SPLINTER UITVERKOOP AGENDA. BUITENLAND. Vrildag. Stadsgehoorzaal: Chr. Besturenbond. FTm- Toorsleliing. 8 nur. Zaterdag. Nieuwe Beestenmarkt 12: Clubtentoon- slelling „De Bonte Duif". Voorm. 9 tot nam. 11 uur. Saseenheim (Het Bruine Paard) Biljartmatch. prof. Sollen. 8 uur nam. Dagelij ka. „Caaino-biosroop", Hoogewoerd: Yoor- slelliiigen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en (amilie matinée. „City theater" Haarlemmeretr.Bioscoop voorstellingen te 8 uur 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Luxortheater". Stationsweg- Bioscoop- en Variété voorstellingen Dagelijks (e 8 uur 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur „Trianon-Thealer", Breestraat: Bioscoop- en Variété voorstellingen Dagelijks Ie 8 uur. Lakenhal: Tenloonstelling „Oud-Leiden". Scala (Den Haag): Groot variétéprogram ma. 8 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagdlenst der apolheken wordt van Maandag 2 Januari tot en me| Zondag 8 Jan waargenomen door de apnlheek van den heer: P. du Croix, Rapenburg 9. Telefoon 807. RECLA M E. 2641 In het tijdvak van 18 tot 20 dezer komen voor eerste oefening onder de wa penen. de 1ste ploeg dienstplichtigen der lichting 1928. aangewezen voor de onder- officiersopleiding niet voorgeoefend zijnde en ingelijfd bij het 6e Regiment Veld-Artillerie alhier, zoomede de onbere- denen der le ploeg, ingelijfd bij dit regi ment, niet bestemd voor kaderopleiding. Bij de gisteren in het Notarishuis, al hier, gehouden verkooping, werdeD o.a de navolgende hooge prijzen besteed, als: No. 11, 2 zilv kandelaars (Louis XV) f515; No. 16, 2 miniatuurtjes f 106; No. 19, Fla con met goud f 170; No. 311, Queen Anne laden tafeltje f120; No. 312, Renaissance linnenpers f 100; No. 313, Queen Anne nachtkastje f 195; No 314. Rond tafeltje met snijwerk f410; No. 317, Louis XVI ba rometer f 105; No. 318, Louis XVI, dames- ■ecretaire f 250; No. 333, Louis XVI kabi net f 700. Wel een bewijs, dat ook waardevolle goederen bij veiling bier ter stede, tegen flinke prijzen, koopers vinden, Aan de Rijn- en Schiekade heeft men heden omstreeks twaalf uur een aardigen strijd kunnen volgen van een motor- dekschuit tegen het drijfijs. De direc tie van den motordienst der firma Groene- wegen had een schuit gezonden die voor d€*n wal bij ons blad papier moest lossen. Toen deze lossing was geschied bond men den strijd tegen het ijs dat de vaart in het Rijn- en Schlekanaal nog steeds zeer belem mert aan Aan een zware vrachtauto van de firma Groenewe-gen werden trossen verbon den en aan de schuit vastgemaakt en zoo slaagde men er in ook al braken de tros sen eenige malen tenslotte met de kracht van twevexplosiemotoren een benzinemotor van de auto en den olumotor in de schuit als overwinnaar uit den strijd te komen Het was wel een staaltje van energie van den ondernemer van den molordipnst. Op de 4e Binnenvestgracht is gisteren een heerenrijwiel ODtvrecmd. In den nacht van Woensdag op Don derdag heeft men gepoogd in te breken in een pakhuis van den heer Van W., kaas handelaar aan de Langegracht. Terwijl de ,,heeren" juist bezig waren met een breek, ijzer een poging te wagen om de deur te forceeren, werden zij in hun „arbeid" ge stoord door eenige burgers, waarvoor zij ijlings de vlucht namen. J. v. R. heeft geklaagd bij de politie dat hij gistermiddag op de Langegracht door L. P. mot een moersleutel is mishan deld. Uit ons verslag van den Zangersavond van den Ring Leiden en ümst. van Chr. Zangv-er. zijn door een noodlottige vergis sing de namen van eenige vereenigingen die ook hebben deelgenomen, weggevallen. Het zijn de vereenigingen Zingt den Heer, te Zoeterwoude; Hallelujah te Oude-We tering; Soli Deo Gloria, te Noordwiik ann Zee; Hallelujah. Oegstgeest; Zang en Vriendschap, te HazerswnndeExcelsior, to Leiderdorp en Zang zij onze Leuze, alhier. DE ALGEMEENE TOESTAND. De ichnlden-allairo De Aierik. vredesvoors'etlen. Nu de kwestie der mtereeallieerde schul den eenmaal ann de ordt is gesteld, blijft het geruchten daaromtrent regenen Zoo b V werd gmteren volgende bericht gelan- ceerd Het .Journal of Commerce" verneemt, dat de Amerikaansehe regeering voorne mens is een internationale conferentie bij een te roepen ter bespreking van een vol ledige herziening van het plan Dawes eu alle onderlinge schulden tusschen de geal lieerden. De correspondent van het blad te Wash ington zegt, dat de herziening van het plan oorspronkelijk ie uitgegaan van Parker Gilbert, de agent voor de betalingen der schadeloosstelling te Berlijn, en dat bet thans in onderzoek is bij de Amerikaansche regeering. Het voorstel zou o.a. hierop neerkomen, dat het totaal van Duitsehland's verplich tingen ten aaozieD van het herstel zou wor den vastgesteld op een heel wat lager be drag dan in de regeling van de commissie- Dawcs is voorzien en voorts in den verkoop van een groot bedrag aan Duitsche schuld, bekentenissen, waa,rvan Frankrijk onmid dellijk profijt zou trekken. Voorts zouden de Engelsche vorderingen op Duitsrhland geschrapt worden, terwijl er een nieuwe uitgifte van Duitsche schuldbekentenissen aan de Ver. Staten zou geschieden ter vol ledige afdoening van de schulden der ge allieerden aaD de Vereenigde Staten. Dit bencht leek al daarom weinig be trouwbaar, omdat de Amerikaansche re- geenng nog pas kort geleden officieel had medegedeeld, niet te denken aan een her ziening der schuldregelingen. Te verbazen is het daarom niet, dat de ambtenaren der Amerikaansche schatkist pen directe tegen spraak gaven, terwijl minister Mellon zelf de berichten een volstrekte leugen schold. ,,Het is allemaal onzien", zeide hij, zijn woorden onderstreepend met een slag van de vuist op de tafel. Waar echter ongetwijfeld de Dawes-rege- ling ete. thans in Amerika wel m bespre king is vandaar ook het bezoek van Par. ker Gilbert vraagt men zich af: wat wil me ndan1 Vanuit Parijs is de gezant te Washing ton gemachtigd, Kellogg te antwoorden op zijn vredesvoorstellen. Hoe ia tfog onbe kend. Hoewel later dan anders zijn, zooals de telegrammen gisteren aangaven, toch nog vele meenmgen losgekomen over de Ame rikaansche voorstellen maar daarbij treft wel zeer bijzonder de kalme, rustige wijze van optredeD tegenove. deD „grooten vriend" aan de overzij van den Oceaan, blijkbaar geïnspireerd ot de overtuiging, dat Amerika te vriend gehouden moet wor den. Men geeft daarom maai wat toe FRANKRIJK. Da archieven gaan open. Het program van den ministerraad. Het Fransche departement van buiten- landsche zaken gaal aan een commissie, bestaande uit historici en geleerden, de pu blicatie opdragen van Fransche staats stukken van vóór den oorlog Deze beslis sing is ingevolge een verzoek van de re geering genomen. De Kamers hebben er de noodige credielen voor aangewezen en Briand, de minisler van buitenlandsche zaken zal dezer dagen de commissie be noemen. De Ministerraad heeft definitief het pro gram van werkzaamheden vastgesteld voor de laatste korte zitting der Kamer. Poin- earé stelt zich voor. aldus het „Hbld." twee groote redevoeringen uit te spreken, die de Kamer en vervolgens elke partij afzonderlijk, zullen nopen, haar standpunt uiteen te zetten mei het oog op de verkie zingscampagne. De eerste redevoering zal een plan inzake de financiën behelzen als antwoord op de financieele interpellaties, die de regepring voor 24 Januari heeft aan vaard De tweede redevoering zal zich bezig houden met 't binnenlandsch-politieke pro gram. eveneens als antwoord op interpella ties Doch het is ook de bedoeling van Poin- caré. over hetzelfde onderwerp builen het parlement te spreken aan een banket, dat Elzasser burgemeesters hem in Februari te Straatsburg wenschen aan te bieden Alle geruchten nopens principieel meeningsver- schi! tusschen de minislers blijken onjuist. Het financieel program heef! de onvoorwaar delijke instemming van alle ministers ver kregen. Wat het binnenlandsch-poliliek program betreft de diplomatie van Poin- caré is er in geslaagd vele concessies le verkrijgen van de zijde der gematigde minis ters fen gunsle van de voorwaarden, gesteld door de radicale minislers. ZUID-SLA VIE. Kabinetsbespreking. Volgens een bericht uit Weenen heeft de Zuid-Slavische minister-president met de vertrouwensmannen van de democraten onderhandeld over het toetreden van twee leden der democratische partij tot het ka binet. ten einde de oppositie in het parle ment tevreden te stellen. ROEMENIE Besprekingen met prins Carol. Vooraanstaande Roemeensche politici zijn Genève gepasseerd op weg naar Parijs, waar besprekingen met prins Carol zullen plaats hebben over zijn eventueelen terug keer naar Roemenië. RUSLAND. Hoe de oppositie leeft Voortaan beroofd van alle macht en gezag wegens hun oppositie tegen het regime van Slalin, zijn Trotzki. Zinovjeff, Kameneff. Rakowski en Smirnoff terugge bracht tot de nederigste positie van werk lieden in een leerfabriek te Moskou. In hun gezelschap bevindt zich ook kamerand Bo- lohorodoff. bekend wegens het uitvoeren van het bevel lot terechtstelling van de keizerlijke familie. De sovjethladen zeggen, dat Trotzki. die in de kleine oppo^itiekern blijft, buitenge wone maatregelen neemt om niet vergiftigd te worden. Zijn vrienden waken met groote oplet tendheid over zijn spijzen, hij slaapt niet twee nachten achlereen in dezelfde her berg en slechts enkele vertrouwelingen we ten, waar men hem vinden kan. BUITENLANDSCH GEMENGD. DE ONTPLOFFING TE BERLIJN. Het aantal slachtoffers tot 15 gestegen. De ramp, die g-tteraacht in de Lands- bergerallee te Berlijn heeft pLaata gehad, is één van de ergste, die de Duitsche hoofd stad ooit heeft geteisterd. Een gedeelte van de straat, waarin het vernielde huis is gelegen, is afeezet. Politie en brand weer zoeken nog steeds onder de puinen naar verdere slachtoffers Door de ontplur- fing is oog niet gebleken or het gas oi ammoniak was, waardoor de vrijstaande vleugel van het huis werd verwoest. De voorgevel werd geheel weggerukt, ook groote voorkamers, keukens en balkons zijn in de lucht gevlogen, zoodat men de straat af alleen uog den achtersten wand ziet, hier en daar hanneD nog schilderijen, platen en spiegels. Het geheel herinnert sterk aan een in oorlogstijd door een gra- naat getroffen buis. Het verwoeste huis bevatte in zijn kel ders een koel-instaliatie van een worstfa- briek In deze installatie bevond zich am moniak Vermoedelijk 's de ontploffing daar geschied Groot blokken steen, ijze ren staven, leuningen, groote meubelen, tot clubzetels toe, werden op straat ge slingerd. Het ergste heeft de ontploffing huisge houden in het restaurant Scheitauer Hier is zelfs niet het kleinste voorwerp heel ge bleven. Een klok, die daar hangt en op het moment der ontploffing staan bleef, wijst 12 uur 20 aan. De zoo gruwelijk uit hun nachtrust op geschrikte bewoners van het huis, die karig gekleed wisten te ontkomen, hebben bij buren onderdak gevonden. Ondanks de haast boveömenschelijke inspanning der brandweer is het tot dusver nog niet ge lukt alle slachtoffers te bergen. Daar in stortingsgevaar bestaat, moesten ook de bewoners van het andere gedeelte van het huis hun woningen verlaten. Het stadsbestuur heeft last gegeven, alle bewoners door bemiddeling van den wo- ningdienst in noodwoningen onder to bren- gen. De Berlijnsche bladen staan vol verha len van geredden, de meesten hunner wer den door den slag verrast. Ze trachtten hulp te krijgen door het openen van ramen maar moesten deze terstond weder sluiten door de stofwolken en gassen die de wo ning binnendrongen Ze konden door de brandweer echter worden bevrijd, voor zoo ver zij zich niet langs gedeeltelijk verwoes. te trappen of langs ba'cons van omliggen de huizen in veiligheid konden brengen. In de benedenverdieping bevond zich het restaurant, waar 's avonds een feestje had plaats gehad De gasten waren echter te middernacht dus voor de ontploffing heen gegaan Op straai zijn de meesten hun ner nog getuige van de ramp geweest. Het in het huis wonende echtpaar dat een groepje vriendeD het feestje had aange boden, werd gedood. Op een van de verdie pingen was eeD vrouw pas bevallen, de vrouw die in de voorkamer sliep werd ge dood, de vroedvrouw had het kindje in de achterkamer gelegd waardoor dit werd ge- red. Tegen 10 uur gisteravond werden bij de verdere opruimingswerkzaamheden van de puinhoopen van het in de Landsberger Allee ingestorte huis nog twee dooden, een man en een vrouw, geborgen, zoodat thans 14 lijken te voorschijn zijn gebracht. Daarbij komt de afgerukte arm vaD een ander slachtoffer, zoodat het aantal doo den tot totaal vijftien is gestegen Het op- ruiroing8werk wordt door de brandweer en de politie bij acetyleen licht met groote zorg en grooten spoed voortgezet. Hedenmorgen bedroeg het aantal slacht offers reeds 18. UIT DE VLIEGWERELD. Wanneer het nieuwe Engelsche lucht schip R 100 in ApriJ klaar is, zal het na voltooiing van zijn proeftochten waar schijnlijk een demonstratie tocht over den Atlantischen Oceaan doen. De comman dant Burney zal in verband hiermede ko mende week naar Amerika vertrekken Voorgesteld wordt dat de R 100, die het grootste luchtschip van de wereld za) zijn, passagiers over den Oceaan mee zal ne men. De reis duurt twee etmalen en de passage zou ongeveer 120 p.st. kosten. Er is ruimte voor 100 passagiers en een be manning van 50 koppen. De Duitsche Lufthansa heeft een gero- gelden dienst geopend op de lijn Marseille Barcelona in beide richtingen Dit is een gedeelte van de langste Europeesche lucht- vaartlijn Berlijn—Madrid (2100 K M.) De dienst Barcelona— Madrid wordt door de maatschappij Iberia waargenomen. Nadat het volledig verkeer in gang is, zal de luchtverbinding in 2 sectoreD worden in gedeeld: den eersten dag Berlijn—Genève, den tweeden GenèveMarseille - Madrid, waarbij de duur der reis BerlijnMadrid ongeveer 17 vlieguren zal bedragen. Aangespoord door de vele sportieve po gingen van andere vrouwen en niet afge schrikt door het tragische lot van me vrouw Grayson, is mej Ruth Nichols Woensdag op het Rocqaway vliegveld bij New-York opgestegen voor een vlucht zonder tusscbenlanding n-aar Miami in Flo- rida. De vliegster, die een vliegbrevet heeft, wordt vergezeld door Harry Rogers, pre sident van de luchtvaartmaatschappij te Miami, die een directe luchtverbinding tus schen het Z. O schiereiland en New York tot stand wil bremten Ze zjjn langs de kust gevloden en na 12 uren goed en wel gearriveerd. EEN GESCFFNK AAN MUSSOLINI. De hertog en de hertogin van Aostn hebben deD Itali.aansehen minister-presi dent een fraaie bi onzen reproductie ge schonken van Vp»rocchic'p ruiterstandbeeld van Collenni te Venetië met de volgende opdracht; ,,Aan Benito Mussolini, die de RECLAME. 287 kracht van de oude condottieri (legeraan voerders) van ons voLk heeft doen herleven, Leider, bezield van buitengewonen helden moed en van onuitputtelijke liefde voor net onvergankelijke streven naar het hoogste doel, in herinnering en dank Helena van Frankrijk, hertogin van Aosta; Emanuel Filibertus, hertog van Aosta November 1927 VI, Januari 1928 VI." Dit geschenk is een her.nneriDg aan het huwelijk van den hertog van Apulië, den oudsten zoon van den hertog en de herto gin van Aosta met prinses Anna van Frank- rija, dat in November gesloten is, i2 het Vie jaar van het fascistische regime. DE NIEUWSTE BANDIETENSTREEK. Sedert eenigen tijd werd de straatweg van Maramure in Roemenië door z.g wilde die ren onveilig gemaakt, welke alle voorbijgan gers, ja zelfs wagens en auto's aanvielen en de laatste tot staan brachten. De dieren, die uit het besneeuwde kreupelhout te voor schijn kwamen, hield men eerst voor een troep wolven. De op het hulpgeroep toesnellende red ders ontpopten zich in alle gevallen als ban dieten, die de overvallenen uitplunderden. Het bleek nu, dat de „wolven" door hun meesters de bandieten afgerichte hon den waren, welker dressuur zoo voortreffe lijk gelukt was, dat zij ook de snelstrijdcnde auto's door een sprong naar den chauffeur tot staan brachten. Alle bemoeiingen van de autoriteiten om de roovers en hun viervoetige helpers in handen te krijgen, bleven langen tijd vruch teloos. Door een toeval gelukte het thans dezer dagen een der roovers te vatten Volgens de bekentenis van de ngearresteerde bestaat de bende uit zes leden, wier hoofd een zigeu ner is, die vroeger aan een rondtrekkend circus als dierentemmer verbonden was ge weest. Deze had geleidelijk tien verwilderde wolfshonden gevangen, welke hij voor de jacht op menschen zoo succesvol dresseerde. EEN BELASTINGONTVANGER AANGERAND. Te Marseille is een ontvanger van de be lastingen in een bijkantoor, die met een be ambte geld had gehaald bij een bank. op de trap van het gebouw, waar zijn kantoor ge vestigd was, door twee bandieten, die met revolvers gewapend waren, aangevallen Eén der mannen gaf hem een trap tegen den buik. de andere hield zijn beambte in be dwang Daarna ontstal men hun ongeveer 130 000 francs, waarop de twee boeven er in een auto vandoor gingen De auto werd later builen de stad teruggevonden. OP EEN DAG OVERLEDEN. Te Bielostok in Noord Polen zijn een vrouw van 120 jaar en haar dochler van 100 jaar op één en denzelfden dag overleden. De dochter verrichtte nog tot den dag vóór ha;ar dood alle huishoudelijke werk, waar onder kokeó en wasschen. EEN BERGSTORTING IN DE KAUKASUS. In de Kaukasische republiek Avzjaris zijn verscheidene dorpen door een bergatorting bedolven Er is veel vee omgekomen eD de bewoners hebben de streek verlaten. De rivier Avzjaris Sjali, waarvan de bedding met gesteente is gevuld, heeft de wegen overstroomd. Het waterwerk in aanbouw loopt gevaar. 260 MENSCHEN VERGIFTIGD. Uit Tokio wordt gemeld, dat volgens be richten uit Taiku op Korea 260 personen door het eten van bedorveD visch zijn ver« giftigd. Reeds 27 van hen zijn overleden en men vreest, dat het totaal aantal slachtoffers ongeveer 100 za! bedragen. RUTH ELDER AANGEHOUDEN. Ruth Elder maakt een loer door Amerika na haar mislukte oceaan vlucht Toen ze Woensdag te Atalanta aankwam, is ze door de politie aangehouden tengevolge van een beschuldiging wegen9 wangedrag met een predikant te Clayton Van Ruth Elder's verleden was slechts be kend. dat ze de zeer zelfstandige vrouw was van Lyle Womack te Panama Maar nu blijkt, dat ze ten tijde, toen ze haar vergrijp moet begaan hpbhpn. hel 17 jarige bruidje was van een zekeren, nu waarschijnlijk vergeten heer Moody, onderwijzer te Clay ton. Nadat ze tegen borgtocht in vrijheid ge steld wa9. verklaarde ze: er is niets waar van de beschuldiging en vervolgens stond ze aan een vluggen kranlenman loe om de zaak aan het nieuwsgierige publiek mede te deelen. Toen Ruth nog mevrouw Moodv was. zoo luidl hel verhaal dat de New York Herald weergeeft woonde ze met haar echtgenoot te Clayton Dommee Jenkins, eveneen» te Clayton, vroeg hem een week te logeeren En toen op een dag de echtgenoot niel zijn lessen bezig was. noodigde de eerwaarde de jonge dame uil voor een tochtje per rijtuig Dat aanbod nam ze natuurlijk aan. Op den top van een heuvel werd hall gehouden wegens het mooie uitzicht Maar dit opont houd werd verstoord door een naderenden veehoeder. Dominep Jenkin9, hang voor praatjes in hel dorp. was toen snel van den wagen ge sprongen en had zich aehfet het struikge was verborgen Hij had willen voorkomen, dat men in hel dorp zou zeggen dat hij en Ruth Elder samen waren gezipn Tot zoo ver het verhaal van den persman. 8—1 J

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 2