Humor uit heft Buitenland. vztsz. LONDENSCHE BRIEVEN. VOOR DE HUISVROUW. RADIO-PROGRAMMA De niet al te innemende tante: „Ik weet zeker, dat Je niet kunl raden in wolk jaar oom en ik getrouwd zijn. Pietje*. Pietje: „Nee, maai ik wed dat het een schrikkelj.-uu is geweest". (Humorist). Willem? Ik heb de opslag gekrege waar "k om vroeg, waarom vraag jij d'r toch ook niet om? Kees Zou wel willen, maar me zenuwe laate me tn da ateek as ik 't perheere wii (Humorist) Notte huisvrouw (tof haar man, wlen bij' z'n pogingen om de gootpijp te repareeren, de ladder ondor de boenen weg stoot): „Adem niet zoo hard tegen het venster Het glas beslaat heelemoai". (Humorist) Dame. fereg van een reisje naar Parijs: „Hebt O ook waSjy bon vivaniV" Slager: „Wa blief?" Dame: „Bon vivant Dat la Pransch voor goede lever,?, weet U", (London Opinion). Klein meisje (een straat met stroo bedekt ziende): „Moesje, waarom hebben ze al dal stroo op straat gelegd?" Moeder: „De ooievaar heeft vannacht aan mevrouw De Bruin een klein kindje gebracht, lieveling" Meisje: „Zoo, nou dan is het wel goed ingepakt geweest", (Passing Show). „Zeg kellner, op m'n rekening staat 14 kroon, in plaats aD 18" O meneer, ik dacht dat U misschien btjgeloovig was (Kasper, Stokholm) Dirk sen: „Ik begrijp niets va n die Van Puffeïen. Gisteren had ik kwestie met hem en ik schold hem voor alles uit wat leelijk was, maar hij scheen er niet om te geven". Jansen: „Nee, dat doet hij ook mek Hij is voethal scheids- rechlef (Passing Show) lijke droom worden, indien hij Frankrijk bewoog om te ontwapenen tegenover een gewapend Europa" Zeker, ik mag de waarde van de waarborgen niet onderschatten Men moei vertrouwen stellen in den geesl van vrede en in zijn heerlijkheid. De zedelijke krachlen bezitten evenveel realiteit en krachtdadigheid als de andere krachten, maar toch kunnen wij de laatste niet ont beren. Wanneer wij ons boeden voor de dwaling om ontijdig ons te on'doen van alle middelen voor de nationale verdediging, moet Frankrijk toch toonen dat een groot volk als het onze andere elementen van invloed en van kracht bezit dan onze be wapening. (Vaai onzen Londenschen Correspondent). SNEEUW EN IJS. Londen, 27 Dec. '87. Er ligt een tijdelijk dek van sneeuw over het panuendak van mijn huis. Het is dik ker dan het dikste dak van riet. En het valt in ijskegels en vaste sneeuwgordijnen verder dan een meter over den dakrand, zoodat de slaapkamers boven id schemeT zijn. Ik heb al dageD lang gehoopt dat de overhellende sneeuwmassa zacht zal wor den eD neer zal vallen in den voortuin of in het zij-gangetje. Maar de lucht is strak en klaar; en het vriest. Het groote Londen is niet ingericht en niet voorbereid op dit weer en heel Zuid- Engelaud (waar meer sneeuw is gevallen in luttele dagen dan in een kwarteeuw te zamen) niet. Er is maar één gemeente van die vele, die deel uitmaken van Groot Londen, waar mensohenhanden de sneeuw van de straten hebber weggedrevendat is de voorbeeldige City Overal elders heeft men het maar blauw blauw of lie ver wit-wit gelaten. En nu het blijft vriezen blijven wij ook waarlijk opgeschept met moeilijk begaanbare straten, die door gladheid levensgevaar opleveren en waar op men telkens op hinderpalen, sneeuwdij- ken en sneeuwhoopen. stuit In Londen al leen zijn er bijkans 200.000 werkloozen, cue elke week reeds sinds jaar en dag in de daarvoor aangewezen kantoren hun niet onaanzienlijke uitkeering gaan halen. Zij vormen een groot leger werkkrachten die iü een of twee dagen het gonsche gebied van Londen schoon zouden kunnen ma ken van sneeuw in alle soorten, blank en zacht, bevroren en vervuild, die tot onge rief van menschen en verkeer de straten en wegen bedekt Maar geen der werkloo zen steekt een hand naai dit werk uit, omdat zij, indien zij een dag sneeuw zou den ruimen hun weekuitbeering zouden verliezen Dat zij met die weekuitkeering naar huD ziü rond kunnen komen, blijkt ook uit het feit dat geen enkel persoon zich aan de deuren meldt met het aanboct de sneeuw van stoepen en trottoirs voor de woonhuizen weg te ruimen. De schoolkinderen, die vacantie hebben, blijken niet de sneeuw kinderen te zijn van het sine dat ro^n bij u ontmoet. Gedurende een verkenningstocht door de stad heb ik een enkelen sn eeuw ba II en kamp tusschen jongens kunnen volgen Het was in H.vde Park. waar de eene partij een sneeuwfort had gebouwd, dat door de andere partij met sneeuwkogels werd bestookt. Over het geheel is de indruk dat de Londenschc jeugd met sneeuw noch ijs vertrouwd is. Ze scheppen geen geestdriftig en opwin dend spel. En de slcedjes. die men schaars ontmoet, zijn geïmproviseerd, vervaardigd van zeep- en suikerkisten. Ook de kindieren in de deftige woonbuurten spelen met deze primitieve dingenwel een bewijs, dat Lon den nooit op sneeuw rekent En van glij banen, die den HollaDdschen schooljongen zijn heerlijkst wintergenot verschaffen, is ook niets te bekennen. Zuid-Engeland heeft het meest van den weergaloozen sneeuwstorm te lijden gehad. Lijden" is het juiste woord. De verbin dingswegen tusschen steden en dorpen en de groote verkeersbanen, die op Londen uitkomen en waarlangs het vervoer van levensmiddelen moet plaats hebben, wer den op verscheidene plaatsen versperd door ware sneeuwbergen, zoo hoog als huizen, die de stormwind had opgeblazen. St. Al bans, een aantrekkelijk en antiek stadje, ten Noorden van otfden, waar men in den zomer graag per bus heentrekt een nt van nog geen uur is drie dagen lang ge ïsoleerd geweest, omdat geen wielen de hinderpalen, die de sneeuw over de wegen had gelegd, konden overwinnen, In ver scheidene plaatsen begon men al gebrek te lijden aan eerste levensbehoeften. Een collega-journalist met wien ik een af spraak had fcelephoneerde mij vanmor gen uit een plaatsje op een dertig K M afstand van Londen en verklaarde dat hij Diet kon komen omdat hij aJ sinds den eersten Kerstdag ingesneeuwd was Al dien tijd had hij, praktisch gesproken, in het huis waar hij verbleef, gevangen gezeten, daar hij in alle richtingen met zijn auto slechts een vierhonderd meter uit den weg kon. Hij was er volledig geïsoleerd tenge volge van de ophoogingen van sneeuw, soms vijf meter diep Alleen door den draadloozen omroep konden hij en zijn ge zelschap vernemen wat er in de wereld gaande was; en praktisch gesproken had den zij even goed aan de Noordpool kun nen zitten. Zijn grootste belangstelling was voor het weerbericht en zijn hartverlangen was dat het dooi zou voorspellen opdat hij uit zijü isolement zou worden verlost. Dit geval dat mij door de telephoon persoonlijk bekend werd was slechte een treffend voorbeeld van duizenden gelijk soortige gevallen van nood eD afzondering op het platteland, veroorzaakt door den onvergelijkelijk zwaren sneeuwval. De kranten die alleen gewagen van de avon turen van beroemdheden vertelden o.a. dat Bernard Shaw, en route vaD Londen naar Wales, halverwege iD den sneeuw storm was blijven steken En eeD gezel schap vanété-artisten, met den fameusen Londenschen komiek Wilkie Bard, aan het hoofd, is reeds vijf dageD lang het slacht offer van de sneeuwblokkade en is, ter wijl ik dit schrijf, Dog niet bevrijd uit het theehuis langs den weg, waarin het be scherming eD onderdak had gezocht toen de sneeuwstorm het overviel Honderden automobielen met Kerstmis-reizigers moes ten den strijd tegeD de elementen staken en werden volledig met een dikken sneeuw- mantel bedekt. De bewoners der geïsoleerde dorpen trokken er met pikhouweelen en schoppen op uit om te beproeven een door gang te maken voor invoer van kolen en aardappelen en vleesch, waaraan nijpende behoefte ontstond. De bewoners in landelijke gebieden van Zuid Engeland hebben weersgesteldheden meegemaakt die zij alleen mogelijk had den geacht in Siberië of IJszee-gebied. Dokters konden hun pat'ënteD niet berei ken Omnibusseo en zelfs treinen hadden den dienst moeteD opzegeen Laag gebouw de wpningen waren t-ot het dak toe inge- 6neeuw. En in de buitenwijken van Londen was het weinig minder erg. Twee maal in den loop van een dezer avonden van ernstige beproeving kreeg ik men schen aan de deur, wier auto niet verder kon en die de bescherming van mijn hall af smeekten voor de zwaksten en oudsten van dagen in hun gezelschap. Elk jaar plegen de Britten het te be treuren dat zij nooit meer eene een echte witte Kerstmis hebben. Strikt gesproken hebben zij die witte Kerstmis ook nu nnet gehad; want op den eersten Kerst dag was het nog donker, druilerig en re genachtig. Maar de tweede Kerstdag was witter dan de verroaardste n>eeuwdagen die ouden vp.n dagen zich herinneren. En de wat late witte Kerstmis van 1927 zal men zich hier lang heugen. Misschien zal ze ook het verlangen naar witte Kerstmis sen wel hebben bekoeld. Nu gaan we weer eens wat koken. De eieren zijn duur in dezen tijd. We moeten er dus zooveel mogelijk van maken. Hier heed u een smakelijke manier voor roer eieren. Met een klein beetje zorg maakt u daar een aardigen schotel van De meeste men schen breken 't ei, roeren 't in een pannetje even om met wat boter, peper en zout cn brengen 't op tafelt Veel gezelliger staat het als u er wat groenten omheen garneert. U heelt dan noodig 8 eieren. 5 gram zout, wat peper, 5 eetlepels melk. 40 gram boter; voorts voor crofltons: 12 driehoeki"< stukjes oud brood; 60 gram boter; en voor de gar neering: 4 lomalen of 6 eetlepels tomaten- purée; 20 gram boter; 500 gram versche zuring en 25 gram duiker. Maak nu eerst de groenten klaar. Zet de afgestroopte, goed schoon gewasschen zu ring met het aanhangende water op, laat ze vlug gaar koken, bind ze met wal mai- zena en roer er een voldoende hoeveelheid suiker en een ietsje zout door; houd ze goed warm op een hoekje van hel fornuis Snijd de gewasschen tomaten in vieren: zet ze op zonder water en laat ze ook gaar koken; wrijf ze, door een haren zeef: laat de purée nog even indampen, voeg er een beetje zout bij en laat ze met de boter zeer zacht stoven Bak daarna de driehoekige, dun gesneden croütons goudbruin in de boter. Klop ten slotte de eieren met zout. peper en melk en roer het mengsel in een pan netje, waarin de boter al gesmolten is, op een zacht vuur. Als de gestolde eiermassa het voorkomen heeft van een flink gebon den saus, is zij klaar. Giet de eieren nu uit op een eerst goed verwarmden schotel; maak op gelijken af stand 8 kuiltjes in de eiermassa en vul die om de andere met zuring of lomalen; de crofltons worden langs den rand van den schotel geschikt. De liefhebberij om zélf in de keuken bezig le zijn herleeft bij de huisvrouwen; herhaaldelijk krijgen we iets te proeven zelf gemaakll Fn dikwijls wordt een honest belangrijke telephonische babbel afgebro ken. omdat de spreekster een lekker hapje heefl „op" slaan en daarom noodzakelijk naar de keuken moet Maar vooral wordt er tegenwoordig vee! ze1! gebaltkeii. Dat is ook hijzonder tonnend en werkelijk zoo moeilijk niet meer. nu de moderne fornuizen (verwarmd met kolen, gas ot eleclricileit) gelijkmatig verwarmde ovens bezitten. Om met kans op succes gehak te maken, moei u den oven vooral van onderen be hoorlijk verwarmen, znndal hel daarin ge plaatste gebak goed gaar wordt vóór het bruin wordt. Als uw taarten en koekjes eerst bruin worde;;, verhindert de korst hel gaar worden van de kern; dan blijft het deeg klef. Als oefening moet u eerst een zeer een voudige taart maken, b.v. zandtaart. Neem 800 gram bloem, 200 gram boter. 150 gram basterdsuiker en een ei. Een beetje vanillemerg of geraspte citroenschil er door geeft er een fijn apart smaakje aan Maar 't behoeft er niet doorgeroerd te worden. Doe alle ingrediënten tegelijk in een kom en kneed het vlug met koele handen tol een deeg; als u een samenhangenden bal heeft, is er lang genoeg gekneed; pas vooral op voor niet te lang kneden; want de eerst koele handen worden tijdens het kneden warm en dal werkt schadelijk op de boter, die er door verslapt. De deegmassa gaat er dan glimmend van het vel uitzien, doch blijkt van binnen brokkelig te wezen; daar door zou uw taart mislukken. Als uw deeg een goed samenhangenden bal wordt, kunt u er allerhande variaties van bakken: koek jes, taartjes, of een groote z.g. hards Wee- ner taart Om met de laatste te beginnen: strooi wat meel op het marmeren aanrecht of de houten deegplank, rol hierop het deeg hard- drukkend uit lot een lap. die minstens zoo dik is als een rijksdaalder en snijd hier twee vierkanten van. Leg nu uw plakken op een met meel bestrooid bakblik en schuif ze boven in een vrij heeten oven. Een oven moet zoo min mogelijk geopend worden. Het herhaaldelijk „eventjes kijken" is zeer verkeerd voor het gebak; dan komt er steeds een koude tocht naar binnen, waardoor hel meeste gebak inzakt Maar natuurlijk: zoo lang u uw kachel nog niet „kent", nog niet weet hoe heet uw oven is, moet u wel nu en dan controleeren of uw gebak niet verbrandt Gewoonlijk kunt u de ovendeur wel tien minuten gesloten laten zonder kijken. Is uw taart mooi bruin ge worden. dan maakt u haar met een panne- koekmes van de bakplaat los en Iaat haar plat op tafel liggend, bekoelen en bros worden. Daarna bestrijkt n één plak héél dun met een laagje jam, legt er de andere plak op, en maakt de taart van boven af met een laag waterglazuur, een randje gespoten room en een paar kersjes in tweeën of vie ren gesneden. Waterglazuur maakt u zelf door gezeefde poedersuiker met een klein beetje water tot een dikke pap te roeren. Strijk dat papje over de taart: als het verhardt, heeft u het zelfde glazuur, als bij de „echte" taarten van den banketbakker! Een paar druppels citroensap of wat ma rasquin geven een lekker smaakje, als u het door de glazuurpap roert. De decoratie met kersen-partjes kunt u nog uitbreiden b.v. door er een bloem kelkje van te maken en meeldraden of stengels te snijden van sucsdesnippers. Op dezelfde wiize als de groote taart, kunt u ook k'eine Werner pehakrës maken. U moet don het deeg in eenvoudige ronde vormpies drukken en ze zrtó hakken: haal ze uit de vormen om te bekoelen: strijk er jam over leg daar een tweede zand»e>,nkie op bestrijk dit van hoven met watergla zuur en 'eg er een half kersie midden op. De kleine vormpjes moeten zeer goed worden gereinigd- er mag geen deeg in ver branden. dan behoeft u ze niet met boter in te smeren vMr 'l gebruik wanf hef deeg zelf is vet genoeg om te verhinderen, dat het gebak zich vast zou zetten aan den vorm. VOOR ZONDAO, 8 JANUARI. Hilversum, 1060 M. 9.30: VARA, Radio-tooneel door Lily Bouwmeester. Ru Mulder en Jan Grele. H. v. Dalen, cello. J. de Jongh. begel. 1. Rhap9odie Géorgienne, A. Thérepnine (cello) 2 „De Man op den Weg", tooneelschets in 1 acte van A. G. Nasikoff. Tatja. Lily Bouwmeester. Iwan, Ru Mulder De- Man op den Weg. J. Grele. 3a Cellic Poem, Granville Bantock b. Alle gro Appassionato. S Saën9 (cello) 10 20: Toespraak door E. Kupers Dagel Best. v. h. Ned. Verb v Vakver.; De beteekeni9 van het Arbeidsbureau te Genève voor de Arbei dersklasse 10 50: Sonate D-dur (laatste deel), Locatelli. a. Adagio, b. Menuetto (cello). 5. le fragment uit ..Thomas More" (2e bedr.) Een treurspel door H Roland Holst. Thomas More. Ru Mulder. Margreet, zijn dochter. Lily Bouwmeester Een bode William Kingstone en een constabel van den Tower. J. Grofe 11.30: 6. Concert A-moll, S. Saëns (Allegro non troppo. Alle gretto con moto. Finale) 7 2e fragment uit „Thomas More" (3e bedr.) 12.302.00: Lunchmuziek o. 1. v. Herm Teunissen J R. Schulze. tenor 2 00—2 30 Causerie door Dr. E v Raai te: De beteekenis van den Vol kenbond 2.30: Concert u. d. groote Doelenzaal te R'dam Concert door het Resi dentie-orkest o. 1. v Dr P. v. Anrooy Sam Swaap en Adolphe Poth, viool 4.306.15: Concert door het ANRO-orkesl o. 1. v. Nico Treep 6.30: VPRO Dienst in het Geb. v. d. NPB te H'sum. Voorganger: Ds. P. D. Tjalsma F Kloek, orgel. VPRO.-koor o.l v. F. Kloek 8.00: Persber. en sporl-uitslagen 8 10: „L'Enfance du Christ", van Hector Berlioz Gewijde triologie in 3 acten en 7 scènes. Het Amslerdamsche ANRO-koor en. het orkest en Haarlemsche Orkestvereni ging o. 1. v. Willem van Warmelo. Sainte Marie, sopraan. Lotti Mu9kens Sluers. Saint Joseph, bariton J. Slroomenbergh Herods bas. Anton Dirks. Le Père de Familie, bas, Henri Bloemgarten. Le Récitant, tenor, Tj. Vellinga 10.00: Concert. Huizen. 1950 M 8.309.30: K. R. O. Morgenwijding. Muziek en zang. Spr P de Waart Driekoningen 9.50 NCRV Dienst in de- Vrije Evang. Gem te H'sum Voorgan ger: Ds. C J. Hoekendijk, van R'dam 1230—1.30: KRO. Lunchmuziek door het Trio Winkels" 130—2.15. KRO Vertel- uurtje voor kinderen door een zuster van Huize Belhanie 2.30$00 Aansluiling van hel Concertgebouw te A'dam KRO 4.005.00: K.R O Ziekenuurlje met medew. van Pastoor L Willenborg. Bloemendaal. Afcew door zang en muziek Causerie over: Zieken-apostolaat 5 00: NCRV Dienst in de Herv. Kerk te Hilversum. Voorganger: J Valk. Godsdienstonderwijzer 8 00: KRO. 2e Beethoven-avond Mej Jo Immink, alt. J Moes. tenor Th v. d Bijl Causeur. KRO -orkest, o 1. v. M v d Ende Jules Moes. Muzik 1 10 30: KRO. Epiloog. Het Koor o. 1. v. Hr Pickkers. Davenlry. 1600 M. 3 50- Kamermuziek M Licelle sopraan E Schulhoff piano Het Brosa strijkkwartet 5 405.50 Vertel lingen u h Oude Teslamenl 8.20 Dienst in de Si Martin in the Fields 9 05 Lief- dadigheidsoproep 9 10: Weerher ni»*uws 9 25 Concert door de Militaire kapel Th. Tuson. sopraan. J Farrincfon bas 10.50: Epiloog 11 0011 20: „The silent Fellowship", van Cardiff. Parijs ..Radio Paris" 1750 M 12 20: Religieuse muziek. Koorzang en nreek 1 05 Orkesfconcert 4 505 50 Concert, Homonvme Jazz 8.5011.20; Dans muziek. Orkest Mario Cazea, 2-3

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 10