gadering aanwezig was. Hoeveel pandbrie ven op die vergadering vertegenwoordigd waren, is niet gebleken, doch men kan er zeker van zijn, dat dit bedrag in het niet valt bij de twee millioen aan pandbrieven, waarvoor de belangen reeds in handen zijn gesteld van de Vereeniging voor den Effec tenhandel te Amsterdam. In de derde plaats meent de secretaris er nog op te moeten wijzen, dat. nadat de hee ren Woltman in Juni 1927 hun directeurs plaatsen hadden afgestaan aan de heeren Möhring en Korlenoever, op 15 December j.l., laatstgenoemden weer plaats maakten voor de heeren M. Meinersma te Parijs, als directeur, en J. Schim van der Loeff te Kowno als president-commissaris, zoodat niemand hier te lande de belangen van de schuldeischers van de Veendammer Hypo theekbank behartigt. De conclusie, dat door het ingrijpen der Justitie de belangen der pandbriefhouders zouden zijn benadeeld, kan men dan ook moeilijk onderschrijven, als men weet, op welke wijze er met de bezittingen der Veen dammer Hypotheekbank is omgesprongen. Ten allen overvloede wees de secretaris er nog op. dat de Veendammer Hypotheek bank in geenerlei relatie staat met de Ver eeniging van Directeuren van Hypotheek banken, DE STAATKUNDIGE BRIEVEN VAN Mr. VAN HOUTEN. Mr. S. van Houten neemt in zijn Zater- dag, onder den titel „Kritieke tijden", ver schenen Staatkundigen Brief „waarschijn lijk voor goed afscheid van zijn abonné's. „De lust tot voorlichting van lezers", schrijft ae welhaast 91-jarige staatsman, „zal nog wel niet voor goed zijn uitgedoofd, maar al licht door een tijdschriftartikel of brochure bevredigd worden". KON. NED. MIDDENSTANDSBOND. Voor eenigen tijd hebben wij gemeld, dat de heer L. Bern. J Gorris voor al zijn functies in de Middenstandsbeweging heeft bedankt Het Bondsbestuur meende alsnog te moeten trachten deze krachtige figuur, welke reeds zooveel jaren onafscheidelijk aan de middenstands-organisatie verbonden was, te behouden. Ondanks het feit, dat de Bondsvoorzitter, de heer Ed. G. Schür- mann, zich op loffelijke wijze gekweten heeft van de taak, den heer Gorris op zijn besluit te doen terugkomen, is dit niet mogen gelukken, zoodat het ontslag aan vaard moest worden. In verband hiermede zijn er maatregelen genomen om in de ontstane vacature te voorzien. Opengesteld is de gelegenheid tot candidaatstelling voor een lid van het Groepsbestuur A van den Kon. Ned. Mid denstandsbond en voor een lid van den Middenstandsraad. De Rotterdamsche Mid- denstandsvereeniging Handel en Nijverheid heeft besloten voor laatstgenoemde functie den heer R. J. Koopmeiners. directeur van haar Bureau, candidaat te stellen. Xoorls heeft men in plaats van den hee? Gorris, den heer Jos. ten Berge, voorzitter der Utrechtsche Handelsvereeniging, be noemd tot vertegenwoordiger van den Bond in het Comité van Actie tot bestrijding van den verkoop met cadeaux. EEN VAN HEUTSZ-MONUMENT. Zaterdagmiddag is in 't gemeentemuseum Korte Vijverberg te 's-Gravenhage de ten toonstelling geopend van een ontwerp- maquette voor een te Weltevreden op te richten gedenkleeken voor den oud-gouver neur-generaal van Ned.-Indië, J. B. van Heutz. Onder de talrijk aanwezigen werden op gemerkt de Minister van Koloniën, de heer Koningsberger, de burgemeester van 's-Gra venhage, mr. J. A. N. Patijn, de oud-Minis ter van Koloniën, de heer S. de Graaff, de oud-gouverneurs-generaal de heeren Iden- burg en Fock, en de chef van de afdeeling kunsten en wetenschappen van het dep. van Onderwijs, K. en W. Redevoeringen werden gehouden door den Haagschen burgemeester en minister Ko ningsberger. BEGRAFENIS PROF. DR. VAN REES. Zeer groote belangstelling. Zaterdagmiddag werd op de Algemeene Begraafplaats te Hilversum het stoffelijk overschot ter aarde besteld van prof. dr. Jacob van Rees. De belangstelling was buitengewoon groot. Voor het sterfhuis aan de Sumatra- laan werd de stoet opgesteld, welke ruim een kilometer lang was en waarin een 100- tal omfloerste vaandels werden meegedra gen. Op het kerkhof aangekomen, werd de lijk kist in de kapel nedergezet, waar de heer F. Kloek den teurmarsch van Chopin speelde. MqJ de talrijke belangstellenden waren o.a. meegekomen prof. Winkler, Utrecht; prof. H. H. Barger, rector-magnificus der Amstcrdamsche Universiteit; prof. J. H, Scholte, secretaris van den senaat dier universiteit; prof. dr. Woerdeman, Gro ningen; dr. G. C. Delprat, curator van do Universiteit le Amsterdam; prof. G. C. van Heringa, prof. L. E. J. Brouwer, prof. B< Brouwer en prof. F. v. d. Wielen, allen te Amsterdamprof. W. M. de Vries, voor zitter der geneeskundige faculteit; prof. Cornelia de Lange, prof. J. de Louter, van Utrecht; een vertegenwoordiging van den senaat van het Amsterdamse-he Studenten- korps. dr. IJ Ilel(oma voor den Bond tot Bestrijding der Vivisectie, de hoeren P. v4 d. Meulen en II. Ploeg uit Utrecht voor het hoofdbestuur der Ncderl. Vereeniging tot Bestrijding van den Alcohol. A. Pierson van de firma Pierson en Co. le Amsterdam, luilenant-kolonel P. H. Schuurman en vela anderen. Van de velen, die het woord roerden, vermelden wij prof. Burger, prof. Woer deman, dr. Birnie, ds. Montijn en den heer F. Eeringa. Een zoon van den overledene, de heer O, van Rees, dankte. PROF. DR. MAGISTER DE LANGEN WENDELS. Dr. Magister De Langen Wendels, hoog- leeraar in de faculteit der godgeleerdheid in de vakken moraal-theologie, mystiek, algemeene sociologie en geschiedenis der godgeleerdheid van de R. K. Universiteit te Nijmegen, is Zaterdagmorgen voorzien van de Sacrementen der Stervenden. Ilij heeft een acute longontsteking. DE CORRUPTIE IN DE GASINDUSTRIE. Een rechtvaardiging. De directeur ran het Gem. Gasbedrijf te Doetinchem, de heer G. Pieterson, die de-i zer dagen geweigerd heeft voor de com-» missie van onderzoek te verschijnen, om-t dal de heer Van der Stel daar tegenwoor- dig was en tegen wien later door den raad een schorsingmotie is aangenomen, heeft zich lhan9 met een uitvoerig rapport tot dc raadsleden gewend, waarin hij omstan dig verslag doet van het optreden der raads commissie inzake mogelijke corruptie b:| gemeente-bedrijven. Aan het slot van dit rapport stelt de heet Pietersen de vraag, of dit de wijze is, waar- op men een hoofdambtenaar behandelt, te-e gen wien men geen beschuldiging heeft, die bij de Justitie te Utrecht een schoono lei heeft, doch waarvan de heer Van detj Stel zegt „een onderzoek is ernstig ge- wenscht" om blijkens de feiten daaraan zelf het adviseurloon te verdienen. Hij ver zoekt de raadsleden het rapport met ernst te willen voorlezen en zich af te vragen of het aangaat op zulk een onwaardige wij- ze te worden behandeld. De directeur eindigt aldus: „Nimmcp heb ik mij in de 24 jaren, werkzaam bij het gasbedrijf, aan eenige oneerlijkheid schuldig gemaakt. Nooit heb ik een enkel©' penning van eenigen leverancier aangeno men, nooit een geschenk, nooit eenig voor deel genoten. Ik heb in het bedrijf steeds met kracht tegen corruptie gestreden, mijn ondergeschikten daartegen gewaarschuwd, daarvoor behoed. Thans wordt een commissie ingesteld zonder dat een enkele gepreciseerde be schuldiging tegen mij wordt geuit. Ik word bespionneerd. Mijn ondergeschikten worden over mij ondervraagd. Mijn particulier le ven wordt nageplozen. Wil die commissie bij haar onderzoek den heer v. d. Stel hooren, ik kan het mij voorstellen. Wie dieven zoekt, mag dieven gebruiken, maar ik acht het ongehoord, dat men mij, man van onbesproken naam, in een café roept en wil verhooren onder bijstand van een veroordeelden knoeier en van een advo caat, dien die knoeier zich heeft uitgeko zen. Mijn waardigheid veroorlooft mij niet mij daaraan te onderwerpen. Ik vraag ten slotte of het gemeentebelang wordt gediend, indien een gemeenteambtenaar met een on bevlekt verleden aldus wordt behandeld. RAAD VOOR DE SCHEEPVAART. Bij Kon. besluit zijn voor het tijdvak van 1 Jan. 1928 tot 1 Jan. 1932 opnieuw be noemd de plaatsvervangende voorzitters, secretaris, plaatsvervangende secretaris, vaste leden, plaatsvervangende vaste leden, buitengewone leden en plaatsvervangend© buitengewone leden van den Raad voor dei Scheepvaart In vergelijking met de tegenwoordige sa menstelling is thans benoemd tot plaats vervangend lid voor de vaste leden J. CL van der Laag, oud-gezagvoerder ter koop vaardij, inspecteur van de Kon. NederL Stoombootmaatschappij te Amsterdam erï tot buitengewoon lid M. C. Koning, direc teur der Stoomvaart Maatschappij „Neder land" te Amsterdam, thans plaatsvervan gend buitengewoon lid. Tot plaatsvervan gende buitengewone leden zijn thans blijk baar nieuw benoemd: A. J. M. Goudriaan, voorzitter van den Raad van Beheer van Van Nievelt, Goudriaan en Co's Stoomvaart Maatschappij te Rotterdam; W. A. Beyer, oud-gezagvoerder ter koopvaardij te 's-Gra venhage, I. J. Hoogendijk Azn. te Vlaar- dingen, L. Katan te Vlaardingen en J. do Jong te Vlaardingen. Door den heer N. van Harpen, oud- journalist, is een villa te Laren (N.H.) over gedragen aan een stichting, welke beheerd zal worden door vertegenwoordigers der pers van uiteenloopende politieke en geestes richting. De villa is bestemd als rusthuis voor journalisten die door ziekle of over- _spanning rust behoeven.

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 5