I Bij zoom hardneJ&igeii AKKER95 Voorde Borst NEDRA 68"** Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 6 Januari 1928 Tweede Blad Na. 20802 In de volksgeneeskunde doet de gevaarlijke fabel opgeld, dat hoest moet slijten, m.a.w. moet worden verwaarloosd. Maar wanneer Ge er prijs op stelt, dat Uw hoest U niet overleeft, wantrouw dan zulke noodlottige „wijsheid" en gebruik eenigen tijd geregeld Akker's Ab dijsiroop. Dan zult U beter doen. GEMENGD NIEUWS. I' FEUILLETON. faillissement veendammer fcij HYPOTHEEKBANK. Bedrieglijke bankbreuk. De jnetitie bemoeit xich met de zaak. r Te Amsterdam la gisteren het faillisse ment uitgesproken van de te Hilversum ge vestigde „Veendammer Hlpotheekbank" Het deficit moet in de millioenen loopen. In verband hiermede heeft de officier van justitie te Amsterdam opsporing en voorge leiding verzocht van mr. E. M. B. K.. wo nende Rozenstraat te s'-Gravenhage, pre sident-commissaris: C. M-, wonende Val- kenboschkade, te Den Haag. directeur; J. J W en J P H. W„ oud-directeuren van genoemde Hypotheekbank, allen als ver dacht van bedrieglijke bankbreuk. Nader wordt gemeld, dat mr. K. en de heeren W. bereids zijn gearresteerd. Waar er nog al eens verwarring beslaat bij het publiek inzake de Veendammer en de Nederlandsche Hypotheekbank, die beide te Veendam zijn opgericht, deelen wij op verzoek gaarne mede, dat laatstge noemde Instelling (opgericht door mr. N. F. Wilkena en dr. D. Bos) niets met het faillissement uitstaande heeft, e De „5. R. Crt." verneemt nog dat ver moedelijk een bedrag van zes millioen gul den in deze zaak betrokken is. Hoofdzake lijk zouden Groninger landbouwers de be nadeelden zijn Reeds had door de Vereeni- ging voor den Effectenhandel een oproe ping van pandbriefhouders plaats. Een ver gadering zou Zaterdag plaats hebben te Hilversum, maar de Justitie meende reeds eerder te moeten ingrijpen. P EEN KEUR OP BRANDSTOFFEN? De „Vereeulgüig. v. Huisvrou wen" zal de zaak bespreken en vermoedelijk een adres aan den minister richten. r De kwestie van de keur op brandstoffen Is niet nieuw meer. Telkens weer hoort men klachten over brandstoffenzwendel, over slechte kwaliteit en onvoldoende maat, en daardoor: te hooge prijzen. Her haaldelijk wordt bijvoorbeeld anthraciel afgeleverd zij het dan niet door bekende firma's die dien naam niet mag dragen. En nu Is het jammerlijke daarvan, dat het Instellen van een strafverordening op grond van het strafwetboek niet mogelijk is. Een indertijd door een commissie uit de Haagsche afdeeling der Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen en van de 's-Gravenhaagsche Winkeliersvereeniging ingesteld onderzoek, met medewerking van hel bestuur der Brandstoffenhandelaren- Vereeniging, heeft geleid tot de publicatie van een rapport, waarvan de conclusie luidde: „Wij zouden in het belang van den verbruiker willen aandringen op ge meentelijke keur op brandstoffen". Tot eenig resultaat heeft dat toen niet geleid, maar het is interessant ln verband hier mede thans te vernemen, dat het vraag stuk op de algemeene vergadering van de „Vereeniging van Huisvrouwen" opnieuw aan de orde zal komen, en dal een der af- deelingen het volgende voorstel heeft In gediend: „De afdeeling stelt voor een adres te richten tot den Minister van Arbeid, met verzoek te willen bevorderen, dal er een keuring komt op huisbrand. Hel eenvou digste ware, de keuring in handen te stel len op grond van de Warenwet. Daartoe behoeft slechts bij Kon. besluit huisbrand tot een „waar" te worden verklaard in den zin van artikel 1 dier wet, terwijl dan te vens bij een afzonderlijk K. B. eischen aan de verschillende brandstoffen zouden moe ten worden gesteld." Dat dit voorstel zal worden aangenomen Is niet onwaarschijnlijk en met belangstel ling zien wij er de gevolgen van tegemoet. In ieder geval lijkt ons een officieel onder zoek naar de misstanden op dat gebied en de mogelijkheid van bepaalde maatregelen ln hooge mate gewenscht! DE ONTWIKKELING VAN HET LUCHTVERKEER. Nienwe vliegdiensten. Vermoedelijk in April zal een vliegdienst worden ingesteld tusschen Rotterdam en Praag. Eiken dag zal de route vice-versa gevlogen worden. Men schat hiervoor circa zes uur noodig te hebben Te Mariënbad en Kassei zullen lusschenlandingen gemaakt worden. De dienst geschiedt met Tsjecho- Slowaaksche vliegtuigen, plaats biedende voor vier personen. Er bestaat voorts veel kans, dat de K.L.M. dit voorjaar met betrekking tot den vlieg dienst RotterdamKeulen zal beginnen met vliegtuigen, welke des morgens zoo wel van Keulen als van Rotterdam ver trekken. De ontwikkeling van het luchtverkeer gaat steeds verder.... COMMISSIE INZAKE CADEAUSTELSEL. Naar gemeld wordt, heeft het lid der Tweede Kamer de heer Van Wijnbergen zich op verzoek van den minister van Ar beid, Handel en Nijverheid bereid verklaard het voorzitterschap te aanvaarden van de door dezen in te stellen commissie tot on derzoek van het cadeaustelsel. HET RADIOTELEFONISCH VERKEER NEDERLANDNEDERLANDSCH-INDlE. Na de geslaagde telefonieproeven met den kortegolltelefoniezender van de Rijkstele graaf te Kootwijk, zullen thans ook van Indië uit, met den zender A N E proeven worden genomen. Uitzending door genoemd station zal plaats hebben op 9, 19, ld, 20, 23, 27 en 30 dezer van 12.40 tot 14.40 G.M.T. met een golf lengte van 15.93 M. en op 10, 12, 17. 19, 24, 26 en 31 dezer van 16.40 tót 18.40 G.M.T. met een golflengte van 31.86 M. Het zal ongetwijfeld door den Indlschen radiodienst op prijs worden gesteld, indien de Nederlandsche amateurs, die indië ontvan gen van hun bevindingen mededeeling zou den doen aan het hoofd van genoemden dienst te Bandoeng. DE „NIEUW-ZEELAND" TE WATER GELATEN. In tegenwoordigheid van een groot aan tal genoodigden is gistermiddag van een der hellingen van de Rotterdamsche Droog dok-Maatschappij te water gelalen het grootste, tot op heden op een Rotterdamsche werf gebouwde schip, het turbine-dubbel- schroef passagiers- en vrachtstoomschip Nieuw Zeeland, in aanbouw voor de Kon. Paketvaart-Maatschappij en bestemd voor den dienst tusschen Nederlandsch-Indië en Australië. HET EEUWFEEST VAN „HET HANDELSBLAD". Gisterochtend werd de receptie bij het Al gemeen Handelsblad ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan voortgezet. Vele in stellingen kwamen hun gelukwenschen aan bieden. Onder dezen waren de directie van de Kasvereeniging, het hoofdbestuur en het afdeelingsbestuur van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel, de vereeniging van verlorsofficieren (redactie van het orgaan), de vereeniging van Boekdrukkerspatroons, het Bestuur van den Nederlandschen Jour nalisten kring en dat van de Amsterdam- sche Pers en de Vereeniging De Neder landsche Dagbladpers. Gistermiddag kwam een bijkans einde- looze stroom van particulieren, waarvan ge noemd dient te worden de burgemeester der hoofdstad, de heer W. de Vlugt. Deze zeido er zich over te verheugen, dat hij, als bur gemeester van Amsterdam, namens het ge meentebestuur zijn gelukwenschen aanbie dend, hieraan mocht toevoegen de verzeke ring, dat het gemeentebestuur het Handels blad waardeert als een orgaan, dat bij de bevolking der hoofdstad in hoog aanzien staat en mag bogen op een groot vertrou wen bij de geheele burgerij. Voor deze vriendelijke woorden zegde de directeur, de heer H. Heldring, hem met warmte dank. Bij zijn binnenkomst was de burgemees ter verwelkomd met drie coupletten van het Handelsbladlied, gezongen door een koor uit het personeel der feestvierende krant. Een ander treffend oogenblik was het, toen de hoogbejaarde mevrouw de weduwe Charles Boissevain binnentrad langs het borstbeeld van haar grooten echtgenoot midden in een rijke versiering van groen en palmen, en daarna mei een omhelzing de genen op wier schouders thans zijn taak rust, kwam gelukwenschen. Er kwamen verder leden van de beide Kamers der St.-Generaal. leiders van poli tieke partijen, hooge ambtenaren van staat en gemeente, leden van den gemeenteraad, journalisten, bekende figuren in hande', scheepvaart, nijverheid, arbeidersbeweging, in één woord, uit alle kringen van de bur gerij bleek de hartelijkste belangstelling. STICHTINGEN VOOR ZENUW- EN GEESTESZIEKEN. In de gisteren te Utrecht gehouden verga dering van de Nederlandsch Hervormde stichtingen voor zenuw- en geesteszieken is besloten tot den bouw van een stichting in de buurt van Amersfoort, waartoe zal wor den aangekocht een terrein van ongeveer 44 HA. De kosten zullen worden gedragen door een hypothecaire leening van f 900.000 tegen 5 pet. 's jaaTS. Het algemeene bestuur werd uitgebreid met de heeren prof. Haitjema en mr. Hanne- ma, beiden te Groningen, mr. Pollema te Sneek; ds. Cupido te Koudum; ds. Klomp te Oldebroek; de Liefde te Culemborg; Ver schuur te Beesd; Hoogenboom te Huizen, en van der Wart te Goes. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer is tegen Dinsdagavond halfnegen bijeengeroepen. EEN SCHAEPMAN-HERDENKINO TE NIJMEGEN. Ter gelegenheid van het feit, dat het op 21 Januari van dit jaar 25 jaren geleden is, dat dr H. J. A. M. Schaepman te Rome overleed, zal, naar de „Msb." meldt, op Maandag 23 Januari a.s. te Nijmegen een plechtige Schaepman-herdenking gevierd worden Deze herdenking heeft plaats in de zaal van het concertgebouw „De Vereeniging" aldaar. De Katholieke Radio-Omroep zal er voor zorg dragen, dat heel Nederland deze herdenking zal kunnen meemaken. Van kwart over acht tot fcalftien zal een academische zitting gehouden worden van den Senaat der R.-K. Universiteit, onder leiding van den rector-magnificus, prof. dr. Jac. van Ginniken. Daar zullen het woord voeren- prof. dr. H. F. M. Huybere, over Schaepman als emancipator; prof. dr. J. van der Grinten, over Schaepman ale Staatsman; mgr. prof. dr. J. Hoogveld, met persoonlijke herinneringen aan Schaep- man's sterfbed. Daarna zal er een muzikale uitvoering gegeven worden, waarvan '1 programma nader wordt bekend gemaakt Van tien uur tot kwart voor elf heeft een vergadering der Nijmeegsche R.-K. Kies vereniging- „Recht voor Allen" plaats, on der leiding van den voorzitter, den heer A. van der Steen. In deze vergadering zal de Leidsche hoogleeraar prof. dr. A J. Barge, een rede houden. Terzelfdertijd houdt de R.-K. Openbare Leeszaal te Nijmegen een Schaepman- ten toon stel ling in haar gebouw aan den Oranjesingel. BI] Kon. besluit Is op zijn verzoek eervol ontslagen J. Vierhout, als directeur van het post- en telegraafkantoor te Brielle; is benoemd tot rechter in de rechtbank te Utrecht mr. H. van Wageningen. oud advocaat en procureur bij den Raad van Justitie te Medan, wonende te Rotterdam. Gisteravond had te Breda ten stadhulze de installatie plaats van de commissie van ingezetenen voor de viering van het aan staand eeuwfeest der Kon. Militaire Aca demie, aldaar. RECLAME. 263 /dit In geoallin can tl epen Je hoetl It Aller's AUiJi'roop ge bleken van onschatbaar nul It tifn. Hel ge bruik geeft onmiddellijk verlichting b(J die be nauwde hoestbuien, melkt bd chronische bronchitis en oerouder- den koest plegen oooi t» komen. De ruiden shoop oersterk! boven dien hel door hel her- kaalde scherpe hoesten ttrxtoakle adtmhahngi- orgaan Zij smeert dt longen» DOOR AMMONIAK BEDWELMD. In het stoomschip „Baam" te Rotterdam Er zijn twee dooden. In de Lekhaven te Rotterdam bjj de loods van Hudig en Veder ligt het stoom schip Baarn van de Kon. Nederl. Stoom boot-Mij., d-rt Woendag is binnengekomen. Men was gisteren bezig met het laden van voeten vleesch, in de vrieskamer. De vriee- kamer kon men bereiken door middel van twee trappen van het bovendek, welke door eer overloop waren gescheiden. Vermoedelijk tengevolge van een voet vleesch is een trap gekanteld en terecht gekomen op een ammoniakleiding, die stuk is gegaan. In de vneskamer bevonden zich de Havenaroeider Klaas van Bree, wonende te Rotterdam, en de kok Blom, woonachtig te Amsterdam. Verder de hofmeester C. D. G. Bottelier, wonende in de Westerdokstraat, te Rot terdam. Op de trap bevonden zich J. Doen, 25 jaar, bediende, en de arbeider Straatis, beiden wonende te Amsterdam. Het ammoniakgas, dat onder druk stond, verspreidde zich in de vrieskamer en voorts in de ruimte daarboven. Straatis en Deen konden de tweede trap nog bereiken. De hofmeester wist met een grooten sprong over de ruimte tusschen de trappen te komen en met behulp van de op het dek staande personen op het dek te klimmen. De twee andere personen, Blom en Van Bree bleven in de vrieskamer liggen. On middellijk werd de hulp van deD Genees kundigen Dienst ingeroepen en ook de brandweer werd gealarmeerd Vier personen van de reddingsbrigade, van maskers voor zien, daalden in de vrieskamer al Na dertig minuten werd Van Bree er uit ge baald en na een tijdsverloop van een uur de kok Blom. Beiden waren hevig door het ammoniakgas aangetast. De dood kon slechts worden geconstateerd. De vrieskamer is onder water gezet. Een onderzoek naar dit ongeval wordt ingesteld, DE TREINBOTSING BIJ RIJSWIJK. De heer C. Blekxtoon, te Rotterdam, die 15 October j.L bij het spoorwegongeluk te Rijswijk verwond werd, mag vandaag het gemeenteziekenhuis te Den Haag, waar hjj is verpleegd, verlaten. ONVEILIG STRAND. Het slrand te Schevepingen is onveilig! op Maandag 9 Januari a.s. van 10 uur v.m. tot 1,30 n.m. tot Wassenaarscheslag, wegens het schieten met mitrailleurs; op Dinsdag 10 en Woensdag 11 Januari, telkens van 11 uur v.m. tot 2.80 n.m. tot 500 M. ten Noorden van Wassenaarsche slag, wegens het schieten met geschut; op Donderdag 12 Januari van 9 uur v.m. tol 2.30 n.m. en op Vrijdag 13 Januari van 9.30 v m. tot 2 30 n m. tot Wassenaarsche slag, wegens het schieten met mitrailleurs. Uit het Engelsch van GEORGE BARR AlcCUTCHEON. (Nadruk verboden).) 38) ~'r Plotseling trof het geluid van een ver wijderd geschreeuw misschien moest het wel zingen voorstellen en het doffe ge dreun van krijgstrommels hun oor Ze hoor den dat de „zangers" naderbij kwamen. Eindelijk slaakte Lady Tennyson een zachte kreet en wees naar de opening in de boomen aan den rand van den open vlakte. Lang zaam en plechtig kwam een lange rij in boorlingen uit het bosch te voorschijn een stoet zonder eind van mannen, vrouwen en kinderen. De blanke man en vrouw stonden als standbeelden in de deur van hun nieuw ver blijf. Er waren zeker tweeduizend menschen in den optocht, aan het hoofd waarvan het oppeThoofd liep met een vijftigtal vrouwen achter zich aan Zijn vrouwen deelde Hugh mee zon der een spier te vertrekken. Je wil me toch niel wijsmaken dat dat allemaal zijn vrouwen zijn?, vroeg de jonge vrouw ongeloovig. Och er zijn volksstammen, die zichzelf hier op aarde straffen, in de hoop er beter af te komen. Achter de vrouwen kwam een vijftal mannen in lange, witte gewaden en met reusachtige speren. Daar achter liep het volk De optocht die de heele vlakte was rondgetrokken, bleef ongeveer dertig meier van den tempel stilstaan. Het opperhoofd kwam nog een tiental stappen vooruit en nadat hij eerbiedig voor de afgoden gebogen had, legde hij een stokje met bloed eraan op een wit vierkant vóór den tempel. De vrouwen volgden zijn voor beeld en daarna kwamen de mannen in de witte gewaden en tenslotte het volk en ieder legde zijn stokje op den sne'l aangroeienden stapel. Misschien zijn ze wel van plan ons levend te braden, zei Tenys. Toen allen hun stokje op den stapel geworpen hadden, week de menigte achteruit en bleef alleen het opperhoofd met een kleinen jongen, die een toorts in de hand hield tusschen den tempel en de houtstapel staan. Na allerlei grimassen nam een van de mannen in het wit de toorts en stak het hout aan. De gansche menigte liet zich plat op den grond vallen, sprong direct weer overeind en voerde den wildsten en onmo- gelijksten dans uit, die ooit een menschen- oog aanschouwde. Naar mate de rook en de vlammen toenamen, het droge hout kraakte en knapte, danste de menigte steeds woes ter en in feller razernij. Niet voor al het hout tot asch vergaan was eindigde deze vuurdans. Het opperhoofd stapte op het godenpaar af en overhandigde hen twee korte staven, die als knop niets meer of minder dan kinders» hedels hadden Niet zonder weerzin namen zij het vreemd- 1 soortige cadeau aan. Later kwamen zij te I weten dal deze staven den dood voor ieder, die zich tegen hun wil zouden verzetten, symboliseerden. Zij vernamen later ook, dat de stokjes, die ter hunner eere verbrand waren in het bloed van een zestal krijgsge vangene nwaren gedrenkt, die speciaal met dit doel afgeslacht waren 1 Zoodra zij hun scepters in ontvangst ge nomen hadden brak een wild geschreeuw los en werd de woeste dans hervat. Hugh vond de heele vertooning weerzinwekkend en gai het opperhoofd ongeduldig te verstaan, dat hij wenschte te ontbijten. In minder dan geen tijd kwamen er inboorlingen met nieuwe voorraden. Toen het opperhoofd den tempel binnen schreed vond hij daar Hugh bezig den grond op te meten en lijnen te trekken op de plaat sen waar de muren van de nieuwe vertrek ken zouden komen. Hugh had reeds zoo'n vaardigheid in ge barentaal gekregen dat het niet lang duuixJe of hij had het opperhoofd aan zijn verstand gebracht wat hij wenschte. Een uur later waren dan ook al enkele van de sterkste en grootste mannen van den stam in den tempel bezig de plannen van den nieuwen afgod uit te voeren Van het zelfde materiaal, waaruit de buitenmuren bestonden, werd een schot in de lengte van den tempel opgericht De voorste helft bleef over als ontvangverlrek en woonkamer, ter wijl de achterste helft in tweeën werd ver deeld. zoodat daar twee kamers van vijf me ter in het vierkant ontstonden, die als slaap kamers dienst zouden doen. Ik geloof dat het tamelijk Intelligente menschen zijn fcei Lady Tenny9, toen ze de inboorlingen aan het werk zag. Heb je ge zien. waar die witle lappen, die ze om heb ben, van gemaakt zijn? Ja. katoen. Nee geweven gras. Ze bleeken het. De vrouwen doen het aan de rivier. Die gewa den van de speerdragers zijn werkelijk meesterstukken. Ik zal mij eens de maat laten nemen Yoor een witte graspantalon, zei Hugh droog. En ik zal mij ook een parasol laten maken, want die heb je hier wel noodig. Lady Tennyson's slaapkamer werd ook verrijkt met een bad, dat werd aangebracht in den grond. Het opperhoofd, dat zijn on derdanen in aanbidding voor ging, gaf Lady Tennys een tiental meisjes als hulp, terwijl Hugh een twintigtal mannen toegewezen kreeg, die hij als timmerman, metselaar, loopjongen of jager aan het werk zette. We worden werkelijk op onze wenken bediend, zei Hugh. Je zult eens zien over een jaar. Een jaar! Toen ze hem het vooruit zicht, dat ze hier langeren tijd zouden moe ten blijven, onder woorden hoorde brengen, schrok zij er op nieuw voor terug. Ik ge loof niet dat ik het hier een jaar uithoud. Ik hoop ook. dat we hier voor dien lijd wegkomen, maar het is toch altijd goed met die mogelijkheid rekening te houden en er ons mee te verzoenen. Vóór ons is hier nog nooit een blanke geweest en hoe toevallig is het niet, dat wij hier zijn. Het kan dus wel jaren duren, voor wij gevonden worden en weer naar de beschaafde wereld terug kun nen. Daarom denk ik er maar over deze wereld een beetje te beschaven. Misschien moeten wij hier wel ons heele leven blijven, zei zij somber. Met die wilden als eenig gezelschap is veel erger dan dood zijn. gromde hij mei een wanhopig gebaar en opspringend ver volgde hij: Kun je je iels ergers voor stellen dan wat ons te wachten sfaal? Ja. riep zij heflig en geëmotionneerd. Ja, het leven, dat achter mij ligt is erger dan wat ons hier te wachten staat. Er ft niets verschrikkelijkers dan het leven, waaraan ik nu ontkomen ben. Vrijheid kan niet te duur gekocht worden. Hugh. Ik had vroeger nooit gedacht, dat JIJ wist wat ongeluk was, merkte Hugh een voudig op. Ja, maar ik wil in de eerste plaats aan me zelf denken, vervolgde zij snel. Jij bent zoo ongelukkig en jij hebt zooveel verloren. Hugh, ik heb zoo het gevoel dat wij hier altijd zullen moeten blijven. Ik wil je al de hulp en al den steun geven, die ja van een vrouw verwachten kunt Als ik een enkele maal bedroefd of somber ben. neem hel me dan niet kwalijk; maar ik zal pro- beeren het ook voor jou hier in de wildernis dragelijk te maken. Maar misschien worden we hier al met een maand ontdekt. Laien we liever ergens anders over praten Hoe veel aanbidders hebben we hier eigenlijk?' Meer dan ik ooit gehad heb, voegde ze er lachend aan toe. Ze wist zijn aandacht af te leiden en hem zoo over zijn wanhoop heen fe helpen. En van dat oogenblik af was ze zijn trouwe en dappere kameraad. HOOFDSTUK XXIVt Nedia. De volgende maand ging voor Heiden heel snel voorbij. Iedere dag bracht nieuwe on dervindingen en interessante mtdekkingen. Het eiland, waarop zij terecht waren geko men was een van vrij groofe afmetingen. De eenige bewoners schenen de wilden ta zijn, die hen in hun midden opgenomen hadden. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 5