NEDRA 68sfe Jaargang LEIOSCH DAGBLAD, Zaterdag 7 Januari 1928 Derde Blad No. 20803 Buitenl. Weekoverzicnt. Frankriik en de oeest van Locarno VIRGINIA FEUILLETON. - V -rf-WW^SaSttfcy Het oog op Amerika gericht Vanaf het moment, dat de Ver. Staten zich onttrokken aan de Europeesche vre desverdragen en den Volkenbond, die Wii. Bon in eigen persoon had helpen brengen in kannen en kruiken, maar die bij hem thuis geen gena konden vinden, vanaf dat moment heeft Frankriik zich alle moeite gegeven, om met de Ver. Staten tot een apart verdrag te komen, dat de verloren waarborg van Amenka's steun tot hand having van het Versailler-vredesverdrag zou kunnen vervangen. In Amerika wilde men echter maar niet bijten, zich stellend op het standpunt, dat Europa zijn eigen peul tjes maar moest doppen. En dit te meer, waar Europa militairistisch en imperialis tisch was en bleef, waaraan het zijn goeie geldje vergooide etc. Hetgeen op zich zelf heel mooi klinkt en een heeleboel waars bevat. Of het echter de Vereenigde Staten mogen zijn, die aldus Europa de les lezen, wanneer men ziet, tot welken enormen vioolbouw zij zelf overgaan en wanneer men gadeslaat, hoe zij zelf in Nicaragua bezig zijn dit land te maken tot een inge palmde provincie, kijk, dat is nog de vraag KELLOGG. Frankrijk hield echter aan en vorig j'aar deed Briand het voorstel tot de Ver. Sta ten een verdrag te sluiten van eeuwigen vrede tusschen beide landen, hetgeen heel aanlokkelijk klonk, want is er tusschen beide republieken ooit ernstig oorlogsge vaar geweest Immers Deen. Dat eeuwige. vrede-verdrag zou dan echter ook een waar- borg-verdrag bevatten. In Amerika voelde men voor zoo'n apart verdrag evenwel aJtijd niets. Men heeft langen tijd de zaak sleepende gehouden, tot plotseling, begiD van het pas ingeluide jaar, uit Amerika een onverwacht geluid afkwam. Kellogg stelde eenvoudig voor allen oorlog, uit nationalistische politiek geboren in de ban te doen. Alleen: zoo'n anti-oorlogsveTdrag zou niet gesloten wor den tusschen Amerika en Frankrijk, maar alle belangrijke mogendheden, in de eerst© plaats Engeland en Japan zouden ook moe ten worden gevraagd. Afgezien van direct zich opdringende vragen als b.v. wat een nationalistische oorlog is men denkt on willekeurig opnieuw aan het Amerikaaneche optreden in Nicaragua! en wie dat zal hebben te beoordeelen, valt het oog onmid dellijk op de passage in het Amerikaan- sche voorstel, waarbij het voor zich zelf allerlei voorwaarden stelt, waarbij het lou ter alleen zich de beslissing voorbehoudt. Alleen deze bezwaren zijn reeds zeer ge wichtig en alle aandacht waard. In Frankrijk was men zeer ontgoocheld, doch men heeft dat heel goed gemaskeerd. Aan Amerika's vriendschap is Marianne immers heel wat gelegen, vooral ook, waar de schuldenaffaire nog altijd op een op lossing wacht, waai bij op de clementie van Uncle Sam wordt gerekend. Dientengevol ge heeft men heel beleefd maar wat over het voorstel gepraat zonder zich te diep in critiek te begeven, alhoewel toch flauwtjes even is aangeroerd, wat Frankrijk er m ziet. Wat heeft de Fransche republiek aan zoo'n algemeen verdrag Wanneer Duitsch- land zoo'n zelfde verdrag zou sluiten met Amerika, was Amerika bij een ver schil tusschen Frankrijk en Duitschland reeds dadelijk geëlimineerd... Een afwij zend antwoord ging echter niet, dat voelt men direct, en daarom heeft Briand geant woord met allerlei slagen om den arm, die we nog niet volledig kunnen beoordeelen, daar het Fransche antwoord nog niet is gepubliceerd. Ook de ontvangst in Engeland en Japan der Amerikaansche voorstellen was in over eenstemming roet die in Frankrijk Ook daar geen enthousiasme, doch de teleur stelling ondergedompeld in weiüig zeggen de uitlatingen. Om dezelfde reden: pecu niae causa. In zekeren zin zijn de Amerikaaosche voorstellen een vooruitgang. Amerika, dat totdusver zich buiten alle Volkenbonds ideeën hield, al zond het meestal een waar nemer naar de conferenties, heeft zich nu een heel eind in die richting begeven. Dat is niet te ontkennen. Maar, en dat is het groote bezwaar, het doet door zijn voor stellen den Volkenbond concurrentie aan. Of moeten we in Kellogg'e optreden gememoreerd moet worden, dat Kellogg destijds achter Wilson stood een eerste beweging zien, om met den Volkenbond aan te pappen Zoover is het o.i. nog nteC en daarom komt juist de concurrentie scherper naar voren. De Volkenbond omvat hetzelfde als in de Amerikaansche voorstel len is neergelegd en zelfs beter voor vrij wel alle landen. Een ingaan op aparte ver dragen dreigt o.i daarom zelfs in den Vol kenbond een splijtzwam te doen ontstaan ten nadeele van de kleine mogendheden. De Ver. Staten moeten worden aangepord tot het stapje verder, dat hen nog scheidt van het eenige lichaam, dat in werkelijk heid thane den vrede steunt en schraagt, voor zoover daarvan nu reeds sprake kan zijn. Wel toevallig ia, dat juist ook financieel thane het oog naar de overzij van den ha ringvijver wordt gericht, al is het ook in teleurstellende beteekenis. Het bezoek van den Dawes-betalingsagent Parker Gilbert aan zijn geboorteland en zijn uitlatingen over de herziening-wenschelijkheid der Dawesplannen, hebben blijkbaar Fransche bronnen geïnspireerd om nog eens te pro- pageeren deze Dawesplannen in direct ver band te brengen met de intergeallieerde schuldenkwestie. De Amerika ansche schatkist-bewaarder heeft evenwel die Fransche proefballons alle krachtdadig vernield. Amerika denkt er niet aan, al die berichten zijn non- 6eDS 't Is kort en krachtig! MELLON. RECLAME. H. P. H. KEEREWEER BEGRAFENISSEN Tel. 861 AUTO-TRANSPORT Aalmarkt-ie. CREMATIE ■4762 door ALEX. MILLERAND, Senator, Oud-president van de Fransche Republiek, Oud-president van den Ministerraad. Staande op den drempel van een nieuw j'aar, dat rijk belooft te wezen aan politieke gebeurtenissen, lijkt het wel een geschikt oogenblik om na te gaan, welke plaats Frankrijk inneemt bij de verdragen, welke beoogen aan Europa een gevoel van vrede en veiligheid te verschaffen. Met recht is gezegd, dat het wezenlijke voordeel der verdragen van Locarno is, de leegt* te vullen welke tot schade van Frankrijk is ontstaan door het in gebreke blijven der Vereenigde Stalen. Inder daad, alle pogingen waren mislukt, welke tot dusver waren aangewend om aan ons land, al ware het dan ook maar ten deele, de veiligheid te hergeven, welke ons was beloofd. Nu brengen de verdragen van Lo carno ons de dubbele garantie van Engeland en van Italië. Maar hierbij moet er op worden gewezen, dat die twee mogendheden niet eenvoudig garant zijn, hun garantie is bovendien twee ledig: evenzeer als Engeland en Italië zich verbonden hebben om Duitschland te be schermen tegen Frankrijk, evenzeer zullen zi] Frankrijk beschermen tegen Duitschland. Ongetwijfeld, indien Engeland en Italië deze rol op zich hebben genomen, dan is dat geschied omdat zij begrepen hebben, dat hun grens eveneens ligt aan den Rijn, en dat de handhaving van het territoriale Rijntractaat ook aan hun veiligheid is ver bonden. Maar het is zoowel aan Engeland als aan Italië verboden, zich vooraf te verstaan met hun vroegere geallieerden: want zij zouden verraad plegen aan de rol van onpartijdig arbiter, welke hun tegen woordig is opgelegd, indien zij daarvan niet even nauwgezet gebruik maakten tegenover Duitschland als tegenover België en Frankrijk. Wanneer zich een geschil voordoet tus schen België en Duitschland, of wel tus schen Duitschland en Frankrijk, dan zal de een zoowel als de ander de gestalte van een pleiter aannemen, die hun zaak zal verdedigen tegenover Engeland en Italië, die krachlens de eventueele verplichtingen, welke hun hoedanigheid van garanten hun oplegt, zullen verschijnen als rechters in eersten aanleg, als arbiters, welke door par tijen zelf zijn bekleed met het recht en den plicht om te beslissen, wie ongelijk en wie gelijk heeft. En het is wellicht niet overdre ven om te verwachten, dat, indien de twee garandeerende mogendheden niet van het zelfde inzicht zijn, er groote kans bestaat op datgene, wat het meest voorzichtige oordeel meebrengt, n.l. onthouding. In ieder geval, het is te voorzien dal de garanten zoo lang mogelijk hun besluit om tusschen beiden te komen zullen uitstellen, want indien zij een beslissing nemen, verliezen zij tegelij kertijd het recht om te beraadslagen en mee te stemmen in den Raad van den Volken bond, welke geroepen is om van het conflict kennis te nemen. In het Rijntractaat staat geschreven, dat geen enkele inbreuk mag worden gemaakt op de rechten en verplichtingen-, welke voor de contracteerende partijen voortvloeien uit de verdragen van Versailles Eveneens is vastgesteld in de voorafgaande verklarin gen van de Duitsch-Poolsche en Duitsch- Tsjecho-Slowakijsche verdragen, dat de rechten van een Staat niet mogen worden gewijzigd zonder zijn toestemming. Maar het schijnt moeielijk om te gelooven, dat de inzichten van Duitschland en van Frankrijk volmaakt met elkaar overeenkomen. Zoo hoort Frankrijk steeds, dat het Verdrag van Versailles gehandhaafd blijft in al zijn be palingen. inbegrepen artikel 10. dat aan elk lid van den Volkenbond den plicht oplegt, de territoriale integriteit en de bestaande politieke onafhankelijkheid van alle leden van den Volkenbond te eerbiedigen en te handhaven tegenover eiken aanval van buiten. Frankrijk wil den vrede. Het begeert dien vrede bij de handhaving van en den eerbied voor de verdragen, welke den groo- ten oorlog hebben besloten Frankrijk wil dat zijn geallieerden, gelijk het land zelf, Polen, Roemenië, Tsjecho Slowakije en Joego-Slavië. de volledige voorrechten van deze verdragen behouden. Daartegenover RECLAME. 5»8 Ook met kurk en goud mondstuk komt het mij voor dat, indien Duitschland, zich verbonden heeft om het Verdrag van Versailles te handhaven, dit hieruit voort spruit dat Duitschland, ten minste wal zijn grenzen in het Oosten betreft, heeft inge zien wal de beteekenis is van artikel 19, dat aan de Vergadering van den Volkenbond toestaat „de leden van den Volkenbond uit te noodigen, om verdragen welke niet toe passelijk zijn gebleken, aan een nieuw on derzoek te onderwerpen". Bovendien, toen Duitschland de verschillende verdragen van Locarno leekende, heeft het niet aange boden om spontaan te erkennen de grenzen welke het land aanvaard bij de onderleeke- ning van het vredesverdrag; Duitschland heeft er in toegestemd om voor definitief te houden zijn westelijke grenzen maar het bewaart het stilzwijgen over zijn grens in het Oosten. Deze toestand bewijst duidelijk, dat, on danks alles, de handhaving van den vrede in Europa en de eerbiediging van de ver dragen van Locarno eigenlijk afhangen van de goede trouw der contracteerende par tijen. Wat nu Frankrijk aangaat, het is haast overbodig om te herhalen, dat het altijd slechts één doel heeft nagejaagd: den vrede. Nauwelijks waren de vijandelijkheden afge- loopen, of Frankrijk heeft alies gedaan wal van het land afhing om den heiligen wenscb der dooden te vervullen: een herhaling van den oorlog onmogelijk te maken. Toen de vrede was geteekend, hebben alle opvolgende Kabinetten, als getrouwe uit voerders van de openbare meening in Frankrijk, in overeenstemming met hel parlement hun wil geopenbaard om den vrede te handhaven door eerbiediging van de verdragen. Laat mij hier herinneren aan twee per soonlijke gevallen, welke de kracht en de voortduring van onze vredelievende gevoe-; lens bewijzen. Als hoofd van de eerste regeering, welke de vredesverdragen in toepassing moest brengen, heb ik Duitschland, van de tribune af, aangespoord tot een economische samen werking. Vier jaar later heb ik, bij het ver tolken der verlangens van Frankrijk tegen over de vreemde mogendheden, den dage raad begroet van de verzoening en van den definitieven vrede. Indien dus Duitschland geen andere plan nen koestert dan in den vredestijd zijn eco nomische plaats te hernemen, is het wel verzekerd van de hulp van Frankrijk. Wat wij aan Duitschland vragen is niet om van zijn heerschappij afstand te doen maar om zijn levensloop voortt te zetten in het ka der van het nieuwe Europa Nooit was het meer noodig voor Frankrijk dan thans ora de economische banden, welke het verbindt met de andere volken van Europa, opnieuw te bevestigen. Bovendien, verdragen van alliantie zijn geteekend door Frankrijk met Polen, Tsjecho Slowakije. Roempnië en Joego-Slavië. Men mag gerust zeggen dat deze allianties niet tegen iemand gericht zijn. Zij vormen het natuurlijk aanhangsel van overeenkomsten welke in den geest van Locarno, den wil betuigen om den vrede te handhaven door eerbiediging der verdragen. Inderdaad is het grootste gevaar van den huidigen toestand gelegen in de illusie van volstrekte veiligheid, welke uit den geest van Locarno kan geboren worden ..De voort durende vrede" heeft Mirabeau reeds ge zegd tot de Constituante „zou een gevaar- Uit het Engelsch van GEORGE BARR McCUTCHEON, (Nadruk verboden).) 39) Een van hun geliefkoosde tijdpasseeringen werd het geven van namen aan de ber gen, stroomen en dalen. Het dorp hadden ze Ridgehunt genoemd.... een samenvoeging van de eerste lettergrepen van hun eigen namen. Van een van de hoogste bergen kon den zij in de verte een ander eiland zien liggen, dat door een grooteren stam be woond werd. Tusschen deze beide volksstammen be stond een doodelijke veete. Steeds waren zij in oorlog geweest en sinds eenigen tijd leefden de inwoners van Ridgehunt in af wachting van een aanval van hun vijanden, van het eiland van Koning Oeloez. Tusschen beide eilanden lag een zee straat van misschien dertig kilometer, de aanvallers zouden die straat in kleine groep jes moeten oversteken Even voor de komst van de blanken hadden Koning Poetoe's mannen enkele verkenners van de vijande lijke stam gevan-zen genomen die op den riachl dat de blanken in Ridgehunt aan kwamen. gedood werden om bloed te leve ren voor de stokjes voor het offervuur Een van hen had verraden dat Oeloez een over val beraamde. En nu stonden er steeds wachten aan het strand om naar de vlooi van Koning Oeloez uit te kijken. Koning Poetoe had reeds lang tegenmaatregelen genomen. Hij beschikte over ongeveer vijfhonderd strijders en Hugh voelde onwillekeurig bewondering voor die groote kerels met hun afschrikwekkende wapens. Hij vond het aardig hun sommige militaire kunstgrepen te leeren en daar zij in hem een god zagen, die door geen vijand over wonnen kon worden, gehoorzaamden zij hem gewillig. Onder zijn toezicht werden op de heu vels in het westen borstweringen opgewor pen, loopgraven aangelegd en honderden steenen werden naar een van de heuvels ge bracht naar de pas. die de vijand moest doortrekken. Het was zijn plan deze steenen van de helling op den vijand neer te laten rollen, wat niet alleen een deel van de vijandelijke krijgers buiten gevecht zou stellen, maar ook groote verwarring zou stichten onder de overmachtige aanvallers. Het eiland kon maar op een punt genaderd worden en hier werkte Hugh met zijn strij ders de geheele vierde week van zijn ver blijf op het eiland. Hij werkte voor zijn eigen en voor haar veiligheid en vrijheid Hier in Ridgehunt waren zij diep-vereerde afgoden en zij wisten niet wat hun van de kant van den vijand te wachten stond Langzamerhand begonnen ze de beteekpnis van bepaalde woorden van de inlanderstaal te begrijpen Hef eiland had een naam die vppI op Nedra leek, zoodat ze hel zoo maar noemden Voor bergen en rivieren hadden ze namen gekozen als* Hamilton Heuvels. Fluweel vallei. Ridgeway rivier Veath-boseh Den tempel noemde Hugh „Tennvs-Court". In haar kamer in de verbouwde tempel had Lady Tennyson heel veel schik. Ze had er stoelen, een canapee, tafels, kleedjes en zelfs gordijnen gekregen. De deur gaf toegang tot de badkamer, waar zij naar verkiezing zoet- of zeewater kon hebben. Na eenigen tijd had ze ook de haar toegewezen meisjes tot model-kame niers opgeleid. Hugh was heel trotsch op zijn nieuwen naam Izor een naam. die nooit uitge sproken werd zonder dat de spreker of spreekster zijn of haar gezicht tegen den grond sloeg. Haar naam was ook Izor, maar ze kreeg een kleur als hij haar met Me vrouw Izor aansprakzonder zijn hoofd ter aarde te buigen. Ze hoorde ook dat het opperhoofd, die hen op de rotsen ontdekt had, niemand minder dan Koning Poetoe zelf was en dat de arme man vijftig vrouwen had. In den middag van den drie entwintigsten dag. dien zij op het eiland doorbracht lag de blanke godin lui in haar hangmat, die zij tusschen de voorposten oDder de nieuw aangebrachte zonnetent had laten ophan gen. Twee meisjes in eenvoudig bruin, waaiden haar met groote boombladeren koelte toe Zij wachtte op Hugh die met zijn werklui naar de bergen was. Ze zag hem in de verte met zijn soldaten langs de rivier komen Hij had van het begin af aan gewei gerd van en naar de ..versterkingen" ge dragen te worden in een soortge'ijk instru ment als de wilden voor haar geïmprovi seerd hadden Steeds liep echter een inlander met een groote parasol achter hem en Koning Poe toe was zijn .meesterknecht" In dpn kor ten tijd dat hij zijn mannen onder zich had waren zij meesfprs geworden in het han- teeren van houten houweeten. schoppen en koevoeten. In het dorp werden zij opge wacht door driehonderd strijders, die den geheelen dag in het bosch met de fabricatie van speren, zwaarden en ander oorlogstuig bezig waren geweest. Toen Hugh dichterbij kwam, kon Lady Tennyson een glimlach van trots niet onder drukken. Hij zag er in zijn witte graspan talon. zijn groote witte hoed en rechte jas van militair flink en aantrekkelijk uit. Alles in zijn houding verried den heerscher, den machthebber. Het knappe figuurtje in de witte japon liep hem tegemoet met de woorden: Waarom ben je zoo laat? Het eten staat al een uur op je te wachten. En zijn de kokosnoten koud geworden riep hij met gemaakte angst. Zij nam zijn arm en samen stapten ze door het gras. waar de dauw reeds op kwarn, naar het godenverblijf. We zijn vandaag klaar gekomen met de versterkingen. Als Oeloez met zijn man nen daar doorheen kan komen, mag hij Engeland en Amerika samen de oorlog ver klaren. Met vierhonderd man kan ik de pas tegen tien keer zooveel verdedigen Morgen gaan we samen de verdedigingswerken be zichtigen. Het is werkelijk grootsch, Tennys. Hef zou een reuzenmop zijn als de vijand niet kwam. Een mop? Het zou een ramp zijn Ik zou in de verzoeking komen een vloot te bouwen en naar den vijand te gaan Voor ik het vergeet, ik heb wat voor je meege bracht Een brief van thuis? lachte zij. Aan de gewichtige manier waarop je het zegt, zou je dat haast denken Wat is het? Een diertje, een schal van een dier, antwoordde hij. Hid-de Ie difidel. of hoe beet je, geef dat ding eens hier. Een inlan der kwam met een klein dier. dat zijn oogen nauwelijks open had. aangedragen. Ze gaf een gil en week achteruit: Bah, wat een vies ding. Wat is het? Een jonge luipaard. We zullen er een huiskat van maken. Nooit. Ik wil het niet hebben. Ik heb nog nooit zoo'n leelijk mormel gezien Wat een groote kop en poolen en wat een klein lijf en hij is niet eens gevlekt Dat komt later. Net als bij ons de grijze haren. In een paar maanden zal het het aardigste diertje zijn dat je ooit gezien hebL Je moet hem leeren op zijn hoofd staan en door een hoepel springen en te zeggen wie de aardigste dame van het gezelschap is en de toekomst te voorspellen, dan zal ik je aan een plaatsje in een circus heipen. als we weer naar Amerika teruggaan. Dan word je aangekondigd als ïzor van Foefoep met haar gedresseerd luipaard. Dat wordt een goudmijntje! Ze aten bij het licht van een aantal toort sen en gingen toeD hun gewone wandeling door het dorp maken. Het lijkt wel. of wij alleen op de we-i reld zijn zei zij opeens. Wat moet het hier heerlijk zijn voor iemand die tegen het meisje dat hij lief heeft zegt dat hij met haar alteen op de wereld zou willen zijn. antwoordde Hugh. Meenen menschen die verliefd zijn, alles wat ze zeggpn? vroeg ze lachend De meesten weten niet wat ze zeggen voor het te laat is Een 'ijdie op een verla ten eiland zou de meesten wel tot bezin ning brengen. (Wordt vervolgd),

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 9